برنامه‌های استانی کانادا PNP

اگر تا کنون در زمینه مهاجرت به کانادا مطالعه یا تحقیق کرده باشید، قطعا نام برنامه‌های استانی مانند ساسکاچوان، بریتیش کلمبیا یا انتاریو را شنیده‌اید. شاید برایتان جالب باشد که بخش عمده‌ای از مهاجران از طریق همین برنامه‌های استانی مجوز ورود و اقامت در خاک کانادا را دریافت می‌کنند. در همین راستا در این مقاله تلاش شده است تا به شرایط و جزئیات برنامه‌های استانی کانادا، پرداخته شود.

کشور کانادا به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان از روش‌های مختلفی افراد واجد شرایط را جذب خود می‌کند که یکی از این روش‌ها برنامه‌های استانی کانادا (Provincial Nominee Program یا PNP ) است.

برنامه‌های مهاجرتی استانی کانادا در سال 1998 توسط دولت فدرال کانادا و به منظور پخش مهاجران در تمامی استان‌ها و قلمروهای کشور کانادا ایجاد شده است. در این برنامه با توجه به تحصیلات، تجربه کاری و مهارت‌های افراد و همچنین علاقه‌مندی آنها به زندگی در هر یک از استان های کشور کانادا گزینش صورت می‌پذیرد.

از جمله مزایای این روش می‌توان به اخذ اقامت دائم کشور کانادا در زمان کوتاه اشاره کرد. اگر قصد اقدام از طریق این برنامه را دارید باید توجه داشته باشید که هر استان قوانین، شرایط و امتیازات خاص خود را دارد که این حد نصاب امتیاز با در نظرگیری نیاز نیروی کار استان‌ها همواره به‌روزرسانی و کم یا زیاد می شود.

انواع برنامه‌های PNP کانادا به تفکیک استان

همانطور که اشاره شد هر استان کانادا الزامات و معیارهای خاص خود را برای برنامه PNP در نظر می‌گیرد و شرایط یکسانی برای همه استان‌ها وجود ندارد. در این قسمت به صورت خلاصه و تفکیک‌شده به شرایط هر استان پرداخته شده است تا شما بتوانید با آگاهی بیشتری استان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در نظر داشته باشید که معیارهای مورد نیاز هر استان دائماً در حال تغییر و تحول است و در زمان اقدام باید شرایط و امتیاز مورد نظر هر استان را مجددا چک کنید.

برنامه استانی بریتیش کلمبیا (BC NP)

استان بریتیش کلمبیا از جمله مراکز فناوری کشور کانادا و پیشرو در رشته‌های IT ، معدن و جنگلداری به حساب می‌آید. همچنین این استان دارای ذخایر نفتی فراوان است و سومین شهر بزرگ کانادا یعنی ونکوور در آن قرار دارد. تمامی این عوامل سبب شده‌اند که استان بریتیش کلمبیا دارای اقتصاد پویا و رو به رشدی باشد. این رشد اقتصادی در بریتیش کلمبیا باعث به وجود آمدن احساس نیاز به جذب نیروی کار ماهر و تنوع بالای برنامه‌های استانی آن شده است.

در صورتی که تجربه و تخصص کافی دارید یا دارای روحیه کارآفرینی هستید، این استان می‌تواند مقصد مناسبی برای شما باشد. برنامه‌های استانی بریتیش کلمبیا به سه دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند:

مهاجرت از طریق تخصص و مهارت (BC Skills Immigration)
این برنامه مناسب افرادی است که دارای مهارت و سابقه کاری در یکی از مشاغل مورد نیاز در بریتیش کلمبیا باشند.

مهاجرت از طریق برنامه اکسپرس اینتری (BC Express Entry))
این برنامه نیز همانند برنامه اکسپرس اینتری فدرال بر اساس امتیازبندی است با این تفاوت که سیستم اولویت‌بندی خاص خود را دارد.

