تحصیل در کانادا یکی از راه های مهاجرت به این کشور به شمار می رود و از همین رو بسیاری از افراد از این طریق اقدام به مهاجرت به کانادا می کنند. از طرف دیگر با توجه به اعتباری که یک مدرک تحصیلی در کشور کانادا به رزومه شما می بخشد می تواند چنین گفت که دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های کانادا شانس بسیار بالایی برای ورود به بازار کار در کشور خود و سایر نقاط جهان خواهند داشت. از آن جا که هدف بسیاری از علاقمندان به تحصیل ورود به بازار کار است، می توان تحصیل در کشور کانادا را کلید ورود به بازارهای کار جهانی خواند.

دانشگاه کنکوردیا (Concordia University) یکی از دانشگاه های کشور کانادا است که در شهر مونترئال در استان کبک واقع شده است و دانشجویان بین المللی فراوانی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که نشان از اهمیت این دانشگاه برای دانشجویان خارجی دارد. در این گفتار تلاش خواهیم کرد تا اطلاعات کافی در رابطه با شرایط تحصیل در این دانشگاه را در اختیار شما قرار دهیم تا در صورت تمایل به تحصیل در این دانشگاه بتوانید با آگاهی کامل در این رابطه تصمیم گیری کنید.

تاریخچه دانشگاه کنکوردیا در کانادا

هسته اولیه دانشگاه کنکوردیا را در کالج لویولا می توان جست که به عنوان بخش انگلیسی زبان کالج سنت ماری در سال 1848 افتتاح شد. کالج لویولا در سال 1896 به طور کامل استقلال خود را به دست آورد. این کالج در ابتدا در قسمت مرکزی شهر واقع شده بود اما سال 1900 به یک زمین در غرب شهر مونترئال منتقل شد. این کالج در سال 1916 نیز به سه ساختمانی که در حال حاضر در پردیس لویولا در این دانشگاه قرار دارند منتقل شد.

بخش دوم تاریخچه این دانشگاه به سال 1851 و دانشگاه سرجورج ویلیامز بر می گردد. این دانشگاه کلاس های عصرانه درس را برگزار می کرد و برنامه های آموزشی YMCA را ارائه می کرد. در سال 1926 این موسسه دوره های سطح دانشگاهی را ارائه کرد و در سال 1929 به یک کالج آموزشی تبدیل شد. در سال 1936 نیز اولین مدرک آموزشی را به فارغ التحصیلان و اساسنامه ای که کنکوردیا در حال حاضر تحت آن، مدارک و درجه ها را صادر می کند را اعطا کرد.

کنکوردیا در تاریخ خود رشد مداومی را در زمینه تعداد دانشجویان، اساتید، کارمندان و تحقیقات داشته است. در سال تحصیلی 2019-2020 تعداد ثبت نام ها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 46077 نفر بود که بیش از دو برابر زمان تاسیس است. از زمان ایجاد برنامه کانادا در سال 1997، برای حمایت از زیرساخت های تحقیقاتی در این کشور، دانشگاه کنکوردیا بیش از 35 میلیون دلار از بنیاد نوآوری در این کشور کمک هزینه دریافت کرده است.

در سال 2000، دولت کانادا در یک برنامه ریزی جامع برای تحقیقات 2000 کرسی تحقیقاتی را به اساتید و شخصیت های برجسته علمی اختصاص داد. دانشگاه کنکوردیا در سال 2004 تنها 3 صندلی را در اختیار داشت اما امروزه 28 صندلی در اختیار این دانشگاه قرار دارد.

