دارندگان ایده های استارتاپی معمولا به دنبال شتاب دهنده ها یا مراکز رشد (انکوباتور) هستند. اصطلاح “شتاب دهنده” (Accelerator) و “مرکز رشد” (incubator) معمولا یکسان قلمداد می شوند اما حقیقت امر آن است که چند تمایز اساسی میان این دو وجود دارد که افرادی که قصد دارند برای اولین بار فعالیت استارتاپی خود را آغاز کنند، باید از آن ها آگاه باشند.

شتاب دهنده ها و مراکز رشد، هر دو فرصت های بسیار مناسبی را در اختیار کارآفرینان قرار می دهند. موسسین برای رشد سریع کمک هایی را دریافت می کنند و همچنین به آن ها راهنمایی هایی ارائه می شود تا بتوانند نظر شرکت های برتر سرمایه گذاری را جذب کنند. در ادامه علاوه بر تشریح شرایط دریافت ویزای استارتاپ کانادا، در رابطه با مراکز رشد و همچنین شتاب دهنده ها توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شروع یک استارتاپ و نحوه مهاجرت به کانادا از این طریق، توصیه می کنیم تا حتما با مشاورین ما در ارتباط باشید.

ویزای استارتاپ کانادا

دولت کانادا ویزاهای متنوعی را ارائه کرده است که یکی از انواع آن، ویزای استارتاپ است. این ویزا در اختیار افرادی قرار خواهد گرفت که قصد راه اندازی بیزینس در کانادا را داشته باشند. این بیزینس باید بتواند برای شهروندان کانادایی شغل ایجاد کند، خلاقانه باشد و در مقیاس های جهانی قابلیت رقابت را داشته باشد. البته در رابطه با مقیاس رقابت جهانی استثنائاتی وجود دارد و در صورتی که آینده تجارت نیز روشن ارزیابی شود، قابلیت دسترسی به ویزا همچنان وجود خواهد داشت.

در این مرحله فرد متقاضی باید اثبات کند که باید تسلط به زبان در سطح CLB 5 را داشته باشد و همچنین توانسته باشد نامه های حمایتی از برنامه خود را از سازمان های تایید شده بدست آورد. پس از عبور از این مراحل در اختیار داشتن سرمایه کافی برای اقامت در کانادا نیز شرط دیگری برای دریافت این ویزا است.

معرفی اهداف شتاب دهنده ها و مراکز رشد

نکته اولی که به آن اشاره خواهیم کرد، اهداف اصلی این دو برنامه است. شتاب دهند ها، رشد یک شرکت موجود را امکان پذیر می کنند و این این در حالی است که مراکز رشد، ایده های در هم گسیخته را رشد می دهند به این امید که یک مدل تجاری و شرکت شکل گیرد. بنابر این، شتاب دهنده ها بر روی پیمایش یک تجارت تمرکز دارند و این در حالی است که مراکز رشد اغلب به ایده های نوآورانه متمرکز هستند.

در حالی که هر دو برنامه در استارتاپ های دره سیلیکون (Silicon Valley) رواج یافته بودند اما در حال حاضر در سراسر جهان رواج پیدا کرده اند. در حالی که بسیاری از افراد بر این باور هستند که این برنامه ها تنها برای استارتاپ های فنی می تواند کاربرد داشته باشد، اما آن ها دامنه وسیعی از شرکت ها را در زمینه های مختلف می پذیرند.

معرفی شتاب دهنده ها در برنامه استارتاپ

یکی از تفاوت های اصلی شتاب دهنده ها و مراکز رشد در ساختار برنامه های آن ها است. برنامه های شتاب دهنده معمولا دارای یک بازه زمانی مشخص هستند که در آن شرکت ها برای چند هفته یا چند ماه برای شکل دهی به تجارت خود و جلو گیری از مشکلاتی که در آینده ایجاد خواهد شد، با گروهی از از مربیان  و مشاوران کار می کنند. شرکت هایی مانند YCombinator، Techstars و Brandery از جمله مشهور ترین شتاب دهنده ها در جهان هستند.

برای کار با شتاب دهنده ها یک پروسه درخواست وجود دارد اما برنامه های برتر معمولا قابلیت انتخاب بالایی دارند. Y Combinator در حدود 2% از درخواست هایی که دریافت می کند را مورد پذیرش قرار می دهد و Techstars نیز معمولا از میان 1000 برنامه دریافتی خود تنها 10 مورد را انتخاب می کند.

