مانیتوبا، یکی از استان‌های هامونی کانادا (شامل ساسکاچوان، آلبرتا و مانیتوبا) است که جمعیت آن به بیش از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد و مرکز آن، شهر وینیپگ (Winnipeg) است. اگر به دنبال راه‌اندازی یک شرکت در استان مانیتوبا هستید، ابتدا باید آن را به ثبت رسمی برسانید. فرصت‌های تجاری در مانیتوبا بسیار گسترده هستند و شامل همه چیز از کشاورزی گرفته تا تولید و گردشگری می‌شود.

دولت مانیتوبا با ارائه برنامه‌ها و خدمات مختلف، راه‌اندازی کسب‌وکار را برای متقاضیان آسان کرده است. راه‌اندازی کسب‌وکار در مانیتوبا یک ایده عالی است و با برنامه‌ریزی و آماده‌سازی صحیح می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بسیار موفق باشد. با این حال، چندین نکته مهم وجود دارد که باید قبل از ثبت شرکت در مانیتوبا بدانید.

برخی از این نکات شامل انتخاب ساختار تجاری مناسب، الزامات ثبت نام تجاری و دریافت مجوزها و لایسنس‌های مورد نیاز است. با ما در کاناداپاس همراه باشید تا به هرآنچه که باید درمورد ثبت شرکت در مانیتوبا بدانید، بپردازیم.

مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت در مانیتوبا

یکی از روش‌هایی که می‌توانید برای مهاجرت به کانادا از آن استفاده کنید، ثبت شرکت در مانیتوبا است؛ اما لازم است که این نکته را در نظر داشته باشید که ثبت شرکت در مانیتوبا به‌تنهایی، برای مهاجرت به کانادا کافی نیست. در واقع، از طریق ثبت شرکت، نمی‌توان اقامت دائم این کشور را به دست آورد.

برای اینکه بتوانید اقامت دائم را از طریق این روش به دست بیاورید، باید کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده و مدتی فعالیت کنید. در طی این مدت، متقاضیان با ورک پرمیت کانادا می تواند در کانادا زندگی و کار کند تا شرایط اقدام برای اقامت دائم کانادا را به دست بیاورند. بنابراین، اگرچه که در نهایت از طریق ثبت شرکت نیز می‌توان اقامت دائم کانادا را به دست آورد، اما ثبت شرکت، روش مستقیم دریافت اقامت دائم کانادا نیست.

شرایط ثبت شرکت در مانیتوبا

شرایط کلی ثبت شرکت در مانیتوبا به شرح زیر است:

 • شما به عنوان متقاضی ثبت شرکت در مانیتوبا باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.
 • باید یک آدرس و مکان فیزیکی برای شرکت خود در مانیتوبا ارائه دهید.
 • تمکن مالی کافی داشته باشید تا فرایند ثبت شرکت، راه‌اندازی بیزینس و پرداخت هزینه‌های جاری آن را انجام دهید.
 • گواهی عدم سوءپیشینه داشته باشید.
 • بیزینس پلن تهیه کنید.
 • از حداقل مدرک تحصیلی و مدرک زبان مورد نیاز (انگلیسی یا فرانسوی) برخوردار باشید.
 • حداقل ۳ سال سابقه کار مدیریتی در ۵ سال اخیر داشته باشید.
 • اساسنامه شرکت خود را تهیه و تنظیم کنید.
 • سابقه ورشکستگی نداشته باشید.

ثبت شرکت در کانادا از دو راه مختلف امکان پذیر است؛ ثبت شرکت از طریق ICT یا انتقال درون سازمانی یا
ثبت شرکت از طریق مالک گرداننده ( Owner Operator )

انواع ساختار شرکت‌ها در مانیتوبا

هنگام انتخاب ساختار مناسب کسب‌وکار برای شرکت خود در منیتوبا، باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید. این موارد شامل نوع کسب‌وکار، تعداد مالکان و سطح مطلوب حمایت از مسئولیت است. متداول‌ترین ساختارهای تجاری در مانیتوبا، مالکیت انحصاری، مشارکت و شرکت‌های بزرگ است. هر ساختار کسب‌وکار، مزایا و معایب خاص خود را دارد. بنابراین مهم است که ساختاری را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت داشته باشد. درباره انواع ساختار شرکت ها در کانادا مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

1.    مالکیت انحصاری (Sole proprietorship)

با انتخاب ساختار مالکیت انحصاری برای شرکت خود، می‌توانید بالاترین سطح از کنترل روی امورات شرکت و قدرت تصمیم گیری را به دست بیاورید. راه‌اندازی این ساختار تجاری آسان و ارزان است و در صورت انتخاب این ساختار، حتی امکان عدم ثبت آن را هم خواهید داشت.

