برای ورود به کانادا راه های مختلفی در نظر گرفته شده است و تحصیل در این کشور به عنوان یکی از راه های پرمخاطب شناخته می شود. افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، باید در رابطه با قوانین مهاجرت به کانادا از این طریق اطلاعات دقیقی را به دست آورند و از همین رو شانس دریافت ویزای تحصیلی خود را تا حد زیادی افزایش دهند. برای ورود به کانادا از طریق تحصیل، متقاضیان در مرحله اول باید پذیرش تحصیلی خود را از یکی از موسسات آموزشی معتبر در این کشور دریافت کرده و سپس برای دریافت ویزای تحصیلی خود، درخواست رسمی به سفارت این کشور ارسال کنند.

یکی از راه های مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا از طریق دریافت پذیرش از کالج های این کشور هموار می شود. با این حال متقاضیان باید در تلاش باشند تا از کالج هایی پذیرش دریافت کنند که از نظر علمی اعتبار بالاتری دارند. کالج لانگارا در کانادا یکی از مراکز آموزشی در شهر ونکوور در استان بریتیش کلمبیا است که توانسته نظر بسیاری از دانشجویان بین المللی را به خود جلب کرده و در دروس و برنامه های مختلف آموزشی دانشجو بپذیرد. در همین راستا اطلاعاتی در رابطه با شرایط ورود به این کالج در این مقاله در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

نگاهی اجمالی به تاریخچه کالج لانگارا

در سال 1970، اولین پردیس کالج لانگارا در کانادا افتتاح شد تا خدمات آموزشی با کیفیت را در اختیار متقاضیان قرار دهد. پس از گذشت 5 دهه، کالج لانگارا به یکی از مراکز آموزشی پیشرو در مقطع کارشناسی تبدیل شد و فرصت های استثنایی یادگیری را در اختیار متقاضیان قرار داد. امروزه نیز کالج از اساتید و کارکنان برجسته استفاده می کند تا بتواند از این طریق رشد و نوآوری را ادامه دهد و در مسیر پیشرفت حرکت کند.

با بررسی موفقیت های به دست آمده توسط فارغ التحصیلان این کالج می توان دریافت که کالج لانگارا تاثیر مثبتی بر روی جامعه داشته است. تحقیقات صورت گرفته توسط EMSI در بهار 2020 نشان می دهد که کالج تاثیر بسیار زیادی از نظر اقتصادی داشته و دانشجویان، فارغ التحصیلان و کلیه فعالیت های کالج لانگارا 966 میلیون دلار گردش اقتصادی در منطقه را ایجاد کرده است. این تحقیق نشان داده است که به ازای هر یک دلار پرداخت شده، دانشجویان توانسته اند 1.5$ دلار را به عنوان درآمد در اختیار داشته باشند. جامعه نیز 8.70$ دلار درآمد استانی به دست آورده است.

معرفی چهره های سرشناس در تاریخ کالج لانگارا

با وجود این که کالج لانگارا یکی از کالج های نسبتا تازه تاسیس در کشور کانادا است، دانشجویان و اساتید سرشناسی در تاریخ آن حضور داشته اند و به همین دلیل است که لانگارا امروزه به عنوان یک کالج شناخته شده در کانادا مطرح است و دانشجویان بین المللی زیادی در آن مشغول به تحصیل هستند. آشنایی با افراد سرشناسی که در این کالج تحصیل کرده اند می تواند دید وسیع تری در رابطه با اعتبار این کالج در بازار کار ارائه کند.

سم سولیوان (Sam Sullivan) یکی از شناخته شده ترین افرادی است که در این کالج تحصیل کرده است و توانسته در دوران حرفه ای فعالیت خود به عنوان وزیر جامعه، ورزش و توسعه فرهنگی بریتیش کلمبیا انتخاب شود. گری میسون (Gary Mason) روزنامه نگار مطرح کانادایی، یکی از دانش آموختگان این کالج در رشته روزنامه نگاری بوده است. اوججال دسانژ (Ujjal Dev Dosanjh) یک وکیل و شخصیت سیاسی هندی تبار است که علاوه بر این کالج در دانشگاه های بریتیش کلمبیا نیز به ادامه تحصیل پرداخته است و در دنیای حرفه ای به عنوان سی و سومین نخست وزیر بریتیش کلمبیا شناخته می شود.

این کالج در زمینه های مختلف هنری نیز افراد سرشناس فراوانی را پرورش داده است که از میان آن ها می توان به گائوراف شارما (Gaurav Sharma) نویسنده هندی داستان های تخیلی کودکان و بزرگسالان اشاره کرد. دنیل دوهنی (Daniel Doheny) بازیگر، الیسون اچسون (Alison Acheson) نویسنده کانادایی، گاروین استندفورد (Garwin Sanford) بازیگر، لوک کامیلری (Luke Camilleri) بازیگر سینما و چالرز مونتگومری (Charles Montgomery) نویسنده کانادایی از جمله افرادی هستند که نام آن ها در تالار افتخارات کالج لانگارا دیده می شود. دیوید روبینسون (David Robinson) مجسمه ساز نیز یکی دیگر از افراد سرشناسی است که در این کالج به ادامه تحصیل پرداخته است.

