یکی از روش‌هایی که می‌توانید از طریق آن ویزای کانادا را دریافت کنید، ثبت شرکت در کانادا است. البته برای انجام این کار حتما باید دارای شرایطی همچون سابقه مدیریت، حداقل سرمایه و … داشته باشید.

ثبت شرکت در استان و شهرهای کانادا تنها زمانی به‌طور کاملا صحیح انجام می‌شود و احتمال موفقیت دارد که فرد متقاضی نسبت به تمامی قوانین آن به‌صورت جزئی و دقیق اطلاعات کاملی داشته باشد.

بر همین اساس، در این مقاله تلاش شده نحوه ثبت شرکت در استان بریتیش کلمبیا کانادا مورد بررسی قرار بگیرد. با ما همراه باشید.

مهاجرت به کانادا با روش ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا

اگر قصد مهاجرت به کانادا را داشته باشید، می‌توانید از روش‌های بسیار زیادی همانند ادامه تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری و … انجام دهید.

فرآیند ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا نسبتا ساده است. پیچیدگی و مشکلات، بیشتر مربوط به تصمیم‌گیری درباره الزامات نظارتی یا سایر الزامات خاص و نحوه به حداکثر رساندن مزایای استفاده از یک شرکت برای انجام تجارت است.

در این میان طبیعتا مهارت‌های ویژه و قضاوت یک وکیل مهاجرتی باتجربه به منظور جلوگیری از اشتباهات پرهزینه در مسیر ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا می‌تواند بسیار مفید و موثر باشد.

در 29 مارس 2004، بریتیش کلمبیا قانون شرکت‌های تجاری را تصویب کرد تا بریتیش کلمبیا را با اکثر حوزه‌های قضایی کانادا مطابقت دهد.

هزینه‌های قابل پرداخت برای ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا

به منظور ایجاد یک شرکت در بریتیش کلمبیا و حفظ شرکت، هزینه‌های قابل پرداخت به اداره ثبت شرکت‌ها برای خدمات مختلف، به شرح زیر است:

30.00 دلار کانادا رزرو نام
350.00 دلار کانادا الحاق
25.00 دلار کانادا سابقه تأیید شده
43.39 دلار کانادا ثبت گزارش سالانه

آیا برای ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا داشتن وکیل الزامی است؟

به طور کلی، هیچ الزامی برای استفاده از وکیل مهاجرتی کانادا وجود ندارد. فرم‌های مورد نیاز را می‌توان از وب‌سایت‌های دولت بریتیش کلمبیا دریافت کرد. ادغام یک شرکت پایه نیز می‌تواند یک فرآیند نسبتا ساده باشد و با کمی دقت، اکثر افراد می‌توانند شرکت خود را بدون نیاز به وکیل و هزینه اضافه ثبت کنند.

با این ‌حال، توصیه می‌شود در صورتی‌که قصد دارید شرکت خود را به ثبت برسانید، از مفاد قانون شرکت‌های تجاری به‌خوبی آگاه باشید. در غیر این صورت بهتر است از یک وکیل کمک بگیرید تا در آینده برای فعالیت شما در استان بریتیش کلمبیا مشکلی ایجاد نشود.

داشتن وکیل می‌تواند سود قابل‌توجهی برای شما داشته باشد؛ زیرا ملاحظات مالیاتی مختلفی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود و تنها یک وکیل می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. همچنین ممکن است لازم باشد برای ایجاد روابط تجاری و مالی بین سهامداران، حقوق و محدودیت‌های خاصی را به سهام اضافه کنید که توسط وکیل به‌راحتی انجام خواهد شد.

از طرفی به منظور دستیابی به مزایای مالیاتی موجود مربوط به یک شرکت، مانند افزایش معافیت‌های عایدی سرمایه در فروش سهام شرکت، باید دقت بالایی برای اطمینان از راه‌اندازی صحیح شرکت انجام شود که ممکن است برای شخص شما سخت باشد و یک وکیل از تمام زیر و بم این مسائل به‌خوبی خبر دارد و می‌تواند به‌گونه‌ای پرونده را پیش ببرد که همه‌چیز به نفع شما باشد.

لزوم همراهی وکیل مهاجرتی کانادا در تورنتو

مراحل ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا

ثبت شرکت در استان بریتیش کلمبیا مانند استان‌های دیگر در کانادا دارای مراحلی است که در این بخش به ترتیب توضیح داه شده است:

اولین قدم در فرآیند ثبت شرکت در استان بریتیش کلمبیا این است که برای نام شرکت خود تصمیم بگیرید. در نظر داشته باشید که هیچ الزامی برای داشتن نام خاصی برای شرکت وجود ندارد.

