اقتصاد کانادا بسیار توسعه‌یافته و یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان به شمار می‌شود. بر اساس آخرین اطلاعات موجود بانک جهانی، در سال 2020، تولید ناخالص داخلی سالانه (GDP) این کشور 1.64 تریلیون دلار کانادا بوده است. این امر کانادا را به نهمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل کرده است.

اقتصاد پویای کانادا یکی از مهمترین دلایل و عواملی است که باعث شده سالانه افراد زیادی با هدف افزایش درآمد و کسب شغل‌های بهتر به این کشور مهاجرت می‌کنند.

در همین راستا، در این مقاله تلاش شده است تا به‌طور کامل اقتصاد کشور کانادا مورد بررسی قرار داده شود تا شما بتوانید با اطلاعات کامل و دقیق‌تری برای مهاجرت به کشور کانادا، تصمیم‌گیری کنید. با ما همراه باشید.

نگاهی کلی به اقتصاد کشور کانادا

اقتصاد کانادا به‌شدت به تجارت بین‌المللی وابسته است و صادرات و واردات کالاها و خدمات، هر کدام حدود یک سوم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد. سه شریک تجاری بزرگ این کشور آمریکا، چین و بریتانیا هستند. بخش بزرگی از اقتصاد کانادا نیز بر استخراج معادن و استخراج نفت و گاز بنا شده است.

کشور کانادا محل استقرار شرکت تجارت الکترونیک Shopify Inc. ( SHOP.TO، SHOP )، بانک‌های بزرگی مانند رویال بانک کانادا ( RY.TO، RY) و شرکت حمل ‌و نقل و توزیع انرژی Enbridge Inc. ( ENB.TO ) است که همگی از غول‌های اقتصادی شناخته شده در جهان هستند.

vالبته همه‌گیری کووید-19 باعث شد که اقتصاد کانادا در نیمه اول سال 2020 افت کند، اما به دلیل ثروت زیاد، تکنولوژی بالا و برنامه‌ریزی صحیح توانست در نیمه دوم سال دوباره رشد کند. به گونه‌ای که تولید ناخالص داخلی واقعی در سه ماهه اول سال 2021 نسبت به سه ماهه اول سال 2020، 0.3 درصد افزایش داشت. افزایش تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول تا حدی ناشی از نرخ پایین وام مسکن، افزایش تقاضای مسکن و نقل و انتقالات دولت به خانوارها و مشاغل بوده است.

علت قوی بودن اقتصاد کشور کانادا

همانطور که می‌دانید کانادا کشوری ثروتمند است، زیرا اقتصاد قوی و متنوعی دارد. بخش بزرگی از اقتصاد این کشور به استخراج منابع طبیعی مانند طلا، روی، مس و نیکل وابسته است که به‌طور گسترده در سراسر جهان استفاده می‌شوند و از فلزات بسیار گران‌بها هستند.

کانادا همچنین با دارا بودن بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی، نقش مهمی در تجارت نفت جهان ایفا می‌کند. به علاوه این کشور دارای یک بخش مالی بزرگ با بانک‌ها و سایر موسسات مالی و همچنین یک صنعت بزرگ املاک و مستغلات است. به همین دلیل از نظر اقتصادی روزبه‌روز قوی‌تر می‌شود.

اقتصاد کشور کانادا بر اساس اعداد و ارقام

برخی از مهم‌ترین آمار و ارقام در مورد آخرین آمار ارائه شده از اقتصاد کانادا در جدول زیر آورده شده است:

تولید ناخالص داخلی کانادا 20201.64 تریلیون دلار (رتبه‌بندی جهانی: #9)
تولید ناخالص داخلی کانادا 2020 سرانه43241.62 دلار (رتبه‌بندی جهانی: #29)
رشد تولید ناخالص داخلی کانادا در سال 2020-6.428٪.
تورم شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) کانادا 20200.7%
تراز تجاری کانادا در دسامبر 2020 در کالاها و خدماتکسری 36.2 میلیارد دلار کانادا (28.6 میلیارد دلار) زیرا واردات بیشتر از صادرات بود. 
بزرگ‌ترین مقصد صادراتی کانادا در می 2021ایالات‌متحده (63.5٪ از کالاهای صادر شده)
بزرگ‌ترین مبدأ وارداتی کانادا در می 2021ایالات‌متحده (50.6٪ از کالاهای وارداتی)
بزرگ‌ترین صادرات کالاهای کانادا بر اساس ارزش دلار در سال 2021نفت خام 7.31 میلیارد دلار کانادا (5.77 میلیارد دلار)
بزرگ‌ترین واردات کالاهای کانادا بر اساس ارزش دلار در سال 2021اتومبیل 3.13 میلیارد دلار کانادا (2.47 دلار)
صنایع برتر کانادااملاک و مستغلات، ساخت‌وساز و معدن

