کانادا یکی از کشور های مطرح جهان در امر مهاجر پذیری است و بسیاری از افراد به همین دلیل و بدون کسب آگاهی از آن که زندگی در کانادا چگونه است تلاش می کنند تا راهی برای ورود به این کشور پیدا کنند. نکته بسیار مهم در رابطه با مهاجرت به کانادا آن است که شما باید پیش از اقدام به ورود به این کشور، شرایط خود را با شرایط زندگی در این کشور تطبیق دهید تا متوجه شوید که آیا کانادا کشور مناسبی برای آینده زندگی شما خواهد بود یا خیر.

اگرچه کانادا بر اساس آمار ها و سنجش های مختلف صورت گرفته در جهان یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی است اما ممکن است آب و هوا و شرایط اجتماعی و فرهنگی این کشور برای شما به گونه ای باشد که نتوانید به راحتی در آن محیط زندگی کنید. بهتر است  پیش از ورود به این کشور، مهم ترین فاکتور هایی که در زندگی خود به آن ها ارج می نهید را بشناسید و شرایط آن ها در کشور کانادا را مورد ارزیابی قرار دهید. این مقاله صرفا برخی از مهم ترین شاخص های زندگی در کانادا را مورد بررسی قرار خواهد داد با این امید که مسیر دستیابی به هدف شما را ساده تر کند. شما نیز در صورت تمایل به کسب آگاهی بیش تر در خصوص مهاجرت به کانادا حتما با ما در تماس باشید.

بررسی سطح درآمد در کشور کانادا

یکی از مهم ترین بخش های زندگی هر فرد، فراهم کردن شرایط اقتصادی مناسب برای زندگی است. در کانادا نیز مانند سایر کشورهای جهان، شرایط میزان درآمد هر فرد به نوع کار، سطح تحصیلات، سابقه کاری و عوامل دیگر بستگی دارد. در این بخش از این گفتار تلاش خواهیم کرد تا متوسط درآمد در کشور کانادا در مشاغل مختلف را مورد سنجش قرار دهیم تا شما نیز دریابید که در صورت مهاجرت به کانادا و کار در این کشور چه درآمدی را خواهید داشت یا اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید و کدام رشته های تحصیلی می تواند درآمد بیش تری را در اختیار شما قرار دهد.

توجه داشته باشید که استان به استان و شهر به شهر ممکن است دستمزد شما به عنوان نیروی کار تغییر پیدا کند اما به طور کلی، مهندسان و کارکنان بخش قضایی و بهداشت و درمان درآمد بسیار مناسبی در کانادا در اختیار دارند و بخش ارائه خدمات نیز معمولا دستمزد های کمتری نسبت به سایرین دریافت می کنند. در جدول زیر، دستمزد برخی از شناخته شده ترین مشاغل جهان در کانادا به صورت ماهانه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در جدول زیر، دستمزد برخی از شناخته شده ترین مشاغل جهان در کانادا به صورت ماهانه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

هزینه های زندگی در کانادا

در بخش قبل در رابطه با درآمد در کشور کانادا صحبت به میان آمد و می توان مشاهده کرد که سطح درآمدی در این کشور بسیار مناسب است اما باید در کنار توجه به درآمد ها، هزینه زندگی در این کشور را نیز مورد بررسی قرار داد. شهر های مطرح و پر جمعیت کانادا هزینه های زندگی بیش تری را به شهروندان تحمیل می کنند اما در عوض سطح درآمدی و امکانات زندگی در این شهرها نیز به مراتب بیش تر است. در جدول زیر برخی از مهم ترین هزینه های مصرفی در کانادا را مورد ارزیابی قرار داده ایم.

اطلاعات مندرج در جدول زیر به دلار کانادا و مطابق با گزارش سایت Numbeo در آخرین ماه سال 2020 است.

در جدول زیر برخی از مهم ترین هزینه های مصرفی در کانادا را مورد ارزیابی قرار داده ایم.

اگر به دنبال آن هستید که بدانید هزینه های زندگی در کدام شهر کانادا با سطح درآمد در آن همخوانی بیش تری دارد، می توانید نمودار زیر را به عنوان یک منبع در نظر داشته باشید. هرچه شاخص عدد بزرگ تری را نشان دهد، می توان دریافت که کیفیت در آن شهر بیش تر است.

