هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟ برای زندگی دانشجویی در کانادا چه مقدار پول لازم است؟ کانادا بدون هیچ تردیدی یکی از پر متقاضی ترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی در سراسر جهان است و دلایل پرشماری برای این مسئله وجود دارد. یکی از مسائلی که پیش از مهاجرت به کانادا باید در رابطه با آن تحقیقات ویژه ای انجام شود، هزینه های زندگی و هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان ایرانی است. علت اصلی این موضوع آن است که هزینه های زندگی در شهرهای مختلف کانادا متفاوت است و دانشجویان در این کشور تنها می توانند بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین کنند.

هزینه های زندگی در کشور کانادا برای دانشجویان شامل هزینه هایی از قبیل؛ شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه یا اجاره ماهیانه یک واحد مسکونی، هزینه های خوراک و پوشاک، هزینه های انرژی، تفریحات، حمل و نقل، بیمه و غیره می شود. برخی از این هزینه ها روزانه و برخی سالانه هستند و دانشجویان باید نسبت به پرداخت آن ها دقت فراوانی داشته باشند. برخی از مهم ترین سوالاتی که در این رابطه پیش می آید عبارتند از:

  • هزینه تحصیل در کانادا چه مقدار است؟
  • هزینه ماهانه زندگی دانشجویی در کانادا چه مقدار است؟
  • درآمد کار دانشجویی در کانادا چه مقدار است؟
  • گران ترین رشته های دانشگاهی در کانادا کدامند؟
  • مقرون به صرفه ترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل کدامند؟

بررسی هزینه تحصیل در کانادا

اولین و مهم ترین هزینه ای که هر دانشجوی خارجی در کشور کانادا با آن روبرو می شود هزینه مربوط به شهریه دانشگاه است. به طور متوسط هزینه تحصیل در کانادا بین 12500 تا 43000$ (دلار کانادا) است اما در برخی از مواقع در برخی از رشته های خاص این هزینه ها بیشتر یا کمتر است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا نیز از 3222$ تا 42850$ (دلار کانادا) در سال متغیر است.

دانشگاه های تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه مک مستر و دانشگاه مونترال بهترین دانشگاه های کانادا هستند و در رنکینگ های جهانی نیز بهترین رتبه را در اختیار دارند. با توجه به جایگاه جهانی این دانشگاه ها می توان گفت که برای بسیاری از افراد، پرداخت شهریه این دانشگاه ها همچنان مقرون به صرفه است.

در جدول زیر، حدودی از هزینه ی شهریه بر اساس اعداد مطرح شده در سایت دانشگاه بیان شده اند. توجه داشته باشید این مقاله در سال 1399 معادل 2020 میلادی نوشته شده است.

بررسی هزینه تحصیل در کانادا مربوط به شهریه دانشگاه ها

بررسی ارزان ترین دوره های تحصیل کارشناسی در کانادا

بسیاری از افراد به دلیل مشکلات اقتصادی ترجیح می دهند، در دانشگاه های ارزان قیمت در کشور کانادا تحصیل کنند چراکه فرصت تحصیل در دانشگاه های کانادا به خودی خود بسیار ارزشمند است و فرصت کاریابی در این کشور پس از اخذ مدرک تحصیلی نیز ارتباطی با نام دانشگاهی که مدرک از آن گرفته شده است ندارد. حال برخی از دانشگاه های ارزان قیمت کشور کانادا برای ایرانیان را در مقطع کارشناسی مورد ارزیابی قرار می دهیم.

دانشگاه برندون از ارزان ترین دانشگاه های کشور کانادا است. شهریه دانشگاهی آن سالانه در حدود 7500$ (دلار کانادا) است. این دانشگاه در بسیاری از رشته های تحصیلی اقدام به پذیرش دانشجو می کند و در برندون در مانیتوبا واقع شده است. دانشگاه سنت بونیفیس دیگر دانشگاه واقع شده در مانیتوباست که شهریه ای در حدود 7600$ (دلار کانادا) در بر دارد. رشته هایی نظیر هنر، فعالیت های اجتماعی، مترجمی، علوم پایه، پرستاری، تجارت و علوم آموزشی بهترین رشته های این دانشگاه فرانسوی زبان هستند.

