آلبرتا یکی از سیزده استان کشور کانادا است و با جمعیت تقریبی 4 میلیون نفره، تقریبا یک دهم جمعیت این کشور را در خود جای داده است. بدون تردید آلبرتا یکی از جذاب ترین استان های کانادا برای ایرانیان است و به همین منظور است که آگاهی از همه چیز درباره آلبرتا اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند. جنوب آلبرتا مرز مشترک کشور کانادا با ایالات متحده آمریکاست و ایالت مونتانا همسایه جنوبی آلبرتا به شمار می رود.

بدون تردید، افرادی که قصد مهاجرت به سرزمین جدیدی را دارند، پیش از مهاجرت باید اطلاعات خود را تا حد امکان افزایش دهند. در این مقاله در تلاش هستیم تا همه چیز درباره آلبرتا را به صورت کامل تشریح کنیم تا متقاضیان بتوانند در رابطه با زندگی در این استان اطلاعات خود را تکمیل کنند. اگر پاسخ پرسش های زیر برای شما حائز اهمیت است، مقاله پیش رو می تواند اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهد:

شهر ادمونتون مرکز استان آلبرتا

نگاهی اجمالی به استان آلبرتا در کانادا

استان آلبرتا یکی از استان های غربی کشور کانادا است و بریتیش کلمبیا تنها همسایه غربی این استان است. این استان از شرق با ساسکاچوان مرز مشترک دارد و استان نورث وست تریتوریز یا قلروهای شمال غربی نیز تنها همسایه شمالی این استان است. وسعت سرزمینی این استان به 661848 کیلومتر مربع می رسد که معادل 6.6% از مساحت کلی کشور کانادا بوده و به همین دلیل در جایگاه ششم پهناورترین استان های کانادا قرار گرفته است. تنها 3% از مساحت این سرزمین پهناور را آب تشکیل داده است.

ادمنتون با جمعیتی نزدیک به یک میلیون نفر در مرکز جغرافیایی آلبرتا قرار گرفته است و به عنوان مرکز این استان نیز شناخته می شود. در ادامه در رابطه با شهرهای مختلف این استان نیز توضیحات کاملی را ارائه خواهیم کرد. از نظر آب و هوایی نیز می توان گفت که استان آلبرتا، تابستان های معتدل البته شرجی و زمستان های بسیار سردی را تجربه می کند. متوسط بیشینه هوا در تابستان های آلبرتا حدود 25 درجه سانتی گراد است و متوسط کمینه نیز در حدود 15- منفی در ماه ژانویه است. در یک تقسیم بندی داخلی آلبرتا به مناطق زیر تقسیم شده است:

 • منطقه مادر شهر کلگری
 • آلبرتای مرکزی
 • منطقه مادر شهر ادمنتون
 • آلبرتای شمالی
 • آلبرتای جنوبی

بالاترین میزان بارش های سالانه در مناطق مرکزی و منطقه مادرشهر ادمنتون ثبت شده است و هرچی به سمت جنوب و شمال حرکت کنیم، از میزان بارش ها با شیب ملایمی کاسته می شود.

همه چیز درباره شهرهای مهم آلبرتا

یکی از مهم ترین مسائلی که در رابطه با آلبرتا باید به آن توجه شود، شرایط موجود در شهرهای این کشور است و البته جمعیتی که در این شهرها سکونت دارند. آخرین سرشماری جمعیتی صورت گرفته در استان آلبرتا مربوط به سال 2016 است و بر اساس این سرشماری، 122 شهر در این استان واقع شده اند. در جدول زیر به بررسی شرایط جمعیتی برخی از شهرهای این استان می پردازیم:

بررسی شرایط جمعیتی برخی از شهرهای استان آلبرتا

در میان شهرها مختلف آلبرتا شهر وستلیک بالاترین نرخ رشد جمعیتی را با 265.4%+ در اختیار داشته است و شهر لچرت نیز با 25.6%- بیشترین کاهش جمعیتی را به خود اختصاص داده اند.

نمودار زیر، به مقایسه شاخص های کیفیت زندگی در آلبرتا پرداخته است. از این نظر کلگری جایگاه 44 جهان را به خود اختصاص داده است و ادمنتون نیز در جایگاه 86 قرار دارد. عواملی همچون؛ قدرت خرید، شاخص امنیت، شاخص سلامت اجتماعی، هزینه زندگی، نسبت هزینه اجاره مسکن به درآمد، شرایط ترافیک، آلودگی هوا و شاخص آب و هوا در این شاخص تاثیر گذار بوده است.

