یکی از تجارت هایی که می تواند آورده مالی مناسبی را برای صاحبان تجارت خود ایجاد کند، در اختیار داشتن کافی شاپ است که از جمله خرده فروشی های مرتبط با بخش خدمات به حساب می آید. در کانادا نیز معمولا کافی شاپ ها آورده مالی مناسبی را به ارمغان می آورند و دارندگان آن می توانند سود مناسب ماهانه را در اختیار داشته باشند. بسیاری از افراد تلاش می کنند تا با خرید بیزینس در کانادا ، کسب و کار خود را توسعه دهند اما برخی از افراد نیز با افتتاح یک کسب و کار، شرایط را برای توسعه تجارت خود را مناسب تر می بینند.

میلیون ها نفر هر روزه صبحانه خود را در کافی شاپ ها میل می کنند و برای میان وعده ها نیز به این مکان ها مراجعه می کنند و به همین دلیل نمی توان در اختیار داشتن یک کافی شاپ را “بد” ارزیابی کرد. به عبارت دیگر می توان گفت که کافی شاپ ها در صنعت رستوران داری، سریع ترین رشد را تجربه کرده اند. با این حال راه اندازی یک کسب و کار در این کشور نیازمند صرف هزینه است. در این گفتار تلاش خواهیم کرد تا توضیحاتی را در این رابطه ارائه دهیم تا متقاضیان بتوانند با آگاهی کامل در این مسیر گام بردارند.

مرحله اول: نوشتن بیزینس پلن

اولین قدم برای راه اندازی کسب و کار کوچک، تنظیم یک طرح تجاری یا بیزینس پلن است. بیزینس پلنی که توسط صاحبان تجارت نگارش می شود، چیزی بیش تر از یک پیشنهاد کلی برای تامین هزینه های مورد نیاز است. در طرح تجاری، هر فرد باید تمام مراحلی که برای رسیدن به هدف خود طی کند را نگارش می نماید. در طرح تجاری همچنین مشخص می شود که آیا افتتاح یک کافی شاپ می تواند برای شما مناسب باشد یا خیر.

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید یک کافی شاپ چقدر درآمد می تواند داشته باشد اما باید به این نکته اشاره داشت که درآمد یک کافی شاپ به عوامل مختلفی بستگی دارد و هر فرد بسته به توانایی خود می تواند درآمد خود را کنترل کند. درآمد بالا و بازگرداندن سرمایه اولیه پرداخت شده برای یک تجارت، به این بستگی دارد که شما چه زمانی می توانید یک دایره از مشتریان ثابت را به سمت خود جلب کرده باشید. عوامل دیگری که می تواند در این بین موثر باشند عبارتند از: هزینه های کلی پرداخت شده برای شروع کار، میزان حقوق و دستمزد، هزینه های پرداخت شده برای تجهیزات و غیره. به طور کلی بازاریابی شبکه ای و رسانه های اجتماعی می تواند به شدت به شما در این زمینه کمک کند.

شاید برای شما جالب باشد که چه زمانی می توانید به بازگشت سرمایه خود دست پیدا کنید؛ اما عوامل متعددی در این بین وجود دارد که رسیدن به نتیجه نهایی را دشوار می کند. با توجه به این که صنعت کافی شاپ یکی از صنایع با پتانسیل بالا است، می توان انتظار داشت که با کار سخت و همچنین برنامه ریزی هوشمندانه حداکثر میزان ROI (بازگشت سرمایه) را تجربه کرد. راه اندازی یک کسب و کار کوچک اما ممکن است چالش های فراوانی را به همراه داشته باشد ولی می توان با برنامه ریزی دقیق این چالش را نیز پشت سر گذاشت.

مرحله دوم: یافتن و توسعه مکان

یکی از مهم ترین عواملی که در توسعه یک تجارت می تواند اثرگذار باشد، موقعیت مکانی و طراحی فضایی یک کافی شاپ است. هزینه یافتن فضای مناسب به موقعیت و اندازه کافی شاپ بستگی دارد. عواملی مانند دسترسی نیز می تواند در سطح درآمد یک کافی شاپ موثر باشد. برخی از هزینه هایی که می تواند در این بین موثر باشد عبارتند از:

