کانادا  با وسعت 10 میلیون کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ روی زمین است. سه اقیانوس در مرزهای کانادا قرار دارند: اقیانوس آرام در غرب ، اقیانوس اطلس در شرق و اقیانوس منجمد شمالی. در امتداد لبه جنوبی کانادا مرز کانادا و ایالات متحده قرار دارد که هر دو کشور متعهد به یك مرز امن ، ایمن هستند.

مناطق کانادا

کانادا شامل مناطق مختلف جغرافیایی و پنج منطقه مجزا است.

  • استان های آتلانتیک
  • کانادای مرکزی
  • استان های فلات ها و مراتع
  • ساحل غربی
  • سرزمین های شمالی

پایتخت ملی کانادا

اتاوا ، واقع در رودخانه اتاوا ، در سال 1857 توسط ملکه ویکتوریا، به عنوان پایتخت انتخاب شد. امروز این استان چهارمین منطقه بزرگ کانادا است. منطقه پایتخت ملی ، با 4700 کیلومتر مربع در اطراف اتاوا ، میراث و محیط طبیعی منطقه را حفظ و تقویت می کند.

استان ها و سرزمین ها

کانادا ده استان و سه قلمرو دارد. هر استان و سرزمین پایتخت خاص خود را دارد.

جمعیت کانادا

کانادا حدود 34 میلیون نفر جمعیت دارد. در حالی که اکثریت در شهرها زندگی می کنند ، کانادایی ها در شهرهای کوچک ، مناطق روستایی و جاهای دیگر نیز زندگی می کنند.

نام منطقه استان/قلمرو پایتخت

منطقه آتلانتیک

نیوفاندلند و لابرادور

جزیره پرنس ادوارد

نوا اسکوشیا

نیوبرانزویک

سنت جان

چارلوت تاون

هالیفاکس

فردریکتون

کانادای مرکزی

کبک

انتاریو

شهر کبک

تورنتو

استان های فلات ها و مراتع

مانیتوبا

ساسکاچوان

آلبرتا

وینیپگ

رجاینا

ادمونتون

ساحل غربی

بریتیش کلمبیا

ویکتوریا

سرزمین های شمالی

نوناووت

سرزمین های شمال غربی

قلمرو یوکان

ایکالویت

یلو نایف

وایت هورس

استان های اقیانوس اطلس

سواحل و منابع طبیعی آتلانتیک کانادا ، از جمله ماهیگیری ، کشاورزی ، جنگلداری و استخراج معادن ، این استان ها را به بخشی مهم از تاریخ و توسعه کانادا تبدیل کرده است. اقیانوس اطلس زمستان های خنک و تابستان های مرطوب و خنک را به ارمغان می آورد.

نیوفاندلند و لابرادور

استان نیوفاندلند و لابرادور شرقی ترین نقطه در آمریکای شمالی است و منطقه زمانی خاص خود را دارد.

این استان علاوه بر زیبایی طبیعی دارای میراث بی نظیری است که به دریا پیوند خورده است. این منطقه بعنوان قدیمی ترین مستعمره امپراتوری بریتانیا و هدیه ای استراتژیک در تاریخ اولیه کانادا ،از مدت ها قبل، به دلیل فعالیت در شیلات ،دهکده های ماهیگیری ساحلی و فرهنگ متمایزش، شناخته شده است. امروزه استخراج نفت و گاز از دریا سهم عمده ای از اقتصاد را در اختیار دارد. لابرادور همچنین دارای منابع برق-آبی زیادی است.

استان نیوفاندلند و لابرادور

جزیره پرنس ادوارد

جزیره پرنس ادوارد (P.E.I) کوچکترین استانی است که به دلیل سواحل ، خاک سرخ و کشاورزی ، به ویژه سیب زمینی شناخته شده است. P.E.I زادگاه کنفدراسیون است که توسط یکی از طولانی ترین پل های چند منظوره جهان، پل کنفدراسیون، به سرزمین اصلی کانادا متصل می شود.

نوا اسکوشیا

استان نوا اسکوشیا پرجمعیت ترین استان آتلانتیک است که تاریخچه ای غنی به عنوان دروازه ورود به کانادا دارد. این استان با بلندترین امواج در خلیج فاندی شناخته می شود و همچنین هویت استان با کشتی سازی ، شیلات و حمل و نقل مرتبط است.

