یکی از روش های پرمتقاضی مهاجرت به کانادا، مهاجرت تحصیلی به این کشور از طریق اخذ ویزای تحصیلی است. متقاضیان برای تحصیل در کانادا باید مدارک تحصیلی خود را ترجمه کرده و در اختیار دانشگاه قرار دهند تا دانشگاه با بررسی مدارک کلیه متقاضیان نسبت به صدور یا عدم صدور پذیرش نهایی به دانشجویان تصمیم گیری کند. در صورتی که دانشجوی خارجی پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه در کانادا دریافت کند، می تواند برای دریافت اجازه تحصیل و ویزای تحصیلی کانادا اقدامات لازم را انجام دهد و در نهایت راهی کانادا شود.

یکی از دانشگاه های تازه تاسیس و البته سطح بالای کانادا، دانشگاه سایمون فریزر (Simon Fraser University) است که با بیش از نیم قرن قدمت در شهر ونکوور و در استان بریتیش کلمبیا واقع شده است. رشته باستان شناسی یکی از بهترین رشته های تحصیلی در این دانشگاه شناخته می شود که برای پذیرش در این رشته نیازمند رزومه ای بسیار قدرتمند خواهید بود. در ادامه تلاش خواهیم کرد تا اطلاعات تکمیلی در خصوص تحصیل در دانشگاه سایمون فریزر را در اختیار شما قرار دهیم تا با آگاهی کامل نسبت به انتخاب آن اقدام کنید.

تاریخچه دانشگاه سایمون فریزر

نام این دانشگاه برگرفته از نام سایمون فریزرِ وفادار، تاجر بزرگ خز و چرم و همچنین کاوشگر سرشناس گرفته شده است که در سال 1808 با انجام یک سفر تاریخی امروزه نام یک رودخانه را نیز بدست آورده است. نشان سایمون فریزر، نشان اصلی دانشگاه است و رنگ رسمی این دانشگاه نیز آبی و قرمز است.

در ژانویه سال 1963، گزارشی تحت عنوان تحصیلات عالی در بریتیش کلمبیا و برنامه ای برای آینده توسط دکتر جی.بی. مک دونالد (Dr. J.B. Macdonald) منتشر شد که توصیه ای بود برای احداث یک دانشگاه جدید در قسمت های جنوبی استان بریتیش کلمبیا و تنها دو ماه بعد، با احداث دانشگاه سایمون فریزر موافقت شد و قوه مقننه استان بریتیش کلمبیا دستور به احداث این دانشگاه داد. در ماه می همان سال بود که دکتر گوردون شروم (Dr. Gordon M. Shrum) به عنوان ریاست دانشگاه انتخاب شد.

پس از انتخاب مکان احداث دانشگاه، از معماران خواسته شد تا طرح خود را برای ساخت دانشگاه ارائه دهند. شرکت ونکوور اریکسون توانست طرح برتر را ارائه دهد و همچنین به 4 معمار با طرح برتر بعدی اجازه داده شد تا هر یک، طراحی یک ساختمان را بر عهده بگیرند. در بهار سال 1964، ساخت و ساز اولیه دانشگاه آغاز شد و تنها 18 ماه بعد، در تاریخ 9 سپتامبر 1965، دانشگاه سایمون فریزر از 2500 دانشجو پذیرایی کرد. از همان سال های ابتدایی، دانشگاه در مسیر رشد قرار گرفت به طوری که 42 سال بعد، تعداد دانشجویان این دانشگاه به 26007 نفر رسید.

