دریافت نامه حمایتی از یک سازمان مشخص (گروه تجاری که برای سرمایه گذاری یا حمایت از استارت‌آپ‌های احتمالی تایید شده است) برای ویزای استارت آپ‌ کانادا، احتمالا اولین قدم کارآفرینانی است که قصد مهاجرت به کانادا را دارند.

متقاعد کردن سازمان های شاخص در این زمینه برای حمایت از کسب و کار، یکی از مهمترین و البته چالش‌برانگیزین مراحل پذیرش در برنامه ویزا استارتاپ کانادا است.

در این گزارش تلاش شده است تا به صورت دقیق و جزئی به مراحل و شرایط دریافت نامه حمایتی ویزای استارت‌آپ کانادا، پرداخته شود.

سرمایه‌گذاران ریسک‌ پذیر کانادا (Venture Capital Fund) مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاران مالی است که متعهد به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپا می‌شوند.

مراحل دریافت نامه حمایتی از یک سازمان تعیین شده

برای دریافت نامه حمایتی از سازمان‌های دریافت تعیین‌شده باید دو مرحله مهم را پشت سر بگذارید:

 1. شما باید با سازمان تعیین شده در این مورد تماس بگیرید تا از نحوه دریافت پشتیبانی آن مطلع شوید.
 2. باید سازمان را متقاعد کنید که یک ایده تجاری دارید که ارزش حمایت از آن را دارد.

فراموش نکنید که فرآیند ارائه ایده شما برای هر سازمان متفاوت است و هر سازمانی قوانین خاص خود را دارد. به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود که مفهوم کسب و کار خود را شخصاً توضیح یا یک طرح تجاری دقیق ارائه دهید.

طبق گفته وبسایت رسمی اداره مهاجرت کانادا cic.gc.ca

اگر با یک سازمان تعیین شده به توافق برسید، نامه پشتیبانی برای شما ارسال می کند. این مدرک، نشان می‌دهد که صندوق سرمایه‌گذاری ریسک پذیر، گروه سرمایه‌گذار انجل یا انکوباتور تجاری از ایده کسب و کار شما حمایت می‌کند.

آمارهای مرتبط با نامه حمایتی ویزای استارت آپ کانادا

جالب است بدانید که هر سال حدود 2 هزار و 700 درخواست توسط سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا پذیرفته می‌شود. بر این اساس، 114 درخواست از آوریل 2013 تا سپتامبر 2015 به این سازمان ارائه شده است. 100 نفر تحت ویزای استارت‌آپ تا 17 ژانویه 2016 و 4 نفر تحت این ویزا تا پایان سال 2014 به کانادا آمده‌اند. همچنین 22 استارت آپ با کمک اپلیکیشن تا پایان سال 2015 در کانادا توسعه یافته‌اند.

تعداد برنامه‌های ویزای استارت‌آپ به طور پیوسته در حال افزایش بوده و از تنها 160 برنامه در سال 2015 به 1173 برنامه در سال 2019 رسید، اما در سال 2020 به 719 برنامه احتمالا به دلیل شیوع کرونا کاهش یافت. از ژانویه تا ژوئن 2022، تعداد ساکنان دائم کانادا از طریق این برنامه 325 نفر است. اگر به همین سرعت ادامه پیدا کند، در پایان سال 2022 از 385 نامزد دیگر به عنوان مقیم دائم استقبال می‌شود.

اولین متقاضیان موفق از کشورهای استرالیا، چین، کاستاریکا، مصر، هند، ایران، آفریقای جنوبی و اروگوئه هستند. استارت‌آپ‌ها بیشتر در ونکوور، ویکتوریا، سیدنی، ویستلر، کلگری، تورنتو، میسیساگا، واترلو، تاندر بی، هالیفاکس، فردریکتون و سایر جوامع موجود در سرتاسر کانادا راه‌اندازی می‌شوند یا راه‌اندازی خواهند شد.

