یکی از گزینه های بسیار مناسب برای مهاجرت به کانادا استفاده از روش استارت آپ در این کشور است. افرادی که ایده ای خلاقانه در اختیار داشته باشند می توانند در مسیر مهاجرت از طریق استارت آپ کانادا گام بردارند. منظور از ایده خلاقانه ایده ای است که بتواند برای شهروندان کانادایی فرصت های شغلی ایجاد کند و قابلیت رقابت در سطح جهانی در آینده ای نه چندان دور را داشته باشد. برای شروع استارت آپ در کشور کانادا اخذ تاییدیه حمایتی از طرف یکی از گروه های تعیین شده در کانادا نیز الزامی است.

سرمایه گذاران آنجل چه کسانی هستند؟

سرمایه گذار آنجل فردی ثروتمند است که پول سرمایه خود را در یک شرکت که معمولا نوپا است سرمایه گذاری می کند و این سرمایه گذاری برای گذر از مراحل اولیه توسعه و پیشرفت الزامی است. سرمایه گذاران آنجل تمایل بسیار زیادی به در اختیار گرفتن سهام و مالکیت بخشی از شرکتی که در آن سرمایه گذاری می کنند را در اختیار داشته باشند چراکه سرمایه آن ها تضمین نشده است. البته آن ها هیچ ادعایی نسبت به دارایی های شرکت ندارند. مالکیت آن ها ممکن است به صورت سود سهام یا بدهی قابل تبدیل باشد. آن ها همچنین علاقه دارند تا استراتژی های روشنی در رابطه با خروج و پایان مشارکت تجاری خود با شما داشته باشند.

مهم ترین هدف یک سرمایه گذار آنجل، کمک به شروع و تاسیس یک بیزینس است. شرایطی که آن ها به تامین مالی افراد یا گروه ها می پردازند را به نوعی می توان بهتر از سایر تامین کنندگان دانست. بسیاری از حمایت کننده ها برای پشتیبانی از یک کارآفرین سرمایه خود را وارد یک بیزینس می کنند نه فقط به دلیل حمایت از یک بیزینس.

سرمایه گذاران آنجل ممکن است تنها در یک مرحله پول را به بیزینس منتقل کنند یا اینکه در مراحل شکل گیری یک تجارت و پیشبرد اهداف به صورت چند مرحله ای این مبلغ را به تجارت تزریق کنند.

معرفی گروه های سرمایه گذاری آنجل

برای این که بتوانید از طریق استارت آپ خود را به کشور کانادا برسانید، سه گروه مختلف می توانند از شما در این مسیر حمایت کنند و کسب حمایت یکی از آن ها برای شما الزامی خواهد بود. شما می توانید یکی از گروه های سرمایه گذاری آنجل را انتخاب کنید که می توانند حداقل 75000$ دلار کانادا در برنامه استارت آپ شما سرمایه گذاری کنند. برخی از این موسسات عبارتند از:

  • Canadian International Angel Investors
  • .Ekagrata Inc
  • Golden Triangle Angel Network
  • Keiretsu Forum Canada
  • .Oak Mason Investments Inc
  • Southeastern Ontario Angel Network
  • .TenX Angel Investors Inc
  • .VANTEC Angel Network Inc
  • .York Angel Investors Inc
سرمایه گذاران آنجل در استارتاپ کانادا

نکاتی برای  یافتن سرمایه گذاران آنجل در کانادا

سرمایه گذاران آنجل ثروتمند هستند که در ازای دریافت سهام، وقت و پول خود را در تجارت شما وارد می کنند و با رشد بالا سرمایه گذاری می کنند. یوری ناوارو مدیر سابق سازمان ملی سرمایه آنجل (NACO) در رابطه با این سرمایه گذاران اعلام کرده است که در هر نقطه از کانادا می توان 20000 تا 50000 سرمایه گذار آنجل یافت.

برای پیدا کردن یک سرمایه گذار آنجل، در مرحله اول باید اطمینان حاصل کنید که شرکت شما مناسب این برنامه است. مطالعات نشان می دهد که حدود 5% از شرکت هایی که به دنبال سرمایه گذاران آنجل هستند، در نهایت موفق به رسیدن به خواسته خود می شوند و این نشان از رقابتی بودن این پروسه دارد. تامین مالی استارت آپ ها کاری بسیار پر خطر است به همین دلیل، سرمایه گذاران آنجل باید سرمایه کافی را از سرمایه گذاری های قبلی خود به دست آورده باشند تا بتوانند از یک استارتاپ جدید حمایت کنند. به همین دلیل سرمایه گذاران آنجل به دنبال طرح هایی هستند که سرمایه اولیه خود را افزایش دهند. شرکت شما نیز باید بتواند به نوعی چنین افزایش سرمایه ای را تضمین کند.

