یکی از مشاغلی که ممکن است نظر بسیاری را در کانادا به خود جلب کند، رانندگی تاکسی است که بیش از آن که به تخصص نیاز داشته باشد، به طی کردن مراحل قانونی نیاز خواهد داشت. اما آیا درآمد راننده تاکسی در کشور کانادا به گونه ای است که بتوان با آن هزینه های زندگی در این کشور را پرداخت کرد یا خیر و این که آیا می توان در کانادا به سادگی به عنوان یک راننده تاکسی مشغول به فعالیت شد؟

شرکت های مختلفی در کانادا در حال فعالیت در زمینه حمل و نقل مسافر هستند و از این طریق شرایطی را فراهم می کنند که نیروی کار بتواند در کانادا در این زمینه فعالیت داشته باشد. یکی از شناخته شده ترین شرکت های حمل و نقل مسافر در کشور کانادا شرکت اوبر است که در سطح جهان فعالیت رسمی دارد. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا به برخی از مهم ترین نکات در رابطه با متوسط درآمد رانندگان تاکسی در کشور کانادا اشاره کنیم.

چگونگی کار در کانادا به عنوان راننده تاکسی

پیش از آنکه به بررسی درآمد رانندگان تاکسی در کشور کانادا بپردازیم، بهتر است این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم که آیا شهروندان خارجی می توانند در کشور کانادا به عنوان راننده تاکسی شروع به کار کنند یا خیر. علاقمندان به این حوزه باید در نظر داشته باشند که قوانین استانی در کشور کانادا متفاوت است و هر فرد باید قوانین مربوط به استان محل سکونت خود را مورد بررسی قرار دهد تا بتواند بدون مشکل در این زمینه کار کند. آنچه در ادامه مطالعه می کنید، مربوط به قوانین کار به عنوان راننده تاکسی در استان انتاریو است:

  • راننده تاکسی باید یک گواهینامه معتبر در کلاس G یا بالاتر داشته باشد
  • فرد باید اجازه کار قانونی در کانادا را داشته باشد
  • حداقل 18 ساله باشد
  • گواهی عدم سوء پیشینه قضایی خود را از اداره پلیس دریافت کرده باشد.

علاوه بر این علاقمندان به این شغل باید:

یک دوره آموزشی کوتاه مدت را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند که در حدود 25 ساعت دوره آموزشی است. در پایان به افرادی که این دوره را با موفقیت به پایان برسانند، گواهی پایان دوره تعلق خواهد گرفت و باید مدرک آن سالیانه تمدید شود. هزینه تمدید این مدرک 130$ است.

متوسط درآمد یک راننده تاکسی در کشور کانادا

یک راننده تاکسی در کشور کانادا به طور متوسط در ماه 3210$ دلار کانادا درآمد کسب می کند اما دامنه درآمد این افراد ممکن است از 1640$ تا 4940$ دلار کانادا در ماه متغیر باشد و همه چیز به عوامل مختلفی از جمله جنسیت، تخصص، تجربه کاری و عواملی از این دست بستگی دارد.

میانه درآمد رانندگان تاکسی در کشور کانادا 3140$ دلار کانادا در ماه است و این به آن معنی است که 50% رانندگان تاکسی در کشور کانادا درآمدی کمتر از این مقدار را به دست می آورند و 50% دیگر بیش از این مقدار را به عنوان حقوق ماهانه خود دریافت می کنند. داده ها همچنین نشان می دهند که 25% از رانندگان تاکسی درآمدی کمتر از 2150$ دلار کانادا در ماه را به دست می آورند در حالی که درآمد 75% از آن ها کمتر از 3960$ دلار کانادا در ماه است و این در حالی است که 25% از رانندگان تاکسی در کانادا بیش از این مقدار را به صورت ماهیانه دریافت می کنند. نمودار زیر به طور دقیق تری این موضوع را تشریح کرده است.

بررسی تحول درآمد رانندگان تاکسی در کشور کانادا بر حسب تجربه کاری

درآمد ساعتی در حقیقت درآمدی است که به ازای یک ساعت کار به دست می آید و برخی از مشاغل در کشور کانادا به مشاغل ساعتی شناخته می شوند و فرد بر اساس تعداد ساعت هایی که در محیط کار خود فعالیت دارد درآمد کسب می کند. به طور متوسط می توان گفت که درآمد کار ساعتی رانندگان تاکسی در کشور کانادا در حدود 19$ دلار کانادا است.

