کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی است اما باید به این نکته نیز توجه داشت که شرایط زندگی در شهرهای مختلف این کشور متفاوت از یکدیگر است. کلگری به عنوان یکی از شهرهای شناخته شده کانادا یکی از مقاصد جذاب برای کار، مهاجرت تحصیلی و همچنین سفرهای توریستی است و به همین دلیل است که آگاهی از شرایط زندگی در این شهر می تواند از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد. کیفیت زندگی در کلگری به گونه ای است که می توان گفت انتخاب این شهر به عنوان مقصد زندگی می تواند یکی از هوشمندانه ترین انتخاب های موجود در مسیر مهاجرت به کانادا باشد. در ادامه توضیح خواهیم داد که کلگری چگونه می تواند یکی از شهرهای مهم کانادا برای مهاجرت باشد.

اطلاعات کلی درباره کلگری

کلگری یکی از شهرهای مهم کانادا است که در استان آلبرتا در غرب این کشور واقع شده است و به عنوان پرجمعیت ترین شهر این استان نیز شناخته می شود. بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در کشور کانادا، کلگری سومین شهر پرجمعیت کانادا پس از تورنتو و مونترال است. اقتصاد کلگری به شرکت های خدمات مالی، فیلم و تلویزیون، حمل و نقل، تکنولوژی، هوافضا، خدمات درمانی، املاک و همچنین توریسم وابسته است و به همین دلیل است که می توان انتظار داشت در این شهر فرصت های شغلی در حوزه های مختلفی وجود داشته باشد. این شهر همچنین در سال 1988 به اولین شهر کانادا تبدیل شد که میزبان مسابقات المپیک زمستانی نیز بوده است.

جدول زیر، نشان گر اطلاعات کلی درباره شهر کلگری است.

جدول اطلاعات کلی درباره شهر کلگری

نگاهی به شرایط آب و هوایی در شهر کلگری

کلگری یکی از شهرهای کانادا است که تابستان های ملایمی دارد اما دوره زمستان در این شهر طولانی و همراه با یخبندان های ناشی از بارش برف است. در اکثر روزهای سال آسمان این شهر ابری است. داده های هواشناسی نشان می دهد که دمای هوا در کلگری از 11- تا 24 درجه سانتی گراد در روز متغیر است و در بساری از مواقع معدود دمای هوا در این شهر به کمتر از 25- یا 30 درجه سانتی گراد بالای صفر می رسد.

طول دوره فصل گرما در کلگری در حدود 3 ماه است که از 6 جون تا 14 سپتامبر به طول می انجامد. در این بازه زمانی، متوسط دمای هوا همواره بالای 19 درجه سانتی گراد است. گرم ترین ماه سال در این شهر ماه جولای است که دمای هوا در گرم ترین روزهای سال به 23 درجه سانتی گراد و در خنک ترین حالت به 11 درجه سانتی گراد می رسد.

فصل سرد سال اما 4 ماه به طول می انجامد و از 17 نوامبر تا 8 مارچ را شامل می شود. دمای هوا به طور میانگین در این بازه زمانی همواره بیش تر از 3 درجه سانتی گراد بالای صفر است. در سردترین ماه سال در کلگری (ژانویه) دمای هوا بین 11- تا 1- درجه سانتی گراد در حال تغییر است. با توجه به آنچه که گفته شد، می توان گفت که اوایل جولای تا میانه آگوست بهترین زمان ممکن برای سفر به کلگری است.

نمودار آب و هوای شهر کلگری

معرفی بهترین اماکن گردشگری در کلگری کانادا

کلگری یکی از شهرهای جذاب برای مهاجرت های توریستی است و هر ساله جمعیت قابل توجهی برای مهاجرت به این شهر اقدام می کنند و یکی از عوامل موثر در اقتصاد پویای کلگری هستند. بنابراین در صورتی که به دنبال بهترین شهرهای کانادا برای سفر هستید، کلگری می تواند یکی از بهترین گزینه های شما برای سفر باشد.

دریاچه لوئیز یکی از جذاب ترین و بهترین مقاصدی است که در طول دوره اقامت خود در کلگری می توانید مشاهده کنید. برای رسیدن به شهر بانف و مشاهده این دریاچه راه های زیادی وجود دارد. در صورتی که اتومبیل شخصی داشته باشید، می توانید در یک بازه زمانی 90 دقیقه ای به این منطقه برسید. امکان استفاده از قایق های پارویی در این دریاچه یکی از جاذبه های مهم آن است.

