کانادا یکی از جذاب ترین کشورهای جهان برای مهاجرت است و مسیرهای متنوعی برای رسیدن به اقامت این کشور وجود دارد. یکی از بهترین راه های مهاجرت به کانادا از طریق کار است. کانادا یکی از کشورهای پیشرفته جهان است که در زمینه های مختلف به نیروی کار حرفه ای و متخصص نیاز دارد و یکی از این حوزه های کاری در بخش حمل و نقل است. یک راننده لیفتراک در کشور کانادا این فرصت را خواهد داشت که در صورت واجد شرایط بودن ، شغلی در این کشور داشته باشد و در نتیجه اقامت کانادا را برای خود و همچنین اعضای خانواده اش به دست آورد. با این حال طی کردن مسیر قانونی این دستاورد، نیاز به کسب آگاهی در این زمینه دارد که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

اهمیت دریافت گواهینامه رانندگی لیفتراک در کانادا

اپراتوری لیفتراک، حرفه ای است که افراد وظیفه حمل بارهای سنگین با استفاده از ماشین آلات صنعتی را به عهده دارند. اپراتورهای لیفتراک معمولا زیر نظر مدیران انبارها، مدیران زنجیره تامین یا مدیران کارگاه های ساختمانی مشغول به کار هستند. بسیاری از سازمان ها و ارگان ها نیز برای جابه جایی اجسام سنگین به رانندگان لیفتراک نیاز خواهند داشت.

البته باید به این نکته توجه داشت که یکی از مهم ترین الزامات برای کار در کانادا به عنوان راننده لیفتراک در اختیار داشتن گواهینامه های لازم در این رابطه است. اداره ایمنی مشاغل این الزام را برای رانندگان لیفتراک ایجاد کرده است که پیش از استفاده از این ابزار آلات، گواهینامه دریافت کنند. این مسئله می تواند عملکرد ناامن کار با این ماشین آلات را کاهش دهد و در نتیجه صدمات احتمالی را کاهش دهد.

شرکت های بسیاری در کشور کانادا از لیفتراک استفاده می کنند تا به کمک آن اجسام سنگین و بارها را در میادین، انبارها، محل های ساخت و ساز و غیره جابه جا کنند. از آنجا که این ماشین ها وظیفه جابجایی اجسام بسیار زیادی را به عهده دارند در نتیجه ایمنی آن ها یکی از مهم ترین اولویت ها برای کارفرمایان است. رانندگان لیفتراکی که در این زمینه آموزش دیده باشند می توانند از بروز حوادثی مانند واژگونی بار، لیفتراک و آسیب رسیدن به سایر کارگران جلوگیری کنند. همه افرادی که قصد کار کردن در این زمینه را دارند، باید گواهینامه لیفتراک داشته باشند تا چگونگی کار با دستگاه های مختلف را بدانند و از این طریق خطرات ناشی از استفاده از آن را کاهش دهند. به بیان ساده افرادی که گواهینامه در اختیار نداشته باشند، نمی توانند به عنوان راننده لیفتراک در کانادا کار کنند.

مزایای دریافت گواهینامه لیفتراک عبارتند از:

 • کاهش خطر آسیب دیدگی
 • توانایی استفاده از وسایل به بهترین شکل
 • کمک به ثبات شغلی و در نتیجه ارتقاء احتمالی

همچنین کارفرمایان در این صورت اطمینان پیدا می کنند که:

 • محیط کار ایمن خواهد بود
 • تجهیزات خسارت بسیار کمی خواهند دید
 • بهروری در کار افزایش پیدا می کند و از طرف دیگر هزینه های ناشی از تصادف کم می شود
 • نرخ بیمه کاهش پیدا می کند
 • روحیه کار تیمی بیشتر می شود چراکه کارفرما به رفاه نیروی کار اهمیت داده است
 • احتمال بروز مشکلات مربوط به شکایت های قضایی کاهش پیدا می کند.