مقایسه شاخص های کیفیت زندگی در دو شهر کلگری و ادمنتون در آلبرتا

توجه به این نکته ضروری است که هرچه شاخص های اجاره مسکن، ترافیک، آلودگی هوا و آب و هوا عدد کمتری را نشان دهند، در حقیقت کیفیت بیشتری را به اثبات می رسانند.

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه ی استانی آلبرتا، برای کسانی که هم تصمیم به مهاجرت دارند و هم استان آلبرتا را برگزیده اند، انتخاب خوبی است. تیم مهاجرتی کاناداپاس با مدیریت آقای حلاج پور وکیل مهاجرتی، شما را در این مسیر تا دریافت ویزا همراهی می کند.

هزینه های زندگی در آلبرتا

یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه ویژه داشت، هزینه های زندگی در استان آلبرتا است. چنانچه گفته شد، بیش از صد شهر در این استان قرار دارند اما تنها دو شهر کلگری و ادمنتون در این شهر از شهرت ویژه برخوردار هستند. بنابراین برای آشنایی بیشتر با شرایط هزینه های زندگی در آلبرتا به مقایسه هزینه های زندگی در این دو شهر مطرح می پردازیم. جدول زیر برخی از مهم ترین هزینه های زندگی روزانه در این دو شهر را نشان می دهد.

هزینه های زندگی در آلبرتا

چنانچه از جدول فوق قابل مشاهده است، هزینه های زندگی در هر دو شهر به طور قابل توجهی مشابه به یکدیگر است. هزینه زندگی در شهر ادمنتون برای یک فرد مجرد، بدون محاسبه هزینه اجاره بهای مسکن، 1190$ و برای برای یک خانواده 4 نفره 4210$ (دلار کانادا) است. این مبالغ در کلگری نیز به ترتیب 1196$ و 4250$ (دلار کانادا) در طول یک ماه است.

بررسی توزیع هزینه های زندگی در آلبرتا

در بخش قبل در رابطه با هزینه های کلی زندگی در دو شهر کلگری و ادمنتون صحبت به میان آورده شد اما حال باید توزیع هزینه های زندگی در این دو شهر را نیز بررسی کنیم. نمودار زیر یک نمودار مقایسه ای برای تشخیص توزیع هزینه های زندگی در این دو شهر است.

تفاوت توزیع هزینه های زندگی در دو شهر ادمنتون و کلگری

چنانچه مشاهده می کنید، هزینه های مربوط به اجاره مسکن پس از خریدهای روزانه، در این دو شهر بالاترین نرخ را به خود اختصاص داده است. هزینه اجاره یک مسکن با یک اتاق در مرکز شهر در ادمنتون در حدود 1000 تا 1500$ (دلار کانادا) است از طرفی هزینه خانه ای مشابه خارج از مرکز شهر در حدود 800 تا 1200$ (دلار کانادا) هزینه در بر خواهد داشت. خانه هایی با سه اتاق خواب در مرکز شهر ادمنتون 1450 تا 2500$ (دلار کانادا) و خانه مشابه در خارج از مرکز شهر 1250 تا 2000$ (دلار کانادا) هزینه در بر خواهد داشت.

هزینه اجاره خانه های تک خوابه در شهر کلگری دقیقا مشابه ادمنتون است اما در رابطه با خانه های سه اتاقه در کلگری می توان گفت اجاره خانه های مرکز شهر 1700 تا 2800$ و در خارج از مرکز شهر 1400 تا 2000$ (دلار کانادا) در ماه هزینه دارد. در یک جمع بندی کلی می توان گفت که هزینه های زندگی در این دو شهر بسیار به یکدیگر تشابه دارد و نمی توان در این رابطه شهری را برتر از دیگری معرفی کرد. بدیهی است که هزینه های زندگی در سایر شهرهای آلبرتا اما ارزان قیمت تر است چراکه به دلیل وسعت سرزمینی هزینه های مربوط به اجاره مسکن و حمل و نقل در این شهرها کمتر است.

همه چیز درباره شرایط تحصیل در آلبرتا

بسیاری از ایرانیان از طریق تحصیل به کانادا و بخصوص استان آلبرتا مهاجرت می کنند اما آیا تحصیل در آلبرتا شرایطی مناسب را به همراه دارد؟ دانشگاه آلبرتا به عنوان پنجمین دانشگاه برتر کانادا، جایگاه 119 جهان را در سال 2021 به خود اختصاص داده است و قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه استان آلبرتاست که در سال 1908 در شهر ادمنتون بنا نهاده شد. دانشگاه کلگری نیز دومین دانشگاه بزرگ و مشهور آلبرتا است که در سال 1966 در شهر کلگری ساخته شد و در حال حاضر به عنوان دهمین دانشگاه برتر کانادا در جایگاه 246 جهان قرار گرفته است. دانشگاه آتاباسکا که بر روی آموزش از راه دور فعالیت می کند و دانشگاه لث بریج نیز از دانشگاه های دیگر این استان هستند که در شهرهایی با همین نام واقع شده اند.