تأثیر صنعت املاک و مستغلات، اجاره و لیزینگ در اقتصاد کشور کانادا

صنعت املاک و مستغلات، اجاره و لیزینگ کانادا یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در اقتصاد کانادا است که متشکل از مؤسساتی است که در انواع زمینه‌های زیر فعالیت می‌کنند:

 • مدیریت املاک و مستغلات
 • فروش، اجاره یا خرید املاک و مستغلات برای دیگران
 • ارزیابی املاک و مستغلات
 • اجاره دارایی‌های مشهود مانند تجهیزات خودرو
 • اجاره دارایی‌های نامشهود غیرمالی مانند آثار دارای حق چاپ

بر اساس گزارش دولت کانادا، تولید ناخالص درآمد داخلی این صنعت که حدود 250 هزار نفر را در کانادا استخدام کرده است، در سال 2021، 3.7 درصد افزایش داشته است. برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در این صنعت، تراست‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (REIT) هستند که ازجمله آن‌ها می‌توان به املاک کانادایی آپارتمان REIT ( CAR.UN )، RioCan REIT ( REI.UN ) و املاک متفقین REIT ( AP.UN ) اشاره کرد.

درباره کد های پیش شماره تلفن شهر های کانادا در این مقاله بخوانید.

تاثیر صنعت تولید محصولات در اقتصاد کانادا

صنعت تولید کانادا درگیر تبدیل فیزیکی یا شیمیایی مواد به محصولات جدید مورد نیاز در خود کانادا و سایر کشورهایی است که با کانادا همکاری می‌کنند. این محصولات ممکن است کالاهای نهایی مصرفی یا نیمه‌تمام برای استفاده در فرآیندهای تولید در سایر صنایع باشند. از جمله تولیدات کانادا می‌توان به انواع مواد غذایی، مواد شیمیایی، محصولات فلزی ساخته شده، ماشین‌آلات، تجهیزات حمل‌ونقل و … اشاره کرد.

بر اساس گزارش دولت کانادا، تولید ناخالص داخلی این صنعت که تقریبا 1.5 میلیون نفر را استخدام می‌کند، در سال 2021، 8.1 درصد رشد داشته است.

برخی از تولیدکنندگان بزرگ کانادایی در این راستا نیز عبارت‌اند از:

 • ATS Automation Tooling Systems (TO) که تولیدات سفارشی قطعه و سیستم‌های تولید خودکار صنعتی را انجام می‌دهد.
 • Ballard Power Systems Inc (TO،BLDP) که تولیدکننده سلول‌های سوختی هیدروژنی است.
 • NFI Group Inc (TO ) که سازنده اتوبوس‌های حمل‌ونقل سنگین است.

با چه روشی قصد مهاجرت به کانادا را دارید؟ با کاناداپاس بهترین مسیر مهاجرت به کانادا را انتخاب کنید.

نقش معادن، استخراج معادن و استخراج نفت و گاز در اقتصاد کشور کانادا

صنعت معدن کانادا عمدتا مربوط به استخراج مواد معدنی طبیعی است. این صنعت تحت سلطه استخراج نفت و گاز است، اما انواع دیگر فعالیت‌های معدنی شامل استخراج زغال‌سنگ و طیف وسیعی از فلزات ازجمله طلا، نقره، مس، نیکل و غیره نیز در کانادا انجام می‌شود. استخراج سنگ، ماسه، شن، خاک رس، سرامیک و همچنین استخراج پتاس نیز بخشی از این صنعت در کانادا است.

بر اساس گزارش دولت کانادا، تولید ناخالص داخلی این صنعت که تقریبا 190 هزار نفر را استخدام کرده است، در سال 2021، 15.1 درصد رشد داشته است.

برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی فعال در کانادا نیز عبارتند از:

 • Nutrien Ltd (TO، NTR )، تولیدکننده و توزیع‌کننده محصولات پتاس، نیتروژن و فسفات
 • Barrick Gold Corp (TO، GOLD)، یک شرکت معدن طلا
 • Teck Resources Ltd (B.TO، TECK )، یک شرکت منابع طبیعی است که روی، مس، مولیبدن، طلا و زغال‌سنگ متالورژی را استخراج می‌کند.