تصویر دانشگاه سایمون فریزر

مشاهیر دانشگاه سایمون فریزر

دانشگاه سایمون فریزر قدمت چندانی ندارد و از همین رو انتظار می رود که تعداد افراد برجسته ای که در این دانشگاه تحصیل یا تدریس کرده اند کمتر باشد با این وجود همچنان می توان نام های برجسته زیادی را در تاریخچه این دانشگاه مشاهده کرد. یکی از نام های برجسته ای که به سادگی نمی توان از آن گذشت تری فاکس (Terry Fox) است. ورزشکار جوان کانادایی که در 22 سالگی درگذشت اما با توجه به این که پای خود را در اثر سرطان استخوان از دست داده بود، با تلاش هایش توانست این بیماری را به جهانیان بشناساند. امروزه مجسمه او در شهر اوتاوا به نمایش گذاشته شده است. جیم چو (Jim Chu) شهروند چینی کانادایی و رئیس سابق اداره پلیس ونکوور نیز از دانش آموختگان این دانشگاه است.

مارگارت جوان ترادئو (Margaret Joan Trudeau) نویسنده سرشناس، اوجل دوسانژ (Ujjal Dev Dosanjh) عضو سابق پارلمان کانادا، گلن سوئیتر (Robert Glen Suitor) گزارشگر ورزشی و راشل مارسدن (Rachel Marsden) مقاله نویس سایر شخصت های شناخته شده هستند که در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

از دیگر شخصیت های برجسته در این دانشگاه می توان به محمد باومیا (Mahamudu Bawumia) نخست وزریر کشور غنا اشاره کرد. همچنین آنه جاردینی (Anne Giardini) رئیس دانشگاه سایمون فریزر پیش تر در همین دانشگاه تحصیل کرده است. کرول هوین (Carol Huynh) دارنده مدال طلای المپیک در رشته کشتی نیز در این دانشگاه تحصیل کرده است. جیمز دلگادو (James P.Delgado) باستان شناس شهیر آمریکایی نیز در این دانشگاه تحصیل کرده است. از جمله هنرمندانی که دوره تحصیلی خود را در این دانشگاه سپری کرده اند نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ملیسا روکسبورگ
  • دوید آشر
  • شاد
  • وو سیک چوی
  • نیکی کلاین
  • تریسی چو
  • کن هو مینگ
  • ویسنت کوک

نگاهی به جایگاه علمی دانشگاه سایمون فریزر

یکی از مواردی که در معرفی یک دانشگاه باید به آن توجه ویژه ای داشت، جایگاه علمی آن دانشگاه در جهان است. این موضوع  می تواند نشان دهد که دانشجویان با چه سطح علمی می توانند وارد یک دانشگاه شوند و همچنین پس از خروج از دانشگاه چه جایگاهی را در بازار کار خواهند داشت چرا که بسیاری از کارفرمایان به رزومه تحصیلی متقاضیان کار توجه ویژه می کنند.

البته باید به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که جایگاه دانشگاه های برتر جهان صرفا به نکات علمی این دانشگاه بر نمی گردد و برخی نکات دیگر مانند شهرت دانشگاه، وسعت دانشگاه، تعداد دانشجویان، گستردگی رشته های تحصیلی، تعداد اساتید و غیره نیز در تعیین جایگاه دانشگاه های مختلف موثر هستند.

در ادامه به بررسی جایگاه علمی دانشگاه سایمون فریزر در منابع مختلف از جمله QS و USN خواهیم پرداخت.

بررسی جایگاه علمی دانشگاه سایمون فریزر در منابع مختلف

جدول فوق نشان می دهد که دانشگاه سایمون فریزر تقریبا سیزدهمین دانشگاه برتر کانادا است و در جایگاه 300 تا 350 جهانی قرار دارد. جایگاهی که اگرچه در میان دانشگاه های کانادا چندان مناسب نیست اما به جرات می توان گفت که یکی از دانشگاه های سطح خوب در جهان است. در ادامه می توانید تحولات جایگاه این دانشگاه در سال های گذشته را مشاهده کنید که به نقل از QS ارائه شده است.