دانشگاه گوئلف در اونتاریو کانادا از دیگر دانشگاه ارزان قیمت در کانادا است که از 5 دانشکده هنر، علوم بیولوژیک، اقتصاد، مهندسی و علوم فیزیک و همچنین علوم انسانی و مردم شناسی تشکیل شده است. دانشگاه منونایت در مانیتوبا دیگر دانشگاه ارزان قیمت در کشور کاناداست و شهریه این دانشگاه در طول یک سال تحصیلی در حدود 10500$ (دلار کانادا) است. دانشگاه مموریال در نئوفانلند دیگر دانشگاه ارزان قیمت کانادا است. این دانشگاه شهریه ای معادل 11500$ (دلار کانادا) از دانشجویان دریافت می کند. بیش از 100 گروه آموزشی در این دانشگاه وجود دارد.

ارزان ترین و آسان ترین روش های مهاجرت به کانادا را در این مقاله بررسی کرده ایم.

بررسی ارزان ترین دوره های تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا به مراتب ارزان قیمت تر از تحصیل در مقطع کارشناسی است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، شانس بیشتری برای یافتن کار دانشجویی با درآمد بیشتر خواهند داشت و از طرفی شهریه دانشگاهی کمتری پرداخت می کنند. از طرف دیگر شانس دریافت فاند تحصیلی کانادا در این مقطع تحصیلی نیز به مراتب بیشتر از مقطع کارشانسی است. در زیر برخی از دانشگاه های کشور کانادا که ارزان ترین دوره ها را ارائه می دهند ارائه شده است:

ارزان ترین رشته های تحصیلی و دانشگاه های کانادا؛ برای تحصیلی ارزان در کانادا چه راه هایی وجود دارد؟

هزینه رشته های مختلف تحصیلی در کانادا برای ایرانیان

در بخش های قبلی شهریه تقریبی هر دانشگاه به تفکیک ارائه شده است و حال به بررسی شهریه رشته های مختلف دانشگاهی در کانادا خواهیم پرداخت. رشته MBA در کانادا پر هزینه ترین رشته در کاناداست. گاه هزینه سالیانه تحصیل در این رشته به 62000$ (دلار کانادا) نیز می رسد. در نمودار زیر هزینه برخی از رشته های مهم در کشور کانادا را بررسی کرده ایم.

مقایسه شهریه رشته های مختلف تحصیلی در کانادا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

شهریه دانشگاهی در رشته های مرتبط با علوم پزشکی نیز کمی متفاوت است. در نمودار زیر در این رابطه توضیحات بیشتری اراائه شده است.

شهریه رشته های پزشکی در کانادا

باید این نکته را نیز ذکر کرد که هزینه های اعلام شده، میانگینی از هزینه های موجود در دانشگاه های کشور کانادا است.

تحصیل لیسانس در کانادا؛ بررسی شرایط و هزینه های لازم

کاهش هزینه تحصیل در کانادا از طریق بورسیه تحصیلی

در تعریف موضوعی مانند هزینه های زندگی و هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان ایرانی باید به بورسیه های تحصیلی موجود در این کشور نیز اشاره کنیم. هزینه های تحصیل در برخی از رشته های تحصیلی در کانادا بالاست و بورسیه تحصیلی می تواند نقش بسزایی در کاهش این هزینه ها داشته باشد. بورسیه های تحصیل در کانادا را می توان به سه دسته فاند کامل، فاند و کمک هزینه تحصیلی تقسیم کرد.

فاند کامل یا فول فاند بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در اختیار دانشجویان قرار می گرد و به این معناست که دانشجویان می توانند علاوه بر شهریه دانشگاه خود، یک کمک هزینه برای هزینه های زندگی نیز دریافت کنند. مقصود از فاند نیز دریافت شهریه کامل دانشگاه از طرف ارگان های اهدا کننده بورسیه است. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که در برخی از مواقع دریافت فاند به معنی دریافت تنها بخشی از شهریه دانشگاهی است. کمک هزینه تحصیلی در کانادا نیز به سادگی یافت می شود. این کمک هزینه های تحصیلی از 1000$ (دلار کانادا) در سال تا 24000$ (دلار کانادا) متغیر هستند.

