به دلیل داشتن سطح بالایی از کیفیت زندگی و تحصیل، کانادا توسط سازمان ملل به عنوان یکی از بهترین مکان ها برای زندگی در جهان شناخته شده. کانادا کشوری است توسعه یافته همراه با دولتی موفق که آن را به مکانی فوق العاده برای زندگی و تحصیل در آورده است.

بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان که سالیانه منتشر می‌شود، دانشگاه های کانادا در میان 500 دانشگاه برتر جهان همواره دارای رتبه بوده اند. بالاترین رتبه بندی متعلق به دانشگاه تورنتو (University of Toronto) می باشد و سه دانشگاه این کشور در بین 50 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند از جمله دانشگاه مک گیل (McGill University) و دانشگاه بریتیش کلمبیا (British Colombia University). این نشان دهنده آن است که کانادا در کنار آموزش عالی یک تجربه فرهنگی فوق العاده را در اختیار شما قرار می دهد.

مجموعه مهاجرتی کاناداپاس با مدیریت آقای مهیار حلاج پور، وکیل مهاجرت به کانادا از شما دعوت میکند، فرم ارزیابی رایگان را به دقت تکمیل کرده، سوابق و افتخارات خود را نیز ذکر بفرمایید.

فرم ارزیابی رایگان

در این قسمت پادکست CP Talk، در مورد امتیازات ویزای تحصیلی کانادا و شرایط اقدام به صورت کامل صحبت می کنیم.

این اپیزود رو از پلتفرم های زیر هم میتوانید بشنوید:

در صورت تمایل می توانید از طریق فرم زیر شماره خود را ثبت کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند


  تماس با شرکت حقوقی مهاجرتی کاناداپاس

  شرایط ویزای تحصیلی کانادا

  شخصی که تمایل به درخواست ویزای تحصیلی دارد، باید بتواند نشان دهد که قصد نهایی اش از مهاجرت به کانادا تحصیل و کسب علم و دانش است و بعد از پایان تحصیل به کشور خود باز می گردد. در ادامه:

  • از یک موسسه آموزشی مورد تائید و تعیین شده در کانادا پذیرش گرفته است.
  • دارای پشتیبانی مالی کافی برای پرداخت هزینه تحصیل و هزینه زندگی خود است.
  • هیچ گونه سوء پیشینه و سابقه کیفری ندارد و خطر امنیتی برای کانادا نخواهد داشت.
  • اوضاع سلامتی او قابل قبول و مایل به تکمیل معاینه پزشکی است.

  امتیازات گرفتن ویزای تحصیلی کانادا

  • امکان تسهیل دریافت اقامت دائم کانادا با هزینه کمتر در مقایسه با روش های دیگر
  • صدور اجازه کار در کنار اقامت موقت تحصیلی
  • بدست آوردن تجربه کانادایی و افزایش شانس موفقیت کاری در آینده
  • اجازه کار تمام وقت برای همراه دانشجو
  • ویزای کار موقت کانادا
  • امکان بهره مندی از بورس های تحصیلی مختلف دولتی و دانشگاهی در کانادا
  • ویزای کانادا برای والدین فرزند وابسته و همراه فرد

  سالانه بیش از 350،000 دانشجو بین المللی تصمیم می گیرند که در کانادا تحصیل کنند که این خود به تنوع موسسات آموزش عالی اضافه می کند.

  شما می توانید با دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا تحصیل کنید مانند دوره کالج ، دوره مقدماتی لیسانس  (Bachelor’s Pathaway)، فوق دیپلم (Associate Degree)، دوره لیسانس( Bachleor’s) ، دوره پری مستر ( Pre- Master ) ،  دوره فوق لیسانس (Master’s ) و  دوره دکتری  (ِDoctoral Degree )، دوره دیپلمای عالی (Graduate Diploma)، دوره پست بک ( لیسانس پیشرفته- Post Bac)، دوره سرتیفیکیت (Certificate Programs)، دوره دیپلما (Diploma Programs)، دوره ترکیبی در کانادا (Collaborative & Joint Degree Programs)، دوره کو آپ (Co-op Programs) و دوره کارورزی (Apprenticeship Programs) . مدت دوره تحصیل شما به دانشگاه و موسسه مورد نظر شما بستگی دارد.

  ویزای تحصیلی کانادا

  نحوه اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

  برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا ابتدا باید نامه پذیرش یا LOA از یک موسسه عالی معتبر داشت که می تواند به دو صورت آنلاین یا کاغذی برای دریافت آن اقدام نمود. این مرحله باید قبل از دریافت استادی پرمیت از سفارت کانادا انجام شود. سپس برای گرفتن بسته تقاضا نامه باید به تعدادی سوال در سایتCIC پاسخ داد که این سوالات مشخص می کنند که مجاز به دریافت استادی پرمیت می باشید و این که چه مدارکی را باید ارائه دهید.
  طی مراحل اخذ ویزا، بعد از تایید در این سایت یا مراجعه به سفارت کانادا یا کنسولگری، یک چک لیست شخصی بنا به شرایطتان دریافت می کنید. این برگه حاوی راهنمای پذیرش، لیست مدارک مورد نیاز برای پرونده، تخمین شهریه و هدایت گر انجام مرحله های بعد جهت اخذ ویزا است که تا 60 روز اعتبار دارد.
  پس از این مرحله باید یک حساب MyCIC بسازید و کد شخصی خود را ارسال کنید و راهنمای ارسال مدارک به CIC را دریافت کنید و هزینه های مورد نظر برای تحصیل در کانادا را پرداخت نمایید.

  امکان این که نیاز به مصاحبه در دفاتر ارائه ویزا ها باشد نیز برای برخی متقاضیان وجود دارد. اهمیت مشاوره گرفتن از وکلای خبره مهاجرت بسیار محسوس است زیرا اشتباه یا تاخیر در هر یک از این موارد خسارات مالی و زمانی را به دنبال دارد و پای دلالان و سود جویان را به این امر باز می کند. شرکت کاناداپاس از انتخاب دانشگاه و شهر هدف و بستن فایل ویزا از نظر حقوقی، تا اخذ ویزای تحصیلی کانادا و مهاجرت به کشور مقصد شما را ساپورت می کند. اثبات توانایی مالی از دیگر شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا می باشد که در بخش دیگری از این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

  شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در کانادا

  بیشتر افرادی که با ویزای تحصیلی کانادا وارد کشور کانادا می شوند، بعد از اتمام دوره تحصیل و با پایان یافتن اعتبار ویزای تحصیلی در کانادا، تصمیم به اقامت در این کشور دارند.

  با توجه به این که ویزای تحصیلی نوعی ویزای اقامت موقت است و نیز با توجه به این که تحصیل در کانادا مستلزم صرف هزینه های نه چندان کمی است، بنابراین برای افرادی که قصد دائمی کردن اقامت خود در کانادا را دارند، مقوله کار پس از تحصیل، اهمیت زیادی پیدا می کند.

  کانادا کشور فرصت ها است و یکی از مقاصد مهم جذب دانشجو است و سالانه تعداد زیادی ویزای تحصیلی برای دانشجویان خارجی صادر می کند. افرادی که موفق به دریافت ویزای تحصیلی شده و در این کشور درس خوانده و تحصیل کرده اند مستعد تشکیل یک زندگی با استانداردهای خوب هستند و بخش مهمی از راه را پیموده اند زیرا اکنون پس از گذراندن تحصیلات در کانادا با این کشور و زبان آن و نیز فرهنگ کانادایی آشنایی بیشتری دارند و نیز بخاطر تحصیلات کانادایی با علم روز دنیا آشنا شده اند.

  همانند ویزای تحصیلی کانادا، ویزای کاری کشور کانادا مستقیما به اقامت دائم این کشور منجر نمی شود ولی با شرایطی می توان اقامت دائم را نیز به دست آورد. برای گرفتن ویزای کار در کانادا، بعد از این که دانشجو، تحصیلات خود را به اتمام رساند و قبل از اتمام اعتبار ویزا، باید برای برنامه (Post-Graduation Work Permit (PGWP اقدام کند.

