اگر فرصت مطالعه کل محتوا را ندارید با خواندن خلاصه مقاله در زمان کوتاهی اطلاعات موردنیازتان را کسب کنید

خلاصه مقاله

تفاوت های اقامت از طریق استارتاپ و کارآفرینی در کانادا:

ویزای استارت آپ کانادا

 • کارآفرینان ماهر و کسانی که توانایی و پتانسیل های لازم برای ساخت و ایجاد یک تجارت در کشور کانادا را داشته باشند، می توانند برای ویزای استارت آپ کانادا اقدام کنند.
 • شرط اول برای اخذ ویزای استارت آپ کانادا در اختیار داشتن یک تجارت قابل قبول است.
 • شرط دوم برای اخذ ویزای استارت آپ کانادا دریافت نامه حمایتی از سازمان های تعیین شده است.
 • هم چنین حامی مالی شما باید یک نسخه از حمایت خود از شما را به سفارت کانادا ارسال کند.
 • شرط سوم برای اخذ ویزای استارت آپ کانادا در اختیار داشتن مدرک زبان است.
 • برای واجد شرایط شدن در این مرحله باید حداقل CLB 5 را در زبان های انگلیسی یا فرانسوی در اختیار داشته باشید.
 • شرط چهارم برای اخذ ویزای استارت آپ کانادا در اختیار داشتن منابع مالی کافی است.

مجوز کار از طریق ویزای استارت آپ

 • دارندگان ویزای استارتاپ آپ کانادا تنها در صورت اخذ مجوز کار در این کشور، اجازه کار خواهند داشت.
 • شهروندان خارجی تنها زمانی می توانند برای دریافت اجازه کار کوتاه مدت اقدام کنند که گواهی تعهد و هم چنین نامه حمایت را از یکی از سازمان های تایید شده دریافت کرده باشند.
 • گواهی تعهد تنها ۶ ماه از لحظه صدور اعتبار دارد بنابراین باید قبل از اتمام اعتبار آن، بدون توجه به اجازه کار، برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.
 • برای این که واجد شرایط اجازه کار شوید باید در یکی از استان های کانادا غیر از کبک اقامت داشته باشید، هزینه انطباق کارفرما را پرداختکنید و گواهی تعهد و نامه حمایت مالی را از سازمان های تایید شده در اختیار داشته باشید.
 • سپس پیشنهاد اشتغال خود را ارائه دهید و هزینه ۲۳۰ دلار کانادا را برای انطباق کارفرما پرداخت کنید.
 • یک پروفایل آنلاین تشکیل دهید و در آن اطلاعات لازم در خصوص اشتغال خود را به ثبت برسانید.
 • هزینه مربوط به درخواست را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

تفاوت ویزای استارتاپ و کارآفرینی در کانادا

 • برای دریافت ویزای کارآفرینی کانادا باید حداقل ۳۰۰۰۰۰ دلار کانادا منابع مالی در اختیار داشته باشید.
 • توانایی کافی در راه اندازی یک بیزینس، سرمایه گذاری و یا خرید یک تجارت در کانادا را داشته باشید.
 • شغل جدیدی در کانادا ایجاد و یا مشاغل ایجاد شده در این کشور را حفظ کنید.
 • هم چنین حداقل دو سال تجربه اداره شغلی مشابه با شغل اعلام شده در پنج سال گذشته را داشته باشید.
 • تجربه اداره یک کسب و کار مرتبط با حوزه برنامه ریزی، مدیریت و کنترل منابع، امور مالی و منابع انسانی یا یک پروسه تخصصی مرتبط با یک مدرک آموزشیرا داشته باشید.
 • سن متقاضی و همسرش، طول دوره آموزش و هم چنین مهارت و تسلط او به زبان های انگلیسی و فرانسوی نیز در ارائه ویزای نهایی دخیل هستند.

