ممکن است کمبود  نیروی کار به عنوان راننده در کانادا عجیب و غریب به نظر برسد اما کانادا بیش از سابق به رانندگان کامیون نیاز دارد. با گسترش جمعیت در دومین کشور بزرگ جهان، این کشور به دنبال مهاجران برای حل مسئله اشتغال است. اعلام شده است که آنها امیدوارند ظرف 3 سال آینده بیش از یک میلیون نفر جدید را وارد اقتصاد خود کنند.

با پیش بینی افزایش نیاز بازار کار به نیروی کار، با استفاده از برنامه صحیح، شانس شما را برایی مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار افزایش می دهد.

میانگین سنی رانندگان کامیون در کانادا 48 سال است  و رانندگان دارای یک دوره شغلی طولانی مدت هستند زیرا تا سن  بیشتری می توانند به کار خود ادامه دهند. ما می توانیم در این راه به شما کمک کنیم تا راه شما را برای اقامت دائم هموار کنیم.

راننده کامیون شدن در کانادا حتی برای یک راننده باتجربه آسان نخواهد بود. افراد متقاضی این کار  باید یک کارفرما پیدا کنند که حق استخدام خارجی ها را داشته باشد و همچنین باید در یک مدرسه رانندگی حضور داشته و مراحل اداری آن برای دریافت گواهی نامه رانندگی کانادا را طی کنند.

کانادا کشوری با فواصل زیاد است. روزانه هزاران کامیون از ساحل اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام، از چمنزارهای جنوبی به مناطق دور افتاده شمالی کالا حمل می کنند.

رانندگان کامیون برای فواصل طولانی مدت همیشه بسیار مورد تقاضا هستند و مقامات کانادایی به طور فعال در جستجوی چنین کارگرانی در میان مهاجران هستند.

در این مبحث به شرایط به دست آوردن شغل رانندگی کامیون و مراحل و مدارک مورد نیاز برای این کار در کانادا نگاهی می اندازیم . آنچه در ادامه خواهیم خواند:

چگونه شغلی تحت عنوان راننده کامیون پیدا کنیم؟

یکی از ساده ترین راه ها برای یافتن شغل راننده کامیون و مهاجرت به کانادا از این طریق، شرکت در نمایشگاه های شغلی است. این ها رویدادهایی است که توسط افسران مهاجرت و کارفرمایان از استان های مختلف کانادا، اغلب از نیوبرانزویک برگزار می شود.

نمایشگاه های شغلی در شهرهای مختلف جهان برگزار می شود. برای کامیون داران، چنین رویدادهایی اغلب در لهستان و اوکراین ، به عنوان مثال، در کیف یا ورشو برگزار می شود.

برای شرکت در یک نمایشگاه شغلی، باید در وبسایت نیوبرانزویک ، ثبت نام کنید. قبل از ثبت نام ، بارگذاری کپی اسناد باید در قالب .jpg یا .pdf باشد

مدارک مورد نیاز برای شغل رانندگی کامیون در کانادا

 • گواهینامه آزمون زبان

این مدرک با داشتن نمره زبان از تست های معتبر مانند آیلتس (با نمره معیار زبان کانادایی (CLB) 4 یا بالاتر) امکان پذیر خواهد بود. مانند گواهینامه اگر هنوز نتایج را به صورت کاغذی دریافت نکرده اید، می توانید آنها را به صورت الکترونیکی ارائه دهید. اگر هنوز در این آزمون موفق نشده اید، می توانید ثبت نام کنید اما باید به افسر یا کارفرمای مهاجرت توضیح دهید که قصد دارید در آینده نزدیک در این آزمون شرکت کنید و آن را به زودی ارائه خواهید داد.

 • اثبات سابقه کار

و آن شامل نامه مرجعی از کارفرما است که ترجیحاً میانگین حقوق شما را نشان می دهد. داشتن سابقه کار تمام وقت (30 ساعت در هفته) 12 ماهه (برای رانندگان کامیون اغلب 18 ماه است) الزامی است.

 • مدارک تحصیلی

 • CV به انگلیسی که نشان می دهد شما شرایط شغلی این کار را دارید.

 • گواهینامه رانندگی

 • سوابق راننده

که شامل اسناد اطلاعات مربوط به تاریخ دریافت گواهینامه، تاریخ دریافت، دسته های گواهینامه رانندگی ، رد صلاحیت ها و تخلفات (البته نه جریمه) است. اگر تخلفات زیادی داشته باشید، به دست آوردن بیمه دشوار خواهد بود و ممکن است کارفرمایان تمایلی به استخدام شما نداشته باشند

از داوطلبان برگزیده برای شرکت در یک نمایشگاه شغلی دعوت می شود. به احتمال زیاد بدون دعوت  هم می توان در این مراسم شرکت کرد.