در زمینه ورزش نیز شخصیت های شناخته شده ای در این کالج تحصیل کرده اند که از جمله آن ها می توان به کوین هانسون (Kevin Hanson) مربی بسکتبال، جیسون جوردن (Jason Jordan) فوتبالیست سابق تیم ونکوور وایت کپس، آدریان لیو (Adrian Liu) بدمینتون باز کانادایی و از همه مهم تر جویی هایوود (Joel “Joey” Haywood) بسکتبالیست مشهور اشاره کرد.

کالج لانگارا از نگاه آمار و ارقام

یکی از مسائلی که در رابطه با کالج لانگارا می توان بیان کرد، تعداد دانشجویانی هستند که در این کالج در حال تحصیل می باشند. بر اساس گزارش وبسایت کالج لانگارا، در حال حاضر 4365 دانشجوی خارجی در حال تحصیل در رشته های مختلف هستند که تقریبا نیمی از آن ها را هندی ها تشکیل می دهند. ایرانی ها به عنوان پنجمین گروه عمده جمعیتی در این کالج شناخته می شوند. جدول زیر اطلاعات دقیق تری در رابطه با دانشجویان بین المللی این کالج در اختیار شما قرار خواهد داد.

جدول دانشجویان بین المللی کالج لانگارا

تعداد نسبتا بالای دانشجویان خارجی در این کالج می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که در سطح بین المللی، کالج لانگارا مورد تایید قرار گرفته است و بسیاری از دانشجویان این کالج را پلی برای ورود به بازار کار کانادا می دانند.

دانشجویان ایرانی بیش از هر رشته ای در رشته های مربوط به علوم کامپیوتر (17 نفر) این کالج مشغول به تحصیل هستند. در علوم عمومی این کالج، 15 دانشجوی ایرانی در حال تحصیل هستند. در رشته های زیست شناسی و مطالعات کامپیوتر نیز به ترتیب 14 و 13 نفر در حال تحصیل هستند. در رشته های مدیریت بازرگانی و حرکت شناسی نیز 12 نفر مشغول به تحصیل هستند که نشان از علاقه بیش تر ایرانیان به این رشته ها دارد.

در رابطه با توزیع جمعیت در حال تحصیل در این کالج می توان به این نکته اشاره کرد که در ترم پاییز 2021، 7575 دانشجوی دختر (55.3%) و 6123 دانشجوی پسر (44.7%) در حال تحصیل بوده اند و این نسبتی است که تقریبا از سال 2019 تا کنون میان دانشجویان این کالج وجود داشته است.

در حال حاضر از 102 کشور مختلف جهان، دانشجویان بین المللی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند و تعداد ثبت نامی های سالانه کالج به 19822 نفر رسیده است. جمعیت دانشجویان در کالج لانگارا بسیار جوان برآورد شده به طوری که میانگین سنی آن ها 23.6 سال است. از میان دانشجویان ثبت نامی در این دانشگاه، 3498 نفر برای دریافت مدارک دیپلم و امثال آن ثبت نام کرده اند و 13838 نفر نیز در دوره های ترمیک نام نویسی کرده اند.

این کالج همچنین توانسته است رضایت بسیاری از دانشجویان خود را در زمینه های مختلف فراهم کند تا جایی که 89% از دانشجویان آن از تحصیل در این کالج رضایت داشته و 96% نیز از کیفیت آموزش در این کالج راضی بوده اند. 92% از دانشجویان نیز آمادگی خود برای تحصیل در دوره های بالاتر تحصیلی را تایید کرده اند.

هزینه تحصیل در کالج لانگارا

افرادی که آماده ورود به دانشگاه ها و کالج های کانادا هستند، باید ابتدا هزینه تحصیل در کانادا و هزینه های احتمالی خود در این مراکز آموزشی را مورد بررسی قرار دهند و تنها در شرایطی می توانند وارد این موسسات شوند که توان مالی آن ها به تایید نیز برسد. اولین هزینه ای که احتمالا هر فرد باید به کالج یا دانشگاه مورد نظر خود پرداخت کند، هزینه مربوط به درخواستِ دریافت پذیرش است. این هزینه در صورت انصراف فرد یا حتی ناکامی در دریافت پذیرش قابل عودت نیست و فرد نمی تواند ادعایی در رابطه با آن داشته باشد.