کانادا راه‌های مهاجرتی زیادی برای مهاجرت سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکار تحت کلاس تجاری طراحی کرده است. این برنامه‌های مهاجرتی، به افراد فعال در حوزه‌های اقتصادی این فرصت را می‌دهند تا با راه‌اندازی کسب‌وکار به کانادا بیایند و برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

یکی از این روش‌ها، ویزای استارت‌آپ کانادا است که مختص افرادی است که ایده‌های خلاقانه و نوآورانه در حوزه کسب‌وکار دارند. متقاضیان این ویزا می‌توانند تحت حمایت یک سازمان مورد تایید به کانادا مهاجرت کنند.

روش دیگر مهاجرت مناسب برای کارآفرینان راه‌اندازی یا خریداری کسب‌وکار در کانادا تحت جریان کارآفرینی برنامه نامزدی استانی است. با این که این روش‌ها برای مهاجرت و مشارکت اقتصادی کارآفرینان به کانادا است، اما تفاوت‌های عمده‌ای با هم دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

کانادا راه‌های مهاجرتی زیادی برای مهاجرت سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکار تحت کلاس تجاری طراحی کرده است. این برنامه‌های مهاجرتی، به افراد فعال در حوزه‌های اقتصادی این فرصت را می‌دهند تا با راه‌اندازی کسب‌وکار به کانادا بیایند و برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

یکی از این روش‌ها، ویزای استارت‌آپ کانادا است که مختص افرادی است که ایده‌های خلاقانه و نوآورانه در حوزه کسب‌وکار دارند. متقاضیان این ویزا می‌توانند تحت حمایت یک سازمان مورد تایید به کانادا مهاجرت کنند.

روش دیگر مهاجرت مناسب برای کارآفرینان راه‌اندازی یا خریداری کسب‌وکار در کانادا تحت جریان کارآفرینی برنامه نامزدی استانی است. با این که این روش‌ها برای مهاجرت و مشارکت اقتصادی کارآفرینان به کانادا است، اما تفاوت‌های عمده‌ای با هم دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

شرایط ویزای انواع جریان کارآفرینی کانادا

به صورت کلی، برای واجد شرایط بودن برای جریان کارآفرینی برنامه نامزدی استانی، متقاضیان باید:

 • یک کسب‌وکار را در کانادا خریداری یا راه‌اندازی کنند که در طی 2 سال از زمان شروع به کار و پس از آن، منافع اقتصادی برای کانادا به همراه داشته باشد.
 • مشارکت فعال و مستمر در مدیریت کسب‌وکار داشته باشند.
 • حداقل یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم کانادا را استخدام کنند و این فرد نباید نسبت خویشاوندی با کارآفرین داشته باشد.
 • برای اطمینان از برآورده شدن این شرایط، کارآفرینان باید پیشرفت خود را به‌طور منظم در این دوره 2 ساله به مقامات اداره مهاجرت گزارش دهند.

علاوه برای معیارهای کلی بالا برای واجد شرایط برنامه کارآفرینی بودن، هر استان در کانادا شرایط خاص به خود را به ویژه در مورد میزان دارایی خالص و سرمایه‌گذاری متقاضیان دارد. در جدول زیر این موارد با هم مقایسه شده است:

نام استان/منطقهبرنامه کارآفرینیشرایط برنامه کارآفرینی
بریتیش کلمبیاجریان کارآفریندارایی خالص: 600 هزار دلار کانادامیزان سرمایه‌گذاری: 200 هزار دلار کاناداسابقه کاری: 3 سال به عنوان مالک یا مدیر کسب‌وکار
پایلوت منطقه‌ای کارآفریندارایی خالص: 300 هزار دلار کانادامیزان سرمایه‌گذاری: 100 هزار دلار کانادامالکیت حداقل 51 درصد از سهام کسب‌وکارایجاد 1 شغل تمام وقت در جامعه مدنظرمحل کسب و کار در منطقه‌ای با جمیت کمتر از 75 هزار نفر
منیتوبامسیر کارآفریندارایی خالص: 500 هزار دلار کانادامیزان سرمایه‌گذاری در مرکز استان: 250 و خارج از مرکز استان: 150 هزار دلار کاناداسابقه کاری: 3 سال به عنوان مالک یا مدیر کسب‌وکار
سرمایه‌گذار کشاورزیدارایی خالص: 500 هزار دلار کانادامیزان سرمایه‌گذاری: 300 هزار دلار کاناداسابقه کاری: 3 سال به عنوان مالک یا مدیر کسب‌وکار
نیوبرانزوئیکجریان کارآفریندارایی خالص: 500 هزار دلار کانادامیزان سرمایه‌گذاری: 150 هزار دلار کاناداسابقه کاری: 3 سال به عنوان مالک یا مدیر کسب‌وکار
مناطق شمالیجریان کسب‌وکاردارایی خالص: 500 هزار دلار کانادا (خارج از یلونایف: 250 هزار دلار)میزان سرمایه‌گذاری: 300 هزار دلار کانادا (خارج از یلونایف: 150 هزار دلار کانادا)سابقه کاری: 3 سال به عنوان مالک یا مدیر کسب‌وکار
نوا اسکوشیاجریان کارآفریندارایی خالص: 600 هزار دلار کانادامیزان سرمایه‌گذاری: 150 هزار دلار کاناداسابقه کاری: 3 سال به عنوان مالک یا مدیر کسب‌وکار
انتاریوجریان کارآفریندارایی خالص در داخل منطقه تورنتوی بزرگ: 800 هزار دلار کانادا و خارج از منطقه تورنتوی بزرگ: 400 هزار دلار کانادامیزان سرمایه‌گذاری در داخل منطقه تورنتوی بزرگ: 600 هزار دلار کانادا و خارج از منطقه تورنتوی بزرگ: 200 هزار دلار کانادادارایی خالص در حوزه فناوری و ارتباطات/ارتباطات دیجیتال: 400 هزار دلار کانادامیزان سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری و ارتباطات/ارتباطات دیجیتال: 200 هزار دلار کاناداایجاد 2 شغل تمام وقت (خارج از منطقه تورنتوی بزرگ: ایجاد 1 شغل تمام وقت)
جزیره پرنس‌ادواردطبقه تاثیر کسب‌وکاردارایی خالص: 600 هزار دلار کانادامیزان سرمایه‌گذاری: 150 هزار دلار کانادادریافت تاییدیه از جامعه
کبکبرنامه کارآفریندارایی خالص: 900 هزار دلار کانادامیزان سرمایه‌گذاری در داخل مونترال: 300 هزار دلار کانادا و در خارج از مونترال: 200 هزار دلار کاناداساسکاچوان
برنامه کارآفریندارایی خالص: 500 هزار دلار کانادامیزان سرمایه‌گذاری در شهر رجینا و ساسکاتون: 300 هزار دلار کانادا و سایر مناطق: 200 هزار دلار کاناداسابقه کاری: 3 سال در پست مدیریت یا به عنوان کارآفرین کسب‌وکار
برنامه کارآفرین کشاورزیدارایی خالص: 500 هزار دلار کاناداسپرده بیعانه: 75 هزار دلار کاناداسابقه کاری: 3 سال سابقه کار در مدیریت مزرعه

مدت زمان گرفتن ویزای استارتاپ کانادا چقدر است؟ در اینجا بخوانید.

شرایط ویزای استارت‌آپ کانادا

یکی از بهترین گزینه‌های مهاجرتی برای دریافت اقامت دائم کانادا، ویزای استارت‌آپ است. افرادی که ایده خلاقانه برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار دارند، می‌توانند شغل برای کانادایی‌ها ایجاد کنند و دارای توانایی برای رقابت در سطح بین‌المللی هستند، می‌توانند با برآورده کردن سایر معیارهای این برنامه، برای این ویزا درخواست دهند.

