قرعه کشی اکسپرس اینتری کانادا

قرعه‌کشی اکسپرس اینتری کانادا معمولا هر دو هفته یک بار انجام می‌شود. روش انجام این قرعه‌کشی به این شکل است که اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) متقاضیان را از استخر اکسپرس اینتری انتخاب می‌کند و پس از انجام قرعه کشی آن‌ها را دعوت می‌کند تا برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

در همین راستا، در این مطلب، با سازوکار قرعه‌کشی اکسپرس اینتری کانادا آشنا می‌شویم، نتایج آخرین دوره‌های آن در سال ۲۰۲۳ را بررسی می‌کنیم، کم‌ترین و بیشترین امتیازی که در سال‌های اخیر در این قرعه کشی به دست آمده را ارزیابی می‌کنیم و با برنامه کانادا در سال‌های آینده برای این قرعه کشی آشنا می‌شویم. پس لطفا تا انتهای این مطلب با ما در کاناداپاس همراه بمانید.

آشنایی کلی با سیستم اکسپرس اینتری کانادا

اکسپری اینتری کانادا یک روش یا برنامه مهاجرتی نیست؛ بلکه سیستمی است که توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) برای انتخاب متقاضیان جهت مهاجرت به کانادا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم، متقاضیان را بر اساس برنامه‌های مهاجرت اقتصادی زیر انتخاب می‌کند:

اکسپرس اینتری برای ارزیابی متقاضیان از یک سیستم امتیازدهی استفاده می‌کند. هدف اصلی این سیستم شناسایی متقاضیانی است که پس از مهاجرت به کانادا بیشترین شانس موفقیت را دارند. حداکثر امتیاز قابل دریافت ۱۲۰۰ امتیاز است. برای امتیازدهی، شرایط متقاضی اصلی و همسر وی (در صورت وجود) ارزیابی می‌شود. فاکتورهای امتیازدهی شامل موارد مختلفی از جمله سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان، سابقه کار (هم در کانادا و هم خارج از کانادا)، قابل انتقال بودن مهارت‌ها، طبیق پذیری و… هستند.

قرعه‌کشی اکسپری اینتری چگونه کار می‌کند؟

متقاضیان می‌توانند از طریق برنامه‌های فدرال مختلف مشخصات فردی و یکسری از اطلاعات خود را در سیستم اکسپرس اینتری ثبت کنند و وارد استخر آن شوند. معمولا هر دو هفته یک بار، بین افرادی که بیشترین امتیاز را در استخر اکسپرس اینتری دارند، یک قرعه کشی انجام می‌شود که در طی آن، به افراد برگزیده دعوتنامه اپلای (ITA) داده می‌شود.

این افراد با دریافت ITA می‌توانند برای دریافت اقامت دائم کانادا درخواست دهند. توصیه مشاوران کاناداپاس این است که پس از ورود به استخر اکسپرس اینتری، از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی یا جاب‌آفر بگیرید تا شانس بیشتری برای دریافت دعوتنامه اپلای (ITA) و در پی آن، اقامت دائم کانادا داشته باشید.

با وجود اینکه جاب آفر کانادا مزایای زیادی برای متقاضیان دارد، اما داشتن آن اجباری نیست. این افراد می‌توانند با کسب حداکثر امتیاز از فاکتورهای دیگر، نبود جاب‌آفر را جبران کنند. با این حال به طور کلی، تجربه کارشناسان موسسه کاناداپاس نشان می‌دهد افرادی که جاب‌آفر یا نامزدی استانی دارند، بیشترین شانس دریافت اقامت دائم از طریق اکسپرس اینتری را به دست می‌آورند.

مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس و شرکت شتاب دهنده بیزینس و استارت آپ i3 capital با مدیریت مهیار حلاج‌ پور٬ عضو سازمان (NACO (National Angel Capital Organization ٬ مشاور رسمی (RCIC) یا اصطلاحا وکیل مهاجرت به کانادا با سال ها تجربه در هدایت و حمایت صد ها تجارت نوپا٬ استارت آپ و همکاری با شرکت های معظم بین المللی از ابتدا تا انتهای مسیر موفقیت شما در کانادا در کنار شماست.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

برنامه کانادا برای قرعه کشی اکسپرس اینتری

برنامه کانادا این است که تا سال ۲۰۲۵ برای ۱.۵ میلیون متقاضی اکسپری اینتری دعوتنامه صادر کند. در جدول زیر می‌توانید جزئیات برنامه دولت کانادا در سال‌های پیش رو برای اکسپری اینتری را مشاهده کنید:

نام برنامهسال ۲۰۲۳سال ۲۰۲۴سال ۲۰۲۵
اکسپری اینتری۸۲۸۸۰ نفر۱۰۹۰۲۰ نفر۱۱۴۰۰۰ نفر

آخرین قرعه کشی اکسپری اینتری کانادا در سال ۲۰۲۳

تا زمان نگارش این مطلب، در سال ۲۰۲۳ بیش از ۹۵ هزار دعوتنامه صادر شده و آخرین دوره قرعه‌کشی اکسپرس اینتری در تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳ انجام شد که جزئیات آن را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید:

 • شماره قرعه کشی: ۲۷۱
 • تاریخ و ساعت انجام قرعه کشی: ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳ در ساعت ۱۳:۲۸ به وقت UTC
 • نوع قرعه کشی: مشاغل حوزه بهداشت و درمان
 • تعداد دعوتنامه‌های صادر شده: ۳۶۰۰ دعوتنامه
 • کم‌ترین امتیاز دعوت شده: ۴۳۱ امتیاز

کم‌ترین و بیشترین امتیاز قرعه‌کشی اکسپرس اینتری کانادا در سال‌های اخیر

در جدول زیر می‌توانید کم‌ترین و بیشترین امتیازی که در قرعه کشی سال‌های اخیر اکسپرس اینتری به دست آمده است را مشاهده کنید:

سالسال ۲۰۲۳سال ۲۰۲۲سال ۲۰۲۱سال ۲۰۲۰
کم‌ترین امتیاز۴۸۱ امتیاز۴۹۱ امتیاز۷۵ امتیاز۴۳۱ امتیاز
بیشترین امتیاز۵۱۱ امتیاز۵۵۷ امتیاز۴۶۲ امتیاز۴۷۸ امتیاز

قرعه‌کشی‌های اکسپرس اینتری کانادا در سال ۲۰۲۳

تا زمانی که این مطلب در حال نگارش است، ۳۵ قرعه کشی اکسپرس اینتری در سال ۲۰۲۳ انجام شده که در جدول زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری درمورد آن‌ها به دست بیاورید.