شما می‌توانید یک شرکت را با استفاده از یک شماره هم ثبت کنید. به‌عنوان‌مثال “123456 BC Ltd.” می‌تواند نام یک شرکت باشد؛ اما اگر نام خوبی برای شرکتتان داشته باشید، قطعا در آینده می‌توانید زودتر و راحت‌تر برندسازی و تبلیغات کنید و درآمد شرکت خود را افزایش بدهید.

اکثر متقاضیان ثبت شرکت ترجیح می‌دهند یک نام داشته باشند تا به شرکتشان یک هویت منحصربه‌فرد بدهند، از یکی شدن با سایر شرکت‌ها جلوگیری و ماهیت تجارتی خود را هرچه بهتر به مخاطبان ارائه کنند. به یاد داشته باشید نامی که قصد استفاده از آن را دارید باید توسط ثبت‌کننده تأیید شود و با استفاده از درخواست برای رزرو نام، رزرو شده باشد.

اگر قصد داشتید شرکت را به‌تنهایی بدون گرفتن وکیل ثبت کنید، می‌توانید به درخواست رزرو نام و سایر فرم‌های مورد نیاز از طریق وب‌سایت ثبت شرکت‌ها دسترسی داشته باشید.

همچنین در نظر داشته باشید که نام شرکت باید به عبارت‌های «Limited»، «Ltd.»، «Inc.»، «Incorporated»، «Corp» ختم شود. یا “Corporation” یا معادل فرانسوی این کلمات را در پایان داشته باشد.

نام شرکت جدید شما باید متمایز و دارای یک عنصر توصیفی باشد یا می‌توانید نام شرکت BC شماره‌گذاری شده را انتخاب کنید که یک شماره به شما اختصاص داده می‌شود. دفتر ثبت شرکت اطلاعات بیشتری در مورد انتخاب نام دارد.

اگر تصمیم دارید تجارت خود را تحت یک نام تجاری (به نام DBA یا نام تجاری) ادامه دهید، همچنان باید نام قانونی کامل شرکت خود را در اسناد خاصی مانند قراردادها و فاکتورها نمایش دهید.

ساده‌ترین راه برای رزرو نام شرکت برای ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا ، استفاده از روش ثبت شرکت آنلاین است. اگر نام مورد نظر شما قابل استفاده باشد، به مدت 56 روز رزرو می‌شود. به این معنی که در طول این 56 روز باید ثبت شرکت شما انجام شود، در غیر این صورت فرد دیگری می‌تواند از نام مورد نظر شما برای شرکت خودش استفاده کند.

سهامداران، مالک شرکت هستند و به انتصاب مدیران رأی می‌دهند. مدیران، شرکت را کنترل و اداره می‌کنند و بر نحوه اداره آن نظارت خواهند داشت. مدیران شرکت پست‌هایی مانند منشی و مدیریت ارشد را منصوب می‌کنند. شما می‌توانید شرکت خود را به طرق مختلف ثبت کنید که در هر کدام مشارکت‌ها تفاوت‌هایی دارند و به شکل زیر می‌باشند:

·        شرکت تک‌نفره

شما می‌توانید یک شرکت تک‌نفره داشته باشید و خودتان تنها سهامدار، مدیر و منشی باشید. در استان بریتیش کلمبیا، برخلاف سایر استان‌ها، نیازی به داشتن مدیر مقیم در بریتیش کلمبیا وجود ندارد.

·        ثبت شرکت به نام سهامداران

در این روش شما می‌توانید برای ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا با یک یا چند نفر سهیم شوید. به‌دقت به این مورد توجه کنید که سهامداران شرکت شما چه کسانی باید باشند. حتی سهامداران اقلیت حقوق قابل‌توجهی دارند که می‌تواند بر نحوه اداره یک شرکت تأثیر بگذارد. اختلافات سهامداران می‌تواند برای آینده تجارت شما مخرب باشد. از طرفی طبق قوانین بریتیش کلمبیا حذف یک سهامدار ناراضی از یک شرکت می‌تواند بسیار پرهزینه، زمان‌بر و سخت باشد. لازم به ذکر است هیچ الزامی برای سهامداران شرکت‌های BC وجود ندارد که ساکن BC یا کانادا باشند. البته درصورتی‌که تعداد سهامداران یا شرکا 4 نفر یا بیشتر باشد، باید حداقل 25 درصد آن‌ها اقامت کانادا را داشته باشند.