کسب و کارهای جدید می‌توانند در صنایع مختلف از جمله تولید محصولات غذایی، فناوری، آموزش، تحقیقات پزشکی، بانکداری و تبلیغات توسعه پیدا کنند.

اگر قصد راه اندازی استارتاپ در کانادا را دارید، باید به این نکته توجه کنید که در این راه بهتر است از دانش و توانایی وکیل مهاجرت به کانادا بهره ببرید.

به سوالات زیر پاسخ دهید، ما شرایط شما را دقیق بررسی می‌کنیم و بهترین گزینه را به شما پیشنهاد می دهیم.

اطلاعات عمومی در مورد ویزای استارتآپ و انکوباتورهای شاخص

انکوباتورها به دنبال یک ایده نوآورانه هستند که هم بازار محلی و هم امکان گسترش در سطح بین‌المللی را داشته باشد. در ازای این ایده، آنها با مشاوره، استفاده از امکانات، آزمایشگاه‌ها و حتی دسترسی به دانشگاه‌های سراسر کانادا، به شکل‌گیری و پیاده‌سازی این ایده کمک می‌کنند. همچنین، آنها سهامی را از شرکت مورد حمایت خریداری یا حتی ممکن است آن را از نظر مالی تامین کنند.

ایده نوآورانه باید یا یک ایده خلاقانه باشد که مالک IP آن را در اختیار دارد یا می‌تواند محصولی باشد که نسبت به نسخه‌های قبلی برتری دارد یا محصولی باشد که در بازارهای هدف تاکنون عرضه نشده است.

هدف دولت کانادا از اعطای چنین ویزای این است که با این برنامه دائمی، کسب‌وکارهای نوآورانه را به کانادا بیاورد که برای کانادایی‌ها شغل ایجاد می‌کنند و می‌توانند در مقیاس جهانی رقابت کنند.

مدارک عمومی مورد نیاز برای دریافت نامه حمایتی از انکوباتورها

✓  مدارک مشارکت

  ✓  توافق سهامداران

  ✓ اسناد رسمی سهام

  ✓ صورت‌های مالی تجارت

 اسناد شرکتی

✓ صورت‌های مالی شخصی

  ✓ خلاصه سوابق کاری

✓ کپی پاسپورت

✓ نمره آزمون آیلتس

 اسناد شخصی

✓  مشتریان و تامین کنندگان

  ✓  تامین مالی شرکتی

✓  قراردادهای مادی

  ✓  کنترل مالکیت معنوی

اسناد ارزیابی صلاحیت

موارد مورد نیاز پس از پذیرش انکوباتور

 • ارائه پتانسیل از نظر مالی و بازاری
 • ایجاد شرکت در منطقه مورد نظر
 • ارائه دسترسی به سرمایه در گردش، برای رفع نیازهای ابتدایی
 • بیان واضح فرصت بازار برای محصول/ خدمات مورد نظر
 • نشان دادن اعتبار اولیه برای فناوری/ جذب مشتری
 • داشتن تحصیلات، تجربه و تخصص مرتبط برای کسب و کار
 • توانایی برقراری ارتباط موثر و کاری به زبان انگلیسی یا فرانسوی

