زمان انتظار برای درخواست ویزای کانادا (موقت یا دائم)، قبل از دریافت پاسخ نهایی، می تواند از چند هفته تا چند ماه متغیر باشد. بنابراین اینکه نتوانید از پیشرفت برنامه مطلع شوید و بدانید که آیا مشکلی در آن وجود دارد، ممکن است شما را مضطرب و نگران کند.

تنها راه اطلاع از جزئیات بیشتر یک برنامه ، درخواست GCMS Notes است. در زیر یک راهنمای کامل برای درک آنچه که ایین نوت ها چه هستند ارائه شده است.

GCMS چیست؟

GCMS (سیستم مدیریت پرونده های جهانی) یک سیستم نرم افزاری است که توسط ادراه مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) برای پردازش برنامه های مهاجرت و شهروندی استفاده می شود.

این سیستم شامل مدارک مفصلی از پرونده هر متقاضی، از جمله مکاتبات با IRCC، اسناد دریافت شده از متقاضی، یادداشت های مفصل افسران پرونده و سایر اطلاعات مربوطه است.

قبل از سال 2010 ، این سیستم به دو قسمت CAIPS و FOSS تقسیم شد:

CAIPS یا سیستم پردازش مهاجرت به کمک رایانه، سیستم کامپیوتری بود که توسط شهروندی و مهاجرت کانادا (IRCC کنونی) برای پردازش برنامه های کاربردی خارج از کانادا استفاده می شد. CAIPS اکنون با GCMS جایگزین شده است که در سال 2010 معرفی شد.

FOSS یا سیستم پشتیبانی عملیات میدانی سیستمی بود که توسط مقامات مهاجرت کانادایی و همچنین مقامات گمرک داخل کانادا برای پردازش برنامه ها استفاده می شد. این مورد نیز با GCMS جایگزین شده است.

GCMS Notes اطلاعات ارزشمندی در مورد وضعیت فعلی و پردازش بعدی درخواست شما برای ویزای کانادا مانند برنامه های ورود سریع، ویزای توریستی،مجوز تحصیل و کار ارائه می دهد. این سیستم جزئیات بسیار بیشتری نسبت به سیستم e-Client IRCC ارائه می دهد.

دولت فدرال کانادا در بودجه سال 2021 متعهد شد که 428.9 میلیون دلار در پنج سال آینده هزینه کند تا پلتفرمی را ارائه دهد که به تدریج جایگزین سیستم مدیریت پرونده جهانی (GCMS) موجود شود. پلتفرم جدید در سال 2023 برای بهبود پردازش برنامه و پشتیبانی بیشتر از متقاضیان راه اندازی می شود.

نوت GCMS چیست

چگونه نوت GCMS به من کمک می کند؟

GCMS مورد استفاده مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) یک سیستم واحد، یکپارچه و جهانی است که به صورت داخلی برای پردازش درخواست های شهروندی و خدمات مهاجرت استفاده می شود. نوت های GCMS تنها راه دقیق ارائه یک وضعیت مشخص از پرونده متقاضی است، از جمله نوت های دقیق در مورد وضعیت پرونده شما، سابقه پرونده شما از روزی که برای ویزای خود درخواست کرده اید، تجزیه و تحلیل افسران، استدلال و یادداشت ها ی آنها نیز می شود. فایل شما در هر مرحله به طور کلی، اطلاعاتی در مورد وضعیت فعلی و مراحل بعدی درخواست ویزای کانادا ارائه می دهد.

به طور خلاصه نوت های GCMS:

  • به شما امکان می دهد وضعیت درخواست ویزای خود را بدانید.
  • به شما اطلاع می دهد که آیا نماینده، مشاور و یا وکیل شما کار خود را انجام می دهد یا خیر.
  • به آمادگی شما برای مصاحبه و جمع آوری اسناد کمک می کند.
  • درک دلایل رد ویزا

آیا درخواست نوت GCMS ایمن است؟

بله ، 100٪ امن ، قانونی و راهی مطمئن برای به دست آوردن اطلاعات است. طبق قانون بیان شده است که هر دستور GCMS باید بدون تعصب و بدون هیچ گونه محدودیت و تأثیر منفی بر وضعیت متقاضی پردازش شود. این بدان معناست که هر متقاضی می تواند نوت های GCMS را هر چند بار که نیاز دارد سفارش دهد. در حقیقت، این امن ترین و ساده ترین راه برای پیگیری وضعیت درخواست ویزای کانادا است و همچنین به شما کمک می کند تا برای مصاحبه آماده شوید یا مدارک لازم را برای مراحل آینده آماده کنید.