معرفی شخصیت های مشهور تاریخ دانشگاه کنکوردیا

پس از بررسی تاریخچه دانشگاه کنکوردیا بهتر است اطلاعاتی در رابطه با فارغ التحصیلان این دانشگاه نیز به دست آورید. افرادی که پس از دوره تحصیل خود توانسته اند در حرفه خود به شخصیت های مهمی تبدیل شود و نام آن ها در تاریخ دانشگاه نیز ماندگار شده است. یکی از شخصیت های برجسته ای که در دانشگاه کنکوردیا تحصیل کرده است، ژینا کدی (Gina Parvaneh Cody) شهروند ایرانی کانادایی است که در این دانشگاه موفق  شده است تا به عنوان اولین زن در تاریخ دانشگاه مدرک دکترای مهندسی ساختمان را دریافت کند. او در سال 2018 مبلغ 15 میلیون دلار را به دانشگاه کنکوردیا اهدا کرد و به پاس تشکر از او، نام دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر را به مدرسه ژینا کدی تغییر دادند. این اولین بار در کشور کانادا بود که نام یک زن بر روی یک دانشکده مهندسی گذاشته شد.

شخصیت های علمی زیادی در این دانشگاه تحصیل کرده اند. برای مثال اندی چیو وانگ (Andy CheukChiu Kwan) اقتصاد دان چینی، پروفسور ونگ یوک شان (Wong Yuk-shan) رئیس دانشگاه هنگ کنگ، هنری مینتزبرگ (Henry Mintzberg) استاد دانشگاه در رشته مدیریت و بسیاری دیگر دوره آموزشی خود را در این دانشگاه به پایان برده اند. ساکوان برکویچ (Sacvan Bercovitch) استاد دانشگاه هاروارد نیز در این دانشگاه تحصیل کرده است.

رزی داگلاس (Rosie Douglas) نخست وزیر سابق دومینیکا، گردن اُکنور (Gordon O’Connor) وزیر دارایی، ریچارد پوند (Richard Pound) از مدیران آژانس ضد دوپینگ، گروگس وانیر (Georges Vanier)  یکی از فرمانداران کل سابق کانادا، الکس تایرل (Alex Tyrrell) رهبر حزب سبز کبک همگی بخشی از مشهورترین سیاست مداران تاریخ دانشگاه کنکوردیا هستند.

در حوزه رسانه و خبررسانی نیز شخصیت هایی همچون تد فن در هیدن (Todd van der Heyden)، جانی لی (Jeannie Lee)، هانا گارتنر (Hana Gartner)، دارن ابو غیدا (Dareen Abughaida) همگی در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

در حوزه هنر نیز نام های بسیار زیادی در این دانشگاه دیده می شود. برای مثال سارا نئوفلد (Sarah Neufeld) ویالونیست برجسته کانادایی، ملیسا آفدر مائر (Melissa Gaboriau Auf der Maur) موسیقدان، رنه بالکر (René Balcer) نویسنده و ویلیام آرنت (William Emerson Arnett) دیده می شود.

نگاهی به جایگاه علمی دانشگاه کنکوردیا

زمانی که قصد تحصیل در یک دانشگاه را دارید حتما به رزومه تحصیلی خود توجه داشته باشید. برای مثال اگر می خواهید در دانشگاه تراز اول تحصیل کنید، با معدل متوسط شانس بسیار کمی برای اخذ پذیرش در دانشگاه خواهید داشت اما در صورتی که معدل شما بالا باشد، در یک دانشگاه متوسط در اولویت اخذ پذیرش تحصیلی قرار خواهید گرفت. برای تحصیل در دانشگاه کنکوردیا نیز حتما به جایگاه این دانشگاه توجه داشته باشید و با توجه به همین موضوع درخواست خود برای تحصیل در این دانشگاه را تنظیم کنید.

دانشگاه کنکوردیا در جمع دانشگاه های ممتاز (ده دانشگاه برتر) کشور کانادا جایگاهی ندارد اما به عنوان یکی از دانشگاه های خوب این کشور به حساب می آید. در رده بندی های انجام شده توسط سازمان های ارزیاب در کشور کانادا می توان دریافت که این دانشگاه پذیرای دانشجویان برتر در رشته های مختلف تحصیلی است. به همین منظور حتما پیش از ثبت درخواست خود تلاش کنید تا با در اختیار داشتن نمره زبان مناسب و همچنین معدل مناسب با شرایط دانشگاه، شانس خود را برای پذیرش در این دانشگاه افزایش دهید.

