تحصیل دندانپزشکی در کانادا فرصتی عالی برای دست یافتن به درآمد بالای متخصصان در این رشته است. پذیرش تحصیلی در رشته دندانپزشکی، کمک می‌کند تا با تحصیل در بهترین و برترین دانشگاه‌های پزشکی دنیا، به یک متخصص تبدیل شده و آینده شغلی روشنی داشته باشید. یکی از مهمترین تفاوت‌های رشته‌های پزشکی با دیگر رشته‌های تحصیلی، آزمون‌های متعدد شامل آزمون ورودی و پایانی هر دوره است. بنابراین آشنایی با شرایط تحصیل، هزینه‌ها و همین‌طور آزمون‌های لازم برای فارغ‌التحصیلی و ورود به بازار کار، الزامی است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در کانادا

اگر خارج از خاک کانادا دندانپزشک بودید و اکنون مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دندانپزشکی کانادا هستید، در اولین مرحله باید مدرک خود را معادل‌سازی کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید به ادامه تحصیل دندانپزشکی در کانادا بپردازید. لازم به ذکر است که در بیش از 90% مواقع، باید مدرک لیسانس خود را در یکی از رشته‌های زیر و در کشور کانادا دریافت کنید.

 1. Inorganic Chemistry
 2. Biology
 3. Physics
 4. Organic Chemistry
 5. Genetics
 6. Microbiology
هزینه تحصیل دنداپزشکی در کانادا

مراحل تحصیل دندانپزشکی در کانادا

دوره تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه‌های کانادا، بین 4 تا 5 سال به طول می‌انجامد. 2 سال اول تحصیل، به آموزش پیش بالینی اختصاص می‌یابد و تمامی جزئیات لازم به دانشجو آموزش داده خواهد شد. عمده موضوعاتی که در دوره پیش بالینی رشته دندانپزشکی آموزش داده می‌شود شامل موارد زیر است.

 1. آسيب شناسی
 2. بافت شناسی
 3. ژنتیک
 4. میکروب شناسی
 5. فیزیولوژی
 6. بیوشیمی
 7. آناتومی

علاوه‌بر دوره پیش بالینی، دانشجو باید در کلاس‌های آزمایشگاهی نیز شرکت کند. کلاس‌های آزمایشگاهی به منظور یادگیری کامل هر آنچه که متخصصین دندانپزشکی برای ورود به مشاغل مختلف به آن نیاز دارند برگزار خواهد شد و شامل موارد زیر است.

 1. ساخت تاج و دندان مصنوعی
 2. ساختن پل و واکس
 3. نحوه ترمیم و دریل دندان‌ها

طول مدت دوره تخصص دندانپزشکی در کانادا، 3 سال است. دانشجویان در بخش دوم تحصیل خود، در کلاس‌های تمرینات بالینی شرکت می‌کنند. از طرفی ممکن است برای انجام اقدامات دندانپزشکی نیز اقدام کنند. پس از پایان این دوره، به دانشجو عنوان دکتری دندانپزشکی یا دکتر جراحی دندان اعطا خواهد شد.

معرفی بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی کانادا

لیست دانشگاه‌های کانادایی که در رشته دندانپزشکی دانشجو می‌پذیرند در ادامه آمده است. قبل از اقدام برای پذیرش می‌توانید وارد سایت دانشگاه شده و شرایط، قوانین و میزان شهریه را بررسی کنید.

 1. Dalhousie University
  2. Laval University
  3. McGill University
  4. McMaster University
  5. Memorial University of Newfoundland
  6. Queen’s University at Kingston
  7. Simon Fraser University
  8. University de Sherbrooke
  9. University de Montreal
  10. University de Quebec a Montreal
  11. University Guelph
  12. University of Alberta
  13. University of British Columbia
  14. University of Calgary
  15. University of Manitoba
  16. University of Ottawa
  17. University of Toronto
  18. University of Victoria
  19. University of Saskatechewan
  20. University of Waterloo
  21. Western University
  22. York University
درآمد دندانپزشکان در کانادا

متداول‌ترین تخصص‌ها در رشته دندانپزشکی

در رشته دندانپزشکی، دانشجو می‌تواند یکی از موارد زیر را به عنوان دوره تخصص انتخاب کند.