به طور معمول به شرکت های تقریبا تازه تاسیس شده سرمایه اندکی اهدا می شود اما دسترسی آن ها به گروه بزرگی از مشاوران و مربیان بسیار ساده خواهد بود. شبکه مربیان متشکل از مدیران استارتاپ، سرمایه گذارن ریسک پذیر، متخصصان صنعت و سایر سرمایه گذاران است که اغلب بزرگ ترین ارزش برای شرکت ها هستند. شبکه مربیان نیز معمولا کوچک نیست به طوری که TechStars صدها مربی در برنامه خود دارد.

به زبان ساده می توان گفت شتاب دهنده ها، به شرکت های در حال توسعه مشاوره هایی ارائه می دهند و سرمایه گذاری ها و پشتیبانی های لازم در اختیار آن ها قرار می دهند تا بتوانند به کسب و کارهای پایدار و خودکفا تبدیل شوند. در حقیقت شرکت هایی که از شتاب دهنده ها استفاده می کنند، شرکت های استارتاپی هستند که دوران اولیه خود را پشت سر گذاشته اند و وارد دوره نوجوانی شده اند. در حقیقت این شرکت ها می توانند روی پای خود بایستند اما برای قدرت گرفتن نیاز به راهنمایی و حمایت بیرونی دارند. شرکت هایی که توسعه کافی نیافته اند و آماده استفاده از شتاب دهنده ها نیستند، می توانند از مراکز رشد و حمایت آن ها استفاده کنند.

شتاب دهنده ها تنها وظیفه ارائه مشاوره یا سرمایه گذاری را ارائه نمی کنند بلکه امکان دسترسی به منابع فنی و همچنین فضای دفتری مشترک را نیز فراهم می کنند. همچنین شتاب دهنده ها، شرکت های مشابه را نیز به یک دیگر متصل می کنند تا امکان تبادل تجربیات میان طرفین بوجود بیاید.

انواع برنامه های شتاب دهنده برای استارتاپ ها

به طور کلی، شتاب دهنده های تجاری دارای دو نوع اصلی هستند:

  • نوع اول، برنامه های بذر (Seed Programs) است که 2 تا 4 ماه زمان می برد و بر روی استارتاپ هایی تمرکز دارد که تجربه کم تری دارند. در این برنامه پایه های تجارت آن ها قبل از ارائه شدن به سرمایه گذاران را می سازند.
  • برنامه نوع دوم معمولا تا 6 ماه به طول می انجامد و بیش تر بر روی شرکت هایی تمرکز دارد که از تاریخ افتتاح آن ها زمان بیش تری سپری شده است. در این برنامه شرکت ها به دامنه وسیعی از حامیان و فرصت ها متصل می شوند.

شتاب دهنده ها معمولا بر اساس بخش یا منطقه تقسیم بندی می شوند. برخی از نمونه های کانادایی شامل موارد زیر است:

  • مرکز شتاب دهی نوآوری منابع طبیعی کانادا در اتاوا در اونتاریو که در بخش های مختلفی شرکت های تازه تاسیس و نوظهور را حمایت می کند. این مرکز، یک شتاب دهنده از نوع اول است.
  • مرکز نوآوری تکنولوژی اینواکراپ در دارتموث در نوا اسکوشیا که شرکت های جوان فعال در زمینه تکنولوژی را به یکدیگر متصل می کند تا از یک شبکه کلی حمایت کند.

فاندرفیوئل در مونترال کبک که مشاوره ها و مربی های ساختار یافته و غیر ساختار یافته را در کنار حمایت های مالی 4 ماهه ارائه می کند.

معرفی مرکز رشد یا انکوباتور در برنامه استارتاپ

یک مرکز رشد تجاری برنامه ای است که به شرکت های بسیار نوپا دسترسی به سرمایه گذاران، مربی ها و سایر حمایت ها را ارائه می دهد تا امکان به بار نشستن ایده ها و همچنین تاسیس شرکت برای آن ها فراهم شود. شرکت هایی که از مراکز رشد استفاده می کنند، استارتاپ هایی هستند که در مرحله “کودکی” قرار دارند و این بدان معناست که نوپا هستند. در حقیقت می توان گفت که این شرکت ها به تازگی شروع به کار کرده اند و در حال تعریف مدل های عملیاتی و اهداف خود هستند. تجارت هایی که این مرحله را پشت سر گذاشته اند باید به جای استفاده از مرکز رشد، از شتاب دهنده ها برای پشتیبانی از فعالیت خود استفاده کنند.