زمانی که فردی گواهینامه اپراتوری لیفتراک را در اختیار دارد، آموزش های لازم برای بازرسی از تجهیزات و همچنین تعمیرات اساسی آن را دیده است و این می تواند از خرابی لیفتراک نیز جلوگیری کند و طول عمر ماشین آلات را افزایش دهد. در صورتی که متوجه استفاده غیر قانونی از لیفتراک شوند، می تواند جریمه های سنگینی را برای کارفرمایان در نظر بگیرند.

شرکت در دوره های آموزش رانندگی لیفتراک در کانادا

دوره های مربوط به آموزش رانندگی لیفتراک در کانادا چندان پیچیده نیست. در صورتی که بتوانید زمان مناسب را برای این کار منظور کنید، با کمی تلاش می توان در این زمینه به موفقیت رسید. این کلاس ها شامل دوره های آموزش تئوری و عملی است و در نهایت به یک آزمون عملی جهت ارزیابی عملکرد ختم می شود. در پایان دوره در صورتی که بتوانید موفقیت های کامل را در این زمینه به دست آورید، می توانید مجوز خود را برای کار با لیفتراک به دست آورید. این گواهینامه نشان می دهد که شما توانایی کار درست با لیفتراک را دارید.

در نظر داشته باشید که گواهینامه شما اعتبار همیشگی ندارد و باید آن را تمدید کنید. وظیفه آموزش شما در این زمینه و رسیدگی به کارهای شما به عنوان راننده لیفتراک به عهده کارفرما است. در برخی از موارد ممکن است از شما خواسته شود که دوباره در دوره های آموزشی شرکت کنید.

قوانین مرتبط با لیفتراک در کشور کانادا

وزارت کار کانادا بازرسی های منظمی از شرکت ها انجام می دهد تا اطمینان حاصل کند که استانداردهای لازم برای رانندگی لیفتراک توسط شرکت ها رعایت می شود یا خیر. هدف اصلی افزایش ایمنی و جلوگیری از حوادث صنعتی، خسارات و جراحاتی است که می تواند منجر به مرگ و میر شود.

بر اساس قوانین فعلی، وزارت کار کانادا بر روی وسایل بلند کننده تجهیزات صنعتی تمرکز خواهد داشت. به همین دلیل است که آن ها وظیفه کنترل فعالیت رانندگان لیفتراک و همچنین سرپرستان آن ها را بر عهده دارند تا اطمینان حاصل کنند که در این زمینه دانش کافی وجود دارد.

آن ها همچنین سوابق آموزشی را از کارفرمایان درخواست می کنند تا اطمینان کامل حاصل شود که آیا رانندگان لیفتراک آموزش های لازم در این زمینه را دیده اند یا خیر. انجمن استانداردهای کانادا نیز بر اجرای استانداردهای ایمنی نظارت می کند. استاندارد B335-15 بر روی همین موضوع تمرکز دارد. این قانون به منظور تکمیل قوانین قبلی منتشر شده است و رانندگان و شرکت ها در کانادا موظف به اجرای آن هستند.

میانه درآمدی رانندگان لیفتراک در کانادا

مراحل دریافت مجوز رانندگی لیفتراک در تورنتو

تورنتو یکی از جذاب ترین شهرهای کانادا برای مهاجرت در دید ایرانیان است و می توان مقصد مناسبی برای مهاجرت نیروی کار خارجی باشد. کانادا از 13 استان و قلمرو تشکیل شده است و هر استان دارای قوانین داخلی مربوط به خود است و افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، باید علاوه بر کسب آگاهی از شرایط کلی زندگی در کانادا، قوانین داخلی استان مورد نظر خود را نیز مورد بررسی قرار دهند. در این بخش قصد داریم قوانین دریافت گواهینامه لیفتراک در تورنتو به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای استان انتاریو را مورد بررسی قرار دهیم.