  معرفی 5 رشته ی برتر در اخذ ویزای تحصیلی کانادا از جهت درآمد

  این برنامه به دانشجویان فارغ التحصیل از کانادا این امکان را می دهد تا در کانادا کار کنند و سابقه کار کانادایی بدست آورند و به واسطه همین سابقه کار، برای اقامت دائم از طریق (Canadian Experience Class (CEC یا تجربه کانادایی اقدام کنند.

  بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی در کانادا و ارائه درخواست PGWPP یا ویزای کار پس از تحصیل در کانادا، امکان کار کردن به صورت تمام وقت برای متقاضیان وجود خواهد داشت. البته در برنامه سابقه کار کانادایی دوران تحصیل درسابقه کاری، لحاظ نمی شود و سابقه کار بعد از تحصیل حساب است. فارغ التحصیلان بین المللی از کانادا نیاز به پیشنهاد کار در زمان درخواست، نخواهند داشت و می توانند از یک مجوز کار باز 3 ساله یا open work permit استفاده کنند.

  این مجوز به آنها اجازه می دهد تا برای کارفرمایان کانادایی در حوزه های مختلف کار کنند. در طی مدت open work permit اجازه کار درهر زمینه ای وجود دارد و از نظر ساعت کاری نیز محدودیتی برای متقاضیان وجود ندارد.

  متقاضیان ۹۰ روز پس از فارغ التحصیلی فرصت خواهند داشت تا برای PGWPP درخواست دهند که دانشجو بعد از اتمام تحصیلات خود، بدون این درخواست امکان کار کردن را نخواهد داشت.

  طول مدت زمان ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

  حداکثر مدت ویزای کار 3 سال خواهد بود و حداقل آن به اندازه طول دوره ای می باشد که متقاضی در کانادا تحصیل کرده است. این یک قاعده است که ویزای کار از ویزای تحصیلی کانادا طولانی تر نخواهد بود. ورک پرمیت برای دوره های 8 ماهه تا 2 ساله، 2 سال و برای دوره های بیش از 2 سال، این ورک پرمیت 3 ساله خواهد بود.

  برای دوره های کمتر از ۸ ماه ، ویزای کار صادر نمی شود. اگر بخشی از دوره تحصیلی در خارج از کانادا بوده باشد و اگر مدرک را کانادا صادر کرده باشد و مدت زمان حضور در کانادا بیشتر از ۸ ماه باشد، در این شرایط می توان برای مجوز کار اقدام کرد.

  شرایط لازم برای ویزای کار پس از تحصیل در کانادا (برنامه PGWP)

  • سن بالای 18 سال تمام یا بیشتر از آن
  • گذراندن دوره تحصیلی بیشتر از ۸ ماه (900 ساعت)
  • گذراندن دوره تحصیلی به صورت تمام وقت در کانادا
  • فارغ التحصیل شدن از یک موسسه خصوصی آموزش های بعد از متوسطه (تحت مقررات و قوانین مشابه با موسسات دولتی )
  • اقدام برای ورک پرمیت، ۹۰ روز بعد از نامه کتبی و رسمی از دانشگاه مبنی بر فارغ التحصیلی دانشجو
  • اتمام دوره و یا دریافت نامه واجد شرایط بودن برای دریافت مدرک پایان دوره
  • داشتن ویزای معتبر هنگام اقدام برای دریافت ورک پرمیت
  دانش آموزان و دانشجویان در حال اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا

  درخواست برای مجوز کار( Open Work Permit ) از طریق برنامه PEQ

  افرادی که در کبک و در یک رشته آموزشی حرفه ای یا شغلی از یک موسسه متوسطه خصوصی یا دولتی توانسته اند ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کنند، پس از گذراندن دوره ای که توسط وزارت آموزش و پرورش و ورزش MELS ارائه شده باشد، بعد از اتمام تحصیل و فارغ التحصیلی می توانند درخواست مجوز کار تا سقف 3 سال را داشته باشند.

  برای فارغ التحصیلانی که در کبک تحصیل کرده اند برنامه مهاجرت به کانادا از طریق PEQ روشی برای صدور سریع CSQ است

  CSQ سندی است که به متقاضی اجازه می دهد تا به کبک برود. پس از دریافت نامه CSQ ، متقاضی می تواند از سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) درخواست ویزای دائم یا  PRکند، این درخواست برای تصویب به تایید دولت فدرال نیاز دارد.

  شرایط درخواست برای مجوز کار از طریق برنامه PEQ

  • سن 18 سال در زمان ارائه درخواست و یا بالاتر
  • داشتن ویزای معتبر تحصیلی کانادا در زمان درخواست دریافت مجوز کار
  • گذراندن یک دوره تحصیلی 8 ماهه حداقل 900 ساعته و یا بیشتر به صورت تمام وقت
  • درخواست مجوز کار در طی مدت 90 روز از زمان دریافت تاییدیه کتبی که نشان می دهد متقاضی شرایط ادامه تحصیل را دارد.
  تحصیل در کانادا

  در بعضی از برنامه های استانی فرد متقاضی پس از تکمیل تحصیلات خود در استان که معمولا در استان های کم جمعیت است با استفاده از این برنامه های استانی که هر استان برنامه مخصوص خود را دارد، امکان اقدام برای دریافت جاب آفر و در نهایت دریافت اقامت را خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زبده و متخصص کاناداپاس همراه باشید.

  مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

  زمانی که مدارک و درخواست ویزا جهت تحصیل در کانادا پذیرفته شد، یک معرفی نامه “POE  ” یا مجوز سفر الکترونیکی “ETA ” صادر می شود. این مجوز به پاسپورت الصاق شده و به مدت 5 سال اعتبار دارد.  توجه به این نکته ضروری است که با گذرنامه ای که زمان اپلای استفاده کرده اید اجازه ی سفر دارید. جهت اخذ ویزا لازم است این مجوز را به همراه گذرنامه و مدارک مالی و پذیرش نامه باید به آژانس خدمات مرزی کانادا “CBSA” تحویل داد تا Study Permit صادر گردد و اجازه ورود به خاک کانادا داده شود. برای دریافت ویزای تحصیلی برای دانش آموزان زیر 18 سال باید یک فرد مسئولیت آن ها را به عهده بگیرد. تمامی مدارس، مورد تائید وزارت آموزش کانادا می باشند. همچنین انجام آزمایشات پزشکی برای متقاضیان ایرانی که قصد مهاجرت دارند الزامی نیست. موسسه کاناداپاس دارای نماینده در تمامی مدارس و دانشگاه های کانادا است که انجام تمامی امور دریافت ویزا را به عهده می گیرد. درخواست ویزای تحصیلی به صورت آنلاین تا 9 هفته پس از انگشت نگاری مورد بررسی قرار می گیرد و اگر نتیجه درخواست مثبت بود متقاضی باید پاسپورت خود را در سفارت کانادا واقع در آنکارا مهر کند. اگر به هر دلیلی با درخواست شما موافقت نشود دلایل آن اعلام خواهد شد. هدف شغلی مشاوران مجرب در زمینه مهاجرت همین است که متقاضیان را به نحوی راهنمایی و در زمینه اقدامات و جمع آوری مدارک راهنمایی کنند که تا حد امکان از رد درخواست آنان برای ویزای تحصیلی در کانادا پیشگیری شود.

  ویزای دانش آموزی کانادا و دانش آموزان در حال تحصیل در کانادا

  تمدید یا تغییر ویزای دانشجویی کانادا

  با اتمام اعتبار مجوز تحصیلی ( study permit ) دانشجویانی که در کانادا تحصیل می کنند، دیگر مجاز به ماندن در کانادا نمی باشند.  در این صورت در مدت زمان تحصیل در کانادا باید مجوز تحصیلی شان تمدید شود.

