کار در کانادا رویای دور از دسترسی نیست و افراد زیادی می توانند خود را برای کار به این کشور برسانند. بازار کار مهندسی مکانیک در کانادا نیز به مانند بسیاری دیگر از رشته های تحصیلی شرایط بسیار مناسبی دارد و می توان از آن به عنوان یکی از فرصت های مناسب برای کار در کانادا یاد کرد.

در استان های مختلف کانادا شرایط مختلفی برای کار کردن در این حوزه در نظر گرفته شده است و هر فرد موظف است با توجه به شرایط خود در یکی از این استان ها و مناطق تعیین شده در کانادا به بررسی شرایط بپردازد و در نهایت بهترین مسیر را برای خود انتخاب کند. در صورتی که در حرفه مهندسی مکانیک مشغول به کار هستید یا قصد ادامه تحصیل در این حوزه را دارید، مقاله پیش رو به شما کمک خواهد کرد تا دید کلی در رابطه با بازار کار مهندسی مکانیک در کانادا به دست آورید.

شرح کار یک مهندس مکانیک در کانادا

مهندسین مکانیک به تحقیق، طراحی و توسعه ماشیت آلات و سیتسم های گرمایش، تهویه مطبوع، تولید برق، حمل و نقش، پردازش و ساخت مشغول می شوند. آن ها همچنین وظایفی مانند نصب، ارزیابی و بهره برداری و همچنین نگهداری از سیستم های مکانیکی را نیز به عهده دارند. مهندسان مکانیک در شرکت های مشاوره، در بخش های تاسیسات برق، صنایع تولیدی، شرکت های حمل و نقل و غیره به کار گرفته می شوند.

برخی از مهم ترین وظایفی که باید توسط این افراد پیگیری شود عبارتند از:

 • تحقیقات کامل در رابطه با امکان سنجی، طراحی و بهره برداری و عملکرد مکانیزم ها، اجزا و سیستم ها
 • برنامه ریزی و مدیریت پروژه ها و تخمین مواد مورد نیاز، هزینه ها، زمان و گزارشات مربوط به ماشین آلات
 • طراحی نیروگاه ها، ماشین آلات، قطعات، ابزار، وسایل و تجهیزات
 • تجزیه و تحلیل دینامیک و ارتعاشات سیستم ها و سازه های مکانیکی
 • نظارت بر نصب، اصلاح و راه اندازی سیستم های مکانیکی در کارگاه های ساختمانی یا صنعتی
 • ایجاد استانداردها، برنامه ها و طرح های تعمیر و نگهداری از وسایل به خدمه بخش تعمیرات و نگهداری
 • رفع و بررسی خرابی های مکانیکی ابزارالات
 • تهیه اسناد و ارزیابی مناقصه ها برای ساخت و ساز و نگهداری صنعتی
 • نظارت بر تکنسین ها وسایر مهندسان در زمینه تایید طرح ها و برآورد هزینه ها

مهندسان مکانیک همچنین ممکن است در عناوین شغلی متفاوتی فعالیت خود را آغاز کنند که هر یک از آن ها دارای امتیازات خاص خود است و برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • مهندس اکوستیک
 • مهندس اتومبیل
 • مهندس طراح مکانیک
 • مهندس صرفه جویی در انرژی
 • مهندس هسته ای
 • مهندس تولید برق
 • مهندس مکانیک سیالات
 • مهندس گرمایش و تهویه مطبوع
 • مهندس تعمیر و نگهداری مکانیک
 • مهندس برودتی
 • مهندس ابزار
 • مهندس طراحی حرارتی
 • مهندس رباتیک

متوسط درآمد یک مهندس مکانیک در کانادا

بهتر است در همین ابتدا بررسی کنیم که یک مهندس مکانیک در کانادا برای تامین مخارج زندگی خود در این کشور چه درامدی را کسب می کند. داده های به دست آمده نشان می دهد که یک مهندس مکانیک به طور متوسط 9810$ دلار کانادا در ماه درآمد به دست می آورد و مجموع درامد سالیانه او به 118000$ دلار کانادا می رسد. دامنه حقوق دریافتی آن ها می تواند بین 5100$ تا 15000$ دلار کانادا در ماه باشد و به عوامل مختلفی مانند محل کار، جنسیت، تجربه کاری، مهارت و غیره وابسته است.