در واقع اجباری برای ثبت شرکت‌های دارای ساختار مالکیت انحصاری به صورت استانی وجود ندارد. با این حال، لازم است که بدانید شما شخصا مسئول تمام بدهی‌ها و تعهدات کسب‌وکار خود خواهید بود. به عبارت ساده، اگر کسب‌وکار شما شکست بخورد، ممکن است دارایی‌های شخصی خود مانند خانه یا پس‌اندازهای خود را از دست بدهید.

2.    مشارکت (Partnership)

شرکت‌های مشارکتی، کمی پیچیده‌تر از شرکت‌های مالکیت انحصاری هستند، اما در مقایسه به آن‌ها دارای مزایایی نظیر مسئولیت مشترک و امکان افزایش سرمایه هستند. شرکت‌های مشارکتی، می‌توانند برای مشاغلی که بیش از یک مالک دارند مناسب باشند.

با این حال، آگاهی از تمایز و تفاوت‌های انواع مختلف شرکت‌های مشارکتی نیز اهمیت زیادی دارد. در مانیتوبا، شرکت‌های مشارکتی خودشان به دو دسته‌ شرکت تضامنی (General Partnership) و مشارکت محدود (Limited Partnership) تقسیم می‌شوند.

شرکت‌های تضامنی رایج‌ترین نوع ساختار شرکت‌های مشارکتی را در مانیتوبا تشکیل می‌دهند، زیرا قدرت تصمیم گیری و مسئولیت مساوی را برای همه شرکا فراهم می‌کنند. از طرفی دیگر، شرکت‌های با مشارکت محدود، کمی پیچیده‌تر هستند، زیرا یک یا چند شریک عمومی و یک یا چند شریک با مسئولیت محدود دارند. شرکای محدود، کنترل کمتری بر کسب‌وکار دارند و فقط تا سقف مبلغی که در کسب‌وکار سرمایه‌گذاری کرده‌اند مسئول بدهی‌ها و تعهدات هستند.

3.    شرکت‌های بزرگ (Corporation)

با وجود اینکه شرکت‌های بزرگ پیچیده‌ترین ساختار تجاری در مانیتوبا و کانادا هستند، اما مزایای بسیار زیادی در پی دارند که یکی از بزرگ‌ترین‌هایشان، مسئولیت محدود است. دلیل این امر، این است که به عنوان یک شخص حقوقی جداگانه در نظر گرفته می‌شوند.

در واقع، در صورت ورشکستگی شرکت، هیچ خطری دارایی‌های شخصی مالک را تهدید نخواهد کرد. شرکت‌های Corporation می‌توانند به صورت فدرال یا استانی به ثبت برسند. در صورت تمایل به ثبت شرکت Corporation در مانیتوبا باید آن را در اداره شرکت‌های این استان (Companies Office) به ثبت برسانید.

ساختار شرکت‌های بزرگ برای کسب‌وکارهای بزرگ با کارمندان زیاد و عملیات پیچیده کاملا مناسب است، اما در صورتی که قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک را دارید، ممکن است مالکیت انفرادی یا شرکت مشارکتی برای شما مناسب‌تر باشد.