به منظور ساده تر شدن این امر، دولت محلی 4 مرحله را برای آموزش رانندگی لیفتراک در نظر گرفته است. در مرحله اول شما باید مدارک مورد نیاز خود برای ورود به این دوره ها را آماده کنید. برای کسب اطلاعات تکمیلی در این خصوص شما می توانید با برگزارکنندگان این دوره تماس بگیرید. البته باید در نظر داشته باشید که شما باید مشخص کنید که قصد دریافت گواهینامه کدام نمونه از لیفتراک ها را خواهید داشت. در این مورد نیز می توانید با متخصصانی که وظیفه آموزش را به عهده دارند مشورت کنید.

در مرحله دوم شما باید در کلاس های درس شرکت کنید. در این مرحله شما این فرصت را خواهید داشت که به صورت آنلاین نیز در کلاس های درس حاضر شوید و این فرصت مناسبی برای افرادی است که در محل کار خود حضور دارند و از این طریق می توانند در وقت خود صرفه جویی کنند.

در مرحله سوم افراد باید در آزمون کتبی شرکت کرده و نمره قبولی به دست آورند. این آزمون به منظور ارزیابی متقاضیان در هنگام حضور در کلاس های درس انجام می شود. در مرحله چهارم نیز شما آموزش می بینید که چگونه با لیفتراک مورد نظر خود کار کنید و در پایان نیز توسط مربی ایمنی ارزیابی خواهید شد که آیا می توانید مجوز پایان دوره خود را دریافت کنید یا خیر.

معرفی کلاس های آموزش رانندگی لیفتراک در تورنتو

در شهر تورنتو کلاس های آموزش رانندگی بسیاری برگزار می شود و شما می توانید با تماس با این مراکز دریابید که شرایط کلاس های کدام یک برای شما بهتر خواهد بود. برخی از مهم ترین برگزارکنندگان کلاس ها عبارتند از:

 • کالج سنکا
 • مرکز آموزش رانندگی لیفتراک مگاسیتی
 • مدرسه آموزش رانندگی کامیون تورنتو
 • مرکز آموزشی دیویس
 • لیفتو
 • مدرسه آموزش رانندگی کامیون و لیفتراک شهر
 • مرکز آموزش رانندگی لیفتراک CN
 • موسسه آموزشی تورکان
 • مدرسه آموزش رانندگی کامیون AAA در تورنتو بزرگ
 • مرکز آموزشی کار ایمن

متوسط درآمد راننده لیفتراک در کانادا

علاقمندان به این حرفه در شرکت های مختلفی می توانند مشغول به کار شوند و این موضوعی است که می تواند بر میزان درآمد آن ها تاثیرگذار باشد. با این حال بررسی متوسط درآمد این افراد می تواند به شما کمک کند تا ادراک بهتری نسبت به این موضوع داشته باشید. فردی که به عنوان راننده لیفتراک در کانادا مشغول به کار است می تواند به طور متوسط 32700$ دلار کانادا در سال درامد داشته باشد البته دامنه درآمدی او می تواند بسته به عوامل مختلفی مانند تجربه کاری و همچنین استان محل کار او از 15000$ تا 52000$ دلار کانادا در سال به طور متوسط متغیر باشد. میانه درآمدی رانندگان لیفتراک در کانادا 35300$ دلار کانادا در سال است و این بدان معنا است که 50% از رانندگان لیفتراک در کانادا بیش از این مقدار دریافت می کنند و سایرین کمتر از این مقدار.

درصد قابل توجهی از نیروی کار در این حوزه، مدرک دانشگاهی ندارند اما افرادی که مدرک دیپلم 12 ساله در اختیار داشته باشند، به طور متوسط 38300$ دلار کانادا در ماه درآمد دارند و این موضوعی است که می تواند به بسیاری از افراد کمک کند تا از این طریق درآمد خود را افزایش دهند.