  دانشجویانی که  مدت اعتبار ویزای تحصیلی آنها رو به پایان است 30 روز  فرصت دارند تا قبل از اتمام اعتبار ویزای تحصیلی شان اقدام به تمدید ویزای خود کنند.

  دانشجویان باید توجه داشته باشند که نمی توانند اعتبار ویزای تحصیلی خود را بیشتر از اعتبار گذرنامه تمدید کنند. اگر شخص دانشجو تصمیم بگیرد به خارج از کانادا مسافرت کند و در این مدت اعتبار ویزا تحصیلی تمام می شود، باید قبل ازاین مسافرت اقدام به تمدید ویزای تحصیلی کند.

  دانشجویان بین المللی کانادا می توانند از طریق وب سایت اداره مهاجرت کانادا به صورت آن لاین برای تمدید اقدام کنند.

  تاریخ اعتبار 90 روزه است و تا 30 روز قبل از اتمام تاریخ اعتبار مجوز تحصیلی می توان برای تمدید آن اقدام کرد.

  اگر دانشجویی تحصیلات خود را زودتر از موعد دوره تحصیلی تمام کند از وقتی که دانشجو ایمیل، نامه، گواهی و یا دیپلم تکمیل دوره تحصیلی از آموزشگاه  بگیرد،90 روز بعد، اعتبار ویزای تحصیلی او پایان می یابد و طبیعتا دیگر مدت زمان باقی مانده از مجوز تحصیلی او اهمیتی نخواهد داشت.

  اگر دانشجو موفق نشود دوره تحصیلی خود را در مدت زمانی که مجوز دانشجویی اعتبار دارد به پایان برساند، باید سی روز قبل از اتمام اعتبار ویزای تحصیلی، مجوز تحصیلی خود را تمدید نماید.

  در صور تی که دانشجویی در کانادا حضور داشته باشد و اعتبار مجوز تحصیلی اش قبل از اقدام برای درخواست تمدید مجوز تحصیلی و یا درخواست مجوز کار و یا درخواست ویزا توریستی، به اتمام برسد، در این حالت می بایست حداکثر 90 روز پس از اتمام اعتبار ویزا دانشجویی، درخواست تجدید نظر نماید.

  در این صورت باید باید هزینه تجدید نظر و تمدید مجوز تحصیل را پرداخته و نیز دلایل تمدید نکردن ویزای دانشجویی خود را به صورت کامل مشخص و واضح توضیح دهد ولی هیچ تضمینی  برای پذیرفته شدن آن وجود ندارد.

  در صورتی که شبهه ای برای افسر اداره مهاجرت برای بررسی و صدور مجدد در خصوص  شرایط دانشجو به وجود بیاید می تواند از دانشجو مدارکی مثل مدرک ثبت نام و یا ریز نمرات را درخواست کند، تا اطمینان حاصل کند که متقاضی هم چنان شرایط گرفتن مجوز تحصیلی را دارد.

  دانشجویانی که به صورت مشروط پذیرفته شده اند مجوز تحصیلی آن ها به اندازه مدت زمان دوره پیش نیاز است و برای گرفتن مجوز تحصیلی دوره اصلی خود، باید اقدام لازم را انجام دهند.

  چک لیست مدارک ویزای تحصیلی کانادا

  لیست مدارک مورد نیاز برای پذیرش مدرسه در کانادا

  • اسکن جدیدترن پاسپورت معتبر
  • ترجمه کارنامه تحصیلی 3 سال اخیر (فرمت pdf)
  • یک قطعه عکس ۳.۵ * ۴.۵  (فرمت  pdf یا  jpeg )
  • ارائه گواهی پرداخت هزینه پذیرش Admission Fee
  • آدرس و شماره تماس و کد پستی متقاضی
  • نام پدر و مادر متقاضی به طور کامل (برای تکمیل فرم ها )
  • ترجمه کارت واکسیناسیون

  لیست مدارک مورد نیاز  برای اخذ پذیرش کالج در کانادا

  • ترجمه شناسنامه
  • اسکن جدیدترین پاسپورت معتبر هر مدرک به همراه ریز نمرات (به صورت جداگانه و با فرمت  pdf)
  • ترجمه کارنامه تحصیلی متقاضی 3 سال اخیر (فرمت pdf)
  • ارائه گواهی پرداخت هزینه پذیرش
  • آدرس و شماره تماس و کد پستی متقاضی
  • نام پدر و مادر متقاضی به طور کامل (برای تکمیل فرم ها )
  مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور کانادا

  لیست مدارک ویزای تحصیلی کانادا برای دوره لیسانس و فوق لیسانس در کانادا

  – اسکن تمامی مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات هر کدام و ترجمه آنها به انگلیسی یا فرانسوی برای دوره کارشناسی

  – اسکن تمامی مدارک تحصیلی و ریز نمرات لیسانس و ترجمه آن ها به انگلیسی یا فرانسوی برای دوره کارشناسی ارشد اگر شخص مدرک کارشناسی ارشد دیگری نیز دارد، متقاضی باید آن را به ترتیبی که گفته شد ارائه نماید

  – اسکن  جدیدترین پاسپورت معتبر

  – سند ازدواج در صورت متاهل بودن شخص داوطلب

  یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵ ( فرمت pdf یا jpeg)

  – رزومه به انگلیسی یا فرانسوی (فرمت word )

  رزومه باید شامل اطلاعات صحیح و درست باشد و در آن باید نام و اطلاعات تماس، تحصیلات، مقاله، تحقیق، تدریس و مقالات و کنفرانس ها و… در صورت وجود قید شود.

  – مدرک زبان (فرمت pdf)

  – انگیزه نامه یاStatement of Purpose  مرتبط با رشته مورد نظر (فرمت word)

  Statement of Purpose یا انگیزه نامه، نامه ای است که هدف، میزان انگیزه، علاقه شخص و نیز دلایل شخص برای انتخاب رشته مد نظر را می سنجد و شامل مختصری از پیشینه تحصیلی یا شغلی مرتبط با رشته انتخابی است. به صورت کلی این نامه فرمت خاصی ندارد و به صورت یک متن یکپارچه در حد یک تا دو صفحه نوشته می شود.

  – دو یا سه توصیه نامه از اساتید (فرمت pdf)

  توصیه نامه جهت تایید صحت تحصیلی و اخلاقی دانشجو از سوی یک یا چند نفر از اساتید دانشجو صادر می گردد که حاوی اطلاعات  مختصری از دانشجو،  فعالیت های علمی وبه نوعی تایید روحیات و اخلاق  دانشجو است .

  – ارائه گواهی پرداخت شهریه

  – آدرس و شماره تماس و کد پستی متقاضی

  – نام پدر و مادرشخص داوطلب (برای تکمیل فرم )

  هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

  واحد پول کانادا، دلار کانادا (CAD/$) می باشد. در حالی که کانادا به خاطر شهریه مقرون به صرفه شناخته شده است، بسته به مکانی که برای تحصیل انتخاب می کنید هزینه های پرداختی شما متفاوت خواهد بود.  به طور متوسط یک دانشجوی بین المللی در مقطع کارشناسی  باید حدود 17.000دلار در سال برای هزینه دانشگاه بپردازد. هر چند در مقطع تحصیلات تکمیلی، هزینه سالیانه تحصیل برای دانشجویان بین المللی به طور میانگین 16.500 دلار است که ممکن است برای گرانترین دوره ها تا سقف 50.000 دلار نیز افزایش یابد. هزینه های دیگری نیز وجود دارد که باید در بودجه خود در نظر بگیرید. این هزینه ها شامل هزینه های اداری پذیرش دانشگاه ( 500-150 دلار)، بیمه درمانی ( حدود 600 دلار)  و هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا ( که حدود 250 دلار) می باشد اگر تمایل دارید که در حین تحصیل به طور پاره وقت نیز کار کنید، این امکان نیز برای شما وجود دارد اما محدودیت هایی نیز وجود خواهد داشت. دانشجویان بین المللی می توانند هم در دانشگاه و هم در خارج از محیط دانشگاه بدون داشتن مجوز کاری کار کنند مادامی که دارای ویزای تحصیلی کانادا هستند.