 1. جراح فک و دهان
 2. متخصص پاتولوژی دهان
 3. بهداشت دهان و دندان
 4. دندانپزشکی کودکان
 5. ارتودنسی
 6. آسیب شناسی دهان
 7. رادیولوژی فک و دهان
 8. لثه درمانی
 9. ریشه درمانی
 10. پروتز درمانی

شرایط پذیرش در رشته دندانپزشکی در کانادا

به منظور پذیرش در رشته دندانپزشکی دانشگاه‌های کانادا باید شروط اصلی زیر را داشته باشید.

 1. مدرک لیسانس در یکی از رشته‌های علوم
 2. قبولی در آزمون DAT (شرط لازم و نه کافی) و یا MCAT و CASPer

آزمون DAT

آزمون استعداد دندانپزشکی Dental Admission Test که به اختصار DAT نامیده می‌شود، یک آزمون 4 گزینه‌ای استانداردی است که متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی کانادا و آمریکا باید در آن شرکت کنند. یک نسخه کانادایی جداگانه برای این آزمون طراحی شده است، اما هر دو نسخه (کانادایی و آمریکایی) معمولاً به جای یکدیگر پذیرفته می‌شوند.

آزمون استعداد دندانپزشکی یا DAT، هر سال تحصیلی در ماه‌های فوریه و نوامبر برگزار می‌شود. پس سالی دو بار شانس شرکت و قبولی در این آزمون را خواهید داشت.

هدف از برگزاری این آزمون، ارزیابی توانایی‌های دانشجو برای ادامه تحصیل در رشته‌ دندانپزشکی است. در این آزمون، مهارت‌های زیر سنجیده می‌شود.

 • 1- درک اطلاعات علمی
 • 2- مهارت دستی
 • 3- درک بصری 2 بعدی و 3 بعدی

آزمون CASPer

آزمون Computer-Based Assessment for Sampling Personal Characteristics که به اختصار CASPer نامیده می‌شود، با هدف ارزیابی خصوصیات شخصی و ویژگی‌های شغلی متقاضی برگزار می‌شود.

آزمون CASPer با هدف غربالگری دقیق‌تر متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی و به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

 1. نوشتن یک SOP قوی که مواردی مانند مشاغل گذشته و حال، فعالیت‌های داوطلبانه، تحقیقات، دوره‌های فوق‌برنامه، سرگرمی، ورزش، جوایز ، بورسیه‌ها و … را در بر گیرد.

SOP فرصتی است تا تمامی توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشته و از دیگر متقاضیان متمایز شوید. با تدوین یک SOP قوی می‌توانید علاقه شدید خود نسبت به تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا را نشان دهید.

 1. توصیه نامه‌های لازم

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا، سالانه بین 22.000 دلار کانادا تا 56.000 دلار کانادا خواهد بود. این مبلغ شامل هزینه‌های تحصیل مانند شهریه و هزینه‌های زندگی دانشجویی است.

شرایط کار دندانپزشکی در کانادا

یکی از شروط اصلی کار دندانپزشکی در کانادا، اخذ مجوز کاری است. این مجوز پس از قبولی در آزمون نهایی مربوط به فرآیند اعطای مجوز هیئت ارزیابی دندانپزشکی کانادا یا NDEB به دانشجو اعطا می‌شود. بنابراین تنها با شرکت در این آزمون است که اجازه اشتغال در کانادا در رشته دندانپزشکی را خواهید داشت.

