علاوه بر افرادی که مستقیما برای کار در کانادا اقدام به مهاجرت می کنند، افرادی که به منظور تحصیل وارد کانادا می شوند یا با استفاده از ویزای همراه کانادا راه سفر به این کشور را پیش می گیرند نیز، تمایل به کار در آنجا دارند. اما آیا ایرانیان می توانند در کانادا مشغول به کار شوند؟ شاید بهتر باشد که پاسخ به این سوال را به گونه ای دیگر مطرح کرد. تمامی شهروندان خارجی که از توانایی های نسبتا مناسبی جهت کار برخوردار باشند، بدون توجه به ملیت خود، می توانند در کانادا مشغول به کار شوند.

راه های متفاوتی برای ورود به کانادا برای کار، وجود دارد که هر یک دارای شرایط خاصی است و نیاز به طی کردن پروسه ای کاملا متفاوت است. باید به این نکته اشاره کرد که پروسه مهاجرت کاری به کانادا چندان ساده نیست به همین دلیل گاه به برخی از افراد با شرایط سنی مناسب توصیه می شود تا از راه میان بر برای ورود به بازار کار استفاده کنند.

در ادامه در رابطه با شرایط کار ایرانیان در کانادا صحبت خواهیم کرد اما از این آمادگی نیز برخورداریم که شما را در مسیرهای مختلف مهاجرت به کشور کانادا راهنمایی کنیم. موضوعاتی که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد عبارتند از:

شرایط بازار کار در کانادا

همواره اولویت هر بازار کار استخدام نیروی کار داخلی است؛ چرا که حمایت های دولتی و محلی صورت گرفته، برای کارفرمایان نیز امتیازاتی را به همراه خواهد داشت. بنابراین هرچه نرخ بیکاری در کشوری بیشتر باشد، شانس کاریابی در آن نیز به مراتب کاهش پیدا می کند. بر اساس آمارهای ارائه شده توسط دولت کانادا در اکتبر 2020، نرخ بیکاری در این کشور، در ادامه روند کاهشی خود پس از شیوع بیماری کرونا، به 8.9% رسیده است.

در جدول زیر به مقایسه نرخ بیکاری در استان های مختلف کانادا خواهیم پرداخت.

وضعیت کار برای ایرانیان کانادا

معرفی شغل های پردرآمد در کانادا بدون نیاز به مدرک دانشگاهی

راه های میان بر برای کار در کانادا چیست؟

یکی از بهترین راه های میان بر برای ورود به بازار کار کانادا، تحصیل در این کشور است. افرادی که مدرک تحصیلی خود را در کانادا دریافت می کنند، بر اساس قوانین این کشور می توانند معادل زمان دوره تحصیل خود در کانادا اقامت داشته باشند. این اقامت به این منظور به افراد اعطا می شود که بتوانند شغل مناسبی برای خود یافته و در نتیجه اقامت کانادا را برای خود و اعضای خانواده بدست آورند.

بدیهی است که همه افرادی که در کانادا تحصیل کرده اند، تمایل به کار در این کشور دارند و راه های زیادی برای آن ها وجود دارد. در ادامه در رابطه با برنامه های کاری موجود پیش روی فارغ التحصیلان و شهروندان خارجی در کانادا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد. اما پیش از آن باید بررسی کرد که چه کسانی می توانند از اجازه کار پس از تحصیل در کانادا بهرمند شوند؟

در صورتی که فردی در بهترین دانشگاه های کانادا تحصیل کرده باشد، می تواند برای دریافت اجازه اقامت موقت برای کار در کانادا درخواست ثبت کند. باید به این نکته اشاره داشته باشیم که این اجازه به صورت خودکار فعال نخواهد شد و فرد باید حداکثر تا 180 روز پس از دریافت آخرین نمره خود، درخواست خود برای اجازه کار پس از اخذ مدرک را ارائه کند.

