یکی از دغدغه های مهم دانشجویان، تحت پوشش قرار دادن هزینه‌های دوران تحصیلی همچون  شهریه دانشگاه، اجاره بهای مسکن یا خوابگاه می باشد. نحوه گرفتن کمک هزینه‌های تحصیلی و دانستن انواع آن، مسائل مهمی هستند که در خصوص تصمیم‌ گیری برای اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور بسیار مهم می باشند.

این گونه به نظر می رسد ورود به دانشگاه در کانادا به اندازه کافی دشوار است. این مبحث بعد از قبولی در دانشگاه به گونه دیگر مطرح می شود. از پس مخارج تحصیل در کانادا برآمدن، خود یک مسئله جدی است و در صورت ناتوان بودن در تامین مخارج زندگی و تحصیل در کانادا، اوضاع پیچیده تر می شود.

افرادی که به دنبال یافتن راهی برای آسان تر کردن این مسیرهستند ، می توانند پروسه مذاکره برای این کار را یاد بگیرند تا بتوانند از این فرصت  برای دریافت فاندهای تحصیلی از دانشگاه یا موسسات خصوصی استفاده کنند.

گرفتن فول فاند سخت است ولی غیر ممکن نیست.اکثر دانشگاه های دولتی به میزان محدودی فول فاند برای دانشجویان  خود که واجد شرایط باشند دارند.

بورس های تحصیلی  برای اهداف مختلفی داده می شوند. این بورس ها  به دو دسته تقسیم می شوند:

 • بورس های تحصیلی کامل یا به به اصطلاح فول فاند (fully funded scholarship)
 • بورس های تحصیلی محدود

مجموعه مهاجرتی کاناداپاس با مدیریت آقای مهیار حلاج پور بهترین وکیل مهاجرت کانادا، آماده ارائه خدمات مشاوره ای و وکالتی به شما در خصوص اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا می باشد.در مبحث زیر بر آنیم تا انواع بورسیه و فاندها و دریافت فول فاند را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان(QS )که سالیانه منتشرمی شود،18دانشگاه کانادا در میان 500 دانشگاه برتر جهان می باشند. در مورد تحصیل در کانادا و ویزای تحصیلی کانادا بیشتر بخوانید.

انواع بورسیه های تحصیلی در کشور کانادا

یکی از مهم ترین مسائلی که افراد متقاضی بورسیه یا فاند باید بدان توجه کنند این است که برنامه های فاند و کمک تحصیلی و همچنین انواع بورسیه های  انواع متنوعی دارد که دانشجویان بین المللی که متقاضی دریافت آن هستند، باید با آن ها آشنایی داشته باشند.

Scholarships, grants, bursaries از بورسیه های مهم کانادا هستند.

اسکالرشیپ (Scholarships)  با شرایط خاصی  چون شرایط درسی و مقطع تحصیلی متقاضی ارائه می شود که  این مورد توسط منابع دولتی کانادا و شرکت های خصوصی انجام می شود. به اسکالرشیپ فلوشیپ (fellowship) نیز اطلاق می شود که برای دریافت آن متقاضی باید دارای صلاحیت های علمی مانند معدل بالا، مقاله، و نمره زبان انگلیسیIELTS یا  GREمناسب باشد.

گرفتن Grants و bursaries این نوع از بورسیه ها بستگی به شرایط  ویژه تری دارد، (دانشجویانی که نیازبیشتر مالی دارند، شامل این دسته خواهند شد).

شایان ذکر است که در این موارد صلاحیت های علمی ملاک نیست و این کمک هزینه در موارد کمی به دانشجویان بین المللی اعطا می شود. برای این سه نوع فاند یا بورسیه نیازی به پس دادن آن نیست.

فول فاند چیست؟

شاید سوالات زیادی برای ما مانند تعریف فول فاند چیست ؟ شرایط دریافت فول فاند در دانشگاه های کانادا کدام است؟ چه افرادی واجد شرایط دریافت این گونه بورسیه های تحصیلی هستند؟ این فاند ها به چه مقاطعی از تحصیل اعطا می شوند؟ مهاجرت از طریق بورسیه تحصیلی چگونه است؟ پیش بیاید

فول فاند زمانی است که همه هزینه ها  برای تحصیل پرداخت شود.هزینه شهریه، هزینه های زندگی و  سایر هزینه های زندگی به طور کامل پرداخت شود. فول فاند  یعنی پرداخت شهریه  در دوران تحصیل و همچنین پرداخت وجه به دانشجو برای تامین زندگی و امرار معاش در دوران دانشجویی است. فول فاند زمانی است كه سازمان يا دانشگاه اعطا کننده بورس تحصيلي، تمام هزينه های تحصيل شامل:

 • هزينه های درخواست
 • هزينه دانشگاه
 • هزينه هاي زندگي
 • هزينه های ماهیانه
 • هزينه تحقيقات

را تحت پوشش خود قرار خواهد داد.