مهاجرت از طریق کارآفرینی Entrepreneur Immigration))
در این برنامه متقاضی با سرمایه‌گذاری یا پروژه‌های استراتژیک می‌تواند به اقامت خود دست پیدا کند.

برنامه استانی انتاریو (OI NP)
استان انتاریو، قطب اقتصادی کشور کانادا محسوب می‌شود و دو شهر مهم تورنتو (پرجمعیت ترین شهر کانادا) و اتاوا (پایتخت کانادا) در این استان قرار دارند. طیف گسترده‌ای از افراد می‌توانند از برنامه‌های مختلفی که این استان در جهت برطرف کردن نیازهای نیروی کاری خود ایجاد کرده است، به انتاریو وارد شوند. سه دسته اصلی برنامه‌های استانی انتاریو عبارتند از:

گروه پیشنهاد کاری یا جاب آفر (Ontario Employer Job Offer):
در این دسته نیروی کار متخصص باید یک پیشنهاد کارمعتبر از کارفرمایی در انتاریو داشته باشد.

گروه سرمایه انسانی (Ontario Human Capital)
این گروه شامل افرادی می‌شود که در سیستم اکسپرس اینتری دارای پروفایل و از میزان تحصیلات قابل‌قبول، مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی و سابقه کاری مرتبط با رشته خود برخوردار باشند. همچنین دانشجویان و فارغ‌التحصیلان از مراکز آموزشی در استان انتاریو نیز در این گروه قرار می گیرند.

گروه کسب و کار (Ontario Business)
این دسته شامل کارآفرینانی می‌شود که قصد راه‌اندازی کسب و کار جدید یا خرید یک کسب و کار موجود در انتاریو را داشته باشند. همچنین شرکت‌هایی که در سطح جهانی فعالیت دارند و در پی گسترش بیزینس خود در استان انتاریو هستند نیز می‌توانند از این طریق اقدام کنند.

برنامه استانی ساسکاچوان (SI NP)
اگر تا به حال برای برنامه‌های استانی کشور کانادا اقدام کرده باشید، احتمالا اسم استان ساسکاچوان به گوشتان خورده است. این استان جنوبی کشور کانادا دارای پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری فراوانی است و در سال‌های اخیر روند رو به رشدی در زمینه‌های اقتصادی داشته است. این استان می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شروع کسب و کار شما باشد. این برنامه استانی به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

برنامه نیروی کار ماهر بین‌المللی (International Skilled Worker)
در این برنامه افراد متخصص با یک پیشنهاد کاری در حوزه شغلی و تخصصی خود از یک کارفرما در ساسکاچوان قرار می‌گیرند.

برنامه تجربه کاری در ساسکاچوان (Saskatchewan Experience)
این دسته مختص افرادی است که دارای سابقه کاری یا مجوز کار در استان ساسکاچوان باشند.

برنامه سرمایه‌گذاری کارآفرینان یا مزرعه‌داران (Entrepreneur and Farm)
کشاورزان یا مزرعه‌دارانی که قابلیت سرمایه‌گذاری قابل توجه در بخش کشاورزی استان ساسکاچوان را داشته باشند در این زیرشاخه قرار دارند.

برنامه استانی آلبرتا (AI NP)
فرصت‌های فراوان شغلی و استانداردهای بالا در استان آلبرتا این استان را به مقصدی محبوب برای مهاجران تبدیل کرده است. برنامه جامع این استان بستر مناسبی را برای ورود فارغ‌التحصیلان، کارگران ماهر و صاحبان کسب و کار فراهم کرده است. همچنین کارآفرینان از مسیرهای مختلفی مانند کارآفرینی در مناطق روستایی، کارآفرینی فارغ التحصیلان خارجی و کارآفرینی مزرعه‌داری می توانند اقدام به اخذ اقامت دائم کنند.

