کانادا یکی از سه مقصد مهم ایرانیان برای مهاجرت است و مهاجرت کاری به این کشور نیز، در سطح جهان، پر متقاضی ترین روش مهاجرتی محسوب می شود. آگاهی از NOC یا National Occupational Classification می تواند به افراد کمک کند تا با سهولت بیشتری در این پروسه گام بردارند. در این بین اما سوالات مهمی پیش می آید که باید به آن ها پاسخ داده شود.

 • شرایط کار در کانادا چگونه است؟
 • آیا امکان مهاجرت کاری ایرانیان به کانادا وجود دارد؟
 • سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا (NOC) چیست؟
 • دستمزد دریافتی نیروی کار در کانادا چگونه تعریف می شود؟
 • آیا درآمد در کانادا برای زندگی در این کشور کافی است؟

باید به این نکته توجه داشت که مهاجرت به کانادا به طور کلی یک پروسه زمان بر است و نیازمند صبوری و دقت فراوانی است. طبیعی است که پروسه های مربوط به مهاجرت کاری به کانادا نیز با حساسیت های بیشتری پیگیری می شود. دلیل اصلی این امر آن است که متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق کار، پس از ورود به این کشور اقامت دائمی خود را دریافت می کنند و به شهروند رسمی کشور کانادا تبدیل می شوند.

اداره مهاجرت کانادا به منظور دسته بندی مشاغل مهاجران به این کشور، گروه های شغلی را به 5 دسته تقسیم کرده است تا مشخص شود وظایف هر شغل چیست و هر فرد چه کارهایی را باید در آن شغل انجام دهد. در ادامه به صورت جزئی این موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

روش ها و شرایط مهاجرت به کانادا

اشاره کردیم که مهاجرت به کانادا متقاضیان زیادی در سراسر جهان دارد و این کشور یکی از مقاصد مهم ایرانیان برای مهاجرت است. حال باید بررسی کرد که یک شهروند خارجی به عنوان یک مهاجر چگونه می تواند وارد کانادا شود. در زیر مهم ترین روش های مهاجرت به کانادا را به اختصار بیان شده اند:

هر یک از راه هایی که به تفکیک اشاره شده است، پروسه و شرایطی متفاوت از دیگری دارد اما هدف اصلی ما از نگارش مقاله پیش رو، بررسی شرایط مهاجرت به کانادا از طریق کار است. برای بسیاری از افراد ورود به کانادا به عنوان نیروی کار با توجه به شرایط کلی، به نوعی غیرممکن به نظر می رسد و تنها راه این افراد برای ورود به کشور کانادا می تواند تحصیل در این کشور باشد. مسیری که در نهایت به کار در کانادا ختم خواهد شد.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین زبده کاناداپاس تماس حاصل فرمایید.

تماس رایگان از ایران (ارتباط مستقیم با دفتر کانادا): 02182802280

مهاجرت کاری به کانادا

کانادا بر اساس نیازهای درونی خود، راه مهاجرت شهروندان خارجی به این کشور را فراهم کرده است. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که دولت کانادا برای جلوگیری از برخی از بحران های احتمالی ناشی از ورود بی رویه مهاجران به این کشور، محدودیت هایی را نیز در نظر گرفته است و یک سیستم امتیاز بندی را برای پذیرش نیروی کار متخصص (Skilled Worker) طراحی کرده است.

سیستم امتیاز بندی ویزای کاری کانادا دارای دو مرحله مجزاست که در مرحله اول متقاضی باید 67 امتیاز از امتیازات ممکن را بدست آورد تا بتواند وارد مرحله دوم یا استخر (pool) شود. البته باید این نکته را نیز ذکر کرد که در صورتی که متقاضیانِ با نمره 67 بیش از حد تعیین شده در آن سال باشد، حداقل امتیاز دچار تغییراتی خواهد شد. حال اینکه عوامل تاثیر گذار در این امتیاز آوری عبارتند از:

 • مدرک زبان
 • سابقه کار
 • مدرک تحصیلی
 • شرایط سنی
 • انطباق پذیری

در مرحله دوم شرایط کاملا متفاوت است و جزئیات بیشتری در اخذ امتیاز دخیل خواهند بود. در این مرحله حداقل امتیاز در نظر گرفته شده برای افراد 1200 امتیاز است. در این مرحله شرایط تاهل فرد نیز اهمیت پیدا می کند و در صورتی که همسر متقاضی نیز در سطح مناسبی از دانش زبان باشد، مدرک تحصیلی مناسبی در اختیار داشته باشد و هچنین سابقه کار قدرتمندی برای خود فراهم کرده باشد، می تواند مسیر مهاجرت متقاضی اصلی را هموارتر سازد.