پایتخت این استان با نام هلیفکس به عنوان بزرگترین بندر ساحل شرقی کانادا ، دارای آبهای عمیق و بدون یخ ، نقش مهمی در تجارت و دفاع در اقیانوس اطلس داشته و بزرگترین پایگاه دریایی کانادا را در خود جای داده است.

نوا اسکوشیا سابقه طولانی در استخراج زغال سنگ ، جنگلداری و کشاورزی دارد. امروزه اکتشافات نفت و گاز در دریا نیز انجام می شود. سنت های سلتیک و گلیک استان یک فرهنگ زنده را حفظ می کنند. نوا اسکوشیا میزبان بیش از 700 جشنواره سالانه از جمله خال کوبی نظامی در هلیفکس است.

نیوبرانزویک

این استان در رشته کوه های آپالاچی واقع شده است و توسط وفاداران امپراتوری متحده تاسیس شده است و رودخانه سنت جان بعنوان دومین سیستم رودخانه بزرگ در خط ساحلی اقیانوس اطلس آمریکای شمالی در این استان است.

جنگلداری ، کشاورزی ، شیلات ، معدن ، فرآوری مواد غذایی و گردشگری صنایع اصلی هستند. سنت جان بزرگترین شهر ، بندر و مرکز تولید است. Moncton مرکز اصلی آکادیان فرانکوفون و فردریکتون ، پایتخت تاریخی است. استان نیوبرانزویک تنها استان رسمی دو زبانه است و حدود یک سوم مردم در فرانسه زندگی و کار می کنند. میراث فرهنگی و تاریخ فرانسه در جشنواره های خیابانی و موسیقی سنتی زنده می شوند.

کانادای مرکزی

بیش از نیمی از مردم کانادا در شهرها و شهرهای نزدیک دریاچه های بزرگ و رودخانه سنت لارنس در جنوب کبک و انتاریو، معروف به کانادا مرکزی و مرکز تولید صنعتی و تولیدی، زندگی می کنند. جنوب انتاریو و کبک زمستان های سرد و تابستان های گرم و مرطوب دارند. روی هم رفته ، انتاریو و کبک بیش از سه چهارم کالاهای تولیدی کانادایی را تولید می کنند.

کبک

نزدیک به هشت میلیون نفر در استان کبک، اکثریت قریب به اتفاق در امتداد رودخانه سنت لورنس یا در نزدیکی آن، زندگی می کنند. بیش از سه چهارم مردم، زبان فرانسه را به عنوان زبان اول خود صحبت می کنند. منابع Canadian Shield به کبک کمک کرده است تا صنایع مهمی از جمله جنگلداری ، انرژی و معدن را توسعه دهد. کبک تولید کننده اصلی کاغذ در کانادا است. تأمین عظیم آب شیرین استان ، آن را به بزرگترین تولید کننده نیروی برق-آبی در کانادا تبدیل کرده است. کبکی ها در صنایع پیشرفته مانند داروسازی و هوانوردی پیشرو هستند. فیلم ها ، موسیقی ، آثار ادبی و مواد غذایی کبک دارای قدمت بین المللی، به ویژه در La Francophonie ، یک انجمن ملل فرانسوی زبان هستند. مونترال، دومین شهر بزرگ کانادا و دومین شهر بزرگ فرانسه زبان پس از پاریس در جهان ، به دلیل تنوع فرهنگی مشهور است.

انتاریو

با بیش از 12 میلیون نفر جمعیت ، مردم استان انتاریو بیش از یک سوم کانادایی ها را تشکیل می دهند. جمعیت زیاد و متنوع فرهنگی ، منابع طبیعی و موقعیت استراتژیک این استان به یک اقتصاد حیاتی کمک می کنند. تورنتو بزرگترین شهر کانادا و مرکز مالی اصلی این کشور است. بسیاری از افراد در صنایع خدماتی یا تولیدی کار می کنند که درصد زیادی از صادرات کانادا را تولید می کنند. منطقه نیاگارا به خاطر باغ های انگور ، شراب و محصولات میوه ای معروف است.

کشاورزان انتاریو گاو شیری و گوشتی ، مرغ و محصولات سبزی و غلات را پرورش می دهند. انتاریو دارای بیشترین جمعیت فرانسوی زبان در خارج از کبک است که دارای سابقه ای افتخارآمیز در زمینه حفظ زبان و فرهنگ خود است. پنج دریاچه بزرگ بین انتاریو و ایالات متحده قرار دارد: دریاچه انتاریو ، دریاچه اری ، دریاچه هورون ، دریاچه میشیگان (در ایالات متحده آمریکا) و دریاچه سوپریور ، بزرگترین دریاچه آب شیرین در جهان.

