هر داروخانه ای برای تداوم خود به تکنسین های داروخانه نیاز خواهد داشت تا بتوانند فعالیت اقتصادی خود را پیگیری کنند. تکنسین های داروخانه در فراهم کردن داروهای موجود در نسخه به بیماران کمک می کنند و به طور کلی می توان گفت که مسئولیت خدمت رسانی به مشتریان را به عهده دارند. آن طور که انجمن داروسازان سیستم بهداشتی آمریکا اعلام کرده است، حرفه تکنسین داروسازی در سال های پیش رو پیشرفت بسیاری را خواهند داشت و شغل آن ها بیش از پیش مورد نیاز خواهند بود. به همین دلیل است که انتظار می رود شرایط کار تکنسین های داروخانه در کانادا نیز بهبود پیدا کند. در صورتی که تمایل به کار در کانادا در این حوزه را دارید، ما را تا پایان این گفتار همراهی کنید.

بررسی کد NOC 3219 در کانادا

افرادی که قصد مهاجرت به کانادا به عنوان تکنسین پزشکی را دارند می توانند از کد 3219 استفاده کنند. البته شرایط مهاجرت تکنسین های دندانپزشکی متفاوت است. تکنسین های داروسازی نیز می توانند از این کد برای مهاجرت کاری به کشور کانادا استفاده کنند. برخی از مهم ترین وظایفی که در این کد برای تکنسین های داروخانه بیان شده است عبارتند از:

  • کمک به داروسازان برای نگهداری موجودی داروها و سوابق محصولات دارویی
  • حصول اطمینان از اینکه اطلاعات مربوط به نسخه ها دقیق است
  • وارد کردن اطلاعات مشتریان در پایگاه داده ها و تهیه دارو برای مشتریان
  • تولید برخی محلول های خوراکی مرکب، پمادها و کرم ها
  • قبض بیمه شخص ثالث
  • کمک به برنامه ریزی و گردش کار در داروخانه

متوسط درآمد تکنسین های داروخانه در کانادا

متوسط درآمد تکنسین های داروخانه در کانادا متفاوت از یکدیگر است و برخی از افراد در این حیطه ممکن است به صورت ساعتی حقوق دریافت کنند. در جدول زیر، اطلاعات مربوط به حقوق ساعتی کار به عنوان تکنسین داروخانه درج شده است.

جدول اطلاعات مربوط به حقوق ساعتی کار به عنوان تکنسین داروخانه

به طور متوسط می توان گفت که یک تکنسین داروخانه در کشور کانادا، سالیانه در حدود 46800$ دلار کانادا در سال درآمد کسب می کند که تقریبا 14% کمتر از متوسط درآمد در کشور کانادا است. متوسط درآمد یک تکنسین داروخانه معمولا ممکن است بین 29200$ تا 70000$ دلار در سال باشد.

تجربه کاری بسیار حائز اهمیت است آنچنان که یک تکنسین داروخانه در کشور کانادا در روزهای نخست کار خود به طور متوسط در حدود 29000$ دلار در سال درآمد دریافت می کنند. افرادی که تجربه کاری در حدود 4 تا 9 ساله دارند می توانند به طور متوسط 45300$ در سال درآمد داشته باشند اما افرادی که با 10 تا 20 سال تجربه در این حوزه کار می کنند نیز به طور متوسط در حدود 55800$ درآمد سالیانه دارند. متوسط درآمد افرادی که بیش از 20 سال تجربه کاری در این حوزه دارند نیز در حدود 61400$ در سال است.

چشم انداز کار در کانادا به عنوان تکنسین داروخانه

یکی از مواردی که می تواند در انتخاب کشور کانادا به عنوان مقصد مهم کار به عنوان تکنسین داروخانه حائز اهمیت باشد، شرایط مناسب چشم انداز کار در این کشور است. اگر اطلاعات دقیقی در این رابطه داشته باشید، متوجه خواهید شد که کدام استان ها می تواند مکان بهتری برای کار در این حوزه باشد. برخی از استان های کانادا تا 3 سال آینده نیز شرایط بسیار مناسبی برای کار به عنوان تکنسین داروخانه خواهند داشت و در برخی از استان های این کشور شرایط چندان مناسبی وجود ندارد. در جدول زیر می توان اطلاعات دقیق تری در این رابطه به دست آورد.

چشم انداز کار در کانادا به عنوان تکنسین داروخانه

همانطور که مشخص است، 5 استان کانادا، چشم انداز بسیار مناسبی برای کار تکنسین های داروخانه در کانادا خواهند داشت و در 3 استان نیز شرایط به صورت عادی است. تنها وضعیت استان انتاریو از نظر چشم انداز کاری در این کشور نامشخص است و همچنین 3 قلمرو این کشور که به دلیل شرایط خاص جمعیت کمی را در خود جای داده اند.

در حال حاضر در جاب بانک کانادا بیش از 170 فرصت شغلی در این زمینه ارائه شده است که درصد قابل توجهی از آن ها در استان کبک قرار دارند و کمترین میزان نیز در نیوفاندلند، قلمروهای شمالی و جزیره پرنس ادوارد.