نمایشگاه های شغلی در کانادا برای شغل راننده کامیون

در یک نمایشگاه شغلی، یک داوطلب می تواند از افسران مهاجرت در مورد مهاجرت به نیوبرانزویک سوال کند و از کارفرمای استانی پیشنهاد کار بگیرد. پیشنهاد کار در این استان ، به نوبه خود ، امکان مهاجرت از طریق Atlantic Immigration Pilot را فراهم می کند.

نمایشگاه شغل از دو قسمت تشکیل شده است. ابتدا افسران مهاجرت اطلاعاتی را در مورد زندگی در نیوبرانزویک به شرکت کنندگان ارائه می دهند. پس از آن، شرکت کنندگان در مصاحبه های شغلی برنامه ریزی شده با کارفرمایان شرکت می کنند. در یک نمایشگاه شغلی می توان با چندین کارفرما مصاحبه کرد. اگر خوش شانس باشید ، پیشنهاد کار برای کار در کانادا را دریافت خواهید کرد.

برای شروع کار در کانادا به عنوان راننده کامیون، باید چه مراحل را دنبال کرد؟

 1. کارفرما باید ارزیابی اثر بازار کار (LMIA)  را داشته باشد.

این نامه اثبات می کند که هیچ کاندیدایی برای کار در بین اقامت دائم و شهروندان کانادا وجود ندارد و ورود این شخص به بازار کار کانادا اثر منفی بر روی کار کانادایی ها نخواهد داشت. اگر کارفرما LMIA نداشته باشد، مجبور است آن را تهیه کند. بسته به استان، ممکن است حدود 5-6 ماه طول بکشد حتی گاهی بیشتر.

 1. کارفرما پیشنهاد کاری به شما ارائه می دهد.
 2. یک اجازه کار صادر شده توسط اداره مهاجرت کانادا (IRCC) دریافت می کنید.
 3. به کانادا وارد می شوید.

اجازه کار باید براساس LMIA مثبت باشد. برای دریافت مجوز کار نیز باید مدرک سابقه کار را داشته باشید و به زبان انگلیسی تسلط نسبی داشته باشید.

کارفرما اغلب در فرودگاه شما را ملاقات می کند و هزینه بلیط هواپیما و همچنین هزینه غذا و اقامت در هتل را به مدت 2 هفته پرداخت می کند.

 1. در مدرسه رانندگی شرکت می کنید.

برای رانندگی با کامیون باید در امتحان مجوز رانندگی قبول شوید و از رده مربوطه گواهینامه رانندگی بگیرید. هزینه گذراندن دوره در کنار امتحانات حدود 3 هزار دلار کانادا است.

 1. به عنوان راننده کامیون شروع به کار می کنید. به طور معمول یک دوره آزمایشی 4-6 هفته وجود دارد.
 2. در پایان دوره آزمایشی، یک قرارداد بلند مدت امضا می کنید.
 3. می توانید خانواده خود را به کانادا بیاورید.

کودکان زیر 5 سال می توانند با ویزای همراه وارد شوند، فرزندان بزرگتر اجازه تحصیل(study permit) می گیرند و همسر شما باید برای مجوز کار آزاد (open work permit)درخواست کند.

نحوه دریافت مجوز اقامت دائم برای رانندگان کامیون

پس از انجام کلیه مراحل فوق ، می توانید برای وضعیت اقامت دائم در استانی که پیشنهاد کاری دریافت کرده اید ، درخواست دهید. برنامه های مهاجرت که اقامت دائم را به رانندگان کامیون ارائه می دهند شامل موارد زیر است:

 

 • Atlantic Intermediate-Skilled Program (استانهای آتلانتیک: نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد، نیوفاندلند و لابرادور)
 • BC PNP Skills Immigration — Entry Level and Semi-Skilled (بریتیش کلمبیا)
 • NSNP Occupations in Demand (نوا اسکوشیا)
 • OINP In-Demand Skills (انتاریو)
 • SINP Long-Haul Truck Driver Project (ساسکاچوان)

الزامات این برنامه ها به شرح زیر است:

-پیشنهاد شغلی :

برای کار به عنوان راننده کامیون حمل و نقل(NOC 7511)  تمام وقت (حداقل 30 ساعت در هفته) در استان. حقوق نباید از سطح متوسط ​​رانندگان کامیون در استان کمتر باشد.