  • ثبت شرکت به شیوه ادغام

ثبت شرکت به روش ادغام نسبت به روش‌های قبلی فرایندی طولانی‌تر و پرهزینه‌تر دارد و از طریق ثبت کسب و کارِ OneStop نمی‌توان آن را انجام داد. به جای آن باید از Corporate Online استفاده نمود. با این حال مزایایی دارد که شاید ارزشش را داشته باشد. به‌عنوان مثال تمامی مسائل قضایی مربوط به شرکت است و مسئولیتی برای شخص شما ندارد. همچنین با این روش می‌توانید بهتر از نام تجاری و برند خود محافظت کنید.

بخش 5 قانون شرکت‌های تجاری به مشخص کردن مدیر شرکت می‌پردازد. یک شرکت خصوصی باید حداقل یک مدیر داشته باشد. در جدول پیشرو می‌توانید شرایطی که مدیر شرکت باید داشته باشد را مطالعه کنید:

یک مدیر مجبور نیست در بریتیش کلمبیا یا کانادا زندگی کند، اما باید به‌صورت کتبی رضایت دهد تا به‌عنوان مدیر شرکت فعالیت کند.
یک مدیر باید آدرسی را به دفتر ثبت شرکت ارائه دهد که بتواند اسناد را در ساعات کاری استاندارد دریافت کند. اگر چنین دفتری وجود نداشته باشد، اداره ثبت به آدرس منزل مدیر نیاز دارد.
یک مدیر باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.
مدیر نمی‌تواند محکومیت‌های کیفری خاصی داشته باشد.
مدیر نمی‌تواند یک فرد ورشکسته باشد (که هنوز به‌طور رسمی از ورشکستگی معاف نشده است)
مدیر نمی‌تواند شخصی باشد که دادگاه او را ناتوان در اداره امور خود تشخیص دهد.

یک شرکت باید دارای دفتر ثبت باشد. دفتر ثبت جایی است که اسناد قانونی را می‌توان به شرکت تحویل داد. دفتر اسناد مکانی قانونی مانند دفاتر ثبت‌احوال خودمان است که تمام سوابق شرکت در آن نگهداری می‌شود. دفاتر ثبت شده و سوابق باید در استان بریتیش کلمبیا و آدرسشان مشخص باشد.

هر شرکتی باید هم آدرس پستی و هم آدرس تحویل دفاتر ثبتی خود را داشته باشد. آدرس پستی دفتر ثبت‌شده جایی است که شرکت ‌نامه‌ها و بسته‌های خود را دریافت می‌کند. آدرس تحویل دفتر ثبت‌شده جایی است که هرگونه اطلاعیه مانند اسناد قانونی به شرکت داده می‌شود. آدرس پستی دفتر ثبت‌شده ممکن است صندوق پستی باشد، اما آدرس تحویل دفتر ثبت‌شده باید یک آدرس خیابانی باشد که در ساعات اداری برای عموم قابل‌دسترسی باشد.

تعداد سهامی که یک شرکت مجاز است برای سهامداران خود منتشر کند، ساختار سهام مجاز نامیده می‌شود. این تعداد می‌تواند بسته به میزان سرمایه شرکت، نوع فعالیت و … محدود یا نامحدود باشد. شما باید نوع و تعداد این سهام را تعیین کنید.

دو نوع عمده سهام وجود دارد که شامل سهام با ارزش اسمی و سهام بدون ارزش اسمی است. سهام با ارزش اسمی دارای حداقل قیمتی هستند که می‌توان آن را فروخت. سهام بدون ارزش اسمی حداقل قیمت ندارند.

همچنین می‌توانید طبقات مختلف سهام با ویژگی‌ها و حقوق متفاوت، مانند سهام عادی و سهام ممتاز، حق رأی، حق دریافت سود سهام، به‌علاوه سری‌های مختلف سهام در یک طبقه از سهام را داشته باشید. جزئیات مربوط به سهام شرکت پیچیده است، بنابراین مشاوره گرفتن از یک وکیل یا حسابدار می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت عبارتند از:

این یک توافق‌نامه بین شرکت (سهام‌داران) و اداره ثبت شرکت‌ها است. این قرارداد تعداد، نوع و طبقه سهامی را که هر شرکت‌کننده موافقت می‌کند پس از تأسیس شرکت بگیرد، توصیف می‌کند. مؤسس باید با تصاحب حداقل یک سهم از شرکت موافقت کند و بنابراین اولین سهامدار شرکت شود. قرارداد ثبت شرکت باید قبل از ارسال درخواست ثبت به اداره ثبت شرکت توسط شرکت سهامی امضا شود. قرارداد شرکت
مقالات، قوانین و مقررات شرکت شما هستند. می‌توانید از نمونه مجموعه‌ای در مقررات تحت قانون شرکت‌های تجاری استفاده کنید یا مقاله‌هایی را که به‌طور ویژه متناسب با نیازهای شما پیش‌نویس شده‌اند، داشته باشید. مؤسس باید مقالات را امضا کند. شما نیازی به ارسال آن‌ها به دفتر ثبت شرکت ندارید، اما باید یک نسخه را در دفترچه سوابق شرکت ثبت کنید. مقالات مربوط به قوانین شرکت
این سند دارای اطلاعات زیر است:

  • نام شرکت
  • ساختار سهام مجاز
  • آیا حقوق و محدودیت‌های خاصی برای سهام وجود دارد؟
  • آدرس دفاتر ثبتی
  • نام و آدرس محل سکونت یا کسب‌وکار مدیران
اطلاعیه مقالات

شما باید بعد از انجام مراحل قبلی درخواست ثبت شرکت و اطلاعیه مقالات پیوست شده خود به همراه هزینه تعیین شده را به‌صورت الکترونیکی پرداخت و ارسال کنید. معمولا بلافاصله بعد از انجام این مرحله، ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا انجام می‌شود.

پس از ارسال الکترونیکی پرونده، اداره ثبت شرکت گواهی تاسیس را صادر می‌کند و رونوشت‌های تاییدشده یا واقعی درخواست ثبت شرکت و اطلاعیه مقالات را برای شما ارسال خواهد کرد.

این امر شامل تهیه دفترچه سوابق شرکت، تهیه تصمیمات مدیر و سهامداران، انتشار سهام و تهیه دفتر ثبت مدیران به‌اضافه «ثبت مرکزی اوراق بهادار» یا ثبت سهام است. بهتر است در این مورد با یک وکیل صحبت کنید.

نگه‌داشتن یک دفترچه سوابق شرکتی سازماندهی‌شده و مجموعه‌ای از صورت‌های مالی در زمانی که بخواهید شرکت خود را بفروشید و اگر آژانس درآمد کانادا (CRA) تصمیم به حسابرسی شرکت شما داشته باشد، کمک خواهد کرد.

برای حفظ شرکت خود در بریتیش کلمبیا، باید هر سال یک گزارش سالانه به اداره ثبت شرکت‌ها دو ماه مانده به تاریخ شروع تاسیس شرکت خود ارائه کنید. عدم ارائه گزارش سالانه برای دو سال متوالی منجر به حذف نام شرکت شما از لیست ثبت و انحلال می‌شود. شما می‌توانید مجدد یک شرکت را بازیابی کنید، اما در نظر داشته باشید که انجام این کار هزینه‌بر است.

اگر شرکت دفتر ثبت یا سوابق خود را تغییر دهد یا اگر مدیران استعفا یا آدرس خود را تغییر دهند، شرکت باید فرم‌های دیگری را به دفتر ثبت شرکت‌ها به‌صورت الکترونیکی ارسال کند و این تغییرات را گزارش دهد. برای اکثر این پرونده‌ها باید هزینه‌های جداگانه‌ای پرداخت کنید. همچنین، هر سال، هر شرکت در استان بریتیش کلمبیا باید انتخاب کند که حسابرسی را منصوب یا از انتصاب حسابرس چشم‌پوشی کند.

به طور کلی این نکته را در نظر داشته باشید که ثبت و استفاده از علامت تجاری، بهترین محافظت از نام و برند شرکت محسوب می‌شود.

انتخاب ساختار کسب‌وکار برای ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا

به طور کلی، شما گزینه‌های متعددی در زمینه چگونگی ساختار شرکت خود دارید. به عنوان مثال  می‌توانید از یک شرکت انفرادی استفاده کنید، یک مشارکت ایجاد کنید یا یک شرکت ادغامی را تشکیل دهید که قوانین مربوط به هرکدام بعد از ثبت شرکت متفاوت خواهد بود.

حالت انفرادی به این شکل است که شرکت به نام خودتان ثبت می‌شود و همه مالیات‌ها و موارد قانونی نیز شما را مخاطب قرار می‌دهد. در صورت تمایل به مشارکت باید با یک یا چند فرد دیگر برای ثبت شرکت شریک شوید. در این شرایط تنها 25 درصد از شرکا و اگر تعداد شریک‌ها کمتر از 4 نفر بود تنها یک نفر باید مقیم کانادا باشد.