در جدول زیر، جایگاه دانشگاه کنکوردیا در رنکینگ های مختلف دانشگاه های جهان ارائه شده است که می توانید آن ها را به تفکیک با یکدیگر مقایسه کنید.

جایگاه دانشگاه کنکوردیا در رنکینگ های مختلف دانشگاه های

در کنار همه این مسائل، همانطور که می بینید جایگاه دانشگاه کنکوردیا در رنکینگ های مختلف، متفاوت است از همین رو شاید در تصمیم گیری کمی دچار تردید شوید که جایگاه حقیقی این دانشگاه چگونه است. در نمودار زیر شرایط جایگاه کنکوردیا طی سالیان متوالی به نقل از QS مورد بررسی قرار گرفته است و شما نیز می توانید با بررسی آن دریابید که در سال های گذشته این دانشگاه از نظر علمی چه تغییراتی را به خود دیده است.

شرایط جایگاه کنکوردیا طی سالیان متوالی به نقل از QS

همانطور که از نمودار فوق مشخص است جایگاه عملی دانشگاه در سال 2012 بدترین وضعیت ممکن خود در دهه گذشته را داشته است به طوری که در جایگاه 501 جهان قرار گرفته بود. با این وجود با قرارگرفتن در یک نوار کاملا صعودی در سال 2015 به بهترین جایگاه خود رسید و جایگاه 411 را بدست آورد اما پس از آن دوره ای پر فراز و نشیب را سپری کرد و با قرار گرفتن در جایگاه 461 در سال 2016 مجدداً افتی نسبی پیدا کرد. بر اساس گزارش Qs این دانشگاه در سال 2021 در جایگاه 477 جهان قرار گرفته است و این مسئله افت جایگاه علمی این دانشگاه در سال های اخیر را نشان می دهد.

نگاهی به جایگاه علمی رشته های مختلف در دانشگاه کنکوردیا

یکی دیگر از مواردی که باید به صورت جدی مد نظر قرار دهید، شرایط علمی رشته های مختلف تحصیلی در یک دانشگاه است. چه بسا یک دانشگاه موفق شده باشد که یک جایگاه مناسب را در یک رشته به دست آورده باشد و در رشته ای دیگر بسیار ضعیف عمل کند. از آن جا که جایگاه علمی یک دانشگاه نشان دهنده متوسط عملکرد رشته های مختلف تحصیلی در آن دانشگاه است، می توان به خوبی دریافت که وجود چنین تفاوت هایی کاملا طبیعی است. در جدول زیر به بررسی رشته های مختلف ارائه شده  در دانشگاه کنکوردیا به نقل از QS خواهیم پرداخت.

نگاهی به جایگاه علمی رشته های مختلف در دانشگاه کنکوردیا

همانطور که مشاهده کردید، ضعف این دانشگاه در برخی از رشته های تحصیلی سبب شده است تا این دانشگاه نتواند جایگاه مناسبی را در کل به دست آورد. از جدول فوق چنان بر می آید که اگر قصد تحصیل در رشته ای همچون هنر و طراحی در دانشگاه کنکوردیا را دارید، باید رزومه ای بسیار قدرتمند در اختیار داشته باشید چرا که فارغ التحصیلان این رشته در دانشگاه کنکوردیا جز نخبگان جهان به شمار می روند و از همین روست که بسیاری از شخصیت های برجسته ای که مدرک تحصیلی خود را از این دانشگاه دریافت کرده اند هنرمندان مشهور هستند. با این وجود اخذ پذیرش در رشته پزشکی این دانشگاه به نسبت بسیاری از دانشگاه های جهان بسیار ساده تر است. در حقیقت زمانی که به جایگاه رشته های مختلف تحصیلی در یک دانشگاه توجه کنید، می توانید راهنمای بهتری برای اخذ پذیرش تحصیلی از آن دانشگاه داشته باشید.

