بسیاری از مشاغل همواره فعالیت اقتصادی خود را به صورت ادامه دار دنبال می کنند چرا که متقاضی استفاده از خدمات آن ها بیشمار و همیشگی هستند. یکی از این بیزینس ها، داروخانه است. به همین دلیل تردیدی وجود ندارد که بسیاری از افراد تمایل زیادی به خرید یک داروخانه داشته باشند تا از این طریق بتوانند به سود بالایی دست پیدا کنند. یکی از کشور های مناسب برای خرید یک داروخانه کشور کانادا است. اما آیا این امکان وجود دارد که مطابق با خواست شخصی در کشور کانادا یک داروخانه خریداری کرد؟

پاسخ به این سوال منفی است. در کشور کانادا هر کسی اجازه خرید یا احداث یک داروخانه را ندارد. برای مثال در قوانین استان انتاریو ذکر شده است که تنها فردی می تواند مالکیت یک داروخانه را در اختیار داشته باشد که به عنوان داروساز در این کشور شناخته شده یا آن که یک شرکت سهامی عام تحت شرایط خاص بتواند مالکیت یک داروخانه را به دست آورد. پس در صورتی که یک داروساز هستید و تمایل به خریدن داروخانه در کانادا را دارید، تا پایان ما را همراهی کنید.

خرید داروخانه در کانادا

شرایط خرید داروخانه در کانادا

زمانی که شما قصد خرید یک داروخانه در کشور کانادا را دارید، به این معناست که شما قصد دارید یک داروخانه جدید در این کشور افتتاح کنید و باید اعتبار نامه های کافی را دریافت کنید. هر استان در کشور کانادا دارای قوانین خاص خود است از همین رو به طور نمونه شرایط خاص خرید داروخانه در استان انتاریو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

زمانی که قصد خرید یا افتتاح یک داروخانه در انتاریو را دارید، باید حداقل 30 روز قبل از افتتاح یا شروع کار باید درخواست خود را در اختیار دانشگاه ها قرار دهید تا صلاحیت شما بررسی شود. این مدارک شامل موارد زیر می شود:

  • درخواست اعتبار سنجی برای افتتاح داروخانه
  • هزینه درخواست
  • ارزیابی داروخانه
  • یک نسخه از اساسنامه شرکت در صورتی که پیش تر داروخانه ای در انتاریو دراختیار نبوده است
  • یک نسخه کپی از سهام تقسیم شده برای شرکت
  • یک نسخه امضا شده از نامه DLA
  • یک طرح کامل از پلن ساختمانی و چیدمان محل قرار گیری داروخانه

در صورتی دانشگاه مدارک و درخواست شما را مورد تایید قرار دهد شما می توانید به عنوان یک داروساز داروخانه شخصی خود را در کشور کانادا داشته باشید.

چگونگی فعالیت در داروخانه ها کانادا

یکی از مزایای خرید داروخانه آن است که شما برای در اختیار داشتن یک داروخانه پر رونق حتما نیازی به خرید آن در شهری خاص ندارید و می توانید داروخانه مورد نظر خود را در شهری خریداری کنید که داروخانه ای برای فروش در دسترس است. معمولا از آن جا که یک داروساز برای توسعه کار خود یک داروخانه را خریداری می کند، در نتیجه به راحتی نمی توانید امید داشته باشید که گزینه های بسیار زیادی برای خرید داروخانه در اختیار شما قرار داشته باشد. بنابراین ابتدا اطمینان حاصل کنید که آیا قصد خرید داروخانه در کانادا را دارید یا خیر سپس گزینه های موجود در بازار را بررسی کنید.

خوشبختانه بر خلاف بسیاری از تجارت های دیگر در کشور کانادا، هزینه خرید یک داروخانه در این کشور بسیار مقرون به صرفه تر است. در حقیقت شما می توانید با پرداخت مبلغی کم تر از 1 میلیون دلار کانادا داروخانه خود را خریداری کنید و پس از طی کردن مراحل قانونی و دریافت مجوز فعالیت خود را آغاز کنید. با توجه به بالا بودن کیفیت دانشگاه های داروسازی در کشور کانادا شما می توانید امید داشته باشید که هر ساله فارغ التحصیلان زیادی می توانند به عنوان نیروی کار به داروخانه شما اضافه شوند تا بتوانید در مسیر موفقیت گام بردارید.

خرید داروخانه در کانادا

هزینه خرید داروخانه در کشور کانادا

در بخش قبل اشاره کردیم که شما با در اختیار داشتن یک سرمایه 1 میلیون دلاری، می توانید یک داروخانه خریداری کنید. برای مثال یک داروخانه خرده فروشی که خدمات اولیه را به مشتریان ارائه می کند و طیف گسترده ای از محصولات و خدمات پزشکی را ارائه می کند در شهر انتاریو تنها 380000$ دلار کانادا ارزش گذاری شده است. بدون تردید بازگشت سرمایه از چنین داروخانه ای نمی تواند زمانبر باشد.

داروخانه دیگری به در خیابان اصلی شهر هاوکسبری (در شرق انتاریو بین شهرهای مونترئال و اتاوا) به مساحت 4400 فوت مربع نیز با ارزش 399000$ دلار کانادا ارزش گذاری شده است. این فروشگاه 3000 مشتری ثابت دارد و بیش از 10 سال فعالیت رسمی دارد.

یکی دیگر از داروخانه های در دسترس برای خرید در حال حاضر در شهر ونکوور در بریتیش کلمبیا قرار دارد. این داروخانه با مبلغ 680000$ دلار کانادا ارزش گذاری شده است. هزینه اجاره ماهیانه مکان داروخانه 7200$ دلار کانادا است اما در سال 2019 موفق به اخذ درآمدی معادل 1290000$ دلار کانادا داشته است که نشان از امکان بالای بازگشت سرمایه در کوتاه مدت است.

یک مثال دیگر مربوط به داروخانه ای در شهر ویکتوریا است که 780000$ دلار کانادا ارزش گذاری شده است. این داروخانه 11 سال فعالیت رسمی دارد و در یکی از شلوغ ترین مراکز تجاری در این شهر واقع شده است. هزینه اجاره مکان این داروخانه که 1518 فوت مربع مساحت دارد، 78000$ دلار کانادا در طول یک سال است و آورده مالی آن در حدود 1.1 میلیون دلار کانادا اعلام شده است. حال این شما هستید که در رابطه با خرید یک داروخانه در کشور کانادا می توانید تصمیم گیری کنید.

پروسه خرید داروخانه در کشور کانادا با توجه به قوانین داخلی این کشور ممکن است طولانی تر از خرید سایر تجارت ها در این کشور باشد چرا که متقاضیان خرید داروخانه در این کشور باید نشان دهند که یک دکتر داروساز هستند و می توانند به عنوان یک فرد واجد شرایط در این کشور فعالیت خود را آغاز کنند. پس از تایید شدن مدارک توسط یکی از هیئت های علمی استان مد نظر، شما می توانید فعالیت قانونی خود در یک داروخانه را شروع کنید.

در صورتی که قصد خرید بیزینس در کانادا را دارید باید آگاه باشید که تفاوت هایی در قوانین خرید بیزینس در این کشور بوجود آمده است که می تواند شیوه رسیدن شما به اقامت دائم کانادا را دچار تغییر کند. پس در صورتی که می خواهید از این مسیر به اقامت کشور کانادا دست پیدا کنید بهتر است تا پیش از هرگونه اقدام از مشورت وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC بهره مند شوید تا سرمایه شما در این مسیر از بین نرود. همکاران ما آماده پاسخ گویی به ابهامات شما در این زمینه هستند.