استان های فلات ها و مراتع

منیتوبا ، ساسکاچوان و آلبرتا، سرشار از منابع انرژی و برخی از حاصلخیزترین زمین های کشاورزی در جهان هستند. این مناطق بیشتر خشک ، با زمستان های سرد و تابستان های گرم است.

مانیتوبا

اقتصاد منیتوبا مبتنی بر کشاورزی ، معدن و تولید نیروی برق-آبی است. پرجمعیت ترین شهر استان، وینیپگ است که ناحیه Exchange آن مشهورترین تقاطع کانادا ، Portage و Main را شامل می شود. محله فرانسوی Winnipeg ، St. Boniface ، با 45000 نفر جمعیت، بزرگترین جامعه فرانکوفون غربی کانادا است. منیتوبا همچنین مرکز مهمی از فرهنگ اوکراین است ، با گزارش 14٪ جمعیت با اصالت اوکراینی ، و بیشترین جمعیت بومی با بیش از 15٪ .

ساسکاچوان

استان ساسکاچوان ، زمانی به عنوان “سبد نان جهان” و “استان گندم” شناخته می شد ، 40٪ از زمین های قابل کشت در کانادا را دارد و بزرگترین تولید کننده غلات و دانه های روغنی این کشور است. همچنین داری غنی ترین ذخایر اورانیوم و پتاس در جهان است که در کود استفاده می شود و نفت و گاز طبیعی تولید می کند. رجاینا ، پایتخت این استان ، آکادمی آموزش پلیس سوار رویال کانادا است. سسکتون ، بزرگترین شهر این استان ، مرکز صنعت معدن و یک مرکز آموزشی ، تحقیقاتی و فناوری مهم است.

آلبرتا

استان آلبرتا پرجمعیت ترین استان مناطق فلات و مراتع است. این استان و دریاچه لوئیز معروف در جهان در کوههای راکی ​​، هر دو به نام پرنسس لوئیز کارولین آلبرتا ، دختر چهارم ملکه ویکتوریا نامگذاری شدند. آلبرتا دارای پنج پارک ملی است ، از جمله پارک ملی بانف ، که در سال 1885 تاسیس شده است. Badlands ناهموار برخی از ثروتمندترین ذخایر فسیل های ماقبل تاریخ و یافته های دایناسورها را در خود جای داده است. آلبرتا بزرگترین تولید کننده نفت و گاز است و ماسه های نفتی در شمال به عنوان منبع اصلی انرژی در حال توسعه هستند. آلبرتا همچنین از نظر کشاورزی مشهور است ، به ویژه به دلیل گاوداری های وسیع که کانادا را به یکی از بزرگترین تولید کنندگان گوشت گاو در جهان تبدیل می کند.

ساحل غربی

بریتیش کلمبیا به دلیل کوههای باشکوه و به عنوان دروازه اقیانوس آرام کانادا شناخته شده است. بندر ونکوور ، بزرگترین و پرترددترین منطقه کانادا ، میلیاردها دلار کالای مورد معامله در سراسر جهان را جابجا می کند. جریان های هوایی گرم از اقیانوس آرام به B.C آب و هوای معتدل را بوجود می آورد.

تصویر بندر ونکوور

بریتیش کلمبیا

استان بریتیش کلمبیا (B.C.) ، در ساحل اقیانوس آرام ، با چهار میلیون نفر جمعیت در غرب کشور کانادا است. بندر ونکوور دروازه ما به آسیا و اقیانوسیه است. حدود نیمی از کالاهای تولید شده در پ.م. محصولات جنگلی هستند ، از جمله الوار ، کاغذ روزنامه و محصولات کاغذی و کاغذی – با ارزش ترین صنعت جنگلداری در کانادا. قبل از میلاد مسیح. همچنین به دلیل استخراج معادن ، ماهیگیری و باغ های میوه و صنعت شراب دره اوکاناگان شناخته شده است.

