رشته MBA در کشور کانادا یک دوره آموزشی تا سقف دو سال است که دروازه بسیاری از مشاغل پر درآمد را به روی متقاضیان باز می کند. کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) در دانشگاه های مختلف کانادا هزینه ای متفاوت را در بر خواهد داشت و در برخی از دانشگاه های این کشور، دانشجویان برای تحصیل در این رشته باید تا 80000$ دلار کانادا نیز هزینه کنند.

در بسیاری از دانشگاه های کانادا اما، امکان دریافت بورسیه فول فاند کانادا برای دانشجویان وجود دارد و آن ها می توانند از این طریق هزینه های خود را کاهش دهند. تحصیل در رشته MBA در دانشگاه های تراز اول کانادا به سادگی امکان پذیر نخواهد بود و دانشجویان به رزومه قدرتمندی نیاز خواهند داشت که در ادامه بیش تر به آن خواهیم پرداخت.

معرفی دانشگاه های برتر کشور کانادا در رشته MBA

دانشگاه های بسیار زیادی در کشور کانادا وجود دارد که می توان در این مراکز به تحصیل در رشته MBA پرداخت. دانشگاه تورنتو یکی از بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در رشته MBA است و دانشجویان این رشته در مدرسه مدیریت روتمن می توانند دوره 2 ساله MBA را پشت سر بگذارند. هزینه تحصیل در این دانشگاه سالانه 44587$ (دلار) است.

دانشگاه مک گیل نیز یکی دیگر از دانشگاه های برتر کشور کانادا برای تحصیل در این رشته است. طول دوره تحصیل MBA در این دانشگاه از 12 تا 20 ماه متغیر است و شهریه سالانه آن نیز در حدود 35000$ (دلار) است. دانشگاه کوئینز نیز یکی دیگر از دانشگاه های معتبر کانادا برای تحصیل در رشته MBA است که در یک بازه زمانی 1 ساله این رشته را ارائه می کند. شهریه تحصیل رشته MBA در این دانشگاه، 71250$ (دلار) در سال است.

در دانشگاه وسترن نیز رشته MBA در یک دوره یک ساله ارائه می شود و هزینه تحصیل در این دانشگاه نیز 88125$ (دلار) تعیین شده است. در دانشگاه بریتیش کلمبیا، این دوره شامل 3 ترم تحصیلی در 16 ماه می شود و هزینه تحصیل در این دانشگاه نیز سالیانه 46835$ (دلار) تعیین شده است.

در دانشگاه آلبرتا به عنوان یکی از مقرون به صرفه ترین دانشگاه های کشور کانادا برای تحصیل در رشته MBA، یک دوره 20 ماهه برای تحصیل در نظر گرفته شده است و شهریه هر سال تحصیل در این دانشگاه نیز 23500$ (دلار) است. در دانشگاه مونترئال نیز دانشجویان می توانند در دپارتمان اقتصاد به تحصیل در رشته MBA بپردازند. دوره تحصیل در این دانشگاه نیز تنها یک سال خواهد بود و دانشجویان با پرداخت 36750$ (دلار)، واجد شرایط شرکت در این دوره خواهند شد.

در دانشگاه مک مستر، مدت تحصیل رشته MBA کمی طولانی تر از سایر دانشگاه های این کشور است و دانشجویان برای دریافت مدرک تحصیلی خود باید 28 ماه در این دانشگاه تحصیل کنند و هزینه هر سال تحصیل نیز 33000$ (دلار) تعیین شده است. تحصیل رشته MBA در دانشگاه اتاوا نیز تنها یک سال به طول خواهد انجامید و شهریه دوره نیز 51000$ (دلار) است.

دانشگاه ویکتوریا نیز یک دوره 2 ساله را برای ارائه این رشته تحصیلی در نظر گرفته است و شهریه ای معادل 30076$ (دلار) را برای هر سال تحصیل در این دانشگاه در نظر گرفته است. در دانشگاه کلگری نیز هزینه تحصیل در هر سال تحصیل در این رشته، 53116$ (دلار) تعیین شده است. در دانشگاه ساسکاچوان نیز شهریه در نظر گرفته شده برای دانشجویان بین المللی 47883$ (دلار) است و دانشگاه مانیتوبا نیز 27919$ (دلار) را به عنوان شهریه در نظر گرفته است. لازم به ذکر است که تحصیل رشته MBA در این 3 دانشگاه نیز 2 سال به طول خواهد انجامید.

