معماری همیشه یکی از مهمترین مولفه های فرهنگی تمدن ها بوده است که نشان دهنده فرهنگ و باورهای گروهی از انسان ها می باشد. همچنین معماری در نقاط مختلف جهان نیز متاثر از جغرافیا و شرایط اقلیمی می باشد. در کانادا هم از همان زمان سکونت بومیان در کانادا، آنها در هر قسمتی از کشور خود متناسب با جغرافیای محیط، معماری خاص خود را به کار میبردند. به عنوان مثال کوچ نشینان کانادایی متناسب با شکل زندگی خود در ویگام ها ساکن بودند.

ویگام ها متشکل از یک چارچوب چوبی بودند که با حصیر یا نی های بافته شده پوشانده می شدند، یا پیت هوس ها در بریتیش کلمبیا که با کندن زمین و قرار دادن سقف هایی گنبد شکل ایجاد می شدند و یا حتی ساکنین استان های شمالی که در خانه های یخی یا ایگلو ها زندگی می کردند. نخستین گروهی که از مصالح ساختمانی برای ساختن منازل خود در کانادا استفاده کردند ساکنین سواحل غربی بودند که در ورودی خانه هایشان نیز از علائم و توتم های مربوط به فرهنگ و مذهب خودشان نیز استفاده می کردند. با ورود اروپاییان به کانادا سبک معماری اروپایی نیز در کانادا رواج گرفت، به نحوی که معماری کانادا را ترکیبی از سبک های اروپایی و آمریکایی می دانند اما ناسیونالیسم های کانادا معتقدند که معماری کانادایی خودش یک سبک مجزا است که ترکیبی از معماری انگلیسی و فرانسوی است.

امروزه نیز همچنان معماری نقش مهمی در زندگی کانادایی ها دارد و انجمن ها و موسسسات زیادی در کانادا برای نظارت بر معماری و توسعه معماری ایجاد شده اند و فعالیت می کنند. شغل معماری در کانادا مانند شغل های پزشکی و وکالت از جمله شغل های حساس و مهم شناخته می شود و هر فردی که بخواهد در کانادا به فعالیت های معماری بپردازد ؛ باید از مراجع صدور مجوز، مجوز معماری بگیرد.

شغل معماری از شغل هایی است که در دسته مشاغل مورد نیاز (In demand) در کانادا قرار می گیرد و فرصت های شغلی زیادی برای معماران در کانادا وجود دارد. همین نکته در کنار سایر شرایط مطلوب کشور کانادا، این کشور را به یک مقصد مناسب برای معماران و دانشجویان معماری که متقاضی ادامه تحصیل در کانادا می باشند، تبدیل کرده است. در ادامه به تحصیل رشته معماری در کانادا، برترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل معماری، بازار کار رشته معماری در کانادا و شرایط مهاجرت معماران بین المللی به کانادا می پردازیم.

تحصیل رشته معماری در کانادا

دریافت مدرک لیسانس معماری در کانادا سه یا چهار سال به طول می انجامد که در برترین دانشگاه های کانادا همچون دانشگاه تورنتو و مک گیل ارائه می شود. این تحصیلات به دانشجویان معماری کمک می کند که نکات اساسی و پایه ای معماری را فرا بگیرند و آماده ورود به بازار کار شوند. موضوعاتی که در رشته معماری دانشگاه های کانادا به آن ها پرداخته می شوند عبارتند از: طراحی، ساخت و ساز، طراحی پایدار، طراحی منظره، تاریخ معماری و مقررات معماری. معماری هنر، علم طراحی و مهندسی محیط های گوناگون است.

افرادی که مایل به تحصیل در رشته معماری هستند باید هم به علم مهندسی  علاقه داشته باشند و هم خلاقیت هنری داشته باشند. از آنجایی که معماران محیط هایی برای زندگی انسان ها را طراحی می کنند و می سازند، بنابراین در قبال استحکام این مکان ها مسئولیت دارند. در نتیجه به علت اهمیتی که این شغل دارد، متقاضیان فعالیت در معماری باید هم تحصیلات معتبر در رشته معماری را گذرانده باشند و هم دوره ی کارآموزی را بگذرانند و از نهاد های مربوطه مجوز های لازم را کسب کنند.