 • هزینه اجاره یا خرید یک فضای تجاری: در چنین شرایطی بدیهی است که اجاره یک ملک یا فروشگاه در مکانی که می تواند متقاضیان بیشتری داشته باشد، سوداوری را افزایش می دهد اما می تواند در میزان هزینه های مربوط به اجاره بها نیز نقش بسزایی داشته باشد.
 • هزینه های پرداخت انرژی: زمانی که قصد دارید یک کسب و کار جدید راه اندازی کنید، باید هزینه های اتصال برق، گاز و آب را نیز پرداخت کنید که به هزینه های افتتاح کافی شاپ شما اضافه می شود.
 • هزینه نوسازی: ممکن است مغازه ای که اجاره می کنید، شرایط مناسبی برای تبدیل شدن به یک کافی شاپ را نداشته باشد و شما ناچارا در مسیری حرکت کنید که آن را به فضایی شبیه به این مکان تبدیل کنید. ممکن است این هزینه های جدید در زمینه خرید تجهیزات، تزئینات، چراغ ها، وسایل پذیرایی، فریزها، یخچال و غیره پرداخت شوند.

هزینه اجاره یک واحد تجاری در شهر تورنتو

عوامل مختلفی می تواند در میزان هزینه اجاره یک واحد تجاری در این شهر اثرگذار باشد با این حال می توان یک کلیت را در این رابطه به دست آورد. در جدول زیر هزینه اجاره بهای ماهانه برخی از فروشگاه های موجود برای اجاره در شهر تورنتو در آخرین روزهای سال 2022 نشان داده شده است.

جدول هزینه اجاره بهای ماهانه برخی از فروشگاه های موجود برای اجاره در شهر تورنتو

طبیعتا تحقیقات اولیه در خصوص هزینه های مربوط به اجاره یک ملک به عنوان محل کسب و کار از جمله موارد مهمی است که علاقمندان به کسب و کار باید پیش از ورود به کانادا آن را مورد بررسی قرار دهند.

مرحله سوم: محاسبه هزینه های مربوط به خرید تجهیزات

تجهیزات مربوط به تهیه نوشیدنی ها یکی از مهم ترین بخش هایی است که می تواند در سودآوری تجارت شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد. بدون تردید تجهیزاتی که هر تجارت به آن نیاز خواهد داشت، با دیگری متفاوت خواهد بود. برخی از تجهیزاتی که می توان برای یک کافی شاپ خریداری کرد، امکانات خاصی را در اختیار صاحبان مشاغل قرار می دهد ولی خرید آن ها الزامی نیست، اما تجهیزاتی وجود دارد که به سادگی نمی توان از کنار آن ها عبور کرد. برخی از مهم ترین این تجهیزات عبارتند از:

 • سیستم های تصفیه آب
 • آسیاب قهوه صنعتی و قهوه ساز
 • دستگاه اسپرسو ساز

یکی از سخت ترین تصمیماتی که هر فرد در صنعت غذا و نوشیدنی باید اتخاذ کند آن است که به چه تجهیزاتی نیاز دارد و چه تعداد از آن ها را باید خریداری کند. گاهی از اوقات، زمانی که تصمیم می گیرید یک سری از دستگاه های جدید را برای تهیه نوشیدنی مورد علاقه مشتریان خود خریداری کنید، ممکن است ناچار شوید مبلغی در حدود 10000$ دلار یا بیشتر را پرداخت کنید و این مسئله نشان می دهد که راه اندازی یک کافی شاپ تا چه اندازه می تواند برای شما پر هزینه باشد.

یک قانون کلی در این رابطه وجود دارد که مسیر حرکت خود را آهسته طراحی کنید و هر زمان که بودجه شما به حد کفایت رسید، تجهیزات خود را گسترش دهید. رشد تدریجی یک کسب و کار به جای استفاده از برنامه ریزی های بلند مدت که شامل اعداد غیر واقعی می شود، به شما قدرت خواهد داد که با کمترین حاشیه ممکن مدیریت مالی کافی شاپ خود را کنترل کنید.

برخی از اولین تجهیزاتی که هر کافی شاپ به آن ها نیاز خواهد داشت عبارتند از:

 • دانه های خوراکی که شامل چای و قهوه می شود
 • فنجان ها:
 • لیوان های کاغذی
 •  ظروف
 • لیوان های پلاستکی شفاف
 •  دستمال
 •  همزن
 •  نی
 • درپوش
 • خوراکی ها و نوشیدنی ها
 • بسته به نیاز کافی شاپ، باید مواردی مانند چای، آب معدنی، آب میوه، محصولات پخته شده، سالاد، ساندویچ های آماده، بستنی و غیره را در اختیار داشته باشید.
 • شیر و پودر کاکائو
 • خوراکی هایی مانند خامه، بسته های شکر طبیعی، جایگزین های با کالری کم، شربت ها، ادویجاتی مانند دارچین و جوز هندی.

