امروزه مسیر مهاجرت به ویژه از طریق تحصیل به کشورهای مختلف جهان باز شده است و هر فرد با توجه به علاقه و توانایی های خود تلاش می کند تا بهترین مراکز تحصیلی جهان را برای دریافت پذیرش در نظر داشته باشد. کشورهای پیشرفته جهان تمرکز بسیار زیادی بر مسئله آموزش دارند و همین مسئله سبب شده است تا دانشگاه های موجود در این کشورها از نظر علمی شرایط بسیار بهتری را ارائه کنند. در این میان کانادا یکی از جذاب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان خارجی است چراکه ضمن ارائه ویزای همراه به همسر و فرزندان دانشجویان، امکان کار ضمن و پس از تحصیل را نیز در اختیار آن ها قرار می دهد تا از این طریق امکان دریافت اقامت دائم کانادا را نیز داشته باشند.

کالج سنکا که در شهر تورنتو قرار دارد، یکی از شناخته شده ترین کالج های آموزشی در این کشور است که دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده می کند. در حدود 55 سال سابقه آموزش به دانشجویان، سبب شده است تا این کالج به یکی از مهم ترین مراکز علمی تورنتو، برای پرورش نیروی کار تبدیل شود. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا اطلاعاتی جامع در رابطه با کالج سنکا در اختیار علاقمندان به تحصیل در کانادا قرار دهیم.

نگاهی به کالج سنکا در گذر زمان

حیات یک کالج را می توان با موفقیت فارغ التحصیلان و رشد فیزیکی آن مورد ارزیابی قرار داد. کالج سنکا از زمان شروع فعالیت خود در سال 1967، هزاران مدرک تحصیلی را در اختیار دانشجویان خود قرار داده است و این افراد توانسته اند در حرفه های مختلفی فعالیت داشته باشند. برخی از مشهورترین شخصیت هایی که در تاریخ این کالج تحصیل کرده اند عبارتند از:

 • مارک کایرا؛ رئیس و مدیرعامل سابق تیم هورتونز
 • عالی جناب آلوین کرلینگ سفیر کانادا در جمهوری دومینیکن
 • آرماند لاباژ؛ رئیس پلیس منطقه ای یورک
 • فیلیپ اسپارکس طراح مد
 • و بسیاری افراد دیگر که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

سنکای امروز، مسیر بسیار طولانی را برای رسیدن به وضعیت کنونی طی کرده است. برای اولین بار، در سال 1967 درب های کالج سنکا به روی دانشجویان گشوده شد و کلاس های درس در مکان های مختلفی از جمله فروشگاه وولورس و یک کارخانه بازسازی شده برگزار می شدند.

در سال 1968 اولین مکان دائمی کالج سنکا ساخته شد و در طول سال های گذشته رشد بسیاری را به خود دید و امروزه به احترام رئیس و موسس کالج، ولیام نیونهم (William Newnham) نامگذاری شده است. به منظور تشکیل دوره های هوانوردی، به صورت همزمان، ساختمان پردیس باتونویل (Buttonville) نیز ساخته شد. از آن زمان تا کنون، ناوگان هوایی کالج رشد چشمگیری را تجربه کرده است و 19 هواپیمای تک موتور و دو موتور و همچنین شبیه سازهای پیشرفته در اختیار آن قرار دارد که به دانشجویان فرصت تجربه اندوزی در زمینه پرواز را می دهند.

تغییر عمده بعدی در آخرین سال قرن بیستم، در سال 1999، زمانی در کالج سنکا رخ داد که پردیس سنکا در یورک ([email protected]) به عنوان اولین پردیس کالج در محیط یک دانشگاه افتتاح شد. در سال 2005 نیز، این کالج، پردیس مارکهم را افتتاح کرد که یک ساختمان منحصر به فرد 10 طبقه است. کالج همچنین پردیس های کوچک دیگری را نیز در اختیار دارد که خدمات اجتماعی را نیز ارائه می کنند. در سال 2011 پردیس نیونهم جشن بزرگی به مناسبت افتتاح ساختمان سازگار با محیط زیست (A+) برگزار کرد که مجموعه جدیدی از کلاس ها، مراکز مطالعه و محل جلسات بود.

دانشجویان مقطع کارشناسی رشته هوانوردی، در سال 2014 کلاس های خود را در پردیس پتربروگ آغاز کردند. این اتفاق به این دلیل رخ داد که صاحبان فرودگاه باتونویل که محل پردیس هوانوردی کالج سنکا بود، تصمیم به تعطیلی فرودگاه پس از 40 سال گرفتند. همه این اتفاقات سبب شده است تا کالج سنکا امروزه 6 پردیس مجزا در اختیار داشته باشد که البته برنامه ریزی های مشخصی نیز برای آینده آن در نظر گرفته شده است.

