کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت پزشکان در رشته های مختلف است و از همین روست که مهاجرت به کانادا به عنوان فیزیوتراپ نیز برای بسیاری از فعالان این حوزه جذابیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

حرفه های مختلفی تحت عنوان فیزیوتراپیست می توانند در کشور کانادا فعالیت داشته باشند؛ چراکه این شغل یکی از مشاغل مورد نیاز کانادا شناخته می شود.

تنها به همین دلیل است که می توان امید داشت که فردی با سابقه کار مشخص و رزومه تحصیلی قدرتمند در رشته فیزیوتراپی بتواند خود را به کشور کانادا برساند.

در ادامه این مقاله تلاش خواهیم کرد تا اطلاعات جامعی را در خصوص شرایط کار فیزیوتراپان در کشور کانادا در اختیار شما قرار دهیم تا در صورت تمایل به مهاجرت به این کشور از این طریق بتوانید با دید بازتری انتخاب خود را انجام داده و در مسیر رسیدن به این هدف اقدام کنید.

معرفی حرفه فیزیوتراپی در کشور کانادا

دولت کشور کانادا یک چشم انداز روشن مهاجرتی برای مشاغل مورد نیاز در این کشور تا سال 2021 را طراحی کرده است و بر اساس آن قصد دارد تا کمبودهای شغلی موجود در کشور خود را با جذب نیروی کار حرفه ای از خارج از مرزهای این کشور برطرف سازد.

فهرست NOC در کانادا با مشورت مستقیم وزارت کار در کانادا تنظیم شده استا تا مسیر راه و سیاست های جذب مهاجر در کانادا طی چند سال آینده مشخص باشد. دولت کانادا اعلام کرده است که تا پایان سال 2021 قصد دارد تا حداقل یک میلیون مهاجر ماهر را جذب کند و این خبر بسیار خوبی برای همه علاقمندان به ورود به کانادا از جمله فیزیوتراپیست ها است.

حرفه فیزیوتراپی نیز در لیست NOC قرار گرفته است و یکی از مشاغل پر متقاضی در کشور کانادا به حساب می آید. بر اساس کد در نظر گرفته شده برای فیزیوتراپیست ها، فهرست زیر همگی در یک دسته قرار گرفته اند:

 • درمانگر بالینی فیزیکی
 • مشاور فیزیوتراپیست
 • مشاور تراپیست فیزیکی
 • درمانگر توانبخشی فیزیکی
 • فیزیکال تراپیست
 • هماهنگ کننده فیزیکال تراپیست بالینی
 • متخصص فیزیکال تراپی بالینی
 • سرپرست فیزیکال تراپی
 • فیزیوتراپیست
 • هماهنگ کننده فیزیوتراپی بالینی
 • سوپروایزر فیزوتراپی
 • متخصص فیزیوتراپیست
 • محقق فیزیوتراپیست
 • محقق فیزیکال تراپی

فیزیوتراپیست های تحت این کد می توانند در محیط های مختلف شامل بیمارستان ها، مراکز مراقبت، مراکز توان بخشی، کلینیک های پزشکی، مراکز اجتماعی، مراکز درمانی خصوصی و همچنین خود اشتغالی مشغول فعالیت باشند. البته حوزه فعالیت این افراد می تواند بسیار گسترده تر نیز باشد.

فیزیوتراپ خانم در حال درمان پیرزن

بررسی درآمد فیزیوتراپی در کانادا

یکی از مهم ترین شرایطی که پیش از مهاجرت به کانادا به عنوان فیزیوتراپیست باید به آن توجه داشته باشید این است که فیزیوتراپیست ها در کانادا درآمد بسیار مناسبی را به نسبت سایر شهروندان در اختیار خواهند داشت و می توانند در رفاه بهتری نسبت به بسیاری از اقشار جامعه زندگی کنند.

درآمد یک فیزیوتراپیست در کانادا به طور متوسط در حدود 17400$ دلار کانادا در ماه است اما می تواند از 8680$ تا 26900$ دلار کانادا در ماه متغیر باشد.

