زمانی که صحبت از مهاجرت کاری به کشور های خارجی پیش می آید، گزینه های محدودی پیش روی ایرانیان قرار می گیرد، چرا که دسترسی به یکی از مهم ترین الزامات مهاجرت کاری به خارج از کشور یعنی در اختیار داشتن پیشنهاد کاری بسیار دشوار است. از همین رو در صورت تمایل به مهاجرت کاری به سایر کشور ها باید ابتدا در نظر داشته باشید که شهروندان خارجی در کدام کشور می توانند از فرصت برابری برای کاریابی برخوردار باشند. در کشور کانادا، یک سیستم امتیاز بندی برای افراد متخصص طراحی شده است که به کمک آن می توان در فرصتی برابر با سایر کاندید های خارجی به کار رسید.

یکی از شاخه های پر متقاضی برای کار در کشور کانادا رشته عمران است. در حقیقت می توان گفت که اگر مهندس عمران هستید، کانادا به شما احتیاج دارد. شهر های جدید در کشور کانادا در حال توسعه هستند و جوامع کم تر توسعه یافته نیازمند نیروی کار متخصص هستند. با توسعه اقتصادی فراوانی که در سال های اخیر در کشور کانادا صورت گرفته است نیاز به مهندسین عمران هرگز بیش از این نبوده است. کانادا را می توان به عنوان دومین کشور بزرگ جهان در زمینه تقاضا برای مهندسان ماهر قلمداد کرد. مهندسین عمران در حال حاضر به عنوان یکی از مهم ترین گروه مهندسان در کشور کانادا شناخته می شوند. در ادامه در رابطه با شرایط مهاجرت کاری به کشور کانادا به عنوان مهندس عمران مواردی را ارائه خواهیم کرد تا راهنمای اولیه شما برای زندگی در کانادا باشد.

الزامات کار در کانادا به عنوان مهندس عمران

برای این که فردی واجد شرایط کار در کشور کانادا به عنوان مهندس عمران شود، باید الزاماتی را فراهم آورد. برخی از الزامات اولیه کار در کانادا به عنوان یک مهندس عمران عبارتند از:

 • در اختیار داشتن مدرک لیسانس در رشته مهندسی عمران یا یکی از رشته های مهندسی که مرتبط به مهندسی عمران باشد.
 • در اختیار داشتن حداقل 2 سال تجربه کار تمام وقت در حوزه مهندسی عمران
 • تسلط کافی به زبان فرانسوی یا انگلیسی به عنوان زبان های رسمی کشور کانادا
 • در اختیار داشتن سند عدم سوء سابقه قضایی در 5 سال گذشته (بغیر از جرائم رانندگی)
 • در اختیار داشتن گواهی عدم اعتیاد

وظایف و مسئولیت های مهندس عمران در کانادا

در صورتی که حداقل های ذکر شده در بخش قبل را در اختیار دارید، باید نشان دهید که تجربه کار در زمینه های زیر را داشته اید و می توانید به عنوان یک مهندس عمران، وظایفی که به شما محول خواهد شد را به درستی انجام دهید. از جمله این مسئولیت ها می توان به این نکته اشاره داشت که شما باید بتوانید با سایر اعضای تیم مهندسی خود ارتباط برقرار کرده و یک کار تیمی را به سرانجام برسانید. برنامه ریزی و طراحی پروژه های بزرگ عمرانی مانند ساختمان ها، پل ها، مسیرها، سدها، سیتسم های مدیریت آب و فاضلاب و ساخت سازه های فلزی نیز از جمله وظایف مهندسین عمران است. سایر وظایف عبارتند از:

 • توسعه مشخصات ساخت و محصولات
 • بررسی و تایید مصالح ساختمانی مناسب برای یک ساخت یک سازه
 • تفسیر، بررسی و تایید فعالیت های انجام گرفته بر روی یک طراحی عمرانی
 • حصول اطمینان از مطابقت برنامه های ساخت با دستورالعمل ها، مشخصات کد ساختمانی و سایر مقررات ساخت
 • نظارت بر پروژه های در حال ساخت
 • انجام مطالعات امکان سنجی، تجزیه و تحصیل اقتصادی، مطالعات ترافیکی شهری و مطنقه ای، مطالعات زیست محیطی و غیره
 • زیر نظر داشتن کیفیت هوا، آب و خاک و ایجاد روش هایی برای پاکسازی مکان های آلوده
 • تهیه گزارش های توپوگرافی، خاک، هیدرولیک و غیره و تجزیه و تحلیل فنی داده های بدست آمده
 • فعالیت به عنوان ناظر پروژه های عمرانی
 • نظارت بر تکنسین ها و سایر مهندسین و بررسی و تایید محاسبات صورت گرفته و برآورد هزینه های پروژه
 • تهیه کردن اسناد قرارداد ها و بررسی و ارزیابی مناقصات برای پروژه های ساخت.

افرادی که بتوانند حداقل 5 شرط بالا را داشته باشند، شانس بسیار بیش تری برای واجد شرایط شدن به عنوان نیروی کار در کشور کانادا خواهند داشت.

عنوان شغلی مهندسین عمران در برنامه های مهاجرتی کانادا

عنوان های شغلی گوناگونی در برنامه های مهاجرت کاری کانادا برای مهندسی عمران وجود دارد که کد NOC آن ها نیز متفاوت است. در جدول زیر برخی از مهم ترین مشاغل مرتبط با رشته عمران در برنامه های مهاجرتی به عنوان نیروی کار به کانادا معرفی شده اند.

از مهم ترین مشاغل مرتبط با رشته عمران در برنامه های مهاجرتی

مهاجرت به کانادا به عنوان مهندس عمران

برنامه های مهاجرتی مشخصی در کشور کانادا وجود دارد که برای رسیدن به آن ها نیازی به در اختیار داشتن پیشنهاد های کاری نیست. از جمله این برنامه ها می توان به اکسپرس انتری اشاره داشت. البته باید به این نکته اشاره داشت که در اختیار داشتن یک پیشنهاد کاری از کانادا به صورت رسمی به نوعی مهاجرت فرد به این کشور از این طریق را تضمین می کند. یکی دیگر از برنامه هایی که می تواند فرد را به عنوان یک مهندس عمران به کشور کانادا برساند، برنامه های استانی است.

سه برنامه مختلف تحت نظر برنامه اکسپرس انتری در کشور کانادا وجود دارد اما بیش تر مهندسین از برنامه های نیروی کار ماهر فدرال برای مهاجرت به کشور کانادا استفاده می کنند. متقاضیان باید یک پروفایل آنلاین در ابتدای امر برای خود تشکیل دهند که شامل کلیه عوامل تاثیر گذار در پیروزی پرونده آن ها باشد. همه متقاضیان در یک سیستم امتیاز بندی مشخصی قرار می گیرند و نسبت به یکدیگر سنجیده می شوند. عوامل مختلفی در این سیستم امتیاز بندی دخیل هستند که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از: شرایط سنی، سطح تحصیلات، تجربه کاری، تسلط به زبان های رسمی کانادا، شرایط شغلی، وضعیت تاهل و شرایط تطبیق پذیری با جامعه کانادایی.

از طرف دیگر برنامه استانی مهاجرت به کانادا به عنوان مهندس عمران نیز می تواند بسیار مفید واقع شود. متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های استانی باید بررسی های لازم در لیست مشاغل مورد نیاز هر استان را انجام دهند تا بتوانند متناسب با نیاز خود در این مسیر گام بردارند. در جدول زیر برخی از مهم ترین برنامه های استانی در دسترس برای مهندسین عمران ارائه شده است.

