مسیرهای بسیار زیادی برای ورود به کشور کانادا وجود دارد و افرادی که قصد ورود به این کشور را دارند، باید به طور دقیق مشخص کنند که به چه دلیل می خواهند به کانادا ورود کنند، چه مدت در این کشور خواهند ماند و چه زمانی این کشور را ترک خواهند کرد. در چنین شرایطی است که کسب آگاهی از شرایط مهاجرت به کانادا و انواع ویزاهای این کشور اهمیت بسیاری پیدا می کند. افراد بسیاری تلاش می کنند تا به منظور گسترش تجارت خود در جهان، با شرکت های بین المللی توافق نامه هایی را به امضا برسانند و شرکت های کانادایی یکی از مهم ترین گزینه ها برای انجام تبادلات اقتصادی هستند.

از طرف دیگر شرکت در سمینارها، انجام معاملات و غیره، نیاز به ورود فرد به خاک کانادا دارد. در این صورت متقاضیان باید یک ویزای معتبر و مناسب برای ورود از این طریق را در اختیار داشته باشند و ویزای بیزینس ویزیتور کانادا بهترین مجوز ورود برای این افراد به خاک کانادا خواهد بود. در این مقاله تلاش خواهیم کرد به تشریح این ویزای پرکاربرد کانادا بپردازیم و به برخی از مهم ترین ابهامات در این رابطه پاسخ دهیم.

ویزای بیزینس ویزیتور کانادا چیست؟

یک بیزینس ویزیتور در کانادا کسی است که برای فعالیت های تجاری بین المللی و همچنین بدون ورود مستقیم به بازارا کار کانادا وارد این کشور می شود تا برخی از فعالیت های خاص در این کشور را انجام دهد. نمونه ای از این فعالیت ها عبارتند از:

 • ملاقات با افرادی از شرکت هایی که به صورت تجاری با آن ها در تعامل هستند
 • برای مشاهده یک فعالیت تجاری
 • به این دلیل که یک شرکت کانادایی آن ها را برای استفاده از محصول، فروش یا سایر معاملات تجاری دعوت کرده است.

برای به دست آوردن این ویزا نیازی به دریافت اجازه کار در کانادا نخواهد بود. البته بازدید کنندگان باید نشان دهند که اصلی ترین منابع درآمدی آن ها خارج از مرزهای کانادا قرار دارد.

در صورتی که برای یک شرکت کانادایی کار می کنید، شما یک بازدید کننده تجاری محسوب نمی شوید و ممکن است نیاز به دریافت اجازه کار در مرزهای این کشور را داشته باشید. برای مثال ممکن است شما کارمند یک شرکت خارجی باشید که به منظور انجام قراردادهای کاری با یک شرکت کانادایی به این کشور اعزام شده اید.

تفاوت بیزینس ویزیتور با اجازه کار چیست؟

در بخش قبل اشاره کردیم که برای ورود به کانادا با استفاده از ویزای بیزینس ویزیتور، نیازی به دریافت اجازه کار نخواهید داشت اما این به آن منظور نیست که شما اجازه کار در کشور کانادا را خواهید داشت. توجه داشته باشید که ویزای بیزینس ویزیتور با اجازه کار در این کشور تفاوت دارد. شما نمی توانید به عنوان یک بیزینس ویزیتور در کانادا کار کنید. ویزای بیزینس ویزیتور کانادا تنها بنا به دلایلی صادر می شود که پیش تر به آن ها اشاره داشتیم. اگر شرکتی برای انجام کاری شما را به کانادا اعزام می کند یا در یک شرکت کانادایی مشغول به کار هستید، به اجازه کار در این کشور نیاز خواهید داشت. برای جستجوی کار در این کشور، شما می توانید به عنوان یک بازدید کننده به کانادا وارد شوید.

با این حال کار کردن در کانادا بدون در اختیار داشتن اجازه کار، غیر قانونی است. در صورتی که در کانادا حضور دارید و موفق به کاریابی در این کشور شده اید، قبل از شروع کار باید مجوزهای لازم در این رابطه را دریافت کنید. درخواست شما باید توسط اداره دارای صلاحیت برای بررسی پرونده ویزای مهاجرتی شما، مورد ارزیابی قرار گیرد. با توجه به قوانین، برای این کار شما باید به کشور خود بازگردید و از این طریق برای تبدیل ویزای توریستی خود به ویزای کار در کانادا اقدام کنید. البته که شما این فرصت را خواهید داشت که تا پایان اعتبار ویزای توریستی خود در این کشور بمانید.