آشنایی با مشاهیر کالج سنکا

یکی از مواردی که می تواند دید روشن تری در رابطه با اهمیت یک کالج در اختیار متقاضیان قرار دهد، توجه به افرادی است که دوره تحصیل خود را در این کالج به پایان رسانده اند و موفقیت هایی را در بازار کار رشته خود به دست آورده اند. دوره های هنری در کالج سنکا از جایگاه ویژه برخوردار هستند و به همین دلیل است که بسیاری از مشاهیر این کالج را هنرمندان تشکیل می دهند. پولاد کیمیایی بازیگر ایرانی یکی از مشاهیری است که در این کالج تحصیل کرده است و نام او برای بسیاری از ایرانیان نیز آشنا است.

مارک پنی (Mark Penney) کارگردان کانادایی یکی از هنرمندانی است که در این کالج تحصیل کرده است. راشل بونتا (Rachel Bonnetta) نیز که در این کالج تحصیل کرده است، در حال حاضر یکی از مجری های تلویزیونی در کشور کانادا است. لیریک بنت (Lyriq Bent) که در فیلم سینمایی اره نقش آفرینی کرده است نیز از جمله بازیگران سرشناسی است که دوره تحصیلی خود را در این کالج سپری کرده است.

بورلی تامسون (Beverly D. Thomson) روزنامه نگار سرشناس کانادایی یکی از افرادی است که در این کالج دوره تحصیلی خود را گذرانده است و ویوین پوی (Vivienne Poy) تاجر سرشناس کانادایی که در مجلس سنای این کشور نیز عضویت داشته است، یکی دیگر از شخصیت های سیاسی است که در این کالج تحصیل کرده است. همانطور که گفته شد، عالیجناب آلوین کورلینگ (Alvin Curling) سخنگوی سابق مجلس قانونگذاری انتاریو و سفیر دومینیکن، مشهورترین فردی است در این کالج تحصیلات خود را ادامه داده است.

هزینه تحصیل در کالج سنکا

یکی از موارد بسیار حائز اهمیت در رابطه با کالج سنکا هزینه هایی است که دانشجویان در طول دوره تحصیل خود در این کالج با آن روبرو خواهند شد. هزینه تحصیل در کانادا در این کالج برای دانشجویان بین المللی بیشتر است و افرادی که یکی از بستگان آن ها که به او وابستگی اقتصادی دارند در کانادا زندگی می کند، می توانند در این کالج همچون یک شهروند کانادایی با هزینه های به شدت مقرون به صرفه به ادامه تحصیل بپردازند.

دانشجویان بین المللی باید هزینه های مربوط به بیمه تحصیل خود را در ابتدای سال تحصیلی پرداخت کنند که معادل 807.49$ (دلار کانادا) است. ضمن آن که حق عضویت در انجمن های دانشجویی که معادل 50.75$ (دلار کانادا) است نیز تنها در ترم نخست تحصیل از دانشجویان دریافت می شود. هزینه استفاده از تکنولوژی های آموزشی نیز در اکثر رشته های تحصیلی 126.87$ (دلار کانادا) در نظر گرفته شده است.

هزینه تحصیل در کالج سنکا در کانادا در دوره های مختلف

متقاضیان تحصیل در این کالج باید در نظر داشته باشند که دوره های لیسانس در کالج سنکا همگی 4 ساله هستند و دانشجویان باید برای این موضوع برنامه ریزی دقیقی داشته باشند. از طرف دیگر، دوره پرستاری این کالج با همکاری دانشگاه یورک ارائه می شود.

دانشجویان همچنین می توانند در دوره های دیپلم دو ساله یا سه ساله در این کالج نیز شرکت کنند که به طبع، هزینه های کمتری را به همراه خواهد داشت. در جدول زیر هزینه های تحصیل در دوره های دو ساله دیپلم کالج سنکا را می توان مشاهده کرد.

