برای اینکه بتوانید یک شغل مناسب در کشور کانادا بیابید، باید در یک مصاحبه شغلی شرکت کنید. به همین دلیل است که پیش از شرکت در یک مصاحبه شغلی باید تکنیک های لازم برای شرکت در این مصاحبه را بیاموزید. بسته به شغلی که قصد انتخاب آن را دارید باید مدارک مرتبط و گاه نمونه کارهای خود را  آماده ارائه کنید. همچنین ممکن است که به عنوان متقاضی مجبور شوید که در طول مصاحبه، مهارت خود را اثبات کنید.

نقش مصاحبه شغلی در اهدای شغل به شما بسیار موثر خواهد بود. این درست زمانی است که شما باید ثابت کنید که فرد مناسبی برای پذیرش این فرصت شغلی هستید. در یک مصاحبه، کارفرما تلاش می کند تا تصمیم بگیرد که شما مهارت و همچنین نگرشی را که به دنبالش هستند را دارید یا خیر. او همچنین باید به این ادراک دست پیدا کند که شما قادر به همکاری با سایر کارمندان شرکت هستید.

مصاحبه کاری همچنین یک فرصت مناسب برای شما است که متوجه شوید آیا شرکتی که انتخاب کرده اید مکان مناسبی برای کار کردن شما هست یا خیر. مصاحبه کاری ممکن است استرس زا باشد بنابراین بهتر است پیش از شرکت در مصاحبه شغلی حتما شرایط مصاحبه را تمرین کند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیش تر در رابطه با شرایط کار در کانادا می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید.

اثبات مهارت ها در طول مصاحبه شغلی در کانادا

شرایط کلی مصاحبه کاری در کانادا

در برخی از مواقع، ممکن است مصاحبه توسط یک نفر از نمایندگان شرکت انجام گیرد اما این امکان نیز وجود دارد که گروهی از مصاحبه کنندگان وظیفه مصاحبه را به عهده بگیرند. از طرفی شرایط مصاحبه نیز به مصاحبه کنندگان بستگی دارد به طوری که ممکن است مصاحبه غیر رسمی باشد چرا که مصاحبه کاری یک گفت و گو میان شما و مصاحبه کننده است همچنین مصاحبه کننده ممکن است تشخیص دهد که یک مصاحبه به صورت کاملا رسمی برگزار شود.

شرایط مصاحبه های رسمی مشخص تر است چرا که این نوع از مصاحبه ها دارای یک قالب مشخص هستند و از همه افرادی که در مصاحبه شرکت می کنند سوالات یکسانی پرسیده می شود. در برخی از مواقع به مصاحبه شونده توضیح داده می شود که در هنگام ورود به اتاق مصاحبه باید چه شرایطی را داشته باشد و چه چیزی انتظارش را می کشد.

پیش بینی تمام سوالاتی که کارفرما از شما خواهد پرسید به نوعی غیر ممکن است اما برخی از سوالات را می توان پیش بینی کرد. این دسته از سوالات به سوابق کاری و همچنین تحصیلی متقاضی بستگی دارد. برخی از سوالات نیز به شخصیت شما بستگی دارد. برای مثال، سوالاتی درباره کنترل استرس یا چگونگی برخورد شما با مردم. برخی سوالات مصاحبه نیز غیر مربوط حساب می شوند به طوری که کارفرما نیز اجازه ندارد این سوالات را مطرح کند. این سوالات نیز می تواند شامل نژاد، وضعیت خانواده، سن یا معلولیت های احتمالی متقاضی شود.

بسته به شغل شما، ممکن است مجبور شوید در طول مصاحبه نیز مهارت های خود را به اثبات برسانید. این اثبات مهارت ممکن است از طریق یک آزمون انجام شود یا آن که از فرد خواسته شود تا مهارت خود را از طریق کار عملی نشان دهد.

روند مصاحبه کاری ساختارمند در کانادا

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا فعالیت هایی که قبل، در حین و بعد از مصاحبه انجام می شود را تشریح خواهیم کرد. هر یک از فعالیت ها سبب خواهد شد تا کیفیت اطلاعاتی که ارائه می کنید  به صورت تخصصی تری مورد ارزیابی قرار گیرد. مدیر استخدام، مدیر منابع انسانی یا دیگرانی که در مصاحبه شرکت می کنند ممکن است فعالیت های متفاوتی را در طول پروسه مصاحبه انجام دهند. توجه داشته باشید که ممکن است یک هیئت کاملا حرفه ای مصاحبه شغلی شما را برگزار کنند و از آن ها نیز خواسته شده باشد که قبل، در حین و بعد از مصاحبه دقیقا چه مسائلی را مورد توجه قرار دهند.