عوامل بسیار زیادی در درآمد این افراد دخیل است که در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین آن ها خواهیم پرداخت. میانه درآمدی فیزیوتراپیست ها در کانادا 17400$ دلار کانادا است و این بدان معناست که نیمی از فیزیوتراپیست ها در کانادا درآمدی بیش از این مبلغ را در ماه در اختیار دارند.

یکی از عواملی که به شدت میزان درآمد فیزیوتراپ ها در کانادا را تحت تاثیر قرار می دهد، تجربه کاری آن ها است. یک فیزیوتراپیست با کمتر از دو سال سابقه کاری در کانادا معمولا درآمدی معادل 10400$ دلار کانادا در ماه را تجربه می کند در حالی که با سابقه ای 2 تا 5 ساله، درآمد او با رشد 32 درصدی روبرو خواهد شد و به 13800$ دلار کانادا در ماه می رسد.

همچنین تجربه کاری 5 تا 10 ساله نیز درآمد فرد را به 18400$ دلار کانادا می رساند که نشان از رشد 34% دارد. یک فیزیوتراپیست با تجربه کاری 10 تا 15 ساله نیز می تواند با یک رشد 19 درصدی در درآمدش، ماهیانه 22000$ دلار کانادا به عنوان دستمزد دریافت کند.

درباره مشاغل پردرآمد کانادا و میزان درآمد هریک بیشتر بخوانید

در کنار تجربه کاری، میزان تحصیلات نیز می تواند به شدت بر درآمد یک فیزیوتراپ در کانادا تاثیرگذار باشد. به طور متوسط یک فیزیوتراپ با مدرک کارشناسی، 13400$ دلار کانادا دریافتی ماهانه دارد در حالی که با دریافت مدرک کارشناسی ارشد می تواند درآمد خود را 38% افزایش داده و ماهانه 18500$ دلار کانادا درآمد داشته باشد.

در اختیار داشتن مدرک دکترای تخصصی نیز به معنای رسیدن به درآمدی معادل 24400$ دلار کانادا در طول ماه است.

درآمد فیزیوتراپیست های مرد در کانادا حدود 4% بیشتر از همکاران زن آن هاست به طوری که یک فیزیوتراپ مرد 17700$ و یک فیزیوتراپ زن 17000$ دلار کانادا در ماه درآمد دارند. به طور کلی درآمد فیزیوتراپیست ها در طول هر سال 7% افزایش پیدا می کند و درآمد کار ساعتی فیزیوتراپیست ها 100$ در هر ساعت است.

حداقل شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا به عنوان فیزیوتراپ

برای اینکه فردی بتواند به عنوان یک فیزیوتراپ در کشور کانادا مشغول به کار شود، باید در مرحله اول در کشور خودش به عنوان یک فیزیوتراپ دارای مجوز شناخته شود.

علاوه بر این، فرد باید ثابت کند که به عنوان یک فیزیوتراپیست، توانایی هایی مشابه با فردی دارد که در حال حاضر در کانادا مشغول به کار است.

برای این که بتوانید در کانادا به عنوان یک فیزیوتراپیست کار کنید، باید در کشور کانادا به عنوان یک فرد واجد شرایط شناخته شوید و قوانین داخلی استانی که قصد کار در آن را دارید نیز شما را به عنوان یک فرد واجد شرایط در کشور کانادا بشناسد.

درآمد فیزیوتراپیست ها به صورت ساعتی

مقررات فیزیوتراپی در کانادا

فیزیوتراپی در کانادا  به عنوان یک حرفه ثبت شده است و افرادی که قصد کار در این زمینه را دارند، باید در نهادهای نظارتی استان یا قلمرویی که قصد کار در آن را دارند ثبت نام کنند.

در صورتی که یک فرد از ثبت نام در این نهادها چشم پوشی کند اجازه کار نخواهد داشت و فعالیت او کاملا غیرقانونی شناخته می شود.

تنها فیزیوتراپ هایی ثبت شده در این نهاد ها هستند که می توانند عناوینی همچون فیزیوتراپیست یا فیزیکال تراپیست را برای خود یدک بکشند و نام حرفه ای PT را به خود اختصاص دهند.