  به عنوان دانشجوی بین المللی می توانید تا 20 ساعت در هفته در طول ترم به صورت پاره وقت کار کنید. هرچند نباید برای هزینه تحصیل خود به در آمد کار پاره وقت متکی باشید.

  ارزان ترین دانشگاه های کانادا

  مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا

  با تلاش برای تحقیق و کسب اطلاعات به روز در زمینه قوانین و شرایط موجود در زمینه مهاجرت به کانادا سعی در تنظیم چک لیست کاملی برای اقدام و سفر شما متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا داریم که به آن در ادامه می پردازیم.

  در ابتدا حتما پذیرش خود را اکسپت کنید و تاریخ اعتبار پاسپورت خود را چک کنید که اگر کمتر از مدت زمان ویزا باشد مجوز خود به خود باطل می شود. خرید بلیط و همچنین رزرو محل اقامت در کانادا از کشور مبدا انجام شده باشد. همراه داشتن پول نقد بین 5 تا 10 هزار دلار کانادایی و رسیدی که نشان دهد در یکی از بانک های کانادایی پول دارید. مراقب وزن چمدان ها باشید تا معطلی در فرودگاه را تا حد ممکن بکاهید. همراه داشتن نامه ی پذیرش دانشگاه و نامه ی CAQ برای کسانی که در استان کبک پذیرفته شده اند. نامه ویزای کانادا و کپی مدارک تحصیلی جهت اطمینان خاطر برای ورود به خاک کانادا جزو ملزومات است. پس از ورود به خاک کانادا خرید بیمه درمانی کانادا را در اولویت خود قرار دهید، همچنین خرید سیم کارت کانادایی برای ارتباط بیشتر و تعامل بهتر با محیط از نخستین کارهایی است که باید انجام دهید. اقدام بعدی ثبت نام در مرکز آموزشی مورد نظر است. در تمامی این مراحل مشاوران کاناداپاس در کنار شما هستند تا با خیال راحت این مراحل را پشت سر بگذارید و بدون هیچ سرگردانی و ابهام و با اطلاع کامل از حق و حقوق خود، مهاجرت آسانی داشته باشید.

  تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

  متقاضیان تحصیل در کانادا باید بتوانند هزینه های تحصیلی را برای سال اول فراهم آورند. برای مثال اگر شهریه ی متقاضی تحصیل در کانادا برای هر سال 15 هزار دلار باشد، او باید این هزینه را به همراه هزینه ی زندگی در کانادا از طریق حساب بانکی خود به سفارت ثابت کند.

  تمکن مالی برای دریافت این نوع ویزا بسیار پر اهمیت است و در صورتی که نتوان آن را ثابت کرد ویزای تحصیلی توسط افسر مربوطه مردود خواهد شد. با توجه به مقطع و رشته تحصیلی مورد نظر هزینه های شهریه متفاوت است برای مثال در رشته های هنر و انسانی هزینه ها بسیار کمتر از رشته های مهندسی و پایه است.

  طبق برآورد دولت کانادا هر دانشجو باید سالانه 15000 دلار کانادا را صرف هزینه های زندگی، نظیر مسکن، خورد و خوراک و لوازم جانبی تحصیل کند. به علاوه سالانه 800 تا 900 دلار کانادا صرف بیمه ی درمان و سلامت کند. همه ی این هزینه ها علاوه بر شهریه دانشگاه است.

  زندگی در شهر های کوچک کانادا هزینه ی کمتری را دارد و به تبع آن امکانات شغلی آن نیز کمتر است ولی برای کارهای پاره وقت دانشجویی فرصت های شغلی بسیار متعددی برای متقاضیان وجود دارد.

  بورسیه های تحصیلی کشور کانادا

  تحصیل در کانادا  بعد از اخذ ویزا متاسفانه اصلا ارزان نیست. اما برای کسانی که تمایل دارند در کانادا درس بخوانند ولی نیاز به حمایت مالی دارند، این کشور کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی قرار داده است، این کمک هزینه ها توسط دولت کانادا، دانشگاه ها در کانادا، و دیگر سازمان های دولتی و خصوصی ارائه می شود.

  برای افرادی که تمایل به اخذ پذیرش از یکی از برترین نظام های آموزشی دنیا دارند؛ کانادا، یک انتخاب خوب است. اما چگونه می شود  بورسیه تحصیلی در کانادا را گرفت؟ افرادی که تصمیم دارند از دانشگاه های معتبر خارجی  پذیرش بگیرند، معمولا دانشگاه های کانادا می تواند گزینه مناسبی باشد  زیرا با اخذ ویزا و تحصیل در مقاطع بالاتر ، امکان  اخذ بورسیه تحصیلی کانادا وجود دارد.

  متقاضی جهت  اخذ بورسیه های تحصیلی کانادا باید واجد شرایط اخذ آن باشد. بعد از امریکا ، دانشگاه های کانادا بالاترین بودجه تحقیقاتی را در دانشگاه های تاپ دارند و بهترین شرایط را برای دانشجویان خود فراهم می کنند.

  این کشور همانند سایر کشورهای درجه یک جهان، بورسیه های متفاوتی برای حمایت از دانشجویان از سوی دانشگاه ها، موسسات پژوهشی، مراکز دولتی ارائه می کند. دریافت بورس بستگی به پشتوانه علمی بالا و رزومه تحصیلی مناسب دانشجو دارد.

  بسیاری از دانشگاه های کانادا برنامه های فاند، کمک تحصیلی و بورس متنوعی برای دانشجویان خارجی دارند. برای بهره بردن از این بورسیه ها باید، آن ها را شناخت. چند نوع کمک مالی برای ادامه تحصیل در کانادا وجود دارد که شامل بورسیه تحصیلی کانادا scholarships and bursaries، جوایز تحصیلی  awards کمک‌های مالی، grants ،کمک هزینه تحصیلی fellowships و وام loans می‌شود.

  Scholarships یا فلوشیپ


  کمک تحصیلی مالی دانشجویان بین‌المللی برای پوشش دادن هزینه‌های تحصیلی‌شان در دانشگاه‌ های کانادا محسوب می‌شود که توسط منابع دولتی، شرکت‌های خصوصی یا دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند و به شرایط درسی و تحصیلی و صلاحیت های  علمی  و موارد دیگر بستگی دارد. داشتن معدل بالا، مقاله بین المللی، نمره زبان انگلیسی یا جی‌آرای خوب می تواند  در روند اخذ آن بسیار موثر باشد

   grants و bursaries


   زمانی است که دانشجو نیاز مالی داشته باشد که در این موارد صلاحیت های علمی دانشجو دیگر مهم نیست.

  این نوع کمک هزینه‌ها کمتر برای دانشجویان بین‌المللی اختصاص می یابند.

  بورسیه برای مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا

  برای افرادی که در مقطع کارشناسی موفق به ویزای تحصیلی کانادا شده اند امکان گرفتن بورسیه در مقطع کارشناسی ضعیف است ولی در مقطع کارشناسی ارشد ، امکان پذیر است.

  در مقطع کارشناسی ارشد بیشتر بورس ها برای دوره های پژوهش محور یا Master by Research  امکان پذیر است.

  این در حالی است که در مقطع دکترا امکان اخذ بورسیه حتی بدون داشتن نمره زبان، در رشته‌های مهندسی امکان پذیر است.

  میزان آن در دوره دکترا بستگی به عواملی چون میزان بودجه دانشگاه، میزان بودجه‌ای که استاد راهنما در نظر گرفته، مبلغی که او در اختیار دارد و نیز سطح توانایی متقاضی دارد.