تجربه کاری در مسیر رسیدن به درآمد بیشتر به عنوان راننده لیفتراک نقش بسیار زیادی دارد. یک راننده لیفتراک با دو سال تجربه کار می تواند 34% درآمد بیشتر از زمان شروع کار خود دریافت کند و در صورتی که تجربه فرد به 5 سال برسد نیز به طور متوسط 48% دیگر به درامد او اضافه خواهد شد. در نمودار زیر می توانید تحولات تقریبی افزایش درآمد یک راننده لیفتراک در کانادا را به تفکیک تجربه کاری مشاهده کنید.

متوسط درآمد راننده لیفتراک در کانادا بر اساس تجربه کاری به دلار کانادا

سطح درآمد در استان های مختلف کانادا نیز متفاوت است و افرادی که قصد کار در این حوزه را دارند باید در نظر داشته باشند که این مسئله نیز می تواند بر درآمد آن ها در کانادا تاثیرگذار باشد. بالاترین درامد رانندگان لیفتراک در کانادا مربوط به افرادی است که در استان انتاریو مشغول فعالیت هستند. در این استان افراد به طور متوسط 39000$ دلار کانادا دریافت می کنند.

در آلبرتا و کبک نیز سطح درآمد مناسبی را در اختیار دارند و به طور متوسط بیش از 37000$ دلار کانادا درآمد ماهیانه دریافت می کنند. با این حال باید به این نکته اشاره داشت که در اختیار داشتن این درآمد برای تامین هزینه های یک خانواده در کشور کانادا چندان مناسب نیست و در صورتی که فردی بخواهد هزینه های زندگی خود در این زمینه را پرداخت کند، باید شرایطی را فراهم کند که فرد دیگری نیز در خانواده امکان کار در محیط خارج از خانه را داشته باشد.

شرایط کار در کانادا بسیار مناسب است و نیروی کار در حرفه های مختلف به درآمد کافی دسترسی دارد. شرایط بیمه کاری نیز در این کشور به گونه ای است که کارفرما را موظف می کند تا نیروی کار خود را تحت پوشش بیمه قرار دهد و در این صورت، شهروندان خارجی نیز می توانند از مزایای آن بهره ببرند. با این حال، مسیر رسیدن به کار در کشور کانادا برای نیروی متقاضی کار در این کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و افراد باید در نظر داشته باشند که مسیرهای قانونی فراوانی برای رسیدن به کار در این کشور طراحی شده است و به همین دلیل کسب اطلاع از چگونگی ورود به کانادا به عنوان نیروی کار از اهمیت بالایی برخوردار است.

در صورتی که به دنبال کسب آگاهی دقیق در این رابطه هستید، بهتر است از مشورت با وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC چشم پوشی نکنید و مسیر مهاجرت خود به این کشور را هموار سازید.

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند. بدیهی است برداشت و مشورت های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی مجموعه جناب حلاج پور ممکن بوده و توصیه می شود. مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کانادپاس و کاریابی بین المللی مهیار مسوولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسوولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


مهیار حلاج پور

«افتخار داریم که مورد اعتماد شما هستیم»

من مهیار حلاج پور هستم،

عضو رسمی شورای قانون گذاری امور مهاجرت کانادا ICCRC، مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC یا اصطلاحا وکیل مهاجرت.

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم که ممتاز ترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را در مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس ارائه می دهیم.

شرکت توسعه بیزینس ،سرمایه گذاری استارت آپ i3 Capital گام به گام با بهترین متخصصین و مشاورین در خدمت اهداف کارآفرینانی است که برای پیشبرد اهدافشان به ما اعتماد کرده اند‌.

و همچنین در کنار همکارانم در کاریابی مهیار با مجوز رسمی از وزارت کار ایران برای تحقق برنامه های کاریابی بین المللی موکلین پارسی زبان می کوشیم.

کاناداپاس - وکیل مهاجرت کانادا در تورنتو - بیوگرافی مهیار حلاج پور
ارزیابی رایگان رزرو وقت مشاوره وقت مشاوره فوری
× تماس با ما
Copy link