باغ وحش کلگری یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی این شهر برای علاقمندان به حیات وحش است. این باغ وحش قدمت طولانی دارد و سال تاسیس آن به سال 1917 باز می گردد. یک مساحت بزرگ 120 هکتاری به این مجموعه تعلق گرفته است. بیش از 1000 حیوان از 272 گونه جانوری در این باغ وحش نگهداری می شوند و همین تنوع بر جذابیت هرچه بیشتر این مجموعه تاکید دارد.

برج کلگری نیز یکی دیگر از جاذبه هایی است که می تواند خاطره بهتری از سفر را برای شما ایجاد کند. ارتفاع این برج به 191 متر می رسد و افرادی که به قسمت بالایی این برج می رسند، می توانند دید بسیار زیبایی از شهر داشته باشند. این برج در سال 1968 افتتاح شده است و هنوز یکی از جذاب ترین اماکن موجود در شهر کلگری است.

سفر با قطار در کوه های راکی نیز می تواند یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این شهر را به شما نشان دهد. در کلگری همچنین موزه های بسیار زیادی وجود دارد و افرادی که به آثار هنری و موزه گردی علاقمند هستند نیز می توانند تجربه ای کم نظیر در این شهر را به دست آورند.

دریاچه لوئیز کلگری Lake Louise in calgary

پارک بونس نیز یکی از زیباترین پارک های شهر کلگری است که می توان اوقات فراغت را در آن سپری کرد. این پارک مساحتی معادل 74 هکتار را پوشش داده است و امکانات تفریحی بسیاری از جمله قطارهای مخصوص کودکان در پارک وجود دارد. افرادی که در زمستان ها به این پارک مراجعه کنند می توانند تجربه بی نظیر اسکی در پارک بونس را تجربه کنند.

علاوه بر اماکن دیدنی فراوانی که در شهر کلگری وجود دارد، فستیوال های بزرگی نیز سالانه در کلگری برگزار می شود که می تواند جذابیت های بسیاری را برای افراد داشته باشد. برخی از مهم ترین فستیوال هایی که در شهر کلگری برگزار می شوند عبارتند از:

مهم ترین فستیوال های شهر کلگری

هزینه شرکت در برخی از این فستیوال ها کاملا رایگان است و افراد می توانند به راحتی در این مراسم شرکت کرده و تجربه جدیدی را در این شهر به دست آورند.

بررسی شاخص های کیفیت زندگی در کلگری

در صورتی که به دنبال راهی برای زندگی در کانادا هستید، بهتر است شهرهای مختلف این کشور را مورد بررسی قرار دهید تا دریابید شرایط زندگی در کدام یک از آن ها می تواند برای شما مناسب تر باشد. کلگری به عنوان یکی از شهرهای کانادا، در دسته شهرهای با کیفیت بسیار بالا برای زندگی قرار گرفته است و به همین دلیل است که بررسی شرایط زندگی در این شهر می تواند از ارزش بسیار بالایی برخوردار باشد.

یکی از مهم ترین شاخص هایی که در رابطه با زندگی در کلگری باید به آن توجه داشت شاخص قدرت خرید است. امتیاز 121.28 در این زمینه نشان می دهد که کلگری یکی از بهترین شهرهای جهان از این حیث است. کلگری همچنین یکی از شهرهای امن در کانادا به حساب می آید که شاخص 64.48 را در این زمینه به دست آورده است. در رابطه با شرایط بهداشت و درمان نیز شاخص 75.54 به خوبی نشان از کیفیت بالای این شاخص در کشور کانادا دارد. یکی دیگر از شاخص هایی که باید به آن رسیدگی کرد، شاخص شرایط آب و هوایی است. به مانند بسیاری دیگر از شهرهای کانادا این شاخص در رده کیفی متوسط قرار گرفته است و امتیاز عددی 33.09 را در اختیار دارد.

هزینه های زندگی در کلگری نیز در رده متوسط قرار گرفته است و رتبه امتیاز آن 69.90 است. با این حال این تنها می تواند یک دغدغه برای افرادی باشد که در این شهر منبع درآمدی ندارند زیرا، همانطور که اشاره شد، شاخص قدرت خرید در این شهر در بالاترین سطح خود قرار گرفته است و شاخص توانایی خرید ملک با توجه به میزان درآمد در این شهر نیز 3.51 است که نشان از کیفیت بسیار بالایی دارد. میزان ترافیک در کلگری نیز معمولا روان است و شاخص 29.97 به خوبی این مسئله را نشان می دهد.کلگری همچنین یکی از پاکیزه ترین شهرهای جهان است و در این زمینه شاخص عددی 24 را به دست آورده است.

