متقاضیان تحصیل در کانادا همواره در جستجوی راهی برای ورود به برترین دانشگاه های این کشور هستند تا بتوانند پس از پایان دوره تحصیل خود در این کشور شغل مناسبی پیدا کنند یا آنکه بتوانند در کشور مورد علاقه خود به شغل مناسبی دست پیدا کنند. یکی از دانشگاه های درجه یک در کشور کانادا دانشگاه مک گیل است. این دانشگاه که در شهر مونترئال در استان کبک واقع شده است دو قرن قدمت دارد و از دانشگاه های قدیمی کشور کانادا به حساب می آید.

 • سال تاسیس : 1821
 • نوع موسسه : دولتی عمومی
 • رنکینگ کانادا : 2
 • رنکینگ بین المللی : 39
 • شهر : مونترال
 • استان : کبک
 • زبان : انگلیسی(زبان اصلی دانشگاه) – فرانسوی(به صورت محدود)

نام دانشگاه مک گیل  (McGill University) برگرفته از نام جیمز مک گیل است که مالک اصلی این دانشگاه بوده است. در ادامه این مقاله اطلاعات تکمیلی در خصوص دانشگاه مک گیل به عنوان یکی از دانشگاه های برتر کانادا را در اختیار شما قرار خواهیم داد. شما نیز می توانید ضمن مطالعه این مقاله با مشاورین ما برای کسب آگاهی بیش تر درباره اخذ ویزای تحصیلی کانادا در ارتباط باشید.

تاریخچه دانشگاه مک گیل

جیمز مک گیل وصیت کرد تا پس از مرگش، 10000 پوند از اموالش بعلاوه 46 هکتار از املاکش را صرف ایجاد یک موسسه علمی و آموزشی کنند. البته او برای این امر دو شرط داشت آن که اولا هزینه ها صرف ساخت کالجی با نام مک گیل شود و دوم آنکه این کالج می بایست حداکثر 10 سال پس از مرگ او افتتاح شده باشد. این کالج در سال 1821 افتتاح شد و دومین ساختمان رسمی آن نیز در سال 1829 به بهره برداری رسید. در سال 1843، 20 دانشجو در ساختمان جدید هنر این دانشگاه نام نویسی کردند و این یک اتفاق تاریخی در تاریخ سی ساله کالج بود.

اولین مدرک رسمی کالج مک گیل 4 سال پس از شروع رسمی کلاس ها در سال 1833 به ویلیام لیزلی لوجی اهدا شد. این مدرک اولین مدرک پزشکی رسمی در کشور کانادا بود. سال های 1874 تا 1904 سال های بسیار مهمی برای تیم های ورزشی این دانشگاه بود و تیم های هاکی، فوتبال و بسکتبال این دانشگاه نیز به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کردند.

سال 1884 نیز در تاریخ دانشگاه مک گیل بسیار با اهمیت است چرا که برای اولین بار در تاریخ این دانشگاه، زنان موفق به شرکت در کلاس های درس این دانشگاه شدند. سال 1901 نیز سالی فراموش نشدنی در تاریخ دانشگاه مک گیل و شاید تاریخ علم فیزیک است. ارنست رادرفورد فیزیک دان برجسته در این سال موفق به کشف اتم شد و به همین دلیل جایزه نوبل را نیز به گنجینه افتخارات خود و دانشگاه مک گیل اضافه کرد.

در سال 1936 نیز پایه های جراحی مدرن قلب در این دانشگاه نهادینه شد. در سال 1948 نیز نظریه های بسیار مناسبی در خصوص برابری انسان ها در این دانشگاه به انتشار رسید. سال 1952 نیز برای اولین بار مطالعات اسلامی به شمال آمریکا رسید و در این دانشگاه به عنوان یک رشته تحصیلی معرفی شد. اولین سلول های مصنوعی خون نیز در سال 1956 در این دانشگاه ساخته شد.

تاریخ معاصر دانشگاه مک گیل نیز مملو از افتخارات و اکتشافات است و به همین دلیل این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه های برتر در کانادا شناخته می شود.