اما نقش سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا (NOC) در این سیستم امتیاز بندی چیست؟ در مرحله اول مشاغل سطح A می توانند برای فرد 23 امتیاز و در مرحله دوم نیز 200 امتیاز را برای متقاضی به ارمغان می آورند.

شرایط کار در کانادا

یکی از مهم ترین مسائلی که باید مورد بررسی قرار دهیم، شرایط کلی کار در کشور کاناداست. نیروی کار در کانادا در طول یک هفته مجاز به اشتغال تا سقف 40 ساعت است و در طول این مدت می تواند 8 ساعت نیز به عنوان اضافه کار، در محل کار خود فعالیت داشته باشد. حال آنکه دانشجویان خارجی در حین تحصیل مجاز به حداکثر 20 ساعت کار در هفته هستند و در دوران تعطیلی دانشگاه ها می توانند تا سقف 40 ساعت در هفته نیز در این کشور کار کنند.

یکی دیگر مسائل مهم در رابطه با کار در کانادا، نرخ بیکاری در این کشور است. هرچه نرخ بیکاری در یک کشور کمتر باشد، نشان از آن دارد که شهروندان خارجی شانس مناسب تری برای کاریابی در آن کشور خواهند داشت چرا که بدون هیچ تردیدی اولویت اول هر کارفرمایی، استخدام نیروی کاری است که شهروند رسمی همان کشور باشد. نمودار زیر تحولات نرخ بیکاری در کانادا طی دهه گذشته را بررسی کرده و نرخ بیکاری در سال 2021 را نیز مطابق با داده ها پیش بینی کرده است.

تحولات نرخ بیکاری در کانادا

تعریف سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا (NOC) چیست؟

کانادا از سیستم طبقه بندی مشاغل به منظور دسته بندی مشاغل استفاده می کند. مشاغل بر اساس دو فاکتور وظایف حرفه ای و فعالیت های که یک نفر در آن حرفه انجام می دهد دسته بندی می شوند. در جدول زیر دسته بندی های مرتبط با مشاغل اساسی در خصوص سهولت کار مهاجران مطابق با اعلام اداره مهاجرت کانادا ارائه شده است.

تعریف سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا (NOC)

آنچه بیان شد، نمونه ای از مشاغل موجود در سیستم طبقه بندی مشاغل در کانادا است اما برای توضیح بیشتر هر یک را بررسی خواهیم کرد. اداره مهاجرت کانادا از سیستم NOC استفاده می کند تا تصمیم بگیرد که آیا شغل فرد در قالب خواسته های از پیش تعیین شده جایگاهی دارد یا خیر. اگر کسی بخواهد از طریق اکسپرس اینتری (Express Entry) وارد کانادا شود، باید شغلی در رده های 0، A یا B داشته باشد. سیستم اکسپرس اینتری منجر به اخذ PR یا اقامت دائم کانادا خواهد شد.

حال اگر فردی بخواهد بعنوان طرح پایلوت آتلانتیک وارد کانادا شود، باید شغل او در مشاغل نوع 0، A، B یا C باشد. به طور کلی شانس دو رده انتهایی برای ورود به کانادا کمتر است اما این افراد تحت شرایط زیر می توانند وارد کانادا شوند:

 • کار موقت برای دو سال
 • کار تحت نظر برنامه های استانی
 • برنامه های مدون طرح آتلانتیک

برای آگاهی از جدیدترین اخبار مهاجرت به کانادا عضو کانال تلگرام کاناداپاس شوید.

نوع 0 سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا (NOC) چیست؟

اشاره کردیم که سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا دسته بندی های متفاوتی دارد و یکی از آن ها مهارت های نوع 0 است. این نوع مهارت ها همگی رشته های مدیریتی در کانادا هستند. این مشاغل دارای کد هستند و بر اساس همین کدها مورد سنجش قرار می گیرند. در صورتی که شغل فردی در جدول اعلام شده توسط کانادا نباشد، باید نزدیک ترین شغل را به کار خود انتخاب کنند. لیست برخی مشاغل نوع 0 در جدول زیر ارائه شده اند.