شرایط گرفتن فول فاند از کشور کانادا

برای اینکه افراد متقاضی بتوانند فول فاند یا بورسیه از کانادا دریافت کنند، می بایست در رشته های مهندسی، بهداشت، علوم طبیعی علوم انسانی و علوم جتماعی دارای سطح بالایی از معدل و رزومه های علمی، پژوهشی، داشتن نمره زبان بالا و نیز یک انگیزه نامه قوی که بیانگر هدف از تحصیل در کاناداست، باشند.

کانادا جز کشورهاییست که در تخصیص بورسیه تحصیلی  به دانشجویان خود بسیار فعال است .

نکات مهم در خصوص فول فاند در کشور کانادا

 • در ابتدا باید ثبت نام در یکی از مقاطع تحصیلی دردانشگاه های کانادا
 • بورس تحصیلی می تواند تا سقف 50,000 دلار کانادا در سال ارزش داشته باشد
 • پیشرفت دانشگاهی، پتانسیل تحقیق و رهبری سه معیار ارزیابی یکسان برای واجد شرایط بودن برای فاندها یا بورسیه های تحصیلی است
 • معرفی شدن دانشجویان از سوی موسسه یا فرد اعطاکننده بورسیه
معنای فول فاند

چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی و فاند(Fund)  در مقطع کارشناسی

برای تحصیل به همراه Fund در مقطع کارشناسی فرد باید دارای مدرک دیپلم باشد و مهارت های زبانی را بالاتر از آن چه در آن دوره نیاز می باشد آیلتس دست کم 6.5 و نیز معدل بالای 16 را ارائه کند. اگر متقاضی از معلمان خود توصیه نامه داشته باشد و بتواند یک انگیزه نامه خوب داشته باشد، در این صورت شانس خود را برای اخذ بورسیه  تحصیلی بالا برده است. در کل بورسیه در مقطع کارشناسی و بخصوص  Fund  بسیار محدودتر از دوره های تحصیلات تکمیلی است و حالت رقابتی تری نیز دارد. دانشجویان بین المللی زیادی برای آن درخواست می دهند و این امر بستگی مستقیم  به گرفتن نمره بالا در مصاحبه یا آزمون بورسیه ای که معمولاً دانشگاه می گیرد، دارد.

شرایط  اخذ بورسیه تحصیلی و فاند(Fund)  در مقطع کارشناسی ارشد

برای اخذ شرایط بورسیه تحصیلی و Fund در مقطع تحصیلات تکمیلی مواردی از قبیل داشتن  آیلتس دست کم 6.5 و نیز معدل بالای 16 دو شرط اساسی در مقطع کارشناسی ارشد است. برای اخذ فول فاند دانشجوی متقاضی بایستی مهارت های زبانی بالا و رزومه پژوهشی قوی داشته باشد و نیز دارای انگیزه نامه ای خوب که در آن هدف خود از تحصیل در کارشناسی ارشد آن دانشگاه راتوصیف می کند، باشد.

نوشتن انگیزه نامه باید با دقت زیادی همراه باشد و بتواند کمیته بررسی بورسیه و فول فاند را متقاعد کند  که این فرد شایستگی های لازم را  برای اخذ فول فاند دارد. برای مقطع کارشناسی ارشد ضروری است که متقاضیان مقاله و یا رزومه پژوهشی خوب داشته باشند.

موارد کمک کننده  در امر گرفتن اخذ فول فاند ارشد در کشور کانادا

 • داشتن جوایز و اختراع در زمینه رشته تحصیلی فرد متقاضی فول فاند
 • نوشتن CV قوی
 • داشتن توصیه نامه از اساتید دانشگاهی در این مقطع، می تواند در پذیرش متقاضی بسیار موثر باشد.
 • پلان تحصیلی و تحقیقی

بورسیه تحصیلی و فاند در مقطع دکترا

تمام  شرایطی که در مورد بورسیه تحصیلی و فاند در مقطع کارشناسی ارشد ذکر کردیم، می تواند در مورد اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا هم صدق کند. با این تفاوت که نمره آیلتس باید دست کم 7 باشد و اگر بالاتر از آن باشد بهتر است و شانس فرد متقاضی را برای اخذ بورسیه و فاند را بالا می برد. پوزیشن شخص دانشجوی دکترا، پژوهش محور است  و بایستی پژوهش ارائه دهد که این امر نیازمند داشتن مهارت زبانی بالاست و به همین لحاظ داشتن مهارت زبانی بالا، امتیاز محسوب می شود.