اتحادیه تنظیم کننده شرایط فیزیوتراپیست ها در کانادا (CARP) مدارک تحصیلی متقاضیان را مورد ارزیابی قرار می دهد و در نهایت آزمونی را برای حصول اطمینان از واجد شرایط بودن متقاضیان برگزار می کند.

هر استان یا قلمرو قبل از صدور مجوز کار ممکن است قوانین خاص مربوط به خود را نیز داشته باشد. CARP تمامی مدارک و گواهی نامه های را جمع آوری و آن ها را در اختیار تنظیم کننده ها قرار می دهند و آن ها هستند که در نهایت تصمیم خواهند گرفت چه کسانی می توانند و چه کسانی نمی توانند مجوزهای لازم برای کار را دریافت کنند.

پروسه ورود به کانادا برای فیزیوتراپیست ها

به عنوان یک فیزیوتراپیست با صلاحیت اولین قدم برای شما آن است که اطمینان حاصل کنید که مورد تایید CAPR قرار گرفته و مدارک شما تایید شده است.

زمانی که ارزیابی خود را دریافت کردید زمان آن فرا خواهد رسید که پروفایل اکسپرس انتری خود را ایجاد کنید. زمانی که پروفایل خود را ایجاد کردید، کار به صورت جدی تری آغاز می شود و در حقیقت شما از این لحظه در مسیر واقعی مهاجرت قرار گرفته اید.

در این مرحله شما باید یک مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی را در اختیار داشته باشید و در صورتی که توانایی صحبت کردن به هر دو زبان را داشته باشید نیز یک برگ برنده بزرگ را رو کرده اید. از طرف دیگر توصیه می کنیم که حتما پروسه کاریابی خود را با جدیت آغاز کنید.

اگرچه در صورتی که تاییدیه خود را دریافت کنید، فرصت های مهاجرتی بسیار زیادی را به عنوان یک فیزیوتراپیست بدون نیاز به پیشنهاد کاری خواهید داشت.

در مرحله سوم زمان آن فراخواهد رسید که فرد مستقیما به هیئت فیزیوتراپی در استان یا قلمرو مورد نظر خود مراجعه کند.

معمولا یکی از این دو اتفاق در این مرحله رخ می دهد. یا فرد در پروسه خود پیشرفت می کند و دعوتنامه ای را برای شرکت در آزمون های منطقه ای یا استانی دریافت می کند که در نهایت منجر به اخذ مدرک صلاحیت کار خواهد شد یا اینکه فرد برای شرکت در یک دوره آموزشی فراخوانده خواهد شد.

در مرحله چهارم شما به مراحل پایانی پروسه مهاجرت خود نزدیک شده اید. در این مرحله و زمانی که شما تاییدیه دوم را نیز دریافت کردید باید شرایط کلی مهاجرت از طریق برنامه های استانی را نیز مورد بررسی قرار دهید و تلاش کنید تا شغل مورد نظر خود را نیز به دست آورید تا بتوانید از این طریق اطمینان بیش تری برای ورود به کشور کانادا داشته باشید.

در مرحله پنجم دعوتنامه خود برای ورود به کانادا را دریافت خواهید کرد. این دعوتنامه به قدری قدرتمند است که شما می توانید از طریق آن مستقیما تحت نظارت دولت فدرال یا یکی از دولت های استانی وارد کشور کانادا شوید.

زمانی که وارد کانادا می شوید زندگی جدید آغاز کرده اید و یک سال فرصت خواهید داشت تا ویزای خود را به صورت رسمی فعال کنید. زمانی که از این طریق وارد کانادا شوید فرصت خواهید داشت تا خانواده خود را نیز به کانادا منتقل کنید.

حقوق و امتیازاتی که به دارنده اصلی ویزا اعطا می شود به طور خودکار به شرکا و فرزندان او نیز منتقل خواهد شد. در حقیقت مهارت ها و همچنین تحصیلات شریک شما می تواند در مسیر مهاجرت شما به کانادا تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

مزایای مهاجرت به کانادا برای یک فیزیوتراپیست

زمانی که شما از طریق برنامه های استانی یا سیستم اکسپرس اینتری وارد کانادا می شوید، اقامت دائم این کشور را به دست آورده اید.