در کانادا دانشجویان معماری پس از فارغ التحصیلی و گرفتن مدرک معتبر باید یک دوره کارآموزی تقریبا سه ساله را بگذرانند و پس از آن در آزمون ExAC  شرکت کنند و نمره قبولی را بگیرند تا بتوانند به عنوان یک معمار دارای مجوز در کانادا فعالیت کنند.رشته معماری ترکیبی از علم مهندسی، هنر و تکنولوژی می باشد و دارای گرایش های متفاوتی می باشد، در ادامه علاوه بر معرفی گرایش های مختلف معماری، برترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در رشته معماری را نیز معرفی می کنیم.

 گرایش های مختلف رشته معماری

همانطور که پیش تر عنوان شد، دریافت مدرک لیسانس معماری در کانادا بین 3 تا 4 سال به طول می انجامد، در آغاز دانشجویان اطلاعات اولیه و پایه ای رشته معماری را فرا میگیرند اما از سال دوم به بعد دانشجویان فرصت ورود به حوزه های تخصصی تر را پیدا می کنند. بسته به موسسات و دانشگاه های گوناگون کانادا، این برنامه ها و گرایش ها متفاوت می باشند اما به طور کلی گرایش های مشترک عبارتند از: تکنولوژی معماری، مهندسی معماری، طراحی معماری، تاریخ معماری، طراحی داخلی، معماری منظره و برنامه ریزی شهری.

تکنولوژی معماری

گرایش تکنولوژی معماری به تکنولوژی هایی می پردازد که در کار معماری مورد استفاده معماران قرار می گیرند. متخصصان تکنولوژی معماری در حوزه IT خبره هستند و باید با نرم افزارهای متفاوت کامپیوتری بتوانند کار کنند و از این برنامه ها از جمله برنامه های طراحی سه بعدی، در کارهای معماری استفاده کنند.

مهندسی معماری

این گرایش یک گرایش تکنیکی و مهندسی است که تمرکز کمتری بر طراحی و هنر دارد و بیشتر با ریاضی و فیزیک سروکار دارد. دانشجویان مهندسی معماری در کانادا بیشتر با مسائلی همچون سیستم های نورپردازی، سیستم های گرمایش و سرمایش و سیستم های تهویه سروکار دارند و از این جهت می توان گفت که رشته مهندسی معماری نیز مانند مهندسی عمران بیشتر به جنبه های کاربردی محل زندگی انسان توجه می کند تا تا جنبه های زیبایی شناسی آن.

طراحی معماری

طراحان معماری بیشتر به جنبه های هنری و خلاقانه معماری می پردازند. تحصیل در این رشته مستلزم توانایی بالا در مهارت های طراحی و نقاشی هم بصورت دستی و هم از طریق نرم افزار می باشد. تحصیل دررشته طراحی معماری بیشتر به طور عملی و در استودیو ها می باشد و دانشجویان باید نمونه کار ها (پورتوفیلیو) و پروژه هایی را در طول ترم تهیه کنند.

 تاریخ معماری

علاقه مندان به تاریخ معماری به مطالعه زمینه های تاریخی وفرهنگی معماری می پردازند. در این رشته زمینه های فرهنگی و تاریخی و اجتماعی و سیاسی تاثیرگذار بر معماری را مطالعه می کنند و برخلاف سایر گرایش های معماری این گرایش بیشتر در قالب تئوری و درس محور می باشد.

طراحی داخلی

دانشجویان طراحی داخلی، محیط داخلی مکان های مختلف را طراحی می کنند. متخصصان این حوزه با مطالعه ابعاد مختلف فضا همچون رنگ، ماده، نور، شکل و فرم سعی می کنند که محیطی زیبا و همچنین کاربردی را طراحی کنند. در این رشته، طراحان باید اصول اولیه معماری را در کنار اصول زیباشناسی رعایت کنند.

