رشته مامایی یکی از رشته های تحصیلی است که متقاضیان بسیاری دارد و کانادا می تواند مقصدی جذاب برای علاقمندان به این رشته باشد. دانشگاه های بسیاری در کانادا آماده پذیرش دانشجویان بین المللی هستند و البته افرادی که مدارک خود را در خارج از این کشور دریافت کرده اند نیز می توانند به عنوان نیروی کار از طرق مختلف وارد کانادا شوند.

به عنوان فردی که در حوزه پزشکی مشغول به فعالیت است، یک ماما باید شرایط لازم برای کار در کشور کانادا را داشته باشد. افرادی که مدرک خود را از دانشگاه های کانادا دریافت کرده باشند، می توانند به عنوان نیروی کار خارجی وارد بازار کار شوند اما شهروندان خارجی که برای کار به این کشور وارد می شوند، نیاز به معادل سازی مدرک خود در خاک این کشور خواهند داشت.

ویژگی های یک ماما در کشور کانادا

پیش از این که شرایط کلی مهاجرت و تحصیل یک ماما به کشور کانادا را مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است اطلاعاتی در خصوص شرایط رفتاری و مسئولیت این افراد به دست آورید. وظیفه اصلی یک ماما آن است که بتواند به صورت تمام وقت خدمات درمانی و مراقبتی را در اختیار مادر و کودک او قرار دهد. این مراقبت ها به دوره پس از زایمان نیز مربوط می شود. مهم ترین وظایفی که یک ماما بر عهده خواهد داشت عبارتند از:

 • ارائه مراقبت های اولیه به صورت کامل به زنان و نوزادان آن ها در دوره بارداری، زایمان و دوران پس از زایمان از جمله نظارت و بررسی سلامت مادر و نوزاد
 • ارائه مشورت های لازم در رابطه با رژیم غذایی، ورزش و شیردهی مادر
 • مدیریت زایمان طبیعی و زایمان ناگهانی
 • مراقبت، ارزیابی و نظارت بر سلامت نوزاد و بررسی احتمال نیاز نوزاد به مراقبت های پزشکی
 • ارائه مشاوره و راهنمایی در مورد مراقبت از نوزادان و کودکان خردسال

اگر می خواهید بدانید که آیا شما یک گزینه مناسب برای استخدام در این شغل هستید یا نه، باید مهربان و دلسوز باشید و این مسئله خدشه ای به قاطعیت شما وارد نکند. شما همچنین باید توانایی برقراری ارتباط با سایر افراد را داشته باشید. یک ماما همچنین باید از استقامت مناسبی برخوردار باشد چراکه هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روحی، این شغل ممکن است فشار بسیاری را به یک ماما وارد کند. یک ماما باید توانایی تصمیم گیری مناسب را نیز داشته باشد تا در مواقع حساس بتواند با تصمیم گیری خود شرایط مناسب تری را برای مادر ایجاد کند.

شما به عنوان یک ماما باید در نظر داشته باشید که ممکن است هر لحظه به کار فراخوانده شوید و این مسئله می تواند برنامه ریزی های روزانه شما را بر هم بزند. به زبان ساده تر، یک ماما باید 24 ساعت شبانه روز و همچنین 7 روز هفته در دسترس باشد. در برخی از مواقع ممکن است یک ماما مجبور باشد برای مدتی طولانی در محل کار خود حضور پیدا کند و ساعت استراحت کمی داشته باشد.

یکی از مهم ترین وظایفی که ماما به عهده دارد آن است که محل زایمان را نیز مشخص کند. این امکان وجود دارد که در برخی از مواقع ماما تشخیص دهد که زایمان باید در خانه انجام شود و گاهی اوقات ممکن است تصمیم بر آن باشد که زایمان در بیمارستان یا یک مرکز درمانی صورت بگیرد.

تحصیل رشته مامایی در کانادا

رشته مامایی یکی از رشته های پرطرفدار میان علاقمندان به حرفه پزشکی است و افراد زیادی در سراسر دنیا تمایل دارند در این زمینه فعالیت کنند. کانادا نیز به عنوان یکی از کشورهای مقصد می تواند شرایط بسیار مناسبی را برای تحصیل در این رشته فراهم کند. تحصیل مامایی در کانادا در سطح کارشناسی در دانشگاه ها ارائه می شود و علاقمندان به این رشته نیازی به گذراندن دوره های پرستاری یا غیره ندارند.

برترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در این رشته عبارتند از:

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه رایرسون
 • دانشگاه کبک
 • دانشگاه مونت رویال
 • دانشگاه منیتوبا

طول دوره تحصیل در این رشته 4 سال در نظر گرفته شده است و متقاضیان پیش از اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه، باید شرایط مورد نیاز دانشگاه را به خوبی مورد بررسی قرار دهند و تنها در شرایطی اقدام به اخذ پذیرش کنند که حداقل های لازم را در اختیار داشته باشند. در ادامه اطلاعاتی در رابطه با تحصیل در برخی از دانشگاه های کانادا در رشته مامایی را مورد بررسی قرار می دهیم.

در دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشجویان بین المللی برای پرداخت هزینه های تحصیل خود در سال اول تحصیل (35 واحد درسی) باید 53288.87$ دلار کانادا را در نظر داشته باشند. متقاضیان باید در نظر داشته باشند که پذیرش آن ها در دو مرحله مجزا انجام می شود و زمانی که درخواست اولیه آن ها به تایید دانشگاه رسید، به یک مصاحبه آنلاین دعوت خواهند شد که معمولا این مصاحبه در فصل بهار انجام می شود.

در دانشگاه مک مستر این دوره چهار ساله است و دانشجویان در سال سوم تحصیل خود بیشترین فشار تحصیلی را متحمل می شوند و باید 45 واحد درسی را پشت سر بگذارند. در این دانشگاه هنگام پذیرش، به دانشجویان فرصت داده می شود تا در وبینارهای آموزشی شرکت کنند تا بتوانند عملکرد خود را در مصاحبه های کوتاه مدت پس از دریافت پذیرش آماده کنند. برای دریافت پذیرش از دانشگاه مک مستر دانشجویان باید حداقل 75% نمره از دروس زبان انگلیسی، شیمی و زیست شناسی را به دست آورده باشند.

در دانشگاه منیتوبا می توان شرایط بهتری از نظر زمانی برای تحصیل در این رشته پیدا کرد چرا که بر اساس برنامه ریزی دانشگاه، دانشجویان می توانند در پایان سال سوم تحصیل خود در این رشته، مدرک تحصیلی خود را دریافت کنند. علاقمندان به تحصیل در این دانشگاه باید مدارک خود را تا تاریخ اول آپریل مطابق با خواسته دانشگاه در اختیار آن ها قرار دهند تا بتوانند شانس دریافت پذیرش از دانشگاه را داشته باشند.

معادل سازی مدرک مامایی در کشور کانادا

افرادی که خارج از کشور کانادا مدرک مامایی خود را دریافت کرده باشند، باید در دوره های معادلسازی مدرک شرکت کنند تا توانایی کار در این کشور را داشته باشند. دانشگاه رایرسون در استان انتاریو یکی از دانشگاه های بسیار خوب در کشور کانادا برای معادلسازی مدرک مامایی در کانادا است. در این دانشگاه دوره معادلسازی مدرک تحصیلی 9 ماه به طول می انجامد و موارد زیر را شامل می شود:

 • ارزیابی و تقویت دانش و مهارت
 • آشناسازی افراد با شرایط مامایی در انتاریو
 • آموزش ارتباط حرفه ای
 • گواهی نامه های ESW، NRP و FHSL
 • دوره 16 هفته آموزش بالینی همراه با ارزیابی شایستگی
 • جریان شتاب دهنده 6 ماهه برای شرکت کنندگان واجد شرایط
 • آمادگی شرکت در آزمون اجباری مامایی در کانادا (CMRE)

برای اینکه فردی واجد شرایط شرکت در این دوره شود، باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • شهروند کانادا بوده یا اقامت دائم در اختیار داشته باشد، یا اینکه فردی محافظت شده در کانادا باشد که به طور رسمی اجازه کار در این کشور را دارد.
 • در یکی از کشورهای دنیا، یک دوره مامایی را پشت سر گذاشته باشد.
 • در 10 سال گذشته حداقل 100 مورد زایمان را به عنوان مامای اصلی در پرونده کاری خود داشته باشد. نکته ای که در این رابطه وجود دارد آن که زایمان هایی که در دوره آموزش انجام شده باشد تنها می تواند 70 مورد از 100 مورد را شامل شود.
 • پس از پایان دوره آموزش مامایی به مدت 6 ماه به طور تمام وقت در این حرفه کار کرده باشید و به عنوان ماما در حداقل 30 زایمان نقش ایفا کرده باشید. این دوره کاری ممکن است همراه با دستمزد یا به صورت داوطلبانه انجام شده باشد و یا محل کار در دوره تحصیلات تکمیلی باشد. در این مرحله باید شماره تماس سرپرستی که می تواند تعداد تولدها و مواردی از این دست را تایید کند، ارائه کنید.
 • شرکت در آزمون آیلتس و به دست آوردن نمره 7 در هر مرحله از آزمون نیز یکی از الزامات است. مدرک زبان باید دارای اعتبار باشد. باید در نظر داشت که متقاضیان باید در آزمون آکادمیک شرکت کنند. شرکت در این آزمون برای کسانی که انگلیسی زبان هستند و یا تحصیلات خود را به زبان انگلیسی پشت سر گذاشته اند نیز الزامی است.

