یکی از مهم ترین مسائلی که پیش از مهاجرت باید به آن توجه ویژه ای داشت، شرایط حمل و نقل عمومی در کشور مقصد است. دلیل اصلی اهمیت این موضوع آن است که معمولا افراد پس از ورود به کشور مقصد، اجازه رانندگی نخواهند داشت پس بنابر این باید از حمل و نقل عمومی استفاده کنند. کشور کانادا یکی از کشور های پیشرفته در جهان است و بدیهی است که سیستم حمل و نقل عمومی به عنوان یکی از فاکتور های توسعه، در سطح خوبی قرار داشته باشد.

ساکنان کانادایی امکان استفاده از تاکسی، اتوبوس، مترو، تراموا و بسیاری دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی را در اختیار دارند و با توجه به موقعیت جغرافیایی خود می توانند از هر یک از آن ها استفاده کنند. حمل و نقل عمومی یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان خارجی در کانادا است اگرچه بسیاری از افراد در خوابگاه های دانشجویی سکونت دارند، برخی نیز از این مهم بی بهره اند و باید از سیستم های حمل و نقل عمومی استفاده کنند تا خود را به دانشگاه برسانند و این مسئله مکان یابی محل سکونت آن ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در ادامه این مقاله تلاش خواهیم کرد تا برخی از مهم ترین راه های حمل و نقل عمومی و شرایط کلی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

حمل و نقل دانشجویان در کانادا

پیش تر اشاره کردیم که یکی از مهم ترین دلایل بررسی شرایط حمل و نقل عمومی در کشور کانادا آن است که افرادی که از طریق ویزای تحصیلی کانادا در طول دوره تحصیل خود به شدت به این موضوع نیاز پیدا خواهند کرد. با توجه به این موضوع که دانشجویان نمی توانند به صورت عادی و مانند سایر شهروندان به کار مشغول شوند، دولت ها محلی با ارائه تخفیفاتی به دانشجویان، به آن ها کمک می کنند تا هزینه کم تری را برای حمل و نقل عمومی پرداخت کنند. البته امکان استفاده از این تخفیفات زمانی فراهم می شود که دانشجویان کارت های دانشجویی خاص داشته باشند.

بسیاری از دانشجویان اما به منظور کاهش هزینه های خود در بحث حمل و نقل عمومی، اقدام به خرید دوچرخه می کنند. با این وجود توصیه می شود که پیش از هر چیز قوانین مربوط به رانندگی در کانادا را بیاموزید. همچنین باید یک نقشه راهنما نیز برای خود تهیه کنید که معمولا دولت های محلی آن را از طریق کیوسک های راهنمایی و یا وب سایت های رسمی بدست آورد. فروشگاه های محلی مربوط به دوچرخه نیز می توانند این خدمات را در اختیار قرار دهند.

یکی از مهم ترین مسائلی که قبل از  مهاجرت به کانادا باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید، شرایط حمل و نقل عمومی در آن کشور می‌باشد.

هزینه مربوط به حمل و نقل عمومی در کانادا

بدون تردید یکی از مباحثی که در رابطه با حمل و نقل عمومی باید مورد توجه قرار گیرد، هزینه هایی است که هر فرد باید در این رابطه پرداخت کند. به گزارش سایت Numbeo به عنوان یک منبع معتبر، حمل و نقل عمومی به طور متوسط 9.8% از هزینه های زندگی شهروندان کانادایی را شامل می شود. به طور کلی، به طور میانگین هزینه یک بلیت یک طرفه برای استفاده از حمل و نقل عمومی، به طور متوسط  3.25$ دلار کانادا است.

افرادی که به صورت مداوم از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، معمولا از بلیت های ماهیانه استفاده می کنند که به طور متوسط 95$ دلار کانادا هزینه دارد و تقریبا معادل هزینه خرید 29 بلیت یک طرفه است. هزینه درخواست تاکسی در ترافیک عادی، تقریبا 4$ دلار کانادا است و هزینه هر کیلومتر مسافت طی شده نیز حدود 2$ دلار کانادا اعلام شده است. در ادامه به بررسی هزینه های اعلام شده در شهر های مهم کانادا خواهیم پرداخت. در جدول زیر، هزینه های مربوط به حمل و نقل عمومی در برخی از شناخته شده ترین شهرهای کانادا به دلار کانادا و به صورت متوسط بیان شده اند.

