برای زندگی در کانادا، گزینه های مختلفی در دسترس هر فرد قرار دارد که می توان آن ها را به عنوان مقصد نهایی مهاجرت خود انتخاب کند اما باید در نظر داشت که زندگی در این شهرها می تواند چالش های بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. معرفی شهر ونکوور در کانادا از آن جهت از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که بسیاری این شهر را به عنوان بهترین شهر کانادا در نظر دارند و می خواهند با زندگی در این شهر کیفیت زندگی خود را به بالاترین سطح ممکن برسانند.

نگاهی به داده های مختلف آماری می تواند نشان دهد که آیا تصویرکردن ونکوور به عنوان مقصد مناسب برای زندگی درست است یا خیر. در ادامه تلاش خواهیم کرد تا با بررسی نکات مهم و کلیدی در رابطه با زندگی در ونکوور، شرایط زندگی در این کشور را به دقت مورد بررسی قرار دهیم.

نگاهی کلی به ونکوور

ونکوور یکی از اصلی ترین شهرهای غربی کانادا است که در استان بریتیش کلمبیا واقع شده است. سرشماری های آماری در سال 2016 نشان از آن دارد که جمعیت این شهر در طی بازه 5 ساله زمانی تغییراتی افزایشی داشته است. مادر شهر ونکوور نیز به عنوان سومین مادرشهر پرجمعیت کانادا شناخته می شود. تراکم جمعیتی در ونکوور نیز به نسبت سایر شهرهای این کشور بیشتر است و به طور متوسط می توان گفت که 5400 نفر در هر کیلومتر مربع از این شهر زندگی می کنند. نکته جالب در رابطه با ونکوور آن که در حدود 52% از جمعیت این شهر انگلیسی زبان نیستند.

زندگی شهری در ونکوور بسیار جذاب است چراکه این شهر یکی از شهرهای مهم در فلسفه شهرسازی است. بومیان ونکوور بیش از 10000 سال قبل در این شهر زندگی می کردند و به همین دلیل است که ونکوور یکی از زیست گاه های قدیمی بشر به حساب می آید اما رسمیت آن به قرن 19 میلادی باز می گردد. در جدول زیر اطلاعاتی در رابطه با شرایط کلی ونکوور ارائه شده است.

شرایط کلی زندگی در ونکوور کانادا

ونکوور برای ایرانی ها نیز مقصدی جذاب و البته دلپذیر است و جمعیت ایرانی هایی که در این شهر زندگی می کنند نیز به خوبی این مسئله را نشان می دهد. در سرشماری انجام شده در سال 2016، جمعیت ایرانی های شهر ونکوور 9385 نفر بوده و در مادر شهر ونکوور نیز 44355 ایرانی زندگی می کردند. نمودار زیر به تفکیک این مسئله را نشان می دهد.

نمودار جمعیت شهروندان ایرانی در ونکوور

معرفی شرایط آب و هوایی شهر ونکوور در کانادا

بریتیش کلمبیا یکی از بهترین استان های کانادا از نظر آب و هوایی است و شهروندان این شهر به خوبی می توانند زندگی در شرایط استاندارد آن را تجربه کنند. در ونکور تابستان ها کوتاه اما راحت است و وجود ابر در آسمان این شهر نیز امری رایج است. در زمستان نیز هوا معمولا ابری است ولی با این تفاوت که رطوبت بالاتر است و هوا سرد می شود و طول دوره زمستان نیز بلندتر است. متوسط دمای هوا در این شهر بین 2 تا 23 درجه سانتی گراد در حال تغییر است و به ندرت به کمتر از 4- یا بالاتر از 26 درجه سانتی گراد می رسد. انچه داده های آماری نشان می دهد، بهترین زمان برای سفر به ونکوور کانادا برای انجام فعالیت های تابستانه از میانه ماه جولای تا اواخر ماه آگوست است.

همانطور که گفته شد، تابستان ها در ونکوور در حدود 3 ماه به طول می انجامد و 15 جون تا 11 سپتامبر را می توان به عنوان فصل گرم در این شهر معرفی کرد که میانگین دما در آن معمولا بیش از 19 درجه سانتی گراد است. جولای به عنوان گرم ترین ماه سال در این شهر شناخته می شود که دمای هوا در گرم ترین حال به طور متوسط به 22 و در سردترین زمان به 14 درجه سانتی گراد به طور میانگین می رسد.