بررسی هزینه سکونتگاه در کشور کانادا

اولین و سنگین ترین هزینه ای که دانشجویان در زندگی روزانه خود با آن روبرو می شوند، هزینه های مربوط به اقامت در کشور کانادا است. هزینه های مربوط به محل اقامت در کانادا در شهرهای مختلف این کشور متفاوت است اما هزینه هایی که در ادامه از آن یاد می شود، متوسط هزینه های موجود در این کشور است. هزینه های مربوط به اقامت در کانادا از 250$ (دلار کانادا) در ماه شروع می شود و می تواند از 1000$ (دلار کانادا) نیز بیشتر شود.

انوع شیوه های اقامت در کشور کانادا عبارتند از:

  • اقامتگاه های دانشجویی
  • خوابگاه های دانشجویی وابسته به دانشگاه
  • خانه اشتراکی

در صورتی که فردی بخواهد یک اتاق مجزا برای خود اجاره کند باید انتظار هزینه هایی در حدود 1000$ (دلار کانادا) در ماه یا بیش از آن را داشته باشد. افرادی که در اتاق ها یا خانه های مجزا زندگی می کنند، هزینه های جانبی دیگری را نیز باید پرداخت کنند که عبارتند از:

  • خرید اینترنت
  • هزینه های مربوط به انرژی شامل زباله، گرمایش، آب و برق

هزینه خوراک در کشور کانادا برای دانشجویان

سبک زندگی افراد نقش بسزایی در هزینه های زندگی وی در کانادا خواهد داشت. برخی وعده های غذایی خود را در رستوران ها میل می کنند. بطور کلی می توان گفت که هزینه های مربوط به خوراک در کشور کانادا به طور متوسط در حدود 300$ (دلار کانادا) در ماه است.

نرخ برخی از کالاهای اساسی در این رابطه در جدول زیر ارائه شده است:

نرخ برخی از کالاهای اساسی در راستای هزینه های زندگی در کانادا برای دانشجویان

هزینه بیمه دانشجویی برای ایرانیان

یکی از مهم ترین مسائلی که در رابطه با هزینه های زندگی در کانادا باید مورد توجه قرار گیرد، هزینه های مربوط به بیمه دانشجویی در کانادا است. همه افرادی که در کانادا زندگی می کنند باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند و این مسئله برای شهروندان خارجی نیز الزامی است. برخی استان ها نظیر آلبرتا، بیریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند، نوا اسکوشیا و ساسکاچوان دانشجویان خارجی را با شهریه ای که به دانشگاه می پردازند، تحت پوشش بیمه قرار می دهند و البته این مسئله به مدت تحصیل فرد در کانادا نیز بستگی دارد.

در استان های فرانسوی زبان در کشور کانادا اما شرایط کمی متفاوت است و دانشجویان خارجی باید هزینه بیمه خود را به صورت مجزا پرداخت کنند. استان هایی که چنین قوانینی را مد نظر دارند عبارتند از کبک، اونتاریو و پرینس ادوارد. هزینه های مربوط به بیمه در این استان ها از 150$ (دلار کانادا) در سال شروع می شود و بسته به درخواست متقاضی می تواند متفاوت باشد.

هزینه های حمل و نقل در کانادا برای دانشجویان

از دیگر هزینه های مهمی که دانشجویان در کانادا با آن روبرو می شوند، هزینه های مربوط به حمل و نقل است. دانشجویان خارجی معمولا تلاش می کنند تا با خرید یک دوچرخه هزینه های مربوط به این بخش را به صورت چشمگیری کاهش دهند چراکه بر اساس تحقیقات انجام شده در سال گذشته، 10% از هزینه های زندگی در کشور کانادا مربوط به بخش حمل و نقل و استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی است. دانشجویان برخی از دانشگاه های کانادا کارت های تخفیف مناسبی در این رابطه در اختیار دانشجویان قرار می دهند.