شرایط دریافت ویزای ویزیتور کانادا

ویزای خاصی برای بازدید کنندگان تجاری در کانادا در نظر گرفته نشده است و باید از روش های عادی دریافت ویزای توریستی این کشور یا TRV استفاده کنند و نشان دهند که به منظور بیزینس وارد خاک این کشور شده اند. در برخی از موارد ممکن است از بازدیدکنندگان تجاری خواسته شود تا مدارک خود را در هنگام ورود به کانادا مدارک مربوط به کسب و کار خود را به آفیسر فرودگاه نشان دهند. شهروندان کشورهای معاف از دریافت ویزای توریستی کانادا بدون نیاز به دریافت ویزا می توانند به عنوان بیزینس ویزیتور وارد این کشور شوند. از طرف دیگر افرادی که می خواهند همراه با خانواده خود به این کشور وارد شوند نیز این امکان را خواهند داشت اما سایر اعضای خانواده نیز باید برای دریافت ویزای توریستی به صورت مجزا اقدام کنند.

بر اساس قوانین مصوب در 7 سپتامبر 2021، برای ورود به کانادا شما باید به طور کامل واکسینه شده باشید و همچنین سایر شرایط تعیین شده برای ورود به کانادا را در اختیار داشته باشید. برای ورود به کانادا شما باید برای دریافت ویزای توریستی یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) اقدام کنید یا یک سند مسافرتی معتبر مانند گرین کارت آمریکا را در اختیار داشته باشید. در بسیاری از موارد مسافران خارجی باید اثر انگشت خود را نیز ثبت کنند.

چگونه نشان دهیم که به عنوان یک بیزینس ویزیتور وارد کانادا می شویم؟

هر شخصی نمی تواند به راحتی ادعا کند که به عنوان یک بیزینس ویزیتور وارد خاک کانادا خواهد شد و باید مستندات کافی در این زمینه را ارائه کند. برای واجد شرایط بودن به عنوان یک بیزینس ویزیتور در کانادا، باید نشان دهید که:

 • قصد اقامت در کانادا تنها در یک بازه زمانی 6 ماهه را خواهید داشت
 • شما قصد ندارید در بازار کار کشور کانادا ورود پیدا کنید
 • محل اصلی تجارت و منبع درآمد و سودآوری شما خارج از مرزهای کانادا است
 • شما مدارکی در اختیار دارید که ادعای شما را ثابت و از درخواست شما برای ورود به کانادا حمایت می کند
 • شما همچنین باید ثابت کنید که شرایط اولیه ورود به کانادا را دارید چرا که اولا یک گذرنامه یا مدرک معتبر مسافرتی در اختیار دارید، پول کافی برای اقامت و بازگشت به خانه در حساب شما وجود دارد، در پایان سفر خود قصد ترک کردن کانادا را دارید، برای امنیت و سلامت مردم کانادا خطری را ایجاد نمی کنید.

در نظر داشته باشید که اگر اقامت شما در کانادا بیش از 6 ماه به طول می انجامد، ممکن است به عنوان یک کارگر موقت در نظر گرفته شده و مجبور شوید تا برای دریافت مجوز کار، درخواستی رسمی ارائه دهید.

فعالیت های یک بیزینس ویزیتور در کانادا

زمانی که به عنوان یک بیزینس ویزیتور وارد کانادا می شوید ممکن است فعالیت هایی را انجام دهید که عبارتند از:

 • خرید کالا یا خدماتی که در کشور کانادا موجود است برای دولت یا تجارت خارجی
 • گرفتن سفارش کالا یا خدمات
 • شرکت در جلسات، کنفرانس ها، کنوانسیون ها یا نمایشگاه های تجاری
 • ارائه خدمات پس از فروش به عنوان بخشی از ضمانت نامه یا قرارداد فروش
 • آموزش توسط یک شرکت مادر کانادایی که خارج از کانادا برای آن ها کار می کنید
 • آموزش کارکنان شعبه کانادایی یک شرکت خارجی
 • آموزش دیدن زیر نظر شرکتی کانادایی که تجهیزات یا خدمات را به شما فروخته است.

شرایط برای شهروندان آمریکایی و مکزیکی در این زمینه کاملا متفاوت است.

