کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است و راه های متفاوتی را برای ورود به این کشور در نظر گرفته است که هر یک از آن ها می تواند همراه با مزایا و معایبی باشد. یکی از راه های مهاجرت به کانادا، استفاده از اجازه تحصیل در این کشور است که با عنوان ویزای تحصیلی کانادا شناخته می شود.

همه شهروندان خارجی، برای اینکه بتوانند در کانادا به ادامه تحصیل بپردازند باید دو مرحله اساسی را پشت سر بگذارند. اولین قدم برای رسیدن به کانادا به عنوان یک دانشجو آن است که فرد پذیرش تحصیلی خود از دانشگاه، کالج ها، مدارس و یا هر مرکز آموزشی دیگر در کانادا را به دست آورد. در مرحله دوم نیز فرد باید برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به سفارت این کشور مراجعه کند تا اجازه ورود به خاک کانادا را داشته باشد.

بسیاری بر این باورند که صرف ایرانی بودن برای رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا کافی است در حالی که این یک باور کاملا اشتباه در این رابطه است. دلایل متعددی وجود دارد که رعایت نکردن آن ها می تواند منجر به از بین رفتن فرصت تحصیل در کشور کانادا شود. در این گفتار تلاش خواهیم کرد تا این موضوع را به طور کامل واکاوی نماییم.

چرا ویزای تحصیلی من در کانادا رد شد؟

یکی از کلیدی ترین سوالاتی که باید به آن در رابطه با ویزای تحصیلی کانادا پاسخ داده شود همین است. شهروندان کشورهایی که برای ورود به کشور کانادا به ویزا نیاز دارند، باید پرونده ای بسیار قدرتمند را در اختیار سفارت کانادا قرار دهند تا از این طریق آفیسر سفارت را متقاعد کنند که آن ها گزینه مناسبی برای ورود به کشور کانادا از طریق ویزای تحصیلی هستند. هیچ فردی بدون مجوز قبلی سفر به کانادا نمی تواند به خاک این کشور ورود پیدا کند و این مسئله ای است که باید به شدت مورد توجه قرار گیرد.

پروسه رسیدگی به درخواست دانشجویان برای تحصیل در کشور کانادا می تواند زمانبر باشد. درخواست دریافت ویزای تحصیلی از کشور کانادا نیازمند ارائه اطلاعات دقیق فردی و خانوادگی است. علاوه بر این هر فرد باید اسناد دیگری را نیز ارائه دهد تا آفیسر سفارت بتواند با اطمینان خاطر بیشتری تصمیم بگیرد. برخلاف بسیاری از کشورهای جهان، روند دریافت ویزای تحصیلی کانادا تقریبا کاغذی است و کمتر کسی به مصاحبه دعوت خواهد شد. در چنین شرایطی است که از افراد خواسته می شود تا یک پرونده بسیار قوی را در اختیار سفارت کانادا قرار دهند چراکه آفیسر سفارت تنها بر اساس همین داده ها در رابطه با اعطای ویزای تحصیلی تصمیم گیری می کند. در نظر داشته باشید که آفیسرهای سفارت نیازی به اطلاعات اضافه در رابطه با پرونده شما نخواهند داشت.

بسیاری از افراد درک درستی از پروسه درخواست ویزای تحصیلی در کانادا ندارند و شخصا برای دریافت آن اقدام می کنند و در این مسیر ممکن است شانس رد شدن درخواست آن ها به صورت چشمگیری افزایش پیدا کند. پس از آن که فرد با رد درخواست روبرو شد، در سفارت کانادا شناخته می شود و برای درخواست مجدد نیاز به مدارکی به مراتب قوی تر از مرتبه نخست، خواهد داشت.

ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

دلایل اصلی ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

دلایل روشنی وجود دارد که سفارت کانادا به کمک آن ها درخواست افراد برای ورود به خاک این کشور را رد خواهد کرد. اولین دلیل را می توان در برنامه تحصیلی نامشخص جستجو کرد. زمانی که برنامه تحصیلی فرد در کشور کانادا دارای تفاوت هایی با شرایط کار و تحصیل قبلی فرد باشد، احتمال رد شدن درخواست او بالا می رود. به زبان ساده تر آن که افراد باید در تلاش باشند تا در مسیری گام بردارند که پیشرفت تحصیلی آن ها مرتبط با حرفه یا تحصیلات قبلی آن ها باشد. انتخاب برنامه تحصیلی باید دارای منطق مشخصی باشد و یا توضیحات مناسبی در رابطه با آن ارائه شود که مدرک تحصیلی دریافت شده در کانادا چگونه می تواند در بازگشت از این کشور در توسعه فردی تاثیرگذار باشد. یکی از مهم ترین دلایل رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا همین  مسئله است.

عدم تمکن مالی کافی نیز یکی دیگر از دلایل اصلی رد شدن درخواست ویزای تحصیلی در کشور کانادا است. هزینه تحصیل در کانادا از 15000$ دلار کانادا در سال شروع می شود. دولت کانادا می خواهد اطمینان حاصل کند که فرد توان پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را دارد. در بسیاری از موارد در اختیار داشتن بودجه ای در حدود 30000$ دلار کانادا به عنوان تمکن مالی مورد نیاز است.

وابستگی شدید خانوادگی نیز می تواند دلیل دیگری برای رد شدن درخواست فرد برای دریافت ویزا باشد. افراد باید نشان دهند که پس از پایان دوره تحصیلی از کانادا به کشور خود باز می گردند. حضور تعداد زیادی از اعضای خانواده در کشور کانادا می تواند این احتمال را افزایش دهد که فرد در کشور کانادا بماند.

تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیز یکی دیگر از دلایل رد شدن درخواست متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا است. افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، باید حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در این کشور را داشته باشند. آزمون های آیلتس و تافل بالاترین اعتبار را برای تحصیل در کشور کانادا دارند. متقاضیان باید با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر خود، اطمینان حاصل کنند که حداقل نمره زبان مورد نیازشان چه خواهد بود. از دیگر دلایلی که می تواند منجر به رد شدن درخواست شود عبارتند از:

  • کمبود مدارک ارائه شده
  • اقامت غیرقانونی در محل درخواست ویزا
  • نبود چشم انداز صحیح طراحی شده برای آینده شغلی برای دانشجویان با سن بالاتر
  • وضعیت فعلی اشتغال برای دانشجویان با سن بالاتر
  • ارائه مدارک فاقد اعتبار
  • سابقه سفر قبلی غیرقانونی به کانادا یا اقامت بیش از اندازه مجاز
  • دارایی های شخصی

علاوه بر این، قوانین کلی نیز وجود دارد که فرد را از هرگونه ورود به کشور کانادا منع می کند که می توان از اصلی ترین آن ها به بر هم زدن امنیت کشور کانادا اشاره کرد.

آیا ملیت بر روند رد شدن ویزای تحصیلی کانادا اثرگذار است؟

در برخی موارد، شنیده می شود که ملیت افراد نیز می تواند در رد شدن ویزا موثر باشد. در چنین شرایطی می توان به بررسی ویزاهای صادر شده در مراکز معتبر صدور ویزا در جهان پرداخت تا متوجه شد که آیا چنن حقیقتی وجود دارد یا خیر.

نام مرکز

درصد پذیرش ویزای تحصیلی

مدت زمان

ابوظبی

44%

39 روز

آنکارا

73%

48 روز

بنگلور

83%

35 روز

پکن

91%

14 روز

بوینس آیرس

91%

15 روز

اسلام آباد

79%

171 روز

جاکارتا

90%

15 روز

کیف

68%

20 روز

لندن

42%

58 روز

مکزیکو سیتی

66%

19 روز

مسکو

62%

19 روز

دهلی نو

65%

33 روز

نیویورک

63%

21 روز

پاریس

41%

24 روز

رم

67%

9 روز

سائوپائولو

85%

41 روز

توکیو

100%

6 روز

وین

82%

13 روز

واشنگتن

71%

42 روز

مشاهدات به خوبی نشان می دهد که حتی در برخی از کشورهای پیشرفته جهان نیز شهروندان امکان دریافت قطعی ویزای تحصیلی کشور کانادا را نخواهند داشت و باید مدارک خود را به بهترین شکل ممکن ارائه کنند.