بزرگ‌ترین صنایع کانادا از سال 2020

در این بخش، 10 صنعت بزرگ کانادا از نظر سهمشان در اقتصاد کشور کانادا آورده شده است. همه این صنایع در کنار هم بازتاب مهمی از اقتصاد کانادا هستند، زیرا حدود سه‌چهارم تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهند.

نام صنعتمشارکت در تولید ناخالص داخلی (میلیارد دلار کانادا)تعداد افراد شاغل (میلیون نفر)
املاک و مستغلات، اجاره و لیزینگ2560.25
ساخت1781.50
معادن، استخراج معادن و استخراج نفت و گاز1440.19
ساخت‌وساز1370.96
بهداشت و درمان و کمک‌های اجتماعی1311.30
امور مالی و بیمه1430.73
مدیریت دولتی1311.1
خدمات تخصصی، علمی و فنی1160.95
خدمات آموزشی991.3
تجارت عمده‌فروشی99رقم اشتغال در منبع مشخص نشده است.

شرکای تجاری برتر کشور کانادا

در ماه می 2021، تراز تجاری کانادا برای کالاها و خدمات کسری 1.8 میلیارد دلار کانادا (1.41 دلار) بود. کل واردات به این کشور نیز حدود 50.9 میلیارد دلار کانادا (40.13 میلیارد دلار) بود.

طبق آمارهای اعلام شده توسط دولت کانادا، موجودی‌ها، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص و صادرات هر کدام به ترتیب تقریبا یک سوم تولید ناخالص داخلی کانادا را تشکیل می‌دهند.

سه شریک تجاری برتر این کشور در سال 2020، از نظر حجم کل صادرات و واردات کالا و خدمات، آمریکا، چین و بریتانیا بودند.

در جدول زیر خلاصه‌ای از اطلاعات مربوط به هرکدام از این شرکای تجاری کانادا آورده شده است:

ایالات‌متحده·        مجموع صادرات کالا 53.7 میلیارد دلار کانادا·        مجموع صادرات خدمات 56.3 میلیارد دلار·        مجموع واردات خدمات بالغ‌بر 53 میلیارد دلار کانادا·        بیشترین صادرات مربوط به نفت خام بوده است.·        بیشترین واردات مربوط به خودرو بوده است.
چین·        کل صادرات کالا 31.6 میلیارد دلار کانادا·        کل کالاهای وارداتی 51.9 میلیارد دلار کانادا·        کل صادرات خدمات در سال 2019، 6.1 میلیارد دلار·        کل خدمات وارداتی 2.5 میلیارد دلار·        بیشترین صادرت مربوط به زغال‌سنگ بوده است.·        بیشترین واردات از چین، رایانه بوده است.
انگلستان·        کل صادرات کالا 14.9 میلیارد دلار·        کل کالاهای وارداتی 5.85 میلیارد دلار·        کل صادرات خدمات 1.4 میلیارد دلار·        کل خدمات وارداتی 1.8 میلیارد دلار·        برترین کالاهای صادراتی کانادا به بریتانیا در سال 2020 مروارید، سنگ‌های قیمتی، فلزات و سکه بود·        عمده‌ترین کالاهای وارداتی آن از بریتانیا ماشین‌آلات، راکتورهای هسته‌ای و بویلر بود.
رتبه اقتصاد کشور کانادا در دنیا
از سال 2020، کانادا از نظر اقتصادی رتبه نهم در جهان را به خود اختصاص داده است. کشورهایی با اقتصاد بزرگ‌تر از کانادا شامل آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، بریتانیا، هند، فرانسه و ایتالیا هستند.

رتبه اقتصاد کشور کانادا در دنیا

از سال 2020، کانادا از نظر اقتصادی رتبه نهم در جهان را به خود اختصاص داده است. کشورهایی با اقتصاد بزرگ‌تر از کانادا شامل آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، بریتانیا، هند، فرانسه و ایتالیا هستند.

مقایسه اقتصاد کشور کانادا و آمریکا

همانطور که پیشتر نیز به این موضوع اشاره شد، کشور کانادا از اقتصاد قدرتمندی برخوردار است، اما در مقایسه با آمریکا، از ثروت کمتری برخوردار است. در واقع با وجود اینکه کانادا یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان را دارد، اقتصاد این کشور کوچک‌تر از ایالات‌متحده است که در سال 2020 جایگاه بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است. در این سال تولید درآمد ناخالص آمریکا 21 تریلیون دلار بوده است درحالی‌که درآمد ناخالص کانادا 1.6 تریلیون دلار بوده است.