معماری منظره

معماری منظر در واقع طراحی محیط مکان هایی است که دارای فضای باز هستند. مانند محیط پارک ها و فضا های خارج از منزل. در طراحی منظره نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد، تمرکز بر معماری پایدار است. دانشجویان این گرایش باید ازشرایط اجتماعی، جغرافیایی و اکوسیستم محیطی که میخواهند منظره آن را طراحی کنند اطلاع داشته باشند و همه این ملاحظات را در نظر بگیرند.

برنامه ریزی شهری

دانشجویان این رشته چگونگی طراحی محیط های شهری را فرا می گیرند که شامل جزئیاتی از جمله نحوه قرارگیری تابلو ها در خیابان تا نحوه درختکاری و ایجاد فضای سبز در شهرها می شود. دانشجویان این رشته علاوه بر معماری، برنامه ریزی هم یاد میگیرند و یک پل ارتباطی میان این دو حوزه یعنی معماری و برنامه ریزی برقرار می کنند.

اگرچه در ایران تفکیکی میان رشته های معماری در مقطع لیسانس وجود ندارد اما در کشور کانادا متقاضیان رشته معماری می توانند مدرک مهندسی معماری یا مدرک معماری را بگیرند و این دو رشته متمایز از یکدیگر هستند، تفاوت آن ها در این است که در رشته مهندسی معماری بیشتر به اصول مهندسی و کاربردی طراحی محیط پرداخته می شود اما در رشته معماری بیشتر ابعاد هنری طراحی محیط موردنظر قرار می گیرد، متقاضیان تحصیل در این رشته ها می توانند با مراجعه به سایت دانشگاه های مدنظر خود از برنامه های رشته معماری آگاه شوند. هزینه تحصیل دوره ی کامل لیسانس معماری در کانادا از 94.500 دلار کانادا تا 230.000 دلار کانادا متغیر است.

درامد معماران در کانادا

برترین دانشگاه های تحصیل در رشته معماری در کانادا

طبق رنک بندی جهانی سایت QS در سال 2021 ده دانشگاه کشور کانادا در دسته دانشگاه های برتر دنیا در رشته معماری قرار گرفته اند. به عنوان دانشجوی بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه ها متقاضیان باید پذیرش تحصیلی بگیرند. یکی از لازمه های گرفتن پذیرش تحصیلی در این دانشگاه ها داشتن مدرگ زبان انگلیسی یا بعضا فرانسوی می باشد، هر کدام از این دانشگاه ها حداقل نمره زبان و الزامات خاص خود را برای دادن پذیرش در نظر می گیرند. در جدول زیر می توانید به ترتیب رتبه جهانی این دانشگاه ها و هزینه تخمینی تحصیل در آن ها را ببینید: (هزینه های تحصیل ممکن است سالانه تغییر کند)

لازم به ذکر است که بعضی از دانشگاه های کانادا مانند دانشگاه های ایالت کبک یا مونترآل که زبان فرانسه زبان رسمی آن ها می باشد، برخی از رشته ها را تنها به زبان فرانسوی و یا ترکیبی از فرانسوی و انگلیسی ارائه می دهند. همچنین برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه اتاوا برای تحصیل به زبان فرانسوی کمک هزینه های تحصیلی در نظر گرفته اند که به کاهش هزینه های دانشجویان کمک می کند.