فصل سرد در این شهر نیز به طور متوسط 3 ماه به طول می انجامد و از 13 نوامبر تا 5 مارچ نیز هوای زمستانی در این شهر حکمفرما است. دمای هوا در این بازه زمانی معمولا کمتر از 9 درجه سانتی گراد است. به طور معمول دسامبر سردترین ماه سال در این شهر است و دمای هوا در ان بین 2 تا 6 درجه سانتی گراد بالای صفر در حال تغییر است. بررسی نمودار زیر، آگاهی روشن تری از شرایط جوی در این شهر در اختیار شما قرار خواهد داد.

نمودار آب و هوای شهر ونکوور در کانادا

تعداد روزهایی که دمای هوا در ونکوور به کمتر از 0 درجه سانتی گراد می رسد بسیار محدود است و این امتیازی است که کمتر شهری در این کشور از آن بهره مند می شود.

بررسی شاخص های کیفیت زندگی در ونکوور

بررسی شاخص کیفیت زندگی در هر شهر به خوبی نشان می دهد که آیا مقصد انتخاب شده برای زندگی، گزینه مناسبی است یا خیر. این شاخص ها توسط مرجع معتبری مانند Numbeo استخراج شده اند و می توان تا حدود زیادی صحت و اعتبار آن ها را تایید کرد.

بر اساس آنچه که از طرف این نهاد معرفی شده است، ونکوور در رتبه بندی جهانی، در جایگاه 57 از نظر شاخص کیفیت زندگی قرار گرفته است و یکی از بهترین شهرهای کانادا نیز به حساب می آید. با بررسی شاخص های زندگی در این شهر می توان بهتر متوجه شد که چرا چنین جایگاه ارزشمندی به ونکوور رسیده است.

شاخص قدرت خرید در ونکوور عدد 91.11 را نشان می دهد و به همین دلیل می توان این شهر را به عنوان یکی از شهرهای خوب کانادا معرفی کرد که مردم آن از قدرت خرید بالایی برخوردار هستند. با وجود این که ونکوور شهری بزرگ و پرجمعیت در کانادا است، شاخص امنیت در آن، عدد 62.82 را نشان می دهد که کیفیت بالا در این زمینه را نشانگر است. به مانند سایر شهرهای کانادا، شاخص سلامت و مراقبت های بهداشتی در این شهر نیز بسیار مناسب است و عدد 74.99 در این شاخص نشان می دهد که ونکوور در این زمینه یکی از شهرهای خوب جهان است.

همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد، ونکوور یکی از شهرهای کانادا با شرایط آب و هوایی بسیار خوب است و شاخص عددی 91.15 نشان می دهد که نه تنها در کانادا، بلکه در جهان نیز می توان در رابطه با شرایط آب و هوایی مناسب ونکوور صحبت کرد. شاخص هزینه های زندگی در ونکوور عدد 72.97 را نشان می دهد و این مسئله نشان از بالا بودن هزینه های زندگی در این شهر دارد. قدرت خرید مسکن در این شهر نیز در سطح متوسط قرار دارد. شاخص عددی 11.86 به خوبی این مسئله را نشان می دهد. از آن جا که ونکوور یکی از شهرهای پرجمعیت کانادا به حساب می آید، طبیعی است که سطح ترافیک در آن نیز بالا باشد. شاخص عددی 36.90 در ونکوور در این رابطه نشان از متوسط بودن سطح ترافیک در این شهر دارد. با این وجود، آلاینده های هوا در ونکوور در سطح پایین قرار دارند و این مسئله را می توان در شاخص عددی 25.01 در ونکوور مشاهده کرد.

نتیجتا می توان گفت که با شاخص کل 173.95، ونکوور شهری با کیفیت بسیار بالا برای زندگی است و هر فرد می تواند با آسودگی خاطر در رابطه با زندگی در این شهر تصمیم گیری کند.

بررسی هزینه های زندگی در شهر ونکوور کانادا

یکی از مهم ترین مسائلی که باید به عنوان شهروند خارجی در شهر ونکوور به آن توجه ویژه داشت، متوسط هزینه های زندگی در این شهر است. شاخص هزینه های زندگی در کانادا نشان می دهد که ونکوور گرانترین شهر این کشور برای زندگی است و بدیهی است که شهروندان خارجی که برای سفرهای توریستی به این شهر سفر می کنند، نیاز به هزینه بیشتری برای اقامت خود داشته باشند.