در صورتی که با ریجکت شدن ویزای تحصیلی مواجه شده‌اید و قصد دارید با اطمینان کامل نسبت به درخواست آن اقدام کنید، می توانید با موسسه حقوق مهاجرتی کاناداپاس با مدیریت آقای مهیار حلاج پور در تماس باشید.
تماس رایگان از ایران (ارتباط مستقیم با دفتر کانادا): 02182802280

فرم ارزیابی رایگان

ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا با توجه به نوع پذیرش

اطلاعات منتشر شده در رابطه با صدور ویزای تحصیلی توسط IRCC نشان می دهد که تعداد درخواست های رد شده توسط سفارت کشور کانادا از سال 2014 تا سال 2019 افزایش پیدا کرده است. تعداد درخواست های پذیرش دانشجویان بین المللی در کشور کانادا به صورت قابل توجهی (73%) افزایش پیدا کرده است و سبب شده است تا بیشترین رشد در درخواست پذیرش در میان کشورهای جهان، به این کشور تعلق داشته باشد.

اطلاعات منتشر شده توسط IRCC نشان می دهد که تا قبل از شیوع بیماری کرونا در سال 2019، در 5 ماه نخست سال، از هر 10 درخواست، حدودا 4 درخواست (39%) رد شده است. این در حالی است که در طول سال 2014، تنها 24% از درخواست ها رد شده است و در سال 2018 نیز تنها 34% از درخواست ها مورد قبول واقع نشده است. نمودار زیر این موضوع را به خوبی نشان می دهد.

نمودار ریجکت شدن ویزای تحصیلی با توجه به نوع پذیرش

نوع پذیرش نیز در رد شدن درخواست ویزاها موثر بوده است. کمترین درخواست رد شده مربوط به افرادی بوده است که پذیرش دکترا دریافت کرده اند و حدودا 11% از افراد نتوانسته اند ویزای خود را دریافت کنند. در سوی دیگر، دانش آموزان مدارس نیز تنها 20% ریجکتی ویزا را تجربه کرده اند. به طور کلی درخواست های مربوط به دانشگاه های کانادا 43% ریجکتی ویزای کانادا را تجربه کرده اند و پذیرش های تحصیلی کالج های کانادا نیز با 43% ریجکتی ویزا روبرو شده اند.

با توجه به آمارهای ارائه شده در سال 2020 نیز بیشترین میزان تایید شدن ویزای تحصیلی در کانادا مربوط به درخواست های مرتبط با مدارس در کانادا بوده است و بیشترین افت صدور ویزا نیز مرتبط با افرادی بوده است که از کالج های این کشور پذیرش دریافت کرده اند. در نمودار زیر می توان اطلاعات دقیق تری در این رابطه یافت.

تفاوت ارائه ویزای تحصیلی در کشور کانادا در سال های 2019 و 2020

رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا: پس از رد شدن ویزای تحصیلی در کشور کانادا چه باید کرد؟

آنچه تا کنون گفته شد به خوبی نشان می دهد که امکان رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان بسیار بیشتر از دانش آموزان است و در حدود 40% از درخواست ها رد می شوند. به همین دلیل دور از ذهن نیست که درخواست شما نیز به عنوان یک دانشجوی خارجی رد شود. به همین دلیل باید از این نکته اطلاع کافی داشته باشید که پس از رد شدن درخواست ویزای خود باید چه فعالیت هایی انجام دهید.

زمانی که درخواست ویزای شما رد می شود، از طرف آفیسر سفارت نامه ای دریافت می کنید که در آن دلیل یا دلایل رد شدن درخواست شما ذکر شده است. در حقیقت این لیست تنها دلایل اولیه رد شدن درخواست شما را بیان می کند. با این حال زمانی که ویزا رد می شود، متقاضی این حق را دارد که از آفیسر سفارت بخواهد تا توضیحات تکمیلی در این خصوص را ارائه کند. زمانی که دلایل دریافت شد، متقاضی دریافت ویزا می تواند دریابد که آیا دلایل رد درخواست ویزای او منطقی بوده است یا خیر. برای مثال زمانی که متقاضی مدارکی را به صورت ناقص ارائه کرده باشد، این فرصت را خواهد داشت که بار دیگر درخواست ویزای خود را به سفارت کانادا تقدیم کند و مدارک مورد نیاز سفارت را نیز به آن اضافه کند. شاید برای بسیاری از افراد بهترین گزینه آن باشد که به جای درخواست تجدید نظر، درخواست مجددی برای دریافت ویزا ارائه کنند.