برنامه های در نظر گرفته شده برای مهندسان عمران استان
برنامه اکسپرس انتری آلبرتا

برنامه فرصت آلبرتا

مدیریت مهندسی (NOC 0211)

مهندسی عمران (NOC 2131)

تکنسین مهندسی عمران (NOC 2231)

آلبرتا

برنامه پایلوت بریتیش کلمبیا

مهندس عمران (NOC 2131)

برنامه اکسپرس انتری بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا

برنامه اکسپرس انتری انتاریو

برنامه اولویت های نیروی انسانی

برنامه نیروی کار مورد نیاز

انتاریو

برنامه اکسپرس انتری منیتوبا

مدیریت مهندسی (NOC 0211)

مهندسی عمران (NOC 2131)

منیتوبا

برنامه اکسپرس انتری بازار کار

نیروی کار حرفه ای با حمایت کارفرما

نیوبرانزویک

برنامه اکسپرس انتری نیوفاندلند و لابرادور

دسته بندی نیروی کار ماهر

نیوفاندلند

برنامه اکسپر انتری نوااسکوشیا

مهندسی عمران (NOC 2131)

برنامه اکسپرس انتری اولویت های بازار کار نوااسکوشیا

برنامه نیروی کار حرفه ای

نوا اسکوشیا

برنامه اکسپرس انتری قلمروهای شمال غربی

برنامه نیروی کار حرفه ای

برنامه نیروی حیاتی تاثیرگذار

قلمروهای شمال غربی

نیروی کار بین المللی حرفه ای: پیشنهاد کاری

نیروی کار بین المللی حرفه ای: مشاغل مورد نیاز

نیروی کار بین المللی حرفه ای: اکسپرس انتری ساسکاچوان

ساسکاچوان

برنامه استانی اکسپرس انتری پرنس ادوارد

برنامه نیروی کار حرفه ای

برنامه نیروی حیاتی

پرنس ادوارد

برنامه استانی اکسپرس انتری یوکان

برنامه نیروی کار حرفه ای

برنامه نیروی حیاتی تاثیرگذار

یوکان

ایجاد رزومه قوی در کانادا به عنوان مهندس عمران

در صورتی که تحصیلات خود را در مقاطع دانشگاهی شروع نکرده اید یا مدارج اولیه را طی کرده اید، تحصیل در  کانادا نیز می تواند فرصتی مناسب برای شما باشد تا خود را به عنوان مهندس عمران به بازار کار کانادا معرفی کنید. دوره های مهندسی عمران در کانادا در مقطع کارشناسی 4 سال به طول می انجامد. شما در این دوره مهارت های مختلفی مانند نقشه برداری و طراحی را می آموزید. آشنایی با خواص مواد و علوم محیطی نیز از بخش های جدا نشدنی رشته های مهندسی عمران در کشور کانادا هستند.

پس از پایان این دوره شما می توانید به عنوان مهندس عمران وارد بازار کار شوید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته عمران نیز 2 سال به طول می انجامد که می تواند در افزایش سطح درآمد شما به عنوان یک مهندس عمران نقش بسیار ویژه ای داشته باشد. برخی از مهم ترین دانشگاه های کشور کانادا که رشته عمران را به عنوان یک رشته کلیدی ارائه می دهند عبارتند از:

 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه دالهاوزی
 • دانشگاه مونترئال
 • دانشگاه وسترن
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه کوئینز

درآمد مهندسان عمران در کشور کانادا

یکی از مهم ترین موضوعاتی که برای کار و ادامه زندگی در کشور کانادا باید مد نظر قرار گیرد، درآمد حاصل از کار در این کشور است. یک مهندس عمران در کشور کانادا از سطح درآمد بسیار مناسبی برخوردار است و می تواند هزینه های زندگی خود در این کشور را به خوبی پوشش دهد. با این وجود عوامل بسیار زیادی هستند که می توانند درآمد یک فرد را در حوزه مهندسی عمران تحت تاثیر قرار دهند. در ادامه به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت.

