مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت  (owner operator)


بسیاری از داوطلبین مهاجرت به کانادا که دارای سوابق مدیریتی خوبی دارند با تاسیس و یا  مالکیت بیش از 50 درصد  یک بیزنس در کانادا، می توانند  با دریافت ویزای کار و کارآفرینی کانادا ، داشتن شرایطی که به شرح آن ها خواهیم پرداخت، در نهایت اقدام به اخذ اقامت دائم کنند. برنامه owner operator برای صاحبین مشاغلی ست که در کشور خود کسب و کاری دارند و آن را را مدیریت می کنند و یا از مدیران ارشد یک بیزینس بوده اند، این اشخاص می توانند با ترتیبی ویزای کار کانادا را دریافت کنند.

 

مالک کسب و کار یا owner operator

صاحب و دارنده یک کسب و کار و یا یک تجارت است که خود شخص آن را مدیریت نیز می کند. در نظر بگیرید شخصی که صاحب یک نانوایی یا قنادی و یا یک تعمیرگاه خودرو است یا شخصی دیگر یک شرکت برنامه نویسی برای سایت را دارد و نیز علاوه بر مالکیت ، آن را مدیریت نیز می نماید.  این یک تعریف ساده از مالک کسب و کار یا owner operator است که شخص مالک یک شرکت یا واحد تجاری با داشتن به طور معمول با تعدادی کارمند یا کارگر، کسب و کار خویش را مدیریت کند.

شرایط ایده آل برای شخص داوطلب چیست؟

 • تجربه مدیریت و یا مالکیت یک بیزنس و داشتن دانش کافی در زمینه بیزنسی که قراراست که تاسسیس  یا ایجاد کند
 • داشتن دارایی کافی و سرمایه کافی برای ایجاد و راه اندازی و یا خرید یک بیزنس هدفمند در کانادا
 • داشتن مهارت کافی در زبان های رسمی کانادا برای فعالیت به عنوان مدیر کسب و کار

ضمنا فراموش نشود که خرید یک کسب و کار صرفا تضمینی برای واجد شرایط بودن برنامه owner operator نیست . فرد باید برای تقاضای ویزای کار تاییدیه مثبت  اداره کار کانادا یا LMIA  را دریافت کند.  شرایطی مانند گرفتن تاییدیه LMIA  و نیز مجوز کار که هم خود بستگی به مولفه های متفاوت والبته جلب نظر افسر اداره کار یا ESDC دارد.

LMIA به چه معناست:

Labour Market Impact Assessmen  یا به اختصار  LMIA نامه ای است که صادر کننده آن ESDC یا اداره کار کاناداست. در واقع این نامه مشخص می کند که استخدام یک فرد غیر کانادایی نه تنها اثر منفی روی بازار کار کانادا نخواهد داشت بلکه به نفع اقتصاد کاناداست.

شرح پروسه برنامه owner operator

 • خرید یک بیزنس موجود در کانادا و یا تاسیس آن توسط سرمایه گذار خارجی
 • درخواست نامه تاییدیه LMIA همراه با یک بیزنس پلن مناسب
 • درخواست مجوز کار برای سرمایه گذار خارجی (در صورت اخذ تایییه مثبت (LMIA  

مزایای دریافت اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت یا owner operator

در صورتی که مالک و یا دارنده یک کسب و کار در کشور خود هستید، اما سرمایه کافی برای دریافت اقامت سرمایه گذاری کانادا ندارید، پیشنهاد ما، برنامه مهاجرتی ثبت شرکت در کانادا یا owner operator است، که مزایای نسبتا خوب و زیادی  دارد. در مطلب ذیل به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

 • این برنامه به نسبت برنامه های مهاجرتی حاضر کانادا توجیه اقتصادی بالاتری دارد.
 • اقدام برای این برنامه بدون نیاز به ارائه مدرک زبان نیز امکان پذیر است .
 • در این برنامه سرمایه گذاری و داشتن حداقل دارایی از اهمیت کمتری نسبت به برنامه های مشابه کارآفرینی استانی برخوردار است و با سرمایه به مراتب کمتری امکان اقدام وجود دارد .
 • در این برنامه تحصیلات دانشگاهی الزامی نیست.
 • در این برنامه امکان انتقال سرمایه به صورت قانونی به کانادا وجود دارد.
 • در این برنامه امکان تغییر بیزینس یا خرید بیزینس دیگر بعد از ورود به کانادا وجود دارد.
 • در این برنامه داشتن ویزای توریستی کانادا برای شروع پروسه آن الزامی نیست.
 • در این برنامه داشتن تروال هیستوری به کشورهای حوزه شینگن اهمیتی ندارد.
 • در این برنامه امکان انتخاب شهر برای متقاضیان وجود دارد و محدود به انتخاب استانی خاصی نیست.
 • در این برنامه اگر رشته تحصیلی و سوابق کاری  ناهماهنگ باشند مشکلی نخواهد بود.
 • در این برنامه همسر می تواند ویزای کار باز  (open work permit)داشته باشد ونیز فرزندان زیر 18 سال می توانند  از تحصیلات رایگان  استفاده کنند.
 • در این برنامه بعد از راه اندازی بیزینس ملزم به اقامت محل یا شهر خاصی نیستید و انتخاب با خود شماست.
 • در این برنامه شخص مالک صد درصد کسب و کار خود خواهد بود.
 • این برنامه باعث تسهیل راه برای دریافت اقامت دائم کانادا می شود.
 • و امکان تمدید مجوز کار وجود دارد