انواع ثبت شرکت در مانیتوبا

روش ثبت شرکت در مانیتوبا به دو صورت است که می‌تواند در سطح استانی و یا فدرال باشد. با در نظر گرفتن موارد و نکات زیر، بهتر متوجه می‌شوید که آیا باید شرکت خود را در سطح فدرال نیز ثبت کنید یا ثبت کردن آن در سطح استانی کفایت می‌کند:

 • در اکثر ساختارها، تصمیم گیری درمورد ثبت شرکت در سطح فدرال یا استانی، برعهده‌ مالک یا مالکان آن است. اما شرکت‌های سهامی یا Incorporation حتما باید در سطح فدرال نیز ثبت شوند.
 • اگر فعالیت‌های شرکت شما صرفا در محدوده‌ مرز مانیتوبا انجام می‌شود، می‌توانید آن را در سطح استانی ثبت کنید.
 • در صورتی که قصد دارید فعالیت شرکت خود را فراتر از مرزهای استان مانیتوبا ببرید یا فکر می‌کنید که ممکن است در آینده کسب‌وکارتان را در سایر استان‌های کانادا نیز گسترش دهید، می‌توانید آن را در سطح فدرال نیز ثبت کنید.
 • در هر استانی که قصد دارید در آن حضور فیزیکی داشته باشید و دفتر افتتاح کنید، باید مجوز فرا استانی بگیرید.
 • یکی از دلایل اصلی ثبت شرکت در سطح فدرال، این است که به غیر از امکان فعالیت در استان‌های دیگر و خارج از مرزهای کانادا، افراد می‌توانند از نام تجاری شرکت خود بالاترین سطح محافظت را انجام دهند.
 • در صورت ثبت شرکت در سطح فدرال این اجازه را از شرکت‌های دیگر خواهید گرفت تا از نام تجاری برند شما استفاده کنند.

روش‌های ثبت شرکت در مانیتوبا

دو روش کلی برای ثبت شرکت در مانیتوبا وجود دارد که با کمک برنامه‌های مهاجرتی انجام می‌شوند. برنامه‌های مهاجرتی که به عنوان روش‌های ثبت شرکت در نظر گرفته می‌شوند، عبارتند از:

 1. مالک گرداننده (Owner Operator)
 2. انتقال درون شرکتی (Intra Company Transfer)

1.    مالک گرداننده

برای اقدام از طریق این برنامه مهاجرتی، لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • برای اینکه بتوانید از طریق این روش اقدام کنید، باید حداقل ۵۰.۱ درصد از سهام شرکت را در اختیار داشته باشید و یا مالک انحصاری کسب‌وکار خود باشید.
 • در اختیار داشتن ۵۰.۱ درصد از سهام، حداقل میزان مورد قبول برای اقدام از طریق این روش است. در این برنامه مهاجرتی هرچقدر که مالکیت و کنترل بیشتری داشته باشید، شانس بیشتری هم خواهید داشت.
 • متقاضیانی که موفق به اقدام از طریق این روش شوند، می‌توانند ورک پرمیت کانادا را به دست بیاورند.
 • با ورک پرمیت حاصل از این روش، می‌توانید کسب‌وکار خود را شروع کنید.
 • قبل از اقدام برای برنامه مالک گرداننده (Owner Operator)باید شرایط فعالیت کسب‌وکار را فراهم کرده باشید. برخی از این شرایط شامل استخدام پرسنل، اجاره فضا، راه‌اندازی وب‌سایت، تبلیغات، عقد قرارداد با مشتریان احتمالی و سایر اقدامات می‌شوند.
 • کسب‌وکار شما باید برای کانادا منافع اقتصادی قابل‌توجهی در پی داشته باشد.
 • این روش مهاجرتی، مستلزم این است که متقاضی یک جاب آفر (پیشنهاد شغلی) واقعی به خودش بدهد.
 • مالک بیزینس، کسی است که برای انجام وظایف شرح داده شده در NOC 00 مشاغل مدیریت ارشد آمادگی داشته باشد.
 • یکی از فاکتورهای مهم در این روش مهاجرتی، این است که مالک باید سابقه مدیریت بیزینس چه در داخل و چه در خارج از کانادا داشته باشد.