معرفی مرکز رشد یا انکوباتور در برنامه استارتاپ

اگر یک شتاب دهنده را مانند یک گلخانه در نظر بگیریم که گیاهان جوان در آن رشد می کنند، انکوباتورها بذر های با کیفیت را با بهترین خاک ممکن همراه می کنند تا بهترین حالت رشد صورت بگیرد. برخی از مراکز رشد، دارای فرایند درخواست هستند اما برخی دیگر فقط با شرکت ها و ایده هایی کار می کنند که از طریق شرکای قابل اعتماد به آن ها وصل شده باشند.

بسته به طرف حمایت کننده، مرکز رشد ممکن است بر روی یک بازار خاص متمرکز باشد. برای مثال یک انکوباتور که توسط یک بیمارستان حمایت می شود، ممکن است فقط به دنبال استارتاپ هایی باشد که در حوزه تکنولوژی بهداشت و سلامت فعالیت می کنند.

در بسیاری از مواقع، استارتاپ هایی که توسط مرکز رشد پذیرفته می شوند به یک نقطه جغرافیایی خاص منتقل می شوند تا با سایر شرکت های فعال در آن مرکز رشد فعالیت مشترک داشته باشند. در مرکز رشد، یک شرکت ایده های خود را اصلاح می کند و برنامه تجاری خود را بازسازی می کند. مشارکت در برنامه های مراکز رشد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و یک تجربه بسیار مناسب به شمار می رود. در شتاب دهنده اما ممکن است فضای کار مشترک باشد اما اکثر آن ها فضاهای اداری کاملا خصوصی را در اختیار شرکت ها قرار می دهند یا این که خود شرکت ها رفته رفته فضای کار خود را جدا می کنند.

علاوه بر آموزش و همچنین فرصت های سرمایه گذاری، یک مرکز رشد تجاری، به شرکت های جوان دسترسی به منابع تدارکاتی و فنی و همچنین فضای دفتری مشترک را ارائه می دهند. از آن جایی که هر شرکت با سرعت خود پیشرفت می کند، یک برنامه انکوباتور می تواند برای یک بازه زمانی طولانی فعال باشد. پس این برنامه می تواند از چند ماه تا چند سال طول بکشد. در هر صورت، هدف اصلی آن است که به استارتاپ ها ابزار و دانش مورد نیاز آن ها برای بدست آوردن استقلال کامل شرکت داده شود.

برخی از انکوباتور ها به عنوان سازمان های غیر انتفاعی فعالیت می کنند و ارائه خدمات آن ها جنبه مادی ندارد و این در حالی است که برخی از آن ها در ازای ارائه خدمات خود، درخواست هایی ارائه می دهند که به سود مستقیم آن ها بستگی دارد. این پیشنهاد ممکن است حتی در ازای در اختیار گرفتن سهام مالکیت بر شرکت باشد. برخی از اینکوباتور های فعال در کشور کانادا عبارتند از:

  • Flightpath در شهر ادمنتون در آلبرتا که تمرکز خود را بر روی استارتاپ های مرتبط با حوزه نرم افزار و رسانه های دیجیتال قرار داده است.
  • مرکز تجاری سازی نوآوری های تحقیقاتی در میسیساگا در انتاریو که دامنه وسیعی از استارتاپ های تکنولوژی را مورد حمایت قرار می دهد.
  • Velocity در دانشگاه واترلو در انتاریو که از شرکت هایی که توسط دانشجویان این دانشگاه راه اندازی شده اند حمایت می کند.

استارتاپ ها می توانند مسیر مهاجرت افراد به کشور کانادا را هموار سازند اما هر استارتاپ نیازمند حمایت های مالی و علمی است. شرکت هایی که هنوز تاسیس نشده اند می توانند با دریافت حمایت از مراکز رشد، ایده خود را گسترش دهند و بتوانند پایه های تجارت خود را محکم بنا نهند. از طرف دیگر، شرکت هایی که مرحله اولیه را پشت سر گذاشته اند، به حمایت شتاب دهنده ها نیاز خواهند داشت. شتاب دهنده ها می توانند شرکت ها را به یکدیگر ارتباط دهند تا بتوانند از تجربیات بوجود آمده استفاده کنند. از طرفی شتاب دهنده ها حمایت های مالی را نیز فراهم می کنند. با این وجود در برخی از مواقع، در ازای دریافت این حمایت ها، فرد باید بخشی از سهام شرکت خود یا امکانات دیگر را در اختیار قرار دهند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیش تر در خصوص مهاجرت به کانادا به خصوص از طریق استارتاپ، می توانید با ما در تماس باشید.