جایگاه علمی دانشگاه سایمون فریزر

جایگاه علمی دانشگاه سایمون فیرزر (Simon Fraser University)

نمودار فوق به خوبی نشان می دهد که این دانشگاه در سال 2015 در بهترین جایگاه خود در میان دانشگاه های جهان قرار داشته است اما پس از آن افول پیدا کرده است و پس از 5 سال به جایگاهی ضعیف تر از سال 2012 رسیده است و در نهایت در سال 2021 در ضعیف ترین جایگاه خود در دهه گذشته یعنی رتبه 323 قرار گرفته است. با همه این تفاسیر همچنان می توان از این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه های خوب در جهان یاد کرد که هر ساله جمعیت قابل توجهی از سراسر جهان برای ثبت نام در آن اعلام آمادگی می کنند.

جایگاه علمی رشته های مختلف در دانشگاه سایمون فریزر

علاوه بر توجه به جایگاه علمی دانشگاه، باید رشته های تحصیلی در آن دانشگاه را نیز به صورت مجزا مورد بررسی قرار داد تا متوجه شویم کدام رشته های تحصیلی در این دانشگاه جایگاه بهتری دارند. برای مثال با وجود اینکه دانشگاه سایمون فریزر در جمع 300 دانشگاه برتر جهان جایگاهی ندارد، رشته باستان شناسی در این دانشگاه در جایگاه 26 جهانی قرار دارد و این دانشگاه را در این گروه آموزشی در جایگاهی ممتاز قرار می دهد. در جدول زیر به بررسی روند جای گیری رشته های مختلف تحصیلی در دانشگاه سایمون فریزر به نقل از QS می پردازیم.

رشته تحصیلی QS رتبه جهانی به نقل از 
باستان شناسی 26
مردم شناسی 51-100
ارتباطات و علوم رسانه 51-100
جغرافیا 51-100
علوم آموزشی و تربیتی 101-150
روانشناسی 101-150
ادبیات و زبان انگلیسی 101-150
علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات 101-150
فلسفه 151-200
زبان شناسی 151-200

جدول فوق به خوبی نشان می دهد که رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی در این دانشگاه جایگاه بسیار مناسبی دارند و دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته های تحصیلی را دارند، نیازمند رزومه های تحصیلی به مراتب قوی تری هستند. با این وجود با رزومه های سطح متوسط می توان به اخذ پذیرش در رشته مهندسی امید داشت چرا که برای مثال جایگاه مهندسی برق و الکترونیک در این دانشگاه 301-350 است. همچنین رشته پزشکی در این دانشگاه جایگاه 396 را در جهان به خود اختصاص داده است

نگاهی به نکات کلیدی در مورد دانشگاه سایمون فریزر

یکی از موضوعاتی که معمولا برای متقاضیان تحصیل در یک دانشگاه حائز اهمیت است، آگاهی از نکاتی است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد. در این بخش برخی از نکات خاص درباره دانشگاه سایمون فریزر را به شما اعلام می داریم. دانشگاه سایمون فریزر یکی از سریع ترین بازدهی های مالی در امر تحقیقات را داشته است به طوری که 100 میلیون دلار سرمایه گذاری این دانشگاه در تحقیقات علمی سبب شده است که در سال 2019، درآمدی معادل 161 میلیون دلار به این دانشگاه ورود پیدا کند.

این دانشگاه شامل 3 ساختمان اصلی و 8 دانشکده است. 29500 دانشجو در مقطع کارشناسی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند و دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه نام نویسی کرده اند 5895 نفر هستند که 6560 نفر (22.2%) در مقطع کارشناسی و 1369 نفر (30.8%) در مقطع کارشناسی ارشد از میان آن ها را دانشجویان بین المللی از 137 کشور مختلف تشکیل داده اند. تعداد افرادی که مدرک دانشگاهی خود را از این دانشگاه دریافت کرده و مشغول کار هستند بیش از 165000 نفر از 143 کشور جهان هستند.

