استان ساسکاچوان در منطقه جغرافیایی پریری در غرب کشور کانادا و هم‌مرز با ایالات متحده آمریکا است. استان ساسکاچوان به همراه استان آلبرتا محصور در خشکی و بدون ساحل است. ساسکاچوان از نظر مساحت هفتمین استان بزرگ  (251366 مایل مربع یا 651036 کیلومتر مربع) و از نظر جمعیت (1 میلیون و 186 هزار نفر) ششمین استان کانادا است.

نیمی از جمعیت ساسکاچوان در بزرگترین شهر استان، یعنی شهر ساسکاتون یا پایتخت آن، رجینا زندگی می‌کنند. همچنین جالب است بدانید که اکثر مردم این استان در یک سوم جنوبی آن سکونت دارند.

 پرچم ساسکاچوان به رنگ‌های سبز و طلایی است؛ رنگ سبز نمادی از جنگل‌ها در شمال و رنگ طلایی نمادی از مزارع غلات در جنوب است. در پرچم این استان نقش سوسن دشتی و نشان استان نیز وجود دارد.

موقعیت استان ساسکاچوان در نقشه کانادا

ساسکاچوان یکی از استان‌های کشور کانادا است که آب و هوای سردی دارد و همین مساله سبب شده است که این استان با وجود وسعت زیاد، یکی از استان های کم جمعیت در کشور کانادا باشد. شهر رجینا مرکز سیاسی استان ساسکاچوان است، اما ساسکاتون به عنوان بزرگ‌ترین شهر این استان شناخته می‌شود.

شهرهای استان ساسکاچوان کانادا

استان ساسکاچوان کانادا دارای 17 شهر با احتساب فلین فلون و لویدمینستر است که هم‌مرز با سایر استان‌های کانادا هستند. در جدول زیر، پنج شهر مهم این استان از نظر مساحت و جمعیت با هم مقایسه شده‌اند:

نام شهرمساحت (کیلومتر مربع)جمعیت (فرد)
ساسکاتون1/228342000
رجینا8/178267659
پرنس آلبرت68/6534609
مووس جاو82/4632166
سویفت کورنت04/2414703

آب و هوای استان ساسکاچوان کانادا

تابستان های‌ ساسکاچوان معمولا گرم و خشک و دامنه دما از 15 درجه سانتیگراد (60 درجه فارنهایت) در ماه مه تا 30 درجه سانتیگراد (90 تا 95 درجه فارنهایت) در جولای و آگوست متغیر است. سردترین ماه‌های سال ژانویه، فوریه، مارس، نوامبر و دسامبر هستند.

ژوئن مرطوب‌ترین و فوریه خشک‌ترین ماه، جولای گرم‌ترین ماه با حداکثر دمای 25 درجه سانتیگراد (78 درجه فارنهایت) و ژانویه، سردترین ماه ژانویه با میانگین حداکثر دمای روز 9- درجه سانتیگراد (15 درجه فارنهایت) در ساسکاچوان است.

 وضعیت آب و هوای کانادا را دقیقتر بشناسید.

دین مردم استان ساسکاچوان کانادا

طبق آمار منتشر شده از سرشماری سال 2021، تعداد ساکنان ساسکاچوان بی‌دین در 10 سال گذشته تقریبا دو برابر شده است. در این سال، نزدیک به 404 هزار نفر از ساکنان در سرشماری اعلام بی‌دینی کردند. حدود 621 هزار و 250 نفر مسیحی و 254 هزار نفر مسلمان هستند و بعد از مسیحیت، اسلام دومین دین بزرگ در این استان محسوب می‌شود.

زبان رسمی استان ساسکاچوان کانادا

بر اساس گزارش‌های اعلام‌شده، در سال 2021، 81.7 درصد از جمعیت ساسکاچوان انگلیسی را به عنوان زبان مادری خود اعلام کردند که نسبت به سال 2016 (82.4 درصد) کاهش داشت. زبان مادری 1.1 درصد از ساکنان ساسکاچوان نیز در سال 2021 زبان فرانسوی بود که نسبت به سال 2016، با 4/1 درصد کاهش همراه بود.

زبان‌های غیر رسمی، 14.2 درصد از زبان های مادری افراد بودند که کمی از رقم گزارش شده در سال 2016 (5/14) پایین‌تر بود. چندزبانی مادری 3 درصد باقی‌مانده از افراد را دربرمی‌گیرد که نسبت به سال 2016 (7/1 درصد) افزایش یافته است.

کد استان ساسکاچوان کانادا

در استان ساسکاچوان در حال حاضر از سه کد منطقه‌ای استفاده می‌شود. این کدهای منطقه‌ای شامل کد  306، 639 و 474 تمام استان را پوشش می‌دهند. برای شماره‌گیری ده رقمی (کد منطقه + شماره هفت رقمی) در پوشش هر یک از کدهای 306/639/474 ضروری است، زیرا دو خانه مختلف در یک منطقه جغرافیایی می‌توانند شماره تلفن هفت رقمی یکسانی داشته باشند، اما هر کدام کد منطقه متفاوتی دارند.

کدهای منطقه‌ای 306، 639 و 474 برای کل استان ساسکاچوان از جمله شهرها و روستاها استوان، هامبولت، موس جاو، بتلفورد شمالی، پرنس آلبرت، رجینا، ساسکاتون، سوئیفت کرنت، ویبرن و یورکتون استفاده می‌شود.

