گروهی از افراد ترجیح می دهند تا پیش از کسب اقامت در یک کشور خارجی، برای مدتی با استفاده از ویزای توریستی راهی مقصد خود شوند و شرایط زندگی در آن کشور را از نزدیک بسنجند. این دسته از افراد پس از اقامت موقت خود در کشور مقصد ممکن است تصمیم به ماندن در آن کشور بگیرند؛ پس بدیهی است که ترجیح دهند وضعیت اقامت خود را تغییر دهند. یکی از کشورهایی که این فرصت را در اختیار متقاضیان قرار می دهد کشور کانادا است. بسیاری از توریست ها می توانند فرصت اقامت در کانادا از طریق اجازه تحصیل یا کار را بدست آورند و نوع ویزای خود را تغییر دهند.

متقاضیان باید توجه داشته باشند که درخواست از کشور مبدا و یا از کشور کانادا تفاوت چندانی در پروسه مهاجرتی آن ها ایجاد نخواهد کرد و آفیسر اداره مهاجرت پرونده آن ها را به یک دید بررسی خواهد کرد.

در این مقاله قصد داریم تا شرایط تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کاری و یا ویزای تحصیلی کشور کانادا را شرح دهیم. در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص شرایط کار و تحصیل در کشور کانادا دارید، حتما علاوه بر مطالعه سایر مقالات این سایت، می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید.

اجازه تحصیل در کانادا چیست و چه کسانی به آن نیاز ندارند؟

اجازه تحصیل در کانادا نامه ای است کتبی که توسط آفیسر به متقاضی بین المللی ارائه می شود و به آن ها اجازه می دهد که در کشور کانادا تحصیل کنند.

اجازه تحصیل در کانادا چیست و چه کسانی به آن نیاز ندارند؟

همه شهروندان خارجی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارند باید اجازه تحصیل دریافت کنند مگر آنکه:

 • قصد تحصیل در دوره پیش دبستانی را داشته باشد
 • قصد تکمیل دوره تحصیل از راه دور را داشته باشد
 • زمانی که دانشجو اجازه داشته باشد در یک دوره دانشگاهی بدون مدرک شرکت کند
 • شرکت در دوره هایی که در پکیج های تور به عنوان فعالیت ثانویه توریست ها در نظر گرفته شده باشد
 • شرکت در دوره هایی که ماهیت آکادمیک، حرفه ای یا شغلی نداشته باشد و در دوره حضور فرد در کانادا به پایان برسد
 • شرکت در دوره هایی که بازه زمانی آن ها 6 ماه یا کم تر است و فرد می تواند در مدت حضور قانونی خود در کانادا آن را به پایان برساند.

چه کسانی می توانند از درون کانادا درخواست اجازه تحصیل دهند؟

برخی از مهاجرانی که در کانادا حضور دارند ممکن است بتوانند از خاک این کشور درخواست دریافت ویزای تحصیلی خود را ارائه دهند. این افراد شامل گروه های زیر هستند:

 • دارندگان اجازه تحصیل یا کار قانونی در کانادا و اعضای خانواده آن ها
 • افرادی که دوره پیش دبستانی، ابتدایی یا متوسطه را در کانادا پشت سر می گذارند
 • افرادی که به عنوان دانشجویان انتقالی در یکی از موسسه های آموزشی تعیین شده (DLI) مشغول تحصیل هستند
 • افرادی که یک دوره کوتاه مدت یا یک برنامه تحصیلی را، که پیش شرط ثبت نام در موسسات آموزشی تعیین شده است، را گذرانده باشند.
 • دارندگان اجازه اقامت موقت با حداقل 6 ماه اعتبار و اعضای خانواده آن ها
 • اعضای خانواده ورزشکاران تیم های کانادایی، نمایندگان رسانه های خارجی، اعضای خانواده روحانیون یا پرسنل نظامی مستقر در کانادا
 • متقاضیان پناهندگی و اشخاصی که شامل دستور حذف غیرقابل اجرا شده اند.
 • متقاضیان اقامت دائم کانادا و اعضای خانواده آن ها که واجد شرایط دریافت اقامت دائم شناخته شده اند و در یکی از دسته های زیر قرار دارند: افرادی که به عنوان مراقب در خانه فرد دیگری زندگی می کنند. همسر یا شریک قانونی، افراد تحت حمایت و ملاحظات بشر دوستانه.
 • افرای که اجازه تحصیل آن ها توسط یک نهاد رسمی صدور ویزای از خارج از کشور صادر شده باشد اما اجازه تحصیل آن ها در هنگام ورود به تایید نرسیده باشد.