نگاهی به دانشگاه کنکوردیا از دید آمار و ارقام

در سال تحصیلی 2019/2020، 36473 دانشجو در مقطع کارشناسی و 9604 دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه کنکوردیا مشغول به تحصیل بودند که این نیز امری طبیعی در تمام دانشگاه های کشور کانادا است که تعداد دانشجویان در مقطع کارشناسی به صورت چشمگیری بیش تر از دانشجویان سایر مقاطع باشد. علاوه بر این 46077 دانشجو، 4812 دانشجو در مقاطع آموزشی که به آن ها مدرک تحصیلی معتبر دانشگاهی تعلق نمی گیرد نیز مشغول تحصیل هستند.

از میان دانشجویان دانشگاه کنکوردیا، 32260 نفر، ساکنین استان کبک هستند و 10024 نفر که 21.8% از دانشجویان را تشکیل می دهند، دانشجویان بین المللی هستند که نشان از حسن توجه آنان به این دانشگاه است. تنها 3793 دانشجو از سایر استان های کانادا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، رشته های هنر و علوم پایه در دانشگاه کنکوردیا جایگاه علمی بسیار مناسبی را به خود اختصاص داده اند و از همین رو بیش ترین دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه را دانشجویان همین دانشکده تشکیل داده اند. 19037 نفر معادل 41.3% از دانشجویان در این رشته مشغول به تحصیل هستند. مدرسه مهندسی ژینا کدی نیز 10460 نفر دانشجو را در خود جای داده است و مدرسه اقتصاد جان ملسون نیز 9278 دانشجو دارد.

شرایط برای دانشجویان بین المللی اما متفاوت است. در جدول زیر می توانید اطلاعات بیشتری در خصوص ثبت نام دانشجویان بین المللی در دانشکده های مختلف دانشگاه کنکوردیا بدست آورید.

ثبت نام دانشجویان بین المللی در دانشکده های مختلف دانشگاه کنکوردیا

جامعه ایرانی دانشگاه کنکوردیا نیز یکی از جوامع پرجمعیت است. 15.5% از دانشجویان بین المللی دانشگاه کنکوردیا هندی هستند و 15.2% چینی و ایرانیان نیز 12.2% از جمعیت دانشجویان بین المللی این دانشگاه را تشکیل داده اند. جوامع بزرگ دیگر به ترتیب اهل فرانسه، آمریکا، سوریه، مصر و لبنان هستند.

در مقطع کارشناسی، 18890 زن مشغول به تحصیل هستند و 17583 مرد نیز در این دانشگاه تحصیل می کنند. شرایط در مقطع تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه اما متفاوت است به گونه ای که 4257 زن و 5347 مرد در حال تحصیل در این دانشگاه هستند. بیشترین تمایل به تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز در مدرسه مهندسی ژینا کدی است.

در حال حاضر 6639 نفر نیز در دانشگاه کنکوردیا مشغول به کار هستند. 1089 نیروی تمام وقت آموزشی و 1330 نیروی نیمه وقت آموزشی مسئولیت تدریس به دانشجویان را بر عهده دارند. از طرفی 2139 نیرو به عنوان دستیار تحقیق و آموزش نیز در این دانشگاه مشغول به کار هستند. علاوه بر نیروی آموزشی 1588 نفر نیز با قرارداد تمام وقت به عنوان پرسنل دانشگاه مشغول به کار هستند و 493 نیروی قراردادی نیز در این دانشگاه فعالیت می کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه کنکوردیا

یکی از موارد بسیار مهمی که باید برای تحصیل در دانشگاه کنکوردیا به آن توجه داشته باشید، هزینه های تحصیل شما در این دانشگاه است. یکی از نکات مثبت درباره این دانشگاه آن است که به سهولت محاسبه شهریه دانشگاهی را در اختیار شما قرار داده است تا بتوانید هزینه های دقیق آموزش خود در این دانشگاه را برآورد کنید. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه کنکوردیا را دارند، باید در نظر داشته باشند که هزینه تحصیل آن ها شامل شهریه دانشگاه، هزینه های اجباری و همچنین بیمه سلامت می شود. هزینه مربوط به بیمه دانشجویی در کانادا در ابتدای هر سال تحصیلی از دانشجویان دریافت می شود و سایر هزینه ها در ترم ها مختلف دریافت می گردد.