برای واجد شرایط بودن برای ویزای استارت‌آپ، متقاضیان باید:

 • یک کسب‌وکار واجد شرایط داشته باشند.
 • سطح متوسط مهارت در یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی (سطح 5 معیار زبان کانادایی (CLB)) را داشته باشند.
 • یک نامه حمایتی از یک سازمان تعیین‌شده دریافت کنند (حداقل تعهد بودجه برای دریافت نامه حمایتی از سازمان سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر 200 هزار دلار کانادا و برای سرمایه‌گذاران انجل 75 هزار دلار کانادا است و برای مراکز انکوباتور تجاری چنین پیش شرطی وجود ندارد.).
 • تمکن مالی کافی داشته باشند.

مقالات مرتبط با استارتاپ کانادا

تفاوت بین ویزای استارت‌آپ کانادا با جریان کارآفرینی کانادا

از چند جنبه این دو برنامه مهاجرتی کانادا با هم متفاوت‌ هستند:

 1. الزام در مورد مکان سرمایه‌گذاری در کانادا

اولین تفاوت مشخص بین برنامه ویزای استارت‌آپ و جریان کارآفرینی برنامه‌های نامزدی استانی، الزام به سرمایه‌گذاری در یک مکان خاص در جریان کارآفرینی هر استان است. متقاضیان مسیر کارآفرین برنامه نامزی استانی باید در همان استانی که برای راه‌اندازی یا خرید کسب‌وکار در آن اقدام کرده‌اند، سرمایه‌گذاری کنند.

اما در برنامه ویزای استارت‌آپ، متقاضیان الزامی برای یک مکان خاص ندارند و می‌توانند در هر مکانی از کانادا که قصد راه‌اندازی استارت‌آپ خود در آن جا را دارند، سرمایه‌گذاری کنند.

 1. الزامات مربوط به اقامت

متقاضیان جریان کارآفرینی برنامه نامزدی استانی ملزم به زندگی در همان استانی که تحت جریان کارآفرینی آن اقدام کرده‌اند، در طول فعالیت در کسب‌وکار خریداری یا راه‌اندازی شده هستند. یکی از الزامات این جریان این است متقاضی باید 75 درصد از زمان حضور در کانادا را در آن استان سپری کرده باشد.

همچنین، متقاضیان این جریان باید ثابت کنند که قصد واقعی برای اقامت دائم در آن استان را دارند. در مقابل، درخواست‌های مربوط به متقاضیان برنامه ویزای استارت‌آپ مستقیما توسط دولت فدرال پردازش می‌شود و به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا در هر نقطه‌ای از کانادا سرمایه‌گذاری و زندگی کنند. البته در مورد استان کبک به دلیل چارچوب مهاجرتی متفاوتی این استان استثناء وجود دارد.

 1. الزامات میزان سرمایه‌گذاری

برای هر دو جریان کارآفرینی برنامه نامزدی استانی و برنامه ویزای استارت‌آپ، متقاضیان ملزم به سرمایه‌گذاری در یک کسب‌وکار در کانادا هستند؛ اما حداقل میزان سرمایه‌گذاری واجد شرایط برای هر برنامه با هم متفاوت است.

حداقل سرمایه‌گذاری واجد شرایط برای جریان کارآفرینی برنامه نامزدی استانی بسته به استان متغیر است و این حداقل میزان سرمایه‌گذاری از 150 تا 600 هزار دلار کانادا متغیر خواهد بود؛ اما در مورد برنامه ویزای استارت‌آپ، هیچ الزام خاصی در مورد میزان سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

 1. نوع کسب‌وکار واجد شرایط

در جریان کارآفرینی برنامه نامزدی استانی، متقاضیان با راه‌اندازی یا خرید کسب‌وکارهایی که در آن استان واجد شرایط و قانونی باشد، می‌توانند واجد شرایط برای این جریان باشند؛ اما در مورد برنامه ویزای استارت‌آپ، کسب‌وکاری که متقاضی قصد راه‌اندازی آن را در کانادا دارد، باید نوآورانه و امکان رقابت در سطح جهانی را داشته باشد. در برنامه ویزای استارت‌آپ، متقاضیان نمی‌توانند از طریق خرید یک کسب‌وکار موجود در کانادا واجد شرایط این برنامه باشند.