بازار کار مهندسی مکانیک در کانادا

تجربه کاری یکی از مهم ترین یکی از عواملی است که می تواند در تجربه کاری فرد اثر گذار باشد. یک مهندس مکانیک با حدود 2 سال تجربه کاری حدود 5790$ دلار کانادا حقوق دریافت می کند و زمانی که صحبت از یک مهندس مکانیک با تجربه کاری بیش از 20 سال می شود، می توان گفت که وی 14100$ دلار کانادا در ماه حقوق دریافت می کند که نشان از تفاوتی 2.43 برابری دارد.

همه ما به خوبی می دانیم که مدرک تحصیلی دانشگاهی می تواند در میزان درآمد افراد نقش بسیار پررنگی ایجاد کند و مهندسان مکانیک نیز از این قضیه مستثنی نیستند. یک مهندس مکانیک با مدرک کارشناسی می تواند درآمدی در حدود 8170$ دلار کانادا در ماه را به دست آورد در حالی که دریافت مدرک کارشناسی ارشد در این رشته منجر به افزایش39 درصدی درآمد او خواهد شد و می تواند درآمدی در حدود 11300$ دلار کانادا را در اختیار داشته باشد.

حال ممکن است این سوال پیش آید که در کدام شهرهای کانادا سطح درآمد برای یک مهندس مکانیک بالاتر است. در پاسخ به این سوال باید به جدول زیر توجه داشت.

متوسط درآمد مهندس مکانیک به دلار کانادا نام شهر
9850 $ کلگری
9520 $ ادمنتون
9130 $ هلیفکس
9410 $ همیلتون
9990 $ مونترال
10300 $ اتاوا
10100 $ کبک
10600 $ ونکوور
9960 $ تورنتو

متوسط درآمد مهندسین مکانیک به دلار کانادا

نام استان/قلمرو
10600 $

آلبرتا

9960 $

بریتیش کلمبیا
9650$

منیتوبا

9040 $ نیوبرانزویک
8640 $ نیوفاندلند
9350 $ قلمروهای شمالی
9490 $ نوا اسکوشیا
10200 $ نوناووت
10800 $ انتاریو
8100 $ پرینس ادوارد
10100 $ کبک
9500 $ ساسکاچوان
8520 $ یوکان

آینده بازار کار مهندسی مکانیک در کانادا

طرح و برنامه ای که دولت کانادا برای آینده بازار کار خود دارد کاملا مشخص است و انتظار می رود در آینده ای نزدیک همچنان شرایط مناسبی برای استخدام نیروی کاری در حوزه مهندسی مکانیک در این کشور وجود داشته باشد.

بر اساس گزارش انجمن مهندسین حرفه ای کانادا، بیش از 15000 فرصت شغلی برای مهندسان مکانیک در این کشور وجود دارد و این در حالی است که در حدود 10000 نیروی کار حرفه ای برای پر کردن این مشاغل وجود دارد. نیاز فوری به مهندسان مکانیک واجد شرایط در کانادا بسیار زیاد است و فرصت های شغلی آزاد زیادی برای جذب آن ها وجود دارد. با این حال پروسه دریافت شغل در کانادا است که باید برای افراد فاقد اقامت کانادا طی شود.

آینده شغلی استان های مختلف کانادا را به شرح زیر می توان تعریف کرد.

