کانادا یکی از کشورهای با وسعت زیاد در جهان است و به همین دلیل صنعت حمل و نقل در آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. جابجایی سریع محصولات و همچنین تحویل به موقع در رفع نیازهای شهروندان این کشور بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل است که دولت این کشور حمایت های لازم برای کار در این زمینه را انجام می دهد و البته سخت گیری های مربوط به خود در این زمینه را نیز اعمال می کند.

شرکت های حمل و نقل در کانادا برای شروع به کار خود نیاز به طی کردن مراحل خاص دارند و این موردی است که باید به شدت مورد توجه قرار گیرد. دریافت مجوزهای لازم برای شروع کار در این حوزه می تواند کمی زمان بر باشد اما صرفه اقتصادی بالایی را به همراه خواهد داشت. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا توضیحاتی را در رابطه با راه اندازی شرکت حمل و نقل در کانادا ارائه کنیم تا علاقمندان به این حرفه با آگاهی کامل در این مسیر گام بردارند.

تجربه مورد نیاز برای راه اندازی شرکت حمل و نقل در کانادا

در بسیاری از استان های کانادا می توانید بدون هیچ گونه تجربه کاری در زمینه حمل و نقل، یک تجارت در این صنعت داشته باشید. در بسیاری از زمینه ها، شرکت ها از رانندگان با تجربه استفاده می کنند تا بتوانند از این طریق ارتباط خود با شرکت ها و کارگزاران را برقرار کنند. در حقیقت استخدام یک راننده ی حرفه ای مثلا یک راننده کامیون در کانادا برای شروع کار در این کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

حداقل هزینه مورد نیاز برای راه اندازی شرکت حمل و نقل در کانادا

باید در همین ابتدا آگاه بود که ورود به صنعت حمل و نقل در کانادا چندان ارزان نیست. برای شروع کار باید هزینه های مرتبط با خرید کامیون، خرید یا اجاره فضای اداری، استخدام کارکنان و دریافت مجوزهای قانونی را در اختیار داشته باشید. برای این که بتوانید یک شرکت حمل و نقل موفق در کانادا داشته باشید، بهتر است یک طرح تجاری داشته باشید.

در بسیاری از مواقع، شرکت های حمل و نقل در کانادا، کامیون ها و ماشین های مرتبط با حمل و نقل را با امضای قراردادهای بلند مدت به طور کامل اجاره می کنند. در این صورت می توان از ضرر جلوگیری کرد اما باید در نظر داشت که هزینه چنین کاری معمولا بیشتر از هزینه خرید است.

افراد همچنین می توانند از وام های تعیین شده برای شروع کسب و کار نیز استفاده کنند و از این طریق هزینه های خرید محصولات را به صورت اقساط بازپرداخت کنند. همچنین این امکان وجود دارد که با خرید سهام یک شرکت، مدیریت آن را به طور کامل در اختیار گرفت.

در صورتی که توانایی مالی را در اختیار ندارید، همچنین می توانید اقدام به خرید وسایلی کنید که 5 تا 10 سال کار کرده اند. البته در نظر داشته باشید که این مسئله می تواند هزینه های بیشتری را در بلند مدت به شما تحمیل کند.

در صورتی که توانایی های مالی در اختیار ندارید، دولت کانادا برنامه های مالی دقیقی را برای شما در نظر گرفته است که به کمک آن ها می توانید هزینه های اولیه خود در این زمینه را تامین کنید و حتی این امکان برای شما وجود دارد که از سرمایه گذاری های خارجی برای تامین هزینه های خود استفاده کنید.

مرحله اول: ایجاد یک برنامه تجاری برای شرکت حمل و نقل

اولین گام برای شروع کسب و کار در زمینه حمل و نقل آن است که بتوانید یک برنامه دقیق اقتصادی را برای تجارت خود ترتیب دهید. یکی از مهم ترین گام هایی که در این مسیر باید طی شود تعیین گروه های هدف است. باید مشخص کنید که تا چه مسافتی را قصد پوشش دارید. اگر هدف شما مسیرهای کوتاه است، باید وسایل حمل و نقل مناسب با این هدف را نیز خریداری کنید اما اگر می خواهید مسافت های دورتر را پوشش دهید، می توانید درآمد بیشتری کسب کنید ولی باید هزینه دوری از خانواده را پرداخت کنید.