در سپتامبر سال 2009 نیز دانشگاه مونت رویال فعالیت آموزشی خود را شروع کرد و به دومین دانشگاه دولتی در کلگری تبدیل شد. چندین دانشگاه و کالج خصوصی و دینی نیز در این استان فعالیت می کنند که شمار دقیق آن ها به 12 می رسد. از سال 2005 نیز با تلاش مقامات دولتی، هزینه های تحصیل برای شهروندان آلبرتا به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

شهریه تحصیل در دانشگاه کلگری برای دانشجویان بین المللی به طور متوسط حدود 15000$ (دلار کانادا) در سال تحصیلی 2020-21 در نظر گرفته شده است. در حال حاضر6791 دانشجو از 31863 دانشجوی این دانشگاه غیر کانادایی هستند. دانشگاه آلبرتا نیز 33547 دانشجوی مشغول به تحصیل دارد که 9272 نفر از آن ها به گزارش QS دانشجویان بین المللی هستند. هزینه تحصیل در این دانشگاه نیز حدود 23000$ (دلار کانادا) است. دانشجویان متقاضی می توانند با استفاده از ماشین حساب طراحی شده در سایت این دانشگاه شهریه دقیق و هزینه های جانبی مرتبط با تحصیل در این دانشگاه را محاسبه کنند.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین زبده کاناداپاس تماس حاصل فرمایید.

تماس رایگان از ایران (ارتباط مستقیم با دفتر کانادا): 02182802280

همه چیز درباره شرایط کار در آلبرتا

در شهر آلبرتا فرصت های شغلی فراوانی وجود دارد و قوانین ویژه ای نیز در این استان برای حمایت از نیروی کار در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

 • کارفرما باید حداقل حقوق تعیین شده را به نیروی کار پرداخت کند.
 • حداقل حقوق شامل پاداش نمی شود.
 • برای نیروی کاری که به صورت ساعتی مشغول به کار شده است، اگر طول مدت فعالیت او کمتر از سه ساعت باشد، باید حقوق سه ساعت کار پرداخت شود.
 • کارفرما می تواند برای هر وعده غذایی 3.35$ و برای هر روز اقامت 4.41$ (دلار کانادا) از دستمزد نیروی کار کسر کند.
 • حداقل حقوق نیروی کار در آلبرتا 2848$ (دلار کانادا) در ماه است.
 • دستمزد کار ساعتی در آلبرتا معادل 15$ (دلار کانادا) است.
 • افرادی که به صورت موقت مشغول کار هستند، حداقل حقوق هفتگی آن ها 598$ (دلار کانادا) است.
 • نیروی کار به ازای هر ساعت اضافه کار در آلبرتا باید 1.5 برابر حقوق عادی خود (به ازای هر ساعت) حقوق دریافت کند.
 • حداکثر ساعت مجاز برای انجام اضافه کاری در آلبرتا برای هر شغل به تفکیک به کارفرمایان و نیروی کار ارائه شده است.
 • ساعت عادی کار در آلبرتا 8 ساعت در روز و 44 ساعت در هفته است (4 ساعت اضافه کار مجاز برای کارفرما با پرداخت حقوق عادی در هفته).
 • 12 روز، بجز تعطیلات سال نو، در تقویم هر سال آلبرتا به عنوان تعطیلی رسمی شناخته می شود.

سایت استان آلبرتا به منظور سهولت شهروندان این استان، فرصت های شغلی موجود را به اشتراک گذاشته است تا واجدین شرایط بتوانند از این طریق شغل مورد نظر خود را بیابند. برخی از این فرصت های شغلی به صورت نیمه وقت ارائه شده اند که برای دانشجویان بین المللی می تواند بسیار مفید باشد.

مکان های دیدنی در آلبرتا

پارک ملی بانف یکی از مهم ترین و زیباترین مکان های دیدنی در آلبرتا است. این پارک در نزدیکی شهر کلگری و در میان کوه های راکی واقع شده است. یکی دیگر از مناظر دیدنی آلبرتا پارک ملی دریاچه واترتون است که در مرز مشترک آلبرتا با ایالت مونتانا در آمریکا واقع شده است. با توجه به سرمای شدید این منطقه، بهترین زمان برای دیدن این پارک زیبا از ماه جولای تا آگوست است.

