کانادا یکی از مهاجرپذیر ترین کشورهای جهان است و همه ی استان های این کشور بنا به دلایل متفاوت می تواند جذابیت های خاص خود را داشته باشد. استان پرنس ادوارد یا به عبارت دیگر جزیره پرنس ادوار (Prince Edward) کوچک ترین استان کانادا است و از نظر جمعیتی نیز یکی از استان های کم جمعیت در کانادا به شمار می آید.

جزیره پرنس ادوارد در برنامه های توسعه کانادا به خوبی دیده شده است و امروزه یکی از استان های جای گرفته در برنامه مهاجرتی آتلانتیک است و نیروی کار فراوانی می توانند از طریق این برنامه در سال های آتی وارد کشور کانادا شوند. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا اطلاعات جامعی در رابطه با شرایط زندگی در این استان از جنبه های مختلف در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید در این رابطه تصمیم گیری کنید. با همه این تفاسیر در صورتی که تمایل به زندگی در کشور کانادا دارید، می توانید با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید تا با بررسی شرایط شما، بهترین گزینه مهاجرتی به کانادا را به شما معرفی کنند.

نگاهی اجمالی به جزیره پرنس ادوارد

اشاره کردیم که جزیره پرنس ادوارد کوچک ترین استان در کشور کانادا است. مساحت این استان که در شرق کشور کانادا واقع شده است، 5660 کیلومتر مربع است و برای ادراک بهتر باید گفت که این استان مساحتی کمتر از استان تازه تاسیس البزر در ایران دارد. این استان تنها 1% از مساحت کانادا را تشکیل داده است و از همین رو کوچک ترین استان در این کشور به شمار می رود. با توجه به قرارگیری این استان در مرزهای آبی کانادا، 100% از مساحت آن را خشکی تشکیل داده است. دو استان نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک همایسگان اصلی این استان هستند. شهر شارلوت تون بزرگ ترین شهر و مرکز سیاسی این استان است.

مطالعات جمعیتی می تواند دید بهتری در رابطه با شرایط زندگی در یک منطقه در اختیار قرار دهد. طبیعتا رشد جمعیت در یک منطقه خاص در کشوری مانند کانادا نشان از امیدواری به آینده دارد. اگرچه پرنس ادوارد کوچک ترین استان در کشور کانادا است اما باید به این نکته اشاره داشت که از نظر جمعیتی، کم جمعیت ترین استان در کانادا نیست. بر اساس سرشماری رسمی در سال 2016، پرنس ادوارد142907 نفر جمعیت داشته است. بر اساس تخمین های رسمی، جمعیت این استان در آخرین روز های سال 2020، با اندکی افزایش به 159713 نفر رسیده است.

نمودار زیر به خوبی نشان می دهد که جمعیت در جزیره پرنس ادوارد در سال گذشته چه تحولاتی را پشت سر گذاشته است.

تحولات جمعیتی پرنس ادوارد در سال 2019 و 2020

نمودار فوق به خوبی نشان می دهد که جمعیت در پرنس ادوارد در طول سال گذشته با شیب نسبتا تندی در حال افزایش بوده است. با شروع سال 2020، رشد جمعیت در این استان نیز شیب تند تری پیدا کرد اما در فصل پاییز روند افزایش جمعیت در استان پرنس ادوار روندی آرام تر یافته است.

برای درک بهتر این موضوع می توان به آمار ها و داده های رسمی گذشته نیز استناد کرد. با توجه به این که آخرین سرشماری صورت گرفته در کانادا مربوط به سال 2016 بوده است، با قاطعیت بیشتری می توان به این آمار رجوع کرد. شهر شارلوت تون به عنوان مرکز این استان، بالاترین نرخ افزایش جمعیت را داشته است. نرخ رشد 7.5 درصدی در این شهر را، در کمتر شهر پیشرفته ای می توان جست و جو کرد. شهر کوچک کنسینگتون نیز با رشد 7.4% در سال های 2011 تا 2016 دومین شهر از این نظر بوده است. از طرف دیگر شهر کورن وال با رشد منفی جمعیتی روبرو بوده است و جمعیت این شهر 1.6% کاهش پیدا کرده است.

در جدول زیر، تحولات جمعیتی در تمامی شهر های استان پرنس ادوارد ارائه شده است.