2.    انتقال درون شرکتی

برای اقدام از طریق این برنامه مهاجرتی، لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • برنامه مهاجرتی انتقال درون شرکتی یا ICT برای مالکان کسب‌وکارهای خارجی در نظر گرفته شده که قصد دارند فعالیت خود را در کانادا شروع کنند و بیزینس خود را در این کشور توسعه دهند.
 • ICT به عنوان یک مسیر مهاجرتی، زیرمجموعه برنامه International Mobility یا جابجایی بین‌المللی محسوب می‌شود که ورک پرمیت کانادا را برای متقاضیان در پی خواهد داشت (برنامه جابجایی بین‌المللی دولت کانادا به کارفرما اجازه می دهد تا یک کارگر خارجی موقت را بدون نیاز به ارائه درخواست ارزیابی تاثیرات بازار کار کانادا LMIA استخدام کند).
 • متقاضیان در برنامه مهاجرتی Intra Company Transfer (انتقال درون شرکتی) می‌توانند ورک پرمیت خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنند.
 • در این برنامه مهاجرتی، همسر متقاضی می‌تواند Open Work Permit (مجوز کار باز) به دست بیاورد و فرزندان نیز می‌توانند Study Permit (مجوز تحصیل) کانادا را دریافت کنند.
 • هدف از طراحی و اجرای این برنامه مهاجرتی، تشویق شرکت‌ها به توسعه کسب و کار خود در کانادا و جذب شرکت‌ها از سراسر دنیا بوده است.
 • سه دسته از افراد می‌توانند از برنامه Intra Company Transfer (انتقال درون شرکتی) استفاده کنند:
 1. کسانی که مالک یک کسب‌وکار هستند، کارآفرینی می‌کنند و یا سهام شرکت‌های موفق را در اختیار دارند و دارای سمت اجرایی در آن شرکت مهستند و قصد دارند کسب‌وکار مشابهی را در کانادا راه‌اندازی کنند.
 2. مدیران ارشد و مدیران اجرایی که در حال حاضر در یک شرکت خارجی مشغول به کار هستند و قصد دارند سمتی مشابه در کانادا داشته باشند.
 3. افراد دارای دانش کمیاب یا تخصص منحصر به فرد که جزو کارمندان کلیدی یک کسب‌وکار در نظر گرفته می‌شوند.

مراحل ثبت شرکت در مانیتوبا

به منظور نهایی کردن ثبت شرکت در مانیتوبا، لازم است که اقدامات زیر را انجام دهید.

1.    نام شرکت را انتخاب کنید

 • نام شرکت شما در مانیتوبا باید به یکی از موارد Limited, Limitée, Incorporated, Incorporée, Corporation, Ltd., Ltée, Inc. یا Corp ختم شود.
 • این اسم می‌توان به زبان فرانسوی یا انگلیسی باشد یا در هر دو زبان یک نسخه داشته باشد.
 • برای انتخاب اسم شرکت خود لازم است که به نکات زیادی توجه داشته باشید که در بخش‌های بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت.

2.    یک دفتر ثبت شده انتخاب کنید

 • دفتر ثبت شده یک شرکت، به محلی گفته می‌شود که به طور رسمی توسط مالک شرکت به اداره یا مقام دولتی مربوطه معرفی شده است.
 • دفتر ثبت شده، می‌تواند یک آدرس تجاری یا مسکونی باشد، اما نباید فقط یک صندوق پستی باشد. شما به یک آدرس کامل نیاز دارید.
 • دفتر ثبت شده، معمولا محل اصلی کسب‌وکار شرکت (به عنوان مثال، فروشگاه، کارگاه، کارخانه یا دفتر) است و لازم نیست به معنی واقعی کلمه و به شکل تحت اللفظی، یک “دفتر” باشد.
 • اگر شرکت بیش از یک مکان تجاری داشته باشد، می‌توانید هر یک از مکان‌های تجاری را به عنوان دفتر ثبت شده انتخاب کنید.

3.    سهامداران شرکت را انتخاب کنید

 • سهامداران، فرد یا افرادی هستند که سهام شرکت (یعنی مالکیت آن) را در اختیار دارند. هر کسی که سهام یک شرکت را در اختیار داشته باشد، اساسا “مالک” شرکت تلقی می‌شود.
 • سهامداران، معمولا شرکت را بر اساس آرایی که به سهام تعلق می‌گیرد، کنترل می‌کنند.
 • هر شرکت خصوصی باید حداقل یک سهامدار داشته باشد. اما ممکن است چندین (حداکثر ۵۰) سهامدار وجود داشته باشد (البته، اینطور نیست که همه‌ ۵۰ نفر بتوانند مهاجر خارجی باشند. بلکه فقط شرکت‌هایی که همه‌ی اعضایشان کانادایی باشند، می‌توانند این تعداد سهامدار داشته باشند).
 • آدرس کامل محل سکونت هر یک از سهامداران باید ارائه شود.

