کانادا یکی از کشورهای توسعه یافته جهان محسوب می شود که از نظر سطح کیفیت زندگی، رونق و آزادی اقتصادی یکی از شاخص ترین کشورهای جهان به حساب می آید. جمعیت اندک نسبت به مساحت این کشور که از زیر ساخت های پیشرفته برخوردار است، موجب شده است که کانادا به عنوان یک کشور مهاجر پذیر در سطح جهان شناخته شود. سالانه تعداد زیادی از افراد می توانند شهروندی کانادا را به دست بیاورند

[br][br]

همه می دانیم که داشتن پاسپورت کشورکانادا  به معنای تابعیت و شهروندی کانادا است. در کانادا قبل از اخذ پاسپورت و شهروندی کانادا باید مجوز اقامت دائم این کشور را بدست آورد. پس از ادغام شدن شما با فرهنگ و جامعه کشور کانادا به شما تابعیت کانادا داده می شود که از آن به عنوان Naturalization ‌ نام برده می شود.

[br][br]

رایج ترین راه برای اخذ شهروندی کانادا استفاده از یکی از برنامه های اقامت دائم این کشور است. این فرآیند دو مرحله را شامل می شود. شخص مهاجر ابتدا اقامت دائم  کانادا را می گیرد و پس از واجد شرایط بودن اقامت دائم، می توان برای شهروندی کانادا اقدام نمود.

[br][br]

برنامه های اقامت دائم کانادا وابسته  به داشتن شرایط مشخص شده ای است که در صورت داشتن این شرایط می توان برای آن اقدام نمود. این شرایط و فاکتورها در هر برنامه متفاوت است و به مسائلی نظیر سن، مهارت های زبانی، سطح تحصیلات و سابقه کار شخص متقاضی بستگی دارد. بدون داشتن این معیارها غیر کانادایی ها مسیر دشوارتری برای اخذ اقامت دائم در پیش رو خواهند داشت.

[br][br]

شخص متقاضی بعد از اخذ اقامت دائم و گرفتن PR Card برای اخذ شهروندی کانادا شرایط معینی نیاز دارد که باید آن ها را رعایت کند. در صورتی که واجد شرایط باشید می ‌توانید برای کسب شهروندی کانادا  Citizenship)) اقدام کنید.

[br][br]

فرد متقاضی باید حداقل 3 تا 5 سال در کانادا به عنوان مقیم دائم زندگی کرده باشد تا بتواند واجد شرایط شهروندی کانادا شود. هر چند در باره این محدوده زمانی استثنائات محدودی هم وجود دارد اما اکثر موارد متقاضیان شهروندی کانادا می بایست  این محدوده زمانی تعیین شده را، را رعایت کنند. برخی از افراد در بیرون از کانادا وظایف و کارهایی دارند که به خاطر انجام آن ناگزیر به خارج  شدن از کانادا هستند. در این صورت این مسئله برای آن ها در روند اخذ شهروندی کانادا مشکل ساز می شود.

[br][br]

كسب تابعیت كانادا براى مهاجرین اجبارى نيست . آن ها مى ‏توانند تا هر زمانى كه بخواهند به صورت مهاجر در اين كشور زندگى كنند، ولی این امر مشروط به اين است که تابع قوانین کانادا و قوانین مهاجرتی آن باشند.

[br][br][br]

شرایط اخذ شهروندی کانادا برای افراد دارای اقامت دائم کانادا

[br]

سن متقاضی شهروندی باید ۱۸ سال یا بیش تر باشد و باید بتواند اثبات کند که طی پنج سال قبل از زمان ارائه درخواست شهروندی خود ، حداقل ۱۰۹۵ روز یا سه سال آن را  در خاک کانادا حضور فیزیکی داشته است. بعد ازپر کردن این مدت زمان متقاضیان می توانند با تکمیل فرم های درخواست  و ضمیمه کردن مدارک، آن ها را پست کنند. [br][br]

این فرم ها و راهنماها در وب سایت اداره شهروندی و مهاجرت کانادا وجود دارد. پرداخت هزینه ها نیز به صورت آنلاین است. اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) پرونده را بررسی و تایییه دریافت تقاضانامه را برای متقاضی ارسال می کند. امکان رصد کردن وضعیت پرونده به صورت آنلاین و یا به صورت تلفنی وجود دارد.

[br][br]

برای اخذ شهروندی برای فرزندان یا فرزندخواندگان زیر ۱۸ سال نیز  این والدین هستن که برای آن ها باید اقدام نمایند. برای فرزندان زیر ۱۸ سال داشتن اقامت دائم کانادا الزامی است اما مانند والدین خود به اثبات حضور فیزیکی حداقل ۳ سال در کانادا نیازی نیست.

[br][br]

علاوه بر شرایط ذکر شده ، متقاضیان شهروندی کانادا باید آزمون یا‌ مصاحبه  مخصوص اخذ شهروندی کانادا را نیز پشت سر بگذارند. سوالات در این آزمون به یکی ازدو زبان رسمی این کشور شامل انگلیسی یا فرانسه است، بنابراین آشنایی با یکی از این دو زبان به اندازه  درک سؤالات و پاسخ به آن ها لازم است. افراد بالاى ۵۴ سال و زير ۱۸ سال به شرکت در این آزمون نيازى ندارند. سؤالات این مصاحبه ی در زمینه حقوق و وظایف شهروندی، جغرافیا، تاریخ، سیستم حکومتی کانادا و انتخابات سراسری در این کشور، است و در آن اطلاعات عمومی متقاضیان در مورد کشور کانادا مورد بررسی قرار می‌ گیرد.

[br][br]

بعد از موفقیت در این آزمون یا مصاحبه از افراد برای شرکت در مراسم  شهروندی کانادا دعوت می شود. پس از شرکت در در این جشن و ادای سوگند به فرد کارتی داده می شود که در آن تاریخ کانادایی شدن او نوشته شده است. با داشتن این کارت افراد می توانند برای گرفتن پاسپورت خود اقدام کنند.

[br][br][br]

مزایای داشتن پاسپورت کانادا

[br]

پاسپورت کانادا بر اساس مرجع رسمی Passport index در رنکینگ بین المللی پاسپورت کشورها ، در کنار کشورهایی چون لیتوانی،‌ایسلند، پادشاهی بریتانیا،  در مقام پنجم قرار دارد. با اخذ این پاسپورت و شهروندی کانادا به 164 کشور می توان بدون نیاز به اخذ ویزا، سفر کرد. از این 164 کشور، 49 کشور نیاز به ویزای فرودگاهی دارند . دارندگان پاسپورت کانادا فقط برای سفر به 34 کشور دنیا به اخذ ویزا نیاز دارند.