مشاغل مورد نیاز کانادا کدامند؟ کانادا به چه شغل هایی نیاز دارد؟ از بین شغل مورد نیاز کانادا در کدام یک مشغول به کار هستید؟ در این مقاله لیست مشاغل مورد نیاز کانادا و شرایط هریک را بررسی می کنیم.

بر کسی پوشیده نیست که کانادا از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت ایرانیان است و روش های مختلفی نیز برای ورود به این کشور وجود دارد. یکی از مهم ترین راه های مهاجرت به کانادا، ورود از طریق مهاجرت کاری است چراکه فرد از این طریق علاوه بر این که می تواند اعضای خانواده اش را به همراه خود به کانادا ببرد، از ابتدا درآمدی مناسب برای اداره زندگی خود در اختیار خواهد داشت و از همه مهم تر قادر به اخذ اقامت دائم کانادا (PR) خواهد شد.

مهم ترین راه های ورود به کانادا از طریق کار، استفاده از اکسپرس انتری و یا برنامه های استانی است که هر دو ملزم به صبوری فرد در راه رسیدن به هدف نهایی است. البته راه میانبری همچون تحصیل در کانادا به شهروندان خارجی کمک خواهد کرد که شانس بسیار مناسب تری برای کاریابی در کانادا داشته باشد.

مسئله کاریابی در کشور کانادا موضوعی با اهمیت بسیار بالا است و در صورتی که شغل فرد در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا قرار داشته باشد، بدون تردید شانس فرد برای کاریابی در کانادا به صورت چشمگیری افزایش پیدا می کند. در صورتی که فردی قصد تحصیل در کانادا را داشته باشد نیز بهتر است با مطالعه شغل های مورد نیاز کانادا، رشته ای مرتبط با آن لیست برای خود برگزیند. مهم ترین مواردی که در این مقاله بررسی خواهیم کرد عبارتند از:

مشاغل مورد نیاز کانادا: بررسی نرخ بیکاری

یکی از مهم ترین مسائلی که باید در رابطه با شرایط کار در یک کشور مورد بررسی قرار گیرد، نرخ بیکاری در آن کشور است. هرچه نرخ بیکاری در یک کشور بیشتر باشد، شانس کاریابی برای شهروندان خارجی در آن کشور کاهش پیدا می کند. نرخ بیکاری کانادا در سپتامبر سال 2020 به 9% رسیده است و این در حالی است که در تاریخ مشابه سال 2019 نرخ بیکاری در این کشور 5.5% گزارش شده است. دلیل اصلی این امر، شیوع بیماری کرونا در سال 2020 است. در نمودار زیر به بررسی نرخ بیکاری در استان های مختلف کانادا در سپتامبر 2020 پرداخته ایم.

تغییرات نرخ بیکاری در کانادا

چنانچه در نمودار فوق به وضوح مشخص است، نرخ بیکاری در تمامی استان های کانادا افزایش یافته است و آلبرتا بیشترین میزان خسارت را از این بابت متحمل شده است اما نکته امیدوار کننده در رابطه با این آمار آن است که نرخ بیکاری در تمامی استان ها بجز نیوفانلند و نیوبرانزویک نسبت به ماه آگوست 2020 با کاهش روبرو شده است که نشان از آمادگی این استان ها برای جذب نیروی کار دارد.

انواع مشاغل خانگی در کانادا را در این مقاله بخوانید.

روش های ورود به کانادا از طریق کار

روش های متنوعی برای ورود به کشور کانادا به عنوان نیروی کار وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها سیستم امتیاز دهی اکسپرس اینتری است. در این روش فاکتورهایی نظیر سن، تسلط به زبان، در اختیار داشتن پیشنهاد کاری، میزان تحصیلات، سابقه کاری و عواملی از این دست، در اخذ امتیازات لازم نقش ویژه ای ایفا می کنند. سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری دارای دو مرحله است و امتیازات هر مرحله به صورت مجزا و با شیوه ای متفاوت محاسبه می شود.