طولانی شدن جواب ویزای کانادا و تاخیر در صدور ویزا چه دلایلی دارد؟

مراحل تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی در کانادا

در مرحله اول فرد باید مدارک مورد نیاز خود را جمع آوری کند. یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا ارائه نامه پذیرش از موسسه آموزشی تعیین شده در این کشور است. ارائه گواهی بانکی معتبر نیز برای اثبات تمکن مالی طبق نظر سفارت کانادا برای رسیدن به اجازه تحصیل در کانادا الزامی است. پس از تکمیل مدارک، فرد باید فرم درخواست اجازه تحصیل را به دقت کامل کند و حتما در پایان آن را امضا کند و تاریخ روز تکمیل پرونده را نیز وارد کند.

پس از تکمیل فرم فرد باید هزینه های مربوط به سفارت را پرداخت کند. هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا برای هر نفر 150$ دلار کانادا است. در صورتی که فردی بخواهد اطلاعات بیومتریک خود را نیز وارد کند، باید مبلغ 85$ دلار کانادا پرداخت کند در صورتی که به صورت خانوادگی درخواست ارائه شود، ثبت اطلاعات بیومتریک برای یک خانواده 170$ دلار کانادا هزینه در بر خواهد داشت. در پایان نیز فرد باید به صورت رسمی درخواست خود را به ثبت برساند و منتظر دریافت پاسخ نهایی باشید.

توصیه می شود که حداقل 30 روز قبل از پایان اعتبار اقامت خود در کانادا برای دریافت اجازه تحصیل اقدام کنید. ضمنا توجه داشته باشید که برخی موارد زیر می تواند پروسه دریافت ویزای شما را به تاخیر بیاندازد:

 • امضا نکردن فرم های درخواست
 • نقص مدارک
 • پرداخت اشتباه هزینه درخواست
 • فتوکپی غیر واضح از مدارک
 • اسنادی که به صورت رسمی به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه نشده باشد
 • بیماری هایی که ممکن است به آزمایشات بیش تر نیاز داشته باشد
 • مشکلات امنیتی و قضایی

دانشجویان صرفا پس از دریافت اجازه تحصیل می توانند در مراکز آموزشی کانادا نام نویسی کنند.

چه کسی ممکن است از درون خاک کانادا درخواست اجازه کار دهد؟

ضمانتی برای پذیرش درخواست های کاری از درون خاک کانادا وجود ندارد و قواعد تنظیم شده برای صدور اجازه کار باید به طور کامل رعایت و اجرا شود. یکی از گروه هایی که می توانند از درون خاک کانادا درخواست اجازه کار دهند، دارندگان اجازه کار و تحصیل در کشور کانادا و اعضای خانواده آن ها هستند.

گروه دیگر فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا، کالج، مدارس و موسسات فنی یا یک موسسه خصوصی که اجازه اعطای مدارک آموزشی را دارند و قصد دارند حداکثر برای یک تا دو سال در حوزه شغلی مرتبط با رشته خود فعالیت کنند هستند. حداکثر طول دوره می تواند به محل تحصیل و همچنین محل خدمت افراد بستگی داشته باشد. افراد باید تا 90 روز پس از دریافت آخرین نمره خود برای دریافت اجازه کار اقدام کنند. در زمان ثبت درخواست، همچنان اجازه تحصیل فرد باید اعتبار داشته باشد.

برای مطالعه چگونگی دریافت ویزای کار بعد از تحصیل در کانادا این مقاله را از دست ندهید.

چه کسی ممکن است از درون خاک کانادا درخواست اجازه کار دهد؟

پیش نیازهای تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری چیست؟

برای این که فردی موفق به دریافت ویزای توریستی در خاک کانادا شود، به کپی نامه LMIA نیاز خواهد داشت و همچنین باید یک کپی از پیشنهاد کاری از کارفرمای خود داشته باشد یا شماره پیشنهاد اشتغال (شماره پیشنهاد شغلی  با حرف “A”  شروع می شود و 7 شماره به دنبال خود دارد) که توسط کارفرما به شما ارائه می شود.

همچنین شواهدی مبنی بر این که شما شرایط کافی برای پذیرش شغل را دارید نیز الزامی است. این معمولا شامل مدارک آموزشی مرتبط و یا یک گواهی نامه معتبر آموزشی استانی یا منطقه ای در کانادا می شود. در صورتی که قصد دارید در کبک کار کنید باید CAQ را نیز ارائه دهید. علاوه بر این، ارائه سایر مدارک مرتبط با انجام امور سفارتی نیز برای افراد الزامی است.

هزینه درخواست ویزای کاری در کانادا

در صورتی که درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت می کنید، باید هزینه هر درخواست را نیز پرداخت کنید. همه هزینه ها باید به ضمیمه درخواست، پرداخت شود. درخواست های دریافت اجازه کار می تواند به صورت گروهی یا انفرادی ارائه شود. هزینه دریافت اجازه کار برای یک نفر، 155$ دلار کانادا است. هزینه درخواست اجازه کار برای یک گروه (3 نفر یا بیش تر، هنرمند نمایشی) نیز 465$ دلار کانادا در نظر گرفته شده است.