در صورتی که ویزای تحصیلی بنا به دلایل نامعتبر از دید متقاضی رد شده باشد، بهتر است فرد درخواستی برای تجدید نظر ارائه کند. با این حال متقاضیان باید در نظر داشته باشند که درخواست تجدید نظر یا ارسال مجدد مدارک می تواند مدت قابل توجهی به طول بیانجامد. در این صورت دانشجویان باید با محل تحصیل خود در ارتباط باشند و چنین موضوعی را به اطلاع آن ها برسانند تا بتوانند در شروع برنامه تحصیلی آن ها تغییراتی ایجاد کنند تا در چنین شرایطی بتوانند به موقع خود را برای شرکت در دوره آموزشی آماده کنند.

دلایل بسیار زیادی برای رد شدن درخواست ویزای متقاضیان تحصیل در کشور کانادا وجود دارد و آمارها نشان می دهد که در سال های اخیر، به ویژه با شیوع بیماری کرونا، تعداد درخواست های رد شده توسط سفارت کانادا افزایش پیدا کرده است. از آن جا که پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا طولانی و همچنین هزینه بر است، توصیه می شود تا افراد پیش از درخواست برای دریافت ویزای تحصیلی، اطمینان داشته باشند که شانس بالایی برای دریافت ویزا دارند.

حضور یک وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC در کنار شما می تواند این اطمینان را به شما بدهد که بالاترین شانس برای دریافت ویزای تحصیلی را خواهید داشت چراکه این افراد از آخرین تغییرات اعمال شده توسط سفارت با خبر هستند و می توانند با توجه به این شرایط، پرونده مهاجرتی شما را در اختیار سفارت کانادا قرار دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط دریافت ویزا و همچنین رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا، می توانید با مشاورین ما در تماس باشید.

پرسش های رایج درباره ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

برنامه تحصیلی نامشخص، عدم تمکن مالی کافی، وابستگی شدید خانوادگی، عدم تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی و…. از دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا هستند.

بهتر است فرد درخواستی برای تجدید نظر ارائه کند. با این حال متقاضیان باید در نظر داشته باشند که درخواست تجدید نظر یا ارسال مجدد مدارک می تواند مدت قابل توجهی به طول بیانجامد.

در برخی موارد، شنیده می شود که ملیت افراد نیز می تواند در رد شدن ویزا موثر باشد. در چنین شرایطی می توان به بررسی ویزاهای صادر شده در مراکز معتبر صدور ویزا در جهان پرداخت تا متوجه شد که آیا چنن حقیقتی وجود دارد یا خیر.

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند. بدیهی است برداشت و مشورت های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی مجموعه جناب حلاج پور ممکن بوده و توصیه می شود. مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


مهیار حلاج پور

«افتخار داریم که مورد اعتماد شما هستیم»

من مهیار حلاج پور هستم،

عضو رسمی شورای قانون گذاری امور مهاجرت کانادا ICCRC، مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC یا اصطلاحا وکیل مهاجرت.

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم که ممتاز ترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را در مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس ارائه می دهیم.

شرکت توسعه بیزینس ،سرمایه گذاری استارت آپ i3 Capital گام به گام با بهترین متخصصین و مشاورین در خدمت اهداف کارآفرینانی است که برای پیشبرد اهدافشان به ما اعتماد کرده اند‌.

و همچنین در کنار همکارانم در کاریابی مهیار با مجوز رسمی از وزارت کار ایران برای تحقق برنامه های کاریابی بین المللی موکلین پارسی زبان می کوشیم.

کاناداپاس - وکیل مهاجرت کانادا در تورنتو - بیوگرافی مهیار حلاج پور
ارزیابی رایگان رزرو وقت مشاوره
× تماس با ما
Copy link