 1. الزام به دریافت نامه حمایتی

در مورد برنامه ویزای استارت‌آپ، متقاضیان برای درخواست دادن این ویزا، باید از یک سازمان تعیین شده (صندوق سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر، انکوباتور تجاری و سرمایه‌گذاران انجل)، یک نامه حمایتی دریافت کرده باشد تا واجد شرایط برنامه باشد، اما در مورد جریان کارآفرینی برنامه نامزدی استانی این الزام وجود ندارد؛ بلکه در برخی موارد مانند جریان کارآفرین برنامه نامزدی استانی جزیره پرنس‌ادوارد، متقاضی باید یک تاییدیه از سمت جامعه مدنظر خود داشته باشد.

 1. میزان سابقه کاری در کسب‌وکار

متقاضیان برنامه ویزای استارت‌آپ براساس ایده کسب‌وکارشان ارزیابی می‌شوند و سابقه کسب‌وکار شرط الزامی برای مهاجرت به کانادا تحت برنامه ویزای استارت‌آپ نیست. ممکن است سازمان تعیین شده سابقه کاری مرتبط و سایر عوامل در این زمینه را در نظر بگیرد، اما برای واجد شرایط بودن نیاز نیست.

در اکثر جریان کارآفرینی برنامه نامزدی استانی، متقاضی ملزم است که سابقه کاری به عنوان مالک یا مدیر در زمینه کسب‌وکار داشته باشند و بر این اساس امتیاز دریافت می‌کنند و ارزیابی می‌شوند. سابقه کاری جزو الزامات واجد شرایط بودن در جریان کارآفرینی برنامه نامزدی استانی است.

 1. مسیر دریافت اقامت دائم

متقاضیان جریان کارآفرینی برنامه نامزدی استانی معمولا باید تا دو سال در کانادا با مجوز کار، بیزنس‌پلن کسب‌وکار خود را پیاده کند و باید در این کسب‌وکار فعالیت مستمر داشته باشد. در طی این مدت، متقاضیان باید همه شرایط توافقنامه عملکرد کسب‌وکارشان عمل و گزارش نهایی را ارائه کنند. در این گزارش نهایی، متقاضی باید نشان دهد که چگونه روند فعالیت‌ها در کسب‌وکار با توافق‌نامه عملکرد کسب‌وکار مطابقت دارد.

تحت چنین شرایطی، متقاضی به طور رسمی توسط استان معرفی می‌شوند و می‌توانند برای دریافت اقامت دائم از اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اقدام کنند. اما متقاضیان برنامه ویزای استارت‌آپ از زمان دریافت نامه حمایتی از یکی از سازمان‌های تعیین شده، مستقیما برای دریافت اقامت دائم در کانادا اقدام کنند و روند کسب و کار استارت‌آپ آن‌ها، این درخواست را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

تبدیل اقامت موقت کانادا به اقامت دائم

اخذ اجازه کار از طریق ویزای استارتاپ کانادا

دارندگان ویزای استارتاپ کانادا اجازه کار در این کشور را نخواهند داشت مگر آن که پروسه اخذ اجازه کار را به صورت جداگانه دریافت کنند. دریافت این اجازه کار نیازمند طی کردن مراحل مشخصی است که می توان آن را به صورت آنلاین نیز انجام داد.

تنها آن دسته از شهروندان خارجی می توانند برای دریافت این اجازه کار کوتاه مدت اقدام کنند که گواهی تعهد و همچنین نامه حمایت که پیش تر در رابطه با آن توضیح داده شد را از یکی از سازمان های تایید شده دریافت کرده باشند. در صورت دارا بودن این شرایط می توانید برای اجازه کار اقدام کنید و نیازی به دریافت اجازه اقامت بلند مدت در کانادا پیش از آن نخواهید داشت.