در صورتی که اجازه تحصیل دانشجو پیش از دریافت آخرین نمره خود، به پایان برسد نیز دو راه پیش روی فرد قرار خواهد داشت. در مرحله اول فرد می تواند از کانادا خارج شود و درخواست اجازه کار پس از تحصیل خود را ارائه دهد. از طرف دیگر نیز این فرصت را خواهد داشت تا با درخواست اخذ ویزای توریستی کانادا اقامت بلند مدت تری در این کشور داشته باشد.

درخواست این کار نیز الزامی است؛ چرا که تخلف اقامتی در کانادا می تواند منجر به اخراج از این کشور شود. این اجازه کار البته به افرادی داده خواهد شد که بیش از 8 ماه در کانادا تحصیل کرده باشند. طول مدت اجازه موقت بسته به مدت تحصیل فرد، می تواند 9 ماه تا 3 سال باشد.

اجازه کار دانشجویی برای ایرانیان

یکی از ساده ترین راه های کار در کانادا، کار دانشجویی در این کشور است. نکته ای که در این رابطه بسیار حائز اهمیت است، عدم امکان کار قبل از شروع دوره تحصیل است. برای کار دانشجویی در کانادا، شرط اصلی شرکت در دوره های آموزشی تمام وقت است. از طرفی فرد باید اجازه تحصیل قانونی در اختیار داشته باشد و در اختیار داشتن شماره بیمه اجتماعی نیز الزامی است. اگر دانشجویی قصد کار خارج از محیط دانشگاه را داشته باشد، علاوه بر موارد فوق الذکر، باید در دوره های با طول بیشتر از 6 ماه ثبت نام کرده باشد که در نهایت به اخذ مدرک منجر شود.

 آیا مطلع هستید روند مصاحبه شغلی در کانادا چگونه است؟

اجازه کار به دانشجویان خارج از محیط دانشگاه تا سقف 20 ساعت در هفته است. البته خارج از زمان برگزاری کلاس ها فرد می تواند در دو کار نیمه وقت فعالیت کند یا به صورت اضافه کار در محیط کار خود بماند در حقیقت به عنوان یک نیروی کار تمام وقت بتواند فعالیت اقتصادی داشته باشد. نکته قابل توجه در این باره آن است که فرد قبل و بعد از انجام کار تمام وقت، دانشجوی تمام وقت در کانادا باشد. در صورتی که فرد پیش از شروع دوره خود وارد کانادا شود، نمی تواند به صورت تمام وقت کار کند چرا که یکی از شروط کار ضمن تحصیل در کانادا، شروع دوره آموزشی است.

آیا می دانید هزینه تحصیل در کشور کانادا برای ایرانیان چقدر است؟

کار ایرانیان در کانادا به عنوان همراه دانشجو

زمانی که دانشجو همسر یا فرزندان خود را به کانادا منتقل می کند، با هزینه های زندگی بیش تری روبرو خواهد شد؛ اما اجازه کار بیشتری به او داده نمی شود. بنابراین در صورتی که فرد از تمکن مالی کافی برخوردار نباشد قادر به تامین مخارج زندگی خود نخواهد بود. همسر یا شریک قانونی دانشجو ممکن است بتواند در کانادا آزادانه کار کند اگر خودِ دانشجو:

  • اجازه تحصیل معتبر داشته باشد.
  • به صورت تمام وقت در کالج یا دانشگاهی تحصیل کند که در نهایت به وی یک مدرک معتبر اعطا شود.

البته ذکر این نکته نیز الزامی است که صدور این اجازه کار مستلزم سپری کردن چند ماه زمان است و عوامل متعددی در تسهیل روند آن دخیل هستند. اعتبار این اجازه کار نیز تنها تا پایان مجوز تحصیلی دانشجو است. درخواست دریافت اجازه کار تمام وقت برای همراه را شخصِ دانشجو می تواند به صورت آنلاین نیز ارائه دهد که به نوعی در پیشبرد سریع تر این پورسه نقش بسزایی دارد.