نوت های GCMS تحت قانون دسترسی به اطلاعات و حریم خصوصی (ATIP) صادر می شود. ATIP یک قانون فدرال است که اجازه دسترسی به اطلاعات از هر نهاد دولتی را می دهد. دبیرخانه هیئت مدیره خزانه داری مسئول صدور دستورالعمل و راهنمایی به نهادهای دولتی در رابطه با اداره ATIP است.

به دلیل امنیت اطلاعات، مراقب باشید که از چه طریقی درخواست دریافت نوت GCMS را ثبت می کنید. شما باید نوت های GCMS خود را از طریق یک شرکت معتبر دریافت کنید که مطابق با قانون حفاظت از اطلاعات شخصی و اسناد الکترونیکی (PIPEDA) عمل می کند و اطلاعات شخصی شما را ایمن نگه می دارد.

آیا درخواست نوت GCMS پروسه بررسی پرونده و دریافت ویزا را به تأخیر می اندازد؟

خیر ، هیچ تاثیری منفی بر زمان رسیدگی به درخواست ویزای شما ندارد. درخواست نوت GCMS حق شماست و در واقع از  این طریق می توانید اقدامات پیشگیرانه ای را برای سرعت بخشیدن به فرایند درخواست خود انجام دهید، مانند: ارسال اسناد اضافی.

چقدر طول می کشد تا نوت GCMS دریافت شود؟

IRCC 30 روز فرصت دارد تا به درخواست رسمی شما پاسخ دهد. با این حال این دوره ممکن است طولانی شود اگر درخواست ها زیاد باشد یا تعداد مآموران برای انجام کار ها کم باشد.

بر اساس چارچوب زمانی پردازش فعلی ؛ اگر درخواست نوت های GCMS امروز ثبت شود، تاریخ تقریبی دریافت فایل شما حدود 30 روز بعد خواهد بود.

بهترین موقع درخواست نوت GCMS چه زمانی است؟

اگر تأییدیه دریافت (AOR) خود را دریافت نکرده اید، احتمالاً نوت های GCMS شما هنوز ایجاد نشده اند – در این صورت نوت های GCMS بدون محتوا و خالی دریافت خواهند شد. بنابراین بهتر است هنگام دریافت AOR خود، نوت های GCMS را درخواست کنید.

برای برنامه های اقامت دائم (PR) ، می توانید به محض بررسی کامل بودن R10 ، نوت های GCMS را سفارش دهید. R10 به مقررات 10 قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان اشاره می کند و مرحله ای از پردازش درخواست شما است که IRCC بررسی می کند که تمام اطلاعات و اسناد کامل است. این مرحله معمولاً ظرف 1 ماه پس از ارسال درخواست به IRCC انجام می شود. زمان مناسب برای سفارش نوت GCMS برای برنامه های PR در ماه های دوم تا سوم پس از ثبت درخواست خواهد بود.

آمادگی برای ثبت درخواست نوت GCMS

تنها راه اطلاع از جزئیات بیشتر وضعیت درخواست ویزا ، درخواست نوت های GCMS است.

به زبانی ساده ، سوء استفاده از اطلاعات محرمانه شما می تواند منجر به سرقت شود. حتی اگر سرقت نباشد، اطلاعات محرمانه شما می تواند هدف تبلیغات، ایمیل های اسپم و تماس های تلفنی با پیشنهاداتی برای فروش خدمات غیر مرتبط و غیر ضروری قرار گیرد. بنابراین پیشنهاد می شود که حتما برای دریافت نوت های GCMS خود را از طریق یک شرکت معتبر اقدام کنید که مطابق با قانون حفاظت از اطلاعات شخصی و اسناد الکترونیکی (PIPEDA) عمل می کند و اطلاعات شخصی شما را ایمن نگه می دارد.

حضور یک وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC در کنار هر متقاضی ویزای کانادا می تواند به او کمک کند که در کوتاه ترین بازه زمانی، نوت های GCMS خود را دریافت کرده، از وضعیت پرونده خود آگاه شده و برای پیشبرد امور خود در پروسه مهاجرت به کانادا بسیار دقیق عمل کند.

پرسش های رایج درباره درخواست نوت GCMS

GCMS (سیستم مدیریت پرونده های جهانی) یک سیستم نرم افزاری است که توسط ادراه مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) برای پردازش برنامه های مهاجرت و شهروندی استفاده می شود.

  • به شما امکان می دهد وضعیت درخواست ویزای خود را بدانید.
  • به شما اطلاع می دهد که آیا نماینده، مشاور و یا وکیل شما کار خود را انجام می دهد یا خیر.
  • به آمادگی شما برای مصاحبه و جمع آوری اسناد کمک می کند.
  • درک دلایل رد ویزا

IRCC به مدت 30 روز فرصت دارد تا به درخواست رسمی شما پاسخ دهد. با این حال اگر درخواست ها زیاد باشد یا تعداد ماموران برای انجام کار ها کم باشد؛ این دوره ممکن است طولانی شود.