فردی که به عنوان مهندس عمران در کشور کانادا کار می کند، به طور متوسط سالیانه در حدود 107000$ دلار کانادا درآمد خواهد داشت. با این وجود دامنه درآمدی یک مهندس عمران در کشور کانادا بین 50500$ تا 170000$ دلار کانادا در طول یک سال متغیر است.

یکی از عوامل تاثیر گذار در درآمد مهندس عمران در کشور کانادا تجربه کاری فرد است. یک فرد بی تجربه در کشور کانادا به عنوان مهندس عمران درآمدی در حدود 58200$ دلار کانادا در سال خواهد داشت اما 2 سال تجربه کاری می تواند رشد 38% در حقوق او ایجاد کرده و درآمدش را در سال به 80300$ دلار کانادا برساند. در صورتی که فرد بیش از 5 سال سابقه کاری داشته باشد نیز می تواند رشد 42% در حقوق سالیانه خود را انتظار داشته باشد و درآمدی معادل 114000$ دلار کانادا در سال را بدست آورد. یک مهندس عمران با تجربه بیش از 20 سال، به طور متوسط درآمدی 160000$ دلار کانادا را در اختیار خواهد داشت.

اگر به فکر درآمد بالا در کشور کانادا هستید، بهتر است تحصیلات دانشگاهی خود را نیز تقویت کنید. یک مهندس عمران با مدرک کارشناسی در حدود 80300$ دلار کانادا در سال درآمد دارد و این درحالی است که درآمد یک مهندس عمران با مدرک کارشناسی ارشد، 147000$ دلار کانادا در طول یک سال است. در حقیقت می توان گفت که درآمد یک مهندس عمران با اخذ مدرک کارشناسی ارشد به طور متوسط 83% افزایش پیدا می کند.

جنسیت افراد نیز در درآمد آن ها نقش مهمی بازی می کند. درآمد یک مهندس عمران مرد به طور متوسط 110000$ دلار کانادا و درآمد یک مهندس عمران زن 105000$ دلار کانادا محاسبه شده است که نشان از تفاوتی 5 درصدی در درآمد افراد دارد. بر اساس مطالعات صورت گرفته، درآمد یک مهندس عمران در کشور کانادا به طور متوسط هر 15 ماه یک بار، 12% افزایش پیدا می کند. همچنین می توان به این نکته نیز اشاره داشت که درآمد یک مهندس عمران در کانادا در هر ساعت معادل 52$ دلار کانادا است.

افرادی که قصد مهاجرت به کشور کانادا از طریق کار را دارند، باید یک برنامه ریزی دقیق و مدون را انجام دهند تا بتوانند در زمان مناسب اقدامات لازم جهت رسیدن به خواسته خود را انجام دهند. تقویت خود در زمینه تسلط به زبان های فرانسوی یا انگلیسی یکی از بهترین راهکار های پیشنهادی برای افزایش شانس مهاجرت به کانادا از طریق کار است.

امروزه کانادا تمرکز بسیار ویژه ای بر روی تقویت مناطق کم تر توسعه یافته و همچنین ایجاد شهر های جدید دارد و از همین روست که رشته مهندسی عمران در این کشور، از جمله رشته های پرمتقاضی است. در صورتی که تجربه کاری کافی در این زمینه دارید و تحصیلات دانشگاهی خود در این رشته را تکمیل کرده اید، کانادا می تواند یکی از بهترین گزینه برای مهاجرت شما به حساب آید. توصیه ما به شما این است که پیش از انجام هرگونه اقدام قانونی برای مهاجرت به کانادا به عنوان مهندس عمران، با مشاورین ما در تماس باشید تا ضمن بررسی رزومه شما، هموار ترین مسیر مهاجرتی را پیش روی شما قرار دهند تا با آسودگی خاطر بیش تری در این مسیر گام بردارید.