-سابقه کار :

به عنوان راننده کامیون: حداقل 6 ماه (در ساسکاچوان)، 9 ماه (در بریتیش کلمبیا و انتاریو) یا 12 ماه (در استان های آتلانتیک).

-آموزش متوسطه:

در استان های آتلانتیک، باید ارزیابی اعتبارنامه تحصیلی  (ECA) را که توسط یک سازمان مجاز صادر شده ارائه دهید.

-مهارت درانگلیسی :

باید نتایج آزمون آیلتس یا CELPIP را با نمره معیار زبان کانادایی (CLB) 4 به بالا در هر چهار توانایی زبان (خواندن ، نوشتن ، گوش دادن ، صحبت کردن) ارائه دهید. این مطابق با نمرات زیر آیلتس است: خواندن 3.5 ، نوشتن 4.0 ، گوش دادن 4.5 ، صحبت 4.0.

-گواهینامه رانندگی کامیون کانادایی

-مجوزها و گواهینامه های اضافی :

ممکن است لازم باشد شما نتایج آزمایش رانندگی با ترمزهای پنوماتیک و گواهینامه های اضافی (به عنوان مثال مجوز حمل کالاهای خطرناک) را داشته باشید.

-سن :

برای درخواست در برنامه Nova Scotia، باید بین 21 تا 55 سال سن داشته باشید.

 

*دریافت کارت اقامت دائم(PR Card)  از 2-3 ماه تا یک سال طول می کشد.

حقوق رانندگان کامیون در کانادا

پس از اخذ گواهینامه، یک راننده کامیون از 35.00 دلار کانادا به 4.000دلار کانادا در ماه می رسد، گاهی اوقات تا 5.000 دلار کانادا (قبل از مالیات بر درآمد). این بستگی به پرداخت در هر مایل دارد که معمولاً از 12-15 سنت شروع می شود و برای رانندگان باتجربه می تواند به 16-20 سنت در مایل برسد.

حقوق رانندگان کامیون بدون تجربه از 45 هزار دلار به 50 هزار دلار کانادا در سال می رسد، کسانی که 5 سال تجربه دارند حدود 60 هزار دلار یا 70 هزار دلار کانادا در سال دریافت می کنند، کسانی که بیش از 6 تا 7 سال تجربه دارند می توانند از80.000 تا 120.000دلار کانادا دریافت کنند.

طبق وب سایت Glassdoor، کامیون داران در کانادا به طور متوسط ​​60.000-70.000 دلار کانادا در سال کانادا دریافت می کنند و متوسط ​​دستمزد هر ساعت رانندگان کامیون 20.5 دلار کانادا است.

رانندگان کامیون نه تنها دستمزد بالاتری از متوسط ​​بازار دریافت می کنند، بلکه از شرایط کاری خوبی نیز بهره مند می شوند. به عنوان مثال، اگر کامیون خراب شود و راننده نتواند مسیر را طی کند، باز هم 50 ساعت حقوق به وی پرداخت می شود. علاوه بر این، رانندگان خودشان کامیون ها را تعمیر نمی کنند. آنها با توزیع کننده تماس می گیرند، که با نزدیکترین مرکز خدمات تماس می گیرد که یک متخصص تعمیرات را بفرستد. کانادا تقسیم کار سختی دارد و هیچ کس کارهای دیگران را انجام نمی دهد.

در جدول زیر می توان اطلاعات دقیق تری در رابطه با کار ساعتی در رانندگان کامیون در کانادا به دست آورد.

جدول کار ساعتی در رانندگان کامیون در کانادا

چرا شرکت های کانادایی به دنبال استخدام رانندگان کامیون جدید هستند؟

شرکت ها در حال حاضر با کمبود رانندگان واجد شرایط برای طی کردن مسافت های طولانی روبرو هستند و به همین دلیل است که اقدام به استخدام نیروی کار جدید در این رابطه می کنند و با توجه به کمبود نیروی کار در این زمینه نیاز به استخدام مهاجران در این حوزه احساس می شود. هر روزه به هزاران کامیون فعال در مسیرهای مختلف نیاز است تا بتوانند کالاهای مورد نیاز شهروندان مختلف را با توجه به افزایش نیاز روزافزون به کالاها به دست آن ها برسانند. با توجه به کمبود نیروی کار در این زمینه، این مسئله به یک مشکل بزرگ برای شرکت ها تبدیل شده است و به همین دلیل است که آن ها روند استخدام نیروی کار در این کشور را تغییر داده اند. علاوه بر این، دولت کانادا نیز محدودیت های کاری موجود در صنعت حمل و نقل را برای شهروندان خارجی برطرف ساخته است و در نتیجه تقاضا برای استخدام نیروی کار در این حوزه در کشور کانادا افزایش پیدا کرده است