دلایل انتخاب رشته MBA در کشور کانادا

رشته MBA یکی از رشته های پولساز در جهان است و به همین دلیل افراد زیادی تمایل دارند تا دوره های مرتبط با این رشته تحصیلی را پشت سر بگذارند. حال سوال اساسی آن است که چرا کانادا می تواند گزینه مناسبی برای متقاضیان تحصیل در این رشته باشد؟ در ادامه برخی از مهم ترین دلایل در این رابطه را ارائه خواهیم کرد:

  • بر اساس آخرین رده بندی انجام شده توسط QS، 11 دانشگاه کشور کانادا در جمع 200 دانشگاه برتر جهان در ارائه رشته MBA قرار دارند.
  • در اختیار داشتن مدرک مرتبط با علوم اقتصاد در کشور کانادا به فرد کمک می کند تا یکی از 10 شغل پردرآمد در کشور کانادا را در اختیار داشته باشد. نمودار زیر نشان دهنده متوسط درآمد فارغ التحصیلان رشته MBA از دانشگاه های مختلف کانادا است.
دهنده متوسط درآمد فارغ التحصیلان رشته MBA از دانشگاه های مختلف کانادا
  • روند اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف کانادا برای افرادی که رزومه مناسب در اختیار دارند بسیار مناسب است و پذیرفته شدگان پس از آن می توانند وارد پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا شوند که حضور یک وکیل کارکشته و حرفه ای در کنار آن ها می تواند تا حد زیادی ورود به کانادا را برای آن ها قطعی کند.
  • فرصت های کار برای فارغ التحصیلان رشته MBA در کانادا بسیار زیاد است و رشد 11.6% خدمات مالی در بازه زمانی 2007 تا 2017 در کشور کانادا به خوبی نشان دهنده این موضوع است.
  • با وجود حمایت های بسیاری که در کشور کانادا وجود دارد، درب های کارآفرینی در کانادا همواره به روی فارغ التحصیلان رشته MBA در کانادا باز است.

انواع دوره های MBA در کانادا

شرایط متفاوتی برای تحصیل رشته MBA در کشور کانادا وجود دارد که هر فرد می تواند با توجه به شرایط خود در این کشور یکی را انتخاب کند. دسته اول، دوره MBA تمام وقت در کشور کانادا است. بازار کار کانادا تنوع بسیار زیادی دارد اما یک دوره MBA دانشجو را آماده می کند تا به عنوان یک لیدر وارد بازار کار شود. دوره تحصیل رشته MBA به صورت تمام وقت معمولا دو ساله است و دانشجویان می توانند با انتخاب دوره های تمام وقت از امکانات موجود در این برنامه استفاده کنند. دانشجویانی که قدرت بیشتری در یادگیری دروس دارند این دوره ها را انتخاب می کنند.

دوره نیمه وقت نیز یکی دیگر از روش های تحصیل رشته MBA در کشور کانادا است. افرادی که در کشور کانادا مشغول به کار هستند، معمولا دوره های نیمه وقت را انتخاب می کنند تا بتوانند هر دو را در کنار هم داشته باشند. در این صورت طول دوره ممکن است 3 تا 6 سال به طول بیانجامد و شرایط آن به دانشگاه انتخابی دانشجویان بستگی دارد. این دوره ها برای افرادی طراحی شده است که به تازگی وارد بازار کار شده اند و نمی توانند زمان زیادی را صرف تحصیل در دانشگاه کنند.

دوره MBA اجرایی نیز می تواند برای بسیاری جذابیت های خاص خود را داشته باشد چراکه طول این دوره معمولا 13 ماهه است. این دوره بیشتر برای مدیران اجرایی و کسانی که در رده مدیریتی فعالیت می کنند و قصد پیشرفت در کار خود را دارند بسیار مناسب است. در بسیاری از موارد از متقاضیان این دوره ها در خواست می شود تا رزومه کاری به مدت 8 تا 10 سال را ارائه کنند.

دوره تخصص MBA نیز یکی از دوره های محبوب در کشور کانادا است که افراد بسیار زیادی به دنبال رسیدن به آن هستند. برای مثال IMBA که به عنوان MBA بین المللی شناخته می شود جایگاه بسیار مناسبی برای فراگیری جدیدترین نگرش های موجود در رابطه با این دانش توسط مشهورترین رهبران صنعت جهان است. تحصیل در این دوره معمولا 20 تا 28 ماه به طول می انجامد و دانشجویان تجربیات بین المللی زیادی را در این دوره می آموزند.

MBA مالی نیز یکی دیگر از دوره های تخصصی این گروه آموزشی است که شامل دوره های گزارش گیری و تجزیه و تحلیل مالی، مدیریت، بازاریابی مالی، امور مالی شرکت ها و غیره می شود. این دوره آموزشی نیز معمولا دو ساله است.

MBA در مدیریت منابع انسانی نیز یکی دیگر از شاخه های تخصصی این رشته است که در دانشگاه های انگشت شماری ارائه می شود. علاوه براین در رشته های مدیریت گردشگری، بازاریابی دیجیتال، مدیریت زنجیره تامین، آنالیز کسب و کار و چند رشته دیگر نیز می توان به صورت تخصصی به ادامه تحصیل در کانادا پرداخت.

حداقل نمرات مورد نیاز برای تحصیل رشته MBA در کانادا

برای اینکه فردی توان تحصیل در رشته MBA در کانادا را داشته باشد، باید رزومه خود را در بالاترین سطح ممکن تنظیم کند و این مستلزم یک برنامه ریزی دقیق است. در جدول زیر توضیحاتی در این رابطه ارائه شده است.