تحولات جمعیتی در تمامی شهر های استان پرنس ادوارد

نکته دیگری که در رابطه با جزیره پرنس ادوارد باید مورد توجه قرار داد، شرایط آب و هوایی در این استان است. معمولا زمانی که صحبت از شرایط آب و هوایی در کشور کانادا پیش می آید، تصور عموم مردم آن است که کانادا کشوری است که همواره در یخبندان های بلند مدت است. شرایط در پرنس اداورد اما متفاوت از این تصور است. در این جزیره معمولا دمای هوا تنها در چهار ماه از سال به کمتر از 0 درجه سانتی گراد می رسد.

از طرف دیگر، تابستان ها در این استان نیز هوا بسیار معتدل است. در گرم ترین روزهای سال در ماه جولای، میانگین دمای هوا به 21 درجه سانتی گراد در طول روز می رسد و شب ها نیز دمای هوا در حدود 15 درجه سانتی گراد است. بارش های پیوسته باران در پرنس ادوارد یک امر طبیعی است. ساکنین این جزیره در ماه دسامبر به طور متوسط 15 روز بارانی را تجربه می کنند و کمترین میزان بارش ها نیز در ماه سپتامبر اتفاق می افتد که در حدود 7 روز در هفته است.

آب و هوای پرنس ادوارد کانادا

بررسی هزینه های زندگی در جزیره پرنس ادوارد

این که به چه دلیل در کشور کانادا زندگی می کنید، نقش بسیار ویژه ای در اهمیت کسب آگاهی درباره هزینه های زندگی در کانادا ایفا می کند. معمولا افرادی که از طریق ویزاهای بدون اجازه کار وارد کشور کانادا می شوند، باید توجه بسیار ویژه ای به این موضوع داشته باشند چرا که در این صورت هیچ گونه منبع درآمدی برای آن ها وجود نخواهد داشت و باید هزینه های خود در این کشور را پیش از مهاجرت برآورد کرده باشند.

افرادی که در کشور کانادا کار می کنند اما، دغدغه چندانی در این رابطه نخواهند داشت چرا که حداقل حقوق در کشور کانادا به گونه ای تعیین شده است که نیروی کار قادر باشد نیاز های اولیه زندگی خود در این کشور را از طریق کار تامین کند. بدیهی است که مشاغل مختلف، کیفیت زندگی متفاوتی را برای افراد ایجاد می کند.

در این بخش از مقاله قصد داریم تا در رابطه با مهم ترین هزینه های زندگی در جزیره پرنس ادوارد صحبت کنیم. به همین منظور دو شهر شارلوت تون و کورن وال را به عنوان دو شهر اصلی در این استان انتخاب کرده ایم تا هزینه زندگی در این دو شهر را به صورت مفصل بررسی کنیم. جدول زیر شرح هزینه های تقریبی برخی از کالا های اساسی زندگی در این دو شهر به گزارش سایت numbeo می باشد.

شرح هزینه های تقریبی برخی از کالا های اساسی زندگی در این دو شهر به گزارش سایت numbeo

قابل ملاحظه است که هزینه های زندگی در مرکز استان پرنس ادوارد با شهر کوچکی مانند کورن وال تفاوت چندانی ندارد و شاید بتوان گفت به همین علت است که جمعیتی که در مرکز این استان زندگی می کنند بیش تر از سایر شهر ها است. یکی دیگر از هزینه های مهمی که هر فرد در این استان با آن روبرو خواهد شد، هزینه های مربوط به اجاره مسکن است.

در شهر شارلوت تاون به عنوان مرکز این استان، اجاره بهای ماهانه یک خانه با یک اتاق خواب در مرکز شهر در حدود 900 تا 1200$ دلار کانادا است و اجاره خانه ای مشابه خارج از مرکز شهر در حدود 700 تا 900$ دلار کانادا ارزیابی می شود. خانه ای با سه اتاق خواب در مرکز شهر شارلوت تون در حدود 1500 تا 1800$ دلار کانادا ارزیابی می شود و هزینه خانه ای مشابه خارج از مراکز شهری حدود 1000 تا 1500$ دلار کانادا در ماه است. به طور متوسط، هزینه های مربوط به انرژی در یک خانه 85 متری در این شهر حدود 163.25$ دلار کانادا برآورد می شود.