عوامل تاثیر گذار در اخذ بورسیه تحصیلی و فاند در مقطع دکترا

 • ارائه طرح اولیه یا پروپوزال و تأیید استاد راهنما و نشان دادن این که کار تحقیقی دانشجوی مد نظر برای دانشگاه و حوزه علمی کشور می تواند مفید واقع شود.
 • یافتن سوپروایزر در مقطع دکترا در اخذ بورسیه تحصیلی و فاند بسیار تأثیرگذار است.
امکان اخذ اقامت و کار بعد از تحصیل برای دانشجویان

فول فاند برای رشته پزشکی

از آنجا که طول دوره تحصیل دررشته پزشکی طولانی است و هزینه شهریه آن نیز بسبت به بیشتر رشته ها بیشتر است ، بورسیه و فاند منجر به کاهش هزینه های دانشجویان رشته پزشکی می شود و از این جهت بسیار مهم است.

به طور معمول در اکثر موارد، برای اخذ فول فاند پزشکی متقاضیان باید، در آزمونی شرکت کند و یا در مصاحبه ای که دانشگاه آن را برگزار می کند، نمره قابل قبول را کسب کنند.

 فاکتورهای مهم در اخذ فول فاند برای رشته پزشکی

 • داشتن سوابق خوب تحصیلی
 • مهارت بالای زبانی حتی بیشتر از رشته های غیر پزشکی
 • داشتن معدل بالا

کانادا همواره از پذیرش دانشجویان پزشکی با استعداد بسیار استقبال کرده است  و رشته پزشکی از مشاغل مهم و سخت و مورد نیاز در این کشور است. اگر فرد دارای سابقه درخشان تحصیلی باشد و او را به عنوان نخبه بشناسند، با فول فاند و یا بورسیه های خوبی که  به وی  تخصیص خواهند داد، زمینه تحصیلی او را تسهیل می کنند. معمولاً فول فاند از سوی بنیادهای خیریه ، افراد نیکوکار و سازمان های معتبر به این دانشجویان اختصاص داده می شود.

مهاجرت از طریق بورسیه تحصیلی چگونه است؟

معمولاً بعد از تحصیل به دانشجویان برای اقامت و جستجوی کار فرصت می دهند. در صورت ورود  شخص متقاضی به بازار کار تحصیلی در نهایت می تواند به اقامت دائم و تابعیت این کشوربیانجامد.

نکته قابل توجه  در مهاجرت از طریق بورسیه تحصیلی این است که معمولا موسسات و بنیادها و افراد اعطاکننده بورسیه تحصیلی یا فاند به دانشجویان، آن را به افراد واجد شرایط و شایسته اختصاص می دهند و به آن ها به عنوان سرمایه های انسانی نگاه می کنند و این در حقیقت یک نوع سرمایه گذاری برای آینده کشور است زیرا این افراد اغلب دانشجویان ممتاز  و نخبه در کشور خود بوده اند و اقامت آن ها در کانادا برای اقتصاد این کشور و توسعه منابع انسانی آن مفید و موثر خواهد بود.

در اکثر موارد دانشجویان ممتاز معمولاً با پیدا کردن یک کار خوب وارد بازار کار و اقتصاد آن کشور می شوند و با اخذ اقامت دائم، در رشد و توسعه آن کشور نیز موثر واقع خواهند بود.

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی و تحصیل به همراه فاند

برای برای گرفتن بورسیه و فاند مدارک زیرنیاز خواهد بود

 • تکمیل فرم درخواست بورسیه تحصیلی یا فاند که باید تمام بخش های آن را با دقت و صحیح پر کرد.
 • کپی پاسپورت

پاسپورت که باید حداقل شش ماه پس ازعزیمت معتبر باشد (فقط یک نسخه از صفحه اصلی آن شامل عکس و اطلاعات شخصی فرد)

 • کپی مدارک تحصیلی از آخرین مدرسه ای که متقاضی در آن فارغ التحصیل شده یا در حال حاضر مشغول به تحصیل است. این سند باید از مدرسه یا دانشکده قبلی شخص متقاضی امضای رسمی داشته باشد. اگر شخص متقاضی بورسیه تحصیلی برای برنامه Erasmus باشد، باید قبلاً دو ترم تحصیلی را گذرانده باشد.
 • اثبات تسلط به زبان انگلیسی
 • توصیه نامه

در بعضی موارد ممکن است از شما خواسته شود به جای یک توصیه نامه دو توصیه نامه توسط متقاضی ارائه داده شود توصیه نامه ها باید از طرف یکی از معلمان و یا مدرسان یا کارفرما یا فردی که بر کار نظارت شما داشته است، باشد. توصیه نامه به ارائه دهنده بورسیه اطلاعات بیشتری در مورد خصوصیات، مهارت ها و ظرفیت های فکری فرد متقاضی می دهد و نشان دهنده انگیزه متقاضی برای دوره ، مدرک و یا دانشگاهی است که وی انتخاب کرده است.