موسسه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس با مدیریت آقای مهیار حلاج پور به عنوان مشاور حقوقی و وکیل ICCRC مهاجرت کانادا در تورنتو، امکان ارائه تمام خدمات مهاجرتی در کانادا، موسسه کاریابی و تمامی ویزا های موقت و دائم کانادا را دارد.

تاثیر نیروی کار ماهر در اقتصاد کانادا

علاوه بر نقش موقعیت عالی کانادا در اقتصاد، آن چیزی که امکان دسترسی آسان به ایالات‌متحده و اروپا و همچنین ارتباط خوب با سایر نقاط جهان را فراهم می‌کند، نیروی کار بسیار ماهر در کانادا است که در اقتصاد قوی و رو به رشد کانادا، بسیار تاثیر داشته است.

یکی از سیاست‌های مهم کانادا در پذیرش مهاجر نیز جذب نیروهای متخصص و باتجربه است و هرچه این امتیازات را در سطح بالاتری داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید اقامت کانادا را دریافت کنید و از کیفیت زندگی بسیار خوب با درآمد بالا در این کشور برخوردار شوید.

در سال 2021، صادرات سالانه کانادا به رکورد 637 میلیارد دلار رسید که از رکورد قبلی ثبت شده در سال 2019 به میزان 7.0 درصد فراتر رفت.

بر اساس آخرین رتبه‌بندی سالانه بانک جهانی، این کشور از نظر سهولت کسب‌وکار در بین 190 اقتصاد در رتبه 23 قرار دارد. کانادا یکی از جذاب‌ترین کشورهای OECD برای کارگران بسیار ماهر است و همچنین به‌عنوان یکی از بهترین کشورهای دنیا برای کارآفرینان شناخته می‌شود. از طرفی مجموعه‌ای از برنامه‌های حمایت مالی دولت که با طیف وسیعی از مزایا همراه است، برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خارجی در دسترس خواهد بود.

همچنین ارتباطات تجاری گسترده دسترسی عالی به بازارهای جدید را فراهم می‌کند. مؤسسه بین‌المللی توسعه مدیریت (IMD)، کانادا را از نظر رقابت‌پذیری اقتصادی کلی در رتبه چهاردهم جهان قرار داده است و نرخ رشد این کشور در دهه منتهی به سال 2020 بین 1 تا 3 درصد بوده است. حداقل دستمزدها نیز در این کشور همیشه در حال افزایش است و نرخ بیکاری بسیار پایین است. ترکیبی که منجر به سطوح بالای درآمد قابل تصرف می‌شود. آزادی‌های تجاری، مالیات‌های پایین شرکت‌ها و محیط سیاسی باثبات، اقتصاد این کشور را به یک اقتصاد امن و قابل‌اعتماد برای کارگران و نیروهای متخصص و ماهر تبدیل می‌کند.

کانادا تنها کشور عضو G7 است که با شش کشور دیگر G7 موافقت‌نامه تجاری دارد. همچنین متعلق به شبکه گسترده‌ای از معاملات تجاری ازجمله شراکت 12 کشور ترانس پاسیفیک (TPP) و توافقنامه جامع اقتصادی و تجاری کانادا و اتحادیه اروپا (CETA) است که منجر به ارتباط او با 51 بازار مصرف‌کننده جهان شده است. بنابراین، کانادا به‌خودی‌خود فقط یک فرصت نیست، بلکه دسترسی به بازارهای جدید را تسهیل می‌کند و فرصتی را برای کسب‌وکارها فراهم می‌کند تا ریسک فعالیت در کانادا را با امکان رشد ناشی از دسترسی جهانی متعادل کنند.

IMD کانادا را از نظر رقابت‌پذیری نیروی کار در رتبه هشتم جهان قرار داده است؛ زیرا نیروی کار در این کشور بسیار ماهر و تحصیل کرده است و درعین‌حال اقتصادی‌تر از ایالات‌متحده خواهد بود.