 آشنایی با برنامه استانی ساسکاچوان کانادا

تاریخچه استان ساسکاچوان کانادا

 • اولین ساکنان شناخته شده استان ساسکاچوان حداقل 12 هزار سال پیش وجود داشته‌اند و عمدتا شکارچی بودند.
 • در سال 1690، هنری کلسی، یک فرد انگلیسی، اولین اروپایی بود که قدم به ساسکاچوان گذاشت.
 • در سال 1905، ساسکاچوان، با مرزهای فعلی خود و وضعیت استانی با سایر استان ها وارد کنفدراسیون شد و مانند آلبرتا، دولت فدرال کنترل منابع طبیعی‌اش را در کنترل خود نگه داشت و به استان یارانه‌ای پرداخت کرد.
 • در سال 1930، این منابع به خود استان واگذار شد.
 • در اواخر قرن بیستم، ساسکاچوان از استانی که دو سوم جمعیت آن در سال 1940 در مزارع روستایی زندگی می‌کردند، به استانی که دو سوم مردم آن در شهرها در سال 2011 زندگی می‌کردند، تغییر کرد.

در صورتی که به دنبال بهترین مسیرهای مهاجرت به کانادا هستید و قصد دارید آشنایی بیشتری با روش های بروز شده مهاجرت به کانادا از جمله دریافت ویزای توریستی کانادا، برنامه ویزا استارتاپ کانادا، اخذ ویزای تحصیلی کانادا آشنا شوید، توصیه می کنیم تا با بهترین وکیل مهاجرت به کانادا و مشاور مورد تایید RCIC در ارتباط باشید تا بتوانید با بالاترین راندمان ممکن اطلاعات مورد نیاز خود در این رابطه را به دست آورید.

مزایای زندگی در استان ساسکاچوان کانادا

مزایای زندگی در استان ساسکاچوان کانادا به شرح زیر است:

 • قیمت پایین مسکن

به طور کلی، میانگین قیمت مسکن در شهرهای بزرگ استان ساسکاچوان پایین‌تر از شهرهای بزرگ دیگر استان‌های کانادا است. به عنوان مثال در سال 2021، هزینه خرید مسکن در رجینا، مرکز استان ساسکاچوان 344 هزار و در ساسکاتون (بزرگ‌ترین شهر این استان) حدود 385 هزار دلار بوده است.

این در حالی است که هزینه مسکن در همان سال در تورنتوی  921 هزار دلار، در ونکوور حدود 878 هزار دلار و کلگری آلبرتا حدود 570 هزار دلار بود. در سال 2022 نیز به طور میانگین هزینه مسکن در استان ساسکاچوان، حدود 289 هزار دلار برآورد شده بود.

 • نرخ پایین مالیات

در ساسکاچوان، مالیات‌ها مانند مالیات بر فروش، مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد شخصی پایین‌ترین نرخ‌ها در کشور را دارند. به عنوان مثال در سال 2021، نرخ مالیات بر درآمد در استان ساسکاچوان 5/47 درصد بوده است، در حالی که در همان سال این نرخ مالیات در آنتاریو 53/53 درصد، در بریتیش کلمبیا 5/53 درصد و کب 31/53 درصد بود.

 • استانی غنی از نظر فرهنگی و تاریخی

همان طور که از تاریخچه استان ساسکاچوان نیز پیدا است، این استان قدمت هزاران ساله دارد و هنوز هم بومی‌های این منطقه در آن زندگی می‌کنند. تاریخ خارق‌العاده‌ای این منطقه دستاوردها و رویدادهایی زیادی برای تماشا و آشنایی با قبایل گذشته و معاصر و مکان‌های باستانی و قومیتی به وجود آورده است. همچنین این استان سالانه میزبان فستیوال‌های مهم فرهنگی از جمله فستیوال‌های موسیقی است.

 • برخورداری از زیبایی‌های طبیعی

ساسکاچوان دارای مناظر طبیعی بکری زیادی است که هیچ گونه دستکاری انسانی را به خود ندیده است. تپه‌های شنی، رشته‌کوه‌ها، پارک‌های ملی، و بیش از صد هزار دریاچه، رودخانه و آب انبار از جمله این مناظر هستند.

 • آموزش رایگان

هزینه تحصیل در ساسکاچوان نسبت به سایر استان‌ها پایین است و با همین هزینه کم نیز کیفیت آموزش موسسات بسیار بالا و مطلوب است.

 • فرصتهای شغلی زیاد

نرخ اشتغال در ساسکاچوان نسبت به سایر استان‌های کانادا بیشتر است. در سال 2021، نرخ بیکاری در این استان 6.5 درصد اعلام شد که از میانگین نرخ کل کشور کانادا (5/7 درصد) پایین‌تر بوده است.

 • هزینه پایین زندگی

هزینه‌های زندگی، خدمات اجتماعی و درمانی در استان ساسکاچوان با وجود کیفیت بالایی که دارند، پایین‌تر از بسیاری از دیگر استان‌های کانادا است.

هزینه‌های زندگی در استان ساسکاچوان کانادا

هزینه زندگی در استان ساسکاچوان برای یک فرد مجرد، حدود 1517 دلار برآورد شده است که 1.14 برابر کمتر از میانگین هزینه زندگی در کانادا است. ساسکاچوان در میان 13 استان، رتبه دهم گران‌ترین و نهمین بهترین استان برای زندگی در کانادا قرار دارد. میانگین حقوق پس از کسر مالیات در ساسکاچوان نیز حدود 3 هزار دلار است.