نوع 0 سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا noc

سطح A سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا (NOC) چیست؟

سطح A در سیستم طبقه بندی مشاغل در کانادا به مشاغلی اختصاص دارد که افراد برای رسیدن به آن ها باید پیش تر وارد دانشگاه شده و یک مدرک دانشگاهی دریافت کرده باشند. برخی از این مشاغل در بخش های قبلی مورد بررسی قرار گرفته اند اما عمده آن های مالی، پزشکی، مهندسی و امثال آن هستند که در جدول زیر ارائه شده اند.

سطح A سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا NOC

سطح B سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا (NOC) چیست؟

سطح B مشاغل موجود در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا به مشاغلی ارتباط دارد که افراد برای اشتغال به آن ها نیاز به دوره کارآموزی یا آموزش های فنی در مراکز آموزشی یا دانشگاه ها هستند. در حقیقت این مشاغل نیاز به مدرک دانشگاهی ندارند و در اختیار داشتن توانایی فنی برای پذیرش این مشاغل در کانادا کفایت می کند.

برخی از مشاغل موجود در این سطح عبارتند از:

سطح B سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا noc

سطح C و D سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا

ساده ترین مشاغل معرفی شده در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا در این دو سطح قرار دارند. مشاغل سطح C مشاغلی هستند که نیاز به تحصیلات در سطح دبیرستان دارند اما مشاغل سطح D مشاغلی هستند که در حین کار فرد آموزش خواهد دید و نیاز چندانی به تخصص ندارند. به همین دلیل است که مهاجرت به کانادا از طریق مشاغل موجود در این دسته ها تنها روی کاغذ امکان پذیر است و شاید تنها بتوان به طرح جامع آتلانتیک (Atlantic Immigration Pilot) برای مشاغل سطح C امید داشت. برخی از این مشاغل در جدول زیر ارائه شده اند.

در جدول زیر 6 ردیف اول مربوط به گروه C و مابقی مربوط به گروه D هستند.

سطح C و D سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا noc

هزینه زندگی در کانادا

یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه ویژه ای شود، هزینه های زندگی در کاناداست. افرادی که در کشور کانادا مشغول به کار هستند، کمترین دغدغه را در خصوص تامین هزینه های زندگی خود خواهند داشت چراکه حقوق و دستمزد در کانادا متناسب با هزینه های زندگی در این کشور تنظیم می شود. باید به این نکته اشاره داشته باشیم که هزینه های زندگی در شهرهای مختلف کانادا نیز متفاوت است و به نسبت درآمد در این شهرها متفاوت خواهد بود.

نمودار زیر، توزیع هزینه های زندگی در کانادا به صورت میانگین را نشان می دهد. این درصدها می تواند بسته به سبک زندگی و شهر محل زندگی فرد متفاوت باشد.

بررسی توزیع هزینه های زندگی در کانادا

چنانچه مشاهده می شود، در حدود 14% از هزینه های مربوط به زندگی در کانادا مربوط به خرید وعده های روزانه در رستوران هاست. بدیهی است افرادی که بتوانند در خانه خود به تامین وعده های غذایی بپردازند، می توانند هزینه های زندگی خود را کاهش دهند. به همین دلیل است که سبک زندگی افراد در هزینه های زندگی آن ها تاثیر مستقیم دارد.

هزینه زندگی در شهری همچون تورنتو، 1226C$ (دلار کانادا) در ماه است و هزینه اجاره ملک در این شهر نیز در حدود 1700C$ (دلار کانادا) است. این در حالی است که میانگین درآمد در این شهر در حدود 3989C$ (دلار کانادا) در ماه اعلام شده است. این بدان معناست که یک فرد مجرد به راحتی می تواند علاوه بر تامین هزینه های زندگی خود، بخشی از درآمدش را نیز پس انداز کند.

مجموعه مهاجرتی کاناداپاس از شما دعوت میکند، فرم ارزیابی رایگان را به دقت تکمیل کرده، سوابق و افتخارات خود را نیز ذکر بفرمایید.