این کشور به‌طور مداوم در صدر جدول‌ها در مورد دستاوردهای شهروندانش قرار دارد. 63 درصد از ساکنان 25 تا 34 ساله کانادا دارای مدارک تحصیلی یا گواهینامه هستند که این کشور را به یکی از کشورهایی با بالاترین درصد اتباع دارای تحصیلات پس از متوسطه تبدیل کرده است. یکی دیگر از دلایلی که کانادا همیشه دارای نیروی کار ماهر و فنی است این واقعیت است که تعداد زیادی برنامه حرفه‌ای باکیفیت برای کارگران و کارمندان در این کشور ارائه می‌شود.

برای مطالعه درباره بهترین کشورها برای سرمایه گذاری ایرانیان این مقاله را از دست ندهید.

نقش بانکداری بین‌المللی در اقتصاد کانادا

هر زمانی که یک سازمان به دنبال انتقال مؤثر به یک بازار جدید است، باید با بانکی شریک شود که رویکردی بین‌المللی و همچنین تجربه وسیعی با سایر مشاغل جهانی دارد. وقتی یک کشور با همان بانکی که خدمات بانکی را در بازار داخلی آن‌ها و همه بازارهای بین‌المللی ارائه می‌دهد، شریک شود، می‌تواند تا حد بسیار قابل توجهی منجر به پیشرفت در اقتصاد کشور شود و کانادا نیز همین کار را کرده است.

مدل بانکداری تابعه بین‌المللی در کانادا می‌تواند به شما در غلبه بر موانعی که ممکن است هنگام ورود به کشوری مانند کانادا با آن مواجه شوید، کمک کند. این بانک‌ها معمولاً در همه استان‌های کانادا شعبه دارند.

اگر  قصد مهاجرت به کانادا را دارید توصیه می‌کنیم از موسسات معتبر اقدام کرده و پیش از هر گونه اقدام قانونی با وکیل مهاجرت به کانادا در این زمینه مشورت کنید.

بزرگ‌ترین صنایع بر اساس درآمد در کانادا در سال 2022

اگر بخواهیم به‌طور دقیق بزرگ‌ترین صنایعی که منجر به پیشرفت اقتصاد کشور کانادا در سال 2022 شده‌اند را بررسی کنیم، به شکل زیر خواهد بود:

·  بانکداری تجاری در کانادا

درآمد بانکداری در کانادا در 2022، 221.4 میلیارد دلار بوده است. علی‌رغم نرخ‌های بهره پایین و برخی وقفه‌ها در رشد اقتصادی، صنعت بانکداری تجاری در کانادا طی پنج سال گذشته تا حد زیادی گسترش یافته است. بانک‌ها فعالیت بسیار خوبی را در تنوع بخشیدن به جریان‌های درآمد و غلبه بر محدودیت‌های تحمیلی نرخ بهره پایین و افزایش مقررات را انجام داده‌اند. این صنعت عمدتاً از طریق منابع درآمد بهره، مانند وام‌های تجاری و رهن، درآمد ایجاد می‌کند، اما همچنین از طریق منابع غیر بهره‌ای که شامل کارمزد انواع خدمات و کمیسیون است، درآمد دارد. در نتیجه، انتظار می‌رود درآمد این صنعت با رشد سالانه 1.8 درصدی به 211.8 میلیارد دلار تا پایان سال 2022 برسد.

انواع حساب بانکی در کانادا و چگونگی افتتاح حساب را در این مقاله مطالعه کنید.

· استخراج نفت در کانادا

درآمد سالیانه 2022 از این صنعت، 147.4 میلیارد دلار بوده است. شرکت‌های صنعت بنزین و ایستگاه‌های نفتی در کانادا مخازن و پایانه‌های ذخیره فله نفت خام و فرآورده‌های نفتی مانند بنزین، سوخت دیزل، نفت کوره و گازهای نفتی مایع را مدیریت می‌کنند. این ایستگاه‌ها اغلب در نزدیکی پالایشگاه‌های اصلی، بنادر و مراکز صنعتی قرار دارند تا محصول را به‌سرعت و به‌طور کارآمد دریافت کرده و به مشتریان ارائه دهند. این ایستگاه‌ها نقش مهمی در زنجیره تأمین نفت خام و فرآورده‌های نفتی برای کانادا دارند.