طریقه ثبت کردن  شرکت در کانادا

قبل از هر اقدامی، جهت ثبت شرکت در کانادا، چنان چه کار آزادی را می خواهید  ثبت کنید حتماَ در رابطه با مجوزهای مربوط به آن اطلاعات کافی کسب کنید.

برای ثبت شرکت در کانادا،سه گزینه امکان پذیر است .

 1. Corporation : این روش ثبت شرکت در کانادا، مانند ثبت شرکت به روش سهامی خاص یا عام در ایران است. بیزینسی که  در کانادا ثبت شده ،  به عنوان یک شخصیت حقوقی تلقی می شود. لذا مسئولیت بیزینس به شرکت ختم می گردد و نه به افراد صاحب آن.در این روش  اگر شرکتی ورشکست شود صاحبان آن ورشکسته تلقی نمی شوند.
 2. Sole proprietorships : این روش ثبت شرکت در کانادا، نسبتا آسان است.  در این روش کار آزاد به اسم شخص به ثبت می رسد.اما این روش خالی از ریسک نیست . زیرا در این روش درآمد بیزنس با درآمد شخصی فرد جمع بسته می شود و به همین لحاظ ممکن است باعث افزایش مالیات پرداختی گردد. در این روش فرد در چنین حالتی مسئولیت کامل دارد و اگر شخص ورشکست گردد ممکن است کل دارایی اش را از دست بدهد.  در کانادا سابقه ورشکستگی بین 5 تا 7 سال در سابقه تجاری ورشکسته ثبت خواهد شد که برای سرمایه گذار خوب نیست.
 3. Partnership : در این روش ثبت شرکت در کانادا دو یا چند نفر با یکدیگر شراکت می کنند. این روش را معمولا کسانی مانند زن و شوهر ها انجام می دهند. این روش مشابه روش قبلی است ولی یک تفاوت  وجود دارد آن هم این است که درآمد یا ضرر بیزینس بین شرکا تقسیم می شود. این شیوه ثبت بیزینس کمی مشکل تر از روش قبلی است.

به موجب قوانین کشور کانادا، شرکت ثبت شده حقوق و تعهداتی مشابه یک فرد حقیقی  دارد و  وقتی که یک شرکت ثبت می شود، حقوق و تعهدات شرکت تا زمان انحلال آن همچنان وجود خواهند داشت ؛ حتی اگر سهامداران و مدیران شرکت فوت شوند ، دارایی، تعهدات و حقوق شرکت از بین نمی رود.

 باز هم تاکید می شود که ثبت شرکت یا خرید یک بیزینس در کانادا منجر به دریافت اقامت نمی شود. برای اخذ این ویزا یک بیزنس پلن خوب و مناسب می تواند تعیین کننده باشد. گرفتن تایییه مثبت اداره کار کانادا و مجوز کار همه نیاز به تخصص و دانش کافی دارد. سازمان مهاجرتی کاناداپاس با سالها تجربه و نیز بهره مندی از یک وکیل مشاور رسمی اداره مهاجرت کانادا  ICCRC شورای قانونگذاری مهاجرت کانادا  می توتند همراه شما برای رسیدن به اهدافتان باشد.

سازمان مهاجرتی کاناداپاس با سالها تجربه و نیز بهره مندی از یک وکیل مشاور رسمی اداره مهاجرت کانادا  ICCRC شورای قانونگذاری مهاجرت کانادا  می توتند همراه شما برای رسیدن به اهدافتان باشد.
مدیریت مجموعه حقوقی کاناداپاس برای تسهیل امورات مربوط به برنامه های تجاری موکلین عزیز کاناداپاس شرکت  i3 Capital inc  را پایه گزاری نموده اند و یک تیم متخصص در این مجموعه اماده ارایه خدمات تخصصی به موکلین عزیزمان هستند.

آقای مهیار حلاج پور وکیل مهاجرت کانادا در تورنتو و عضو رسمی شورای مشاورین مهاجرت کانادا (ICCRC) به همراه تیم خود در شرکت مهاجرتی کاناداپاس به همراه بهترین مشاوران در کنار شما هستند تا به شما مناسب ترین برنامه مهاجرتی و انواع ویزای کانادا، از جمله ( ویزای استارت آپ کانادا ، ویزای توریستی کانادا و یا ویزای تحصیلی کانادا ) را متناسب با مشخصات فردی شما به شما معرفی کنند.و همچنین در کنار شما هستند که مدارک شما و مستندات ویزا شما به درستی  و به موقع ثبت گردد.