  بعضی بورسیه های تحصیلی کانادا

  • بورسیه های کشور مبدا
  • TA Teaching Assisstantship یا کمک هزینه تدریس
  • Reasearch Assisstantship RA  یا فاند تحقیقاتی
  • بورسیه دانشگاهی برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری
  • بورسیه خارج از دانشگاه مانند بورس ونیه که سالانه به ۵۰۰ دانشجوی کانادایی یا خارجی که ویزای تحصیلی کانادا را در مقطع  دکتری کسب کرده اند تعلق می گیرد. مبلغ  آن سالانه ۵۰ هزار دلار کانادا است.
  • بورس پست دکتری بنتینگ که نوعی فلوشیپ است و سالانه ۷۰ هزار دلار است و به مدت دو سال به ۷۰ دانشجویان دوره‌های پست دکترا داده می شود.

  شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

  برای بهره مندی از بورسیه تحصیلی در کانادا، متقاضیان باید ابتدا رزومه تحصیلی مناسبی داشته باشد. در رزومه، دانشجو می‌بایست ، معدل هر دوره و دوره‌های گذرانده شده و همچنین مقالاتی که نوشته است و نمره زبان انگلیسی را به خوبی نشان دهد. در رشته های غیر فنی، دانشگاه های کانادا برای دادن بورسیه، مدرک زبان انگلیسی با نمره بالای ۶.۵ در آزمون آیلتس را درخواست می‌نمایند.

  ساختار یک روزمه تحصیلی خوب برای اپلای ویزای تحصیلی کانادا

  شرایط ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان چگونه است؟

  حتما بارها برای افراد مختلف این سوال پیش آمده که آیا می توان بدون ارائه مدرک زبان ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کرد. با ما همراه باشید تا شرایط آن را  بررسی کنیم.

  در حال حاضر گرفتن ویزای تحصیلی کانادا و تحصیل در دانشگاه های کشور کانادا  بدون ارائه مدرک زبان میسر است. اکثر دانشگاه های کانادایی نمره زبان ۶.۵ آکادمیک آیلتس یا معادل آن در سایر آزمون های مورد قبول  کانادا را،  برای ورود به دوره های خود از داوطلب می خواهند، اما روش‌هایی وجود دارند که  بدون  ارائه مدرک زبان یا با ارائه مدرک زبان پایین تر از نمره مورد نظر، متقاضیان می توانند به صورت مشروط پذیرفته شوند و مجوز ورود و حضور در کانادا را اخذ کنند.

  در این صورت دانشجویان در دوره های دانشگاهی یا کالج با نمره زبان کمتر از سطح خواسته شده و یا حتی بدون ارائه مدرک زبان، در دانشگاه و یا کالج مورد نظر پذیرفته می شوند ولی به این شرط که قبل از شروع  شدن دوره تحصیلی، دوره های مربوط به زبان را در این کشور بگذرانند.

  بعضی دانشگاه ها یا کالج ها دوره های زبان پیش نیاز را، خود ارائه می دهند و بعضی ها هم با موسسات زبان همکاری می کنند و مدرک این موسسات را قبول می کنند.

  در این صورت بعد از اتمام دوره زبان و کامل شدن پیش نیاز زبان، دیگر نیازی به ارئه مدرک آیلتس یا تافل یا سایر آزمون های معتبر نخواهد بود.

  تحصیل در مدارس کانادا بدون نیاز به مدرک زبان


  داوطلبان تحصیلی در مدارس کانادا نیازی به ارائه مدرک زبان شامل آیلتس یا تافل و…  ندارند.

  در واقع این مدارس آزمون های تعیین سطح دارند که در صورتی که دانش آموز داوطلب ویزای تحصیلی کانادا در این آزمون نمره لازم را کسب نکند، باید در دوره های زبان شرکت کند.

  تحصیل در کالج‌های کانادا بدون نیاز به مدرک زبان


  تقریبا همه کالج‌های کانادا نمره آیلتس ۶ یا ۶.۵ را از داوطلب تحصیل در کالج می خواهند ولی امکان پذیرش مشروط برای متقاضی وجود دارد، به این صورت که متقاضی پس از گذراندن دوره‌های زبانی در کالج ، می‌تواند در رشته مورد نظر خود در کالج تحصیل کند. اکثر کالج ها پیش نیاز را خود، ارائه می دهند ولی  بعضی ها نیز با موسسات زبان قرارداد همکاری دارند و دوره زبانی گذرانده شده در این موسسات را قبول دارند.

  شاید بتوان گفت بهترین زمان برای ادامه تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان زیر ۱۸ سالگی است. زمانی که متقاضی برای کالج‌ها یا دانشگاه ‌ها در مقطع لیسانس درخواست پذیرش می دهد، می تواند بدون داشتن مدرک زبان و بعد از گذراندن دوره‌های زبان، در مقطع تحصیلی مورد نظر تحصیل کند. هر چند امکان دارد افراد بالای ۲۱ سال نیز بدون مدرک زبان، با دارا بودن شرایط مورد نیاز، شانس گرفتن پذیرش را داشته باشند.

  اخذ ویزای تحصیلی کانادا در دوره کارشناسی بدون نیاز به مدرک زبان


  برای ورود به مقطع کارشناسی مدرک زبان خواسته شده بستگی به دانشگاه مورد نظر متقاضی دارد. دانشگاه هایی که رنک بهتری  نسبت به سایرین دارند، حداقل  نمره زبان مورد قبول خود را اعلام می کنند ولی بیشتر دانشگاه ها در دوره کارشناسی ارائه مدرک زبان را الزامی نکرده اند و پذیرش خود را به صورت مشروط انجام می دهند. دانشجو قبل  از ورود به دوره دانشگاهی در این مقطع، بایستی در دوره زبان دانشگاه شرکت کند.

  اخذ ویزای تحصیلی کانادا در دوره دکترا بدون نیاز به مدرک زبان


  در دوره دکترا هم همانند دوره کارشناسی ارشد تز محور، داوطلبان این دوره باید مدرک زبان حداقل دانشگاه را داشته باشند متقاضیان باید حتماً حداقل نمره زبان را داشته باشند و بدون مدرک زبان مورد نظر دانشگاه، امکان اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری کانادا وجود نخواهند داشت.

  اخذ ویزای تحصیلی کانادا در دوره کارشناسی ارشد بدون پایان نامه بدون نیاز به مدرک زبان


  پذیرش مشروط  به زبان در مقطع ارشد بدون پایان نامه یا آموزش محور تقریبا در بیشتردانشگاه های کانادا ارائه نمی شود. اخیرا برخی از دانشگاه های دولتی و خصوصی پذیرش مشروط به نمره زبان را در دستورالعمل خود جای داده اند.

  اخذ ویزای تحصیلی کانادا در دوره کارشناسی ارشد با پایان ‌نامه یا تز محور بدون نیاز به مدرک زبان


  داشتن مدرک زبان در اخذ پذیرش های با پایان نامه یا تز محور جزء الزامات است.

  یعنی متقاضیان باید حداقل مدرک زبان خواسته شده از سوی دانشگاه‌ را داشته باشند و دانشگاه ها در این دوره پذیرش مشروط ندارند و بدون مدرک زبان امکان اخذ پذیرش تحصیلی را نخواهند داشت.

  اهمیت ارائه مدرک زبان در اخذ ویزای تحصیلی کانادا

  این موضوع بستگی به کشوری دارد  که از آن درخواست ویزا داده می شود. در برخی از کشورها  سفارت های کانادا برای صدور ویزا ارائه مدرک زبان را اجباری کرده است.  دربرخی از کشورهای دیگر این اجبار وجود ندارد.

  در کل داشتن مدرک زبان برای شخص متقاضی ویزای تحصیلی کانادا ، می تواند مزایای زیادی داشته باشد و در تصمیم گیری درباره پرونده شما بسیار تاثیرگذار باشد. اهمیت داشتن یک استادی پلان خوب زمانی آشکار می شود که شما برای اخذ ویزای تحصیلی مدرک زبان ارائه نکرده باشید. این موضوع باید در استادی پلان متقاضی به صورت کاملا واضح عنوان گردد.