· عمده‌فروشی بنزین و نفت در کانادا

درآمد سال 2022 از این تجارت 127 میلیارد دلار بوده است. صنعت عمده‌فروشی بنزین و نفت در کانادا، فرآورده‌های نفتی را در جایگاه‌های خرده‌فروشی، تولیدکنندگان و سایر مشتریان توزیع می‌کند. قیمت محصولات صنعتی با قیمت جهانی نفت خام مرتبط است که می‌تواند نوسانات قابل توجهی را برای اپراتورها ایجاد کند. قیمت نفت خام در سال‌های اخیر به دلیل رشد فعالیت‌های اقتصادی جهانی و افزایش تقاضا که باعث رشد شدید درآمد شد، به‌شدت افزایش یافته است. البته در یک زمان کوتاهی در سال 2020، قیمت جهانی نفت خام به‌طور قابل توجهی کاهش یافت زیرا اقدامات قرنطینه مربوط به بیماری کرونا و نگرانی‌ها در مورد اقتصاد باعث کاهش تقاضای پایین‌دستی برای محصولات نفت و گاز شد. بااین‌حال، در سال‌های بعدی مجدداً درآمد این صنعت رشد داشته است.

· حفاری نفت و استخراج گاز در کانادا

درآمد سال 2022 از این تجارت 126 میلیارد دلار بوده است. صنعت حفاری نفت و استخراج گاز در کانادا به‌شدت به قیمت نفت خام و گاز طبیعی در بازار جهانی وابسته است. این صنعت در سال‌های اخیر رشد زیادی را نشان داده است و افزایش قیمت‌ها منجر به رشد قابل توجهی در این سرمایه‌گذاری شده است. علاوه بر این، انتظار می‌رود قیمت‌های هر دو کالا طی سال‌های بعدی نیز رشد کند و درنتیجه رشد درآمد این صنعت را به دنبال داشته باشد. انتظار می‌رود درآمد این صنعت با رشد سالانه 4.9 درصدی به 133.1 میلیارد دلار در طول سال برسد.

· فروشندگان خودروهای جدید در کانادا

درآمد سال 2022 برای این تجارت در کانادا 125 میلیارد دلار بوده است. انتظار می‌رود درآمد صنعت فروشندگان خودروهای جدید کانادایی در کانادا در طول سال‌های آینده، هرچند اندک، افزایش یابد. با توجه به طرح واکنش اقتصادی دولت در مورد همه‌گیری کرونا، درآمد قابل تصرف در کانادا در سال 2020 به دنبال برنامه‌های مختلف و پرداخت‌های حمایتی انجام‌شده به افراد و خانواده‌ها افزایش یافت و اپراتورها را از تجربه کاهش شدید درآمد محافظت کرد.

· سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی در کانادا

درآمد در سال 2022 برای این تجارت 98.2 میلیارد دلار در کانادا بوده است. صنعت سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی در کانادا طی پنج سال اخیر، علی‌رغم همه‌گیری COVID-19 (کرونا) به رشد خود ادامه داده است.

· بیمه عمر و مستمری در کانادا

درآمد در سال 2022 برای این تجارت در کانادا 87.1 میلیارد دلار بوده است. میزان درآمد صنعت بیمه عمر و مستمری در کانادا طی پنج سال اخیر در بحبوحه همه‌گیری COVID-19 (کرونا) کاهش یافته است. اپراتورهای این صنعت مسئولیت سالیانه‌ها و بیمه‌نامه‌های عمر، درآمد ازکارافتادگی و بیمه‌نامه‌های مرگ و سوانح تصادفی را می‌پذیرند، درحالی‌که حق بیمه‌های دریافتی مشتریان را در انواع اوراق بهادار مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند. این صنعت اخیراً واقعاً آسیب دیده است.

اثرات منفی اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، مانند نرخ‌های بهره نوسان دار و افزایش نرخ ابتلا به بیماری، تأثیر منفی بر آن داشته است و احتمالاً آمار درآمد آن را کاهش می‌دهد.

· بیمارستان‌ها در کانادا

درآمد سال 2022 برای این سازمان در کانادا 69.7 میلیارد دلار بوده است. درآمد صنعت بیمارستان‌ها در کانادا که شامل بیمارستان‌های پزشکی و جراحی می‌شود، طی پنج سال اخیر رشد ثابتی را نشان داده است. سیستم مراقبت‌های بهداشتی کانادا عمدتاً دولتی است و تقریباً سه‌چهارم بودجه آن از بخش دولتی و بقیه از بخش خصوصی تأمین می‌شود؛ بنابراین، این صنعت به‌شدت به بودجه فدرال و استانی وابسته است.