راه دیگری که برای ورود به کانادا از طریق کار وجود دارد، استفاده از برنامه های استانی است. قوانین هر استان مختص خود آن استان است و فرد باید متناسب با آن قوانین پرونده خود را تنظیم کند. یکی دیگر از راه های ورود به کانادا به عنوان نیروی کار اما اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. زمانی که فردی ویزای تحصیلی کانادا را اخذ می کند، می تواند به صورت نیمه وقت در این کشور کار کند و پس از پایان تحصیل نیز به او اقامتی داده خواهد شد تا بتواند شغل مورد نظر خود را بیابد و در نتیجه اقامت کاری کانادا را بدست آورد.

درباره شرایط کار در تورنتو در این مقاله مطالعه کنید.

معرفی لیست مشاغل مورد نیاز کانادا

در ابتدای هر سال میلادی، لیستی به عنوان لیست مشاغل مورد نیاز در کانادا معرفی می شود و افراد می توانند با توجه به این لیست، شغل مورد نظر خود را انتخاب کرده و یا با توجه به وجود شغل خود در این لیست به کاریابی در کانادا امیدوارتر شوند. در یک لیست معرفی شده در ژانویه سال 2020، 15 شغل با بیشترین درخواست از طرف کارفرما در کانادا معرفی شده است که به بررسی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

بر اساس این لیست فروشندگان و نمایندگان فروش در صدر درخواست ها دیده می شود. البته ذکر این نکته نیز الزامی است که کانادا وسعت سرزمینی فراوانی دارد و هر استان در این کشور کمبودهای مربوط به خود را در زمینه نیروی کار دارند با این وجود به بررسی مشاغل مورد نیاز در کشور کانادا می پردازیم.

نماینده فروش: یکی از مشاغل مورد نیاز در کانادا نمایندگان فروش هستند که نیاز اساسی به آن ها وجود دارد. افرادی که می توانند محصولی را به شرکت های دیگر یا مشتری ارائه کنند.

راننده: کلیه رانندگان تجاری که می توانند در جابجایی کالاها فعالیت داشته باشند، می توانند به سادگی در کانادا کار پیدا کنند. البته نکته حائز اهمیت در رابطه با این رانندگان در اختیار داشتن گواهی نامه رانندگی معتبر در کانادا است.

مسئول پذیرش: مسئول پذیرش در حقیقت اولین فردی است که مشتری به صورت مستقیم با او در ارتباط است بنابراین نقش او در ترغیب مشتری حیاتی است. آشنایی با خدمات مشتری و همچنین تسلط به تکنولوژی در این شغل بسیار مهم است.

جوشکار: جوشکاری در کانادا یکی از پرمتقاضی ترین شغل های موجود در این کشور است. اگر کسی علاقمند به استفاده از توانایی دستان خود است، باید این حوزه را در نظر داشته باشد.

توسعه دهندگان وب: این افراد باید در زمینه کد نویسی خبره و با تجربه باشند. توسعه دهندگان وب در زمینه برنامه های رایانه ای و همچنین برنامه های تلفن همراه فعالیت می کنند. با توجه به شرایط کلی موجود در کانادا در رابطه با مسیر استعداد جهانی کانادا، توسعه دهندگان وب می توانند به شدت به کاریابی در کانادا امید داشته باشند.

مدیران توسعه کسب و کار: مدیران فعال در توسعه کسب و کار وظیفه دارند تا راه هایی برای جذب هرچه بیشتر مشتری ها پیدا کنند و همچنین کارکنان بخش فروش و معاملات را در جهت بهبود شرایط یاری کنند.

کارگران عمومی: از جمله مشاغلی که در سراسر کانادا به آن نیاز شدیدی وجود دارد، مشاغلی است که کارگران عمومی می توانند انجام دهند. این افراد موظف به تمیز کردن (خانه، ادارات و غیره) و همچنین حمل بار و مجموعه ای از فعالیت های بدنی هستند.

مدیران پروژه: حضور مدیران پروژه در بخش های مختلفی از تجارت مورد نیاز است. این بخش ها شامل IT و بازاریابی نیز می شود. افرادی که مدرک PMP داشته باشند می توانند با آسودگی خاطر بیشتری به کاریابی در کانادا مشغول شوند.

مکانیک های وسایل سنگین: این افراد در بخش های تعمیرات و نگهداری از ماشین آلات بزرگ فعالیت می کنند. حوزه فعالیت آن بیشتر در بخش های انرژی و ساخت و ساز است که در اقتصاد کانادا نقش بسیار ویژه ای دارند.