در نظر داشته باشید که دانشجویان برای هر ترم تحصیلی خود در کنکوردیا حداقل 12 واحد درسی را اخذ می کنند. ما به طور متوسط 15 واحد درسی در برای محاسبه در نظر گرفته ایم. توجه داشته باشید که تمامی هزینه هایی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد مربوط به دانشجویان بین المللی در دانشگاه کنکوردیا است.

برای اینکه بتوانید در دانشکده هنر و علوم این دانشگاه در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، در ترم پاییز به 13694.52$ دلار کانادا نیاز خواهید داشت. البته شهریه دانشجویان علوم سیاسی 13718.52$ دلار کانادا خواهد بود. شهریه ترم زمستان نیز 12518.52$ دلار کانادا در نظر گرفته شده است که دانشجویان علوم سیاسی باید 24$ دلار کانادا بیشتر هزینه کنند.

تمامی دانشجویان مقطع کارشناسی در رشته های مهندسی شهریه ای معادل 14994.12$ دلار کانادا را در ترم پاییز پرداخت می کنند و شهریه ترم زمستانه این دانشجویان 13818.12$ دلار کانادا خواهد بود. در رشته هنر های زیبا نیز شهریه نیم سال اول تحصیلی 13733.52$ دلار کانادا و شهریه نیم سال دوم 12557.52$ دلار کانادا اعلام شده است.

دانشجویان در مقطع کارشناسی در مدرسه اقتصاد باید شهریه های بیشتری پرداخت کنند. شهریه ترم پاییز در این دانشگاه 16246.62$ و در ترم زمستان 15070.62$ دلار کانادا در نظر گرفته شده است که بیش از سایر رشته های تحصیلی در این دانشگاه است.

در جدول زیر می توانید شهریه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با پایان نامه و بدون پایان نامه برای 60 واحد آموزشی را مشاهده کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه کنکوردیا

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه کنکوردیا نیز تقریبا مشابه با شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه است. هزینه کل تحصیل در دانشکده هنر و علوم پایه 55375.32$ دلار کانادا تعیین شده است. در دانشکده مهندسی این دانشگاه نیز این هزینه 55505.32$ دلار کانادا در نظر گرفته شده است. دانشکده هنرهای زیبا نیز شهریه ای معادل 55375.32$ دلار کانادا را برای شهریه کل این دوره تعیین کرده است و دانشکده اقتصاد نیز 55784.32$ تعیین شده است. توجه داشته باشید که این شهریه را معمولا در 3 تا 4 سال باید پرداخت کنید ضمن آن که امکان استفاده از کمک هزینه های آموزشی نیز در این مقطع بسیار زیاد است.

به طور کلی تحصیل در دانشگاه کنکوردیا برای بسیاری از افراد می تواند گزینه ای مناسب برای ورود به بازار کار به حساب آید. با توجه به اینکه درصد قابل توجهی از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی شکل داده است، می توان چنین تصور کرد که تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان خارجی امکان پذیر است. جمعیت بالای ایرانیان این دانشگاه نیز اقبال عمومی به آن را نشان می دهد. در صورتی که تمایل به تحصیل در کشور کانادا دارید، حتما پیش از انجام هرگونه اقدام، با مشاورین ما در ارتباط باشید تا بتوانند در مسیر مهاجرت به کانادا شما را یاری کنند.