توجه داشته باشید که گواهی تعهد شما تنها 6 ماه از لحظه صدور اعتبار دارد بنابراین باید قبل از اتمام اعتبار آن، بدون توجه به اجازه کار، برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

برای این که واجد شرایط شوید باید الزامات زیر را رعایت کنید:

 • تصمیم داشته باشید در یکی از استان های کانادا غیر از کبک اقامت داشته باشید.
 • هزینه انطباق کارفرما را پرداخت کرده باشید
 • گواهی تعهد و نامه حمایت مالی را از سازمان های تایید شده در اختیار داشته باشید که نشان دهد حضور شما یک الزام است و نیاز به ورود سریع شما وجود دارد و همچنین نشان دهید که حداقل برای 52 هفته قادر به تامین مالی خانواده خود خواهید بود.

در مرحله بعد باید پیشنهاد اشتغال خود را ارائه دهید و هزینه 230$ دلار کانادا را برای انطباق کارفرما پرداخت کنید. در مرحله چهارم باید یک پروفایل آنلاین برای خود تشکیل دهید و در آن اطلاعات لازم در خصوص اشتغال خود را به ثبت برسانید و پس از آن هزینه مربوط به درخواست را به صورت آنلاین پرداخت کنید. در پایان شما اجازه خواهید داشت تا درخواست اجازه کار خود را به ثبت برسانید.

آشنایی با تفاوت انکوباتور با شتاب دهنده در پروسه استارتاپ

نتیجه گیری نهایی در خصوص تفاوت های اقامت از طریق استارتاپ و کارآفرینی در کانادا

اشاره کردیم که در حدود یک دهه پیش، امکان مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی از دستور کار خارج شده است و دولت کانادا این اجازه را از شهروندان خارجی دریغ کرده است. با همه این تفاسیر همچنان فرصت مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ وجود دارد. یکی از مهم ترین مزیت های ایجاد استارتاپ در کانادا این است که شما به عنوان یک مهاجر محدودیتی در میزان سرمایه اولیه خود ندارید و این مسئله می تواند استان به استان متفاوت باشد. همچنین شما قادر خواهید بود تا اجازه کار در کانادا را بدست آورید و شانس امکان اقامت شما در کانادا به صورت چشمگیری از این طریق افزایش پیدا می کند.

از طرف دیگر دریافت ویزای استارتاپ در کانادا به معنی دریافت اجازه ورود به کانادا برای اعضای خانواده شما نیز هست و این در حالی است که الزامی برای حضور شما در کشور کانادا وجود نخواهد داشت. در بسیاری از مواقع افرادی که ایده استارتاپی دارند، در کشور خود یا کشوری دیگر نیز ممکن است مشغول فعالیت باشند و توان زندگی دائم در کانادا را نداشته باشند. در این حالت می توانند با اخذ اقامت دائم کانادا، علاوه بر بهرمندی از فرصت های مناسب سرمایه گذاری، اقامت این کشور را نیز بدست آورند.

وکلای ما که مجوز رسمی از اداره مهاجرت کانادا دریافت کرده اند آمادگی کامل برای راهنمایی شما در این مسیر را دارند. کافی است با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانید خود را از طریق ویزای استارتاپ به کانادا برسانید.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روش‌های مهاجرتی که با سلایق و سوابق شما مطابقت دارد، با کارشناسان و مشاوران ما در موسسه حقوقی و مهاجرتی کاناداپاس در تماس باشید.

مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس و شرکت شتاب دهنده بیزینس و استارت آپ i3 capital با مدیریت مهیار حلاج‌ پور٬ عضو سازمان (NACO (National Angel Capital Organization ٬ مشاور رسمی (RCIC) یا اصطلاحا وکیل مهاجرت به کانادا با سال ها تجربه در هدایت و حمایت صد ها تجارت نوپا٬ استارت آپ و همکاری با شرکت های معظم بین المللی از ابتدا تا انتهای مسیر موفقیت شما در کانادا در کنار شماست.

شما هم می توانید با اقدام از طریق کاناداپاس و i3 capital موفقیت مهاجرت تجاری خود را به حداکثر برسانید. برای دریافت مشاوره با وکیل مهاجرت به کانادا فرم ارزیابی رایگان زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

پرسش های رایج درباره تفاوت اقامت از طریق استارت آپ و کارآفرینی در کانادا