درآمد اوبر در کانادا

معرفی سیستم حمل و نقل عمومی در کانادا

همه شهر های بزرگ و بسیاری از شهر های کوچک در کشور کانادا، حداقل یک یا دو سیستم حمل و نقل عمومی را دارا هستند که عبارتند از:

 • اتوبوس
 • قطار
 • مترو
 • قطار سبک شهری
 • تراموا

اگر قصد استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در کانادا را دارید، بهتر است پیش از این که محل زندگی خود را انتخاب کنید، به راه های استفاده از این شبکه پیشرفته فکر کنید. اتوبوس معمولا بیش تر مورد توجه شهروندان کانادایی برای حمل و نقل درون شهری قرار می گیرد با این حال در بسیاری از شهر های کانادا چندین روش استفاده از حمل و نقل عمومی وجود دارد به طوری که افراد به راحتی می توانند نحوه جابجایی خود در شهر  در یک مسیر مشخص را تغییر دهند.

برای این که بتوانید از حمل و نقل عمومی در کانادا استفاده کنید، حتما باید یک بلیت یا گذرنامه حمل و نقل داشته باشید. این گذرنامه ها به شما کمک خواهد کرد تا به صورت نا محدود از شبکه حمل و نقل عمومی در کشور کانادا استفاده کنید اما دارای محدودیت های زمانی است (برای مثال یک ماه یا بیش تر). استفاده از این گذرنامه ها، همان طور که پیش تر گفته شد، معمولا برای افرادی که به طور مداوم از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، ارزان تر از خرید بلیت برای هر سفر است.

بلیت های حمل و نقل عمومی را در بیش تر شهرهای کانادا می توان از مکان های زیر تهیه کنید:

 • از راننده اتوبوس (به شرط این که مبلغ دقیق را به صورت نقد بپردازید)
 • ایستگاه های اصلی حمل و نقل
 • فروشگاه های زنجیره ای

بدیهی است که هنگام ورود به کشور کانادا و یا یک شهر جدید نتوانید اطلاعات کاملی در خصوص سیستم حمل و نقل عمومی آن شهر داشته باشید بنابر این بهتر است تا اطلاعات خود را از مراجع رسمی دریافت کنید. برای این کار می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 • برقراری ارتباط با یکی از خطوط اطلاعات حمل و نقل
 • مراجعه به وب سایت رسمی شهر محل زندگی خود
 • مراجعه به کیوسک های اطلاعاتی در ایستگاه های اصلی حمل و نقل

در بسیاری از موارد، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برای افرادی که ناتوانی جسمی دارند دشوار است اما خوشبختانه در کانادا کم تر کسی با چنین مسئله ای روبرو می شود چرا که در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ در کانادا خدمات ویژه ای برای افراد ناتوان در نظر گرفته شده است. برای این که بتوانید اطلاعاتی در این خصوص بدست آورید نیز می توانید به سه مرجعی که پیش تر معرفی شدند مراجعه کنید.

ممکن است برخی از افراد تمایل داشته باشند  به جای استفاده از حمل و نقل عمومی، از ماشین شخصی استفاده کنند. البته برای اینکه بتوانید در کانادا رانندگی کنید، قبل از هر چیزی دانستن قوانین دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا مهم است.

شرایط استفاده از تاکسی به عنوان وسیله حمل و نقل عمومی

در شهر های مختلف کانادا دست کم یک یا دو شرکت وجود دارد که خدمات تاکسی را ارائه می کنند. بر خلاف ایران که اکثر مردم از تاکسی برای جابجایی استفاده می کنند، در کانادا این اتفاق به ندرت رخ می دهد چرا که هزینه استفاده از این سرویس حمل و نقل عمومی بالاست و افراد تنها در زمانی از آن استفاده می کنند که گزینه دیگری در دسترس نباشد.

البته در سال های اخیر با فعالیت شرکت هایی مثل اوبر (Uber) و لیفت (Lyft) هزینه ی حمل و نقل با تاکسی کاهش پیدا کرده است و مردم بسیاری تمایل به استفاده از این نوع تاکسی ها دارند. اگر بخواهیم معادل سازی کنیم، اسنپ و تپسی در ایران معادل این دو شرکت هستند. می توان گفت در 5 سال اخیر، تاکسی های کمتری در کانادا دیده می شوند و سهم خود را به اوبر و لیفت داده اند.

اگر می خواهید از هزینه سفر خود با تاکسی مطلع شوید، حتما قبل از شروع حرکت از راننده سوال بپرسید. هزینه تاکسی شامل موارد زیر می شود:

 • تاکسی متر مسافت طی شده را مشخص می کند و شما باید بر اساس آن هزینه سفر را بپردازید؛ این قیمت از پیش تعیین شده است و نمی توانید برای کاهش آن با راننده بحث کنید. در پایان سفر نیز تنها باید هزینه درج شده بر روی تاکسی متر را به راننده بپردازید.
 • انعامی که شما به راننده پرداخت می کنید؛ پرداخت انعام در کانادا امری رایج است و اگر راننده به شما برای جابجایی کیف هایتان کمک کرد، بهتر است به او انعام پرداخت کنید.