سوالات متداول در فرمهای پذیرش انکوباتورها

 • نام شرکت شما چیست؟
 • کل موجودی بدهکار بانکی شما تقریباً چقدر است؟
 • ارزش کل نقدینگی شما تقریبا چقدر است؟
 • آیا در حال حاضر درآمدزایی دارید؟
 • میانگین درآمد سالانه شما چقدر است؟
 • آیا در چهار سال گذشته مالیات خود را پرداخت کرده‌اید؟
 • آیا دارایی‌های شما در حال حاضر تحت مالکیت هرگونه وام از یک موسسه مالی است؟ اگر چنین است، لطفا مقدار آن را مشخص کنید.
 • به چه تعداد مشتری، محصولات یا خدمات خود را فروخته‌اید؟ اگر هنوز فروشی نداشته‌اید، علت بازخورد پایین محصول شما چه بوده است؟
 • به ما چشم‌اندازی از میزان جذب بازار تا به امروز خود، از جمله کاربران، درآمد و غیره بدهید.
 • در حال حاضر چند کارمند برای شما کار می‌کنند؟
 • مدت زمان فعالیت شرکت شما چقدر بوده است؟
 • آیا قبلاً در استارت‌آپی حضور داشته‌اید؟ لطفا مشخص کنید.
 • چه مقدار سرمایه‌گذاری برای استارت‌آپ خود جمع‌آوری کرده‌اید؟
 • چه مقدار حاضرید برای استارتاپ خود سرمایه‌گذاری کنید؟
 • آیا می‌توانید برای استارت‌آپ خود سرمایه‌گذار پیدا کنید؟
 • استارت‌آپ شما بدون بودجه جدید چقدر دوام خواهد آورد؟
 • چه مدت است که تیم استارت‌آپ خود را می‌شناسید؟
 • آیا تحصیلات یا تجربه کاری مرتبط دارید؟
 • آیا طرح تجاری دارید؟ اگر نه، آیا می توانید یکی بنویسید؟
 • توضیح دهید که چگونه تحصیلات یا تجربه کاری قبلی شما می‌تواند به شما در ایجاد ایده‌های جدید کمک کند.
 • رقبای شما چه کسانی هستند و چه کسانی می توانند رقبای شما شوند؟ چگونه در بازار مقابل آنها پیروز خواهید شد؟
 • آیا خود را فردی مبتکر می‌دانید؟

مراحل دریافت نامه حمایتی از یک سرمایهگذار انجل برای ویزای استارتآپکانادا

وقتی صحبت از نت ورکینگ (شبکه‌سازی) می‌شود، راه‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید در رویدادهای نت ورکینیگ شرکت کنید، با افراد جدید در محل کار یا مدرسه خود ملاقات یا به صورت آنلاین با افراد ارتباط برقرار کنید.

به هرحال، بهترین راه برای ایجاد نت ورکینیگ، آگاهی داشتن از گزینه‌های در دسترس خود و یافتن شبکه‌ای است که برای شما بهترین شرایط را ارئه می‌دهد.

شبکه‌سازی می‌تواند راهی عالی برای ایجاد ارتباطات در صنعت شما باشد. با ملاقات با افراد جدید و تبادل ایده، می‌توانید شغل یا فرصت شغلی جدیدی پیدا کنید.

سرمایه گذاران آنجل در استارتاپ کانادا ثروتمند هستند و در ازای دریافت سهام، وقت و پول خود را در تجارت شما وارد و با رشد بالا سرمایه گذاری می کنند.

مراحل دریافت نامه حمایتی از یک سرمایه گذار انجل به شرح زیر است:

1. صلاحیت دواطلبی خود بازبینی کنید.

 • تجربه و صلاحیت‌های خود را به عنوان یک توسعه‌دهنده وب بازبینی کنید.
 • توانایی خود در برقراری ارتباط با مشتریان و همکاران را ارزیابی کنید.
 • تجربه خود را از کار در یک محیط تیمی و انجام وظایف جدید بازنگری کنید.
 • معاهده های کدنویسی خود را، هم در توسعه فرانت – اند و هم در توسعه بک – اند و همچنین درک خود از HTML، CSS، JavaScript، AJAX و سایر فناوری های مرتبط با توسعه وب بازبینی کنید.
 • کیفیت کدی را که می ‌نویسید، با در نظر گرفتن استانداردهای خوانایی و نگهداری، ارزیابی کنید.
 • از بهترین شیوه‌ها برای معاهده‌های کدنویسی، اقدامات امنیتی و روش‌های آزمون آگاه باشید تا بتوانید کدی بدون خطا و مطابق با استانداردهای صنعت تولید کنید.
 • داشتن درک درستی از اصول طراحی رابط کاربری از جمله برنامه‌ریزی طرح، انتخاب تایپوگرافی و انتخاب رنگ؛ و همچنین توانایی ایجاد نمونه های اولیه کاربردی با استفاده از ابزارهایی رایج توسعه وب مانند درآپ و دراک یا سایر ابزارهای رایج توسعه وب.