قبل از ثبت شرکت در استان بریتیش کلمبیا کانادا، بهتر است از یک وکیل و یک حسابدار مشاوره بگیرید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین راه را برای تنظیم ساختار سهام مجاز شرکت (که ساختار سرمایه نامیده می‌شود) و نحوه ساختار شرکت برای برنامه‌ریزی مالیاتی بهینه را انتخاب کنید.

بر اساس قانون شرکت‌های تجاری بریتیش کلمبیا، شرکت‌ها به دو نوع شرکت‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی تقسیم می‌شوند. یک شرکت سهامی عام سهام خود را در بورس اوراق بهادار عرضه می‌کند و باید از قوانین اوراق بهادار پیروی کند.

یک شرکت خصوصی معمولا یک شرکت کوچک با سهامداران بسیار کمی است (گاهی اوقات شرکت بسته نامیده می‌شود) و سهام آن برای فروش به عموم عرضه نمی‌شود. توجه داشته باشید که در حال حاضر همه شرکت‌های خصوصی بریتیش کلمبیا به‌صورت آنلاین ثبت می‌شوند و شما می‌توانید هزینه‌ها را با کارت اعتباری پرداخت کنید.

قبل از تاسیس یک شرکت جدید بریتیش کلمبیا، مشورت با یک وکیل و حسابدار را در نظر بگیرید، زیرا مقالات استاندارد (مجموعه قوانین حاکم بر شرکت) و ساختار سهام مجاز ارائه‌شده توسط این افراد دقیق‌تر بررسی می‌شوند و بهتر می‌توانید شرکت خود را مدیریت کنید.

تشکیل پرونده برای ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا به روش ادغام

اطلاعیه مقالات (قوانین مربوط به ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا) باید به‌صورت الکترونیکی ثبت شود. اداره ثبت شرکت‌ها دیگر فرم‌های کاغذی را برای ادغام یک شرکت نمی‌پذیرد. تشکیل پرونده فقط در صورتی انجام می‌شود که یک حساب آنلاین BC داشته باشید، یک وکیل یا از طریق یک نماینده بایگانی مجاز باشید.

در صورت نیاز به تماس با اداره ثبت شرکت‌ها، جزئیات تماس در جدول زیر آمده است:

طبقه 2-940 خیابان بلانشارد، ویکتوریا، بریتیش کلمبیا آدرس اداره ثبت شرکت‌ها
PO Box 9431 Stn Prov Gov
Victoria, BC
آدرس پستی
387-7848 (250) تلفن V8W 9V3

نگاهی کلی به ایجاد یک شرکت فدرال در بریتیش کلمبیا

شما می‌توانید یک شرکت فدرال را تحت قانون شرکت‌های تجاری کانادا در بریتیش کلمبیا تشکیل دهید. یک شرکت فدرال دارای حق فعالیت در هر نقطه از کشور است و نام آن در سراسر کانادا محافظت می‌شود؛ اما ثبت یک شرکت فدرال معمولا زمان بیشتری را می‌طلبد و هزینه‌های شرکت فدرال اغلب گران‌تر از ثبت یک شرکت در استان بریتیش کلمبیا است.

آیا شرکت‌های بریتیش کلمبیا می‌توانند در استان‌های دیگر تجارت کنند؟

یک شرکت خصوصی بریتیش کلمبیا در صورتی ‌که خود را به ‌صورت فرا استانی ثبت کند، می‌تواند در استان‌های دیگر تجارت کند؛ اما برخلاف یک شرکت فدرال ثبت‌شده، ممکن است درخواست یک شرکت ثبت‌شده در خارج از استان بریتیش کلمبیا برای ثبت‌نام خود در استان دیگر توسط اداره ثبت آن استان رد شود و نتواند در تمامی استان‌ها به فعالیت بپردازد. درواقع باید اداره ثبت استان مورد نظر با فعالیت شرکت موافقت کند.

سخن آخر

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر از شرایط مهاجرت از طریق ثبت شرکت، می‌توانید با کارشناسان و مشاوران ما در مجموعه مهاجرتی کاناداپاس که سال‌هاست به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت دارد، در تماس باشید. به یاد داشته باشید که اگر از قوانین کشور کانادا آگاهی لازم و کافی را نداشته باشید و مرحله‌ای از کار را اشتباه انجام دهید، در آینده مشکلات قضایی مختلفی برایتان ایجاد می‌شود که می‌تواند هزینه‌های هنگفتی را به شما تحمیل کند.