نام دانشگاه

محل دانشگاه

رنک جهانی دانشگاه

هزینه تحصیل مقطع کارشناسی (سالیانه)

حداقل نمره زبان موردقبول

دانشگاه تورنتو

تورنتو

 

17

57,000 – 59,320 $

IELTS 6.5

TOEFEL 100

دانشگاه بریتیش کلمبیا

ونکوور

20

41،857$

IELTS 6.5

TOEFEL 90

دانشگاه مک گیل مونترآل 33 27,390$

ELTS 6.5

TOEFEL 90

دانشگاه مونترئال

 

مونترآل 123 69,482$ سطح B2زبان فرانسه
دانشگاه آلبرتا ادمنتون 168 29,500$

ELTS 6.5

TOEFEL 90

دانشگاه کلگری کلگری 182 22,190$

ELTS 6

TOEFEL 70

دانشگاه یورک تورنتو 185 $30,263

ELTS 6.5

TOEFEL 83

دانشگاه کنکوردیا مونترآل 200 23,700$

ELTS 6.5

TOEFEL 75-89

دانشگا اتاوا اتاوا 213 $18,080

ELTS 6.5

TOEFEL 86

دانشگاه سایمون فریزر برنابی 220 29,400 $

ELTS 6.5

TOEFEL 88

بازار کار رشته معماری در کانادا

رشته معماری از جمله شغل های پردرآمد در کانادا محسوب می شود، حقوق پایه ی معماران در کانادا از 20.0 دلار تا 59.49 دلار در ساعت متغیر است. میانگین حقوق سالانه معماران در کانادا 154.000 دلار کانادا می باشد.علاوه بر این انتظار می رود که 78000 موقعیت شغلی جدید برای معماران تا سال 2026 ایجاد شود و 74000 متقاضی شغل در رشته معماری از جمله مهاجران نیز در همین زمان وارد بازار کار می شوند. در این صورت مشاهده می کنیم که تقاضا برای استخدام متخصصان در حوزه معماری از تعداد افراد جویای کار بیشتر می شود.همچنین نزدیک به پنجاه درصد معماران فعلی در کانادا در شرف بازنشستگی هستند که تضمینی برای متقاضیان شغل معماری در آینده می باشد.

شغل معمار با کد  NOC 2151 یکی از شغل های مورد نیاز در کشور کانادا تا سال 2028 اعلام شده است که در بسیاری از استان های کانادا فرصت های شغلی زیادی برای این رشته وجود دارد از جمله استان هایی مانند مانیتوبا، انتاریو، کبک و ساسکاچوان که فرصت های زیادی برای ساخت و ساز و حتی ترمیم ساختمان های قدیمی تر در این مکان ها وجود دارد.

معماران برای اینکه در کانادا به فعالیت های معماری بپردازند باید مجوز مربوطه را داشته باشند، لزوم داشتن مجوز فعالیت برای معماران از این جهت است که معماران درست مانند سایر مشاغل حساس جامعه مسئولیت سنگینی برای اقداماتی که انجام می دهند و تصمیماتی که می گیرند بر عهده دارند و افراد و جامعه باید اطمینان کسب کنند که فردی که خودش را معمار می نامد مهارت و اطلاعات کافی در مورد شغل خود را دارد. به همین علت در تمام کانادا معماران برای فعالیت باید مجوز مورد تایید انجمن های معماری استانی و فدرال را داشته باشند.

این مجوز ها هم تایید کننده مهارت و دانش تخصصی کافی معماران هستند و هم استانداردها و دستورالعمل هایی برای معماران ایجاد می کنند که کیفیت کار آن ها را ارتقا می دهد. همچنین هر استانی در کانادا یک دستورالعمل برای  معماران دارد که فعالیت معماران را قاعده مند می کند. این نکته نیز شایان ذکر است که استفاده از عنوان معمار برای افرادی که مجوز معماری در کانادا ندارند غیرقانونی است و پیگرد قانونی برای فرد متخلف در پی دارد.

مراحل گرفتن مجوز معماری در کانادا

 برای معمار شدن در کانادا باید سه مرحله را پشت سر بگذارید، تحصیل، کسب تجربه و موفقیت در آزمون. در مرحله اول که تحصیل در رشته معماری می باشد معماران متقاضی شغل در کانادا باید مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد معماری را از دانشگاه هایی که مدرک آن ها مورد تایید انجمن صدور مدرک معماران کانادایی (CABC)  می باشد دریافت کنند. راه دیگری که برای معمار شدن در کانادا وجود دارد گذراندن دوره های کارورزی تحت نظر موسسه سلطنتی معماری کانادا(RAIC)  می باشد این دوره ها برای افرادی است که مدارک خود را از دانشگاه های مورد تایید انجمن صدور مدرک معماران کانادایی نگرفتند.

