رشته مهندسی برق نه تنها در کانادا بلکه در سراسر جهان از جمله رشته هایی است که متقاضیان بسیاری برای کار دارد. دانشگاه های متعددی در کانادا وجود دارد که رشته مهندسی برق را در بالاترین سطح ممکن در جهان ارائه می کنند و در نتیجه فرد پس از دریافت مدرک تحصیلی خود آماده می شود تا به بازار کار این رشته وارد شود.

در برخی از موارد نیز افراد می توانند با استفاده از برنامه های استانی یا برنامه اکسپرس انتری وارد کشور کانادا شوند و به عنوان مهندس برق در این کشور کار کنند. اما آیا شرایط مناسبی برای کار در کانادا به عنوان مهندس برق فراهم است و آیا درآمد مهندس برق در کانادا با استانداردهای تعیین شده همخوانی دارد یا خیر. در ادامه مشاورین ما به بررسی این موضوع خواهند پرداخت تا علاقمندان به کار در کانادا در این حوزه آگاهی کافی در این زمینه را داشته باشند.

متوسط درآمد یک مهندس برق در کشور کانادا

فردی که به عنوان مهندس برق در کانادا کار می کند، به طور متوسط درآمدی در حدود 9670$ دلار کانادا در ماه خواهد داشت اما دامنه درآمدی او ممکن است از 4840$ تا 15000$ دلار کانادا در ماه نیز متغیر باشد. این مبلغ شامل حق مسکن، حمل و نقل و سایر مزایای کار است. تجربه کار، مهارت، جنسیت و همچنین موقعیت محل کار می تواند در متوسط درآمد مهندسین برق در کشور کانادا تاثیر گذار باشد.

نمودارها نشان می دهد که 50% از نیروهای کار در حوزه مهندسی برق، درآمدی کمتر از 9670$ دلار کانادا در ماه دریافت می کند و نیمه دیگر بیش از این مقدار را در اختیار خواهند داشت. بر اساس داده های به دست آمده، 25% از مهندسان الکترونیک در کشور کانادا درآمدی کمتر از 6530$ دلار کانادا را در اختیار دارند و تنها 25% از مهندسان الکترونیک در کشور کانادا درآمدی مابین 12300$ تا 15000$ دلار کانادا در ماه را به دست می آورند. نمودار زیر به طور دقیق تری این موضوع را تشریح می کند. این مسئله نشان می دهد که متوسط دستمزد ساعتی کار هر مهندس برق در کشور کانادا معادل 56$ دلار کانادا در ساعت است.

سطح درآمد در رشته مهندسی برق در کشور کانادا در بخش های خصوصی 4% کمتر از بخش های دولتی است به طوری که یک مهندس برق در شرکت های دولتی کانادا درآمدی در حدود 10200$ دلار کانادا را به دست می آورد در حالی که درآمد یک مهندس برق در شرکت های خصوصی به طور متوسط در حدود 9740$ دلار کانادا در ماه است.

نقش تجربه کاری در میزان درآمد مهندسین برق در کانادا

تجربه کاری یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که می تواند بر میزان درآمد در کشور کانادا تاثیرگذار باشد. به زبان ساده تر هرچه تجربه کاری شما بیش تر باشد، در نتیجه درآمد بالاتری را نیز تجربه خواهید کرد.

داده های اولیه در خصوص میزان درآمد مهندسان برق در کشور کانادا نشان می دهد که نیروی کار با تجربه کمتر از 2 سال در این کشور، درآمدی در حدود 5800$ دلار کانادا را به دست خواهد آورد و این در حالی است که افرادی که در این زمینه 2 تا 5 سال سابقه کاری دارند، در حدود 7680$ دلار کانادا درآمد خواهند داشت که نشان از تفاوتی 32 درصدی میان درآمد این افراد با کسانی است که کمتر از 2 سال تجربه کاری دارند.