تصویر دانشگاه مک گیل

مشاهیر دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل یکی از دانشگاه های برتر جهان است و هر ساله جمعیت قابل توجهی از دانشجویان، مدرک تحصیلی خود را از این دانشگاه دریافت می کنند. در حال حاضر بیش از 275000 نفر در جهان هستند که مدرک تحصیلی خود را در این دانشگاه بدست آورده و در 180 کشور مختلف جهان زندگی می کنند. از مهم ترین مشاهیر این دانشگاه برندگان جایزه نوبل هستند که مهم ترین و مشهور ترین آن ها ارنست رادرفورد است که در سال 1908، اولین جایزه نوبل این دانشگاه را بدست آورد. فردریک سودی نیز در سال 1921 موفق به دریافت جایزه نوبل شد.

علاوه بر اساتیدی که از آن ها نام برده شد، برخی از فارغ التحصیلان این دانشگاه نیز موفق به اخذ جایزه نوبل شده اند. اندرو ویکتور شالی در سال 1977 در رشته پزشکی این جایزه را بدست آورد. وال فیچ نیز در سال 1980 در رشته فیزیک موفق به اخذ این جایزه شد. دیوید هوبل در سال 1981 در رشته شیمی موفق به اخذ این جایزه شد. رادولف مارکوس نیز در سال 1992 این جایزه را به خود اختصاص داد و در سال 2009 نیز جک ژوستاک به صورت مشترک در رشته پزشکی و ویلارد بویل به صورت مشترک در رشته فیزیک موفق به اخذ این جایزه شدند. رالف اشتایمن در سال 2011 برنده جایزه نوبل بخش پزشکی شد و جان اوکیف در سال 2014 در رشته پزشکی آخرین جایزه نوبل این دانشگاه را بدست آورد.

ژولی پایت، فرماندار کل کانادا در حال حاضر، تحصیلات خود را در دانشگاه مک گیل سپری کرده است. جاستین ترودو نیز فارغ التحصیل دانشگاه مک گیل است. کوبی اسمولدرز یکی از مشهور ترین بازیگران کانادایی نیز در این دانشگاه تحصیل کرده است. ادوارد ساکسون، برنده جایزه اسکار از دیگر هنرمندان مشهور این دانشگاه است.

نگاهی به جایگاه علمی دانشگاه مک گیل

از مسائل مهمی که پیش از اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه مک گیل باید به آن توجه ویژه ای داشت، جایگاه علمی این دانشگاه در میان سایر دانشگاه های جهان است. نهادهای متفاوتی در جهان وجود دارند که بر اساس فاکتور های متفاوت به ارزیابی دانشگاه های مختلف در جهان می پردازند. هرچه یک دانشگاه جایگاه بهتری در میان دانشگاه های جهان داشته باشد، اخذ پذیرش از آن نیز به مراتب دشوار تر خواهد شد.

در جدول زیر به بررسی جایگاه علمی دانشگاه مک گیل در 4 سازمان ارزیاب پرداخته ایم.

بررسی جایگاه علمی دانشگاه مک گیل در 4 سازمان ارزیاب

با مطالعه جدول فوق می توان گفت که دانشگاه مک گیل یکی از سه دانشگاه برتر کانادا و همچنین یکی از 100 دانشگاه برتر جهان است. بنا بر این در صورتی که تمایل به اخذ پذیرش از این دانشگاه دارید، باید رزومه ای درخور با جایگاه علمی این دانشگاه ارائه دهید. در نمودار زیر نیز به بررسی جایگاه علمی دانشگاه مک گیل طی یک دهه گذشته پرداخته ایم تا بتوان به نتایج بهتری در خصوص جایگاه علمی این دانشگاه رسید.

جایگاه علمی دانشگاه مک گیل به نقل از QS

چنانچه مشاهده می کنید، دانشگاه مک گیل در طی سالیان اخیر، از نظر علمی با تنزل جایگاه علمی روبرو بوده است اما در همین شرایط نیز همواره در جمع 40 دانشگاه برتر جهان قرار داشته است و در سال 2020 نیز توانسته است از نظر تولیدات علمی جایگاه خود را ارتقا دهد تا به جایگاه 31 در جهان در سال 2021 برسد.