· پالایش نفت در کانادا

درآمد سال 2022 این تجارت در کانادا 69.2 میلیارد دلار بوده است. درآمد صنعت پالایش نفت کانادا طی پنج سال منتهی به سال 2021 بی‌ثبات بوده است. نفت خام ورودی اولیه محصولات این صنعت است و بنابراین، قیمت آن محرک اصلی درآمد پالایش نفت است. درآمد این تجارت در سال‌های منتهی به دوره ارائه آمار مربوطه به دنبال افزایش قیمت نفت افزایش یافت.

· مشاوره فناوری اطلاعات در کانادا

درآمد این صنعت در سال 2022 در کانادا 67.1 میلیارد دلار بوده است. صنعت مشاوره فناوری اطلاعات در کانادا متشکل از شرکت‌هایی است که به کسب‌وکارهای خصوصی و آژانس‌های بخش دولتی در طراحی، پیاده‌سازی و مدیریت سیستم‌های فناوری اطلاعات (IT) کمک می‌کنند. تقاضا برای خدمات این صنعت به‌طور مثبت تحت تأثیر رشد سود شرکت و موارد تجاری است. با تقویت این محرک‌ها، شرکت‌ها هزینه‌های خدمات صنعت را افزایش می‌دهند. طی پنج سال اخیر، به دلیل رواج فزاینده خدمات مبتنی بر فضای ابری، برنامه‌های تلفن همراه و سایر نرم‌افزارهای پیشرفته، تغییرات قابل توجهی در زمینه تکنولوژیکی رخ داده است. این تغییرات تکنولوژی محرک قابل توجهی برای رشد در این صنعت بوده است.

بخش‌های نوظهور در اقتصاد کانادا

در کانادا، بخش خدمات بیش از 78 درصد از اقتصاد را تشکیل می‌دهد و تقریباً سه‌چهارم (75 درصد) کل کشور را در اختیار دارد. این صنعت ستون فقرات اقتصاد کشور است و اکثریت جمعیت کشور را استخدام می‌کند. در حال حاضر علاوه بر مواردی که در قسمت‌های قبل گفته شد فعالیت‌های دیگری نیز وجود دارند که پتانسیل بالقوه‌ای برای پیشرفت اقتصاد کانادا دارند که عبارت‌اند از:

· انرژی پاک

بخش انرژی پاک در کانادا بسیار سریع در حال رشد است. داده‌های آمار کانادا نشان می‌دهد که در سال 2021، نزدیک به صد هزار کانادایی بیشتر از صنایع سنتی استخراج معادن، معادن و استخراج نفت و گاز، در تجارت انرژی پاک مشغول به فعالیت شده‌اند.

· خدمات گردشگری

بخش خدمات تقریباً 80 درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) کانادا را تشکیل می‌دهد و نزدیک به 75 درصد از کل کشور را به کار می‌گیرد. در خود این بخش، صنایعی مانند آموزش، خرده‌فروشی و بهداشت بیشترین سهم را به خود اختصاص می‌دهند. اگرچه قدرت روزافزون دلار کانادا به گردشگری لطمه وارد کرده است، کانادا همچنان دارای صنعت گردشگری پررونقی است، زیرا دارای مناظر طبیعی بسیار بکر و زیبا، اماکن تاریخی و … می‌باشد و هرساله تعداد زیادی گردشگر به این کشور می‌آیند تا تعطیلات خود را در آن بگذرانند. درنتیجه می‌تواند نقش کلیدی در اقتصاد کشور کانادا داشته باشد.

· فناوری

صنعت فناوری کانادا یکی از قوی‌ترین صنعت‌های جهان است. به لطف ویزای استارت‌آپ کانادا، این کشور افراد متخصص زیادی را از سرتاسر جهان در این زمینه جذب کرده است و یک بازیگر پیشرو در تغییر چشم‌انداز فناوری جهان خواهد بود. صنعت فناوری کانادا در حال حاضر در بخش رسانه‌های دیجیتال، زیرساخت‌های بی‌سیم، تجارت الکترونیک و خدمات عمومی اینترنت بیشترین رونق را دارد.

· صنعت تولید و استفاده از شاهدانه

از زمانی که Health Canada در سال 2013 تولید حشیش دارویی را رونق داد، این صنعت با سرعت زیادی رشد کرده است. بااین‌حال، محرک اصلی رونق این صنعت در کانادا، قانونی کردن حشیش به‌صورت تفریحی در سال 2018 بوده است.