وظایف رانندگان کامیون در کشور کانادا

در حالی که فرصت های بسیار زیادی برای تبدیل شدن به یک راننده کامیون در کانادا وجود دارد، اما این افراد نیز مجموعه ای از وظایف را به عهده دارند که در طول فعالیت خود باید آن ها را انجام دهند. برای تبدیل شدن به یک راننده کامیون موفق، در ادامه لیستی از مجموعه وظایف این افراد را ارائه کرده ایم:

 • مجوزهای لازم و ویژه ای که برای رانندگی با کامیون در مرزهای بین المللی لازم است را دریافت کند.
 • معاینات پیش از شروع کار کامیون را انجام دهد.
 • توانایی نقشه خوانی را داشته باشد و از دستورالعمل ها پیروی کند.
 • توانایی نظارت بر نگهداری از وسایل نقلیه را داشته باشد.
 • توانایی انجام تعمیرات اضطراری را داشته باشد.
 • کالاها، مواد و تجهیزات را از محل تولید دریافت کند، تاییدیه بار را صادر کند و مطابق با دستورالعمل های ارائه شده، آن ها را به محل توزیع برساند.
 • اطلاعات موجود در راه شامل مسافت طی شده، سوخت مصرفی و جزئیات دیگر راه را در مسیر یادداشت و نگهداری کند.
 • در انجمن های حمل و نقل عضویت پیدا کند و در سمینارهای مختلف مرتبط با حرفه خود شرکت کند. مطالعه نشریات تخصصی و موارد دیگری که به دانش فرد در این حوزه کمک می کند نیز از الزاماتی است که منجر به پیشرفت فرد خواهد شد.

آنچه در کلاس های آموزش رانندگی با کامیون در کانادا می گذرد

بر اساس قوانین کشور کانادا، اگر فردی قصد رانندگی در این کشور را داشته باشد، در اختیار داشتن گواهینامه رانندگی برای او الزامی است. در کشور کانادا کلاس های آموزش رانندگی کامیون فراوانی وجود دارد که می تواند تجربه جامع یادگیری در مورد صنعت حمل و نقل در کانادا را در اختیار فرد قرار دهد و به او بیاموزد که چگونه به ساده ترین شکل ممکن گواهینامه رانندگی خود در این زمینه را به دست آورد. کلاس های آموزش رانندگی کامیون شامل دوره های ایمنی، موارد اولیه زنجیره تامین و کار با یک کامیون می شود. به طور کلی این کلاس ها به فرد کمک خواهند کرد تا فرد به مهارت های لازم در زمینه رانندگی تسلط پیدا کند و بتواند به عنوان یک رانند حرفه ای در این حوزه کار کند.

آنچه در کلاس های رانندگی کامیون در کانادا آموزش داده می شود شامل موارد زیر است:

 • آموزش و آمادگی برای شرکت در آزمون های AZ و DZ
 • جلسات رانندگی با مربیان حرفه ای و واجد شرایط
 • رسیدگی به موارد اضطراری در جاده و نکات ایمنی برای رانندگی بهتر
 • نکاتی در رابطه با ایمنی و نگهداری کامیون
 • دانش اولیه در خصوص تعویض لاستیک و جدیدترین نکات درباره تکنیک های رانندگی

برنامه های استانی برای مهاجرت رانندگان کامیون به کانادا

شغل رانندگی کامیون و مشاغل مرتبط با آن در لیست مشاغل مورد نیاز بسیاری از استان های کشور کانادا دیده می شود و این مسئله می تواند برای رانندگان کامیون امیدوار کننده باشد تا بتوانند از طریق برنامه استانی خود را به کانادا رسانده و اقامت این کشور را به دست آورند.

بر اساس داده های کنونی، کبک بالاترین درخواست برای استخدام رانندگان کامیون را دارد و اطلاعات مندرج در سایت استخدام دولت کبک نشان می دهد که چشم انداز مناسبی برای استخدام نیروی کار در این حرفه وجود دارد. لیست مرتبط با مشاغل نیروی کار حرفه ای در کبک نشان می دهد که مکانیک تجهیزات سنگین (7312) و تکنسین خدمات اتومبیل، مکانیک کامیون و تعمیرکاران (7321) می توانند از 12 امتیاز ممکن، 9 امتیاز را کسب کنند.