نیاز به تکنسین های داروخانه در بازار کار کانادا

بررسی ها نشان می دهد که بیش از 15% از جمعیت کانادا بیش از 65 سال سن دارند و بر اساس آمارها انتظار می رود که این آمار در 20 سال آینده به بیش از 24% خواهد رسید. به همین دلیل است که این افزایش سن سبب خواهد شد تا کلیه رشته های پزشکی در کانادا همواره در لیست مشاغل مورد نیاز قرار داشته باشد.

در چنین شرایطی انتظار می رود که تکنسین های داروسازی یکی از پرمتقاضی ترین مشاغل در کشور کانادا باشند. تکنسین های داروسازی در کشور کانادا نه تنها می توانند از افزایش تقاضا در آینده بهره ببرند، بلکه می توانند از کمبود نیروی کار در حال حاضر نیز استفاده کنند. برای مثال در استان انتاریو در حدود 3000 تکنسین داروخانه مشغول به کار هستند و این در حالی است که 10000 شغل بالقوه در این استان در دسترس است (به طور متوسط می توان گفت که هر داروخانه به 2.5 تکنسین نیاز دارد و در انتاریو 4000 داروخانه مشغول به فعالیت هستند).

کاریابی در موتورهای جستجوی شغل می تواند به افراد کمک کند تا چندین آگهی شغلی را مورد بررسی قرار دهند. البته انتظار می رود که در طول سال های آینده، تعداد این مشاغل نیز به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند. در نظر داشته باشید که یک تکنسین داروخانه تفاوت های بسیاری با دستیاران دارد و دستیاران در داروخانه نمی توانند به راحتی بسیاری از امور موجود در یک داروخانه را انجام دهند. دستیاران داروخانه معمولا دستمزد بسیار کمتری را نیز دریافت می کنند.

 مراحل تبدیل شدن به یک تکنسین داروخانه در کانادا

برای تبدیل شدن به یک تکنسین داروخانه در کانادا باید مراحلی را طی کرد که در استان های مختلف کانادا می تواند شرایطی متفاوت داشته باشد اما یک کلیت در این استان ها نیز پیگیری می شود. در ادامه برخی از این قوانین را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

داوطلبانی که تحصیلات خود را در خارج از کانادا به پایان رسانده باشند می توانند مدارک خود را ارزیابی کنند. این فرایند شامل بررسی صلاحیت داوطلبان می شود و نیاز به بررسی هایی تا مشخص شود که آیا آن ها یک دوره معتبر را پشت سر گذاشته اند و توان شرکت در آزمون صلاحیت تکنسین های داروسازی را دارند یا خیر.

برای واجد شرایط بودن برای این فرایند ارزیابی، یک فرد باید مدرک معتبری را در اختیار داشته باشد که خارج از کانادا به دست آمده باشد. خوشبختانه برنامه جدید تفاوت هایی با برنامه های پیشین دارد و دیگر متقاضیان نیازی به آن ندارند که 2000 ساعت سابقه کار در این زمینه را داشته باشند. باید به این نکته نیز اشاره داشت که افرادی که پیش تر واجد شرایط شناخته شده اند، در برنامه جدید واجد شرایط شناخته نمی شوند.

متقاضیان برای این که بتوانند در این زمینه گام بردارند، باید یک مدرک معتبر زبان در اختیار داشته باشند. برای دریافت مدرک آیلتس، متقاضیان باید حداقل نمره 6 در هر مهارت را به دست آورند به شرط آن که نمره کل آن ها حداقل 6.5 باشد. نمره مورد نیاز برای آزمون تافل نیز در جدول زیر ارائه شده است.

نمره مورد نیاز برای آزمون تافل برای تکنسین داروخانه در کانادا

برای کار در کانادا به عنوان یک تکنسین داروخانه، باید ویزای کار در کانادا را نیز در اختیار داشت. منظور آن است که فرد هیچ گونه محدودیتی برای کار در مشاغل مرتبط با داروخانه نداشته باشند. افرادی که این تخصص را در اختیار دارند نمی توانند بدون معادلسازی مدرک خود در این کشور به کار مشغول شوند و باید واجد شرایط بودن خود را به اثبات برسانند. البته افرادی که در کشور کانادا در این رشته تحصیل کرده باشند، می توانند بدون نیاز به طی کردن مراحل خاص وارد بازار کار شده و از امکانات مربوط به آن استفاده کنند.

برای رسیدن به کشور کانادا به عنوان یک تکنسین داروخانه مسیرهای مختلفی از جمله مسیرهای کاری و همچنین تحصیلی وجود دارد و شما می توانید از طریق هر یک از آن ها، بسته به شرایط خود به کانادا وارد شوید. در صورتی که حضور یک وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC را در کنار خود داشته باشید، می توانید اطمینان حاصل کنید که برنامه مهاجرتی شما به نوعی تنظیم خواهد شد که بتوانید در بهترین مسیر رسیدن به کانادا حرکت کنید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیش تر در این زمینه، با مشاورین ما در ارتباط باشید.