2. مورد خود را مطرح کنید.

مورد خود را به صورت واضح و مختصر بیان کنید. همچنین باید از مثال‌هایی برای نشان دادن نظر خود استفاده کنید. اگر می‌توانید سعی کنید به انتقادات رو در رو پاسخ دهید و در نهایت، مطمئن شوید که پاسخ‌های شما قوی و مطمئن است.

3. سرمایه گذاران انجل را جذب کنید.

وقتی شما یک ایده شگفت‌انگیز برای یک کسب و کار یا تولید یک محصول جدید دارید و باور دارید که می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد و می‌دانید که انگیزه و استعداد لازم برای تحقق آن را دارید، در این مسیر اقدام کنید. اما باید از کجا شروع کنید؟

یکی از مهمترین مراحل در راه‌اندازی یک سرمایه‌گذاری جدید، دریافت حمایت از سرمایه‌گذاران انجل است. سرمایه گذاران انجل افرادی هستند که علاقه‌مند به سرمایه گذاری در کسب و کار تجاری شما هستند و در قبال آن، هیچگونه سهام مالکیتی نمی‌خواهند. آنها به سادگی حمایت مالی می کنند – معمولا بین 10 تا 100 هزار دلار، به طوری که شما بتوانید کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید و آن را به موفقیت برسانید.

هنگام جست‌وجوی سرمایه‌گذاران انجل باید چند نکته را در نظر داشته باشید: اول، مطمئن شوید که ایده شما از نظر تجاری تدوام دارد. ثانیا، افرادی را بیابید که از نظر دیدگاه و روحیه کارآفرینی با شما همسو هستند و در نهایت، مایل به صرف نظر کردن از دریافت سهام در شرکت شما باشند.

برای یافتن افراد مناسبی که  با شما علایق مشترکی دارند و به شما کمک می‌کنند تا رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید، به کار سخت (و احتمالاً کمی شانس) نیاز است.

4. دریافت پیش تاییدیه

پیدا کردن وام دهنده مناسب می‌تواند یک کار چالش برانگیز باشد. هر چند نیاز صددرصدی به پیش تاییدیه نیست، اما یک مرحله کلیدی در پیدا کردن بهترین وام مسکن برای شما و خانواده شما است. با پیش تاییدیه، می‌توانید ایده‌ای در مورد اینکه چه نوع وثیقه‌ای برای شرایط شما مناسب‌ترین حالت را دارد، به دست آورید. به‌علاوه، می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که تمام اسناد لازم قبل از شروع درخواست وام مرتب هستند.

 • اما چرا پیش تاییدیه اینقدر مهم است؟

اول از همه، به جلوگیری از مشکلات احتمالی در مسیر کمک می‌کند. اگر هنوز برای وام تأیید نشده‌اید، به احتمال زیاد در مدارک درخواست شما نقصی وجود دارد که می‌تواند مانع از تأیید شما شود. به عنوان مثال، اگر امتیاز اعتباری شما به اندازه کافی نباشد، یا اگر پول کافی پس‌انداز ندارید، وام‌دهندگان ممکن است درخواست شما را بدون پیش تاییدیه، نپذیرند.

ثانیاً پیش تاییدیه، باعث آرامش خاطر می‌شود. دانستن اینکه شما قبلاً توسط یک وام‌دهنده مورد توجه قرار گرفته‌اید، به شما این فرصت را می‌دهد که با آرامش روی درخواست برای وام در آینده کار کنید. دریافت این پیش تاییدیه، نشان می‌دهد که ایده شما جدی است و وام‌دهندگان معتقدند شانس موفقیت زیادی برای درخواست وام خاص دارید.