نام دانشگاه

مدرک کارشناسی

نمره زبان

دانشگاه تورنتو

نمره 8 از 10

آیلتس 7

تافل 100

دانشگاه مک گیل

مدرک مرتبط

آیلتس 7

تافل 100 (کامپیوتر)

600 (کاغذی)

دانشگاه وسترن

مدرک مرتبط

آیلتس 7

تافل 100

دانشگاه کوئینز

B+

آیلتس 7

تافل 96

دانشگاه یورک

B+

آیلتس 7

تافل 100

دانشگاه آلبرتا

80% و بیشتر

آیلتس 7

تافل 100

دانشگاه بریتیش کلمبیا

B+

آیلتس 7

تافل 100

دانشگاه کنکوردیا

80% و بیشتر

آیلتس 7

تافل 95

دانشگاه مک مستر

B

آیلتس 7

تافل 100

 نقش آزمون GMAT در اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا در رشته MBA

اکثر مدارس اقتصاد در کشور کانادا برای اعطای پذیرش در رشته MBA از متقاضیان تقاضا می کنند تا نمره آزمون GMAT خود را ارائه کنند. اما در صورتی که در این آزمون عملکرد خوبی از خود به جای نگذارید جای نگرانی نیست چرا که همچنان راه هایی برای اخذ پذیرش در این رشته برای شما وجود دارد.

البته برخی از دانشگاه های کانادا مانند دانشگاه کوئینز، دانشگاه یورک و غیره برای پذیرش دانشجویان توجهی به این نمره نخواهند داشت. دانشگاه های تورنتو، مک گیل، یورک، وسترن، آلبرتا و بریتیش کلمبیا برای پذیرش دانشجویان خارجی حداقل نمره 550 را برای پذیرش در نظر دارند و در دانشگاه کنکوردیا حداقل نمره برای دریافت پذیرش 580 است.

نقش تجربه کاری در پذیرش رشته MBA در کانادا

تجربه کاری یکی از الزامات شرکت در دوره های MBA در کشور کانادا نیست اما بسیاری از دانشگاه ها ترجیح می دهند از متقاضیانی استفاده کنند که حداقل 3 تا 4 سال تجربه کاری داشته باشند. با این وجود برخی از دانشگاه های کانادا برای دانشجویان خارجی درخواست رزومه نمی کنند.

در دانشگاه های ویندزور و بروک، دانشگاه هیچ درخواستی برای ارائه رزومه ندارد. در دانشگاه کیپ برنتون نیز دانشجویان بدون تجربه کاری توان دریافت پذیرش را خواهند داشت. در دانشگاه تامپسون ریور، دانشگاه ترجیح می دهد دانشجویان با تجربه کار را پذیرش کند اما داشتن سابقه کار ضروری نیست. بسیاری از دانشگاه های برتر در کشور کانادا برای اعطای پذیرش به دانشجویان خارجی، حداقل 2 سال سابقه کار را از دانشجویان درخواست می کنند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل رشته MBA در کانادا

برای تحصیل رشته MBA در کانادا به طور عمومی به مدارکی نیاز خواهید داشت که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. اولین مدرک مورد نیاز برای هر فرد، ترجمه ریز نمرات مقطع کارشناسی است که باید به صورت آنلاین در اختیار دانشگاه قرار گیرد. هر فرد همچنین باید رزومه خود را در یک صفحه تنظیم کرده و در اختیار دانشگاه قرار دهد. متقاضیان باید دقت داشته باشند که رزومه باید بر اساس تاریخ از جدیدترین رویداد به قدیمی ترین نوشته شود.

متقاضیان تحصیل رشته MBA در کانادا باید توصیه نامه نیز در اختیار داشته باشند. در بسیاری از دانشگاه های کانادا، در اختیار داشتن دو توصیه نامه الزامی است. در صورتی که یکی از متقاضیان مقاله علمی به ثبت رسانده باشد می تواند از امتیاز آن نیز در روند پذیرش خود بهره ببرد. چنانچه پیش تر گفته شد، نمرات آزمون GMAT و همچنین سابقه کار نیز می تواند در روند پذیرش تاثیرگذار باشد. زمانی که دانشجویان پذیرش اولیه را دریافت کردند، به یک مصاحبه دعوت خواهند شد که معمولا از طریق برنامه اسکایپ انجام می شود.

پس از موفقیت در این مرحله است که فرد می تواند برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدامات لازم را انجام دهد و در صورتی که نظر آفیسر سفارت نیز در رابطه با تحصیل فرد در کانادا مثبت باشد، قادر خواهد بود تا برای تحصیل به مرزهای کانادا ورود پیدا کند. حضور وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC در کنار شما در پروسه مهاجرت تحصیلی به کانادا می تواند به شما اطمینان دهد که پرونده مهاجرتی شما مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط کانادا در دست اجرا است.