به صورت کلی برنامه استانی آلبرتا مختص نیروی کار نیز شامل سه زیرگروه می‌شود:

برنامه فرصت شغلی آلبرتا (Alberta Opportunity Stream)
این برنامه شامل افرادی می‌شود که تحصیلات خود را در این استان به پایان رسانده یا در این استان مشغول به کار باشند.

برنامه اکسپرس انتری آلبرتا (Alberta Express Entry Stream)
طبق این برنامه متقاضیانی که شرایط مورد نظر این استان را داشته باشند می‌توانند جذب آلبرتا شوند.

برنامه خود اشتغالی کشاورزان (Alberta Farm Stream) :
این برنامه مختص افرادی است که دارای تخصص یا سرمایه کافی در زمینه کشاورزی یا مزرعه داری باشند.

برنامه استانی مانیتوبا (MP NP)

استان مانیتوبا به دروازه غرب کشور کانادا معروف و اولین استانی است که برنامه جذب نیروی کار را ارائه کرد. به عنوان استانی کوچک، مانیتوبا در بخش نیروهای ماهر خود دارای کمبودهای فراوانی است که این کمبودها را از چهار مسیر زیر جبران می‌کند:

برنامه نیروی کار ماهر مانیتوبا (Skilled Worker in Manitoba)
برنامه سرمایه‌گذاری تجاری مانیتوبا (Business Investor Stream)
برنامه آموزش بین‌المللی (International Education Stream)
مهاجرت از طریق شهر موردن (Morden Community Driven Initiative)
برنامه استانی نیوبرانزویک (NBPNP)
این استان در شمال شرقی کشور کانادا واقع شده و دارای دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی است. در این استان فرصت‌های شغلی مناسب بسیاری وجود دارد و هزینه زندگی نسبت به سایر استان‌ها پایین‌تر است. روش‌هایی که در این استان می‌توانید به وسیله آنها اقامت کشور کانادا را دریافت کنید عبارتند از:

برنامه نیروی ماهر نیوبرانزویک (New Brunswick Skilled Worker Stream)
برنامه اکسپرس اینتری نیوبرانزویک (Express Entry Labour Market Stream)
برنامه استراتژی ابتکاری نیوبرانزویک (New Brunswick Strategic Initiative stream)
برنامه کارآفرینان فارغ التحصیل (Post-Graduate Entrepreneurial Stream)
برنامه کارآفرینی نیوبرانزویک (New Brunswick Entrepreneurial Stream)

برنامه استانی نوا اسکوشیا (NS NP)

استان ساحلی نوا اسکوشیا دارای مناظر گردشگری متنوع و جاذبه‌های گردشگری فراوان است و همچنین استاندارد بالایی برای زندگی در تمامی شهرهای آن مانند هالیفکس وجود دارد. با توجه به اقتصاد رو به رشد این استان، سطح درآمدی مردم آن نیز روند صعودی دارد و در نتیجه نیاز به نیروی کار ماهر بیش از پیش احساس می‌شود. روش‌های این برنامه شامل موارد زیر است:

برنامه تجربه کاری نوا اسکوشیا از طریق اکسپرس انتری (Nova Scotia Experience: Express Entry)
برنامه اولویت های کاری نوا اسکوشیا از طریق اکسپرس انتری (Nova Scotia Labour Market Priorities: Express Entry)
برنامه فارغ التحصیلان بین المللی مورد تقاضا (International Graduates In Demand)
برنامه کارآفرینی فارغ التحصیلان بین المللی (International Graduates Entrepreneur)
نیروهای متخصص (Skilled Worker)
برنامه کارآفرینی (Entrepreneur)
برنامه پزشکی (Physician)
مشاغل مورد تقاضا ( Occupations in Demand)

برنامه استانی نیو فاندلند و لابرادور (NLPNP)

این استان در شرقی ترین بخش کشور کانادا قرار گرفته است و طبیعت منحصر به فرد و آرامش خاص موجود در آن افراد زیادی را ترغیب به زندگی در این استان می‌کند. استان نیوفاندلند و لابرادور پتانسیل جذب سرمایه زیادی را دارد و دولت نیز همواره از سرمایه گذاران حمایت می‌کند. زیر مجموعه‌های این برنامه شامل موارد زیر می‌شود:

برنامه نیروی کار ماهر از طریق اکسپرس انتری (ٍExpress Entry Skilled Worker)
برنامه نیروی کار ماهر (Skilled Worker)
فارغ التحصیلان بین المللی (International Graduate)

محاسبه آنلاین مدت زمان گرفتن ویزا

برای محاسبه مدت زمان صدور ویزای کانادا با کلیک روی لینک زیر، نوع برنامه مهاجرتی خود را از قسمت Select an application type انتخاب کرده سپس روی دکمه get processing times کلیک کنید.

چه کسانی در برنامه PNP انتخاب می‌شوند؟

جالب است بدانید که تقریبا نیمی از مهاجران به کانادا از طریق برنامه‌های استانی وارد این کشور می‌شوند. همانطور که توضیح داده شد هر استان برنامه و شرایط خاص خود را دارد، اما به‌طور کلی افرادی در اولویت پذیرش قرار می گیرند که بتوانند در زمینه اقتصادی مفید باشند و قصد سکونت در استان مورد نظر را داشته باشند.

بنابراین توجه داشته باشید که اگر نشان دهید که قصد ادامه مسیر کاری یا زندگی خود در هر کدام از استان‌های کشور کانادا را دارید، شانس پذیرش شما به‌طور چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

از جمله عوامل دیگری که احتمال پذیرش شما را در برنامه‌های استانی را افزایش می‌دهد، بهبود مهارت‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی، افزایش سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی و اخذ مدارک تحصیلی بالاتر (مانند ارشد یا دکتری) را می‌توان در نظر گرفت. البته پیشنهاد می‌شود ابتدا شرایط استانی که قصد مهاجرت به آن را دارید بررسی کرده و با توجه به در نظر گرفتن شرایط اقدام کنید.

داشتن جاب آفر کانادا، باعث می‌شود که شانس زیادی برای اخذ مجوز کار کانادا داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت از طریق برنامه PNP

مدارک مورد نیاز برای هر استان ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی مدارکی که ارائه آنها ضروری است در جدول زیر مشخص شده‌ است:

مدارک هویتی دارای اعتبار با عکس مشخص و جدید
مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی مورد تایید
گذرنامه معتبر و سابقه سفرهای پیشین در صورت نیاز
گواهی عدم سوءپیشینه (صادر شده کمتر از یک ماه) و گواهی سلامت پزشکی
نامه پیشنهاد کاری یا جاب آفر (در صورت نیاز استان مورد نظر)
نامه پذیرش PNP شما توسط استان مورد نظر
نامه تمکن مالی  تایید شده توسط بانک
اسناد هویتی ترجمه شده همسر و فرزندان یا افراد تحت تکفل
رسید پرداخت هزینه های درخواست PNP

مقایسه سرمایه‌گذاری در کانادا و آمریکا؛ سرمایه گذاری در کانادا بهتر است یا آمریکا؟

مزایا و معایب برنامه‌های استانی کانادا

در نظر گرفتن مزایا و معایب هر برنامه مهاجرتی می‌تواند به تصمیم‌گیری صحیح متقاضیان کمک شایانی کند. بر همین اساس، در این قسمت به جنبه‌های مثبت و منفی مهاجرت به کشور کانادا از طریق برنامه PNP پرداخته شده است.