شماره قرعه کشیتاریخ قرعه کشیتعداد دعوتنامه‌های صادر شدهکم‌ترین امتیاز دعوت شده
۲۷۱ (مشاغل حوزه بهداشت و درمان)۲۶ اکتبر۳۶۰۰ نفر۴۳۱ امتیاز
۲۷۰ (متقاضیان فرانسوی زبان)۲۵ اکتبر۳۰۰ نفر۴۸۶ امتیاز
۲۶۹ (برنامه نامزدی استانی)۲۴ اکتبر۱۵۴۸ نفر۷۷۶ امتیاز
۲۶۸ (همه متقاضیان)۱۰ اکتبر۳۷۲۵ نفر۵۰۰ امتیاز
۲۶۷ (مشاغل حوزه کشاورزی)۲۸ سپتامبر۶۰۰ نفر۳۵۴ امتیاز
۲۷۶ (متقاضیان فرانسوی زبان)۲۷ سپتامبر۵۰۰ نفر۴۷۲ امتیاز
۲۶۵ (همه متقاضیان)۲۶ سپتامبر ۳۰۰۰ نفر۵۰۴ امتیاز
۲۶۴ (مشاغل حوزه حمل و نقل)۲۰ سپتامبر۱۰۰۰ نفر۴۳۵ امتیاز
۲۶۳ (همه متقاضیان)۱۹ سپتامبر۳۲۰۰ نفر۵۳۱ امتیاز
۲۶۲ (همه متقاضیان)۱۵ آگوست۴۳۰۰ نفر۴۹۶ امتیاز
۲۶۱ (حوزه تجارت)۳ آگوست۱۵۰۰ نفر۳۸۸ امتیاز
۲۶۰ (متقاضیان فرانسوی زبان)۲ آگوست۸۰۰ نفر۴۳۵ امتیاز
۲۵۹ (همه متقاضیان)۱ آگوست۲۰۰۰ نفر۵۱۷ امتیاز
۲۵۸ (متقاضیان فرانسوی زبان)۱۲ جولای۳۸۰۰ نفر۳۷۵ امتیاز
۲۵۷ (همه متقاضیان)۱۱ جولای۸۰۰ نفر۵۰۵ امتیاز
۲۵۶ (متقاضیان فرانسوی زبان)۷ جولای۲۳۰۰ نفر۴۳۹ امتیاز
۲۵۵ (مشاغل حوزه بهداشت و درمان)۶ جولای۱۵۰۰ نفر۴۶۳ امتیاز
۲۵۴ (مشاغل STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی))۵ جولای۵۰۰ نفر۴۸۶ امتیاز
۲۵۳ (همه متقاضیان)۴ جولای۷۰۰ نفر۵۱۱ امتیاز
۲۵۲ (مشاغل حوزه بهداشت و درمان)۲۸ ژوئن۵۰۰ نفر۴۷۶ امتیاز
۲۵۱ (همه متقاضیان)۲۷ ژوئن۴۳۰۰ نفر۴۸۶ امتیاز
۲۵۰ (همه متقاضیان)۸ ژوئن۴۸۰۰ نفر۴۸۶ امتیاز
۲۴۹ (همه متقاضیان)۲۴ می۴۸۰۰ نفر۴۸۸ امتیاز
۲۴۸ (برنامه نامزدی استانی)۱۰ می۵۸۹ نفر۶۹۱ امتیاز
۲۴۷ (همه متقاضیان)۲۶ آوریل۳۵۰۰ نفر۴۸۳ امتیاز
۲۴۶ (همه متقاضیان)۱۲ آوریل۳۵۰۰ نفر۴۸۶ امتیاز
۲۴۵ (همه متقاضیان)۲۹ مارس۷۰۰۰ نفر۴۸۱ امتیاز
۲۴۴ (همه متقاضیان)۲۳ مارس۷۰۰۰ نفر۴۸۴ امتیاز
۲۴۳ (همه متقاضیان)۱۵ مارس۷۰۰۰ نفر۴۹۰ امتیاز
۲۴۲ (برنامه نامزدی استانی)۱ مارس۶۶۷ نفر۷۴۸ امتیاز
۲۴۱ (برنامه نامزدی استانی)۱۵ فوریه۶۹۹ نفر۷۹۱ امتیاز
۲۴۰ (نیروی کار ماهر فدرال)۲ فوریه۳۳۰۰ نفر۴۸۹ امتیاز
۲۳۹ (برنامه نامزدی استانی)۱ فوریه۸۹۳ نفر۷۳۳ امتیاز
۲۳۸ (همه برنامه‌ها)۱۸ ژانویه۵۵۰۰ نفر۴۹۰ امتیاز
۲۳۷ (همه برنامه‌ها)۱۱ ژانویه۵۵۰۰ نفر۵۰۷ امتیاز

انواع قرعه‌کشی اکسپرس اینتری کانادا

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) در طول سال انواع مختلفی قرعه‌کشی انجام می‌دهد که در ادامه، با هر یک از آن‌ها آشنا می‌شویم:

۱.قرعه‌کشی‌های عادی

در این نوع قرعه‌کشی‌ها، اداره مهاجرت کانادا از متقاضیان حاضر در استخر اکسپرس اینتری که بیشترین امتیازها را دارند، دعوت می‌کند و قرعه‌کشی را بین آن‌ها انجام می‌دهد. افراد حاضر در این قرعه‌کشی، باید شرایط موردنیاز یکی از برنامه‌های مهاجرتی اکسپرس اینتری (Federal Skilled Worker، Federal Skilled Trades یا Canadian Experience Class) را در اختیار داشته باشند.