وضعیت آینده کاری استان/ قلمرو
♥ ♥ ♥ آلبرتا
 ♥ ♥ بریتیش کلمبیا
♥ ♥ ♥ منیتوبا
♥ ♥ نیوبرانزویک
♥ ♥ نیوفاندلند
♥ ♥ ♥ نوااسکوشیا
♥ ♥ انتاریو
♥ ♥ ♥ پرنس ادوارد
♥ ♥ ♥ کبک
♥ ♥ ♥ ساسکاچوان

شرایط ورود به بازار کار رشته مهندسی مکانیک در کانادا

افرادی که خارج از خاک کانادا هستند، به راحتی نمی توانند وارد بازار کار این کشور شوند و موظف هستند تا مراحل قانونی رسیدن به کار که یک پروسه مشخص است را طی کنند. مهندسان مکانیک تحت رده NOC 2131 می توانند به کانادا مهاجرت کنند. دو روش کلی برای درخواست اقامت کانادا وجود دارد که مهم ترین آن ها برنامه اکسپرس انتری و دیگری برنامه در دسترس برنامه استانی این کشور است. بر اساس برنامه اکسپرس انتری فرد می تواند در هر نقطه از کانادا اقامت دریافت کند ولی برنامه نامزدی استانی که از آن با عنوان PNP یاد می شود به فرد اجازه می دهد تا در یک منطقه خاص از این کشور اقامت داشته باشد.

بر اساس برنامه اکسپرس انتری که یک برنامه بری پرکردن خلع های بازار کار در کانادا توسط افراد ماهر است، فرد مشخصات خود را به صورت آنلاین بارگزاری می کند و امتیازات او در یک سیستم جامع امتیازبندی محاسبه می شود. برخی از مهم ترین ویژگی هایی که می تواند به فرد کمک کند تا امتیازات کافی در این زمینه را به دست آورد عبارتند از:

توضحیات پارامتر
محدوده سنی متقاضی بهتر است بین 18 تا 35 سال باشد تا فرد امتیاز بالاتری به دست آورد سن
این یکی از مهم ترین فاکتورهای موفقیت فرد است. افرادی که به غیر از انگلیسی به زبان فرانسوی نیز تسلط داشته باشند می توانند امتیازات بیشتری دریافت کنند. آزمون های زبان انگلیسی .و فرانسوی است که تسلط فرد به زبان را نشان می دهد تسلط به زبان
هر چه مدرک دریافتی فرد بالاتر باشد، امتیازات بیشتری در این رابطه دریافت می کند. تحصیلات
سابقه کاری فرد می تواند برای او امتیازات اضافه به همراه داشته باشد. سابقه کار
حضور همسر یا خواهر و برادر در کانادا می تواند امتیازات اضافه برای فرد به همراه داشته باشد. تطبیق پذیری

زمانی که فرد پرونده مهاجرتی خود را کامل کند، امتیازات او محاسبه شده و داخل یک استخر مجازی وارد می شود و در صورتی که واجد شرایط شناخته شود، به اقامت دائم کانادا دست پیدا می کند.

متقاضیانی که در برنامه اکسپرس انتری از نمرات کافی بهره مند نمی شوند، این فرصت را خواهند داشت که از برنامه های استانی برای مهاجرت به کانادا استفاده کنند. باید دقت داشت که هر استان معیارهای خاص خود برای واجد شرایط بودن را دارا است و فرد متقاضی موظف است اطلاعات دقیق در این رابطه را به دست آورد.

در استان ساسکاچوان در اختیار داشتن 60 امتیاز از 100 امتیاز برای رسیدن به کار کافی است. در برنامه استانی انتریو باید به 400 امتیاز در سیستم اکسپرس انتری دست پیدا کرد. در برنامه نوا اسکوشیا نیز فرد باید یک پیشنهاد کاری بعلاوه نمره حداقل 4.5 آیلتس را در اختیار داشته باشد.

مسیرهای مختلفی برای نیروی کار ماهر وجود دارد که بخواهد از طریق برنامه های استانی خود را به این کشور برساند. برخی از مهم ترین مشاغلی که در کانادا در دسترس مهندسین مکانیک قرار دارد در جدول زیر ارائه شده است.