مجموع شاخص امتیازی 180.51 به خوبی نشان می دهد که کلگری یکی از بهترین شهرهای جهان برای زندگی به حساب می آید.

بررسی هزینه های زندگی در شهر کلگری

یکی دیگر از مواردی که در رابطه با زندگی در شهر کلگری باید به آن توجه داشت، هزینه های زندگی در این شهر است. دانشجویان و همه افرادی که قصد سفر به این شهر را دارند، باید بیش از دیگران به این موضوع توجه داشته باشند. با این حال، به منظور آشنایی بیشتر با برخی از مهم ترین خدمات و محصولات در شهر کلگری، جدول زیر تهیه شده است.

جدول مهمترین خدمات و محصولات در شهر کلگری

با نگاهی اجمالی به جدول فوق و هزینه مورد نیاز برای خرید نیازهای اولیه زندگی می توان گفت که کلگری شهری است که یک فرد مجرد در آن برای تامین هزینه های زندگی خود به 1183$ دلار کانادا نیاز خواهد داشت و یک خانواده 4 نفره در این شهر نیز می تواند با در اختیار داشتن 4220$ دلار کانادا هزینه های زندگی خود در این شهر را تامین کند. به این هزینه ها باید مبلغ مربوط به اجاره بهای منزل مسکونی را نیز اضافه کرد.

اجاره یک واحد آپارتمان با یک اتاق خواب در مرکز شهر کلگری در حدود 1281$ دلار کانادا در ماه هزینه دربر خواهد داشت اما خانه ای مشابه خارج از مراکز شهری را می توان با پرداخت ماهانه 1057$ دلار کانادا به طور متوسط اجاره کرد. در رابطه با خانه های بزرگ تر با 3 اتاق خواب در شهر کلگری نیز می توان گفت که اجاره آن ها در مرکز شهر در حدود 2325$ و خارج از مراکز شهری نیز 1770$ دلار کانادا ارزش خواهد داشت.

شرایط کار در شهر کلگری

یکی از مسائلی که می تواند فرصت مهاجرت به کانادا را برای متقاضیان امکان پذیر کند، شرایط مهاجرت کاری به این کشور است. افرادی که تخصص آن ها در دسته شغل های مورد نیاز در کلگری قرار داشته باشد، شانس بالاتری برای دریافت پیشنهادات کاری و ورود به کانادا خواهند داشت.

مدیریت سیستم های اطلاعاتی و کامپیوتر با NOC 0213 از جمله مشاغل مورد نیاز در کلگری است که حتی در زمان شیوع ویروس کرونا نیز تحت تاثیر قرار نگرفت. یکی دیگر از مشاغلی که می تواند در دسته مشاغل مورد نیاز در شهر کلگری باشد، کار در حوزه خدمات بیمه با NOC 1228 است. مشاورین و آنالیزور های سیستم های اطلاعاتی نیز از جمله افرادی هستند که حرفه آن ها با NOC 2171 در دسته مشاغل مورد نیاز در کانادا و شهر کلگری قرار دارد. مدیران داده و آنالیزورهای دیتابیس با NOC 2172 یکی دیگر از گروه های صاحب تخصص هستند که می توانند با حرفه خود به کانادا ورود پیدا کنند. مهندسین و طراحان نرم افزای با NOC 2173 نیز شانس بسیار خوبی برای رسیدن به کار در کلگری خواهند داشت.

پرستاران نیز به مانند اکثر شهرهای کانادا، این فرصت را خواهند داشت تا بتوانند در حرفه خود به کلگری مهاجرت کنند و از این طریق شرایط اقامت دائمی خود در این کشور را به دست آورند. داروسازان با NOC 3131 نیز یکی دیگر از گروه های وابسته به علوم پزشکی هستند که حرفه آن ها در کلگری مورد نیاز است. مشاورین خانواده و ازدواج نیز با NOC 4153 در دسته مشاغل مورد نیاز در شهر کلگری قرار دارند.