6 نکته برای افزایش کارایی استفاده از انکوباتورها

خطرات، چالش ها و ابهاماتی که پیش روی یک کارآفرین جدید وجود دارد، می تواند بسیار دلهره آور باشد اما پیوستن به یک انکوباتور می تواند به طور قابل توجهی احتمال شکست را کاهش داده و منجر به افزایش شانس موفقیت یک پروژه شود. به عنوان یک کارافرین، اطمینان حاصل کنید که می توانید به یک اکوسیستم قدرتمند ورود پیدا کنید که بهترین تجربه را برای شما رقم می زند.

در طول دو سال گذشته، مطالعاتی بر روی 8 انکوباتور انجام شده است که می توان آن ها را به عنوان یک نمونه موردی در نظر گرفت. حمایت ها ممکن است در ساختار و منابع متفاوت باشد اما می توان بیان کرد که استراتژی های کلیدی برای رسیدن به موفقیت در این نهادها تقریبا یکسان است. در ادامه 5 نکته مهم در رابطه با بهره گیری از حمایت ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1.دانش آموز خوبی باشید.

هر کارآفرین جدید یک منحنی یادگیری پیش روی خود دارد. در برخی از جنبه های یک استارت آپ می توان تجربه های بی نظیری را به دست آورد اما ساختن آن اجزای بسیاری دارد که شامل توسعه محصول تا امور مالی، بازاریابی  و ارتباطات و غیره می شود. انکوباتورها منابعی را در جنبه های مختلف فراهم می کنند و بهترین راه برای به دست آورن آن ها این است که با ذهنیتی باز برای یادگیری و رشد حاضر شوید. شاید تصور این که در طول کار باید مانند یک دانش آموز تکالیفی را انجام دهید سخت باشد اما این اتفاقی است که برای شما رخ می دهد.

2.سوال بپرسید.

منابعی که انکوباتورها در اختیار دارند، بسیار فراتر از یک برنامه نویسی رسمی است که قرار است یک پروژه را با آن ها شروع کنید. بهترین راه برای در جریان ماندن این است که از همه فرصت هایی که برای برقراری ارتباط پیش روی شما قرار می گیرد با خبر باشید. مسیر حرکت و زمان رسیدن به هدف برای هر کارآفرین می تواند متفاوت باشد به همین دلیل زمانی که با یک چالش روبروی می شوید، بهترین کار این است که از افراد با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید تا آن چالش را با موفقیت پشت سر بگذارید.

3.یک شبکه همکاری داشته باشید.

این بسیار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در پروسه یادگیری مراحل کار یک کار آفرین تنها نباشید. در میان گذاشتن ایده ها همچنین می تواند به شما کمک کند تا راه حل های تازه ای را بیابید و فرصت های جدیدی را برای حل مشکلات خود ایجاد کنید. این مورد می تواند بسیار ارزشمند باشد که با افرادی که هم مسیر شما هستند در رابطه با انگیزه ای که برای کار دارند صحبت کنید و از اطلاعات آن ها در این زمینه نیز استفاده کنید.

4.از دوره های آموزشی نهایت بهره را ببرید.

شما می توانید در مسیر توسعه فعالیت های خود در زمینه استارت آپ با افراد متخصص زیادی به صورت نفر به نفر دیدار کنید و باید از این مسیر نهایت استفاده را ببرید. بسیاری از افراد علاقمندند تا مسیر طی شده توسط افرادی که به موفقیت رسیده اند را مطالعه کرده و از آن اطلاعات به دست آورند.