تحصیل در کانادا برای ورود به بازار کار

درباره شرایط اقامت دائم کانادا از طریق کار بیشتر بخوانید

آیا می توان به زبان فارسی در کانادا کار کرد؟

افرادی که مستقیما قصد کار در کانادا را دارند یا برای تحصیل وارد این کشور می شوند، قطعا به زبان انگلیسی تسلط نسبی خواهند داشت. چراکه از الزامات ورود به کانادا برای این افراد در اختیار داشتن مدرک زبان است.

با این وجود این محدودیت ها برای همراهان وجود ندارد. بنابراین ممکن است این سوال در ذهن آن ها پیش آید که آیا به زبان فارسی نیز می توان در کانادا کار کرد یا خیر؟!

پاسخ به این سوال کمی دشوار است اما می توان گفت که کار در کانادا به زبان فارسی غیر ممکن نیست اما ساده نیز بدست نمی آید.

رستوران ها، فروشگاه های صنایع دستی و حتی فروشندگان فرش ایرانی و برخی مشاغل دیگر از این دست، به نیروی کار فارسی زبان نیز نیاز خواهند داشت اما حقیقت امر آن است که با توجه به عدم حضور ایرانیان در همه شهرهای کانادا به صورت قابل لمس، این دسته مشاغل به شهرهای خاص کانادا که حضور ایرانیان پررنگ تر است محدود می شود.

البته لازم به ذکر است که تسلط نسبی به زبان انگلیسی برای پذیرفته شدن در این مشاغل نیز الزامی است.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین زبده کاناداپاس تماس حاصل فرمایید.

تماس رایگان از ایران (ارتباط مستقیم با دفتر کانادا): 02182802280

راه های رسمی ورود ایرانیان به بازار کار کانادا

در این بخش به مسیرهای ممکن برای ورود ایرانیان به عنوان نیروی کار به کانادا اشاره خواهیم کرد اما پیش از آن ذکر دو نکته الزامی است. اول آنکه کانادا برای ارزش گذاری مدارک زبان به صورت یکدست از یک سیستم امتیاز بندی مشخصی به نام CLB استفاده می کند که مربوط به زبان انگلیسی است و برای زبان فرانسوی نیز از NCLC بهره می برد.

نکته قابل توجه دیگر در خصوص کار در کانادا، آشنایی با سیستم طبقه بندی مشاغل است که با نام اختصاری NOC معرفی می شود. بر اساس NOC مشاغل در کانادا به شکل زیر طبقه بندی می شوند:

  • مهارت نوع 0: مشاغل مدیریتی
  • مهارت سطح A: مشاغل حرفه ای که معمولا به مدرک دانشگاهی نیاز دارند.
  • مهارت سطح B: مشاغل فنی که معمولا به مدارک دیپلم یا فنی و حرفه ای نیاز دارند.
  • مهارت سطح C: مشاغل سطح متوسط که به مدارک دبیرستانی نیاز دارند.
  • مهارت سطح D: مشاغلی که نیاز به آموزش قبلی ندارند.

در جدول زیر توضیحات لازم در خصوص راه های رسیدن به کار در کانادا معرفی شده است.

راه های رسیدن به شغل ایده آل در کانادا برای ایرانیان

شرایط کار ایرانیان در کشور کانادا

چنانچه پیش تر نیز گفتیم، راه های متفاوتی برای کار ایرانیان همچون سایر شهروندان جهان، در کشور کانادا وجود دارد که هر فرد باید بسته به شغل، تحصیلات، تسلط به زبان و سایر موارد نسبت به آن ها اقدام کند.

در حال حاضر، در صورتی که فردی شرایط مناسبی برای تحصیل در کانادا داشته باشد یا آن که همسر وی توانایی ورود به دانشگاه های کانادایی را در اختیار داشته باشد، می تواند از این طریق با آسودگی خاطر بیشتری خود را به بازار کار کانادا برساند.