4.    تعداد سهام هر یک از سهامداران را تعیین کنید

 • شرکت‌ها در مانیتوبا می‌توانند هر تعداد سهامی که مطلوب می‌دانند، منتشر کنند.
 • موضوع مهم، نسبت سهامی است که در ابتدا برای هر سهامدار صادر می‌شود، نه تعداد واقعی.
 • به عنوان مثال، اگر 2 سهامدار در شرکت وجود داشته باشد و هر کدام 50 درصد در شرکت سهام داشته باشند، مهم نیست که هر سهامدار 10 سهم دریافت کند یا هر کدام 10 هزار سهم، زیرا در هر صورت، هر دو نسبتی مساوی از سهام را دریافت می‌کنند.

5.    مدیران شرکت خود را انتخاب کنید

 • مدیران افرادی هستند که امورات شرکت را اداره می‌کنند و تمام تصمیمات اصلی را برای شرکت اتخاذ می‌کنند.
 • هر شرکت، باید حداقل یک مدیر داشته باشد؛ اما تعداد مدیران، می‌تواند بیشتر هم باشد.
 • فقط افراد (یعنی اشخاص فیزیکی) می‌توانند به عنوان مدیر شرکت انتخاب شوند.
 • در مانیتوبا، اکثر مدیران یک شرکت را باید ساکنین کانادا تشکیل دهند.
 • مدیران می‌توانند جزو سهامداران و افسران شرکت هم باشند. در واقع، این امر در شرکت‌های کوچک رایج و عادی است.
 • آدرس کامل محل سکونت، وضعیت اقامت آن‌ها در کانادا و شغل همه‌ مدیران شرکت باید ارائه شود.

6.    هزینه‌های مورد نیاز را پرداخت کنید

در نهایت، برای نهایی کردن فرایند ثبت شرکت خود، لازم است که کلیه هزینه‌های مورد نیاز که حدودا ۶۰ تا ۳۵۰ دلار هست را پرداخت نمایید.

نحوه انتخاب اسم برای ثبت شرکت در مانیتوبا

برای ثبت یک نام تجاری در مانیتوبا، ابتدا باید آن را رزرو کنید. پروسه‌ رزرو نام تجاری، یک پروسه‌ی ساده و راحت است که می‌تواند به صورت آنلاین از طریق وبسایت Companies Office انجام شود.

همچنین، شما باید مطمئن شوید که نام تجاری مورد نظرتان توسط شرکت دیگری انتخاب نشده باشد و با قوانین مندرج در قانون ثبت‌نام تجاری مطابقت داشته باشد. سایر نکات قابل توجه در هنگام انتخاب نام تجاری برای شرکت خود عبارت هستند از:

 • انتخاب نام‌های تجاری گمراه کننده، حاوی الفاظ رکیک یا نام‌هایی که دلالت بر ارتباط با یک سازمان دولتی در کانادا دارد، مجاز نیست.
 • سعی کنید یک اسم کوتاه و جذاب انتخاب کنید که تلفظ کردن آن هم راحت باشد.
 • بسیاری از نام‌های تجاری از دو بخش تشکیل شده‌اند: عنصر متمایز و عنصر توصیفی
  1. عنصر متمایز چیزی است که نام کسب‌وکار شما را منحصر به فرد و قابل تشخیص می‌کند.
  2. عنصر توصیفی، حاوی اطلاعاتی درمورد محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید است.
  3. نمونه‌ای از نام تجاری با هر دو عنصر متمایز و توصیفی “John’s Carpentry & Construction” است.
 • همچنین، می‌توانید از نام‌های شماره‌دار و نام‌های تک کلمه‌ای استفاده کنید. با این حال، این نوع از نام‌های تجاری کم‌تر رایج است.
 • یکی از محدودیت‌های نام تجاری این است که نباید حاوی عبارت‌های Golden Boy یا Manitoba Tartans باشد. همچنین، کلمه Manitoba نباید در ابتدای نام تجاری استفاده شود.
 • استفاده از نام‌هایی که هرگونه وابستگی به دولت کانادا، دولت مانیتوبا، اعضای خانواده سلطنتی یا تاج و تخت داشته باشند نیز ممنوع است.