جدول کل هزینه‌های زندگی یک فرد مجرد در مقایسه با یک خانواده 4 نفره در استان ساسکاچوان را می‌توانید در جدول زیر مطالعه کنید:

هزینه‌های زندگییک فرد مجردخانواده 4 نفره
کل هزینه‌ها با اجاره15173323
کل هزینه بدون اجاره6632045
اجاره و تاسیسات (هزینه آب ، برق و …)8541277
غذا4741223
حمل ونقل3/77207

جدول هزینه صرف غذا در رستوان در استان ساسکاچوان

مورد هزینهقیمت (دلار)
منوی ناهار۶/۱۱
یک وعده شام در رستوران (برای دو نفر)۷/۵۶
فست فود۸۵/۸
آبجو در یک بار (۵/۰ لیتر)۲۳/۵
کاپوچینو۶۶/۳
نوشابه (۵/۰ لیتر)۱۵/۲

جدول هزینه‌های اجاره و تاسیسات در استان ساسکاچوان

مورد هزینهقیمت (دلار)
آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر (۴۰ متر مربع)۷۹۱
آپارتمان تک خوابه ارزان (۴۰ متر مربع)۶۵۹
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر (۸۰ متر مربع)۱۱۸۷
آپارتمان سه خوابه ارزان (۸۰ متر مربع)۱۰۱۳
هزینه تاسیسات برای یک نفر (قبوض برق، آب و غیره)۱۱۴
هزینه تاسیسات برای یک خانواده (قبوض برق، آب و غیره)۱۷۵
هزینه اینترنت (پهنای ۵۰ مگابایت، یک ماهه، بدون محدودیت)۴/۵۴
نرخ بهره وام مسکن بیست ساله۷۴/۴
خرید یک واحد آپارتمان در مرکز شهر (هر متر مربع)۲۶۵۸
خرید یک واحد آپارتمان در حومه شهر (هر متر مربع)۳۱۷۴

جدول هزینه حمل و نقل در استان ساسکاچوان کانادا

مورد هزینهقیمت (دلار)
بلیط حمل و نقل محلی۳۲/۲
هزینه ماهانه بلیط حمل و نقل محلی۱/۶۳
نرخ تاکسی (۸ کیلومتر)۱/۱۴
بنزین / گاز۲۹/۱

جدول هزینه مواد غذایی در استان ساسکاچوان کانادا

مورد هزینهقیمت (دلار)
شیر (۱ لیتر)۷۵/۱
نان (نیم کیلوگرم)۷۷/۱
برنج (۱ کیلو گرم)۱۵/۲
تخم مرغ (۱۲ عدد)۲۹/۳
پنیر (۱ کیلو گرم)۳/۱۲
سینه مرغ (۱ کیلو گرم)۳/۱۰
گوشت استیک(۱ کیلو گرم)۹/۱۱
سیب (۱ کیلو گرم)۱۴/۳
موز (۱ کیلو گرم)۴۳/۱
پرتقال (۱ کیلو گرم)۰۶/۳
گوجه فرنگی (۱ کیلو گرم)۷۸/۲
سیب زمینی (۱ کیلو گرم)۰۷/۲
پیاز (۱ کیلو گرم)۹۷/۱
آب معدنی (۱ لیتر)۲۸/۱
نوشابه (۲ لیتر)۰۴/۲
شراب (۷۵۰ میلی لیتر)۱/۱۵
آبجو (۵/۰ لیتر)۹۴/۲
یک پاکت سیگار۴/۱۲
داروی سرماخوردگی (برای یک هفته)۴۴/۶
شامپوی سر۴۷/۴
دستمال توالت (۴ رول)۴/۲
خمیردندان (۱ تیوپ)۳۶/۲

جدول سایر هزینه‌ها در استان ساسکاچوان کانادا

مورد هزینهقیمت (دلار)
عضویت ماهانه در باشگاه بدنسازی۵/۳۷
بلیط سینما برای یک نفر۷/۱۰
ویزیت دکتر۵/۵۴
کوتاه کردن مو، ساده۱۷
شلوار جین برند۷/۵۱
کفش اسپورت برند۳/۷۸
شهریه ماهانه مهدکودک یا پیش دبستانی۶۰۷
شهریه سالانه مدرسه ابتدایی بین المللی۱۰۳۷۷

مقایسه هزینه‌های زندگی در چهار شهر اصلی استان ساسکاچوان کانادا

نام شهرهزینه زندگی (دلار و ماهانه)
ساسکاتون۱۵۱۳
رجینا۱۵۰۲
پرنس آلبرت۱۵۳۰
مووس جاو۱۶۳۸

اقتصاد استان ساسکاچوان کانادا

 • این استان در حال حاضر یک سوم پتاس و یک پنجم اورانیوم جهان را تامین می‌کند.
 • ساسکاچوان بیش از یک سوم کل گندم صادراتی جهان را تامین می‌کند و بزرگترین صادرکننده عدس و نخود خشک در جهان است.
 • ساسکاچوان علاوه بر پیشرو بودن در بخش کشاورزی، پنجمین تولیدکننده بزرگ نفت در آمریکای شمالی است.
 • تولیدکنندگان ساسکاچوان طیف وسیعی از کالاها را عرضه می‌کنند که به بازارهای سراسر کانادا و سراسر جهان صادر می‌شود.

همچنین آمار کلی حوزه اقتصادی ساسکاچوان کانادا به شرح زیر است:

 • در سال 2022، استان ساسکاچوان دارای 1184788 نفر جمعیت بود که طی پنج سال منتهی به این سال، رشد سالانه 6 درصدی داشته است که از نظر نرخ رشد جمعیت رتبه یازدهم را از بین 13 استان و منطقه دارد.
 • تولید ناخالص داخلی (GDP) ساسکاچوان در سال 2022 به 9 میلیارد دلار رسید ( رشد منفی1.3 درصدی طی 5 سال منتهی به سال 2022).
 • در ساسکاچوان در مجموع 348815 نفر در سال 2022 استخدام شدند که میانگین رشد اشتغال سالانه در پنج سال گذشته 1 درصد بوده است.
 • سه بخش اول از نظر کل اشتغال عبارتند از معدن، املاک و مستغلات و اجاره و لیزینگ، کشاورزی، جنگلداری، ماهیگیری و صید و نرخ بیکاری در کل استان در سال 2022،2 درصد بوده است.
 • در سال 2022، تولید ناخالص داخلی ساسکاچوان به 9 میلیارد دلار رسید.
 • بزرگترین صنایع از نظر درآمد در ساسکاچوان عبارتند از حفاری نفت و استخراج گاز، ایستگاه‌های پمپ بنزین و نفت و عمده فروشی لوازم مزرعه بودند که به ترتیب در سال 2022،7 میلیارد دلار، 10.7 میلیارد دلار و 9.8 میلیارد دلار درآمد داشته‌اند.