بررسی چگونگی کیفیت زندگی در کانادا

همه چیز در هزینه های زندگی و درآمد و همچنین هم پوشانی این دو عامل خلاصه نمی شود. هر فرد برای زندگی در کشوری باید عوامل مختلفی را در نظر داشته باشد تا بتواند زندگی خود را در بالاترین سطح ممکن ادامه دهد. کلیه این شاخص ها هستند که کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهند. در نمودار زیر می توانید با بهترین شهرهای کانادا از نظر کیفیت زندگی آشنا شوید.

بررسی شاخص کیفیت زندگی در ده شهر برتر کشور کانادا

کانادا همچنین به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی نیز شناخته می شود. وب سایت معتبر USN هر ساله با بررسی شاخص های مختلف، بهترین کشور جهان برای زندگی را معرفی می کند که در پایان سال 2020، کشور کانادا پس از سوئیس به عنوان دومین کشور برتر جهان برای زندگی معرفی شده است. در مقاله ی “چرا کانادا برای مهاجرت بی نظیر است؟” می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید. در جدول زیر، شاخص های مختلف تاثیر گذار در این رده بندی و همچنین جایگاه جهانی کانادا در هر بخش را مورد بررسی قرار داده ایم.

در جدول زیر، شاخص های مختلف تاثیر گذار در این رده بندی و همچنین جایگاه جهانی کانادا در هر بخش را مورد بررسی قرار داده ایم.

یکی دیگر از شاخص هایی که در این بخش می توان مورد بررسی قرار داد، امید به زندگی است هر چه امید به زندگی در یک کشور بیش تر باشد می توان دریافت که شهروندان ساکن در آن کشور به نوعی از کلیات زندگی خود رضایت بیش تری دارند. در این زمینه کانادا یکی از بهترین کشور های جهان است و بر اساس آخرین آمار های بدست آمده در جایگاه 16 جهان از این حیث قرار دارد.

امید به زندگی در میان زنان کانادایی 84.74 است و در میان مردان نیز 81.15 و پس به طور کلی می توان گفت که این شاخص در کشور کانادا 82.96 است. کشور هایی نظیر مالتا، فرانسه، سوئد، کره جنوبی، استرالیا، اسپانیا، ایتالیا، سنگاپور، سوئیس و ژاپن از این حیث وضعیت بهتری دارند.

مزایای زندگی در کانادا

همواره باید هر پدیده را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار داد تا بتوان با آگاهی کامل در مسیر دستیابی به آن گام برداشت. در این بخش از مقاله تلاش خواهیم کرد تا بخشی از مهم ترین مزایای زندگی در کشور کانادا را مورد ارزیابی قرار دهیم. مزایایی که می تواند نقش مهمی در زندگی شما در این کشور داشته باشد.

یکی از مهم ترین مزیت های زندگی در کانادا آن است که این کشور دارای آب و هوای چهار فصل است. بر خلاف باور های عمومی که کانادا را کشوری همواره زمستانی می دانند، در این کشور می توان هر چهار فصل را تجربه کرد. در تابستان ها اگرچه دمای هوا گرم و سوزان نیست اما می توان از روز های آفتابی با هوای معتدل لذت برد.

یکی دیگر از نکات مثبت زندگی در کانادا شرایط مناسب تحصیل فرزندان در مدارس دولتی این کشور است. افرادی که شهروند این کشور هستند به راحتی می توانند از امکان تحصیل رایگان برای فرزند خود استفاده کنند و بدون پرداخت هزینه ای، امکان تحصیل آن ها در دوره های آموزش 12 ساله را فراهم آورند. همچنین شهروندان کانادایی پس از ورود به دانشگاه نیز هزینه های بسیار کمتری را به نسبت شهروندان خارجی پرداخت می کنند. هزینه تحصیل در کانادا به خصوص در دانشگاه های این کشور نیز به نسبت دانشگاه های آمریکا بسیار مقرون به صرفه تر است. کیفیت بالای آموزشی در این کشور نیز زبانزد خاص و عام است.

یکی دیگر از مزایای زندگی در کشور کانادا تراکم جمعیتی در این کشور است. کانادا دومین کشور وسیع جهان است اما کم تر از چهل میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند به همین دلیل است که تراکم جمعیتی در شهرهای این کشور بسیار کم است و کمتر روزی در این کشور ازدحام جمعیت یا ترافیک بالا شخصی را مورد آزار قرار می دهد.