جایگاه علمی رشته های مختلف در دانشگاه مک گیل

در کنار بررسی جایگاه علمی دانشگاه به صورت کلی، باید به جایگاه علمی رشته های مختلف در این دانشگاه نیز توجه داشت. جایگاه علمی دانشگاه ها، جمع امتیازات کلی دانشگاه در رشته های مختلف تحصیلی است و همین مسئله سبب می شود که ضعف در یک رشته تحصیلی، باعث افول جایگاه علمی دانشگاه شود. به گزارش QS، رشته مهندسی معدن در جایگاه شش جهان قرار دارد و بهترین رشته آموزشی در این دانشگاه به شمار می رود. در جدول زیر، برخی از بهترین رشته های تحصیلی در این دانشگاه و به طوری کلی جایگاه رشته های کلیدی این دانشگاه را معرفی کرده ایم.

جایگاه رشته های کلیدی دانشگاه مک گیل

نگاهی به اعداد و ارقام در دانشگاه مک گیل

تعداد دانشجویان دانشگاه مک گیل به گزارش این دانشگاه 40153 نفر گزارش شده است. 27573 دانشجوی این دانشگاه در مقطع کارشناسی و 10260 دانشجو نیز در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. 738 دانشجو نیز در مقطع فوق دکترا در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

زبان انگلیسی زبان مادری، 45.4% از دانشجویان این دانشگاه دانشگاه است و 18.9% از دانشجویان این دانشگاه نیز فرانسوی زبان هستند. 35.7% از دانشجویان این دانشگاه نیز به زبان های دیگری صحبت می کنند. 47.9% دانشجویان این دانشگاه اهل کبک هستند و 20.2% دانشجویان این دانشگاه اهل سایر مناطق کشور کانادا هستند. 31.9% از دانشجویان این دانشگاه را نیز دانشجویان بین المللی شکل می دهند.

در جدول زیر، تعداد دانشجویان این دانشگاه در دانشکده های مختلف را مورد بررسی قرار داده ایم.

تعداد دانشجویان دانشگاه مک گیل در دانشکده های مختلف

هزینه تحصیل در دانشگاه مک گیل

یکی از مهم ترین مسائلی که باید پیش از اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه مک گیل به آن توجه داشته باشید، شهریه های این دانشگاه است.کلیه هزینه هایی که در ادامه ذکر می شود مربوط به دانشجویان بین المللی و در سال تحصیلی 2020-2021 در دانشگاه مک گیل است.

در مقطع کارشناسی موسیقی و علوم آموزشی، هزینه تحصیل در یک سال تحصیلی، 20645.77$ دلار کانادا است. هزینه تحصیلی در رشته های هنر و علوم پایه نیز 21500.10$ دلار کانادا تعیین شده است. شهریه تحصیل در رشته حقوق مدنی و علوم مهندسی 45656.40$ دلار کانادا در نظر گرفته شده است. شهریه تحصیل در رشته بازرگانی 52501.50$ دلار کانادا محاسبه شده است. شهریه رشته های تحصیلی پرستاری، علوم کشاورزی، معماری، علوم تغذیه، 21786.60$ دلار کانادا است.

شهریه تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز 46478.08$ دلار کانادا محاسبه شده است. دانشجویان رشته جراحی نیز باید سالیانه 45751.86$ دلار کانادا پرداخت کنند. شهریه این دانشگاه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بسیار کم تر در نظر گرفته شده است به طوری که در بسیاری از رشته های تحصیلی کم تر از 12000$ دلار کانادا است. علاوه بر هزینه های مربوط به شهریه دانشگاهی، دانشجویان باید هزینه های دیگری را نیز پرداخت کنند که مربوط به هزینه های ثبت نام است و در حدود 3000 تا 3500$ دلار کانادا در سال است.