پس از گذراندن دوره تحصیل یا دوره های کارورزی، برای کسب تجربه نیز فارغ التحصیلان معماری در کانادا باید دوره کارآموزی بگذرانند. برنامه ی کارآموزی معماران توسط انجمن معماران هر استان تعیین می شود. اگر متقاضیان برای ورود به برنامه کارآموزی پذیرفته شوند یک معمار سرپرست که مجوز معماری دارد به کار کارآموزان معماری نظارت خواهد کرد. این دوره کارآموزی معمولا سه سال به طول می انجامد.

پس از این دوره کارآموزی، متقاضیان باید یک آزمون بدهند که مرحله نهایی گرفتن مجوز معمار شدن است. معماران در کانادا می توانند هم در سطح استانی و هم در سطح فدرال مجوز فعالیت بگیرند. این آزمون که  ExAC نام دارد شامل چندین بخش از جمله برنامه نویسی، دروس تخصصی طراحی و مهندسی، اصول مذاکره و قرارداد نویسی و مدیریت پروژه می باشد. معماران در کانادا همچنین می توانند با شرکت در آزمون ARE که شورای ملی ایالات متحده آمریکا آن را برگزار می کند در تمام نقاط آمریکای شمالی حتی ایالات متحده آمریکا نیز به فعالیت در حوزه معماری بپردازند. این آزمون تنها به صورت کامپیوتری برگزار می شود.

فارغ التحصیلان رشته معماری می توانند در کانادا به عنوان مدیرپروژه، طراح، طراح داخلی و طراح منظره به فعالیت بپردازند، البته در صورتی که مجوز فعالیت در حوزه معماری را گرفته باشند. اما اگر مجوز هم نداشته باشند می توانند در مشاغل دیگری همچون طراحی صحنه، طراحی گرافیک و… مشغول به کار شوند.

ازمون EXAC برای دانشجویان رشته معماری در کانادا

شرایط مهاجرت معماران بین المللی به کانادا

با گرفتن مجوز از نهاد های صدور مجوز کانادایی و انجمن صدور مدرک معماری کانادا CABC) (، موسسه سلطنتی معماری کانادا از سال 2010 این اجازه را گرفت که مسیر مهاجرت برای معماران بین المللی را به کانادا هموار کند.

در همین جهت برنامه معماران خارجی متخصص (Broadly Experienced Foreign Architects ) برای ارزیابی معماران خارجی متقاضی کار در کانادا ایجاد شد که مهارت های متقاضیان را مورد سنجش قرار بدهد و در صورتی که مهارت کافی برای کار در کانادا را داشته باشند پذیرفته شوند. برای مهاجرت معماران از این طریق پس از اینکه صلاحیت آن ها و مدارکشان مورد تایید قرارگرفت، توسط موسسه سلطنتی معماری به مصاحبه دعوت می شوند.

البته متقاضیان مهاجرت به کانادا قبل از این مرحله باید امتیاز کافی برنامه ی اکسپرس انتری را برای ورود به کانادا کسب کنند و پس از پذیرفته شدن از طریق برنامه اکسپرس انتری در کانادا از طریق برنامه معماران خارجی متخصص، اقدام به ارزیابی دانش مهارت معماری خود کنند و مجوز فعالیت در این رشته را دریافت کنند.

به محض اینکه متقاضیان  از طریق برنامه معماران خارجی مجوز فعالیت در کانادا را کسب کنند می توانند در هر موقعیت شغلی در حوزه معماری در کانادا مشغول به کار شوند و کسب و کار خودشان را شروع کنند یا در یک مجموعه و یا شرکت معماری مشغول به کار شوند.