هزینه دیگری که با آن روبرو خواهید شد مربوط به تکنولوژی تراکنش است. استفاده از نرم افزارهای پوز می تواند هزینه ای بین 50$ تا 200$ دلار در ماه را به هزینه های کلی شما اضافه کند در حالی که سخت افزار های مربوط به آن در حدود 1200$ تا 4000$ دلار هزینه دربر دارد. اگرچه ممکن است این مقدار از هزینه برای شما زیاد باشد اما باید در نظر داشته باشید که در اختیار داشتن چنین امکانی می تواند به شما کمک کند تا بتوانید هزینه های خود را بهتر مدیریت کنید.

در نظر داشته باشید که مانند هر تجارت دیگری، راه اندازی کافی شاپ نیز می تواند هزینه های جانبی زیادی به همراه داشته باشد. هزینه هایی که می تواند برای حفظ و نگهداری تجهیزات و همچنین تعمیر آن ها به شما تحمیل شود. هزینه هایی مانند راه اندازی سیستم های امنیتی و بیمه نیز از جمله هزینه هایی هستند که هر فرد برای توسعه کسب و کار خود باید آن ها را نیز در نظر داشته باشد.

محاسبه هزینه های مربوط به بازاریابی

یکی دیگر از هزینه هایی که برای راه اندازی کافی شاپ در کانادا باید به آن توجه داشته باشید، بازاریابی است. بازاریابی بدون تردید یکی از ملاحظات کلیدی برای یک کافی شاپ در حال رشد است و به کمک این تبلیغات می توانید در بازار سر و صدا به پا کنید. اگر یک مشاور خوب در کنار شما حضور داشته باشد، می توانید شرایط مناسب تری در بازاریابی داشته باشید و هزینه های خود در این زمینه را کاهش دهید. شما باید ابزارهایی داشته باشید که بتوانید به کمک آن سابقه مشتریان خود را ضبط کنید و لیستی از مشتریانی داشته باشید که می توانید محصولات خود را بهتر به آن ها بفروشید.

مرحله چهارم: یافتن نیروی کار و محصولات غذایی برای راه اندازی کافی شاپ در کانادا

به این دلیل نیروی کار را در کنار محصولات مورد نیاز قرار می دهیم که شما هنوز دید کلی نسبت به میزان بهره وری از محصولات توسط نیروی کار خود ندارید. در آینده شما می توانید اطلاعات دقیق تری در این رابطه به دست آورید و بخش مهمی از پروسه کار شما به حساب می آید. در صورتی که بتوانید این هزینه ها را به خوبی پیگیری کنید، قادر خواهید بود تا سود و درآمد واقعی خود را تخمین بزنید.

در صنعت غذایی، هزینه های غذا و نیروی کار جز هزینه های اولیه به حساب می آیند. هزینه های اولیه، زمانی که به عنوان درصدی از کل درآمد در نظر گرفته می شوند، نباید از 60 تا 65% بیشتر شوند. در مقایسه با رستوران ها و سایر کسب و کارهای مربوط به غذا و نوشیدنی، کافی شاپ ها مسیر ساده تری را در اختیار دارند به ویژه اگر در کنار قهوه، منوی وسیعی از خوردنی ها را ارائه کنند.

در اکثر رستوران ها اصول زیر رعایت می شود:

 • 60 تا 65% از هزینه های اولیه مربوط به نیروی کار است.
 • هزینه های غذا و نوشیدنی در حدود 28 تا 35% از فروش کل است. برای قهوه های معمولی 15 تا 20% و برای قهوه های خاص 12% تا 18%

برای درصد بالاتری از هر نوع خوراکی که سرو می کنید، باید هزینه های غذا را زیر 25% نگه دارید تا فرصت های بهتری در اختیار نیروی کار قرار گیرد.

بیزینس پلن شما باید شامل بخشی باشد که در آن درآمد مورد انتظار خود را پیش بینی کرده باشید و با استفاده از آن بتوانید هزینه های مورد نظر خود در هر وعده را محسابه کنید. این به شما نشان می دهد که چه مقدار هزینه برای رسیدن به هدف خود دارید و در نهایت بودجه در دسترس شما برای استخدام نیروی کار چقدر است.

فراموش نکنید که کار در کانادا به عنوان یک صاحب شغل نیازمند طی کردن مجموعه ای از مراحل قانونی است و به همین دلیل است که حضور یک وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC در کنار شما می تواند مزایای فراوانی را برای پیشرفت در مسیر رسیدن به اهداف بلند مدت شما داشته باشد. در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات دقیق تر در این رابطه دارید، با ما در تماس باشید.