برنامه استان

برنامه فرصت آلبرتا

NOC 0211 مدیریت مهندسی

NOC 2131 تکنسین مهندسی مکانیک

برنامه اکسپرس انتری آلبرتا

آلبرتا

برنامه پایلوت بریتیش کلمبیا

NOC 2132 مهندس مکانیک

برنامه اکسپرس انتری بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا

برنامه اکسپرس انتری انتاریو

اولویت نیروی کار

برنامه مهارت های مورد نیاز

انتاریو

نیروی کار ماهر در منیتوبا

NOC 0211 مدیریت مهندسی

NOC 2131 تکنسین مهندسی مکانیک

NOC 2141 مهندسان صنعتی و ساخت

نیروی کار ماهر خارجی

منیتوبا

برنامه بازار کار اکسپرس انتری

نیروی کار ماهر با حمایت کارفرما

نیوبرانزویک

کتگوری نیروی کار ماهر

برنامه اکسپرس انتری نیوفاندلند و لابرادور

نیوفاندلند

خواسته نوا اسکوشیا: برنامه اکسپرس انتری

اولویت های بازار کار برنامه اکسپرس انتری نوا اسکوشیا

برنامه نیروی کار ماهر

نوا اسکوشیا

برنامه اکسپرس انتری قلمرو شمالی

برنامه نیروی کار ماهر

قلمرو شمالی

نیروی کار بین المللی: پیشنهاد کار

نیروی کار بین المللی: فرصت های شغلی مورد نیاز

نیروی کار بین المللی: برنامه اکسپرس انتری ساسکاچوان

ساسکاچوان

برنامه استانی اکسپرس انتری جزیره پرنس ادوارد

برنامه نیروی کار ماهر

جزیره پرنس ادوارد

برنامه اکسپرس انتری یوکان

نیروی کار ماهر

یوکان

مهارت های مورد نیاز تبدیل شدن به مهندس مکانیک در کانادا

برای این که فردی بتواند به عنوان مهندس مکانیک در کانادا کار کند باید مدارک مشخصی را در اختیار داشته باشند که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • مدرک کارشناسی در رشته مکانیک یا رشته های مرتبط با این حوزه
 • مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در رشته مرتبط مهندسی در حوزه مکانیک
 • در اختیار داشتن مجوزهای لازم استانی یا منطقه ای مهندسین حرفه ای کانادا
 • 3 سال سابقه کاری یا بیشتر از آن در حوزه های مختلف مربوط با نظارت، اجرا یا سرپرسی پس از فارغ التحصیلی از موسسات معتبر مهندسی که واجد شرایط بوده اند.
 • گذراندن آزمون حرفه ای

کلام آخر

باید به این نکته توجه داشت که در حال حاضر حرفه های مختلفی در کانادا با کمبود نیروی کار روبرو هستند و افرادی که دارای تجربه کاری کافی هستند و از نظر سطح تحصیلات در شرایط مناسب قرار گرفته اند، می تواند فرصت های کاری موجود در این کشور را تکمیل کنند.

سطح درآمد بالا و همچنین کیفیت بالای زندگی در این کشور منجر به آن شده است که این کشور یکی از پر متقاضی ترین کشورهای جهان برای مهاجرت تبدیل شود. شما نیز در صورتی که به دنبال مسیری برای مهاجرت به کانادا هستید، با وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC در این رابطه ارتباط برقرار کنید تا اطمینان داشته باشید که پرونده مهاجرتی شما مطابق با استانداردهای تعیین شده در این مسیر به پیش می رود و کمترین ریسک رد شدن ویزا برای شما وجود داشته باشد.

در همین راستا می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید تا با توجه به رزومه شخصی شما، مسیرهای احتمالی را به شما پیشنهاد داده تا بتوانید با دید باز بهترین مسیر را برای خود انتخاب کنید.