· خدمات منابع انسانی

صنعت جهانی منابع انسانی و خدمات استخدام در درجه اول به تقاضای سازمان‌ها و برون‌سپاری فرآیندهای استخدام و فعالیت‌های مدیریت منابع انسانی متکی است. عملکرد این صنعت تا حد زیادی به شرایط اقتصادی قوی در بازارهای اصلی بستگی دارد و این شرایط بر تقاضای نیروی کار تأثیر می‌گذارد. همچنین تنظیم بازار کار، به‌ویژه در رابطه با کارکنان موقت، برای عملکرد این صنعت مهم است.

· بهداشت و پزشکی

در دهه گذشته، مشاغل استخدامی در مطب‌های خصوصی غیر از پزشکان و جراحان برای مثال، کایروپراکتیک‌ها، اپتومتریست‌ها و متخصصان سلامت روان در کانادا 49.6 درصد افزایش یافته است که بسیار بالاتر از رشد اشتغال ملی در کل مشاغل این کشور است.

نرخ بیکاری در کانادا

با توجه به ثروت عظیم و سیاست‌های هوشمندانه کانادا، در این کشور نرخ بیکاری بسیار پایین است. در حال حاضر مشاغل پاره‌وقت در کانادا به 263900 شغل افزایش پیدا کرده و مجددا به سطح قبل از بیماری کرونا برگشته است. نرخ بیکاری همچنین در استان‌هایی مانند کبک، آلبرتا و بریتیش کلمبیا نسبت به سایر مناطق کانادا کمتر است.

اقتصاد کشور کانادا و میزان مصادره اموال

یکی از مهم‌ترین نکات در ارزیابی وضعیت اقتصاد کشور کانادا نرخ مصادره اموال سرمایه‌گذاران خارجی در این کشور است. درواقع این موضوع که آیا دولت کانادا اموال سرمایه‌گذاران را در شرایط خاص مصادره می‌کند یا خیر و اگر این کار را انجام می‌دهد تا چه اندازه است، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سرمایه‌گذاران خارجی در کانادا است.

در پاسخ به این نگرانی باید بدانید برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، کانادا دارای اقتصاد باثباتی است و همین امر می‌تواند به شما اطمینان دهد که احتمال ایجاد شرایط اضطراری و مصادره اموال بسیار کم است. درواقع اگر شما همه موارد مربوط به یک سرمایه‌گذاری را با انجام تحقیقات لازم به‌درستی و به کمک تجربه قبلی خود، طبق قوانین و ضوابط کانادا انجام دهید بعید است کارتان در کانادا به‌جایی برسد که نیاز به مصادره اموال باشد. اگر طبق ضوابط این کشور فعالیت اقتصادی خود را آغاز کرده‌اید دلیلی ندارد در مورد اموال خود نگران باشید؛ اما درصورتی‌که به انجام کارهای غیرقانونی مانند قاچاق روی بیاورید، احتمال مصادره اموال در کانادا وجود دارد.

اقتصاد کانادا و خرید فرانچایزها یا نمایندگی‌ها

یکی از مهم‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا واگذاری نمایندگی یک برند بزرگ به سرمایه‌گذار است که به‌عنوان فرانچایز هم شناخته می‌شود. در این میان قراردادی بین صاحب برند و سرمایه‌گذار بسته می‌شود که هر دو موظف هستند تا پایان قرارداد تمامی بندهای آن را اجرا نمایند. اگر بتوانید این کار را انجام دهید می‌توانید از سود سرشاری در کانادا برخوردار شوید. با این ‌حال، از این طریق نمی‌توانید اقامت دائم کانادا را به دست آورید و باید ابتدا از طریق روش‌های دیگر این کار را انجام دهید و سپس برای گرفتن نمایندگی اقدام نمایید.

سخن آخر

کانادا کشوری بسیار توسعه یافته با یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان است که بر تجارت جهانی تاثیر می‌گذارد. بزرگ‌ترین صنایع آن املاک، معدن و تولید است و این کشور خانه برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی در جهان است. در این مقاله سعی کردیم مهم‌ترین نکات در مورد اقتصاد کشور کانادا را با شما در میان بگذاریم تا اگر قصد دارید با اهدافی مانند کسب شغل یا کارآفرینی به این کشور مهاجرت کنید، خیالتان از انتخابی که انجام داده‌اید راحت باشد.

درصورتی‌که می‌خواهید از طریق روش‌هایی مانند ویزای کار یا استارت‌آپ یا از طریق سایر برنامه‌های مهاجرتی به کانادا مهاجرت کنید، می‌توانید روند کار را بدون دغدغه و نگرانی به کارشناسان مجرب ما در موسسه مهاجرتی کاناداپاس بسپارید.