در صورتی که شخصی اجازه اقامت خود از طریق کار را از دست داده باشد، می تواند تا 90 روز درخواست مجدد برای تمدید اجازه اقامت خود ارائه کند. هزینه درخواست بازیابی اقامت 200$ دلار کانادا است و علاوه بر این فرد باید 155$ دلار کانادای دیگر نیز برای اجازه کار خود پرداخت کند. هزینه درخواست اجازه کار آزاد نیز برای هر نفر 100$ دلار کانادا تعیین شده است. علاوه بر این شهروندان خارجی باید اطلاعات بیومتریک خود را نیز به ثبت برسانند. هزینه ثبت اطلاعات بیومتریک برای یک مقاضی 85$ دلار کانادا تعیین شده است. بهتر است پیش از درخواست برای دریافت ویزای کار در کانادا اطمینان حاصل کنید که شانس بسیار بالایی برای دریافت ویزای خود خواهید داشت چرا که هزینه پرداخت شده توسط شما، بدون توجه به نتیجه نهایی به هیچ عنوان قابلیت باز پرداخت را ندارد. برای مثال اگر اجازه کار شما باطل شده باشد و شما هزینه تمدید آن را بپردازید، هزینه ای به شما باز نخواهد گشت و شما موظف به پرداخت مجدد و صحیح خواهید بود.

پس از ثبت درخواست تبدیل ویزای توریستی به کاری چه باید کرد؟

در صورتی که پس از ثبت درخواست نیاز به ارائه اطلاعات تکمیلی باشد، اداره مهاجرت کانادا به صورت مکتوب اطلاعات را در اختیار متقاضی قرار خواهد داد.

پس از ثبت درخواست تبدیل ویزای توریستی به کاری چه باید کرد؟

مجموعه فعالیت هایی وجود دارد که می توانید برای اطمینان بیش تر از پردازش سریع برنامه مهاجرتی خود انجام دهید. شما باید اطمینان حاصل کنید که تمامی اسناد و مدارکی که از شما درخواست شده است را به درستی ارائه داده اید. همچنین در صورتی که اطلاعاتی نظیر آدرس پستی، شماره تلفن، شماره فکس یا آدرس ایمیل خود را تغییر دادید، آن را نیز فورا به اداره مهاجرت کانادا اطلاع دهید.

ارائه اطلاعات بیومتریک برای تغییر وضعیت اقامت در کانادا

افرادی که قصد ورود به کشور کانادا را دارند، باید اطلاعات بیومتریک خود را ارائه دهند. بر اساس قوانین جدید، از تاریخ 3 دسامبر 2019، زمانی که از درون کانادا نیز اقدام به درخواست اقامت جدید می کنید، نیاز به ثبت اطلاعات بیومتریک خواهید داشت. با این وجود در صورتی که پیش از ورود به کانادا اطلاعات بیومتریک خود را به ثبت رسانده باشید، نیازی به ارائه مجدد آن نخواهید داشت. شما در طول یک بازه زمانی 10 ساله، فقط یک بار باید اطلاعات بیومتریک خود را ثبت کنید. تا پایان اعتبار این بازه زمانی 10 ساله شما نیازی به ارائه مجدد اطلاعات بیومتریک خود نخواهید داشت.

در صورتی که پیش تر برای دریافت ویزای توریستی، اجازه کار و یا اجازه تحصیل، اطلاعات بیومتریک خود را در اختیار اداره مهاجرت کانادا قرار داده اید و این اطلاعات همچنان معتبر هستد، شما به ارائه مجدد آن ها برای درخواست جدید خود نیازی نخواهید داشت. متقاضیان می توانند به صورت آنلاین از وضعیت معتبر بودن اطلاعات بیومتریک خود مطلع شوند. برای ثبت اطلاعات بیومتریک خود در یکی از نقاط رسمی خدمات بیومتریک باید یک وقت ملاقات رزرو کنید.

اگر به عنوان یک توریست به کانادا مهاجرت کرده اید، اقامت شما کوتاه مدت خواهد بود اما شما اجازه خواهید داشت با استفاده از درخواست برای ویزای تحصیلی و یا کاری، مقدمات دریافت اقامت بلند مدت کانادا را برای خود فراهیم کنید. با این وجود باید در نظر داشته باشید که افرادی که از کشور کانادا درخواست خود را ارائه می کنند، نسبت به سایر درخواست کنندگان برتری خاصی ندارند. بنابر این در صورت دارا بودن شرایط کافی، می توانید مستقیما از کشور مبدا برای دریافت ویزای تحصیلی یا کاری درخواست خود را به ثبت برسانید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیش تر در خصوص نحوه مهاجرت کاری یا تحصیلی به کانادا می توانید با مشاورین ما در تماس باشید.