بازارپردازان: وظیفه اصلی بازارپردازان در آن است که نحوه چیدمان و عرضه محصولات به خریداران را مشخص می کنند. آن ها همچنین باید رسیدگی به سفارشات آنلاین محصول و همچنین نظارت کامل بر قفسه های فروش را بر عهده داشته باشند.

مهندسین برق: هر وسیله ای که با برق کار می کند، روزی تحت نظارت یک مهندس برق بوده است. همین مسئله کافی است که نشان دهد یک مهندس برق چه نقش ویژه ای در اقتصاد مدرن ایفا می کند. حقوق مهندس برق به طور متوسط درآمدی در حدود 9670$ دلار کانادا در ماه است.

حسابدار: نام حسابداران را می توان در تمامی لیست های مشاغل مورد نیاز در سراسر دنیا یافت. افرادی که می توانند به رونق کسب و کار کمک ویژه ای داشته باشند و بهترین روش را برای پرداخت مالیات اعمال کنند.

مدیران منابع انسانی: یکی از مشاغل حیاتی در کشور کانادا به عهده مدیران منابع انسانی است. این افراد وظیفه جذب استعدادهای بزرگ برای توسعه فعالیت های خود را بر عهده دارند.

مشاورین مالی: مشاورین مالی معمولا با یک خانواده و یا یک فرد کار می کنند و با ارائه راهکارهایی به آن ها، در جهت بهبود شرایط و همچنین پرداخت مالیات، آن ها را یاری کند.

پرستار: کانادا برای ارائه خدمات بهداشت عمومی به پرستاران وابستگی فراوانی دارد. از طرف دیگر، میانگین سنی در کشور کانادا در حدود 41 سال است و نیاز به پرستاران به صورت مشهود در این کشور دیده می شود. پرستاران در کانادا نقش ویژه ای در پیش برد اهداف بهداشتی خواهند داشت.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین زبده کاناداپاس تماس حاصل فرمایید.

تماس رایگان از ایران (ارتباط مستقیم با دفتر کانادا): 02182802280

حقوق لیست مشاغل مورد نیاز کانادا برای مهاجرت کاری

یکی از مسائل مهمی که باید متقاضیان ویزای کار در کانادا به آن توجه داشته باشند، دستمزدی است که به صورت ماهانه در این کشور دریافت می کنند. با توجه به شرایط کاری در کشور کانادا، محدودیت هایی برای ساعت کاری و همچنین حداقل حقوق ماهانه در این کشور در نظر گرفته شده است که کارفرما موظف به اجرای همه آن ها است. در جدول زیر دستمزد مشاغل ذکر شده به صورت سالیانه بیان شده است.

حقوق لیست مشاغل مورد نیاز کانادا برای مهاجرت کاری

در نمودار زیر، تفاوت درآمدی این مشاغل را می توان با وضوح بیشتری مشاهده کرد.

مقایسه درآمد برخی مشاغل مورد نیاز کانادا برای مهاجرت کاری به دلار کانادا

معرفی سطوح NOC در کانادا

افرادی که برای ورود به کانادا به سیستم اکسپرس اینتری یا استفاده از برنامه های استانی امید دارند، باید توجه بیشتری به سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا (NOC) داشته باشند. بر اساس این طبقه بندی، مشاغل بر اساس شرح وظایف و فعالیت به 5 دسته کلی تقسیم شده اند که عبارتند از سطوح 0، A، B، C و D.

مشاغل نوع 0 مربوط به مشاغل حوزه مدیریتی است. افرادی که شغل آن ها در این دسته قرار گیرد، می توانند از طریق اکسپرس اینتری یا برنامه های استانی وارد کانادا شوند.

مشاغل سطح A آن دسته از مشاغل هستند که فرد برای ورود به آن ها ناچار به دریافت یک مدرک دانشگاهی باشد بنابراین می توان مشاغل مرتبط با حوزه پزشکی، مهندسی و امور مالی پیشرفته را در این دسته قرار داد. مشاغل گروه B مربوط به آن دسته از مشاغل است که فرد برای پذیرفتن آن ها باید یک دوره آموزشی را سپری کرده باشد و این دوره الزاما یک دوره دانشگاهی نیست. این دو دسته از مشاغل نیز امکان شرکت در اکسپرس اینتری را فراهم می کنند و برنامه های استانی نیز برای دارندگان این مشاغل در دسترس است.