با فرض اینکه نام مورد نظر شما دستورالعمل‌های ارائه شده توسط دولت مانیتوبا را رعایت کند و قبلا انتخاب نشده باشد، به مدت ۹۰ روز برای شما رزرو خواهد ماند. در صورتی که نام مورد نظر شما مورد قبول واقع نشود یا در عرض ۹۰ روز برای ثبت آن اقدام نکنید، باید برای ثبت یک نام تجاری جدید، هزینه آن (۶۰ تا ۳۵۰ دلار) را مجددا پرداخت کنید.

مدت زمان ثبت شرکت در مانیتوبا

فرایند ثبت شرکت به تنهایی، چندان طولانی نیست و به طور میانگین، ۱۵ روز طول می‌کشد. در صورت استفاده از سرویس اولویت‌دار، این پروسه می‌توانند در عرض ۳ تا ۴ روز کاری هم به انجام برسد. همانطور که از نام این سرویس هم مشخص است، باعث می‌شود پرونده شما برای ثبت شرکت، در اولویت قرار بگیرد و زودتر بررسی شود. اما چیزی که می‌تواند بیشتر از این طول بکشد، پروسه‌ اخذ ورک پرمیت تا ورود به کانادا است که می‌تواند چندین ماه زمان لازم داشته باشد.

هزینه ثبت شرکت در مانیتوبا

در صورتی که برای اولین بار قصد دارید یک نام تجاری را در مانیتوبا ثبت کنید، هزینه‌های آن به شرح زیر است:

نوع هزینهمقدار هزینه (به دلار کانادا)
درخواست برای رزرو نام تجاری۴۵ دلار
ثبت نام تجاری برای شرکت‌های مالکیت انحصاری و مشارکتی)۶۰ دلار
ثبت نام تجاری برای شرکت‌های مشارکت محدود۳۵۰ دلار
ثبت شرکت تضامنی با مسئولیت محدود به صورت استانی یا فدرال۳۵۰ دلار
ثبت شرکت غیرانتفاعی۱۲۰ دلار
هزینه وکالتنامه برای ثبت شرکت (زمانی که هیچ یک از ثبت کنندگان شرکت ساکن مانیتوبا نباشند، لازم است)۴۰ دلار

در صورتی که قصد دارید یک نام تجاری را آپدیت کنید، هزینه‌های آن به شرح زیر است:

نوع هزینهمقدار هزینه (به دلار کانادا)
درخواست برای رزرو نام تجاری۴۵ دلار
تمدید نام تجاری۶۰ دلار
تغییر آدرس کسب‌وکار، آدرس پستی یا آدرس ثبت‌کنندگانرایگان
تغییر نام تجاری۶۰ دلار
تغییر ثبت‌کنندگان یا مالکان۶۰ دلار

حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در مانیتوبا

ثبت شرکت به تنهایی، نیاز به داشتن سرمایه چندان زیادی ندارد و همین که به اندازه هزینه‌های ثبت آن باشد، کفایت می‌کند. اما به هر حال، برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار و شروع فعالیت، باید مقداری سرمایه اولیه وجود داشته باشد تا بتوانید شروع به انجام کسب‌وکار خود کنید. مقدار این سرمایه‌ اولیه، کاملا متغیر است و رنج گسترده‌ای هم دارد.

عواملی نظیر موقعیت مکانی، زمینه فعالیت و ساختار شرکت در آن تاثیرگذار هستند. اما توصیه ما در موسسه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس، این است که حداقل ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دلار سرمایه در نظر بگیرید تا بتوانید کسب‌وکار خود را شروع کنید. این مبلغ، می‌تواند صرف اجاره دفتر یا خرید تجهیزات برای آن شود.  برای مطالعه درباره حداقل مبلغ سرمایه گذاری در کانادا این مقاله را بخوانید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در مانیتوبا