  در این صورت یک وکیل مجرب می تواند با آماده کردن استادی پلان مناسب و نیز نامه دفاعیه  خود این موضوع را توضیح داده و ریسک ریجکت شدن پرونده تحصیلی را کاهش دهد.

  رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

  پذیرش از دانشگاه های کانادا و یا موسسات معتبر شاید به عنوان مهم ترین مرحله برای دانشجویان خارجی محسوب شود، در صورتی که اپلای کردن برای دریافت ویزای تحصیلی به نسبت ساده نظر می رسد.

  ولی در واقع، درخواست دادن جهت ویزا کار چندان ساده ای نیست. بررسی درخواست های متقاضیان توسط افسراداره مهاجرت انجام می شود و یک کار سنگین و پرهزینه است که در مورد آن راهی برای اطلاع از نحوه بررسی پرونده وجود ندارد.

  لیستی از دلایل ریجکت شدن در وبسایت اداره مهاجرت کانادا نوشته شده است، ولی در این دستورالعمل های ارائه شده، به همه دلایل احتمالی رد شدن ویزا اشاره نشده است. همچنین می توانید در وب سایت کاناداپاس دلایل اصلی ریجکت شدن ویزای کانادا را مطالعه فرمایید.

  این مساله باعث می شود تا افراد متقاضی درک کامل و صحیحی از شرایط ریجکتی نداشته باشند. در Program Delivery Instructions اطلاعات زیادی درباره ویزای تحصیلی وجود دارد ولی عملا این اطلاعات کامل نیستند و برای اقدام کافی نمی باشند.

  عدم تمکن مالی کافی

  یکی از بیشترین دلایل ریجکتی پرونده ها نظر افسر اداره مهاجرت مبنی بر ناکافی بودن منابع و پشتوانه های مالی یا عدم تمکن مالی کافی است.

  طبق دستورالعمل های Program Delivery Instructions به طور رسمی در مورد تمکن مالی اعلام می‌شود که متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی  باید تمکن مالی برای هزینه سال اول  شامل شهریه دانشگاه و هزینه زندگی خود و خانواده و تحصیل در کانادا را اثبات نمایند اما اثبات تمکن مالی بیشتر، احتمال ریجکت شدن را کاهش می‌دهد.

  بهتر است که اسناد و مدارک مالی که ارائه می شوند حمایت مالی از دانشجو را به مدت زمان بیشتراز یک سال نشان دهند هر چند که این مورد جزو شروط لازم برای پذیرش نیست ولی به احتیاط نزدیک تر است.

  عدم وجود پیوند خانوادگی قوی با کشور مبدأ

  دانشجویان متقاضی اگر پیوندی ضعیف با خانواده خود داشته باشند و وابستگی کافی به خانواده در کشور خود نداشته باشند، ای مورد  می تواند باعث تأثیر منفی بر روند دریافت ویزا داشته باشد. در حالی که برخورداری از یک پیوند قوی و دریافت حمایت مالی نکته ای مثبت محسوب می‌شود.

  این مسئله باعث شک و تردید در قصد متقاضی برای بازگشت به کشور خود بعد از اتمام تحصیلات می گردد. در صورتی که خانواده متقاضی دارای اموال و دارایی هایی باشند، برای اثبات وابستگی خانوادگی در کشور مبدا می تواند مناسب باشد.

  عدم وجود آینده کاری در کشورمبدا

  ارائه یک نامه ازسوی کارفرما که کار متقاضی پس از پایان تحصیل، در کشور مبدأ را نشان می دهد، در روند اخذ ویزای تحصیلی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و سندی محکم برای تضمین آینده شغلی متقاضی باشد.این مورد برای اثبات برگشت دانشجو بعد از پایان تحصیل مفید است.

  عدم وجود تاریخچه سفر مناسب (Travel History)

  افرادی که دارای سابقه سفرهای خارجی کمی هستند، ممکن است همین نداشتن تاریخچه سفر یا Travel History و نیز نداشتن سفر هوایی  نکته منفی برای پرونده آن ها باشد و باعث ریجکت شدن شود. هر چند این نکته به صورت عاملی مستقل برای ریجکتی ویزا مورد تاکید قرار نگرفته است ولی می تواند اثر سوء داشته باشد.

  وجود هرگونه نقص یا عدم ارائه مدارک

  مواردی نیز وجود دارند که ممکن است به تنهایی باعث ریجکت شدن نشوند،ولی با قرار گرفتن در کنار سایر موارد باعث ایجاد شبهه برای افسر اداره مهاجرت و در نهایت ریجکت کردن پرونده از سوی او گردد.

  – سابقه درخواست ویزای کاری وریجکت شدن آن

  این مورد می تواند این شک را برای آفیسر به وجود بیاورد که متقاضی قصد اقامت و ماندن در کانادا را دارد و نه تحصیل

  – سطح مهارت ضعیف زبان

  برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، نداشتن مدرک زبان یا داشتن نمره زبان ضعیف می تواند برای آفیسر شک برانگیز باشد و هدف شما برای تحصیل در کانادا را زیر سوال ببرد.

  – داشتن استادی پلن (Study Plan) ضعیف

  این مورد شامل ضعف در توضیح دلایل انتخاب رشته و دانشگاه مانند برنامه تحصیلی وغیره می شود

  – گپ تحصیلی

  اگر زمان زیادی از دریافت آخرین مدرک تحصیلی شخص متقاضی می گذرد و در این مدت نیز مشغول کار نبوده است، ممکن است برای پروسه گرفتن ویزای تحصیلی کانادا نکته منفی باشد

  -نداشتن انگیزه و دلایل کافی برای ادامه تحصیل

  طبق آخرین آمار CIC بیش از 642 میلیون دانشجوی خارجی در کانادا مشغول تحصیل هستند، شرکت در دوره‌های آموزشی بیش از 6 ماه مستلزم دارا بودن ویزای تحصیلی است.
  اگر قصد دارید به کشور کانادا سفر کنید و یا قصد مهاجرت به کانادا را دارید توصیه میکنیم از موسسات معتبر اقدام کنید و در صورتی که قصد اقامت دائم دارید و کشور کانادا برای زندگی انتخاب شماست از وکلای درست کار کمک بگیرید  تا در فرایند دریافت اقامت کانادا و مهاجرت به کانادا مشکلی برایتان به وجود نیاید.

  هزینه های تحصیل در کانادا

  اگر بخواهیم هزینه شهریه مربوط به تحصیل در کانادا را در مقایسه با انگلستان، نیوزیلند و استرالیا مقایسه کنیم شهریه تحصیل در کانادا پایین تر است.

  در کانادا برای کمک به دانشجویان دارای ویزا بورس‌های زیادی که البته مختص دانشجویان برتر می باشد، وجود دارد که بیش تر به مقاطع فوق لیسانس و بالاتر اختصاص دارد.

  برای مقطع لیسانس هم تعدادی بورس‌ وجود دارد که می ‌تواند هزینه تحصیل در کانادا را  برای دارندگان ویزای کانادا جهت تحصیل کاهش دهد.

  • برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا شهریه سالانه بین ۱۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ دلاراست که بسته به رشته ای که در آن ویزا گرفته شده، متغیراست. میانگین از حدود۱۷,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار در نظر بگیرید.
  • برای دانشجویان کانادایی میانگین شهریه در هرسال بین ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار است.
  • برای دانشجویان کبکی در استان کبک تحصیل می کنند، شهریه دانشجویان میانگین بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار متفاوت خواهد بود.