دومین نکته مهم در این رابطه آن است که باید مشخص کنید با کدام شرکت ها و صنایع قصد همکاری دارید. شرایط حمل و نقل محصولات کشاورزی و محصولات مرتبط با صنایع سوخت و گازوئیل و غیره بسیار متفاوت است. بهتر است در این رابطه تحقیقات لازم را انجام دهید تا در مسیر فعالیت خود دچار مشکل نشوید. همچنین باید مشخص کنید که به چه کسانی قصد خدمات رسانی دارید و مشخص کنید که مهم ترین نیازهای آن ها چیست و آن جامعه هدف در چه زمینه هایی نقاط مثبت یا منفی دارد و این که چگونه می توانید نیازهای آن ها را برطرف سازید.

در گام بعد شما باید نوع شرکت خود را تعیین کنید و ساختار قانونی آن را مشخص کنید. این که می خواهید یک شرکت شخصی با مالکیت انحصاری داشته باشید یا به دنبال مشارکت هستید. یک شرکت با مالکیت انحصاری تنها در اختیار یک فرد است و تمامی وظایف، مسئولیت ها، بدهی ها و غیره به عهده مالکیت آن شرکت خواهد بود.

در یک شرکت تضامنی اما مالکیت به عهده دو یا چند نفر خواهد بود که پیش از افتتاح شرکت یک قرارداد داخلی میان یکدیگر به امضا می رسانند و شرایط همکاری، اختیارات، سرمایه، سود و نحوه کار را مشخص می کنند. نوع دیگر شرکت نیز شرکت های سهامی هستند که صاحبان کسب و کار و سرمایه گذاران ممکن است از یکدیگر جدا باشند اما در این نوع شرکت ها، حتی در زمانی که دسترسی به مالکان اصلی امکان پذیر نباشد، شرکت به فعالیت خود ادامه می دهد. معمولا راه اندازی شرکت های تضامنی و مالکیت شخصی بسیار ساده تر است.

مرحله دوم: انتخاب نام شرکت حمل و نقل در کانادا

مرحله دوم انتخاب نامی مناسب برای شرکت است. نامی که باید منحصر به فرد باشد و به مشتریان نشان دهد که شما یک شرکت حمل و نقل را در اختیار دارید. سعی کنید نام شرکت شما از سایر شرکت های موجود کاملا جدا باشد چراکه ممکن است اولا با شما در این زمینه از نظر قانونی مخالفت شود و دوما برند شما نتواند قدرت اقتصادی خود را به راحتی به دست آورد چراکه بسیاری از مشتریان نمی توانند وجه تمایز آن را متوجه شوند. نام تجاری شرکت شما می تواند در پیشبرد اهداف شما مفید یا تخریب کننده باشد.

مرحله سوم: ثبت رسمی شرکت حمل و نقل در کانادا

بعد از تعیین نام شرکت می توانید شرکت خود را در مراجع قانونی و دولتی به ثبت برسانید. اگر قصد دارید یک شرکت حمل و نقل در کانادا داشته باشید باید مجوزهای قانونی آن را نیز دریافت کنید. اگر قصد دارید شرکت با مالکیت شخصی یا تضامنی داشته باشید، یک شماره مالیاتی دریافت کنید و یک حساب بانکی مرتبط با شرکت را افتتاح کنید. برای شرکت های سهامی نیز باید یک شماره کسب و کار دریافت کنید و اساسنامه آن را در دولت محلی یا فدرال به ثبت برسانید.

فرآیند ثبت شرکت های سهامی ممکن است پیچیده باشد و به همین دلیل است که توصیه می شود پیش از اقدام با حسابداران و وکلای مرتبط با ثبت شرکت در ارتباط باشید.

مرحله چهارم: دریافت مجوزها، گواهینامه ها و رعایت قوانین مربوط به صنایع

پس از دریافت کد 9 رقمی تجارت، زمان آن فرا می رسد که سایر مراحل قانونی را طی کنید. امضای توافق نامه IFTA اولین گام برای ثبت شرکت حمل و نقل است. این توافق نامه میان 10 استان کانادا و 48 ایالت در آمریکا به امضا رسیده است و به منظور سهولت کار شرکت های حمل و نقل است. شرکت های حمل و نقل موظف به امضای این قرارداد هستند و در این صورت می توانند یک پلاک واحد برای خودروهای خود دریافت کنند و نیازی به پرداخت مالیات در حوزه های قضایی مختلف نخواهند داشت و کافی است در یکی از این مناطق آن را پرداخت کنند تا بر اساس گزارش نهایی، میزان مالیات پرداخت شده بین استان ها تقسیم شود. شرکت های اپراتور باید مشخص کنند که مصرف سوخت وسایل نقلیه در هر منطقه چه مقدار بوده است. مناطق شمالی کانادا شامل قلمرو یوکان، نوناووت و قلمروهای شمالی در این قرارداد حضور ندارند.