این دانشگاه به تحقیقات توجه بسیار زیادی دارد چرا که 66 مرکز و موسسه (44 مرکز و 22 موسسه) تحقیقاتی مرتبط با دانشگاه مشغول به فعالیت هستند. همچنین این دانشگاه با بیش از 3000 موسسه در 125 کشور جهان همکاری تحقیقاتی مستقیم دارد.

هزینه تحصیل در دانشگاه سایمون فریزر

نمی توان در رابطه با یک دانشگاه صحبت به میان آورد اما هزینه های تحصیل در آن را مورد بررسی قرار نداد. اولین هزینه ای که متقاضیان تحصیل در این دانشگاه با آن روبرو می شوند، هزینه مربوط به درخواست اخذ پذیرش است که 81$ دلار کانادا اعلام شده است. این هزینه هنگام ثبت درخواست به حساب دانشگاه واریز می شود و بدون توجه به نتیجه نهایی، تحت هیچ شرایطی قابل عودت نیست. در صورتی که دانشجویان موفق به اخذ پذیرش شوند، به عنوان دانشجوی خارجی باید در هر ترم 281$ دلار کانادا را به عنوان حق بیمه خود پرداخت کنند.

هزینه هر واحد درسی در دانشگاه سایمون فریزر در رشته های عادی 979.24$ دلار کانادا است. در مدرسه تجارت و اقتصاد در این دانشگاه، این هزینه به 1157$ دلار کانادا می رسد. در رشته های مهندسی اما هزینه هر واحد درسی 1045.38$ دلار کانادا تعیین شده است. دانشجویان علوم کامپیوتر نیز برای هر واحد درسی خود باید 1029.70$ دلار کانادا پرداخت کنند.

شهریه در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین المللی به مراتب کم تر است. برای مثال هزینه تحصیل در رشته علوم کامپیوتر برای دانشجویان بین المللی 9746.10$ دلار کانادا در طول یک ترم است. همچنین هزینه تحصیل در علوم مهندسی در این دانشگاه برای دانشجویان خارجی به ازای هر واحد درسی 728.76$ دلار کانادا است. تحصیل در رشته MBA یکی از پر هزینه ترین رشته ها به حساب می آید چرا که دانشجویان بین المللی برای هر واحد درسی باید 925.38$ دلار کانادا پرداخت کنند. تحصیل در رشته اکولوژی در زیر شاخه محیط زیست نیز یکی از ارزان ترین رشته های تحصیلی است و هزینه ای معادل 5810.52$ دلار کانادا در انتظار دانشجویان خارجی است.

دانشگاه سایمون فریزر با وجود این که جز دانشگاه های تازه تاسیس کانادا است اما موفق شده است به سرعت در مسیر ترقی قرار گیرد و امروزه متقاضیان فراوانی از سراسر جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشجویانی که امیدوارند پس از پایان دوره تحصیل خود وارد بازار کار جهانی و به خصوص کانادا شوند. شما نیز در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیش تر در خصوص این دانشگاه یا همچنین تحصیل در کشور کانادا می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. ایشان قادر هستند با بررسی رزومه تحصیلی شما، برترین دانشگاهی که قادر به تحصیل در آن خواهید بود را به شما معرفی کنند و شما را در مسیر اخذ ویزای تحصیلی کانادا یاری کنند.

 

سایت رسمی دانشگاه : www.sfu.ca

پرسش های رایج درباره دانشگاه سایمون فریزر کانادا

دانشگاه سایمون فریزر تقریبا سیزدهمین دانشگاه برتر کانادا است و در جایگاه 300 تا 350 جهانی قرار دارد.

ترم بهار: ۱ اوت تا ۱۵ سپتامبر، ترم تابستان: ۱ اکتبر تا ۳۱ ژانویه و ترم پاییز : ۱ اکتبر تا ۳۱ ژانویه

ارائه مدرک یا مدارک مقاطع پیشین، رزومه، توصیه نامه ،تکمیل آزمون‌های ورودی مثل GMAT و GRE و ارائه مدارک زبان