همچنین دانشجویان نیز ممکن است در تامین هزینه های زندگی خود در این شهر دچار مشکل شوند. البته باید در نظر داشت که امکان کار به صورت نیمه وقت برای دانشجویان در این شهر، فرصتی مناسب به منظور تامین هزینه های زندگی دانشجویی است.

در جدول زیر می توان هزینه های مربوط به تیه کالاهای اساسی و همچنین هزینه های زندگی در ونکوور را مشاهده کرد.

جدول هزینه های زندگی در شهر ونکوور کانادا

دسترسی به چنین داده هایی نشان می دهد که یک فرد مجرد برای زندگی در شهر ونکوور به حدود 1188$ دلار کانادا در ماه نیاز دارد و یک خانواده 4 نفره در این شهر نیز به منظور تامین نیازهای زندگی خود به حدود 4364$ دلار کانادا نیاز خواهد داشت. البته این مبالغ به دور از هزینه های مربوط به اجاره مسکن در این شهر است.

به طور متوسط می توان گفت که اجاره یک آپارتمان کوچک در شهر ونکوور با یک اتاق خواب در مراکز شهری در حدود 1750$ تا 2800$ دلار کانادا هزینه دربر خواهد داشت و در صورتی که فرد خانه ای مشابه را خارج از مراکز شهری اجاره کند، باید ماهانه مبلغی در حدود 1400$ تا 2000$ دلار کانادا را پرداخت کند.

متوسط هزینه اجاره یک خانه به 3 اتاق خواب در مراکز شهری کانادا در حدود 3300$ تا 6000$ دلار کانادا است و خانه ای مشابه خارج از مراکز شهری نیز در حدود 2459$ تا 3622$ دلار کانادا هزینه دربر خواهد داشت.

تصویر آکواریوم ونکوور در کانادا

شرایط کار در ونکوور کانادا

کار در کانادا یکی از روش های مهاجرت به این کشور توسط افرادی است که دارای تخصصی خاص هستند. متوسط درآمد بالا در ونکوور، بسیاری را به خود جلب می کند تا بتوانند از طرق مختلف خود را به این شهر برسانند. بر اساس داده های به دست آمده، متوسط درآمد در ونکوور معادل 10700$ دلار کانادا در ماه است و هر فرد بسته به توانمندی هایی خود می تواند در این کشور به کار مشغول شود. برخی از مهم ترین مشاغلی که در شهر ونکوور به آن ها نیاز خواهد بود عبارتند از:

 • پرستاران با NOC 3012 و 3900 فرصت شغلی
 • معلمان دبستان با NOC 4032 و 2230 فرصت شغلی
 • مشاورین و آنالیزورهای سیستم های اطلاعاتی با NOC 2171 و 1650 فرصت شغلی
 • معلمان دبیرستان با NOC 4031 و 1400 فرصت شغلی
 • حسابداران و نیروی کار امور مالی با NOC 2174 و 1180 فرصت شغلی
 • اساتید دانشگاه با NOC 4011 و 920 فرصت شغلی

برخی از فرصت های شغلی مورد نیاز در ونکوور که نیازی به مدرک تحصیلی دانشگاهی ندارند نیز عبارتند از:

 • مدیران خرده و عمده فروشی با NOC 3413 و 3540 فرصت شغلی
 • مدیران دفتر با NOC 1221 و 3080 فرصت شغلی
 • کارگران حوزه های خدماتی با NOC 4212 و 2440 فرصت شغلی
 • تکنسین های حسابداری با NOC 1311 و 1720 فرصت شغلی
 • مکانیک های خودروها با NOC 7321 و 1200 فرصت شغلی
 • آرایشگران مو با NOC 6341 و 1140 فرصت شغلی

فرصت های شغلی در ونکوور به همین موارد ختم نمی شود و افراد می توانند با جستجو در این رابطه دریابند که آیا حرفه آن ها نیز در دسته حرفه های مورد نیاز در کانادا قرار دارد یا خیر.