دریافت کد ملی ایمنی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بر اساس کد ایمنی ملی (NSC) وسایل حمل و نقل موتوری، پیش از حرکت در جاده ها باید گواهی آمادگی وسیله از نظر ایمنی را در اختیار داشته باشند. این گواهی باید از استان محل فعالیت دریافت شود و شما می توانید با ارتباط مستقیم با این مراکز از مراحل دقیق آن ها و همچنین هزینه های انجام آن با خبر شوید.

یکی دیگر از مسائلی که باید در نظر گرفته شود، قوانین ساعت کاری است. بر اساس این توافق نامه تعداد ساعاتی که رانندگان تجاری می توانند رانندگی کنند مشخص شده است. کار بیش از اندازه به عنوان راننده وسایل نقلیه سنگین می تواند منجر به خستگی راننده و در نتیجه تصادف شود و قوانین محدود کننده کار در این کشور به همین دلیل تنظیم شده است. در همین راستا یک سیستم الکترونیکی تهیه شده است که کار ناوگان حمل و نقل را به دقت مورد نظارت قرار می دهد.

بیمه حامل نیز یکی دیگر از مراحلی است که برای کار در کانادا باید به آن توجه داشت. دفاتر دولتی استان هایی مانند آلبرتا و منیتوبا در هنگام دریافت گواهی ایمنی از افراد می خواهند تا پوشش بیمه را نیز در دستور کار قرار دهند. بیمه ها و میزان پوشش آن ها می تواند متفاوت باشد.

  • بیمه مسئولیت یک طرح حفاظتی اجباری است که تمام صدمات ناشی از وسایل نقلیه موتوری را تا 1 میلیون دلار پوشش می دهد. اگر کالاهای خطرناک را حمل می کنید، باید پوشش بیمه شما تا سقف 2 میلیون دلار باشد.
  • بیمه بار اما به صورت داوطلبانه انجام می شود اما بسیاری از شرکت ها ترجیح می دهند از این بیمه نیز استفاده کنند. بسته به حداکثر وزن ثبت شده برای وسیله نقلیه، به 15000$ تا 32000$ دلار بیمه بار نیاز خواهید داشت اما ارقام دقیق تر را می توان با مراجعه به نهاد های استانی به دست آورد. در برخی از مواقع ممکن است معافیت های مالیات نیز برای حمل برخی از مواد مانند زغال سنگ، محصولات بتنی و غیره بسته به استان در نظر گرفته شود.

افرادی که قصد راه اندازی بیزینس در کانادا از نوع شرکت حمل و نقل را دارند، باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که در استان های مختلف کانادا قوانین خاصی وجود دارد که می تواند تفاوت هایی با سایر استان ها داشته باشد و به همین دلیل رسیدگی به آن ها نیز برای افتتاح شرکت از اهمیت بالایی برخوردار است.

راه اندازی یک شرکت حمل و نقل در کانادا به پیش نیازهای نسبتا زیادی نیاز خواهد داشت که هر یک از ان ها باید به دقت انجام شود و مراحل حقوقی و قانونی آن طی شود. حضور یک وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC به شما کمک خواهد کرد تا مراحل قانونی را به بهترین شکل و در کمترین زمان ممکن طی کنید و اطمینان حاصل کنید که مراحل ثبت شرکت شما به طور قانونی انجام می شود. چنین افرادی حتی می توانند به شما در یافتن منابع مالی موجود در کانادا که از طرف دولت یا سایر اسپانسرهای مالی فراهم می شوند نیز کمک کنند.

در صورتی که به دنبال راهی برای ورود به صنعت حمل و نقل در کشور کانادا از طرق مختلف زمینی، ریلی، هوایی و دریایی هستید، می توانید با مشاورین ما در تماس باشید و از تازه ترین اطلاعات موجود در این زمینه اطلاعات به دست آورید و شرایط اقامتی خود در این کشور از طریق ثبت شرکت را نیز جویا شده و از مزایای آن با خبر گردید.