  چه افرادی از شهریه کانادایی بهره مند هستند؟

  • شهروندان و افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند.
  • دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط
  • همراه فردی که اقامت دائم کانادا دارد و یا شهروند کاناداست
  • افراد بازدید کننده کانادا که دارای مجوز کار در کانادا باشند. در این مورد چند استثنا نیز وجود دارد شامل:
   – graduate teaching assistant
   – medical, co-op
   – post-graduate work
   – residency employment
  • همسر فردی که ویزای تحصیلی کانادا دارد و ورک پرمیت دریافت کرده است.
  • افراد بازدید کننده کانادا که مجوز ماندن در کانادا را داشته باشند.
  • افراد بازدید کننده کانادا که در وزارت امور خارجه مشغول به کار باشند.

  شهریه مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در کانادا

  شهریه مقطع لیسانس

  در سال های اخیر در مقطع  کارشناسی، تخمین زده می شود میانگین شهریه برای دانشجویان  بین المللی سالانه ۲۹,۷۰۰ دلار کانادا باشد. رشته ‌های مهندسی و پزشکی، از پرهزینه ترین رشته ‌ها برای تحصیل در کاناداست. میانگین شهریه کانادا برای دندانپزشکی ۵۶,۰۰۰ دلار و برای پزشکی ۳۲,۰۰۰ دلار کانادا است. این هزینه برای رشته‌های آموزش به نسبت سایر رشته‌ ها کمتراست.

  شهریه مقطع فوق لیسانس

  شهریه مقطع فوق لیسانس نسبت به مقطع کارشناسی پایین‌ تر است و وابسته به رشته ای است که از طریق آن ویزای تحصیلی کانادا اخذ شده است. برای دانشجویان بین المللی در سال های تحصیلی اخیر، شهریه سالانه حدود ۱۷,۰۰۰ دلار کانادا برآورد شده است.

  شهریه کلاس های زبان در کانادا

  شرکت دراین دوره ها و کلاس ها مختص دانشجویانی است که نمره زبان مد نظر و مورد نیاز را ارائه نکرده اند و به صورت مشروط پذیرفته شده اند و ویزای تحصیلی کانادا را با شرط گذراندن دوره های زبان، اخذ کرده اند. طول مدت این کلاس ها بستگی به سطح زبان دانشجو دارد . شهریه این مؤسسات در کانادا با هم متفاوت است.

  برای مثال در تورنتو دوره زبان انگلیسی ۱۲ هفته ‌ای ۳,۵۰۰ دلار کانادا و در ونکوور دوره زبان ۱۲ هفته ‌ای ۴,۰۰۰ دلار کانادا است. همین دوره برای کلگری در زبان فرانسه 3.400 دلار کانادا و برای کبک سیتی معادل 3.750 دلار کاناداست.

  شهریه سالانه برخی رشته ها به دلار کانادا

   

  رشته تحصیلی کارشناسی کارشناسی ارشد
  حقوق 33,192 17,237
  هنرهای نمایشی و تجسمی و فناوری ارتباطات 25,127 14,737
  مهندسی 33,703 19,301
  علوم زیستی و فیزیکی و فناوری 31,536 15,421
  معماری 26,457 23,992
  پزشکی 32,450 موجود نیست
  دندانپزشکی 56,621 22,472
  پرستاری 21,922 16,168
  علوم انسانی 28,676 13,667

  هزینه های اقامت دانشجویی

  خوابگاه های دانشجویی

  خوابگاه های دانشجویی مستقیماً زیر نظر دانشگاه مربوطه اداره می شوند ، به طور میانگین هزینه اقامت در این  خوابگاه ها سالیانه بین ۴۰۰۰ تا ۸۵۰۰ دلار می باشد.

  آپارتمان های اشتراکی

  آپارتمان های اشتراکی خارج از محوطه دانشگاه قرار دارند و دانشجویان به صورت مشترک در این آپارتمان ها  زندگی می کنند.  ۱ یا ۲ اتاق خواب، سالن پذیرایی کوچک، آشپزخانه، سرویس و حمام دارند و گنجایش ۲ الی ۴ نفر را دارند.

  بسته به شهر و موقعیت آپارتمان هزینه اجاره این آپارتمان ها بسیار متفاوت است. اجاره بهای این نوع اقامتگاه ها ماهیانه حداقل ۵۰۰ دلار در ماه است. در شهرهای بزرگ مانند تورنتو، ونکوور و مونترال ممکن است  به ۲۰۰۰ دلار نیز برسد.

  اقامتگاه های خانگی

  اقامتگاه های خانگی یا (Homestay) خانواده های کانادایی که محل زندگی آنها نزدیک به دانشگاه است و از سوی دانشگاه ها مورد تایید می باشند. هزینه های اقامت دانشجویان بین المللی در منزل یک خانواده کانادایی به صورت میانگین سالیانه بین ۸۰۰۰ الی ۱۴۰۰۰ دلار است.

  هزینه ارزیابی مدارک و ویزای تحصیلی کانادا

  برای تحصیل در کانادا، به ویزای تحصیلی کانادا نیاز است. اگر طول دوره تحصیلی در کانادا ۶ ماه یا کمتر باشد، نیازی به داشتن Study Permit نخواهد بود.

  هزینه ارزیابی مدارک برای مجوز تحصیل، ۱۵۰ دلار کانادا است. هزینه ارزیابی مدارک پذیرش دانشگاه ‌ها با توجه به دانشگاه متفاوت است. مثلا هزینه ارزیابی مدارک توسط دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویان خارجی، ۱۱۸ دلار کانادا است.

  هزینه زندگی در کانادا در شهر های کوچک بالطبع کمتر از شهر های بزرگ است. یافتن کار هم در شهر های کوچک تر سخت تر است. البته در کانادا فرصت های شغلی دانشجویی بسیار است و امکان داشتن کار پاره وقت برای دانشجویان وجود دارد. دانشجو می‌تواند ، بخش زیادی از هزینه های زندگی خود را در حین تحصیل با کار پاره وقت تامین کند.

  بهتر این است که  دست کم برای سال اول به اندازه هزینه تحصیل و هزینه زندگی بودجه در نظر گرفته شود.

  ویزای همراه متقاضیان تحصیل در کانادا

  همواره این سوال مطرح می شود که همراهان متقاضیان تحصیل در کانادا می توانند آن ها را همراهی کنند؟

  افراد متقاضی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا می توانند برای دریافت ویزای همراه کانادا برای افراد درجه ‌یک خانواده از جمله همسر یا فرزندشان اقدام کنند. برای همراهان  دارنده ویزای تحصیلی،  گرفتن ویزای کار نیز امکان پذیر است. بدیهی است آشنا بودن با شرایط دریافت ویزای همراه، می تواند در اخذ این ویزا بسیار مهم باشد، زیرا این کار نیاز به دانستن صحیح قوانین مهاجرتی و اطلاعات صحیح دارد.

  Temporary Resident Visa  ویزای توریستی همراه کانادا


  به این نوع ویزا به اختصار TRV گفته می‌شود واین امکان وجود دارد که به صورت همزمان با دانشجو برای آن درخواست داده شود.

  فرزندان متقاضیانی که ویزای تحصیلی کانادا و یا ویزای کار دارند، برای دریافت ویزای تحصیلی نیازی نیست که نامه قبولی از مدارس را ارئه کنند و می‌توانند بدون آن، برای آن درخواست بدهند.

  زمانی که دانشجو درخواست ویزا می دهد، همراهان او می توانند به صورت همزمان، درخواست ویزای توریستی نمایند. این ویزا برای همراهان دانشجو حداکثر ۶ ماه است.

  Open Work Permit ویزای اجازه کار همراه


  این ویزا، ویزای اجازه کار همراه در کانادا است. اگر شخصی موفق به گرفتن ویزای تحصیلی کانادا شده، یعنی در یکی از موسسات معتبر به صورت تمام وقت پذیرفته شده‌، همسر وی می‌تواند برای ویزای کار ( Open Work Permit) اقدام کند. این ویزا به همسر این امکان را می دهد که به صورت تمام وقت و بدون دریافت مجوز در کانادا، کار یا تحصیل نماید.