پارک ملی جاسپر

فستیوال استمپید کلگری یکی از جذابیت های توریستی در شهر کلگری است که مربوط به مسابقات گاوچرانی می شود. این فستیوال هر ساله از اولین جمعه ماه جولای به مدت 10 روز برگزار می شود با این وجود این مراسم در سال 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا برگزار نشد.

مرکز خرید (مال) غرب ادمنتون یکی از زیباترین مراکز خرید در این شهر است که علاوه بر کارکرد تجاری، عملکرد ورزشی- تفریحاتی نیز در خود جای داده است. سالن های تئاتر و سینما، رستوران های مجلل، آکواریوم های طبیعی، آب نماها، سالن های مینی گلف و بولینگ بخشی از خدمات شهری ارائه شده در این مال هستند.

حقیقت امر آن است که آلبرتا به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه ای که دارد، مناظر طبیعی بیشماری دارد و افرادی که به طبعیت گردی علاقه فراوانی دارند، می توانند تجربه ای تکرار نشدنی در آلبرتا داشته باشند.

مجموعه مهاجرتی کاناداپاس از شما دعوت میکند، فرم ارزیابی رایگان را به دقت تکمیل کرده، سوابق و افتخارات خود را نیز ذکر بفرمایید.

پرسش های رایج درباره استان آلبرتا کانادا

آب و هوای  این استان از نوع خشک قاره‌ای است. با تابستان های گرم و زمستان سرد. در فصل تابستان در برخی مناطق درجه حرارت تا ۴۰ درجه نیز می‌رسد. البته عرض این استان ۱۲۰۰کیلومتر است و از این رو دارای آب و هوای متنوعی است. دمای هوای ادمونتون در ژانویه(دی ماه) -۱۵و در ژوئیه(تیرماه) +۲۳ می‌باشد.

◾️ نجاری
◾️ آهنگران
◾️ لوله کشی
◾️ صافکاری
◾️ مسول خرید
◾️ مهندس عمران
◾️ طراحان صنعتی
◾️ اپراتور جرثقیل
◾️ مدیریت بازرگانی
◾️ مدیریت مهندسی
◾️ مدیریت معماری
◾️ مشاغل فنی الکتریک
◾️ تخمینگر ساخت و ساز
◾️ مشاغل الکتریک صنعتی
◾️ مهندس برق و الکترونیک
◾️ مدیریت کامپوتر و ای تی
◾️ مدیریت فروش شرکت ها
◾️ مسول خدمات مالی و بیمه
◾️ مشاغل مربوط به عایق کاری
◾️ مدیریت املاک و شرکت های بیمه
◾️ کارشناسان علوم زمین و اقبانوس شناسی
◾️ پیمانکاران و سرپرستان مشاغل لوله کشی
◾️ پیمانکاران و سرپرستان مشاغل ماشین کاری فلزات
◾️ سرپرستی در مشاغل حوزه خدمات نفت و گاز و مواد شیمیایی

آلبرتا تنها استان در کانادا بدون مالیات است؛ اما ساکنان ملزم به پرداخت مالیات فدرال 5% می باشند.همچنین 10درصد از درآمد مشمول مالیات است. همچنین معافیت های مالیاتی برای درآمدهای زیر 17787$ ، افراد معلول، دانش آموزان و افراد مسن وجود دارد. شهرداری های نیز مالیات بر املاک وضع می کنند. طبق برآورد سال 2011 ارزش دارایی املاک آلبرتا برابر 727.000.000.000$ بجز زمین های کشاورزی، راه آهن و ماشین آلات می باشد.

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند. بدیهی است برداشت و مشورت های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی مجموعه جناب حلاج پور ممکن بوده و توصیه می شود. مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کانادپاس و کاریابی بین المللی مهیار مسوولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسوولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


مهیار حلاج پور

«افتخار داریم که مورد اعتماد شما هستیم»

من مهیار حلاج پور هستم،

عضو رسمی شورای قانون گذاری امور مهاجرت کانادا ICCRC، مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC یا اصطلاحا وکیل مهاجرت.

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم که ممتاز ترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را در مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس ارائه می دهیم.

شرکت توسعه بیزینس ،سرمایه گذاری استارت آپ i3 Capital گام به گام با بهترین متخصصین و مشاورین در خدمت اهداف کارآفرینانی است که برای پیشبرد اهدافشان به ما اعتماد کرده اند‌.

و همچنین در کنار همکارانم در کاریابی مهیار با مجوز رسمی از وزارت کار ایران برای تحقق برنامه های کاریابی بین المللی موکلین پارسی زبان می کوشیم.

کاناداپاس - وکیل مهاجرت کانادا در تورنتو - بیوگرافی مهیار حلاج پور
ارزیابی رایگان رزرو وقت مشاوره
× چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟
Copy link