۲.قرعه‌کشی‌های مختص به یک برنامه مهاجرتی

در این نوع قرعه‌کشی‌ها، اداره مهاجرت کانادا از متقاضیان برتری که شرایط مورد نیاز یکی از برنامه‌های استانی مرتبط با سیستم اکسپرس اینتری (نظیر برنامه استانی آلبرتا یا AAIP) را دارند دعوت می‌کند.

۳.قرعه‌کشی‌های مختص به یک گروه شغلی

این نوع قرعه‌کشی‌ها، بین متقاضیان برخی از گروه‌های شغلی (نظیر مشاغل حوزه بهداشت و درمان، حوزه تجارت، حوزه کشاورزی و…) که بیشترین امتیاز را در استخر اکسپرس اینتری دارند انجام می‌شود تا نیازهای اقتصادی و بازار کار کانادا را برطرف کنند.

دسته‌بندی‌های قرعه‌کشی اکسپرس اینتری کانادا

همانطور که اشاره کردیم، برخی از قرعه‌کشی‌های اکسپرس اینتری کانادا بین متخصصین انجام می‌شود که به گروه‌های شغلی مختلف دسته‌بندی شده‌اند. در این بخش قصد داریم این مشاغل دسته‌بندی شده که بین آن‌ها قرعه‌کشی اکسپرس اینتری انجام می‌شود را به شما معرفی کنیم.

 • متقاضیان فرانسوی زبان
 • مشاغل حوزه بهداشت و درمان
 • مشاغل STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی)
 • مشاغل حوزه تجارت
 • مشاغل حوزه حمل و نقل
 • مشاغل حوزه کشاورزی

برخی از دسته‌بندی‌های فوق، جدید هستند و برخی از دسته‌بندی‌ها قبلا نیز وجود داشته‌اند. این دسته‌بندی‌ها بر اساس نیازهای بازار کار کانادا و مشورت با شرکای مختلف، سهامداران، دولت‌های استانی و منطقه‌ای انتخاب شدند.

تعداد افراد حاضر در استخر اکسپرس اینتری کانادا

جدول زیر تعداد افرادی که در حال حاضر در استخر اکسپرس اینتری کانادا حضور دارند را به همراه محدوده امتیاز آن‌ها نشان می‌دهد.

محدوده امتیازتعداد متقاضیان
۶۰۱ تا ۱۲۰۰۱۲۱۰ نفر
۵۰۱ تا ۶۰۰۲۲۳۷ نفر
۴۵۱ تا ۵۰۰۵۹۶۷۴ نفر
۴۹۱ تا ۵۰۰۴۵۰۸ نفر
۴۸۱ تا ۴۹۰۹۱۲۱ نفر
۴۷۱ تا ۴۸۰۱۸۷۹۴ نفر
۴۶۱ تا ۴۷۰۱۵۰۱۶ نفر
۴۵۱ تا ۴۶۰۱۲۲۳۵ نفر
۴۰۱ تا ۴۵۰۵۴۱۶۲ نفر
۴۴۱ تا ۴۵۰۱۱۱۶۳ نفر
۴۳۱ تا ۴۴۰۱۱۵۸۰ نفر
۴۲۱ تا ۴۳۰۹۸۴۴ نفر
۴۱۱ تا ۴۲۰۱۰۴۸۴ نفر
۴۰۱ تا ۴۱۰۱۱۰۹۱ نفر
۳۵۱ تا ۴۰۰۶۰۰۷۸ نفر
۳۰۱ تا ۳۵۰۳۰۹۹۶ نفر
۰ تا ۳۰۰۵۲۳۵ نفر
مجموع نفرات۲۱۳۵۹۲ نفر

کلام آخر

اکسپرس اینتری یک سیستم امتیازمحور است که متقاضیان را بر اساس معیارهای مختلف ارزیابی می‌کند. در این مطلب، یک آشنایی کلی با سیستم قرعه‌کشی اکسپرس اینتری کانادا پیدا کردیم، توضیح دادیم که چگونه کار می‌کند، کم‌ترین و بیشترین امتیاز آن در سال‌های اخیر را بررسی و یک توضیح کلی هم درمورد برنامه کانادا برای آن در سال‌های آینده ارائه کردیم.