دومین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، آماده بودن تجارت خود است. در نظر داشته باشید که به ندرت پیش می آید که یک سرمایه گذار به شما اجازه دهد که دوباره شانس خود را برای کسب رضایت از آن ها امتحان کنید پس تلاش کنید که در همان مرحله اول، کلیه فعالیت های خود را به درستی برنامه ریزی کرده باشید.

شما باید یک سرمایه گذار مناسب برای خود پیدا کنید. تعداد بسیار زیادی از سرمایه گذاران آنجل در کشور کانادا وجود دارند که به شما فرصت سرمایه گذاری در کانادا را خواهند داد. برای اینکه بتوانید به درک بهتری از شرایط آن ها برسید، به وبسایت آن ها مراجعه کنید و با نوع سرمایه گذاری آن ها بیشتر آشنا شوید. همچنین می توانید با سایر کارآفرینان در حوزه فعالیت خود صحبت کنید و در رابطه با شرایط رسیدن آن ها به سرمایه اولیه، اطلاعات به دست آورید. بدون تردید وکیل شما اطلاعات جامعی در این خصوص به شما ارائه خواهد کرد.

نکته دیگری که باید به آن توجه ویژه داشته باشید آن است که شما باید روابط خود را به بالاترین سطح ممکن برسانید. قطعا در صورتی که پیش از نیازمند شدن به سرمایه بتوانید روابط خود را با سرمایه گذاران تقویت کنید، قادر خواهید بود تا شانس خود برای رسیدن به تاییدیه را افزایش دهید.

در نظر داشته باشید که شروع کار با همکاری با سرمایه گذاران گروه آنجل، یک همکاری بلند مدت خواهد بود. به همین دلیل این به عهده شماست که پیش از شروع همکاری با این مراکز مهم، حتما اطلاعات کافی در رابطه با آن ها را به دست آورید. این یک رابطه متقابل خواهد بود و آن ها نیز تلاش می کنند تا اطلاعات زیادی در رابطه با فعالیت های شما به دست آورند.

در نظر داشته باشید که زمان برای افراد ثروتمند یک فاکتور بسیار حیاتی است. به شرایط مختلف بیزینس خود توجه داشته باشید و یک داستان کوتاه و جذاب را در مورد تجارت خود آماده کنید و توضیح دهید چرا مردم از خدمات شما استفاده خواهند کرد و چه نتایجی را تا کنون به دست آورده اید. تلاش کنید که همه چیز را در رابطه با صنعت خود مطالعه کنید به طوری که اطلاعات شما بیشتر از سرمایه گذاران باشد اما هرگز به گونه ای رفتار نکنید که فقط شما همه چیز را می دانید، آمادگی لازم برای پذیرش مشاوره و انتقاد را داشته باشید.

نکته دیگری که باید به شدت مورد توجه قرار گیرد، شما باید ارزیابی های خود را بر اساس واقعیت بیان کنید چرا که سرمایه گذاران آنجل به خوبی می توانند قدرت رشد شما را تشخیص دهند و در صورتی که اطلاعات ارائه شده توسط شما صحیح نباشد، این احتمال وجود دارد که درخواست شما مورد موافقت قرار نگیرد.

سرمایه گذاران علاقه بسیار زیادی به این موضوع دارند که بتوانند شرایط شما را از نظر مالی به خوبی آنالیز کنند. در نتیجه آماده بودن صورت های مالی شما این فرصت را به آن ها می دهد تا با آگاهی بیشتری اقدامات لازم برای پذیرش شما را انجام دهند.

در نظر داشته باشید که همه چیز پول نیست. بسیاری از سرمایه گذاران آنجل نیز همچون شما کارآفرینان پیشین بوده اند در نتیجه می توانند با توجه به تجربه خود، به خوبی شما را در این مسیر راهنمایی کنند و توصیه های آن ها بسیار ارزشمند خواهد بود.

مجموعه حقوقی کاناداپاس با همراهی تیمی مجرب و توانمند و شرکت سرمایه‌گذاری i3 Capital Inc با مدیریت جناب آقای مهیار حلاج پور از ابتدای مسیر یعنی طراحی استارتاپ تا اخذ اقامت دائم کانادا در کنار شما خواهد بود.

به طوری کلی برای اینکه بتوانید پروسه استارتاپ در کشور کانادا را با موفقیت پشت سر بگذارید، بهتر است یک وکیل مجربه و مورد تایید RCIC در کنار شما حضور داشته باشد تا هرگز به بندهایی نشوید که می توانند آینده شما را تحت تاثیر قرار دهند. شما برای اینکه در این مسیر به هدف نهایی خود برسید، باید با یکی از نهادهای تایید شده از جمله سرمایه گذاران آنجل به توافق برسید تا در این صورت علاوه بر دریافت مشاوره ها و حمایت های اقتصادی آن ها، بتوانید بخشی از هزینه های راه اندازی بیزینس خود را نیز از این طریق تامین کنید.