همه رانندگان تاکسی در کانادا دارای یک کارت شناسایی مشخص هستند که نشان می دهد توسط شهر محل خدمتشان تایید شده اند. این کارت بر روی داشبورد همه تاکسی ها در کانادا نصب شده ست.

برای این که بتوانید در کانادا تاکسی بگیرید دو راه وجود دارد. اول آن که می توانید با یکی از شرکت های ارائه خدمات تاکسی تماس بگیرید. این امکان از طریق استفاده از اینترنت، تلفن یا تماس با دپارتمان حمل و نقل محلی برای شما فراهم می شود. شما همچنین این امکان را دارید که با اوپراتور ها تماس برقرار کنید و نام خود را به علاوه آدرسی که در آن قرار دارید و همچنین مقصد نهایی را در اختیار آن ها قرار دهید تا آن ها یک تاکسی را در اختیار شما قرار دهند.

راه دوم نیز استفاده از روش رایج گرفتن تاکسی در جهان است. شما می توانید به یکی از ایستگاه های تاکسی در شهر مراجعه کنید یا آن که کنار خیابان توقف کنید و دست خود را برای یک تاکسی خالی تکان دهید تا او شما را به مقصد نهایی برساند.

استفاده از اتوبوس و قطار در ناوگان حمل و نقل عمومی در کانادا

حمل و نقل ریلی یکی از مناسب ترین روش های حمل و نقل برای مسافت های طولانی است. خطوط ریلی در سراسر کانادا کشیده شده است و این خود یک امکان بسیار مناسب به شمار می رود. قطار ها در کانادا بسیار ایمن و راحت هستند. حمل و نقل با قطار معمولا بسیار کم هزینه تر است و به همین دلیل است که گاها در مسیر های طولانی نیز قطار بیش تر مورد توجه قرار می گیرد.

سفر با اتوبوس برای مسافت های طولانی می تواند بسیار خسته کننده باشد اما حقیقت امر آن است که استفاده از اتوبوس می تواند فواید زیادی را برای شما به همراه داشته باشد چرا که اتوبوس معمولا ارزان قیمت ترین راه برای جا به جایی است و همچنین اگر شما رانندگی نمی کنید، اتوبوس تنها وسیله ای است که می تواند شما را به شهر های کوچک برساند. از سوی دیگر باید اشاره کرد که اتوبوس ها در کانادا دارای سیستم تهویه هوا و روشویی هستند.

نکاتی که باید قبل از مهاجرت به کانادا بدانید

سیستم حمل و نقل هوایی در کانادا

تردیدی وجود ندارد که یکی از ضروری ترین روش های حمل و نقل در کشوری مانند کانادا، استفاده از خطوط هوایی است. کانادا دومین کشور جهان از نظر وسعت است و به همین دلیل، بسیاری از شهروندان کانادا برای جا به جایی میان شهرهای اصلی، از ناوگان حمل و نقل هوایی یا هواپیما استفاده می کنند. تمامی شهر های بزرگ و اصلی کانادا فرودگاه اختصاصی دارند و بر اساس برنامه پروازها، همواره پرواز های زیادی به و از شهرهای دیگر دارند.

شهرهای کوچک در کانادا معمولا فاقد فرودگاه هستند و به همین دلیل است که بسیاری از افراد برای رسیدن به مقصد نهایی خود، از نزدیک ترین فرودگاه استفاده می کنند و با استفاده از قطار یا اتوبوس، خود را به مقصد مورد نظر می رسانند. برای این که بتوانید از سیستم حمل و نقل هوایی کانادا استفاده کنید، به عنوان یک شهروند خارجی حتما باید پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و در غیر این صورت باید یک مدرک شناسایی عکس دار که به تایید یک دولت فدرال یا دولت محلی در کانادا رسیده باشد را ارائه دهید.

بر کسی پوشیده نیست که استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی برای افرادی که وسیله شخصی در اختیار ندارند، یک الزام است و به همین دلیل است که متقاضیان بایستی از شرایط استفاده از آن در کانادا آگاه شوند. برنامه ریزی های دقیق و استفاده از بهترین وسایل نقلیه سبب شده است تا شهروندان کانادایی با آسودگی خاطر از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

با امید به این که مطالب ارائه شده در این مقاله مورد توجه شما واقع شده باشد، توصیه می کنیم که در صورت تمایل به مهاجرت به کشور کانادا از طرق قانونی، حتما با مشاروین ما در تماس باشید تا بتوانید با کمترین ریسک ممکن در مسیر مهاجرت به کشور کانادا گام بردارید.