  افردای که از کشورهایی می آیند که برای مسافرت به کانادا به ویزای TRV یا ویزای توریستی همراه نیازی ندارند، می‌تواننند در فرودگاه برای  اخذ ویزای اجازه کار همسرخود اقدام کنند. در غیر این صورت این امکان هست که ازهمان ابتدا و همزمان با ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرده یا پس از این که شخص متقاضی به کانادا وارد شد، برای اخذ ویزای همراه  او اقدام کرد.

  روش های اقدام برای ویزای همراه کانادا

  دانشجویی که ویزای تحصیلی کانادا را گرفته باشد، به دو روش امکان آوردن  وابستگان نزدیک خود را به کانادا را دارد.

  روش اول:  این است که همراه شخص دانشجو به صورت همزمان تقاضای ویزای بدهد. روش دیگر این است که  شخص دانشجو تا زمان دریافت ویزای تحصیلی کانادا منتظر بماند، و در آن هنگام برای همراهش درخواست ارائه نماید. هنگام ارائه درخواست پذیرش تحصیلی، شخص متقاضی باید تمامی اطلاعات مربوط به تمامی اعضای خانواده اش که او را در کانادا همراهی خواهند کرد را فراهم نماید. اثبات کردن تمکن مالی کافی و اسناد مالی جهت تامین مخارج شخص دانشجو و نیز همراهانش، در اخذ ویزا بسیار مهم است و باید به آن توجه می شود.

  یک ویزای اقامت موقت (TRV) نیز علاوه بر هر نوع مجوز تحصیلی یا شغلی مورد نیاز است که بستگی به کشوری دارد که دانشجو در آن تابعیت دارد.

  همسر یا شریک زندگی فردی که در کانادا تحصیل می کند، اگر قصد کار کردن در کانادا را داشته باشد، این امکان را خواهد داشت که قبل از ورودش به کانادا، یا هنگام ورود به کانادا و یا بعد از ورود به این کشور، برای دریافت مجوز کار آزاد یا Open Work Permit، اقدام نماید. فرزندان  زیر سن قانونی نیز می توانند بدون نیاز به تامین مجوز تحصیلی در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی یا متوسطه در کانادا مشغول به تحصیل شوند.

  کمی بیشتر درباره ویزای همراه کانادا

  سالانه نزدیک به 100.000 نفر دانشجو از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه های معتبر و یا کالج ها به کانادا مهاجرت می کنند. کانادا این اجازه را به دانشجویان بین‌المللی خود می دهد تا همسر و فرزندان زیر سن قانونی‌اشان را برای کار یا تحصیل در کانادا، دانشجو را همراهی کنند و از تجربه زندگی در کانادا بهره مند شوند.

  همسر و یا شریک قانونی دانشجویی که ویزای تحصیلی را دارد،  می تواند درخواست  اجازه کار آزاد بدهد. در این صورت دانشجو باید به صورت تمام وقت در موسسه پس از دبیرستان دولتی، یا موسسه پس از دبیرستان خصوصی که تحت قوانین و مقررات همانند موسسات دولتی فعالیت کرده و نیمی از بودجه عملیاتی خود را از کمک های مالی دولت تامین می کند و یا موسسه  خصوصی ای  که بر اساس قوانین استانی مجاز به صادر کردن مدرک باشد، مشغول به تحصیل باشد.

  همسر با داشتن Open Work Permit دیگر برای کار کردن نیازی به پیشنهاد کاری ندارد و به اندازه طول مدت تحصیلی دانشجو می تواند در کانادا کار کند.

  درباره فرزندان باید گفت که فرزندانی که به سن قانونی نرسیده اند، می توانند به همراه دانشجو به کانادا بیایند. سن قانونی در استان های مختلف ، ممکن است متفاوت باشد. در مانیتوبا، آلبرتا، کبک، جزیره پرنس ادوارد، انتاریو  و ساسکاچوان سن قانونی 18 سالگی در نظر گرفته می شود. در صورتی که در استان های نیوبرانزویک، بریتیش کلمبیا، نیوفاندلند و لابرادور، نوناووت و یوکان، نوا اسکوشیا، 19سالگی ملاک سن قانونی به حساب می آید.

  در کانادا وجود یک سرپرست یا قیم که  بالای ۱۹ سال باشد و بتواند مسئولیت دانش آموزرا به عهده بگیرد، الزامی است.

  ویزای تحصیلی کانادا برای فرزندان به عنوان همراه

  برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای فرزندان، از قبل باید پیش بینی ها و اقدامات لازم برای تحصیل در کانادا انجام شود و اگر آفیسر به این نتیجه برسد که مقدمات مورد نیاز برای تحصیل فرزندان در کانادا تدارک دیده نشده است، با ویزای تحصیلی کانادا برای ورود به مدرسه، موافقت نخواهد کرد. از نظر مالی والدین باید نشان دهند که توانایی حمایت مالی از فرزند خود را دارند و همچنین جهت اخذ ویزا، فرزند باید از لحاظ سلامتی مشکلی نداشته باشد. اگر فرزند قصد تحصیل در استان کبک را دارد باید نامه CAQ را داشته باشد.

  اگر یکی از والدین ، دارای ویزا کار یا ویزای تحصیلی یا اقامت دائم یا پاسپورت کانادایی باشد، فرزندان می‌توانند زمان اقامت در کانادا، بدون نیاز به استادی پرمیت تحصیل کنند و نیازی به داشتن نامه پذیرش نیزنخواهند داشت.

  اگر والدین  ویزای کار یا تحصیل  داشته باشند، ویزای فرزند به اندازه طول مدت ویزای تحصیل یا کار ایشان  ویا تا آخر مهلت پاسپورت والدین خواهد بود. اگر والدین، ویزای تحصیلی و یا ویزای کار نداشته باشند، معمولا ویزای تحصیل برای فرزند به مدت  یک سال در مدرسه خواهد بود که سال به سال قابل تمدید است.

  در ادامه برخی از سوالات متداول موکلان بیان شده است:

  در حال حاضرگرفتن ویزای تحصیلی کانادا و تحصیل در دانشگاه های کشور کانادا  بدون ارائه مدرک زبان میسر است. اکثر دانشگاه های کانادایی نمره زبان ۶.۵ آکادمیک آیلتس یا معادل آن در سایر آزمون های مورد قبول  کانادا را،  برای ورود به دوره های خود از داوطلب می خواهند، اما روش‌هایی وجود دارد که  بدون  ارئه مدرک زبان یا با ارائه مدرک زبان پایین تر از نمره مورد نظر، متقاضیان می توانند به صورت مشروط پذیرفته شوند و ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کنند.

  در کانادا برای کمک به دانشجویان دارای ویزای تحصیلی کانادا، بورس‌های زیادی که البته مختص دانشجویان برتر می باشد، وجود دارد که بیش تر به مقاطع فوق لیسانس و بالاتر اختصاص دارد.

  افراد متقاضی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا می توانند برای دریافت ویزای همراه کانادا برای افراد درجه ‌یک خانواده ازجمله همسر یا فرزندشان اقدام کنند. همسر و فرزندان دانشجویی که ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کرده است، می توانند در طول زمان تحصیل و اقامت او در کشور کانادا،  برای ویزای همراه کانادا اقدام نمایند.

  حداکثر مدت ویزای کار 3 سال خواهد بود و حداقل آن به اندازه طول دوره ای که متقاضی با داشتن ویزای تحصیلی کانادا در آن تحصیل کرده است. این یک قاعده است که ویزای کار از ویزای تحصیلی کانادا طولانی تر نخواهد بود. ورک پرمیت برای دوره های 8 ماهه تا دو ساله ،2 سال و برای دوره های بیش از 2 سال این ورک پرمیت 3 ساله خواهد بود.

  مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند.
  بدیهی است برداشت و مشورت های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی مجموعه جناب حلاج پور ممکن بوده و توصیه می شود.
  مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کانادپاس و کاریابی بین المللی مهیار مسوولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسوولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.

  ارزیابی رایگان رزرو وقت مشاوره
  × چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟
  Copy link