کار در استان ساسکاچوان کانادا

فرصت‌های شغلی را می‌توان در ابزارهای مختلفی از جمله وب‌سایت‌ها، روزنامه‌ها، نمایشگاه‌های کار و تابلوهای اعلانات جامعه یافت. جالب است بدانید که در استان ساسکاچوان خلاف قانون است که کسی برای یافتن شغل از کارگر پول بگیرد.

افرادی که از طریق برنامه‌های مهاجرت استانی یا فدرال، چه به صورت موقت یا دائم، برای کار به ساسکاچوان مهاجرت می‌کنند، از طرف قانون خدمات استخدام و مهاجرت کارگران خارجی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

فرصت‌های شغلی در ساسکاچوان را می‌توانید در وب‌سایت‌های زیر پیدا کنید:

 • ca بزرگترین سایت کار در ساسکاچوان است. این وب‌سایت، موقعیت‌های شغلی را در رتبه‌های پایه، تجاری، حرفه‌ای و مدیریت فهرست بندی کرده است. مشاغل بر اساس شغل و منطقه لیست شده‌اند.
 • ca مشاغل مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی را با پست‌های منطقه‌ای ساسکاچوان و همچنین آژانس سرطان ساسکاچوان ارائه می‌دهد.
 • وب‌سایت مشاغل دولتی ساسکاچوان دارای مشاغل موجود در دولت استانی است.
 • Job Bank یک وب‌سایت وابسته به دولت کانادا است که به شما برای آگاهی از مشاغل موجود در سراسر کشور را کمک می‌کند. همچنین شامل اطلاعات مربوط به صدور مجوز، گزینه‌های آموزشی، نهادهای نظارتی و درآمد می‌باشد.

سایر وب‌سایت‌های دارای لیست مشاغل ساسکاچوان را می‌توانید در saskjobs.ca پیدا کنید.

برنامه اسکیل ورکر کانادا (Skilled Worker) برای نیروهای کار ماهر فدرال است تا کمبود نیروی کار متخصص در کانادا جبران شود.

تحصیل در استان ساسکاچوان کانادا

برای افرادی که قصد مهاجرت با خانواده خود را دارند، یافتن مدرسه مناسب برای فرزندان به اندازه یافتن شغل و تصمیم‌گیری در مورد محل اقامت مهم است. در ادامه با انواع مدرسه و دانشگاه‌ها در استان ساسکاچوان کانادا بیشتر آشنا می‌شوید.

در ساسکاچوان، کودکان هفت تا 16 ساله باید به مدرسه بروند. تحصیل در مدرسه شامل آموزش ابتدایی و متوسطه است. پایه‌ها از مهدکودک تا کلاس 12 متغیر است. مدارس ابتدایی از مهدکودک تا کلاس 8 و مدارس متوسطه از کلاس 9 تا 12 در نظر گرفته می‌شوند.

انواع مدارس در ساسکاچوان عبارتند از:

۱. مدارس عمومی زبان انگلیسی در ساسکاچوان

سیستم مدارس دولتی در ساسکاچوان آموزش رایگان را برای دانش آموزان فراهم می‌کند و به ۱۸ حوزه برای مدارس دولتی در این استان وجود دارد. مدارس دولتی ساسکاتون بزرگترین حوزه این مدارس در این استان است و ۴۹ مدرسه ابتدایی، ۱۰ مدرسه متوسطه را اداره می‌کند و بیش از ۲۶ هزار دانش‌آموز را آموزش می‌دهند.

۲. مدارس فرانکوفون در ساسکاچوان

ساسکاچوان دارای واحد فرانکوفون(فرانسوی زبان) است که ۱۵ مدرسه فرانسسکویس در استان را اداره می‌کند. این مدارس عمدتا به زبان فرانسوی تدریس می‌کنند.

۳. مدارس کاتولیک در ساسکاچوان

در ساسکاچوان، هشت هیات مدرسه جداگانه برای آموزش کاتولیک وجود دارد. به این دلیل که دولت استانی بودجه مدارس کاتولیک را تامین می‌کند، هیچ هزینه‌ای برای این ثبت‌نام و تحصیل در این مدارس وجود ندارد.

۴. مدارس خصوصی در ساسکاچوان

تعداد کمی مدارس خصوصی در این استان فعالیت می‌کنند. تفاوت این مدارس در این است که این مدارس دارای شهریه ماهانه هستند که از ۳ تا ۵۴ هزار دلار کانادا در سال متغیر است.

۵. آموزش در منزل

تعدادی از والدین نیز در ساسکاچوان فرزندان خود را در خانه آموزش می‌دهند که به عنوان آموزش خانگی شناخته می‌شود. والدینی که برای فرزندشان مدرسه خانگی را انتخاب می کنند، باید با هیئت آموزشی بخش مدرسه خود تماس بگیرند و یک برنامه آموزشی مکتوب ارائه دهند.