افرادی که تجربه کاری آن ها بین 5 تا 10 سال است نیز در ماه حدود 10300$ دلار کانادا دریافت می کنند که نشان از رشد مجدد 34% در حقوق آن ها دارد. به طور متوسط می توان نتیجه گرفت که با 10 سال کار در کانادا به عنوان مهندس برق، می توان به درآمدی 2 برابری دست پیدا کرد. در چنین شرایطی، مهندسان برقی که بین 10 تا 15 سال سابقه کاری داشته باشند نیز با رشد 19 درصدی درآمد در این کشور مواجه خواهند شد و می توانند ماهانه در حدود 12300$ دلار کانادا درآمد داشته باشند. افرادی که تجربه کاری آن ها بین 15 تا 20 سال باشد نیز می توانند 8% افزایش درآمد را تجربه کنند و به طور متوسط درآمد آن ها به 13200$ دلار کانادا خواهد رسید. کم ترین رشد نیز مربوط به آخرین سال های کاری هر فرد است به طوری که افراد با بیش از 20 سال سابقه کار در کشور کانادا، درآمدی در حدود 14200$ دلار کانادا را دریافت خواهند کرد و این نشان از افزایش 7% در درآمد آن ها دارد.

حقوق مهندس برق در کانادا

نقش میزان تحصیلات در متوسط درآمد مهندسین برق در کشور کانادا

همانطور که می دانید، میزان تحصیلات دانشگاهی نیز بر افزایش درآمد در کشور کانادا نقش بسیار ویژه ای دارد. اما در رشته مهندسی برق، تحصیلات دانشگاهی چگونه می تواند باعث افزایش درآمد شود؟ در این رابطه می توان گفت که متوسط درآمد یک مهندس برق در کشور کانادا با مدرک کارشناسی در حدود 8290$ دلار کانادا در ماه است. این در حالی است که اخذ مدرک کارشناسی ارشد می تواند باعث یک جهش 58 درصدی در میزان دریافتی مهندسین برق در کشور کانادا باشد. در نمودار زیر می توان با جزئیات بیشتری تفاوت دریافت مهندسان برق در کانادا بر اساس مدرک تحصیلی را مشاهده کرد.

این رشد شدید در حالی رخ می دهد که به طور متوسط در سایر حوزه ها، دریافت مدرک کارشناسی ارشد تنها می تواند 29% بر میزان درآمد افراد بیافزاید. به همین دلیل است که می توان به بسیاری توصیه کرد تا برای دسترسی به حقوق بیشتر، مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته مهندسی برق را نیز دریافت کنند. علاوه بر این دو عامل، جنسیت نیز می تواند در متوسط درآمد مهندسان برق در کشور کانادا تاثیرگذار باشد. به طور متوسط مهندسان برق مرد، 4% بیشتر از همکاران زن خود در شرایط برابر حقوق دریافت می کنند و به همین دلیل است که می توان گفت که متوسط درآمد مهندسان برق مرد در کانادا معادل 9870$ دلار کانادا و متوسط درآمد مهندسان برق زن در این کشور معادل 9470$ دلار کانادا در ماه است.

بررسی روند افزایش درآمد مهندسان برق در کشور کانادا

مهندسین برق در کشور کانادا نیز مانند هر کشور دیگری با افزایش درآمد سالیانه روبرو می شوند. به طور متوسط می توان گفت که درآمد مهندسان برق در کانادا هر 16 ماه در حدود 12% افزایش پیدا می کند و این در حالی است که در سایر حرفه های کانادا به طور متوسط، هر 15 ماه یک بار 9% بر میزان درآمد نیروی کار افزوده می شود.

علاوه بر این یک مهندس برق در کشور کانادا به طور معمول قراردادی همراه با بندهای تشویقی دارد. بر اساس داده های به دست آمده در حدود 43% از نیروی کار در رشته مهندسی برق در کشور کانادا پاداش اضافه ای دریافت نمی کنند در حالی که 57% از آن ها قراردادی با بندهای تشویقی به امضا می رسانند. این بندهای پاداش به طور متوسط شامل 3% تا 6% از حقوق سالیانه است. بخشی از این پاداش ها با توجه به عملکرد فردی به او اهدا می شود اما برخی از پاداش ها وابسته به عملکرد شرکت است. در برخی از موارد نیز برای افراد اهداف مشخصی تعیین می شود که در صورت رسیدن به آن اهداف، پاداش مشخصی را دریافت خواهند کرد. در برخی از مشاغل نیز پاداش ها به اختیار مدیریت مجموعه به نیروی کار پرداخت می شود.