هزینه شرکت در این دوره برای متقاضیان در حدود 7500$ دلار کانادا است.

بررسی درآمد یک پرستار ماما در کانادا

یک پرستار ماما در کشور کانادا به طور متوسط درآمدی در حدود 8980$ دلار کانادا در ماه را خواهد داشت و این در حالی است که ممکن است این درآمد از 4580$ تا 13800$ دلار کانادا در ماه متغیر باشد. عوامل مختلفی در متوسط درآمد یک ماما در کشور کانادا تاثیر می گذارد که یکی از مهم ترین آن ها تجربه کاری است. افرادی که کمتر از 2 سال تجربه کار در این حوزه را دارند، به طور متوسط 5140$ دلار کانادا در ماه دریافت می کنند اما افرادی که 2 تا 5 سال در این حرفه کار کرده باشند، 6710$ دلار کانادا به طور متوسط کسب می کنند که نشان از رشدی 31 درصدی در درآمد آن ها دارد. ماماهایی که سابقه کاری آن ها بین 5 تا 10 سال است نیز به طور متوسط 9390$ دلار کانادا در ماه کسب می کنند که نشان از رشد درآمد 40% است. این افزایش درآمد تا جایی پیش می رود که درآمد یک پرستار ماما با 20 سال سابقه کاری به حدود 13200$ دلار کانادا در ماه می رسد.

یکی دیگر از عواملی که به شدت در متوسط درآمد ماماها در کشور کانادا تاثیر می گذارد، مدرک تحصیلی است. افرادی که با مدرک کارشناسی وارد بازار کار می شوند به طور متوسط درآمدی در حدود 6340$ دلار کانادا را در اختیار دارند اما زمانی که فرد به مدرک کارشناسی ارشد دست پیدا می کند، درآمد او رشدی در حدود 77% پیدا خواهد کرد و در نتیجه می تواند به متوسط درآمدی در حدود 11200$ دلار کانادا برسد. پرستاران مامای زن در کشور کانادا بیش از مردان درآمد کسب می کنند به طوری که درآمد یک پرستار مرد در این کشور به طور متوسط در حدود 8760$ و درآمد یک پرستار زن در این کشور 9210$ دلار کانادا در ماه است.

محل زندگی افراد نیز می تواند در میزان درآمد نیروی کار در کشور کانادا تاثیرگذار باشد تا جایی که در استان بریتیش کلمبیا، یک ماما به طور متوسط 10600$ دلار کانادا در ماه درآمد دارد و در استان های کبک و انتاریو نیز درآمد ماماها به طور متوسط در حدود 10500$ و 10300$ دلار کانادا در ماه است و این در حالی است که در پرینس ادوارد، یک پرستار ماما به طور متوسط 8530$ دلار کانادا در ماه درآمد کسب می کند. یکی از عمده ترین دلایل این تفاوت هزینه ها آن است که متوسط هزینه زندگی در استان های مختلف کانادا نیز متفاوت است.

مهاجرت به کانادا به عنوان یک ماما به کانادا امری امکان پذیر است اما این افراد باید در نظر داشته باشند که بدون معادلسازی مدارک خود اجازه کار در کشور کانادا را پیدا نخواهند کرد و در نتیجه باید در دوره های آموزشی مورد نظر شرکت کنند تا بتوانند در نهایت وارد بازار کار رشته مامایی در کانادا شوند. با این حال افرادی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارند باید مدت بیش تری در این کشور به تحصیل بپردازند اما در نهایت نیازی به معادل سازی مدارک خود در این کشور نخواهند داشت و می توانند مسیر ساده تری را برای رسیدن به کار در این کشور طی کنند.

شما نیز پیش از اقدام برای مهاجرت به عنوان یک پرستار ماما یا یک علاقمند به شرکت در دوره های آموزش مامایی، تمامی جوانب این امر را بررسی کنید و تنها در مسیری گام بردارید که برای ورود شما به کانادا هموار تر است. بدون تردید حضور یک وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC در کنار شما می تواند گره گشای بسیاری از دشواری های ممکن در این مسیر برای شما باشد. کافی است با مشاورین ما در تماس باشید تا شما را برای قرار گرفتن در بهترین مسیرهای مهاجرت به عنوان پرستار ماما همراهی کنند.