شرایط زندگی مهاجران در استان ساسکاچوان کانادا

ساسکاچوان به همه تازه واردان کیفیت زندگی بالا، حس اجتماعی قوی و فرصت‌های شغلی ارائه می‌دهد. اگر شخصی برای کار به ساسکاچوان می‌آید، چه از طریق برنامه‌های مهاجرت استانی یا فدرال یا بازدید و چه به صورت موقت یا دائم، از طریق قانون خدمات استخدام و مهاجرت کارگران خارجی (FWRISA) حمایت می‌شود.  این قانون از اتباع خارجی که در ساسکاچوان کار می‌کنند، به دنبال کار یا در فرآیند مهاجرت هستند، محافظت می‌کند، از جمله:

 • کارگران خارجی
 • دانش آموزان
 • بازدید کنندگان
 • متقاضیان اقامت دائم
 • اتباع خارجی خوداشتغال

همچنین مهاجران به کانادا تحت قوانین فدرال کانادا از حمایت قانونی برخوردار هستند.

خدمات درمانی استان ساسکاچوان کانادا

مهاجران به ساسکاچوان امکان دسترسی به سیستم مراقبت بهداشتی با بودجه عمومی را مانند ساکنان این استان را دارند که مراقبت‌های پزشکی را بدون هزینه مستقیم ارائه می‌دهد. اگر فردی در حال حاضر یک بیماری خاص تحت درمان دارد، بهتر است کپی‌های سوابق پزشکی خود و ترجمه انگلیسی آن‌ها را در صورت نیاز به همراه داشته باشد تا به پزشک در آگاهی از مشکل سلامتی فرد کمک کند.

دانشگاه‌های استان ساسکاچوان کانادا

انواع مختلفی از موسسات آموزشی پس از متوسطه در ساسکاچوان وجود دارد که عبارتند از:

 • دانشگاهها

ساسکاچوان دارای دو دانشگاه در سطح جهانی، با بودجه عمومی و دارای اعتبار دولتی است که دانشجویان بین‌المللی را از سرتاسر جهان جذب می‌کند:

دانشگاه رجینا یک موسسه پویا با 10 دانشکده و 25 دپارتمان دانشگاهی است که برای برنامه‌های برتر و نوآورانه در سطوح مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا شهرت دارد.

دانشگاه ساسکاچوان، یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی برتر در کانادا است. این دانشگاه 58 نوع مدرک، دیپلم و گواهی را در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در بیش از 100 حوزه ارائه می‌دهد.

 • پلیتکنیک

پلی‌تکنیک فرصت‌های آموزشی کاربردی، دانش و مهارت‌هایی را برای افراد فراهم می‌کند که برای تجارت و صنعت نیاز است. پلی تکنیک ساسکاچوان یکی از اعضای پلی تکنیک کانادا است. این مؤسسه مقدماتی پس از دوره متوسطه ساسکاچوان برای آموزش فنی و حرفه‌ای است.

این دانشگاه 150 نوع مدرک، دیپلم و گواهی را ارائه می‌دهد و از طریق پردیس‌های آموزشی در موس جاو، پرنس آلبرت، رجینا و ساسکاتون و هم‌چنین آموزش از راه دور به دانشجویان خدمت می‌کند.

 • کالجهای منطقهای

کالج‌های منطقه‌ای ساسکاچوان دوره‌ها و برنامه‌هایی را در زمینه مشاغل، آموزش مهارت‌ها و مطالعات آکادمیک برای دریافت گواهی‌ها، دیپلم و مدرک ارائه می‌دهند. کالج پارکلند، کالج گریت پلینز، کالج کامبرلند، کالج جنوب شرقی و کالج شمال غربی برای ارائه برنامه‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی تاسیس شده‌اند.

 • کالجهای حرفه‌ای

کالج‌های حرفه‌ای، که به‌عنوان مدارس حرفه‌ای خصوصی نیز شناخته می‌شوند، برنامه‌های آموزش حرفه‌ای بدون مدرک را در ساسکاچوان ارائه می‌کنند تا دانش‌آموزان را برای استخدام در یک شغل خاص آماده کنند. این کالج‌ها برنامه‌های آموزشی در زمینه‌های مختلفی از جمله تجارت، مشاغل مراقبت‌های بهداشتی، طراحی مد و مدیریت اداری دارند.

 بهترین دانشگاه های کانادا برای اپلای کدامند؟

شرایط زندگی مهاجران در استان ساسکاچوان کانادا

ساسکاچوان به همه تازه واردان کیفیت زندگی بالا، حس اجتماعی قوی و فرصت‌های شغلی ارائه می‌دهد. اگر شخصی برای کار به ساسکاچوان می‌آید، چه از طریق برنامه‌های مهاجرت استانی یا فدرال یا بازدید و چه به صورت موقت یا دائم، از طریق قانون خدمات استخدام و مهاجرت کارگران خارجی (FWRISA) حمایت می‌شود.  این قانون از اتباع خارجی که در ساسکاچوان کار می‌کنند، به دنبال کار یا در فرآیند مهاجرت هستند، محافظت می‌کند، از جمله:

 • کارگران خارجی
 • دانش آموزان
 • بازدید کنندگان
 • متقاضیان اقامت دائم
 • اتباع خارجی خوداشتغال

همچنین مهاجران به کانادا تحت قوانین فدرال کانادا از حمایت قانونی برخوردار هستند.

ایرانیان استان ساسکاچوان کانادا

تعداد مهاجرین ایرانی که استان ساسکاچوان را نسبت به سایر استان‌ها به عنوان مقصد خود در کانادا انتخاب کرده‌اند، بسیار پایین است. بیشترین تمرکز به مهاجرت در میان ایرانی‌ها در استان‌های آنتاریو و بریتیش کلمبیا بوده است.

مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس و شرکت شتاب دهنده بیزینس و استارت آپ i3 capital با مدیریت مهیار حلاج‌ پور٬ عضو سازمان (NACO (National Angel Capital Organization ٬ مشاور رسمی (RCIC) یا اصطلاحا وکیل مهاجرت به کانادا با سال ها تجربه در هدایت و حمایت صد ها تجارت نوپا٬ استارت آپ و همکاری با شرکت های معظم بین المللی از ابتدا تا انتهای مسیر موفقیت شما در کانادا در کنار شماست.

حمل ونقل عمومی در استان ساسکاچوان کانادا

سیستم حمل و نقل عمومی در این استان شامل موارد زیر است:

تاکسی و کرایه خودرو

همه شهرهای استان ساسکاچوان چند شرکت تاکسی‌رانی دارند، به عنوان مثال Premiere Taxi و Co-Op Taxi در رجینا و Saskatoon Radio Cabs و Comfort Cabs در ساسکاتون از اپراتورهای اصلی شرکت تاکسی‌رانی هستند. همچنین چندین شرکت برای کرایه خودرو وجود دارد. از نظر زیرساخت جاده‌ای، بزرگراه‌های مسطح جنوب ساسکاچوان رانندگی را آسان کرده‌اند. رفتن به مناطق شمالی، به ویژه شمال شهر پرنس آلبرت، فقط از طریق هوا یا کشتی امکان‌پذیر است.

تاکسی‌های آبی

به بیش از ده‌ها منطقه در ساسکاچوان توسط کشتی‌ها در حال عبور و مرور در رودخانه‌ها خدمات‌رسانی می‌شوند. استفاده از همه کشتی‌های ساسکاچوان رایگان است به جز در دریاچه ولاستون بارج و بیشتر این کشتی‌ها فقط به صورت فصلی و پس از آب شدن یخ‌های زمستانی کار می‌کنند.

قطار و اتوبوس

ساسکاچوان تنها استان کانادا است که شبکه اتوبوسرانی خود را دارد (شرکت حمل و نقل ساسکاچوان(STC)). اتوبوس‌های STC از زمان تأسیس شرکت در سال 1946 تا به امروز، بار و مسافر را در سراسر استان جابه‌جا می‌کنند. امروزه، 43 اتوبوس موتوری STC سالانه بیش از سه میلیون مایل را به 290 منطقه در سراسر ساسکاچوان سفر می‌کنند. علاوه بر سه پایانه اصلی در پرنس آلبرت، رجینا و ساسکاتون، این شرکت 197 آژانس روستایی را نیز در سراسر استان اداره می‌کند.

اکثر شهرهای بزرگ نیز شبکه اتوبوس خود را دارند. رجینا ترانزیت، قدیمی‌ترین سیستم حمل‌ونقل عمومی استان، ۱۷ مسیر مختلف را در سرتاسر پایتخت در شش روز هفته پوشش می‌دهد. شرکت حمل و نقل ساسکاتون خدمات منظم و سریع را در سراسر شهر ارائه می‌دهد.

دو خط راه آهن VIA که از ساسکاچوان عبور می‌کنند، راه ارتباطی از تورنتو به ونکوور است که از ساسکاتون و بخش کوچکی از مسیر خلیج هادسون بین جوامع چرچیل و وینیپگ منیتوبا می‌گذرد.

سیاست استان ساسکاچوان کانادا

مجلس قانونگذاری ساسکاچوان 61 کرسی دارد. نمایندگانی که این کرسی‌ها را در اختیار دارند، اعضای مجلس قانونگذاری (MLAs) نامیده می‌شوند. این افراد دو بار در سال در یک جلسه قانونگذاری گرد هم می‌آیند:یک جلسه کوتاه شش هفته‌ای که از اکتبر شروع می‌شود و یک جلسه بهاری طولانی‌تر که در ماه مارس شروع می‌شود.

انتخابات با تاریخ مشخصی در چرخه‌های چهار ساله برگزار می‌شود و انتخابات بعدی برای پاییز 2024 برنامه‌ریزی شده است. دو شهر بزرگ ساسکاچوان، یعنی ساسکاتون و رجینا، به ترتیب دارای 16 و 13 حوزه انتخابیه هستند، در حالی که شهرهای کوچکتر، شهرستان‌ها و مناطق روستایی دارای یک حوزه انتخابیه هستند (در مجموع 32 حوزه انتخابیه).

جاذبه‌های دیدنی استان ساسکاچوان کانادا

یافتن مکان‌های سرگرم‌کننده و منحصر به‌فرد در ساسکاچوان کار سختی نیست. این استان مناظر بسیار متنوعی را در خود جای داده است. در این استان، بیش از 100 هزار دریاچه، چند پارک ملی و دریاچه‌ای وجود دارد.

برخی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این استان به شرح زیر است:

۱. پارک ملی پرنس آلبرت

پارک ملی پرنس آلبرت پارکی دارای درخت‌های صنوبر، دریاچه‌های بزرگ و حیات وحش متنوع است. جنگل‌های شمالی پارک دومین کلونی گیاهی بزرگ کانادا و دربردارنده پلیکان‌های سفید در دریاچه لاوالی، گله‌های گاومیش کوهان‌دار در دشت‌ها و هم‌چنین گوزن‌ها، گرگ‌ها، خرس‌های سیاه، روباه، سیاه‌گوش، کاریبو و عقاب هستند. هم‌چنین، این پارک یکی از بهترین سواحل ساسکاچوان را دارد: ساحل اصلی Waskesiu. مرز این ساحل از 600 متر شن و ماسه طلایی در انتهای شرقی دریاچه Waskesiu قرار دارد و توسط چمنزارها و درختان سبز احاطه شده است.