موارد مهمی که قبل از مصاحبه کاری در کانادا انجام می شود

آنچه در این مرحله انجام می شود به هیئت برگزار کننده مصاحبه بستگی دارد. آن ها در ابتدای امر وظیفه هیئت مصاحبه و هدف اصلی از انجام مصاحبه را مشخص می کنند. مواردی مانند تعداد متقاضیان مصاحبه، محل برگزاری مصاحبه و مواردی از این دست مشخص می شود. در مرحله بعد، اسناد کلیدی که اساس مصاحبه های ساختارمند را تشکیل می دهند مشخص می شود. این مدارک وسیله ای هستند که به کمک آن هیئت برگزاری مصاحبه می تواند به کمک آن صلاحیت متقاضی را تشخیص دهند. این موارد می تواند شامل شرح شغل، ویژگی های شخص مورد نظر و مواردی از این دست باشد.

همچنین هیئت برگزاری معمولا دفترچه هایی را آماده می کنند که در آن شرایط هر متقاضی یادداشت شده است که به کمک آن می توانند نتیجه گیری مناسب ترین را اعمال کنند. وظیفه بعدی رسیدگی کامل به امور اداری است. در این حالت باید کلیه اطلاعات مورد نیاز در اختیار کلیه متقاضیان قرار گیرد، از آن ها برای مصاحبه دعوت به عمل آید، زمان و مکان مصاحبه مشخص شود. قبل از برگزاری مصاحبه، هیئت برگزار کننده اطمینان حاصل می کنند که همه چیز آماده برگزاری است و به منظور برگزاری هرچه بهتر مصاحبه ممکن است کلاس هایی برای آمادگی بیش تر جهت آموزش این افراد برگزار شود.

آنچه در طول مصاحبه ساختارمند کاری در کانادا انجام می شود

در حین مصاحبه، هیئت اجرا کننده مصاحبه باید یک مقدمه استاندارد به کلیه متقاضیان ارائه دهند. این توضیحات می تواند شامل توضیحاتی در رابطه با قالب مصاحبه، سوالات مورد انتظار و نحوه ضبط پاسخ هایی که متقاضی به سوالات خواهد داد باشد. بعد از مطرح کردن سوالات اصلی، هیئت برگزاری ممکن است از متقاضی بخواهند که برای روشن شدن مسائل، توضیحات بیش تری را همراه با جزئیات ارائه دهد و یا سوالات مرتبط دیگری با پاسخ ارائه شده را مطرح کنند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که هیئت برگزاری بخواهد اطمینان حاصل کند که به پاسخ مورد نظر خود در رابطه با واجد شرایط بودن متقاضی رسیده است.

پس از پایان یافتن سوالات، هیئت برگزار کننده مصاحبه از متقاضی تشکر خواهند کرد و در رابطه با مراحلی که در آینده استخدام پیش روی متقاضی خواهد بود توضیحاتی را ارائه خواهند کرد و سپس از او می خواهند تا در صورتی که هر گونه ابهامی که برای او وجود دارد را در جلسه مطرح کنند.

آنچه پس از پایان مصاحبه کاری ساختارمند اتفاق می افتد

پس از مصاحبه، اعضای هیئت مصاحبه، با بازبینی پاسخ های مطرح شده توسط همه متقاضیان به ارزیابی هر یک از آن ها می پردازند و عملکرد هر یک را در رابطه با هر شاخصه ای که از پیش تعیین شده است مورد مطالعه قرار می دهند. این ارزیابی ها در نهایت توسط ابزار های مختلفی مانند آزمون ها یا مراجع دیگر، بررسی می شوند تا بتوان به ارزیابی نهایی در رابطه با متقاضیان پرداخته شود. در نهایت این مدیر استخدام است که با توجه به شرایط افراد، بهترین گزینه را برای شغل مورد نظر انتخاب خواهد کرد. قانون خدمات عمومی استخدام (PSEA) این اجازه را به متقاضیان می دهد تا در رابطه با علل عدم استخدام خود پرسش هایی را از کارفرما مطرح کنند.

پس از پایان مصاحبه کاری، اثر بخشی مصاحبه ساختاریافته مجدد ارزیابی می شود، مخصوصا زمانی که قرار باشد بار دیگر از این مصاحبه برای استخدام نیروی کار جدید استفاده شود. با بررسی نقاط قوت و نقاط ضعف یک مصاحبه است که می توان متوجه شد در چه زمینه هایی در روند مصاحبه، نیاز به بهبود محتوا وجود دارد تا در مصاحبه های آینده نیز بتوان نیاز های سازمان را بهتر برطرف ساخت.

الزام شرکت در مصاحبه شغلی کانادا

مزایای مصاحبه های کاری ساختارمند

مصاحبه های ساختارمند دارای مزایایی نسبت به مصاحبه های غیر ساختاری هستند که برخی از آن ها را در ادامه به صورت مختصر شرح خواهیم داد. با پرسیدن سوال های یکسان و ارزیابی های مشابه با توجه به معیارهای مربوط به شغل، داوطلبان از فرصت های برابر برای نشان دادن توانایی خود برخودار می شوند. علاوه بر این زمانی که فرد بر اساس قوانین مشخصی مصاحبه می کند، قطعا رسیدن به یک ارزیابی نهایی ساده تر است و سلیقه شخصی تاثیر کمتری در مصاحبه خواهد داشت.