هزینه های جانبی دانشجویان در دانشگاه مک گیل

علاوه بر هزینه های تحصیل، دانشجویان باید هزینه های زندگی خود را نیز پرداخت کنند. دانشجویان در کانادا می توانند ضمن تحصیل خود، به صورت نیمه وقت کار کنند و هزینه های زندگی خود را تامین کنند ضمن اینکه همسر دانشجویان که به عنوان همراه به کانادا سفر می کنند اجازه دارند تا به صورت تمام وقت مشغول به کار شود و این یک فرصت فوق العاده به شمار می رود اما با این توجه باید به هزینه های زندگی در شهر مونترئال نیز توجه بسیار ویژه ای داشت.

هزینه های زندگی یک فرد مجرد به صورت میانگین در مونترئال مبلغی در حدود 1100$  دلار کانادا است که البته دانشجویان می توانند با مدیریت هزینه های زندگی خود، مبالغ کمتری را برای خود در نظر بگیرند. علاوه بر هزینه های ذکر شده، هر دانشجو ماهیانه باید به صورت میانگین مبلغی بین 800 تا 2200$ دلار کانادا را برای اجاره منزل در نظر بگیرد. تغییرات این مبلغ وابسته به تعداد اتاق خواب و همچنین مکان جغرافیایی آپارتمان (مرکز شهر و یا بیرون شهر) است.  اقامت در خوابگاه دانشجویی یا زندگی با یک هم خانه ی دیگر، می تواند این هزینه ها را نیز به حداقل برساند.

چنانچه مشاهده فرمودید دانشگاه مک گیل یکی از دانشگاه های برتر کشور کانادا است و دانشمندان فراوانی تحصیلات خود را در این دانشگاه پشت سر گذاشته اند. شما نیز در صورت تمایل به تحصیل در این دانشگاه، باید از رزومه تحصیلی بسیار مناسبی برخوردار باشید. درصد بالای دانشجویان بین المللی در این دانشگاه نشان می دهد که تحصیل در این دانشگاه برای شهروندان غیر کانادایی نیز امکان پذیر است.

در صورتی که قصد تحصیل در کانادا را دارید یا به دنبال راهی برای ورود به این کشور و اخذ اقامت آن می گردید، می توانید با مشاورین ما در تماس باشید و یا پرونده مهاجرتی خود را به وکلای ما که مورد تایید اداره مهاجرت کانادا هستند بسپارید تا ایشان با توجه به رزومه شما، میسر ترین مسیر مهاجرتی را پیش روی شما قرار دهند.

 

سایت رسمی دانشگاه : www.mcgill.ca

پرسش های مرتبط با معرفی دانشگاه مک گیل‎

 • دانشکده علوم کشاورزی و محیط زیست
 • دانشکده هنر
 • دانشکده تحصیلات پیوسته
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده آموزش و پرورش
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی و فوق دکتری
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده پزشکی
 • مدرسه موسیقی Schulich
 • دانشکده مطالعات دینی
 • دانشکده علوم

برای کارشناسی :

 • ایمیل معتبر
 • کارت اعتباری بین المللی
 • مدرک دیپلم
 • پاسپورت
 • ویزا
 • پرداخت هزینه ثبت نام
 • نمره تافل یا آیلتس

برای ارشد  :

 • پرکردن فرم ثبت نام دانشگاه مک گیل
 • ایمیل معتبر
 • ثبت نام در پورتال دانشگاه و داشتن ID و PIN
 • مدرک لیسانس یا مشابه آن که نزد دانشگاه مک گیل معتبر باشد.
 • نمره تافل یا آیلتس
 • پرداخت هزینه ثبت نام
 • ویزا و پاسپورت

مراکز آموزشی کبک کمترین شهریه را در میان ایالات کانادا دارند. هزینه زندگی در مونترال کانادا هم  بسیار کم است. هزینه ها و شهریه این مرکز با توجه به دوره تحصیلی و رشته متفاوت است. همچنین برای دانشجویان بین المللی هم این میزان هزینه ها با هم فرق دارد.