در کالج لانگارا، هزینه تعیین شده برای درخواست پذیرش از کالج 155$ دلار است و دانشجویان می توانند مطابق با دستورالعمل های اشاره شده توسط کالج آن را پرداخت کنند. دانشجویان در صورتی که دریافت پذیرش در این کالج را به دست آوردند باید 6000$ دلار کانادا به حساب کالج واریز کنند تا نامه دریافت پذیرش از کالج در اختیار آن ها قرار بگیرد. تا دو هفته قبل از ثبت نام نیز دانشجویان باید 1500$ دلار کانادا دیگر به حساب دانشگاه پرداخت کنند. در صورتی که دانشجویان به هر دلیلی نتوانند در کلاس های ثبت نام شده شرکت کنند، کالج مبلغی از هزینه واریز شده را عودت نخواهد داد.

دانشجویان خارجی برای دریافت هر واحد درسی در این کالج باید مبلغ 625.40$ دلار کانادا را پرداخت کرده و در رشته حسابداری، مدیریت بازرگانی، برنامه ریزی کاربردی و مدیریت بازاریابی، دانشجویان مبلغ 590$ دلار کانادا را به عنوان هزینه دریافت یک واحد درسی پرداخت می کنند.

در رشته پرستاری که از دوره های پس از دریافت دیپلم است نیز دانشجویان باید هزینه ای در حدود 590$ دلار کانادا را به عنوان شهریه هر واحد درسی پرداخت کنند. در رشته های مرتبط با طراحی اپلیکیشن های موبایل، توسعه وب نیز دانشجویان برای هر واحد درسی مبلغی در حدود 525$ دلار کانادا را به کالج پرداخت می کنند.

علاوه بر مبالغی که دانشجویان باید به عنوان شهریه پرداخت کنند، هزینه های دیگری نیز برای آن ها وجود دارد که از جمله آن ها می توان به انجمن های دانشجویی اشاره داشت. دانشجویان می توانند برنامه درمان دندان را با 244.40$ دلار برای خود فراهم آورند. بیمه درمانی نیز 148.50$ دلار کانادا در نظر گرفته شده است.

علاوه بر هزینه های تحصیل، دانشجویان باید به هزینه های زندگی خود در این کشور نیز توجه داشته باشند. مثلا برای هوم استی، می توان مبلغی در حدود 11400$ دلار کانادا در سال را در نظر گرفت (950$ دلار در ماه). دانشجویان همچنین باید هزینه های مربوط به کتاب و تجهیزات حدود 1500$ دلار کانادا، برنامه های پوشش درمانی 1108$ دلار کانادا، تفریحات 1200$ دلار کانادا و حدود 1000$ دلار کانادا را نیز به عنوان هزینه های جانبی در نظر گرفت و هزینه های تقریبی زندگی دانشجویی در ونکوور را 16908$ دلار کانادا در سال تخمین زد.

افرادی که کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کرده اند، می توانند از آینده بسیار مناسبی در این کشور بهره ببرند. چراکه به دانشجویان خارجی فرصت داده می شود تا برای مدت مشخصی پس از تحصیل خود در این کشور به جستجوی کار بپردازند و این یک امتیاز بسیار بزرگ برای متقاضیان تحصیل در کانادا است تا بتوانند اقامت این کشور طریق کار را به دست آورده و در نهایت مسیر رسیدن به اقامت دائمی (PR) کانادا را برای خود هموارتر سازند.

کالج لانگارا به عنوان یکی از کالج های تراز اول کشور کانادا در استان بریتیش کلمبیا و شهر ونکوور قرار دارد و به همین دلیل است که توانسته جایگاه مناسبی در میان ایرانیان نیز به دست آورد و چنانچه گفته شد، ایرانی ها یکی از بزرگترین جمعیت های دانشجویی در این کالج را تشکیل می دهند. افرادی که علاقمند به تحصیل در رشته های مختلف تحصیلی هستند یا قصد دریافت یک مدرک تخصصی برای ورود به بازار کار را دارند قادر خواهند بود تا با تحصیل در این کالج، مدارک سطح دیلپم و همچنین کارشناسی را به دست آورند و به اختیار خود یا وارد بازار کار شده یا اینکه به ادامه تحصیل در این کشور بپردازند.

مسیر مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل تنها به دریافت پذیرش از دانشگاه ختم نمی شود و دانشجویان پذیرفته شده باید ویزای تحصیلی این کشور را نیز به دست آورند. در چنین شرایطی باید اشاره داشت که پروسه دریافت ویزای تحصیلی این کشور یک پروسه کاملا حقوقی است و متقاضیان باید با آخرین قوانین تنظیم شده در رابطه با اعطای این مدرک با ارزش آشنایی داشته باشند. اگر قصد دارید در کوتاه ترین زمان و در بهترین شرایط به کانادا مهاجرت کنید، حتما با مشاورین ما در تماس باشید تا مسیر مهاجرت خود را با توجه به دانش یک وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC پیش ببرید.