از طرف دیگر می توان به فستیوال های طولانی مدت در کانادا اشاره کرد. هر ساله تعداد پرشماری فستیوال و مراسمات فرهنگی و جشن های خیابانی در این کشور برپا می شود که نه تنها شهروندان کانادا بلکه بسیاری از شهروندان خارجی را نیز برای شرکت در این فستیوال های جهانی به محل برگزاری آن جلب می کند.

از دیگر مزایای زندگی در کانادا پایین بودن سطح وقوع جرم و جنایت در این کشور است. معمولا کم تر کسی در کانادا با اخبار مربوط به جرم و جنایت روبرو می شود مگر اینکه خود به دنبال مطالعه و پیگیری این اخبار باشد. در رنکینگ های بین المللی کانادا در جایگاه 53 جهان از نظر وقوع جرم و جنایت قرار دارد که در نوع خود جایگاه قابل توجهی است.

نکته دیگر در رابطه با خدمات بهداشت و درمان در این کشور است. در کشور کانادا شهروندان می توانند با توجه به بیمه درمانی که در اختیار دارند، در بسیاری از موارد، بدون نیاز به پرداخت پول، آزمایشات پزشکی خود را انجام دهند یا توسط پزشک ویزیت شوند. البته خدمات دندانپزشکی و بینایی سنجی از این بیمه خارج است. کارفرمایان در کانادا معمولا نیروی کار خود را بیمه می کنند. فراموشی نکنید که شرایط بیمه در کانادا بسته به شغل هر فرد و البته استان محل زندگی او می تواند متفاوت باشد.

مناسب بودن کشور کانادا برای زندگی

معایب زندگی در کانادا

در کنار مزایای مهم زندگی در کانادا، باید معایب زندگی در این کشور را نیز مورد بررسی قرار داد تا بتوان با قاطعیت بیش تری در خصوص زندگی در این کشور تصمیم گرفت. یکی از معایب بزرگ زندگی در کانادا هزینه های زندگی در این کشور است. دانشجویان و افرادی که به قصد بازدید یا سفر توریستی به این کشور مهاجرت می کنند، این مسئله را بهتر درک می کنند چرا که اجازه کار آن ها محدود یا ممنوع است.

یکی دیگر از معایب مهاجرت به کانادا هزینه های بالای صدور ویزای این کشور به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی است همچنین از شرایط آب و هوایی این کشور در زمستان نیز می توان به عنوان یکی از نکات منفی زندگی در کانادا یاد کرد. زمستان ها در کانادا در بسیاری از شهرهای این کشور بسیار طاقت فرسا است و شهروندان خارجی باید به این نکته توجه داشته باشند که تجربه زمستان های کانادا یک تجربه کاملا جدید برای آن ها خواهد بود. البته آب و هوای شهرهای مختلف کانادا متفاوت است و با تحقیقات کافی و انتخاب شهر مناسب، می توانید این عامل را از بین ببرید.

به طور کلی می توان گفت که زندگی در کشور کانادا مزایای بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت و البته معایبی نیز به همراه دارد. برای این که بتوانید تصمیم بهتری در این رابطه اخذ کنید، بهتر است با افرادی صحبت کنید که خود تجربه زندگی در کانادا را داشته اند. وکلای فارسی زبان ما در کشور کانادا که مورد تایید اداره مهاجرت این کشور نیز هستند، از آمادگی کامل برای راهنمایی شما در مسیر مهاجرت به کانادا برخوردار هستند. تردیدی وجود ندارد که درصد بالای متقاضیان سفر به کشور کانادا دلیلی روشن برای بالا بودن کیفیت زندگی در این کشور است اما هر فرد باید با توجه به شرایط زندگی خود و اعضای خانوده اش تصمیم نهایی را در این رابطه اتخاذ کند.

پرسش های متداول درباره زندگی در کشور کانادا

وضعیت اقتصادی مطلوب ، نرخ پایین بیکاری ، حمایت دولت و ثبات سیاسی کانادا این کشور را به یکی از مهاجرپذیرترین کشور ها تبدیل کرده است.

تحصیل در کانادا مقرون ‌به ‌صرفه تر از کشورهای استرالیا و آمریکا است که امکان اخذ ویزا برای همسر و فرزندان را فراهم می کند.  پس از پایان تحصیلات هم می ‌توان اقدامات مربوط به اقامت دائم کانادا را انجام داد.

شهرهای ونکوور، تورنتو و مونترال.