مسیرهای مستقیم کاریابی در کانادا ممکن است یک سال یا بیش تر به طول بیانجامد و این مسئله تنها یکی از مشکلات ورود به کانادا به عنوان نیروی کار است.

تسلط به زبان انگلیسی برای کار در کانادا

درباره شرایط راه اندازی کسب و کار اینترنتی در کانادا اطلاع دارید؟

سخن نهایی

افراد برای ورود مستقیم به بازار کار کانادا همچنین به نمره زبان بیشتری نسبت به تحصیل نیاز خواهند داشت. از همین رو با توجه به رزومه شخصی، به برخی از افراد توصیه می شود که از مسیر تحصیل وارد کانادا شوند. البته راه های زیادی برای ورود به کانادا وجود دارد که یکی از آن ها خرید بیزینس در کانادا است البته در این روش نیاز به سرمایه اولیه و اطلاعات کافی در این زمینه نیز دارید.

در صورتی که به دنبال بهترین مسیرهای مهاجرت به کانادا هستید و قصد دارید آشنایی بیشتری با روش های بروز شده مهاجرت به کانادا خصوصا شرایط ویزای تحصیلی کانادا آشنا شوید، توصیه می کنیم تا با بهترین وکیل مهاجرت به کانادا و مشاور مورد تایید RCIC در ارتباط باشید تا بتوانید با بالاترین راندمان ممکن اطلاعات مورد نیاز خود در این رابطه را به دست آورید. برای اطلاعات بیشتر به این وبسایت رسمی مراجعه نمایید.

فرم ارزیابی رایگان ما را تکمیل کنید، ما شرایط شما را دقیق بررسی میکنیم و بهترین گزینه را به شما پیشنهاد می دهیم.

پرسش های رایج درباره کار در کانادا برای ایرانیان

در حالی که یافتن کار در کانادا آسان نیست، اما ممکن است !  پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرمای کانادایی می تواند شانس شما را برای دریافت دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم به میزان قابل توجهی افزایش دهد.
شهروندان کانادایی و مقیمان دائم کانادا برای کار در کانادا نیازی به مجوز کار یا ویزا ندارند ، صرف نظر از کشور محل اقامتشان. اتباع خارجی که به دنبال کار یا بازدید از کانادا هستند ممکن است برای ورود به کانادا نیاز به مجوز کار، ویزای بازدید کننده یا هر دو داشته باشند.
به طور معمول، شما باید یک جوان کانادایی یا خارجی بین 18 تا 35 سال باشید . برای برخی کشورها محدودیت سنی 18 تا 29 یا 30 سال است. 

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند. بدیهی است برداشت و مشورت های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی مجموعه جناب حلاج پور ممکن بوده و توصیه می شود. مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


مهیار حلاج پور

«افتخار داریم که مورد اعتماد شما هستیم»

من مهیار حلاج پور هستم،

عضو رسمی شورای قانون گذاری امور مهاجرت کانادا ICCRC، مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC یا اصطلاحا وکیل مهاجرت.

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم که ممتاز ترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را در مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس ارائه می دهیم.

شرکت توسعه بیزینس ،سرمایه گذاری استارت آپ i3 Capital گام به گام با بهترین متخصصین و مشاورین در خدمت اهداف کارآفرینانی است که برای پیشبرد اهدافشان به ما اعتماد کرده اند‌.

و همچنین در کنار همکارانم در کاریابی مهیار با مجوز رسمی از وزارت کار ایران برای تحقق برنامه های کاریابی بین المللی موکلین پارسی زبان می کوشیم.

کاناداپاس - وکیل مهاجرت کانادا در تورنتو - بیوگرافی مهیار حلاج پور
ارزیابی رایگان وقت مشاوره رایگان
× تماس با ما
Copy link