نقش تجربه کاری در افزایش درآمد رانندگان تاکسی در کشور کانادا

تجربه کاری می تواند نقش بسیار ویژه ای در تغییر درآمد رانندگان تاکسی در این کشور داشته باشد به طوری که رانندگان تاکسی با تجربه در این کشور از درآمد بسیار بالاتری برخوردار هستند. می توان گفت که به طور متوسط درآمد یک راننده تاکسی در کشور کانادا با تجربه ای کمتر از 2 سال، در حدود 1830$ دلار کانادا در ماه است در حالی که رانندگان تاکسی با تجربه 2 تا 5 سال کار در این کشور می توانند به درآمد متوسط 2400$ دلار کانادا دست پیدا کنند و این مسئله نشان از رشدی 31 درصدی در درآمد این افراد دارد.

با افزایش تجربه فرد به 5 سال، درآمد او می تواند به طور متوسط به 3350$ دلار کانادا در ماه افزایش پیدا کند و این نیز نشان از یک رشد 40% در درآمد افراد به نسبت افراد با 2 تا 5 سال تجربه کاری است. در اینجا است که می توان گفت با 10 سال کار به عنوان راننده تاکسی می توان درآمد خود در کشور کانادا را به میزان 100% افزایش داد.

رانندگان تاکسی که تجربه آن ها در حدود 10 تا 15 سال است نیز به طور متوسط 4030$ دلار کانادا در ماه درآمد دارند و این مسئله نشان می دهد که آنان نیز رشد 20% در درآمد خود به نسبت افراد کم تجربه تر را تجربه می کنند. در صورتی که تجربه فرد بین 15 تا 20 سال باشد، درآمد او بار دیگر با رشدی 9% روبرو می شود و او می تواند 4380$ دلار کانادا در ماه کسب درآمد کند. در پایان نیز افرادی که بیش از 20 سال تجربه کاری داشته باشند قادر خواهند بود تا درآمد خود را به 4720$ (دلار کانادا) در ماه افزایش دهند که نشان از رشد مجدد 8 درصدی در درآمد آن ها دارد.

نمودار زیر درک بهتری از این موضوع را ارائه می کند.

بررسی تحول درآمد رانندگان تاکسی در کشور کانادا بر حسب تجربه کاری

تاثیر میزان تحصیلات بر متوسط درآمد رانندگان تاکسی در کشور کانادا

یکی دیگر از عواملی که می تواند در متوسط درآمد رانندگان تاکسی در کشور کانادا تاثیرگذار باشد، مدرک تحصیلی آن ها است. در بسیاری از موارد، رانندگان تاکسی تحصیلاتی در حد دبیرستان دارند و به همین دلیل است که نمی توانند به حقوق بالا دست پیدا کنند. متوسط درآمد رانندگان تاکسی با مدرک دبیرستانی 2100$ دلار کانادا در ماه است اما در صورتی که آن ها مدرک دیپلم ارائه کنند، رشد 47% در درآمد خود را تجربه خواهند کرد و متوسط درآمد آن ها به 3090$ دلار کانادا در ماه می رسد. از طرف دیگر در صورتی که یک راننده تاکسی مدرک کارشناسی در اختیار داشته باشد، درآمدی تا حدود 53% بالاتر از یک راننده تاکسی با مدرک دیپلم را دریافت می کند و متوسط درآمد او به 4740$ دلار کانادا در ماه می رسد.

علاوه بر میزان تحصیلات، جنسیت رانندگان نیز می تواند در میزان درآمد آن ها تاثیرگذار باشد. به طور متوسط رانندگان مرد در کشور کانادا 5% بیش تر از رانندگان زن در این کشور درآمد کسب می کنند. بر این اساس می توان گفت که متوسط درآمد یک راننده مرد در کانادا در حدود 3290$ دلار کانادا در ماه است در حالی که یک راننده زن در این کشور در حدود 3130$ دلار کانادا دریافت می کند.

افزایش درآمد رانندگان تاکسی در کشور کانادا

یکی دیگر از عواملی که می تواند در شرایط زندگی افراد در کشور کانادا تاثیرگذار باشد، افزایش درآمد سالیانه در این کشور است. علاوه بر عواملی که پیش تر به آن ها اشاره کردیم، عامل دیگری مانند افزایش درآمد سالیانه نیز می تواند در میزان درآمد افراد اثر گذار باشد. داده ها نشان می دهد که متوسط درآمد رانندگان تاکسی در کشور کانادا هر 17 ماه در حدود 8% افزایش پیدا می کند و این در حالی است که در سایر مشاغل در کشور کانادا در هر 15 ماه، به طور متوسط رشدی 9 درصدی مشاهده می شود.