۲. ساسکاتون

سانی ساسکاتون شهری خوش آب و هوا در رودخانه ساسکاچوان جنوبی است. بسیاری از جاذبه‌های توریستی آن آثار باستانی محلی کشف شده از اولین مردمان حوزه پریری تا مهاجران اروپایی است. Boomtown 1910 نام بزرگترین موزه در میان چهار موزه غربی استان در این شهر است.

 1. محوطه تاریخی ملی فورت والش (Fort Walsh)

سایت تاریخی ملی فورت والش در سال ۱۸۷۵ تحت مدیریت جیمز والش تاسیس شد. هدف آن توقف تجارت غیرقانونی ویسکی بود و به یکی از مهم‌ترین موقعیت‌ها در غرب تبدیل شد.
۴. رجینا

رجینا یک مرکز تجاری و فرهنگی بین‌المللی و محل بسیاری از موسسات دولتی و استانی مانند ساختمان قانونگذاری ساسکاچوان است. این شهر جاذبه‌های هنری و باستانی متعددی از جمله موزه سلطنتی ساسکاچوان و گالری هنری مکنزی را در نزدیکی پارک‌های مرکزی Wascana در اطراف دریاچه Wascana دارد.

 1. مرکز باستانی RCMP

مرکز باستانی RCMP بزرگترین مرکز در نوع خود در کانادا است که تجهیزات، سلاح‌ها، عکس‌ها و موارد دیگر را به نمایش می‌گذارد.

 1. سایت ملی تاریخی Batoche

این سایت تاریخی، مقر لوئیس ریل در جریان شورش شمال غرب در سال 1885 بود. در این سایت، کلیسای پروتستان و کلیسای سنت آنتوان دو پادو (1883-1884) دو موزه عالی هستند. مقبره‌های Dumont و Letendre و یک گور دسته جمعی متیس را می‌توان در حیاط کلیسا پیدا کرد. علاه بر این، سرویس اتوبوس شاتل عالی برای گردش مسافران در این سایت و سایر تفریحات سرگرم‌کننده مانند اجاره قایق در این مکان وجود دارد.

 1. بزرگراه ترانس کانادا (Trans-Canada)

بزرگراه ترانس‌کانادا از میان چمنزارها و مزارع جنوب ساسکاچوان می‌گذرد. در تابستان، مزارع با رنگ‌های متنوع از مزارع کلزا به رنگ زرد تا مزارع کتان به رنگ ارغوانی به چشم می‌خورد. در نزدیکی چاپلین، مزارع رنگارنگ ناپدید می‌شوند و جای خود را به دریاچه‌های کم‌عمق و نمکی می‌دهند.

 1. پارک ملی گراس لندز و کیپرس هیلز (Cypress Hills & Grasslands)

مرتفع‌ترین نقطه ساسکاچوان، تپه‌های کیپرس در جنوب غربی این استان است. این منطقه جاذبه‌های عالی در فضای باز از جمله یک پارک بین استانی در مرز آلبرتا-ساسکاچوان و پارک ملی گراس‌لندز در نزدیکی مرز ایالات متحده دارد. این پارک محلی وسیع برای گردش در طبیعت، پیاده‌روی و کمپینگ است..

 1. پارک استانی فورت کارلتون (Fort Carlton)

فورت کارلتون در ابتدا به‌عنوان پایگاه مرزی شرکت خلیج هادسون در سال ۱۷۹۵ تاسیس شد تا گشت‌های رودخانه‌ای و آذوقه را برای تاجران خز فراهم کند و تا سال ۱۸۸۵ فعالیت داشت. در این پارک، تفریحاتی از جمله تور قایق‌رانی در تابستان، گشت و گذار در اطراف یا بازدید از قلعه بازسازی شده، دهکده کری، نمایش پوست‌ها و لوازم مختلف وجود دارد.

۱۰. شهر مووس جاو

برترین جاذبه این شهر، تونل‌های مووس جاو باقی‌مانده از اولین مهاجران چینی است. امروزه، راهنمایان با لباس‌ مخصوص و مشابه با شخصیت‌های مربوط به تاریخ مووس ماوو در این تونل گردشگران را راهنمایی می‌کنند.

 1. جلگه کواپله (Qu’Appelle)

در امتداد رودخانه کواپله، دره‌ای زیبا و شیب‌دار وجود دارد. هشت دریاچه در امتداد دره قرار دارند که اکوسیستم‌های منحصر به فردی را ایجاد کرده‌اند. دره کواپله یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری تابستانی استان ساسکاچوان است که سه پارک شگفت‌انگیز برای بازدید دارد. پارک استانی بوفالو پوند، واقع در منطقه غربی، دارای یک منطقه عالی برای شنا، مسیرهای دوچرخه سواری کوهستان و کمپینگ است.

پارک استانی دره اکو در نزدیکی فورت کواپله دارای دو ساحل دو دریاچه به همراه یک مسیر زیبا برای پیاده‌روی و کمپینگ است. در شرق، پارک استانی دریاچه کروکد با داشتن یک اردوگاه عالی به همراه مکان‌های فوق‌العاده ساحلی، مسیرهای پیاده‌روی و زمین گلف در نزدیکی آن وجود دارد.

 1. بتلفورد (Battlefords)

بتلفورد از دو شهر به نام‌های بتلفورد شمالی و بتل‌فورد تشکیل شده است که در دو طرف عرض رودخانه ساسکاچوان قرار دارند.سایت تاریخی ملی فورت بتلفورد دارای نمایشگاه‌هایی در ساختمان‌های بازسازی‌شده است. موزه توسعه غربی شهر تاریخ کشاورزی را در این استان را به نمایش می‌گذارد.