یک بلیط یک طرفه سیستم حمل و نقل عمومی در کانادا 3.25$ (دلار کانادا) هزینه دربر دارد این در حالی است که شارژ ماهانه کارت حمل و نقل عمومی در این کشور 97$ (دلار کانادا) هزینه دارد. این بدان معناست افرادی که دائما از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می کنند بهتر است تا از کارت های ماهیانه استفاده کنند.

هزینه های تاکسی اما در کانادا چندان به صرفه نیست و اختیار گرفتن یک تاکسی در کانادا به طور متوسط 4$ (دلار کانادا) هزینه خواهد داشت و به ازای هر کیلومتر مسافت طی شده نیز 2$ (دلار کانادا) از مسافر هزینه دریافت می شود. اگرچه با توجه به هزینه های نسبتا بالای زندگی در کانادا خرید اتومبیل برای دانشجویان دشوار است اما هزینه هر لیتر سوخت در نیز 1.13$ (دلار کانادا) هزینه در برخواهد داشت.

کار دانشجویی برای تامین هزینه های زندگی در کانادا

یکی از بهترین فرصت های موجود در کانادا برای دانشجویان خارجی در این کشور، در اختیار داشتن اجازه کار به صورت نیمه وقت است. دانشجویانی که موفق به یافتن کار در محیط دانشگاه شوند بسیار خوش شانس هستند چراکه می توانند 20 ساعت در محیط دانشگاه کار کرده و 20 ساعت نیز خارج از محیط دانشگاه مشغول به کار شوند. البته شرایط تحصیل در کانادا به گونه ای است که خود دانشجویان نیز توان 40 ساعت کار در هفته و رسیدگی به امور دانشگاهی را نخواهند داشت.

در تعطیلات میان دو ترم دانشگاهی نیز دانشجویان می توانند 40 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. افرادی که همراه همسر خود به کانادا مهاجرت می کنند نیز یک فرصت بسیار خوب دیگر در اختیار خواهند داشت. همراه دانشجویان در کانادا می توانند به صورت تمام وقت در این کشور مشغول به کار شوند و هزینه های زندگی خود را به صورت کامل تامین کنند. درآمد دانشجویان در کانادا برای گذران زندگی دانشجویی بسیار مناسب است اما نمی توان با کار دانشجویی در این کشور، شهریه دانشگاه را پرداخت کرد.

پرسش های رایج درباره هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا

به طور متوسط هزینه تحصیل در کانادا بین 12500 تا 43000$ (دلار کانادا) است اما در برخی از مواقع در برخی از رشته های خاص این هزینه ها بیشتر یا کمتر است.

دانشگاه برندون در مانیتوبا از ارزان ترین دانشگاه های کشور کانادا است. شهریه دانشگاهی آن سالانه در حدود 7500$ (دلار کانادا) است.

اقامتگاه های دانشجویی، خوابگاه های دانشجویی وابسته به دانشگاه و خانه اشتراکی

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند. بدیهی است برداشت و مشورت های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی مجموعه جناب حلاج پور ممکن بوده و توصیه می شود. مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


مهیار حلاج پور

«افتخار داریم که مورد اعتماد شما هستیم»

من مهیار حلاج پور هستم،

عضو رسمی شورای قانون گذاری امور مهاجرت کانادا ICCRC، مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC یا اصطلاحا وکیل مهاجرت.

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم که ممتاز ترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را در مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس ارائه می دهیم.

شرکت توسعه بیزینس ،سرمایه گذاری استارت آپ i3 Capital گام به گام با بهترین متخصصین و مشاورین در خدمت اهداف کارآفرینانی است که برای پیشبرد اهدافشان به ما اعتماد کرده اند‌.

و همچنین در کنار همکارانم در کاریابی مهیار با مجوز رسمی از وزارت کار ایران برای تحقق برنامه های کاریابی بین المللی موکلین پارسی زبان می کوشیم.

کاناداپاس - وکیل مهاجرت کانادا در تورنتو - بیوگرافی مهیار حلاج پور
ارزیابی رایگان رزرو وقت مشاوره
× تماس با ما
Copy link