در نهایت، پیش تاییدیه در زمان و انرژی شما با جلوگیری از سفرهای غیرضروری برای به دست آوردن چندین وام‌دهنده و مذاکرات ناامیدکننده بر سر نرخ، صرفه‌جویی می‌کند.

5. مذاکره و پیشنویس‌ کردن نامه حمایتی

برای حمایت موثر از موضع خود در یک مذاکره، داشتن یک نامه حمایتی واضح و مختصر مهم است. نامه شما باید دلایل خود را برای حمایت از موضع طرف مقابل، اینکه چرا فکر می‌کنید آنها باید پیشنهاد شما را بپذیرند و در صورت پذیرش، چگونه پیشنهاد را اجرا می‌کنید، ذکر شود.

با بیان نکات کلیدی پیشنهاد خود در یک یا دو پاراگراف کوتاه شروع کنید. به عنوان مثال،  مطرح کنید که پیشنهاد می‌دهید 10 درصد کمتر از قیمت فعلی بازار می‌توانید بفروشید و دلایل خاصی ارائه دهید که چرا این بهترین اقدام برای هر دو طرف است.

در مرحله بعد، نحوه اجرای این پیشنهاد را در صورت پذیرش توضیح دهید. به عنوان مثال، بیان کنید که بخشی از موجودی خود را می‌فروشید یا بخش‌های خاصی را برای مدت معینی تعطیل می‌کنید تا جایی برای تامین‌کننده جدید منابع مالی باز کنید.

در نهایت، از طرف مقابل به خاطر در نظر گرفتن پیشنهاد شما تشکر کنید و تایید کنیدکه چرا برای هر دو طرف درگیر این بهترین حالت است. به توانایی خود در اجرای آنچه پیشنهاد شده است، اطمینان داشته باشید و به طرف مقابل اطمینان دهید که با هر چالشی رو در رو خواهد شد.

6. درخواست خود را ارسال کنید.

 7. پیگیری کنید.

بدترین کاری که می توانید بعد از تماس تلفنی انجام دهید، این است که برای ادامه ارتباطات به سمت ایمیل بروید. شما با این کار به مشتری بالقوه خود این فرصت را می‌دهید که آنچه را که شما گفتید، فراموش کند و به جای آن به پاسخ‌های رسمی بسنده کند.

قدرت گفت‌وگوی رودررو را دست کم نگیرید. وقتی با کسی ملاقات می‌کنیم، احتمالاً نام او، ظاهرش و آنچه را که در مورد آن صحبت کرده است، به خاطر می آوریم. به علاوه، در ملاقات حضوری با یک فرد، انتقال احساس اطمینان‌بخش و انسانی وجود دارد. بنابراین وقتی نوبت به پیگیری مشتریانتان می‌رسد، حداقل یک فرصت به آنها بدهید تا پیام شما را با ملاقات حضوری به خاطر بسپارند.

سخن پایانی

دریافت ویزای استارت‌آپ کانادا و کلیه مراحل آن می‌تواند کمی پیچیده و دشوار باشد. برای اینکه بتوانید ریسک‌های احتمالی را کاهش و احتمال موفقیت خود را افزایش دهید بهتر است که نسبت به کلیه قوانین کشور کانادا در این زمینه آگاهی و تسلط داشته و به صورت مداوم اطلاعات خود را به‌روز کنید.

مجموعه کاناداپاس نیز که سال‌هاست در این زمینه به صورت تخصصی فعالیت می‌کند، می‌تواند شما را در این مسیر از ابتدا و انتها همراهی کند. شما همچنین می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط دریافت ویزای استارت‌آپ کانادا و کلیه مراحل آن، با کارشناسان و مشاوران ما در مجموعه کاناداپاس در ارتباط باشید.