 • انگیزه نامه که باید یک صفحه ای باشد و در حدود 400 کلمه که در آن شخص دلایل خود را برای انتخاب رشته تحصیلی و چگونگی ارتباط آن با مطالعات آینده و اهداف شغلی فرد متقاضی بورسیه را توضیح  می دهد. درانگیزه نامه مهم است که متقاضی در بیان خود صادق باشد.
 • نمرات خوب در آزمون

نمرات آزمون می توانند یک عامل مهم  در این روند اخذ بورسیه های تحصیلی باشند. داشتن نمرات بالا در آزمون ها می تواند از سایر موارد مهم ترباشد . با این وجود، پیشنهاد  برای در تعلق بورسیه به دانشجو پس از در نظر گرفتن کلیه اسناد مربوطه، براساس یک رویکرد جامع ارزیابی خواهد شد.

مدارک اضافی که ممکن است درخواست شود:

 • مقاله

ممکن است از شخص متقاضی بورسیه یا فاند خواسته شود که مقاله ای بنویسد (موضوع معمولاً مربوط به بورسیه تحصیلی است)

 • پورتفولیو یا نمونه کار

در رشته های هنر، طراحی و سایر رشته های مشابه، معمولا ازدانشجویانی که درخواست بورسیه دارند، نمونه کار درخواست می شود و آن شامل کارهای هنری و پروژه های اجرایی نیز می شود. در مورد رشته های هنری، یک نمونه کار در مقایسه با معدل برای نشان دادن مهارت های شخص متقاضی یک امرضروری است.

 • فرم وضعیت پزشکی

فرم ارزیابی  وضعیت پزشکی تایید شده از طرف کلینیک پزشکی  و یا بیمارستان مجاز از کشور مبدا

جمع بندی

دانشجویان بین المللی که می خواهند در کانادا یا سایر کشورها ادامه تحصیل دهند، اغلب خواستاربورسیه و فاند برای تامین هزینه های خود می باشند. بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل را بورسیه تحصیلی پوشش می دهد و معمولاً فاند شهریه تحصیلی و همه  و یا بخشی از هزینه های زندگی متقاضی را تأمین می کند.

داشتن سوابق درخشان تحصیلی و مهارت بالای علمی برای اخذ پذیرش با بورسیه و فاند ضروری است. همچنین  دارا بودن نمره زبان بالا نشان دهنده توانایی بهتر فرد در ارتباط برقرار کردن و انگیزه نامه و توصیه نامه نیز از عوامل  تاثیرگذار در اخذ پدیرش با بورسیه و فاند تحصیلی در کانادا می باشند.

پرسش های رایج درباره دریافت فول فاند برای تحصیل در کانادا

فول فاند  به معنای پرداخت شهریه در دوران تحصیل و همچنین پرداخت وجه به دانشجو برای تامین زندگی و امرار معاش در دوران دانشجویی است .

Scholarships, grants, bursaries از بورسیه های مهم کانادا هستند.

معمولاً بعد از تحصیل به دانشجویان برای اقامت و جستجوی کار فرصت می دهند. در صورت ورود  شخص متقاضی به بازار کار تحصیلی در نهایت می تواند به اقامت دائم و تابعیت این کشور بیانجامد.

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند. بدیهی است برداشت و مشورت های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی مجموعه جناب حلاج پور ممکن بوده و توصیه می شود. مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کانادپاس و کاریابی بین المللی مهیار مسوولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسوولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


مهیار حلاج پور

«افتخار داریم که مورد اعتماد شما هستیم»

من مهیار حلاج پور هستم،

عضو رسمی شورای قانون گذاری امور مهاجرت کانادا ICCRC، مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC یا اصطلاحا وکیل مهاجرت.

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم که ممتاز ترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را در مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس ارائه می دهیم.

شرکت توسعه بیزینس ،سرمایه گذاری استارت آپ i3 Capital گام به گام با بهترین متخصصین و مشاورین در خدمت اهداف کارآفرینانی است که برای پیشبرد اهدافشان به ما اعتماد کرده اند‌.

و همچنین در کنار همکارانم در کاریابی مهیار با مجوز رسمی از وزارت کار ایران برای تحقق برنامه های کاریابی بین المللی موکلین پارسی زبان می کوشیم.

کاناداپاس - وکیل مهاجرت کانادا در تورنتو - بیوگرافی مهیار حلاج پور
ارزیابی رایگان رزرو وقت مشاوره
× چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟
Copy link