طبق این توضیحات، کانادا قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱.۵ میلیون نفر را به این کشور دعوت کند و با انجام قرعه کشی‌های منظم با فاصله تقریبا دو هفته یک بار، در حال تحقق این هدف است. اگر شما هم قصد دارید از طریق سیستم اکسپرس اینتری به کانادا مهاجرت کنید، می‌توانید با کارشناسان مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس مشورت کنید تا هر اطلاعاتی که در این رابطه نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا

سوالات متداول قرعه‌کشی اکسپرس اینتری کانادا

قرعه کشی اکسپری اینتری چه مواقعی انجام می‌شود؟

قرعه کشی اکسپرس اینتری معمولا هر دو هفته یک بار انجام می‌شود. دلیل پشت سر هم بودن برخی از قرعه کشی‌ها این است که در هر دوره ممکن است قرعه کشی بین گروه‌های شغلی خاصی انجام شود. قرعه کشی‌هایی که همه گروه‌های شغلی با هم در قرعه کشی شرکت داده شوند، معمولا هر دو هفته یک بار انجام می‌شوند.

حداقل امتیاز موردنیاز برای ورود به قرعه کشی اکسپرس اینتری چند است؟

حداقل امتیاز، در هر دوره قرعه کشی متفاوت است و مقدار ثابت و دقیقی نیست. اما معمولا افرادی که ۴۸۱ تا ۵۰۰ امتیاز دارند، شانس بیشتری برای ورود به قرعه کشی دارند. در هر دوره، حداقل امتیاز بر اساس عوامل مختلف از جمله شرایط اقتصادی کانادا، نیازهای بازار کار و اهداف مهاجرتی این کشور تعیین می‌شود.

چطور می‌توان شانس خود را برای ورود به قرعه کشی اکسپرس اینتری کانادا افزایش داد؟

یکی از بهترین راه‌های افزایش شانس ورود به قرعه کشی اکسپرس اینتری کانادا که در امتیاز افراد نیز تاثیر قابل توجهی دارد، دریافت جاب آفر یا پیشنهاد شغلی است. این فاکتور به تنهایی، ۵۰ یا ۲۰۰ امتیاز به مجموع امتیازات متقاضیان اضافه می‌کند. اگر جاب آفر برای مشاغل عادی (NOC TEER صفر، یک، دو و سه) دریافت شده باشد ۵۰ امتیاز و اگر برای مشاغل مدیریتی باشد ۱۰۰ امتیاز به همراه دارد.

کم‌ترین امتیاز اکسپرس اینتری که موفق به دریافت دعوتنامه شده چند است؟

کم‌ترین امتیاز در استخر اکسپرس اینتری در سال ۲۰۲۳ که دعوتنامه دریافت کرده ۴۸۱ امتیاز است (بدون در نظر گرفتن دسته بندی شغلی خاصی).

آیا کسب ۴۸۰ امتیاز برای دریافت دعوتنامه اپلای کافی است؟

طبق نتایج قرعه کشی‌های سال ۲۰۲۳، کم‌ترین امتیازی که دعوتنامه گرفته، ۴۸۱ امتیاز است. احتمال اینکه حدنصاب قرعه کشی اکسپرس اینتری در سال ۲۰۲۳ به ۴۸۰ و کم‌تر از آن برسد بسیار کم است. پس عملا با ۴۸۰ امتیاز، شانس زیادی ندارید. باید شرایط خود را بهبود دهید تا امتیاز بالاتری کسب کنید.

فهرست مطالب

سوالات متداول

در اینجا سوالات متداول را خواهید یافت. می توانید نتیجه را بر اساس بازاری که به صفحه سؤالات متداول علاقه دارید فیلتر کنید.

مهاجرت را با ما آسان کنید

مجموعه کاناداپاس به همراه وکلا و متخصصین مجرب، می‌تواند به شما در تحقق مهاجرت به کانادا کمک کند. با پر کردن فرم ارزیابی رایگان، اولین قدم در این مسیر را بردارید.