مشاغل سطح C نیازمند مدرک دبیرستانی است و شاغلین این عرصه تنها در برنامه جامع آتلانتیک می توانند شرکت کنند و برخی از برنامه های استانی دیگر نیز در دسترس آن ها خواهد بود. مشاغل سطح D نیز مشاغلی هستند که نیاز به آموزش پیشین ندارد و فرد می تواند در یک دوره آموزشی کوتاه، وظایف خود را بشناسد.

هر کدام از مشاغل لیست ناک کانادا، یک کد اختصاصی دارد. این کد 4 رقم دارد که هر کدام از این رقم ها معرف یک حوزه یا نوع کار است. در لیست ناک کانادا، در حدود 30 هزار شغل در 4 گروه مهارتی و 10 گروه شغلی بزرگ دسته بندی شده اند. 

اگر به دنبال آشنایی با شغل های پردرآمد در کانادا بدون مدرک هستید، این مقاله مناسب شماست.

 شغل های مورد نیاز کانادا : مؤسسات کاریابی در کانادا

 موسسات کاریابی معتبری در هر ایالت از کانادا وجود دارند. ابتدا از مشاغل مورد نیاز کانادا اطمینان یافته و در صورتی که رشته شما در لیست بود، به سایت های اینترنتی رجوع کرده و رزومه خود را برای پیدا کردن کار ارسال نمایید. در ادامه موسسات کاریابی در کانادا را به شما معرفی خواهیم کرد.

https://www.gov.mb.ca/govjobs /
https://www.bcjobs.ca /
https://www.workopolis.com/en/
https://www.gojobs.gov.on.ca/Jobs.aspx
http://www.working.com /
https://www.jobboom.com/
https://www.indeed.c

کلام پایانی

برخی از مهم ترین مشاغل مورد نیاز در کانادا در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است اما آیا تنها به همین مشاغل در کانادا نیاز پیدا می شود؟ پاسخ به این پرسش منفی است. بدون تردید کانادا همواره برای پیشرفت در امور مختلف، به حضور افراد خبره و کارکشته نیازمند است. این مشاغل می تواند دامنه وسیعی از مشاغل ازحوزه های پزشکی گرفته تا علوم کامپیوتر و رشته های مهندسی را در بر گیرد. به همین دلیل است که درصد قابل توجهی از دانشجویان خارجی در کانادا موفق به کاریابی در این کشور می شوند در حالی که شغل آن ها در لیست نامبرده نیست.

در صورتی که تمایل به مهاجرت به کانادا دارید، می توانید با مشاورین ما تماس حاصل نمایید تا بتوان با توجه به رزومه شما، بهترین روش ورود به این کشور را بیابیم تا بتوانید با آسودگی خاطر بیشتری در مسیر مهاجرت به کانادا گام بردارید.

مجموعه مهاجرتی کاناداپاس از شما دعوت میکند، فرم ارزیابی رایگان را به دقت تکمیل کرده، سوابق و افتخارات خود را نیز ذکر بفرمایید.

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند. بدیهی است برداشت و مشورت های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی مجموعه جناب حلاج پور ممکن بوده و توصیه می شود. مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


مهیار حلاج پور

«افتخار داریم که مورد اعتماد شما هستیم»

من مهیار حلاج پور هستم،

عضو رسمی شورای قانون گذاری امور مهاجرت کانادا ICCRC، مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC یا اصطلاحا وکیل مهاجرت.

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم که ممتاز ترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را در مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس ارائه می دهیم.

شرکت توسعه بیزینس ،سرمایه گذاری استارت آپ i3 Capital گام به گام با بهترین متخصصین و مشاورین در خدمت اهداف کارآفرینانی است که برای پیشبرد اهدافشان به ما اعتماد کرده اند‌.

و همچنین در کنار همکارانم در کاریابی مهیار با مجوز رسمی از وزارت کار ایران برای تحقق برنامه های کاریابی بین المللی موکلین پارسی زبان می کوشیم.

کاناداپاس - وکیل مهاجرت کانادا در تورنتو - بیوگرافی مهیار حلاج پور
ارزیابی رایگان رزرو وقت مشاوره
× تماس با ما
Copy link