قبل از میلاد مسیح. با حدود 600 پارک استانی ، گسترده ترین سیستم پارک را در کانادا دارد. جوامع بزرگ آسیایی این استان چینی و پنجابی را پس از انگلیسی به بیشترین زبان در شهرها تبدیل کرده اند. پایتخت ، ویکتوریا کانادا ، یک مرکز گردشگری و ستاد مرکزی ناوگان اقیانوس آرام نیروی دریایی است. بندر ونکوور دروازه ما به آسیا و اقیانوسیه است. حدود نیمی از کالاهای تولید شده در B.C محصولات جنگلی هستند ، از جمله الوار ، کاغذ روزنامه و محصولات کاغذی و …. . این استان همچنین به دلیل استخراج معادن ، ماهیگیری و باغ های میوه و صنعت شراب دره اوکاناگان شناخته شده است. با حدود 600 پارک استانی ، گسترده ترین سیستم پارک را در کانادا دارد. جوامع بزرگ آسیایی این استان، زبان چینی و پنجابی را پس از انگلیسی به بیشترین زبان مورد استفاده در شهر تبدیل کرده اند. پایتخت این استان ، ویکتوریا ، یک مرکز گردشگری و ستاد مرکزی ناوگان نیروی دریایی اقیانوس آرام است.

یوکان

هزاران معدنچی در 1890 در پی طلا به یوکان آمدند. کار معدن همچنان بخش قابل توجهی از اقتصاد این شهر است. White Pass و Railway Yukon در سال 1900 از Skagway در همسایگی آلاسکا تا پایتخت سرزمینی ، Whitehorse بوجود آمد و یک سفر گردشگری تماشایی را از میان گذرگاه ها و پل های پر آب و هوا فراهم می کند. یوکان رکورددار سردترین دمای ثبت شده در کانادا (-63 درجه سانتی گراد) است.

کوه لوگان ، واقع در یوکان ، بلندترین کوه در کانادا است. این نام به افتخار سر ویلیام لوگان ، زمین شناس مشهور جهان ، متولد مونترال در سال 1798 از والدین مهاجر اسکاتلندی نامگذاری شده است. لوگان از سال 1842 تا 1869 سازمان زمین شناسی کانادا را تأسیس و کارگردانی کرد و یکی از بزرگترین دانشمندان کانادا محسوب می شود.

سرزمین های شمالی

سرزمین های شمال غربی ، نوناووت و یوكان یك سوم از اراضی كانادا هستند اما فقط 100000 نفر جمعیت دارند. معادن طلا ، سرب ، مس ، الماس و روی در این مناطق وجود دارد. همچنین ذخایر نفت و گاز در این نواحی در حال توسعه است. از شمال اغلب به عنوان “سرزمین خورشید نیمه شب” یاد می شود زیرا در اوج تابستان ، نور روز می تواند تا 24 ساعت طول بکشد. در زمستان ، خورشید ناپدید می شود و تاریکی به مدت سه ماه طول می کشد.

سرزمین های شمالی دارای زمستان های سرد و تابستان های کوتاه و خنک هستند. قسمت اعظم شمال از توندرا ، دشت سنگی قطبی قطب شمال تشکیل شده است. به دلیل آب و هوای سرد قطب شمال ، هیچ درختی در تاندرا وجود ندارد و خاک برای همیشه منجمد است. عده ای از طریق شکار و ماهیگیری امرار معاش می کنند. هنر اینویت در سراسر کانادا و سراسر جهان فروخته می شود.

نوناووت

Nunavut ، در Inuktitut به معنای “سرزمین ما” ، در سال 1999 از بخش شرقی سرزمین های شمال غربی، از جمله تمام منطقه Keewatin سابق تاسیس شد. پایتخت ایکالویت ، خلیج Frobisher سابق است که به نام مارتین Frobisher کاوشگر انگلیسی ، که در سال 1576 برای ملکه الیزابت اول به قطب شمال کشف نشده سفر کرد ، نامگذاری شده است. مجلس قانونگذاری با 19 عضو ، نخست وزیر و وزرا را با اجماع انتخاب می کند. جمعیت حدود 85٪ اینویت هستند و اینوکیتوتوت یک زبان رسمی و زبان اول در مدارس است.

پرسش های رایج درباره مناطق جغرافیایی کانادا

استان های آتلانتیک، کانادای مرکزی، استان های فلات ها و مراتع، ساحل غربی و سرزمین های شمالی

اتاوا چهارمین شهر بزرگ و پایتخت کانادا است و در جنوب شرقی ایالت آنتاریو کانادا واقع شده و با ایالت کبک هم مرز است.

کانادا دارای دو زبان اصلی رسمی است و زبان انگلیسی۵۱ ٪ و زبان فرانسه ۴۹ ٪ جمعیت کانادا راتشکیل می‌دهد.