شرکت در این آزمون از مراحل اصلی فرآیند اعطای مجوز هیئت ارزیابی دندانپزشکی کانادا (NDEB) است. فرآیند اعطای این مجوز شامل چند آزمون است که در آن دانش متقاضی در موارد زیر ارزیابی خواهد شد.

 • دانش پایه
 • ارزیابی مهارت‌های کلینیکی
 • ارزیابی نظر یا قضاوت کلینیکی

پس از گذراندن فرآیند فوق، باید در آزمون ارزیابی دانش بنیادی یا AFK شرکت کنید. پس از قبولی در آزمون AFK می‌توانید برای شرکت در آزمون ارزیابی قضاوت بالینی یا ACJ اقدام کنید. پس از آزمون ACJ نیز باید در آزمون ارزیابی مهارت‌های بالینی یا ACS شرکت کنید.

در حال حاضر، کلیه متقاضیان برای قبولی در آزمون‌های AFK و ACJ، مجاز هستند تا 3 بار در آزمون شرکت کنند. اما از سال 2022، متقاضیان برای قبولی در آزمون ACS، مجاز به شرکت در این آزمون به تعداد نامحدود در یک دوره 5 ساله خواهند بود.

اگر نمره قبولی را در تمامی آزمون‌های AFK، ACJ و ACS دریافت کنید، می‌توانید برای اخذ مجوز کاری در امتحانات OSCE & Written شرکت کنید. قبولی در این امتحانات برای کلیه داوطلبان معتبر و فارغ‌التحصیلان رشته‌ دندانپزشکی دانشگاه‌های کانادا، الزامی است.

تبدیل مدرک تحصیلی یا معادل‌سازی مدرک پزشکی در کانادا، از جمله اساسی‌ترین مراحل برای مهاجرت پزشکان به کانادا است. بنابراین اگر مدرک تحصیلی خود را از کشور دیگری غیر از کانادا دریافت کرده‌اید و برای اشتغال در کانادا برنامه‌ریزی می‌کنید، ابتدا باید برای تطبیق مدرک دندانپزشکی در کانادا اقدام کنید. معادل سازی مدرک دندانپزشکی در کانادا برای متقاضیان اشتغال یا ادامه تحصیل در این کشور، امری ضروری است.

بررسی درآمد دندانپزشکان در کانادا

درآمد دندانپزشکان در سال‌های ابتدای فعالیت آن‌ها، سالانه حدود 150.000 دلار کانادا خواهد بود. این مبلغ به مرور زمان افزایش پیدا می‌کند. اما مانند رشته‌های مختلف پزشکی که در مرحله قبل به آن پرداختیم، برای رسیدن به این سطح درآمدی باید سال‌ها تحصیل کرده و در آزمون‌های مختلف شرکت کند.

معادل سازی مدرک دندانپزشکی در کانادا

سه چهارم کانادایی‌ها یعنی حدود 30 میلیون نفر از جمعیت این کشور حداقل سالی یکبار به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند. در کانادا حدود  23هزار دندانپزشک فعالیت می‌کنند. این نشان می‌دهد این حرفه هم موقعیتی برای مهاجرت را دربر دارد. اما شرایط معادل‌سازی مدرک و کسب مجوز برای این حرفه کمی سخت خواهد بود.

در ابتدا دندانپزشک مورد نظر باید دارای مجوز فعالیت از سوی یک نهاد نظارتی استانی یا منطقه‌ای باشد. همچنین برای تغییر موقعیت از یک دندانپزشک عمومی به یک متخصص باید آموزش‌های تخصصی گذرانده باشید و در امتحانات دندانپزشکی کانادا نمره قبولی کسب کرده باشید. در نظر داشته باشید داشتن مجوز برای متخصص شدن ضروری است.