در جدول زیر مهمترین مزایای این روش ذکر شده است:

امکان بهره مندی از تمامی امکانات و امتیازات مهاجران فدرال
دریافت اقامت دائم کانادا و پاسپورت کانادایی برای فرد پذیرفته شده و خانواده او
فرصت‌های شغلی فراوان و امکان ادامه تحصیل برای اعضای خانواده
زندگی با رفاه کامل در کشور کانادا و امکان کسب درآمد بالا
استفاده از بیمه و خدمات درمانی رایگان
بهره‌مندی از فاند و امکانات ویژه دانشگاه‌های کشور کانادا برای فرزندان
افتتاح حساب بانکی در کانادا و استفاده از تسهیلات مالی

در جدول زیر نیز معایب برنامه PNP  را م‌ توانید مشاهده کنید:

طولانی بودن پروسه پذیرش و قبول شدن متقاضیان
تغییر دائمی مشاغل مورد نیاز استان‌ها با توجه به کمبود نیرو
الزام وجود جاب آفر یا پیشنهاد شغلی در برخی از استان‌ها
نیاز به مهارت و سابقه کاری بالا و دانش زبان

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر شماره خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

مراحل اقدام به مهاجرت از طریق برنامه‌های استانی PNP

جهت اقدام از طریق برنامه PNP مراحل زیر باید به ترتیب پشت سر گذاشته شود:

  • در مرحله اول باید شرایط خودتان را با نیازمندی‌های استان‌های کانادا بسنجید و با توجه به تحصیلات، سابقه کاری و مهارت‌های زبان خود تصمیم به انتخاب استانی کنید که با شرایط شما همخوانی بیشتری دارد.
  • در مرحله دوم باید درخواست خودتان را ثبت و به استان مورد نظر خود ارسال کنید.
  • در مرحله سوم شرایط شما توسط اداره مهاجرت استان مد نظرتان سنجیده و در صورت کسب حد نصاب امتیاز گواهی پذیرش شما صادر می‌شود.
  • در مرحله چهارم یا آخر شما به عنوان متقاضی پذیرفته شده از طریق برنامه PNP باید درخواست اقامت دائم خود را به دولت فدرال کانادا بفرستید.

توجه داشته باشید که اگر PNP مدنظرتان با برنامه اکسپرس اینتری کانادا در یک راستا باشند، می‌توانید درخواست خود را آنلاین ثبت کنید، در غیر این صورت نیاز به پر کردن فرم درخواست به صورت حضوری و کاغذی است. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که روند بررسی درخواست‌های کاغذی بسیار طولانی‌تر از نوع آنلاین آن است و ممکن است حتی تا 18 ماه زمان ببرد.

هزینه‌های برنامه استانی کانادا

در نظر داشته باشید که به‌طور کلی اقدام از طریق برنامه استانی PNP نیاز به سرمایه آنچنانی ندارد و مهارت و مدارک تحصیلی شما همچنین سابقه کاری مرتبط با نیازهای استان مورد نظر حرف اول را می‌زند. البته در صورت ورود به این برنامه از طریق روش کارآفرینی کانادا باید مبلغی به عنوان سرمایه اولیه خود نشان دهید که اداره مهاجرت متقاعد شود که توان پرداخت هزینه‌های کسب و کارتان را دارید. این مبلغ اولیه در هر استان متفاوت است و از حدود 100 هزار دلار شروع می‌شود.

قسمت بعدی هزینه‌های این برنامه مربوط به هزینه‌های ارسال درخواست است. طبق آخرین اعلام دولت فدرال کانادا هزینه اولیه ثبت درخواست به ازای هر متقاضی مبلغ 850$ دلار کانادا است و هزینه حق اقامت دائم کانادا که 515$ است. در واقع مجموعاً به 1365$ دلار کانادا می‌رسد.

لازم به ذکر است که در صورت اقدام با همسر یا پارتنر این مبلغ باید برای او نیز پرداخت شود و به ازای هر فرزند (زیر 22 سال) مبلغ 230$ دلار کانادا به مجموع هزینه‌ها افزوده می شود. همچنین هزینه احراز هویت بیومتریک و انگشت نگاری هر متقاضی مبلغ 85$ دلار است.