مقایسه درآمد مهندسان برق و برخی حرفه های دیگر در کشور کانادا

برای درک بهتر ارزش درآمد یک مهندس برق در کشور کانادا، شاید بهتر باشد که متوسط درآمد این افراد را با برخی از حرف دیگر مقایسه کرد تا بتوان دریافت که آیا یک مهندس برق در دسته افراد با سطح درآمد بالا قرار می گیرد یا خیر. در جدول زیر، درآمد برخی از مشاغل کشور کانادا با درآمد مهندسین برق در این کشور مقایسه شده است.

جدول • مقایسه درآمد مهندسان برق و برخی حرفه های دیگر در کشور کانادا

به وضوح مشخص است که مهندسین برق یکی از پردرآمد ترین رشته های مهندسی در کشور کانادا را در اختیار دارند و تنها رشته های مرتبط با علوم مدیریتی در حوزه مهندسی درآمدی بالاتر از یک مهندس برق در این کشور را تجربه می کنند.

مقایسه درآمد مهندسین برق در استان های مختلف کشور کانادا

کانادا دارای استان ها و قلمروهای مختلفی است که قوانین ویژه خود را دارند و در نتیجه شرایط اقتصادی آن ها نیز متفاوت است. به همین دلیل است که نیروی کار در این استان ها به درآمد متفاوتی دست پیدا می کند. در بسیاری از استان های کانادا در آمد مهندس برق بیش از 10000$ دلار کانادا است و البته در برخی از استان این کشور درآمدی کمتر از 9500$ دلار کانادا برای این افراد در نظر گرفته شده است. در جدول زیر می توان متوسط درآمد مهندسین برق در استان ها و قلمروهای مختلف کانادا را مشاهده کرد.

جدول • مقایسه درآمد مهندسین برق در استان های مختلف کشور کانادا

جدول فوق به خوبی نشان می دهد که درآمد یک مهندس برق در استان انتاریو و همچنین کبک در بالاترین سطح خود قرار دارد و در جزیره پرنس ادوارد نیز کمترین میزان درآمد برای این افراد در نظر گرفته شده است. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که کیفیت زندگی در تمامی استان ها و همچنین قلمروهای کشور کانادا در سطح بالایی قرار دارد و به همین دلیل نمی توان گفت که میزان درآمد در یک استان کمتر از دیگری است و در نتیجه کیفیت زندگی در آن کمتر خواهد بود چرا که هزینه های زندگی در برخی از استان های کانادا بیشتر از دیگری است.

مقایسه میزان درآمد مهندسین برق در شهرهای مختلف کانادا

علاوه بر تفاوت های مشخصی که در درآمد مهندسان برق در استان های مختلف کشور کانادا وجود دارد، در شهرهای مختلف این کشور نیز مهندسان برق درآمد های متفاوتی دارند. در بسیاری از شهرهای شناخته شده کانادا درآمد نیروی کار در این حوزه بیشتر از متوسط درآمد در این کشور است. در جدول زیر این مسئله با دقت بیش تری مورد بررسی قرار گرفته شده است.

جدول • مقایسه میزان درآمد مهندسین برق در شهرهای مختلف کانادا

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، محل کار، شهر یا استان محل اقامت، جنسیت، میزان تحصیلات و همچنین تجربه کاری می تواند بر میزان درآمد مهندسان برق در کشور کانادا اثرگذار باشد اما چگونه می توان برای کار در کشور کانادا به عنوان مهندس برق اعلام آمادگی کرده و از امکانات موجود در این زمینه بهره برد؟ در حال حاضر مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل می تواند مقدمه ای برای ورود به بازار کار این رشته باشد اما افرادی که تحصیلات کافی، تجربه مناسب و مدرک زبان در اختیار داشته باشند این فرصت را خواهند داشت تا به عنوان نیروی کار از طریق برنامه های استانی و همچنین برنامه اکسپرس انتری به کانادا مهاجرت کنند. کارآفرینی در کانادا و راه اندازی استارتاپ در حوزه مهندسی برق نیز می تواند روش دیگری برای مهاجرت به کانادا باشد.

در صورتی که قصد مهاجرت به کانادا را دارید، حتما از مشورت های وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC استفاده کنید تا با توجه به رزومه شما، برترین گزینه موجود در زمینه مهاجرت را در اختیار شما قرار دهد و در مسیر رسیدن به کانادا نیز در کنار شما باشد تا از این طریق اطمینان حاصل کنید که پرونده شما با بالاترین شانس ممکن در دست اقدام است.