مدارک مورد نیاز برای ورود به کانادا با ویزای بیزینس ویزیتور

زمانی که به عنوان یک بیزینس ویزیتور وارد کانادا می شوید، اطمینان حاصل کنید که مدارک زیر را حتما در اختیار دارید، دقت داشته باشید که این مدارک هرگز نباید در هنگام ورود به کانادا در چمدان شما باشد.

 • گذرنامه یا سند مسافرتی که تاریخ آن تا زمان خروج از کانادا معتبر باشد.
 • ویزای توریستی معتبر در صورت نیاز
 • در صورتی که به eTA نیاز دارید، باید با همان پاسپورتی که اقدام به دریافت ویزا کرده اید سفر کنید.
 • نامه های حمایتی از طرف شرکت مادر و دعوت نامه دریافتی از طرف شرکت میزبان
 • اسناد دیگر مانند ضمانت نامه یا موافقت نامه های مربوط به ارائه خدمات یا قراردادهایی که به بازدید شما مرتبط است
 • اطلاعات تماس مربوط به شرکت میزبان کسب و کار شما در کانادا
 • مدارکی که نشان دهد شما پول کافی برای اقامت در کشور کانادا و بازگشت به کشور خود را خواهید داشت
 • گواهی مربوط به واکسیناسیون بیماری کرونا

پاسخ به چند پرسش در رابطه با ویزای بیزینس ویزیتور کانادا

در بخش های قبل تلاش بر این بود که شرایط دریافت و اهمیت در اختیار داشتن ویزای بیزینس ویزیتور کانادا را مورد بررسی قرار دهیم. اما در این رابطه پرسش هایی مطرح می شود که باید به آن ها نیز پاسخ دهیم. برخی از مهم ترین پرسش های مطرح شده در رابطه با این ویزا عبارتند از:

 • آیا می توان با استفاده از ویزای بیزینس ویزیتور کانادا در این کشور به تفریح پرداخت؟

در صورتی که خاک کانادا را ترک کرده باشید اما ویزای شما همچنان اعتبار داشته باشد، می توانید برای تفریح نیز وارد کانادا شوید به شرط آن که ویزای صادر شده برای شما اجازه ورود چند گانه را داشته باشد. در غیر این صورت باید بار دیگر برای دریافت ویزای توریستی کانادا اقدام کنید.

 • اگر به عنوان بیزینس ویزیتور وارد کانادا شوم، برای کار در کانادا نیاز به دریافت اجازه کار خواهم داشت؟

برای انجام فعالیت های تجاری مرتبط با شغل خود در کشوری دیگر مانند ملاقات با مشتریان بزرگ تجارت خود یا بازدید از محیط های کاری، نیازی به دریافت مجوز کار نخواهید داشت. اما در صورتی که قصد انجام فعالیت های مدیریتی، فنی یا تولیدی دارید و یا اینکه برای مدتی بیش از 6 ماه در کانادا اقامت خواهید داشت، باید برای مجوز کار اقدام کنید.

 • من برای دیدار از خویشاوندان خود به کانادا سفر کرده ام، آیا می توانم از همان ویزا برای سفر تجاری استفاده کنم؟

تا زمانی که ویزای شما دارای اعتبار باشد، می توانید از آن برای ورود به کانادا استفاده کنید. البته در این رابطه فراموش نکنید که باید مدارک حمایتی خود را همراه داشته باشید.

 • آیا باید در تاریخ ثبت شده در ویزای خود، خاک کانادا را ترک کنم؟

خیر، این تاریخ مربوط به زمانی است که شما می توانید به کانادا وارد شوید. در رابطه با تاریخ خروج شما از کشور کانادا در لحظه ورود به این کشور تصمیم گیری می شود.

 • من به یک ویزا برای بازدید از کانادا نیاز دارم. آیا می توانم در همان بازه زمانی به تحصیل یا کار در کانادا مشغول شوم؟

در صورتی که قصد کار یا تحصیل در کانادا را دارید، باید برای دریافت اجازه کار یا اجازه تحصیل در این کشور اقدام کنید. در صورتی که برای دریافت اجازه کار یا تحصیل اقدام کرده اید، ویزای شما به صورت همزمان با مجوز برای شما ارسال می شود. شما نیاز نخواهید داشت که به صورت جداگانه اقدام کنید و هزینه بیشتری پرداخت نمایید.