از آن جایی که سوالات به شایستگی های مرتبط با شغل مربوط هستند، پاسخ هایی که متقاضی کار ارائه می دهد به خوبی نشان دهنده توانایی متقاضی و همچنین واکنش های او در حین کار است. مطالعات صورت گرفته نشان می دهند که مصاحبه های شغلی ساختارمند، دو برابر بهتر، عملکرد نیروی کار را نشان می دهد.

زمانی که مصاحبه ها بر اساس یک دستورالعمل خاص طراحی شوند، از نظر قانونی نیز قابلیت دفاع را خواهد داشت. تا به امروز مشخص شده است که برخی از مولفه ها در یک مصاحبه به خوبی می تواند آن را در مراجع قضایی قابل دفاع سازد. برخی از این مولفه ها عبارتند از:

  • ارتباط میان شغل و سوالات مطرح شده
  • میزان عینی بودن بودن روند مصاحبه طراحی شده
  • ثبات استفاده از سوالات مشخص شده بین متقاضیان

آنچه که باید همراه خود به مصاحبه کاری برد

اولین مدرکی که حتما باید به همراه خود به مصاحبه کاری ببرید، یک نسخه از رزومه شما است. همچنین کلیه منابعی که نشان دهنده اعتبار بیش تر شما در دید مصاحبه کننده باشد را می توانید به عنوان برگ برنده مورد استفاده قرار دهید. به عنوان مثال تصویری از ساختمانی که طراحی کرده اید، سایتی که ایجاد کرده اید یا نشریه ای که در آن فعالیت داشته اید را به همراه داشته باشید. اگر شرایط شغلی شما به گونه دیگری است، حتما نمونه کارهای کافی را به همراه خود به مصاحبه ببرید.

همراه داشتن رزومه به عنوان یک مدرک مهم در مصاحبه کاری در کانادا

سوالات کلیدی در مصاحبه کاری در کانادا

یکی از مواردی که در رابطه با مصاحبه کاری در کانادا بسیار حائز اهمیت است، مجموعه سوالاتی است که در طول مصاحبه از متقاضی پرسیده خواهد شد. این سوالات معمولا در تمامی مصاحبه های شغلی از متقاضی پرسیده خواهد شد و در حقیقت انتظار می رود که متقاضیان نیز به صراحت به این پرسش ها پاسخ دهند.

دسته اول سوال هایی که حتما از متقاضیان در رابطه با آن سوال می شود، سوالاتی است که به موقعیت هایی بستگی دارد که در طول کار فرد در آن قرار خواهد گرفت. برای مثال از فرد پرسیده می شود که “شما پیشنهادی دارید که می تواند کیفیت کار را افزایش دهد اما برخی از همکاران شما مخالف هستند؛ در این موقعیت چه خواهید کرد و چرا؟”  یا پرسیده می شود که “موقعیتی را در نظر بگیرید که شما و همکارتان مشغول کار بر روی یک پروژه مشخص هستید و برای تقسیم کارها به توافق رسیده اید اما همکار شما وظایف خود را انجام نمی دهد. در این حالت چه خواهید کرد؟”

دسته دوم سوال ها در رابطه شرایطی است که به رفتار فرد ارتباط دارد. در این صورت در رابطه با اقداماتی که فرد در شرایط مختلف انجام می دهد و همچنین نتایج بدست آمده از تاثیر اقدامات انجام شده او پرسش هایی مطرح می شود. برای مثال در رابطه با کارِ گروهی ممکن است سوالات زیر مطرح شود:

  • مهم ترین تفاوت عقیده ای که شما با همکاران خود داشته اید چه بوده است؟
  • چگونه تلاش کردید تا آن را برطرف کنید؟
  • نتایج حاصل از آن چه بود؟

سوالات این دسته به شغل متقاضی بسیار مرتبط است و تنوع بسیار فراوانی را شامل می شود. دسته سوم سوالات نیز مربوط به آگاهی فرد از شرایط شغلی است که قصد استخدام در آن را دارد. در این حالت ممکن است برای فرد شرایطی از موقعیت هایی که در محل کار ایجاد می شود بازسازی شود تا واکنش او به حل مشکلات و همچنین ارائه خدمات مشاهده شود. این دسته از سوالات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

برای این که در کشور کانادا بتوانید به شغل مورد نظر خود دست پیدا کنید، باید در یک مصاحبه شغلی شرکت کنید. این مصاحبه ها معمولا ساختارمند هستند و شرکت در این مصاحبه ها می تواند بسیار مفیدتر باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیش تر در خصوص شرایط کار در کشور کانادا می توانید با مشاورین ما در تماس باشید تا شما را از انواع راه های مستقیم رسیدن به کار در کانادا و همچنین راه های میانبر در این مسیر آگاه سازند