در صورتی که به دنبال کار در کانادا هستید و تخصص ویژه ای دارید، حتما بررسی کنید که حرفه شما با کدام کد NOC شناخته می شود و همچنین در کدام شهرها با کمبود نیروی کار روبرو است. در این صورت می توانید از طریق برنامه های استانی موجود در کانادا، روند مهاجرت خود به کانادا را تسهیل ببخشید.

بررسی های انجام شده در کلگری نشان می دهد که نیروی کار در این شهر به طور متوسط درآمدی در حدود 10500$ دلار کانادا در ماه به دست خواهد آورد که بالاتر از متوسط درآمد در کشور کانادا است. برخی از مشاغل در کلگری نیز به نسبت متوسط درآمد در این شهر، درآمد بسیار بیشتری را دریافت می کنند. جدول زیر، اطلاعات تکمیلی در خصوص شرایط کار و حقوق ماهانه در کلگری ارائه می کند.

شرایط کار و حقوق ماهانه در کلگری

بررسی شرایط تحصیل در شهر کلگری کانادا

اگر اندیشه تحصیل در کانادا را در سر دارید، شهر کلگری می تواند به عنوان یکی از شهرهای کلیدی برای تحصیل در این کشور باشد. دانشگاه کلگری به عنوان بهترین دانشگاه این شهر توانسته رتبه دوم آلبرتا و همچنین نهم کانادا را به دست آورد. در همین رابطه می توان به دانشگاه مونت رویال در کلگری نیز اشاره داشت که توانسته در رتبه 50 بهترین دانشگاه های کانادا قرار گیرد. علاوه بر این دو دانشگاه، می توان به پلی تکنیک SAIT، دانشگاه سنت مری کلگری و دانشگاه آمبروز نیز به عنوان سایر دانشگاه های کلگری اشاره کرد.

تحصیل در کانادا محدود به دانشگاه های این کشور نمی شود و دانش آموزان نیز این فرصت را خواهند داشت که در مدارس این کشور به ادامه تحصیل مشغول شده و بتوانند شرایط مناسبی برای آینده خود ایجاد کنند. بسیاری از خانواده ها به دنبال مدارس شبانه روزی در کانادا هستند تا بتوانند از بابت محل اقامت فرزندان خود نیز اطمینان حاصل کنند.

مدرسه بالت آلبرتا یکی از مدارس شبانه روزی در شهر کلگری است که دانش آموزان دختر و پسر از مقطع 7 تا 12 تحصیلی را می توانند در این مدرسه سپری کنند. این مدرسه کلاس های روزانه را نیز برگزار می کند و دانش آموزان می توانند در این دوره ها نیز شرکت کنند. هزینه تحصیل در این مدرسه در حدود 16400$ تا 24415$ دلار کانادا در سال است.

آکادمی کلگری نیز یکی دیگر از مدارس شبانه روزی موجود در این شهر است که از مقطع دوم تا دوازدهم را ارائه می کند و کلاس های آن به صورت مختلط برگزار می شود. هزینه تحصیل در این مدرسه برای دانش آموزان در حدود 14600$ تا 18900$ دلار کانادا در سال است.

در کلگری همچنین مدارس غیر دولتی بسیاری نیز وجود دارد که فرصت تحصیل را به دانش آموزان خارجی نیز می دهد. فهرست برخی از این مدارس به شرح زیر است:

  • مدرسه Strathcona-Tweedsmuir با شهریه 17003$ تا 24484$
  • آکادمی وبر با شهریه 18000$ تا 19500$
  • کالج راندل با شهریه 14250$ تا 20830$
  • کالج جزیره غربی با شهریه 18930$
  • آکادمی دلتا غربی با شهریه 10300$ تا 18350$

و البته بسیاری مدارس دیگر در این شهر که دانش آموزان می توانند بسته به شرایط خود، یکی را برای تحصیل انتخاب کنند.

هر فرد باید با توجه به شرایط زندگی خود، بهترین مسیر مهاجرتی را انتخاب کرده و در مسیر رسیدن به آن قدم بردارد. برای رسیدن به این هدف، متقاضی باید مدارک خود را مطابق با خواسته مراجع قانونی جمع آوری کند و در نظر داشته باشد که حساسیت های ویژه ای در این مسیر از طرف مراجع قانونی اعمال می شود. در همین راستا شاید استفاده از یک وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC می تواند به فرد اطمینان دهد که فعالیت های خود را مطابق با استانداردهای تعیین شده پیش خواهد برد. برای دسترسی به این هدف با ما در تماس باشید.