 • مدارک شناسایی متقاضی اصلی و کلیه شرکا (در صورت وجود) اعم از پاسپورت، شناسنامه و سند ازدواج در صورت تاهل
 • گواهی عدم سوءپیشینه برای متقاضی اصلی و کلیه شرکا
 • تکمیل کلیه فرم‌های مورد نیاز
 • اساسنامه شرکت
 • رسید پرداخت کلیه هزینه‌های مورد نیاز
 • مدارک بانکی جهت اثبات برخورداری از تمکن مالی کافی
 • مدرک تحصیلی و مدرک زبان (اجباری نیست)
 • مدارک نشان‌دهنده‌ سوابق کاری برای اثبات برخورداری از سابقه کار مدیریتی به میزان خواسته شده
 • تکمیل و ارسال فرم‌های مورد نیاز برای شرکت
 • کلیه مجوزها و لایسنس‌هایی که شرکت برای شروع و ادامه فعالیت خود به آن‌ها نیاز دارد

نکته: موارد فوق، برخی از مدارک رایجی هستند که در اکثر مواقع باید ارائه دهید. احتمالا بسته به برنامه مهاجرتی مورد نظر برای ثبت شرکت (ICT یا Owner Operator)، به مدارک دیگری هم نیاز پیدا خواهید داشت که برای اطلاع از آن‌ها، می‌توانید از مشاورین کاناداپاس کمک بگیرید.

مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس و شرکت شتاب دهنده بیزینس و استارت آپ i3 capital با مدیریت مهیار حلاج‌ پور٬ عضو سازمان (NACO (National Angel Capital Organization ٬ مشاور رسمی (RCIC) یا اصطلاحا وکیل مهاجرت به کانادا با سال ها تجربه در هدایت و حمایت صد ها تجارت نوپا٬ استارت آپ و همکاری با شرکت های معظم بین المللی از ابتدا تا انتهای مسیر موفقیت شما در کانادا در کنار شماست.

راه اندازی بیزینس در کانادا یک پروسه کاملا حقوقی است و شما به عنوان یک شهروند خارجی که با قوانین این کشور آشنایی کافی ندارید، بهتر است پیش از هر گونه اقدام قانونی با وکیل رسمی مهاجرت به کانادا در این زمینه مشورت کنید.

اخذ اقامت دائم از طریق ثبت شرکت در مانیتوبا

در هیچ یک از ایالت‌ها و استان‌های کانادا نمی‌توان فقط با ثبت شرکت به تنهایی، به اقامت دائم این کشور رسید. هر دو برنامه مهاجرتی انتقال درون شرکتی و مالک گرداننده که روش‌های ثبت شرکت به شمار می‌روند، متقاضیان را به اقامت موقت می‌رسانند.

نوع اقامت موقتی که در هر دوی این روش‌ها به دست می‌آید، Work Permit (مجوز کار) است. در حقیقت، ثبت شرکت یکی از روش‌های غیرمستقیم برای اخذ اقامت دائم کانادا به شمار می‌رود. به این صورت که متقاضیان ابتدا با مجوز کار وارد این کشور می‌شوند و پس از ثبت شرکت، حداقل یک سال به انجام کسب‌وکار خود می‌پردازند.

پس از این دوره‌ یک ساله، در صورت پیاده‌سازی و عمل کردن به بیزینس پلن خود و فراهم کردن سایر شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت دائم کانادا، می‌توانند از طریق هر روشی که واجد شرایط آن هستند، به اقامت دائم دست پیدا کنند. حال این روش، می‌توان اکسپرس انتری، برنامه‌های استانی یا سایر روش‌های اخذ PR (اقامت دائم) باشد.

الزامات بیزینس پلن برای ثبت شرکت در مانیتوبا

بیزینس پلن را می‌توان مانند پایه و ستون یک کسب‌وکار در نظر گرفت. این سند مکتوب، شامل بخش‌های مختلف و بسیار مهمی است که اهداف و دستاوردهای مورد نظر کسب‌وکار، بازه زمانی دستیابی به آن‌ها و برنامه‌های مالی آن را مشخص می‌کند.