جدول هزینه های تحصیل در دوره های دو ساله دیپلم کالج سنکا در کانادا

دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره های دیپلم سه ساله را نیز دارند در اکثر رشته های تحصیلی باید مبلغی در حدود 6930.50$ دلار کانادا را در ترم اول هر سال تحصیلی خود پرداخت کنند. برخی از مهم ترین رشته های این دوره ها عبارتند از:

 • هنر مد
 • تکنولوژی مهندسی عمران
 • فناوری تکنولوژی آزمایشگاه- داروسازی
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت اقتصاد
 • مدیریت بازاریابی

در برخی از رشته های تحصیلی مانند تکنولوژی سیستم های کامپیوتری، گرافیک و آنالیز و برنامه نویسی کامپیوتری نیز دانشجویان باید در اولین ترم دوره تحصیل خود مبلغ 7421$ دلار کانادا را به کالج پرداخت کنند.

کالج همچنین دوره های یک ساله را نیز برگزار می کند که بر اساس آن یک گواهینامه پایان دوره در اختیار دانشجویان قرار می دهد که همچنان در بازار کار کشور کانادا دارای اعتبار است. هزینه تحصیل در تمامی این رشته ها 6930.50$ دلار کانادا است و دانشجویان در رشته های زیر امکان دریافت گواهینامه پایان دوره را خواهند داشت:

 • تکنیک های حسابداری
 • خدمات پرواز
 • هنر عمومی
 • دوره های پیش اقتصاد
 • عملیات سفر – توریسم
 • مقدمات مهمانپذیری

در این کالج دوره های تخصصی نیز برگزار می شود که برای افرادی مناسب است که می خواهند به صورت ویژه در یک تخصص خاص توانایی های خود را افزایش دهند. شهریه تحصیل ترم اول سال تحصیلی در این دوره ها نیز اکثرا 6930.50$ دلار کانادا در نظر گرفته شده است اما در برخی از رشته ها، هزینه های متفاوتی در نظر گرفته شده است. در جدول زیر می توان اطلاعات دقیق تری در این رابطه به دست آورد.

هزینه تحصیل در دوره های مختلف آموزشی در کالج سنکا در کانادا

باید توجه داشت که هزینه های بیمه و همچنین حق عضویت در انجمن های دانشجویی و غیره نیز به این مبالغ اضافه خواهد شد و دانشجویان مبلغی در حدود 1100$ دلار کانادا بیش تر از مبلغ اعلام شده را به دانشگاه پرداخت خواهند کرد. همچنین باید به این نکته نیز توجه داشت که هزینه های اعلام شده در این بخش مربوط به دانشجویان خارجی و ترم اول هر سال تحصیلی است. کلیه هزینه های اعلام شده در این بخش مربوط به سال تحصیلی 2021- 2022 است.

کالج همچنین برنامه های متنوعی برای وعده های غذایی در نظر گرفته است و تخفیفات مناسبی را نیز برای دانشجویانی که هزینه کامل را پرداخت می کنند در نظر گرفته است. برای مثال افرادی که برنامه های غذایی یک ترم را دریافت کنند، مبلغ 995$ دلار کانادا را به دانشگاه پرداخت می کنند و این درحالی است که ارزش وعده های غذایی که دریافت می کنند، 1075$ دلار کانادا است. افرادی که بتوانند هزینه وعده های غذایی دو ترم خود را پرداخت کنند، می توانند بیشترین مقدار تخفیف را دریافت کنند. در این برنامه، هزینه قابل پرداخت 1990$ دلار کانادا است و این در حالی است که هزینه وعده های غذایی در این بازه زمانی 2190$ دلار کانادا خواهد بود.

دانشجویان در این کالج امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی را نیز خواهند داشت و از این طریق می توانند هزینه های زندگی خود را بیش از پیش کنترل کنند. با همه این تفاسیر می توان کالج سنکا که در شهر تورنتو واقع شده است را به عنوان یکی از کالج های مناسب این کشور برای تحصیل معرفی کرد. در این کالج دانشجویان با شرایط بازار کار آشنایی مناسبی پیدا خواهند کرد و می توانند تخصص مورد نیاز خود برای ورود به کار را بیاموزند.

دریافت پذیرش از این کالج نیازمند آماده سازی مدارک مورد نیاز به شکلی است که کالج درخواست کرده است و برای این کار قالب مشخصی را نیز تدارک دیده اند. اگر به فکر تحصیل در این کالج یا سایر مراکز آموزشی کانادا از دوران مدرسه تا دانشگاه هستید، توصیه می کنیم با وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC در ارتباط باشید تا بتوانند مطابق با قوانین موجود در کشور کانادا شما را راهنمایی کنند. در این صورت شما قادر خواهید بود تا علاوه بر افزایش سرعت دریافت پذیرش تحصیلی خود، شانس دریافت ویزا را نیز برای خود افزایش دهید. در همین راستا می توانید با مشاورین با از طریق خطوط ارتباطی در تماس باشید.