در استان انتاریو، کد 7511 با عنوان رانندگان کامیون حمل و نقل، در تاریخ جولای 2019 به لیست برنامه استانی اضافه شد و این بدان معناست که رانندگان با تجربه کامیون می توانند از این طریق اقامت دائم کانادا را برای خود و اعضای خانواده به دست آورند.

در استان بریتیش کلمبیا نیز فرصت های شغلی بسیار زیادی برای رانندگان کامیون وجود دارد. رانندگان کامیون در برنامه های استانی بریتیش کلمبیا در دسته مشاغل نیمه حرفه ای قرار می گیرند و افرادی که توانایی رانندگی در مسافت های طولانی را داشته باشند، قادر خواهند بود تا اقامت دائم کانادا را به دست آورند.

در آلبرتا نیز شرایط مشابهی برای رانندگان مسافت های طولانی وجود دارد و زمانی که به فرصت های موجود در لیست مشاغل مورد نیاز در این استان توجه داشته باشید، متوجه خواهید شد که آلبرتا نیز یکی از استان های بسیار مناسب برای به دست آوردن اقامت دائم در کانادا است. برنامه های مهاجرتی مختلفی وجود دارد که این فرصت را در اختیار رانندگان کامیون قرار می دهد. در مانیتوبا، جزیره پرنس ادوارد، نیوفاندلند و لابرادور، ساسکاچوان و نوا اسکوشیا نیز برنامه های مشابهی وجود دارد که می توان از طریق آن ها اقامت دائمی کشور کانادا را نیز به دست آورد.

پرسش های رایج مرتبط با مهاجرت به کانادا به عنوان راننده کامیون

* رانندگی تریلی، وسایل نقلیه با بیش از 4.6 تن وزن و وسایل حمل و نقل با بیش از 3 محور که از آن‌ها برای جابجایی مواد سنگین و کالا استفاده می‌شود.

* نظارت بر تمام جنبه‌های وسایل نقلیه مانند وضعیت تجهیزات بارگیری، تخلیه بار و امنیت ماشین

* انجام بازرسی‌های دوره‌ای و مستمر از سیستم‌ها قبل از سفر به منظور تعویض لاستیک، چراغ، ملزومات ترمز، فرمان و سردخانه

* دانش و آگاهی کافی برای انجام تعمیرات کنار جاده‌ای

* تهیه اسناد و مدارک مورد نیاز برای حمل و نقل بین‌الملل در موارد اعلام‌شده از سوی کارفرما

حقوق رانندگان کامیون بدون تجربه از 45 هزار دلار به 50 هزار دلار کانادا در سال می رسد، کسانی که 5 سال تجربه دارند حدود 60 هزار دلار یا 70 هزار دلار کانادا در سال دریافت می کنند، کسانی که بیش از 6 تا 7 سال تجربه دارند می توانند از80.000 تا 120.000دلار کانادا دریافت کنند.

لیستی از ارزان قیمت ترین کامیون ها در کانادا : شورولت سیلورادو نیسان تایتان نیسان مرز. تویوتا تاکوما. GMC Canyon. سری F Ford. GMC سیرا. رام وانت

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند. بدیهی است برداشت و مشورت های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی مجموعه جناب حلاج پور ممکن بوده و توصیه می شود. مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کانادپاس و کاریابی بین المللی مهیار مسوولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسوولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


مهیار حلاج پور

«افتخار داریم که مورد اعتماد شما هستیم»

من مهیار حلاج پور هستم،

عضو رسمی شورای قانون گذاری امور مهاجرت کانادا ICCRC، مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC یا اصطلاحا وکیل مهاجرت.

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم که ممتاز ترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را در مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس ارائه می دهیم.

شرکت توسعه بیزینس ،سرمایه گذاری استارت آپ i3 Capital گام به گام با بهترین متخصصین و مشاورین در خدمت اهداف کارآفرینانی است که برای پیشبرد اهدافشان به ما اعتماد کرده اند‌.

و همچنین در کنار همکارانم در کاریابی مهیار با مجوز رسمی از وزارت کار ایران برای تحقق برنامه های کاریابی بین المللی موکلین پارسی زبان می کوشیم.

کاناداپاس - وکیل مهاجرت کانادا در تورنتو - بیوگرافی مهیار حلاج پور
ارزیابی رایگان رزرو وقت مشاوره
× چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟
Copy link