در جدول زیر این هزینه‌ها مشخص شده است:

شرح فعالیتهزینه ( به دلار کانادا)
ثبت درخواست برنامه استانی به ازای هر نفر850 $
حق اقامت دائم کانادا به ازای هر نفر515 $
احراز هویت و انگشت نگاری85 $

شما هم می توانید با اقدام از طریق کاناداپاس و i3 capital موفقیت مهاجرت تجاری خود را به حداکثر برسانید. برای دریافت مشاوره فرم ارزیابی رایگان زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

کلام پایانی

در این مقاله تلاش شد تمامی جوانب مهاجرت به کشور کانادا از طریق برنامه استانی PNP بررسی شود. در کنار در نظر گرفتن شرایط کلی هر استان مانند شرایط آب وهوایی، مخارج زندگی و سبک زندگی آنها باید به روش‌های مهاجرتی تحت برنامه PNP نیز توجه و مناسب‌ترین روش انتخاب شود.

در این میان، به طور حتم اقدام از طریق این برنامه نیز مانند سایر برنامه‌های مهاجرتی به کانادا نیازمند تجربه و دقت کافی است. مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس در این مسیر همراه شما است و با بررسی شرایط شما بهترین روش را پیشنهاد می‌دهد و درصد ریجکتی پرونده شما را به حداقل می‌رساند. همچنین، مهیار حلاج‌پور، وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا نیز متعهد به ارائه ممتازترین خدمات حقوقی مهاجرتی است و شما را تا رسیدن به نتیجه مطلوب یاری می‌کند.

پاسخ به سوالات متداول درباره برنامه‌های استانی کانادا

بهترین برنامه استانی کانادا کدام است؟

همانطور که پیشتر نیز به این موضوع اشاره شد، هر برنامه استانی دارای مزایا و معایب خاص خود است، اما از جهت سهولت در اخذ اقامت از این طریق می‌توان به برنامه نیرو‌های متخصص بین‌المللی ساسکاچوان، برنامه سرمایه انسانی انتاریو و برنامه اکسپرس اینتری آلبرتا اشاره کرد.

کدام یک از برنامه‌های استانی کانادا نیازی به جاب آفر ندارند؟

بسیاری از برنامه‌های PNP نیاز به پیشنهاد شغلی دارند، اما در استان‌هایی مانند ساسکاچوان، نوا اسکوشیا، آلبرتا و جزیره پرنس ادوارد امکان اقدام بدون جاب‌آفر نیز وجود دارد.

محاسبه امتیاز استانی کانادا به چه صورت است؟

نحوه محاسبه امتیاز شما به فاکتورهایی مانند میزان تحصیلات، سوابق کاری و میزان مهارت شما بستگی دارد و برای اطلاع از آخرین اطلاعات باید به سایت استان مورد نظر مراجعه کنید.

آیا می توان پس از اخذ پذیرش از استان مورد نظر، به استان دیگری نقل مکان کرد؟

توجه داشته باشید که هر استان با توجه به نیازمندی‌های شغلی خود اقدام به جذب مهاجر می‌کند و در صورت دریافت پذیرش باید به قوانین آن استان متعهد بود و حداقل تا چند سال اول آن استان به عنوان محل استقرار شما در نظر گرفته شود.

چند مدل برنامه PNP وجود دارد؟

به ازای هر سیزده استان موجود در کشور کانادا برنامه PNP وجود دارد که هر کدام از آن ها زیر شاخه‌هایی دارند که در مجموع به بیش از 80 روش می‌رسند.

فهرست مطالب

سوالات متداول

در اینجا سوالات متداول را خواهید یافت. می توانید نتیجه را بر اساس بازاری که به صفحه سؤالات متداول علاقه دارید فیلتر کنید.

مهاجرت را با ما آسان کنید

مجموعه کاناداپاس به همراه وکلا و متخصصین مجرب، می‌تواند به شما در تحقق مهاجرت به کانادا کمک کند. با پر کردن فرم ارزیابی رایگان، اولین قدم در این مسیر را بردارید.