برخی از مهم ترین مزیت های اقامت دائمی کانادا عبارتند از:

 • امکان کار و زندگی در کانادا برای همه اعضای خانواده
 • امکان ورود به و خروج از کانادا به صورت نامحدود
 • امکان تحصیل در کانادا
 • دسترسی به بهداشت و درمان در کانادا
 • دسترسی به مزیت های اجتماعی در کانادا
 • امکان دریافت تابعیت کانادا یا تابعیت دوگانه پس از 4 سال
 • برخورداری از آزادی و حقوق برابر در کانادا

سخن نهایی

در صورتی که شما نیز یک فیزیوتراپیست موفق و ماهر هستید، دولت کانادا با آغوش باز از شما استقبال خواهد کرد و تنها باید بتوانید مراحل قانونی ورود به کانادا را به درستی انجام دهید تا بتوانید به این خواسته دست پیدا کنید.

روش های مختلف مهاجرتی برای مهاجرت به کانادا برای فیزیوتراپیست ها در نظر گرفته شده است و آن ها می توانند با در نظر گرفتن روش های مختلف در این زمینه، بهترین مسیر را برای مهاجرت خود در نظر بگیرند.

شما برای ورود به کانادا نیازی به در اختیار داشتن یک پیشنهاد کاری نخواهید داشت اما در صورتی که چنین اتفاقی برای شما رخ دهد می توانید به شدت به ورود به کانادا به عنوان فیزیوتراپیست مطمئن شوید.

برای اینکه بتوانید پروسه مهاجرتی خود را به بهترین شکل پیش ببرید، بهتر است با بهترین وکیل مهاجرتی رسمی کانادا و مشاورین برجسته امور مهاجرت در ارتباط باشید تا ایشان با توجه به شرایط شما و با تکیه بر تجربیات خود بهترین مسیر را پیش روی شما قرار دهند.

فرم ارزیابی رایگان ما را تکمیل کنید، ما شرایط شما را دقیق بررسی میکنیم و بهترین گزینه را به شما پیشنهاد می دهیم.

پرسش های رایج درباره مهاجرت فیزیوتراپیست به کانادا

فیزیوتراپی در لیست مشاغل پر تقاضای کانادا قرار دارد و در حال حاضر بازار کار این شغل در کانادا خوب است.

به طور میانگین حقوق فیزیوتراپیست در تورنتو ۷۰،۷۳۶ $ کانادا در سال یا ساعتی ۳۹ $ کاناداست.

به غیر از کار به عنوان فیزیوتراپ، آنها می توانند به عنوان مربی شخصی، ماساژ درمانگر، کایروپراکتر، کاردرمانگر و سایر نقش های مرتبط کار کنند.

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند. بدیهی است برداشت و مشورت های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی مجموعه جناب حلاج پور ممکن بوده و توصیه می شود. مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


مهیار حلاج پور

«افتخار داریم که مورد اعتماد شما هستیم»

من مهیار حلاج پور هستم،

عضو رسمی شورای قانون گذاری امور مهاجرت کانادا ICCRC، مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC یا اصطلاحا وکیل مهاجرت.

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم که ممتاز ترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را در مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس ارائه می دهیم.

شرکت توسعه بیزینس ،سرمایه گذاری استارت آپ i3 Capital گام به گام با بهترین متخصصین و مشاورین در خدمت اهداف کارآفرینانی است که برای پیشبرد اهدافشان به ما اعتماد کرده اند‌.

و همچنین در کنار همکارانم در کاریابی مهیار با مجوز رسمی از وزارت کار ایران برای تحقق برنامه های کاریابی بین المللی موکلین پارسی زبان می کوشیم.

کاناداپاس - وکیل مهاجرت کانادا در تورنتو - بیوگرافی مهیار حلاج پور
ارزیابی رایگان رزرو وقت مشاوره
× تماس با ما
Copy link