فستیوال‌های استان ساسکاچوان کانادا

موسیقی، نمایش و ادبیات در این استان همیشه طرفداران زیادی داشته است. رجینا و ساسکاچوان فستیوال‌های محلی تابستانه خود را دارند و در ساسکاتون چندین رویداد روستایی از جمله جشنواره غذاهای معروف استان، از جمله فستیووال بری ساسکاتون مورتلاخ و جشنواره گیلاس برونو جشن گرفته می‌شود.

فرهنگ غذایی مردم استان ساسکاچوان کانادا

ساسکاچوان استان وسیع و مملو از غذاهای متنوع الهام گرفته از فرهنگ‌های مختلف است. برخی از غذاها منحصر به این استان است و بیشتر غذاها از فرهنگ‌های مختلف موجود در این استان منتقل شده‌اند.

به همین دلیل گردشگران می‌توانند از غذاهای کلاسیک و خوشمزه کشورهای مختلف از جمله روسیه، اوکراین، ملل ابتدایی و سایر کشورها در ساسکاچوان لذت ببرند.

چند غذای معرف در ساسکاچوان عبارتند از:

 1. پای ساسکاتون

این پای معروف و خوشمزه پر از توت‌های محلی و منحصر به فرد استان است.

 1. پیتزا به سبک رجینا / دیپ دیش

پیتزاهای سبک رجینا در ساسکاچوان مورد علاقه بسیاری از مردم هستند. پیتزاهای رجینا در مقایسه با پیتزاهای معمولی زیره، رویه و پنیر بیشتری دارند. این پیتزاها معمولا به صورت مربع‌هایی بریده می‌شوند که در برش عمودی آن، پپرونی‌های پیتزا دیده می‌شود. پیتزا فروش‌های معروف ساسکاتون که پیتزای دیش را سرو می‌کنند، عبارتند از: پیتزای هیوستون، کوپر کتل، وسترن و تامبلرز.

 1. اسپادنات (دونات سیب‌زمینی)

یکی از محبوب‌ترین دونات‌ها در ساسکاچوان، دونات کرکی است. این دونات‌های دارای پیچ و تاب از پوره سیب‌زمینی درست می‌شوند. اسپاد (مخفف نام اسپادنات spudnut) غذای کلاسیک و محبوب حوزه پریری است. برای اسپادنات‌های جدید به جای پوره سیب‌زمینی از آرد سیب‌زمینی، پوره سیب‌زمینی فوری و حتی مخلوط‌های آماده شده استفاده می‌شود. وجود سیب‌زمینی، پیراشکی را سبک‌تر و پف‌دارتر از نمونه‌های شاخته شده با آرد می‌کند.

 1. غذاهای الهام گرفته از اروپای شرقی

فرهنگ‌ غذایی کشورهای اوکراین و روسیه تاثیر زیادی بر غذاهای ساسکاچوان گذاشته است. به همین دلیل غذاهای معروف این ملل مانند Perogies، Borscht و کلم رول در ساسکاچوان بسیار محبوب هستند. بورش (Borscht) یک سوپ اوکراینی است که با چغندر درست می‌شود. Perogies نوعی کوفته است.

بهترین رستوران‌های استان ساسکاچوان کانادا

دو رستوران در شهر ساسکاتون استان ساسکاچوان جزو دو رستوان در بین رستوران‌‌های محبوب کانادا براساس رتبه‌بندی ناحیه‌ای در سال 2022 هستند.

رستوران هرس (Hearth)

رستوران هرس هم در بین مردم محلی و هم در بین گردشگران محبوب و یک غذاخوری مدرن در حوزه پریری است که وقتی صحبت از بهترین رستوران‌های ساسکاتون به میان می‌آید، این نام را حتما می‌شنوید. کیک‌های این رستوران شهرت خاصی دارند. این رستوران در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد و در سال ۲۰۲۲، رتبه ۶۲ از ۱۰۰ رستوران برتر کانادا را دریافت کرد.

برخی از خوش‌طعم‌ترین غذاهای این رستوران عبارتند از: پیش‌غذای ماهی سرخ شده (کیک ماهی قزل آلای دودی سرخ شده)، پیش‌غذا قارچ (قارچ‌های وحشی و پرورشی با پنیر آب شده) و گوشت گاو به عنوان غذای اصلی (فیلله کبابی، دودی و گریل).

رستوران پریمال پاستا (Primal Pasta)

یکی دیگر از رستوران‌های برنده جوایز در ساسکاتون، Primal Pasta است که منوی آن براساس غذاهای قدیمی ایتالیایی و پاستاهای دست‌ساز با استفاده از غلات محلی ساسکاچوان است. Primal Pasta رتبه 54 از 100 رستوران برتر کانادا را به خود اختصاص داده است.

سخن پایانی

ساسکاچوان، آفتابی‌ترین استان کانادا و در منطقه جغرافیایی پریری واقع شده است. این منطقه را بیشتر با ویژگی‌هایی از جمله داشتن دشت‌های مسطح و مزارع وسیع گندم می‌شناسند. این استان دارای جنگل‌ها بر زمین‌های ناهموار شمالی، دریاچه‌های بی‌شمار و مسیرهای رفت و آمد طولانی است.

استان ساسکاچوان یکی از دو استانی است که به اقیانوس منتهی نمی‌شود و تنها استانی است که مرز طبیعی ندارد. این استان هم‌مرز با ایالات متحده غنی از منابع و پتانسیل‌های تجاری، به بیشتر بازارهای داخلی کانادا و بین‌المللی دسترسی دارد.

شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط مهاجرت به این کشور و اینکه کدام روش مناسب سوابق و سلایق شما است، با کارشناسان و مشاوران ما در مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس در تماس باشید.

دریافت بروشور همه چیز درباره استان ساسکاچوان کانادا

سوالات متداول درباره استان ساسکاچوان کانادا