نحوه معادل سازی مدرک دندانپزشکی در کانادا مراحل زیادی دارد. در ابتدا باید یک تا چهار سال تحصیلات دانشگاهی پیش از دندانپزشکی تخصصی را گذرانده باشید و مدرک دانشگاهی از یک برنامه دندانپزشکی شناخته شده داشته باشید. بنابراین مهم است با نحوه بررسی مدارک بین‌المللی در کانادا آشنا شوید.

نحوه معادل‌ سازی دندانپزشکی در کانادا

هنگام مهاجرت به کانادا اولین کلمه‌ای که تحت عنوان دندانپزشک می‌شنوید معادل سازی دندانپزشکی “National Dental Examining Board” با نام اختصاری “NDEB” است. “NDEB” نهاد تنظیم و حفظ استاندارد ملی صلاحیت کانادا است. دندانپزشکان برای اعتبار کار خود باید یک فرآیند معادل سازی مدرک دندانپزشکی (Qualifying and Degree Completion Program) که جزو روند پذیرش دوره‌های تکمیلی است را طی کنند. این پروسه در واقع به عنوان صدور مجوز مستقیم شناخته می‌شود.

هرکسی به خصوص مهاجران برای ورود به این حرفه که از نظر دولت کانادا دارای مدرک دندانپزشکی غیر معتبر هستند می‌توانند در این فرآیند شرکت کنند. توجه داشته باشید که برای معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا تعداد واحدهای گذرانده شده و مورد نیاز و تطبیق آنها با سیستم پزشکی کانادا انجام می شود.

اما قبل از درخواست برای فرآیند معادلسازی دندانپزشکی در کانادا “NDEB”، باید پروفایل خود را تأیید کنید. تایید پروفایل هم حدود چهار تا 6 ماه زمان لازم خواهد داشت. هنگامی که پروفایل شما تأیید شد، می‌توانید برای مجموعه‌ای از بررسی‌ شامل ارزیابی دانش بنیادی یک آزمون یک روزه، ارزیابی قضاوت بالینی سه آزمون در یک روز و ارزیابی مهارت‌های بالینی یک آزمون در دو روز اقدام کنید.

پس از تکمیل فرآیند معادلسازی دندانپزشکی باید برای صدور گواهینامه “NDEB” دو مرحله آزمون عملی” OSCE” و آزمون کتبی را بگذرانید.

داوطلبانی که مایل به کار به عنوان دندانپزشک در کانادا هستند، فرآیند معادل سازی مدرک دندانپزشکی در کانادا سریع ترین راه است. در حالت ایده آل، این فرآیند یک سال و نیم تا 2 سال طول می‌کشد. شما باید حداقل 75% از نمرده را در هر امتحان برای ادامه امتحان بعدی کسب کنید. شما می‌توانید حداکثر هر امتحان را سه بار تکرار کنید.

مدارک مورد نیاز برای معادل سازی مدرک دندانپزشکی هم به شرح زیر است:

 • کپی مدرک دندانپزشکی
 • ریزنمرات
 • مشخصات دانشگاه محل تحصیل
 • پرداخت هزینه های لازم جهت معادلسازی
 • تشکیل صفحه کاربری و آپلود مدارک
 • اسکن پاسپورت
 • ارسال مدرک به شورای پزشکی دولت کانادا
 • اخذ تاییدیه اولیه مدارک که حدود 2 الی 3 هفته زمان می برد
 • ارسال درخواست معادلسازی به سازمان ECA و دریافت تاییدیه

در این مقاله با شرایط پذیرش و تحصیل دندانپزشکی در کانادا آشنا شدید. همانطور که مطالعه کردید، مانند دیگر رشته‌های شاخه پزشکی، برای ورود به این رشته و همچنین برای فارغ‌التحصیلی، باید در آزمون‌های متعددی شرکت کنید. هدف از این امر، آمادگی شما برای ورود به دنیای دندانپزشکی است. اگر برای پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های دندانپزشکی کانادا برنامه‌ریزی می‌کنید و نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان خبره کاناداپاس راهنمای شما خواهند بود.