بخش‌های هر طرح تجاری، ممکن است بسته به زمینه فعالیت کسب‌وکار و ساختار آن متقاوت باشد. اما اکثر طرح‌های تجاری، شامل بخش‌های زیر هستند:

 • توصیف کسب‌وکار: در این بخش، باید پاسخ واضح و شفافی برای این سوالات داشته باشید که: در حال سرمایه‌گذاری برای انجام چه کاری هستید؟ چه محصول یا خدماتی ارائه می‌دهید؟ ماموریت‌ها و ارزش‌های آن چیست؟
 • تحقیقات بازار: سوالاتی که در این بخش باید به آن‌ها پاسخ دهید شامل این موارد می‌شوند که: فعالیت تجاری در صنعت شما چگونه است؟ آیا روندها یا مسائل فصلی وجود دارد؟ مشتریان و مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند؟ چه کسب و کار دیگری برای جلب توجه با شما رقابت می‌کند یا رقبای شما چه کسانی هستند؟
 • استراتژی‌های مالی و عملیاتی: حاشیه سود شما چقدر است؟ و اینکه وضعیت مالی سال اول خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 • استراتژی بازاریابی: مردم چگونه از کسب و کار، محصولات و خدمات شما مطلع خواهند شد؟ برنامه شما برای برپایی کمپین‌های تبلیغاتی چیست و چه زمانی قصد دارید از آن‌ها استفاده کنید؟
 • طرح کاهش ریسک: اگر چیزی طبق برنامه پیش نرفت چه اتفاقی می افتد؟ برنامه شما برای مشکلات و چالش‌های غیرمنتظره چیست؟ آیا نیاز به خرید بیمه دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه نوشتن بیزنس پلن برای مهاجرت این مقاله را از دست ندهید.

مزایای ثبت شرکت در مانیتوبا

 • دولت دوستدار و حامی تجارت، پاسخگو و مسئولیت پذیر در مانیتوبا
 • اقتصاد متنوع و پویا
 • هزینه‌های رقابتی و بسیار مناسب راه‌اندازی و انجام کسب‌وکار
 • قرار داشتن در مرکز کانادا و زیرساخت‌های حمل و نقل قوی
 • نیروی کار تحصیل‌کرده با مهارت بالا
 • استفاده گسترده از انرژی‌های پاک
 • دانشگاه‌ها و کالج‌های عالی و امکانات تحقیقاتی بین المللی شناخته شده
 • یک مکان عالی برای زندگی کردن
 • هزینه‌های پایین زندگی
 • کیفیت بالای زندگی
 • قرار داشتن مقر و دفتر مرکزی بسیاری از شرکت‌های مطرح و بزرگ دنیا نظیر James Richardson & Sons، Simplet Canada، Canada Life Assurance، Boeing Canada، Ubisoft، Skip the Dishes، Pfizer Canada، 3M Canada، Cargill Canada، Wawanesa Mutual Insurance، StandardAero و بسیاری دیگر

درباره مزایا و معایب ثبت شرکت در کانادا این مقاله را بخوانید.

کلام آخر

مانیتوبا با برخورداری از فرصت‌های تجاری قابل توجه، فضای بسیار خوبی برای رشد کسب و کارهای کوچک و متوسط به وجود آورده است. این فرصت‌های تجاری، توجه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران بسیار زیادی را به این استان جلب کرده‌اند تا ضمن کمک به تقویت اقتصاد آن، فرصت پیشرفت‌های تجاری را برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران نیز فراهم نمایند.

اگرچه ثبت شرکت در مانیتوبا به تنهایی برای مهاجرت و اخذ ویزا یا اقامت دائم کانادا کافی نیست، اما متقاضیان را به اقامت موقت از طریق  Work Permit (مجوز کار) می‌رساند. متقاضیان پس از حدود یک سال فعالیت با ورک پرمیت، می‌توانند با فراهم کردن سایر شرایط مورد نیاز برای اقامت دائم کانادا، به این مهم دست پیدا کنند.

اگر شما هم علاقه‌مند به ثبت شرکت در مانیتوبا به عنوان یکی از بهترین استان‌های کانادا برای فعالیت اقتصادی هستید، با مشاورین کاناداپاس تماس بگیرید تا راهنمایی جامع و کاملی در این رابطه در اختیار شما قرار دهند.

سوالات متداول ثبت شرکت در مانیتوبا