بهترین مراکز آموزشی در ونکوور

تحصیل در کانادا یکی دیگر از روش های مناسب برای مهاجرت به کشور کانادا است. بسیاری از دانشگاه های این کشور در رتبه بندی های جهانی توانسته اند جایگاه بسیار عالی را به دست آورند و ونکوور نیز جایگاه یکی از همین دانشگاه ها است. در شهر ونکوور 3 دانشگاه کانادایی وجود دارد و دانشگاه بریتیش کلمبیا با 59659 دانشجو، بزرگ ترین و بدون تردید بهترین دانشگاه ونکوور و همچنین استان بریتیش کلمبیا است. این دانشگاه را به عنوان دومین دانشگاه تراز اول کانادا نیز می شناسند.

دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار نیز دیگر دانشگاه شهر ونکوور است که تنها 1700 دانشجو دارد و رتبه 74 بهترین دانشگاه های کانادا را به خود اختصاص داده است. دانشگاه کانادا وست نیز با قرار گرفتن در رتبه 95 بهترین دانشگاه های کشور کانادا، سومین دانشگاه مطرح شهر ونکوور است.

علاوه بر دانشگاه ها، در مدارس ونکوور نیز می توان به ادامه تحصیل مشغول شد و شرایطی را ایجاد کرد که کودک از ابتدا در محیطی کاملا استاندارد برای تحصیل آموزش ببیند. مدارس در کانادا را می توان به دسته بندی های مختلفی تقسیم کرد اما بسیاری از افراد ترجیح می دهند که مدارس شبانه روزی را برای تحصیل خود انتخاب کنند تا از این طریق بتوانند امنیت اقامت فرزند خود در کانادا را نیز تامین کنند.

مدرسه هنگ دی یکی از دبستان های مشهور شهر ونکوور است که به صورت روزانه اداره می شود و دانش آموزان دختر و پسر می توانند در این مدرسه نام نویسی کنند. هزینه تحصیل در این مدرسه به طور متوسط 12000$ دلار کانادا در سال است.

دبیرستان بدوِل به عنوان یکی از مدارس خاص شبانه روزی و هوم استی در ونکوور به حساب می آید و دانش آموزان تنها از پایه هشتم امکان ثبت نام در این مدرسه را دارند. 650 دانش آموز در این مدرسه مشغول به تحصیل هستند و هزینه تحصیل در آن نیز در حدود 25250$ تا 47725$ دلار کانادا در سال متغیر است. مدرسه بروکتون نیز یکی از مدارس روزانه ونکوور است که به دانش آموزان از مهد کودک تا کلاس دوازدهم به صورت مختلط خدمات آموزشی ارائه می دهد.

آکادمی وایت راک کریستین یکی از مدارس هوم استی در کانادا و شهر ونکوور است که هزینه های نسبتا مقرون به صرفه تری دارد. دانش آموزان دختر و پسر در این مدرسه از سال اول تا دوازدهم را می توانند در همین مدرسه پشت سر بگذارند. هزینه تحصیل در این مدرسه بین 7500 تا 10500$ دلار کانادا در سال است.

آکادمی الکساندر نیز یکی دیگر از مدارس هوم استی در ونکوور است که به آموزش دانش آموزان از سال نهم تا دوازدهم می پردازد. هزینه تحصیل در این مدرسه مختلط نیز بین 16500$ تا 22800$ دلار کانادا در سال است.

ونکوور نه تنها برای زندگی بلکه برای سفرها توریستی نیز یکی از شهرهای جذاب کانادا به حساب می آید و افرادی که این شهر را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند، تجربه ای دلپذیر و خاطره ای فراموش نشدنی را برای خود رقم می زنند. در چنین شرایطی باید به این نکته اشاره داشت که ونکوور فرصت های شغلی فراوانی را در اختیار می گذارد و مدارس و دانشگاه های بسیار معتبری را در خود جای داده است.

انتخاب راه درست مهاجرت به این شهر می تواند به هر فرد کمک کند تا به بهترین شکل ممکن خود را به این شهر با کیفیت برای زندگی برساند. در صورتی که به دنبال بهترین مسیرهای مهاجرتی به کانادا هستید، با مشاورین ما در ارتباط باشید تا شما را با توجه به تجربیات خود در زمینه مهاجرت به کانادا و همچنین شرایط زندگی در شهرهای مختلف این کشور راهنمایی کنند.