این افراد می توانند بسیار انگیزه دهنده و البته منبع خوبی برای ایده های جدید باشند. برای استفاده حداکثری از این زمانی که به این کار اختصاص داده خواهد شد، از تجربیات افرادی که با شما در ارتباط خواهند بود استفاده کنید، چالش های اخیر را یادداشت کنید و در رابطه با مسائلی که می خواهید از آن ها کمک دریافت کنید صحبت کنید. در پایان بازخوردهای طرف های مقابل خود را تجمیع کنید و آن ها را در یک فرایند مناسب قرار دهید. نکات پیوسته می تواند در این مسیر به شما کمک کند.

5.به دنبال بررسی کار خود باشید.

از طرح های مدل کسب و کار گرفته تا بررسی های ساده کیفیت در یک پست منتشر شده در فضای مجازی، می توانید از متخصص هایی برای بررسی روند کار خود استفاده کنید. فعالیت های خود را به اشتراک بگذارید و از دیگران در این زمینه مشورت بخواهید. سعی کنید تا دلیل رویکردهای آن ها را متوجه شوید و مطابق با آن ها تغییرات لازم را اعمال کنید. در صورتی که این رویه به صورت مستمر انجام شود، می تواند اثر بخشی بسیار زیادی داشته باشد.

6.اشتراک گذاری دقیق انجام دهید.

تخصص خود را با سایر متخصصان در میان بگذارید و آن ها را در اختیار جامعه قرار دهید. این به شما کمک می کند تا بتوانید روابط قوی تری را در اکوسیستم خود ایجاد کنید، تخصص خود را رشد دهید و فرصت های خاص برای خود ایجاد کنید. همه افرادی که در حال اداره یک استارت آپ هستند سخت مشغول کار هستند اما باید در این زمینه نیز سرمایه گذاری کرد. این خود یکی از منابع تقویت استارت آپ است.

لیست سازمان های تعیین شده برای ویزای استارتاپ

برای درخواست برنامه استارتاپ ویزا ، ایده بیزینسی یا سرمایه گذاری تجاری شما باید از حمایت یک یا چند سازمان تعیین شده در لیست زیر برخوردار باشد :

سازمان های تعیین شده در واقع گروه های تجاری هستند که برای سرمایه گذاری یا حمایت از استارتاپ های ممکن از طریق برنامه ویزای استارتاپ تأیید می شوند.

سازمان ها انتخاب می کنند که کدام پیشنهاد تجاری را بررسی کنند. هر سازمان معیار های خاص خود را برای دریافت پیشنهادات و ارزیابی آنها دارد. به عنوان مثال ، ممکن است از شما بخواهند که مفهوم بیزینس خود را شخصاً توضیح دهید یا یک بیزینس پلن دقیق برای آنها ارسال کنید.

اگر سازمانی تصمیم به بررسی ایده بیزینسی شما بگیرد ، پتانسیل پیشنهاد شما و موفقیت یا عدم موفقیت آن را ارزیابی می کند.

اگر سازمانی تصمیم بگیرد از ایده بیزینسی شما پشتیبانی کند ، یک نامه پشتیبانی برایتان می فرستد .

Angel investor groups

شما باید با یک یا چند سرمایه گذار که به گروه های زیر متصل هستند به توافق برسید تا حداقل 75000 دلار برای بیزینس تان سرمایه گذاری کنند :

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند. بدیهی است برداشت و مشورت های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی مجموعه جناب حلاج پور ممکن بوده و توصیه می شود. مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کانادپاس و کاریابی بین المللی مهیار مسوولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسوولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


مهیار حلاج پور

«افتخار داریم که مورد اعتماد شما هستیم»

من مهیار حلاج پور هستم،

عضو رسمی شورای قانون گذاری امور مهاجرت کانادا ICCRC، مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC یا اصطلاحا وکیل مهاجرت.

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم که ممتاز ترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را در مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس ارائه می دهیم.

شرکت توسعه بیزینس ،سرمایه گذاری استارت آپ i3 Capital گام به گام با بهترین متخصصین و مشاورین در خدمت اهداف کارآفرینانی است که برای پیشبرد اهدافشان به ما اعتماد کرده اند‌.

و همچنین در کنار همکارانم در کاریابی مهیار با مجوز رسمی از وزارت کار ایران برای تحقق برنامه های کاریابی بین المللی موکلین پارسی زبان می کوشیم.

کاناداپاس - وکیل مهاجرت کانادا در تورنتو - بیوگرافی مهیار حلاج پور
ارزیابی رایگان رزرو وقت مشاوره وقت مشاوره فوری
× تماس با ما
Copy link