رانندگان دانشگاه در کشور کانادا معمولا قراردادهایی بدون بونس امضا می کنند و در نتیجه پاداشی به قرارداد آن ها اضافه نمی شود. تنها 30% از رانندگان تاکسی در کشور کانادا قراردادهای با بند اضافه تشویقی را با کارفرمای خود به امضا می رسانند که منجر به افزایش 1% تا 3% درآمد سالیانه آن ها می شود.

مقایسه درآمد رانندگان تاکسی در کشور کانادا با مشاغل هم رده

مشاغل زیادی در کشور کانادا وجود دارد که وابسته به تخصص رانندگی است و افراد زیادی نیز در این حرفه ها فعالیت می کنند اما آیا مشاغلی در این رابطه وجود دارد که درآمدی بالاتر از رانندگان تاکسی در این کشور را دریافت کنند؟ در ادامه مشاغل این گروه را مورد بررسی قرار خواهیم داد و مشخص خواهیم کرد که متوسط درآمد در این مشاغل چقدر است تا بتوان از این طریق با دید روشن تری در رابطه با شغل آینده خود در کانادا تصمیم گیری نمایید.

مقایسه درآمد رانندگان تاکسی در کشور کانادا با مشاغل هم رده

مقایسه درآمد رانندگان تاکسی در شهرهای مختلف کانادا

شرایط زندگی در شهرهای مختلف در کشور کانادا متفاوت است و به همین دلیل است که شرایط اقتصادی در این شهرها متفاوت است. چنین مسئله ای نیز باعث می شود که متوسط درآمد رانندگان تاکسی در این کشور در شهرهای مختلف، متفاوت از یک دیگر باشد. البته باید در نظر داشت که چنین شرایطی به این معنی نیست که کیفیت زندگی در شهرهای با درآمد کمتر، نامناسب است بلکه هزینه های زندگی در این شهرها نیز به مراتب کمتر است. در جدول زیر متوسط درآمد رانندگان تاکسی در شهرهای مختلف کشور کانادا نشان داده شده است.

مقایسه درآمد رانندگان تاکسی در شهرهای مختلف کانادا

مقایسه درآمد رانندگان تاکسی در استان های مختلف کانادا

همانطور که پیش تر نیز بیان شد، شرایط اقتصادی در کشور کانادا در استان های مختلف این کشور متفاوت است. در برخی از استان های این کشور از جمله آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیتوبا، کبک، انتاریو و غیره متوسط درآمد رانندگان تاکسی بالا تر از متوسط درآمد در کشور کانادا است و در برخی از استان ها و همچنین قلمروهای کانادا نیز شرایط درآمدی کمتر از متوسط درآمد در کشور کانادا است. در  جدول زیر می توان اطلاعات دقیق تری در این رابطه به دست آورد.

مقایسه درآمد رانندگان تاکسی در استان های مختلف کانادا

کانادا یکی از مهاجرپذیر ترین کشورهای جهان است و افراد زیادی هر ساله از طرق مختلف وارد این کشور می شوند. بدون تردید برخی از این افراد ممکن است به شغل رانندگی تاکسی علاقه داشته باشند و به همین دلیل مقاله پیش رو تهیه شد تا این افراد بتوانند پیش از مهاجرت به کانادا اطلاعات کافی در رابطه با درآمد خود در این کشور را به دست آورند.

برای تبدیل شدن به یک راننده تاکسی مجاز در کشور کانادا هر فرد باید بسته به محل سکونت خود مراحلی را پشت سر بگذارد تا مجوزهای لازم در اختیار او قرار گیرد. با این حال اولین مسئله ای که در این بین می تواند برای متقاضیان کار در کانادا ایجاد مشکل کند، شرایط ورود قانونی به خاک کانادا است. در صورت تمایل به زندگی در کشور کانادا بهتر است پیش از مهاجرت با وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC مشورت کنید تا با بررسی رزومه شما بهترین مسیر مهاجرت به این کشور را به شما پیشنهاد کند چراکه راه های متفاوت و البته متنوعی برای ورود به کانادا وجود دارد که هر یک نیازمند طی کردن مسیری خاص و حقوقی برای رسیدن به هدف هستند.