در شهر کورن وال اما هزینه های اجاره مسکن مقرون به صرفه تر است. به طوری که می توان با بودجه ای در حدود 500 تا 900$ دلار کانادا یک خانه با یک اتاق خواب اجاره کرد و برای اجاره خانه ای با سه اتاق خواب باید انتظار هزینه ای در حدود 1100 تا 1500$ دلار کانادا را داشت.

همه چیز درباره شرایط تحصیل در جزیره پرنس ادوارد

اگر به فکر تحصیل دانشگاهی در پرنس ادوارد هستید باید به این نکته اشاره کرد که این استان تنها یک دانشگاه را در خود جای داده است. دانشگاه پرنس ادوارد در سال 1969 به عنوان تنها دانشگاه این استان شناخته می شود و جایگاه 41 را در میان دانشگاه های برتر کانادا به خود اختصاص داده است.

علاوه بر این دانشگاه، دو کالج هلند [Holland College] و کالج دُلیل  [Collège de l’Île] نیز در این استان احداث شده اند و دانشجویان خارجی نیز اجازه تحصیل در این دو کالج را پیدا کرده اند. دانش آموزانی که قصد تحصیل در این استان را دارند نیز آزادی عمل نسبتا مناسبی در انتخاب مدرسه خود خواهند داشت و می توانند از این فرصت مناسب نیز استفاده کنند. مدارس انگلیسی زبان و فرانسوی زبان فراوانی در این استان وجود دارد که پذیرای دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی هستند.

همه چیز درباره کار در جزیره پرنس ادوارد

در اولین روز ماه آپریل در هر سال میلادی، قوانین پرداخت حداقل حقوق ماهیانه در پرنس ادوارد مشخص می شود. بر اساس آخرین اعلام در سال 2020، دستمزد کار ساعتی در این استان به 12.85$ دلار کانادا رسیده است که نسبت به سال گذشته 60 سنت افزایش داشته است. در جدول زیر می توان تحولات دستمزد کار ساعتی در این استان را مشاهده کرد.

تحولات دستمزد کار ساعتی در این استان

بر اساس قوانین جزیره پرنس ادوارد، حد مجاز کار در این استان 48 ساعت در هفته است و در صورتی که نیروی کار بیش از این مدت در محل کار خود حاضر شود، کارفرما موظف است تا به ازای هر 1 ساعت کار اضافه، دستمزد 1.5 ساعت را به وی پرداخت کند.

جزیره پرنس ادوارد یکی از 4 استان طرح پایلوت آتلانتیک است و به همین دلیل می تواند جذابیت بسیار بالایی برای شهروندان خارجی و متقاضیان مهاجرت به کانادا داشته باشد.

مکان های دیدنی در جزیره پرنس ادوارد

اشاره کردیم که جزیره پرنس ادوارد کوچک ترین استان کشور کانادا است و به همین منظور نمی توان انتظار داشت که مکان های دیدنی فراوانی در این استان وجود داشته باشد. شاید یکی از زیباترین مناظر طبیعی این استان را بتوان در ساحل کاوندیش در شمال این استان تماشا کرد. ساحلی که مکان بسیار مناسبی برای انجام انواع ورزش های آبی و ماهیگیری باشد.

پارک ملی جزیره پرنس ادوارد نیز مکانی بسیار مناسب برای گشت و گذار است. مسیر های جذاب پیاده روی در مسیر تپه های گرینویچ می تواند خاطره ای بی نظیر از سفر به این استان را در ذهن شما به یادگار بگذارد. در این استان خانه های تاریخی بسیار زیادی نیز وجود دارد که هر ساله توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کنند.

آنچه در این مقاله مطالعه کردید، مختصری از شرایط زندگی در جزیره کوچک اما زیبای پرنس ادوارد بود. جزیره ای که شاید برای ادامه تحصیل دانشگاهی چندان مناسب به نظر نیاید اما با توجه به قرار گرفتن در طرح پایلوت آتلانتیک، می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای مهاجرت کاری به شمار آید. در صورتی که تمایل به مهاجرت به کشور کانادا دارید، می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید تا ایشان با توجه به شرایط شما هموار ترین مسیر مهاجرتی را پیش روی شما قرار دهند.